MAANDAG 7 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND MUSSOLINI EN LAVAL Schoone toasten in het Palazzo Venezia Uit Rome: Aan het einde van het banket, dat in het Pala®zo Venezia gehouden is ter eere van den Franschen minister van bui- tenlandsche zaken, hébben Mussolini en Laval toasts gewisseld. Mussolini's tafelrede Museolini, die het eeret sprak, gaf uiting aan zijn vreugde en die van het Italiaan- sche volk, dat na verscheidene tientallen jaren de Fransche minister van buitenland- sohe zaken kan worden begroet Het gaat er niet om, dat Frankrijk en Italië in Midden-Europa van hun vriend schappelijke betrekkingen afzien, maar de Mussolini bedoeling is, dat zij in het Donaubekken de interessen en levensbelangen hunner staten in overeenstemming brengen met de begin eelen van algemeen karakter en met het streven naar de consolidatie van den vrede in Europa. „Van uit dit standpunt bezien aldus wendde zich de Duce tot Laval geloof ik, dat u 't met mij er over eens bent, dat onze overeenkomsten ten aanzien van andere mogendheden, die wensoben mede te wer ken aan den arbeid, dien wij hebben aan gevangen, niet als vijandig of zelfs maal ais storend kunnen worden uitgelegd*'. Museolini besloot met den wenech, dat de overeenstemming tusschen de regeeringen van Frankrijk en Italië spoedig in alle details verwerkelijkt zal worden en dat daarmede het eerste samengaan in de politiek van twee groote mogendheden bereikt zal kun nen worden. Laval antwoordt Daarna werd het woord genomen door Laval- die zijn dank betuigde vcor de woor den van Mussolini. Na eenige woorden van herinnering aan Barthou zeide Laval o.e.: Wij zijn bezig, de noodzakelijke overeen stemming te bezegelen voor het hoogste welzijn onzer beide landen en in het belang ■van den wereldvrede. Niemand kan Inder daad den waren zin der actie, die wij vast besloten hebben ondernomen, verkeerd be grijpen. Frankrijk is met recht voor zijn veilig beid bezergd. Het heeft echter ook het voor nemen, zijn deel te aanvaarden in het werk, dat noodig is ter verzoening der volken. Laval roemde daarna Mussolini als den leider van een groot land, dat hij door zijn gezag zijn rechtmatige plaats in het con cert der volken heeft weten te geven. -.Gij hebt de schoonste bladzijde in do geschie denis van het moderne Italië geschreven, doordat gij uw aanzien in den dienst van Europa ©telt, levert go een onmisbare bij drage voor de handhaving van den vrede. De beschaving mag niet onde-gaan. Uit het verleden moet men leeron, dat in den oorlog de civilisatie altijd is vernietigd. „Zouden wij aldus besloot Laval zijn aangekomen op het tijdstip der geschiedenis van de menschheid, waar op zij met ruwe hand vernielt, wat haar geest heeft geschapen? Te mid den van de gebouwen van het oude Rome willen wij gezamenlijk den eed afleggen, dat wij de menschheid niet zullen laten terugvallen in het duister van vroegere eeuwen". In een bespreking der onderhandelingen tusschen Laval en Mussolini verklaart Ha- vas, dat over de besprekingen, voor zoover zij de politieke stabilisatie van Midden- Europa betreffen, geen mededeelingen zullen worden gedaan, vóór de belanghebbende staten, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije- Joego slavië. Hongarije en Duitschland hun toe stemming hebben gegeven voor den te Rome gep'afeerden tekst. Wel echter zal een offi- cieele mededeeling worden uitgegeven aan het eind van Lava ls bezoek, waarin uiting zal worden gegeven aan de overeenstem ming tusschen de Fransohe en Italiaanscho regeering ten aanzien van de hoofdlijnen eoner gemeenschappelijke politiek. Deze overeenstemming zal berusten op het weder zijdsche begrip voor elkanders belangen en voor het algemeens welzijn van Europa. Laval bij den Koning van