MAANDAG 7 JANUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 M - fc? cXfooie ■unite tandaa mot i Doos 20 ct. Tube 40 en 60 ct. STADSNIEUWS VEERTIGJARIG JUBILEUM MEJ. D. VOLTMAN Als leerares en directrice aan „De Leidsche Kweekschool" Een grootsche huldiging In de stampvolle foyer van de Stadsge hoorzaal is Zaterdagmiddag de in wijden kring geachte en beminde directrice van de Leidsche Kweekschool voor bewaar schoolonderwijzeressen aan het Rapenburg. Mei. D. Voltman, gehuldigd ter gelegen heid van het feit. dat zij 40 jaar geleden aan deze school als leerares werd benoemd. Het reunie-comité had deze gelegenheid aangegrepen om de jaarlijksche reünie te organiseercn, zoodat uit alle deelen van het land oud-leerlingen aanwezig waren om van de huldiging getuige te zijn. Ook be vonden zich onder de aanwezigen tal van autoriteiten, waarvan we noemen Prof. Dr. P. A. van Poelje, namens den Minister van Onderwijs, K. en W., Wethouder A. J. Romijn, namens het gemeentebestuur van Leiden, de heer Van Nes en de heer Rienks. resp. hoofdinspecteur en oud-hoofdinspec teur van het L.O., de heer J. Baak Jr.. Rijksinspecteur van het L.O. en de heer Vriend, gemeentelijk inspecteur van het L.O., Mevr. Klooster en Mej. Houba, ge- comitteerden voor de eindexamens van de Kweekschool, de heer Boot. voorzitter van de Plaatselijke Schoolcommissie en tal vau anderen. Voor het podium in de zaal stonden tien tallen bloemstukken opgesteld, die aan dc zaJ een feestelijk aanzien gaven. Nadat de jubilaresse in de zaal was bin nengeleid, werd haar een welkomstlied toe gezongen door een koor van leerlingen, od- der leiding van Mej. van Tuinen, hoofd van de bewaarschool der Kweekschool. Ook de gehcele zaal zong het lied mede en nadat Mej. Voltman had plaats genomen, moest zij weer opstaan om naar alle kanten te groeten, want overal gingen handen om hoog om een speciale groet machtig te worden en deze wederzijdsche begroeting duurde minutenlang. De Voorzitter van het bestuur der Kweek school, de heer J. Verwer, sprak een wel komstwoord en daarna betrad Prof. var Poelje het podium om de jubilaresse toe te spreken namens den) Minister van Under wijs. Spr. zei dat te doen in een heel an dere stemming als waarin hij op weg naar deze huldiging verkeerde. Hij dacht toen aan de algemecne positie van het voorbe reidend onderwijs en de gevaren, die hot in de naaste toekomst wellicht bedreigen. Nu hier rondziende, kan Spr. echter niet anders zeggen, als dat het met het voor bereidend onderwijs er blijkbaar noe niet zoo slecht voorstaat. Er moge dan een tijd komen van nieuwe moeite en nieuwe strijd, het jonge geslacht dat hier in zoo groote getale tegenwoordig is, zal daardoor ge staald en gesterkt worden. Er past hier een stemming van gematigd enthousiasme. Spr. wees er daarna op, dat Mej. Voltman de moeilijke taak heeft aangedurfd de op volgster te worden van een grooten voorganger. Zij heeft het werk van Haan stra m zijn geest voortgezet op een wijze die boven lof verheven is. Spr. deelde ten slotte mede dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de jubilaresse te benoemen tot Ridder In de orde van Oranje-Nassan. Op deze mededeeling volgde minuten lang applaus en toejuichingen. Namens het gemeentebestuur werd het woord gevoerd door Mr. R o m ij n, die na te hebben medegedeeld, dat de Burgemees ter en do Wethouder van Onderwijs tot hun zeer groote spijt waren verhinderd aan wezig te zijn, er op wees, dat de gemeento Leiden zeer veel aan de jubilaresse heeft te danken. Wat zij gedaan heeft voor het voorbereidend onderwijs in onze stad is van onschatbare beteekenis geweest. De Leidsche Kweekschool was van zoo uitne mende hoedanigheid, dat het nooit, een vraag was voor het gemeentebestuur van waar zij haar krachten voor het bewaar- achoolonderwijs moest betrekken. De Kweek school draagt bij tot de groote roem van Lelden op onderwiis-gebied. ook aan Mej. Voltman persoonlijk heeft de gemeente veel te danken. Altijd was zij bereid de gemeen to in kwesties het voorbereidend onderwijs betreffende, van advies te dienen, terwijl zij ook steeds gereed stond de meer ruimere belangen der gemeentenaren, vooral in soci aal opzicht, te dienen. Daarvoor brengt Spr. baar hulde en dank. De