Italië De Koning van Italië heeft Zaterdag don Franschen minister v. buitenlandsche zaken Laval ontvangen. Daarna bood de koning ter eere van zijn gast een lunch aan, waarbij ook aanzaten de Koningin, prinses Maria, M"6solini, de Fransche ambassadeur te Rome en de Italiaansohe ambassaaeur te Pari|6. Heden een derö" bespreking Zaterdag n Zondag zijn langdurige be spreking^ l'isschen Laval en Mussolini gehouden, lieden zal een derde ontmoeting plaats hebben. De communiqué's over de beide gehouden besprekingen bevatten geen feitelijk© bijzonderheden daaromtrent, Fransche toelichting Het schijnt, dat in principe tusschen La- val en Mussolini overeenstemming is be elkt over verschillende kwesties in zake «en Fransch-Italiaansch pact waarbij de Oosten- rij kecb onafhankelijkheid zou worden garan' eerd. De onderhandelingen in zake de koloniale prohlemen zouden niet zulk een vlot verloop hebben. Maandag zal opnieuw ee:. bijeenkomst plaats vinden om de laatste moeilijkheden uit den weg te ruimen. In Fransche kringen wordt ver klaard, dat drie documenten zullen worden opgesteld, indien de onder handelingen resultaat zullen hebben. In een verklaring zal de Itali- aanech-Fransche vriendsohap worden bevestigd en de gemeenschappelijke bedoeling worden te kennen gegeven, dat de nabuurstaten van Oostenrijk de onschendibaarhteid van de grenzen van dit land waarborgen; een derge lijke overeenkomst voor wederzijd- sche consultatie, indien d9 Ocstenrijk- sohe onafhankelijkheid mocht worden bedreigd zou worden aangegaan en voorts een overeenkomst, waar alle kwesties betreffende die kolonies in Afrika zullen worden geregeld. Uiteengezet wordt, dat het belang rijkste niet is de overeenkomst, doch het feit, dat Frankrijk en Italië na vele jaren dichter tot elkander zijn ge komen. Later werd gemeld, dat v o 11 e d i g e overeenstemming weird be reikt. Laval en Mussolini zijn door den Koning van Italië, resp. den president der Fransche republiek begiftigd met hooge onderschei dingen. Laval heeft het grootkruis .van de Orde van Mauritus en Lazarus ontvangen, Mus solini het grootkruis van het Legioen Eer. EEN DAG VAN BETOOGINGEN AAN DE SAAR Demonstraties maar geen incidenten Zondag hebben te Saarbrücken groote be toogingen in verband met de volksstemming ran Zondag a.s. plaats gehad en wel een groote betooging van het Duitsche Front en een betooging van de anti-fascistische voor standers van den status quo. Volgens op gave van het Duitsche Front zou de natio- naal-socialisfisrhe betooging bezocht zijn door niet minder dan 350.000 bezoekers en zouden de treinen in het Saargebied den stroom van meetinggangers niet hebben kunnen verwerken. Tn de betooging van het Duitsche Front ■erd het woord gevoerd door den lands- organisatieleider Brueck. en de bijeenkomst werd besloten met het Saarlied en het Horst Wessellied. Aan den anderen oever van de Saar werd de betooging der aanhangers van den status quo gehouden, die eveneens druk bezocht was. Tot incidenten is het den geheelen dag niet gekomen en de orde kon overal gehand haafd blijven. Schrijven van de plebisciet-com missie aan bisschoppen van Trier en spier. Uit Saarbriicken: De plebisciet-commissie heeft Zaterdag een brief gezonden aan de bisschoppen van Trier en Spier, waarin om. wordt verklaard, dat de plebisciet-commis sie niet kan en mag uit het oog verliezen het feit. dat het innamen van een standpunt door de geestelijken in den verkiezings strijd een beïnvloeding kan medebrengen. Beide bisschoppen hadden hun standpunt kenbaar gemaakt op een wijze, dat zulks ten gunste van Duitschland moet worden be schouwd. Saai-tentoonstelling te Berlijn Zopdagmiddag ls de Saarteritoonstelling, die in verband met de volksstemming in 't Saargebied te Berlijn wordt gehouden, met rede van den Rijksminister voor de Propaganda. Dr. Goebbels. officieel geopend. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling wordt te Berlijn druk gevlagd. In het Sportpaleis i. Zondag een groote bijeenkomst gehouden, waarin Hess met ■aardeering sprak over de objectieve hou ding welke door Frankrijk den laatsten tijd inzake het Saarplebisciet is aangenomen. Bergvuren en klokgebeier Uit Trier: Aan den voor-avond van de Saarstemming zullen in het Duitsche grens gebied op de ber<cn groote vuren worden gestookt als een groe1 aan de Duitschers, die zullen stemmen vóór den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland. Bovon- dien zullen dps avonds van 7 tot 8 uur de kerkklokken langs de Saargronzon worden geluid. De bevolking van de nlaatsen langs de grens, zal zich verzamelen om natio nale liederen en hot Saarlied te zingen. Drie Chineesche Generaals in opstand Afscheiding van Szetsjoean? De Japansche dagbladen wijden veel aan dacht aan een bericht uit Sjanghai, volgens hetwelk de generaals Lioc Wenhoei, Tien Soeng Jau en Teng Hsihoe, op 2 Januari j 1. een door hen gezamenlijk telegram hebben gepubliceerd, waarin zij de provincie Szet sjoean onafhankelijk verklaren van de Nan- kingregeering en aan deze verklaring kracht bijzetten door een ultimatum aan 't Nankingleger, dat in die provincie gele«erd Is, om zich binnen 36 uur uit het gebied terug te trekken, daar anders zou worden overgpgaan tot wapengeweld. Naar verluidt is Line Wenhoei aange steld tot opperbevelhebber van hef revolu tionaire leger, dat door de drie generaal* is georganiseerd. SCHIP IN NOOD. Aan de kust van Florida, tegenover het stadje Jupiter, ls een Amerikaansch stoom schip, de ..Havana", met 180 menschen aan boord, in nood geraakt op een zandbank 00 K.M. uit de kust. Het schip maakt zwaro slagzijde onder het geweld der stortzeeën. De 51 passagiers en een deel der bemanning zijn in reddingbooten. De bemanning. 126 personen, was nog aan boord, doch 'volgens een later bericht hoopte men allen te red- TEGEN HOEST De bestanddeelen van Vlcks VapoRub thans verkrijgbaar in den vorm van Vicks Hoestbonborrs HET PROCES TE FLEMINGT0N Hauptmanns verdediger wordt aanklager Uit Flemington: De verdediger vanHaupt- mann, Reilly, heeft medegedeeld, dat hij waarschijnlijk reeds Donderdag a.s. voor 't gerecht de namqn zal noemen van vier per sonen, twee mannen en twee vrouwen, die hij bovendien zal beschuldigen van de ont voering van het kind van Lindbergh. Hij verklaarde steeds van meening te zijn ge weest dat Hauptmann onschuldig ls. Reilly heeft daarbij het oog op het personeel van Lindbergh. Ook acht hij Dr. Condon onbe trouwbaar. Laatstgenoemde heeft Inmiddels Haupi mann in zijn cel positief herkend als de man met wien hij in contact was geweest over het losgeld. Betty Gow, het voormalige dienstmeisje van de familie Lindbergh, staat in het mid- delp\int van de belangstelling. Verwacht wordt, dat zij heden de voornaamste getui ge zal zijn. Het Schotsche meisje heeft verklaard, dat zij elke gelegenheid te baat zal nemen zich te verdedigen tegen de fluister-cam- pagne welke in de laatste weken gaande is. Ik heb, aldus verklaarde zij, 3000 mijl voor eigen rekening gereisd en men kan er van verzekerd zijn, dat het kruisverhoor, waar aan de de advocaten van Hauptmann mij zullen onderwerpen, door mij niet gevreesd wordt Roosevelts programma Uit Washington: Het z.g. „Veiligheids program" van Roosevelt zal regelingen be vatten voor ouderdomspensioen, werkeloos heids- en ziekteverzekeringen, aldus ver luidde Zaterdag, toen een aanvang werd ge maakt met de voorbereidingen voor de in diening van het program binnen 10 dagen in het Congres. De voorstellen zullen worden ingediend op het oogenblik waarop 