heer Verwer gaf een uitvoerige'be schrijving van de loopbaan van de jubila' resse, die alle rangen van de school heeft doorloopcn van leerling af tot directrice toe. Zo heeft zichzelf steeds vernieuwd, van al lerlei nieuwe methodes kennis genomen en deze toegepast. Het bestuur prijst zich geluk kifi. dat Mej. Voltman hajtr aanvankelijk voornemen om op haar 60ste verjaardag de school te verlaten, heeft laten varen en dat zij nog eeltige jaren aan de school verbon den wenscht te blijven. Tenslotte lxxxl Spr. namens het bestuur een schilderij aan, ge zicht op de Loosdrechtsche plassen van Swart. De hoofdinspecteur van het L.O.. de heer van Nes, wees er op, dat de jubilaresse altijd haar heele leven door. een dankbare leerling is gebleven. Dat is het geheim van haar overwicht en docenten-gaven. Zij is de draagster van een idee. De beer Boot voerde het woord namens de plaatselijke schoolcommissie; mej. Hou ba namens de gecommitteerden voor het eind-examen. Mej. Glasz sprak namens de leerkrachten. Ze wees ér od, dat de leer krachten mej. Voltman onder allerlei om standigheden hebben meegemaakt Maar toch stelt zij ons, aldus spr., telkens weer voor verrassingen. Haar origineele persoon lijkheid haat alle napraterij en schablono. Namens de collega's bood spr. een leo*- lamp aan. Mej. Perné, voorzitster van het reuné- comité, sprak namens alle oud-leerlingen en bood een ameublement aan alsmede een geschenk onder couvert. Er waren zooveel blidrager. ingekomen dat er geld was over gebleven. Mei Bep Oosterom bood met een aar dige speech een door rlr leerlingen vervaar digd tafelkleed aan. heer Hibma sprak namens de hoofden der L.O.-scholon in de stad. die de nfneinc zijn van de leerlin gen van het voorbereidend onderwij a Voorts sprak nog mej. de Haan. mevr. Klooster, de heer Reenks en mejuffr Moyer, öo laatste namens den bond Daarna kwam de jubilaresse zelf aan het woord. Spr. wees er op. dat zij altijd heeft gevoeld dat er in haar werk zooveel moo.s is. De loeftijdsperiode tot het zevende jaar is van beslissende beteekenis voor de per soon van rlen mensch. Het bewaarschool- onterwijs Is niet voorbereidend. Het heeft zijn eigen taak. voor de vorming van het kind. Spr. donkte daarna al de sprekers voor hun woorden en geschenken. Speciaal uitte zij haar dankbaarheid voor de hooga onderscheiding, welke haar ten deel is ge vallen. Hierna was er gelegenheid de jubilaresse persoonlijk te feliciteeren. Hiermede was het officieele gedeelte af geloopen, maar het feest werd in besloten kring voortgezet Chr. Oratorium vereen. „Con Amore" Uitvoering ,£aul" van G. F. Handel Den 23en Februari van bet jaar 1935 zal bet 250 jaar geleden zijn, dat Georg. Friedrich Handel te Halle in Duitschlacd geboren werd. Bijna vier weken later. 21 Maart 1685 zag Johacn Sebastian Bach te Eisenach het levens licht. Daarom is het jaar 1935 in de muziekwereld dat van de Bach- en Handelherdenklng en het is de C O.V. „Con Amore" een bijzonder genoegen, het Leidsche muziekminnend publiek een Hëndel- werk te kunnen aanbieden en wel op Donderdag den 17en Januari as., waarmede zij op haar wijze de nagedachtenis van den grooten meester wil ..Saul" werd door Handel gecomponeerd in bet jaar 1738, toen het met zijn opera-leiding mLsliep. Door de teleurstellingen op dit terre n onder- vcoden, wierp hij zich met zijn volle mannelijke kracht op het oratorium en schiep in een tijdsver loop van ruim 10 jaar (van zijn 56e tot zijn 66e levensjaar) een lange rij van meesterwerken: Der Messias. Samsoc. Herakles, Belsazar, Judas Mak- kabaus, Salomo, Jephta enz. enz., werken, die zich nu al ongeveer twee eeuwen door, het on vergankelijke schoenheid hebben kunnen hand haven, en die zich ongetwijfeld zelfs temidden van de moderne stropmingen, oog vele, vele Jaren zullen handhaven „Saul", dat misschien beter „Saul en David" zou kunnen heeten. bevat de geschiedenis van Israëls eersten koning, vanaf bet verslaan van GoÜa.'h en bet Filistijcsdje helr tot het sneuvelen van Saul en zijn zonen op het gebergte van Gilboa en de verheffing van David tot Koning Het werk bevat drie deelen. Het eerste brengt een heerlijke feestviering voor de overwinning op de Filistijnen, waarbij de vrouwen met klok kenspel en reizang den overwinnaar tegemoet trekken. Het schildert verder hoe vriendschap ont waakt in het hart van Jonathan en David, maar tevens hoe nijd en haat aanwassen in het gemoed van Sa uk die in David een bedreiging ziet van zijn troco. Het tweede deel begint met een „Vervloeking van den nijd" door een koor, dat Handel schreef op een z.g. basso ostinato (bier de toonladder van Es groote terts, dalend). Naast de groeiende haat van Saul, bloeit de liefde op in de harten van Michal, Sauls dochter en vao David, een liefde, die David redt uit den handen van zijn vervolgers. Het feest van de nieuwe maan, waar op Saul, verbitterd over het wegblijven van David, zijn spies werpt naar Jonathan, besluit dit deel. Het derde deel verhaalt cos Sauls vertwijfeling en einde. De vorst, die zich van God verlaten voelt, zoekt raad bij de heks van Endor, aan wie hij verzoekt Samuels geest voor hem op te roepen. Deze kondigt hem zijn naderend einde aan. Instru mentale muziek schildert daarna den strijd met de Filistijnenwaarin Saul en Jonathan vallen. Een aangrijpende treurmarsch en twee prachtige Klaag- koren vertolken de smart van David en het volk van Israël over Jonathans dood. Met Davids ver heffing tot den troon, vreugdevol bezongen in een glanzend slotkoor, eindigt dit deel. Vermelden we tenslotte, dat aan de uitvoering van dit oratorium, behalve het koor der vereen meewerkt een koor vao 60 jongens, saamgelezen uit de hoogere klassen van enkele bijzondere scho len. Solisten zijn: Nanda Gerretsen sopraan, An nie Woud, alt. Michel Gobets. tenor, Nico Huis man, bas en Jack Loori), bas. Orkest: het Nederl. Kamerorkest (Glastra van Loon) in volledige Han- delsche Symphcniebezettiog. Vleugel en orgel u den bespeeld door mevr. Haent)es—Behrend Aart Smink. Selskip >,Fryslan" afd. Leyen Ren gezellige avond Zaterdagavond kwam de Friezen in Bü- tengewoane Goarkomste bijeen in Zomer- lust. De gezellige zaal en een heerlijk strijkje, dat zich den gelheelen avond dapper weerde, bracht aldra de rechte sfeer en er heersc.hte een opgewekte stemming, waar door deze bijeenkomsten zich steeds ken merken, toen de voorzitter, de heer Nijholt, de aanwezigen namens het bestuur welkom heette, inzonderheid de heer Ude Marsman, .als afgevaardigde van den Bound fen Fryske Selskippen buten Fryslan, de zuster afdeeling Wassenaar en de afgevaardigden van d9 Overijselsche vereeniging. Ondanks de duisternis allerwege om ons heen. aldus spr., zijn er liohtpunten in de Friesche beweging, waar deze steeds groeit, dank zij de intensieve propaganda voor Friesland en de Fryske tael. in welk ver band spr. wees op de On derwijs-Liga, welke zioh onvermoeid beijvert, de gedachte van ..beoefening der friesche taal op de 6Cholen" te prrpageeren. Spr. wekte dan ook op zich hierbij aan te sluiten onder het motto „Hoe meer leden hoe krachtiger propaganda". Maar er is nog meer licht, daar ook de Friesche meisjes zich hebben geplaatst aohter de beweging. Dit alles geeft moed tot voortgaan en wekt vertrouwen voor de toe komst Na neg een bijzonder woord van dank ie hebben gericht tot de familie v. d. Veen. die een tweetal tooneelstukken zou onvoeren, besloot spr. met een woord van opwekking tot de niet-leden, om als lid toe te treden, de aanwezigen verder een „enof- lyke joun" toewenschend. Nu hieraan heeft het niet outbroken, hoe wel men met zeer hooggestelde verwadhtin gen was gekomen. Familie v. d. Veen heeft, onder den naam van „Barend en Martsje mei hjarren dochter Tsjitske fen Huzem" «en goede klank in de Friesche beweging, door h.et opvoeren van zelfgeschreven too neelstukken. Na het zingen van het Friesche volkslied werd opgevoerd „Oerwinning", een karak terstuk in 3 bedrijven, dat van begin tot eind wist to boeien door inhoud en voortref felijk spel. De zielestrijd van de ontvanke lijke kinderziel staande tegenover de ge raffineerde hushaldster werd ten voeten uit naar de werkelijkheid geteekend. Barend en Martsjcn mei hjarren dochter Tjitske hee ten dilot tautens pel te geven, doch wat hier in gegeven werd in zuivere vertolking, gaat verre boven dilettefantenweric uit. Een dank baar applaus na elk bedrijf bewees, dat men h®t gebodene wist te waardeeren. Na dit spel van ontroerende innigheid, werd