41 wetgevende sta tenvergaderingen bijeenkomen, wier goed keuring noodig is voor de in werking stel ling van het program. In het uitgewerkte plan, aldus verluidt verder, zal zeer de nadruk worden gelegd op de verantwoordelijkheden der afzonder lijke sta'en; de financiering van het plan zal geschieden door een federale belasting, die niet van toepassing zal zijn in die sta ten, die hun eigen „veiligheidswetten" zul len hebben. De geruchten volgens welke Roosevelt hei uitschrijven van een leening van vier mil liard voor het werkversehaffingsprogram on der oogen zag. he'geen een verhooging van belastingen met zich mede zou brengen, zijn van den kant der congresleiders ten stellig ste tegengesproken. Hiorbij werd medege deeld, dat de tengevolge van de verbete ring in het zakenleven binnenkomende gel den niet aleen voldoende zijn voor de ge wone uitgeven, maar dat bovendien de amortisatie en de interest daaruit zullen kunnen worden voldaan, welke zullen voort vloeien uit het uitgebreide nieuwe arbeids- plan. Dit plan zal omvatten het aanleggen woningtoestanden. Een der ontworpen plan nen is een buitengewoon groote weg van de Oost- naar de Westkust. De gebeurtenissen in Albanië Uit Zagreb: Het blad „Novosti" meldt uit Tyrana, dat de berichten over onrust in Albanië overdreven zijn, maar toch een wa- kern bevatten. Volgens het blad is een deel van het Albaansche officierencorps en tevreden over den legercommandant, gene raal Aranitas. Deze ontevredenheid kwam reeds drie maanden geleden tot Uiting, toen de tweede adjudant van den koning, Moe- harm Bajaktar, van zijn post werd onthe ven. Hij was aldus het blad tegéu- stander van de Itallaansche oriëntatie der Albaansche politiek en had koning Achmad Zogoe reeds verscheidene memoranda over handigd. Na zijn afzetting door den leger commandant trok hij zich mot 150 voortref felijk gewapende aanhangers terug in zijn geboortestad Ljoema, waar hij zich ver schanste. Van Tyrana uit werden driehon derd soldaten op hem afgezonden, die hem echter niet aanvielen, maar hem !n een wijden kring Ingesloten hielden. Waar schijnlijk zoo vervolgt „Novosli" waren de militaire autoriteiten bevreesd, dat de on betrouwbare bevolking hen ln den rug zou kunnen aanvallen. Intusschen zou zich ech ter de ontevredenheid in het officierencorps hebben uitgebreid, waartoe de omstandig heid bijdroeg da» ook het Miridietenhoofd Prink Previzi uit den dienst werd ontsla gen. Men kan aannemen, dat Prink Previzi de katholieke stammen van Noord-Alhanië achter zich heeft, terwijl Moehacem Bajak tar aldus „Novosti" op het Mohamme daansche deel der bevolking kan rekenen. Het blad besluit met te verklaren, dat de toestand zich ..ieftemin nog niet zoo heeft toegespitst, dat het tot botsingen zou zijn gekomen, hoewel ook verrassingen geenszins uigesloten moeten worden geacht. Fransche credieten aan Rusland Uit Moskou: De Fransche regeering zal credieten toestaan aan de Sovjot- regeering zonder aan te dringen op de regeling der door het Tsaristische re giem aangegane schuldovereenkom sten. i mo gendheid" betrokken i- geweest bij don ra- centen moord op Kiro\ Nadere aanduidin gen van deze „groote mogendheid" werden echter niet gegeven. De strekking der be schuldiging was, dal de consul van de klei ne mogendheid, die eerst vermeld was, ge steund werd door on ln samenwerking han delde met een groote mogendheid. Hongarije en de aanslag te Marseille Uit Boedapest: De Hongaarsche regeering is voornemens op de 11 Januari beginnende vergadering van den Volkenbondsraad door bemiddeling van haar gedelegeerde Eek- hardt, het rapport voor te leggen over even- tueele nalatigheden van Hongaarsche auto riteiten bij de behandeling der Kroatische emigranten, dat door den Volkenbondsraad verlangd is. Eclchardt zal zich reeds aanstaanden Dinsdag naar Genève hegeven om nog vóór het begin der Raadsbesprekingen in contact te treden niet de vertegenwoordigers der groote mogendheden. Men hoopt, dat op de ze Raadsvergadering de kwestie van een moreele schuld van Hongarije definftiof zal worden opgelost. De malaria-epidemie op Ceylon Nog steeds uitbreiding. De malaria-epidemie op Ceylon breidt zich nog steeds uit. Ongeveer een kwart millioen menschen zijn door de, ziekte aangetast. He>t aantal doo- den bedraagt reeds 3000, onder wie 1000 vrouwen en kinderen. Het perso neel in de ziekenhuizen is zóó ver moeid, dat het zijn werk nauwelijks kan blijven doen. Admiraal Josjimatsoe overleden Uit Tokio: Admiraal Sjigetaro Josjimatsoe is in den ouderdom van 77 jaar overleden. Hij was de vroegere opperbevelhebber der gecombineerde Japansche vloten. Belangrijke stelling door Paraguay veroverd Uit Asuncion: In een officieel commu niqué van Zaterdag wordt bekend gemaakt, dat de Paraguayaansche troepen het fort Capirenda hebben ingenomen, dat een sleu telpositie vormt van de Boliviaansche troe pen, die Villa Montes moeten verdedigen, wat de toegangspoort vormt naar de Boli viaansche hoogvlakte. De verovering van het fort is het resultaat van een dagenlange strijd op de Boliviaansche grenzen. Groote overstroomingen in Zuid-Californië Uit Los Angeles: Sedert Zaterdagnacht woedt in het Zuiden van Californlë een buitengewoon hevige storm, die gepaard gaat met wolkbreuken. Te Los Angeles staan tallooze kelders en gelijkstraatscjie verdiepingen onder water De telefoonverbindingen zijn verbroken. Uit Londen: Sunday Dispatch meldt, dat een wetsontwerp zal worden ingediend in zake de vrijwillige sterilisatie van zekere groepen geestelijk minderwaardigen. Het aantal voor sterilisatie in aanmerking komende personen bedraagt in Engeland ongeveer 250 000. Sterilisatie zal volgens het ontwerp slechts mogelijk zijn met de goed keuring van de bevoegde instanties. GERUCHT IN VERBAND MET VON SCHLEICHER. Te Berlijn gaat het gerucht, dat tijdens de geheimzinnige manifestatie van trouw aan Hitler in de Staatsopera op Donderdag 1.1. de Rijkswcer eerherstel zou hebben ver langd voor haar vroegeren chef, generaal Yon Schleicher, die op den 30sten Juni van het vorige jaar tegelijk mot de S.A.-leiders Röhm, Ernst en Heine is gedood, zonder dat ook een voldoende verklaring daarvoor is gegeven. MOBILISATIE VAN AMERIKA'S HANDELSVLOOT. Uit Washington: De minister van Marine, Swansom, heeft de marinecommissie van 't Huls van Afgevaardigden verzocht, een wetsontwerp in te dienen, hetgeen het Jen president mogelijk zou maken, in geval van nood, de geheele handelsvloot te requireeren. Kort Nieuws üe Duitsche jeugdherbergen hebben in 1934 SYo millioen nachtverblijven ver leend (1933"4.6 millioen). Duitschland heeft een gezantschap in Zuid-Afrika ingesteld, zooals Nederland, Italië en de Ver. Staten. Zeven negers die in een kelder te Bal timore waren, zijn levend verbrand, toen in liet huis brand ontstond. Tijdons een gelijktijdigen brand in een ander huis te Baltimore werden veertien brandweerlie den gewond. De schepen der Compagnie Generale Transatlantique zullen voortaan op weg naar West-Indië Southampton inplaats van Plymouth aandoen. Prinses Helena, de gescheiden gema lin van Koning Carol van Roemenië, is met haar zoon Kroonprins Michael, van een uit stapje naar het eiland Brioni te Florence teruggekeerd. Het gerucht gaat, dat Gandhi een nieuwe campagne voor burgerlijke onge hoorzaamheid organiseert. In Griekenland is hevige koude inge treden. Tal van Macedonische dorpen zijn door sneeuw geïsoleerd. Een Cubaansche schoener, met twaalf man aan boord, is Zaterdagnacht drie mijl buiten Havanna met een ander schip in botsing