na de „skoft" het toanielstik in twa bidriuwen „Sibbel" opgevoerd, waarbij on bedaarlijk werd gelachen om de ietwat ouderwetsdhe baker. Het stuk vond zijn hoogtepunt toen de taker met het „dotsir leerkrachten bij 'i voorbereidend onderwij s. voor de kleine voor den dag kwam, om uit drukking te geven aan haar minachting voor al die nieuwe fratsen. Ook hier wee; spel uit het leven gegrepen. De gehuichel de onschuld vermocht ui et blijvend de waarheid te weerstaan, zcodat een minder gelukkige ontknooping volgde. Het applaus aan het einde werd tot een Het was den ook een dankbare taak, waarbij de voorzitter zich tolk wist van al len, toen hij den spelers in hartelijke woor den dank bracht voor het gebodene. Tus- erhen de bedrijven door werden Friesche lied-ven gezongen, terwijl men werd getrac- teerd op Fryske kruitkeek, aangeboden door de fa. de Bij alhier, en middels een verloting kwam menigeen nog in 't bezit van een aardige verrassing. De voorzitter sloot d?ze zeer gezellige bijeenkomst met woorden van dank. NOG WAT TE GOED Door de politie is alhier aangehouden de 21-jarige J. F. de W.^edomicilieerd te Win terswijk die nog een maand gevangenisstraf terzake van mishandeling mo3st ondergaan. NEDERLAAGWEDSTHIJDEN P. C. EN L. Zaterdagmiddag speelde P.C. en L. II haar 4e nederlaagwedstrijd tegen C en H II (Cra- nenburg en Heringa) op het V.V.S.-terrein. Rust 2—1. Eindstand 51 Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister. Nieuwe inschrijving. 5 Jan. 6555. Leo Zit man, Leiden, Utr. Jaagpad 36 en 36a, tim merman. metselaar, aannemer. E.: L. Zit man, Leiden. Wijziging. 5 Jan. J. van der Werf, Noord- wijk-Binnen, Boerenburgerweg 1, kruide nierswaren. Bovengenoemde handelszaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Gebrs. van der Werf (B. P.). Venn.: J. van der Werf, S. van der Werf, Joh van der Werf en C. van der Werf, te Noord wijk. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: B M Lafeber 29 jr an W C Voorbrood 27 J, H Honsbeek 23 jr od J v Ton(reren 19 Jr G L J Kloo» 27 J en C M F KukleT 24 j. BEVALLEN': A C Rotnbout—v Arkel d. OVERLEDEN: P de Swüser z 12 J; J P Noest wednr 71 j; N R J v d Kwast m 71 B H Meiier d Smnd. Uit den Omtrek alphen aan den rijn OFFICIEELE OPENING „ALPHENSE IJSBAAN" Zaterdagmiddag waren op uitnoodiging van bet bestuur der vereeniging .AJphense Ijsbaan" veel genoodigden bijeen in het keurige gebouw vao de vereeniging. Ijs was er niet. het weer was zacht, zelfs ont brak een echce vrieswind. Een krachtige N.W. wind deed de vlaggen echter goed wapperen. Op het terrein was een groenversiering aangebracht en in het clubgebouw was de inrichting smaakvol De heer Ir. J. D. Waardenburg. voorzitter, sprak het welkomstwoord. Bijzocder werden wel kom geheeten, B. en W., bestuursleden, zuster verenigingen, leden comm. van Bijstand Grond bedrijf, afgev. Polder Kerk en Zanen, bestuurs leden IJsdub „De Rljostreek". Ir. Waardenburg gaf een uitvoerige uiteenzetting van de oprichting der Vereeniging. aanvang en voltooiing baan et clubgebouw, zooals door ons destijds vermeld. Dat de burgemeester het initiatief nam voor d« oprichting der vereeniging, werd dankbaar geme moreerd. Omtrent de kaartverkoop deelde de voor zitter mee. dat deze alleszins bevredigend is Voor 14 Nov. zijn verkocht 1472 kaarten met eer totaal bedrag vao f 1631. Inzonderheid voor groote gezinnen is de prijr der abonnementen laag. Spr hoopte dat i toekomst alle categorieën der bevolking va baan gebruik zullen kunnen maken. Dank werd gebracht aan het gemeentebestuur voor de medewerking. We willen niet spreken van een algemeen belang, maar wel mag gezegd worden dat voor een groot deel een sociaal tekort in Alphen, met de aanleg vao deze baan. is geheven. Besturen van zusterverenigingen dankte de voorzitter voor de medewerking. Ook zijn d e f:nantieel of op andere wijze hebben meegewerkt, daaronder begrepen aanoemers, opzichters e.a. Na een woord van dank aan medebestuurders verzocht Ir. Waardenburg. burgemeester Colijn de Ijsbaan te openen. De burgemeester merkte op. dat het hem komisch had aangedaan, dat. toen hij de uitnoo- digng ontving tot opening: hij juist met dezelfde post een dagblad in handen kreeg waarin d minimum temperatuur die was geconstateerd, ge lijk was aan die van de maanden April en Mei. Als we naar buiten zien. lijkt het voor de ope ning der baan iets gunstiger dan eenige dagen terug. Voor het bestuur ware het een groote vol doening geweest inden er nu bij de opening ijs ware. In de omgeving is geen Ijsbaan zoo gunstig gelegen io het centrum als deze baan. Het ge meentebestuur heeft met liefde medegewerkt, om dat het ijsvermaak toch een echt Hollacdsch ver maak is. waaraan alle groepen der bevolking kun nen deelnemen. Het verheugt spr., dat de prijs der abonnemen ten laag is gesteld, en hij hoopte dat men bij in ge bruikneming ook met de dagkaarten in dezelfde richting zal gaan. Namens het gemeentebestuur dankte de burge meester het bestuur en inzonderheid Ir Waarden- burg. Vele moeilijkheden moesten overwonnen worden en hierin had Ir. Waardeüburg een werkzaam aandeel. De burgemeester hoopte dat ook in de toekomst dezelfde eensgezindheid er zal zijn en met de wensch dat de Vereen, zich in veel belangstelling mag verheugen, verklaarde spr. de IJ'haao voor geopend. Hierna voerden 'iet woord: de h«er K. de aannemer, bestuursleden van de zustervereen. uit Bodegraven en Waddinxveen. De voorzitter dankte inzonderheid den burgemeester voc opening, ook de heeren Griethuizen en Zaal, pachters van het buffet Nadat de thee was aan geboden, voerde oamens de leden het woord Dr. H. J. L. van Saselen. De aanwezigen werden in de gelegenheid ge steld het clubgebouw en de baan die inmiddels verlicht was. te bezichtigen. Het geheel maakt een zeer goede indruk e twijfelen er niet aan. dat bij vriezend weer A'-phense Ijsbaan de belangstelling van alk woners zal hebben. NED. HERV. KERK. Tot ouderliog van de Ned. Herv. Kerk Aarlan- derveen is gekozen de heer K. v. d. Steeg en tot diaken de heer H. v. Engelen. WEEKDIENSTEN Chr. Geref. Kerk. Donderdag 7 uur Ds. Rieke' OP DE BON De politic heeft tegen zeven bestuurders va auto's proces verbaal opgemaakt. omdac h' wagens wazen zonder Oranje stoplicht. BAZAR Ten bate van de vier Geref. Jeugd vereen: gingen in wijk Hoorn zal op 16 Januari een bazar wor- m gehouden voor een orgel. Bijdragen kunoen worden gezonden aan mej. D. de Jong. Emma laan 69 en mej. G. Belgraver, Emmalaan 5. hazerswoude LEZING DS. VROEGINDEWELJ Woensdag 9 Januari, des avonds 7 uur. hoopt in het lokaal Salvatori voor de Ned. Herv. Geref. Mannenvereeniging „Onderzoek de Schriften" op te treden Ds. L. Vroeg- indeweij van Waddingsveen, om een lezing te houden met als onderwerp: „Wat moet m mensch gelooven om zalig te worden". DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor arbeidshe middeling staan alhier als werkloos inge schreven 199 personen, waarvan 52 steun trekkend. N. KOOT t Zaterdag is alhier op bijna 92-jarlgen leef tijd overleden de beer N. Koot. De overle dene, die een der oudste ingezetenen onzer gemeente was, is vele jaren lid van het R.K Armbestuur geweest katwijk aan zee AANTAL GEDOOPTEN NED. HERV. GEMEENTE Uit de doop- en trouwboeken der Ned. Horv. Gemeente alhier blijkt, dat in 1934 zijn gedoopt 151 jongens en 164 meisjes, totaal 315 kinderen; en dat 55 huwelijken kerke lijk zijn ingezegend. GEREF. BOND Donderdag 10 Jan. hoopt voor de Geref. Bond voor te gaan Ds. Mulder, pred. te Hoevelaken in de Gemeentezaal, aanvang 7 uur. OUDERAVOND HERV. SCHOOL VI In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd Vrijdagavond de zesde ol laatste Ou deravond der Herv. scholen in dit jaar, thans van de Hervormde School VI gehou den. Ds. Kalkman, die de leiding had, open de met gebed, las een toepasselijk Schriftge deelte en snrak een hartelijk welkomstwoord Hierna hield de heer Desjardijn, onderwij zer der school, een mooie lezing waarin hij naar aanleiding van een schoon gedicht van den Oosterschen dichter Tagore, diepe ge dachten over Opvoeding en Onderwijs ont wikkelde en waarschuwde voor een 4-tal in dit opzicht zelfs den goedwilligen opvoeder bedreigende gevaren. Na de pauze waarin een gezellig kopje koffie werd gepresenteerd, hield de heer Rozenboom, le onderwijzer van het Christelijk Doofstommen Instituut Ef- fatha uit Voorburg, een even eras tig als boeiende causerie over het mooie van in die inrichting gegeven onderwijs. In een passend slotwoord