gekomen en onmiddellijk gezonken. Vijf opvarenden kondon gered worden, maar de zeven anderen vielen aan de haaien ten offer. —Te Esehweiler en Stolberg zijn de laat ste dagen elf communisten gearresteerd wegens het voeren van actie. Een znon van Roosevelt Is in Connec ticut veroordeeld tot boete wegens te hard rijden. In een Zaterdag M. drukbezochte speel goedwinkel Ie Belgrado ontplofte een groo te hoeveelheid vuurwerk. Vier personen wer- gedood en een aantal anderen gewond GEMENGD NIEUWS ERNSTIGE BRAND TE GOUDA Inwoners gewekt door het blafen van een hond Schade van duizenden guldens Te Gouda werd de heer K. Petit, die aan de Westhaven een fotografisch atelier heeft, Zondagmorgen tegen 8 uur wakker door het blaffen van zijn hond. Het eerste, dat P. bemerkte, was een scherpe brand lucht gen rook. Op de gelijkvloersche ver dieping was brand ontstaan. P. kon niet naar beneden om langs den gewonen weg zijn huis te verlaten. Van zijn slaapkamer op de eerste étage liep hij naar de voor kamer, schx>f het raam op en riep luid keels ,Jjrana!" Vervolgens vluchtte hij door een raam cn kwam via een paar platjes de woning van den heer Bezemer op Gouwe. Ook de hond, die wellicht het leven van zijn baas heeft gered, kwam in veilig heid. De brand was ontstaan in het kantoortje, een klein ingesloten vertrek achter de zaak. Van dit kantoortje sloegen de vlammen over naar den winkel aan de straatzijde en naar het atelier aan den achterkant. Toen de groote spiesrelriiit brak brandde het in kor ten tijd in deze brandbare omgeving. De met een motorspuit onder leiding van opperbrandmeester J. C. den Boer uitge rukte brandweer greep met twee stralen krachtig in. Reeds een tiental minuten la ter was het vuur gebluscht dat echter ge ducht heeft huisgehouden. De winkel, het aangrenzende kantoortje en het daarachter gelegen ateler zijn geheel uitgebrand en de geheele inhoud met den rijken en kost baren voorraad werd vernield. De foto's, de lijsten en het houtwerk in de etalage vie len ten prooi aan de vlammen en in den winkel gingen honderden foto's vele toestel len, talrijke rolfilms, albums en ontelbare andere fotc-arrikelen zoo niet door brand-, dan door waterschade verloren. Resten van opnamen en lijsten dreven rond de inge storte vitrine der toonbank en te midden van de zwaar beschadigde wandkasten in het water op den met glasscherven bezaai den vloer. In het kantoor bleef evenmin iets gespaard. Het schrijfbureau en de ver dere inventaris gingen in de vlammen op en voorts zijn alle boeken verbrand. Tenslotte is er ook van het atelier weinig overge bleven. De schade is door de vele verbrande en dure artikelen niet precies op te geven, maar loopt ongetwijfeld in de duizenden guldens. Zij wordt door verzekering gedekt Het zal voorlonpig niet mogelijk zijn in het zelfde pand de zaak voort te zetten. De ooraak moet worden gezocht in eleetrische stoof, welke in het kantoortje onder het bureau' stond. Het apparaat heeft of des nachts ingeschakeld gestaan of het is reeds Zaterdagavond oververhit geraakt In alle geval is de stoof aanleiding tot den brand geworden, want bij het onderzoek na de blussching bleek onder het apparaat in den vloer een groot gat gebrand te zijn. Het. hout heeft den geheelen nacht smeuld en eerst Zondagmorgen is het smeulen tot branden gekomen. Wecheri^ht Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam ie een 59-jarige venter met petroleum, welke in bussen op hand-kar was geladen, op de Oostelijke Handelskade door een luxe auto aangereden. De man werd ernstig gewond zoodat hij in zorgwekkenden toestand naar een der zie kenhuizen is venvoerd. het ongeval is aan zijn eigen schuld te wijten, aangezien de handkar geen licht voerde en hij bovendien aar de linkerzijde van den weg reed. Te Am sterdam is in de K inker straat de Nassaukade een 14-jarige jongen door - auto aangereden. De G.G.D. heeft hem met een bloedende hoofdwonde naar het Tessel- srhade-ziekenhuis gebracht. Opname werd daar echter niet noodig geacht, zoodat hij naar zijn woning te Zasndam is vervoerd. Te Soeste.