sloot het Hoofd der School, de heer Den Dikken, zich bij het ge sprokene aan, o.m. wijzend op den bijzonde ren zegen als ons normale kinderen zijn geschonken de ernst van de hooge ping te doen uitkomen die ons nochtans op de schouders is gelegd. Na het gemeenschap pelijk zingen van den avondzang sloot de heer Den Dikken met dankzegging. WIN TERLEZING N.C.V.B. Donderdag 10 Jan. des avonds om 8 uur in Irene aan de Voorstraat, hoopt als spre ker op te treden Ds. Jansen, Chr. Geref. Legerpredikant, onderwerp: Grepen uit de Geestelijke verzorging van onze Dienstplich tigen. FILAVOND N.C.G.O.V. Maandag 7 Januari wordt in de Gemeente zaal aan de Voorstraat een fil">nv nd gehou den ten bate van de N.C.G.O.V.. Vertoond zal worden „Herwonnen Geluk". Het hoofd nummer voor de Kindervoorstelling luidt: „Was ik maar thuis". ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Katwijk I Fides Pacta II 71 „Katwijk" Is weer op het goede pad voort gegaan door de eerste wedstrijd in het 2e deel der competitie met sprekende cijfers te winnen. Bij de rust was de stand 2—0. Het einde was een 71 overwinning. Katwijk IVNoord wijk V 63. leidschendam FILMAVOND DER NAT. CHR. GEHEEL- ONTHOUDERSVEREENIGING Bovengenoemde vereeniging heeft een film avond georganiseerd op Dinsdag 8 Januari in het dienstgebouw der Ned. Herv. Kerk. De hoofdfilm is getiteld: „Herwonnen geluk" terwijl 's middags een kinderfilm zal worden afgedraaid, getiteld: „Was ik maar thuis". lisse DAMMEN Stand der wezkloozen-competities le tiental: gesp. gew. rem. verl. pnt H. Eigenbrood 6 5 1 10 G. Balkenende 5 3 1 1 7 Th. Booden 5 3 1 1 7 D. Vergunst 5 3 6 W. Mönimana 5 2 2 1 6 IJ. de Jong 4 2 1 1 5 D. Algera 2 3 4 Z. de Jong (1 4 1 C. Boogerd 5 1 4 1 H. Vergunst 3 1 2 1 2e tiental: C. de Jong 7 5 2 12 L. Eisenga S 5 1 11 P. de Kooker 7 5 1 1 11 J. van Heurdun 6 4 1 1 9 T. de Jonge 8 3 2 3 8 B.Kuipers 6 3 3 6 A. Marsbergen 8 2 1 5 5 L. v. d. Linden 6 2 4 4 L. Broekhuis 5 1 4 H. Rozenberg 9 1 8 2 3e tiental: J. Heikamp 7 7 n 14 G. Kamerman S 6 2 12 Jac. Eisenga s 5 s lö G. Hulsebosch 8 5 3 in J. Eisenga 9 4 5 8 IJ. de Jong 7 3 4 6 C. Paauw S 3 6 6 A. in 't Veld 5 1 4 A. in 't Veld Azn. 5 1 4 2 R. Eisenga 7 1 6 2 4 a tiental: R. Jansen 7 7 14 D. Kaptein 7 4 2 1 10 J. Daudey 7 5 2 10 J. Langbroek 6 4 1 1 9 C. v. d. Wetering 7 4 3 8 H. van Drunen 7 3 1 3 7 C. de Jong 6 2 4 4 I-T. de Kooker 5 1 4 2 J. de Blieck 6 1 5 Tb. Beumer 6 0 0 WERKLOOSHEID In de afgefoopen week stonden als werk zoekenden ingeschreven 635 landarbeiders, 58 bouwvakarbeiders en 37 tot andere groepen behoorend. in totaal 730 (v. j. 748). GEREF. MANNENVEREENIGING Hedenavond vergadert de Geref. Mannen vereeniging „Rondom het Woord" in de zaal bij de Geref. Kerk. Door den heer W. A. Schouten zal worden ingeleid het onderwerp: „Dr. A. Kuyper als theoloog". De vergadering zal onder leiding staan van Dr. Ruys. Aanvang half acht. „NEDERLAND EN ORANJE" Voor de A R. kiesvereeniging alhier zal Woensdagavond a.s. in de Herv. Kleuter school als spreker optreden Mr. G. A. Die penhorst, lid van Ged, Staten van Utrecht, met het onderwerp: „Stuurlui aan wal". noordwijkerhout RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag 8 Januari 1935, des namiddags te 2 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Aan bieding van de begrooting van het Grond bedrijf, dienst 1935; 3. Aanbieding van de begrooting van de gemeente, dienst 1935. sassenheim VEREENIGING TOT VOORZIENING IN DE ONKOSTEN VAN ZIEKENHUIS VERPLEGING Bovenstaande vereeniging houdt Vrijdag avond a.s. in een lokaal van „De School met den Bijbel" haar jaarlijksche Algemeene Vergadering. Behalve bespreking van het jaarverslag komt op de agenda nog voor een bestuursverkiezing Aftredend zijn de heeren G. Hoogervorst en G. van der Lip. Het bestuur stelt de volgende dubbeltallen aan de leden voor: J. van den Berghe en A. Cuvelier. M. C. Duyn en K. Oudshoorn. Aanvang 8 uur. POST VOOR N. AMERIKA. MEXICO EN CANADA Ldatste busIicMingen: 8 Jan. 5.20 via Engeland s.s. Olympic S Jan. 15.45 via Frankrijk s.s. Olympic. 9 Jan. 5.20 via Engeland ss. Pr. Roosevelt. 