-berg Kwamen op het kruis punt Banningstraat—Dorpsstraat een auto en een motorrijder met elkaar in botsing. De motorrijder, de heer Burgersdijk uit Am sterdam, werd vrij ernstig gewond opgeno men. Het motorrijwiel is zwaar beschadigd. De gewonde is per auto naar zijn woning te Amsterdam vervoerd. Te We a 1 iv ij k kwam bij het Marktplein een fietser met de bus der H.B.-Mij in aan rijding. De fietser kreeg mkele verwondin gen en de fiets was totaal in elkaar gereden. Getuigen verklaren. d«t de hus niet ver ge noeg was uitgeweken. De politie heeft de zaa1' in onderzoek. Te Eist reed een motorist op den weg op een voor hem uitgaand paard, dat aan de hand werd gele'd, doch door den dikken mist aiet door hem schijnt opgemerkt te zijn De motorrijder kwam daardoor zoo ernstig te vallen, dat de hulp van dokter Jaspars moest worden ingeroepen, die hem direct naar het Caniriusziekenhuis te Nijmegen liet vervoeren, waar nader schadelbreuk werd gecon stateerd. Te Raamsdonk botste, daar het zeer mistig was. een vrachtauto tegen den zijgevel vao de won og van den landbouwer Joachim Kuysters. De gevel werd over enkele meters ingedrukt. Onder het donderend geraas van steen, hout en glas en omwolkt door stof hield de vrachtauto stil. zwaar beschadigd Het ongeluk, dat zich op het eerste gezicht ernstig liet aanzien, viel bij nader onderzoek noga) mee. want geen enkele persoon liep een ongeluk of verwonding op. Te N ij m e g e n ls op den weg Nijmegen— Groesbeek een vrachtauto van de gebroeders van CampeD uit Nijmegen ln botsing gekomen met een door een paard getrokken wagen van B. pit Groesbeek, De auto reed door den schok tegen boom en werd ernstig beschadigd. De chauf- en een inzi'tende werden zoodanig gewond, dat beiden naar het Canlsius-zlekenhuis moester -orden overgebracht. Daar bleek, dat de chauf- tur een hersenschudding 'had bekomen, terwij! \n metqeze! lichte verwondingen had opgeloopen De vrachtwagen werd geheel vernield. Te Heythuizen (L.) is het zoontjp in Reynriers hij het oversteken ven den weg door een auto bestuurd door zekeren A., uit Roggel, gegrepen en ernstig ge wond. Met inwendige kneuzingen en een beenbreuk is hij naar het ziekenhuis te Roermond gebracht. Te Maaskees (N.-Br.) is een tractor met aanhangwagen van de firma T. uit Bnekel geslipt en tegen epn telefoonpaal gehotst. De chauffeur liep lichte verwondi» gen op en een naast hem zittende passa gier P., uit Uden kreeg een ernstige hoofd wonde. De tractor was zwaar gehavend en moest worden weggesleept. De telefoonpaal was vernield. Hoogste stand te Helsingfons Laagste stand te Isa jord 751-3. Stand vanmorgen halftwaalf 762.7. WEERVER WACHTING Meest matige O. tot Z.O. wind; afnemende bewolking weinig sneeuw, lichte tot matige vorst. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge drukking is in Finland tot boven 780 mM. gestegen en heeft zich tot over O.- Duitschland uitgebreid. Van de dei ressie die Zaterdag over de Oostzee lag, is nog een rest over het Z. van ons land te vinden. Eeij nieuwe depressie bij IJslandis weer niet bijzonder diep en de sneeuwbedekking van geheel Scandinavië, Polen en Oost-Duitschland is gunstig voor het voortduren van de vorstperiode die thans invalt In Finland ei- Polen komen een breed front temperaturen voor van meer dan 20 gr. C. onder nul en de matige tot krachtige O. winden brengen die koude verder naar het W. Thans heeft de vorst zich reeds over bijna geheel Du'tsch'and, Oostenrijk. Zwit serland, Midden-Frankrijk uitgebreid. Ze is streng in N.O. Zweden, in Midden-Duitsch- .land en Frankrijk aög licht Ook op de Britsche eilander is het veel kouder gewor den en in Ierland komt reeds vorst voor. Regen viel vooral in N.W. Frankrijk; sneeuw thans in W. Duitschland en ons land. Voorloopig is hier lichte tot matige vorst te verwachten, welke later nog kan toe nemen. STORMWA ARSCTTT7WTNGSDTENST Ontvangen 6 Jan. 9.50 voormiddags Atten- tiesein neerhalen. Ontvangen 6 Jan. 8.10 namiddags Attentie- sein 0. u.i. Weset op uw hoede. 