10 Jan. 5..20 via Engeland s.s. Deutschland. DIEFSTAL Bij den héér G. Z. Bloembollen trekker al hier. werden door tot nog toe onbekend ge bleven personen van Vrijdag op Zaterdag 140 bossen Wm Copland ontvreemd. De -politie stelt een onderzoek in, NED. HERV. DIACONIE Voor het jaar 1935 treedt als administree- rend diaken op de heer B. Jansen. Hoofd straat 288 alhier INBRAKEN Na een lange tijd van onderbreking heeft men in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ons dom weer onveilig gemaakt. De familie M.. welke Vrijdagavond tusschén 8 en 10 uur afwezig was. kwamen bij de thuis komst tot de ontdekking dat vreemden zich door het verbreken van een ruit toegang tot hun woning hadden verschaft Naar verluidt wordt f 60 aan bankbiljetten van 10 gulden vermist Eveneens heeft men bij den heer O. Inge broken. waar een bedrag van pl.m. f5.- wordt vermist. Bij de Wed. H. heeft men tevens een poging gewaagd, doch hier zijn de heeren door thuiskomst van een der huisgenoten gestoord. Omtrent de daders tast de politie nog in het duister. valkenburg COLLECTEN NED. HERV. KERK De collecten gedurende de maand Decem ber in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden, hebben bedragen: voor de Diaconie f 58 32, voor de Kerk f 116.67; de inhoud der bussen was f 27.92%. De collecte op Oudejaarsavond ten bate der Kerk gehouden bracht op f 28.86%. voorschoten AANGEHOUDEN Als verdacht van het misdrijf, genoemd i: art. 247, Wetboek van Strafrecht, werd door de politie, alhier, aan ohouden en proces verbaal opgemaakt tegen den 31-jarigen fo tograaf A J. C., uit Rotterdam, die ter plaatse verschillende kinderen had gefoto grafeerd. DE POLITIE IN 1934 Gedurende 19S4 werden door de politie op gemaakt 426 processem-erbaal, n.l. inzake Motor- en Riiwielwet 130; waarbij 58 van vorkeersongeevallen, waarvan 3 met doode- lijken afloop; 78 wegens overtreding der Al- gem. Politieverordening; 58 wegens misdrij- vens; 33 wegens overtredingen Wetboek van Strafrecht, waaronder 7 voor dronkenschap; 78 wegens overtredingen van diverse wetten er. verordeningen. Tevens werd op verzoek van andere Justi tie- of politieautoriteiten 49 maal proces verbaal van onderzoek opgemaakt. MAANDAG 7 JANUARI Propramma3: 8.Een der Dultscbe zenders; 12.20 Brussel VI.; 13.50 Londen R-; 16.20 Keu len; 16.20 Londen R-; 17.40 Leipzig:; 18.20 Brus sel Fr 18.40 Weenen; 20.10 Keuion; 21Wea "".05 Boedapest. 22.25—afL Weonen. 8 05—8.50 ParUs R-; 10.3S Droit BINNENLAND Wijziging van de Vleesch- keuringswet De slagers en vleeschhandelaren er tegen Door de Commissie van Overleg, samen gesteld uit de Ned. Slagensbond, de Ned. R.K. Hanzebond van Sla^erspatroons er de Ned. Grossiersbortd vcor den Vleesch- handel is aan de Ministers van Sociale Za ken, van Economische Zaken, en van Bin- nenlandsche Zaken een adres verzonden, waarin bezweren aangevoerd worden te gen de voorgestelde wijziging ven art. 20 van de Vleeschkeuringswet. Aangevoerd wordt, dat met deze wijzi ging de bestaande grieven in geen enkel opzicht zijn weggenomen, omdat allereerst de nivelleering van keurloonen slechts in die mate wordt dcorgevoe'd dat zij geldt voor die keuringskringen alleen, waar de zekere ondernemingen, zijnde do export slachterijen in de Memorie van Toelichting bedoeld, gevestigd zijn. Voorts wordt betoogd, dat de slachthuis- tarieven nog speling overlaten voor belang rijke winsten bij de gemeentebesturen, wat adressanten niet gerechtvaardigd acht n voor een dienst ten bate der Volksgezond heid. De abnormale voorsprong voor de export- slagerijen zal maken, dat de slachtingen daarheen verlegd worden en het slagers- bedrijf ontwricht word'. UiS voering van de Vleeschkeuringswet door het Rijk is de aangewezen weg vol gens adressanten. Het adres is vergezeld va een Memori"* van Toelich'in' wicta; 11.05 Londen R.. Munchen; 18.60 Londen R. 19.35 19.55 Londen R.; 20.20 Droltwlch; 21.60 Lu: 1.40 Droltwlch; 18.20 ter burg; 22.20afL Drol «rlch. DINSDAG 8 JANUARI Programma 3: Een der Dultsche zenders; 12.2014.35 Londen Reg; 14.35—15.20 Kalund- borg; 15.20—1-.2o Keulen: 17.2019.20 Brussel 1; 19.30—20.20 Beromunster; 20.20—21.20 Droit '.ch; 21.2022.20 Motala of Luxemburg; 22.20 Programma 4: 8.058.50 PartJa Radio; 10.85 —11.05 Droitwlch; 11.05—1L20 London Reg; 11.20—15.20 Droitwlch; 15.2017.35 Londen R; 17.35—18.20 Droltwlch; 18.20—10.30 Leipzig; 19.302o Tulnpraatjo door don heer J. Jonker, Chef Afd. Gem.