8 JANUARI Zonsopgang 8.10 nnr. zonsondergang 4.03 uur Maan op voorm. 9.b9 uur, onder nam. 8.53 uur VOERTUIGEN ^UN LICHTEN OP HERBEN 8 JANUARI Van 's avonds 4.33 uur tot 's morgens 7.39 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Reden Vomc Iholn Telden '.3® 7.38 RrelsBch 1.0« 1/6 K-hl )."1 9.12 Mflxan °.R9 Pledeshelm 1.78 i in Mannheim 2.°'< 2.83 Lohr 2.22 ".13 Maine 0 7 6< Rlneen i.iR 1.7R Stuw Borgli Stuw Sambeek geopend Cauh Fms Cohlens °.83 Trier 110 Ken'en 2.8.3 Duooeldorf ".13 THhrort '6-« Wesel 17H Emmerik geopend Loblth Nijmegen Kt Amlriea Arnhem lt.47 11.93 9.03 f».5S 3 41 fcga 8.4i Westervoort 9.43 9,01 Kampen -0.08 -0?6 Ejsden 48.8" 48.41 Maastricht 44.32 43.32 Grevenhicht 31.23 3' .56 Venlo 14.12 13.24 Grave 'stale; 9.52 9.2L St Andries 3.35 3.39 HOOGWATER NED ZEEHAVENS De fztjl T rsc-n 1 11.51 23.04 11.45 9.42 21.45 5.12 17.29 lti.öó Hoek v Huil. buhevL-ningen Kottel dam tU7 laö» 19 tad 5.57 18 18 Bron»-rah. 4.21 Zierikzee 4.51,17,20 Wemeldlnge 0.16 7.40 Vlissi.igen 3.09 1 ,39 Terueuzen 3.40 16.I6 Hans ween 4.4 17 Jê De Jagersfontein op drift Het Nederlandsche stoomschip „Jagers fontein", dut gemeerd lag nabij loods 8 aan de Herbouwvillekaai te Antwerpen, is Zaterdagavond door tot nog toe onbekende oorzaak van de meertouwen losgeraakt en op drift gegaan. Het schip dreef af naar den linkeroever van de Schelde en raakte daar aan den grond. Een paar sleepbooten tracht ten de „Jagersfontein" vlot te trekken en na 2.y2 uur werken kwatn het schip inder daad van den grond. Het bleek bij het op- loopen niet beschadigd te zijn. Met een grooter aantal kabels is de „Ja gersfontein" weer aan zijn oude ligplaats gemeerd. INBRAKEN Te L i s s e is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een inbraak gepleegd in de zaak van «ie fa E. Tissing. De inbrekers hebben zich aan de achterzijde toegang verschaft tot het kan toor der firma. Alvorens tot hun eigenlijk doel ie geraken hebben zij eerst op de werkplaats van de stoffeerderij zich van de noodige ge reedschappen voorzien.. Ook werden een paar kapetokkleeden medegenomen, welke blijkbaar dienst moesten doen, om de brandkast in het kantoor voorover te laten vallen. Ze werd toen aan de achterzijde opengesneden. Aan gelds waarde is vernist ongeveer f 200, waarvan f 80 aan kleingeld. Ook een bus van het crisiscomité werd geledigd. De inhoud bedroeg vermoedelijk f 20. Voorts is getracht de winkelcassa open te breken. Een der laden werd vernield. Overal was duidelijk zichtbaar dat de beitels er tusschen gestoken waren. Onmiddellijk heeft de politie een ondprzoek ingesteld. Uit een en ander blijkt wel, dat hier beroepsinbrekers zijn bezig geweest. DOODELIJK TRAMONGELUK De 70-jarige H. D.. die op het Kenneraer- plein te Haarlem onder een tram raakte is in het St Elizabcthsziakenhuis aan Je be komen verwondingen overleden BRANDEN Te Waalwijk ontstond op het dak der Tricotagefagriek „Seta" brand, doordat von ken uit den schoorsteen vlogen op het met riet cndenschoten dak. De arbeiders wisten met be hulp van de brandweer, die spoedig aanwezig was, het vuur te dooven. Een en ander beliep veel waterschade. Assurantie d^kt de schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2