-plantsoenen; 20afl.: Londen Laatste Nieuws. De Prinses te Amsterdam trc Hedenmiddag 3 uur heeft Prinses Juliaaa dcx een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Tsjecho-Slowaaksche kunst te Amster dam. e= Bij deze gelegenheid heeft de Tsjecho-Slc- waaksche gezant namens zijn regeering aan Prinseh Juliana een vaas ten geschenke aa" geboden. Onderzeebooten naar Indië De K 16 en de K 17 het zeegat uit Heden morgen om half twaalf zijn de on- d-erzeebooten K XVI en K XVII, beiden be stemd voor Inddë, uit Nieuwediep vei- u. trokken. Precies om half twaalf verlieten de booten g d9 haven. De geheele bemanning stond aan dek, en fjc bracht het militair saluut toen de stafmu-1 7i\{ ziek liet Volkslied speelde. Daarna klonk van weerszijden aan de wal een hartelijk, gejuich. Daarna voeren de beide booten de haven uit, hun bestemming tegemoet De eerste étappe gaat tot Lissabon. Lt gen. K. F. E. Gerth van Wijk f. Op 64-jarigen leeftijd is heden*te 's-Gve- lu venhage overleden de oud-commandant van het leger in Ned. Indië, gepensionneerd ht- tenapt-generaal K. F. E. Gerth van al W ij k, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. De thans ontslapen opperefficier was voor Pl zitter van de Vereen. „Het Mobilisatiekruie en sedert 1931 commandant der Haagsch* Burgerwacht De begrafenis heeft plaats op Donderdag a.6. te half twaalf op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen. d< Een geheimzinnig „Uiver"-berieht Het Engelsche tijdschrift „Flight" ver haalt een eigenaardige gebeurtenis in ver band met het ongeluk. Woensdagavond 19 December, omstreeks 7 uur, vroegen twee vreemdelingen, vermoe delijk Nederlanders, aan een bediende to Croydon (het Londensche vliegveld) of do Flying Dutchman (de Vliegende Hollander) al verongelukt was en zij herhaalden dezo vraag bij een anderen bediende. Toen dron ken ze een kop koffie en gingen weg. 's Nachts om twaalf uur vroeg de Uiver nog positie aan Rutbah Wells; om 7 uur 's avonds was er dus geen enkele reden om aan het behoud van de Douglas te twijfelen. Het geval is onverklaarbaar, zegt „Flight". CONGRES DER S.D.AJ*. Het partijbestuur van de S.D.A.P. heelt, blijkens een bericht in „Het Volk", beslo ten, het partijcongres dit jaar te houden to Amsterdam op 20, 21 en 22 April in de zaal van Krasnapolsky. UIT DE ANTIREV. PARTIJ Staten-Centrale Kampen ten-Centrale Kampen. Door het Prov. Comité Overijssel was aan de>zo Centrale een dub bel ve;-zoek gericht: besloten is op alle lijs- i ten in Overijssel dezelfde 7 namen boven- aan te plaatsen; hiervan kan Kampen twee namen vaststellen; gevraagd wordt, voor de eerste plaats een Hervormde aan te wijzen; en ten andere er genoegen mee te nemen, dat Kampens tweede candidaat op de ande re lijsten de 7e plaats inneemt. Na bespreking heeft de vergadering bei de verzoeken van het Prov. Comité toege staan. Daarna volgde de vaststelling der ua- men, welike de Staten-Centrale aan de kies- vereen. zal adviseeren, n.l. van de heeren Harmsma, hoofd der Chr. School te Has selt. secr. der Staten-Centrale en de heer H. Krans II n. te Kampen. Voor de plaatsen 3, 4. 5, 6 en 7 zal men de candidaten van de andere Sta ten-centra les overnemen. De bezetting der plaatsen 8 tot 20 wordt door het resultaat der stean- ming in de kiesvereenigingen bepaald. Kunst en Letteren. DAAN HOEKSEMA OVERLEDEN De bekende en populaire teekenaar voor kinderen Daan Hoeksema is te Amsterdam na een korte ongesteldheid op 55-jarigen leeftijd gestorven. 1-Iij was Drent van ge boorte, uit Roden, waar zijn vader koeke- bakki-r was en was bestemd voor het vak van zijn vader, maar zijn teekenlust biacht hem weldra naar de winter avond teeken- scliool in Groningen. Van avondlecrling werd hij daglecrling en ging vervolgens naar do kunstnijverheidschool. Daai afge studeerd. begon hij vrijwel dadelijk aan „kinderwerk" waarvoor hij. zooals bekend, juist geknipt was. Onuitputtelijk scheen hij in het verzinunen van iets nieuws, waarbij hij altijd graag van telle kleuren gebruik maakte, omdat de kinderen daarvan hou den. langen tijd heeft hij ook aan de kin derkrant van het Alg. Handelsblad m«go- werkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6