In de omgeving van Barcelona Jli| Koning Leopold en koningin Astrid van Belgiët die in Sankt Moritz Een hakenkruis op den vlaggestok in de Bahnhof- Het eiland in den Stillen Oceaan, dat men aan boord van de Am. „Gold Starnabij het eiland Vertoeven, maken een tocht door de bergen. sfrasse te Saarbrücken wordt nu het vlag- en Iwo onder, donder-geluiden en temidden van zware rookwolken uit de golven zag oprijzen propagandaverbod in werking is getreden omhuld. De Llobregat. Aan't linkereind van de brug: spoorwegstation en dat van de kabelbaan, die naar 't klooster op den Montserrat voert. Het stille rotsmassief van de Montserrat Een bezoek aan een klooster en aan een bergtop xi-) Ongeveer 60 K.M. ten westen van Barce lona verheft zich het steile rotsmassief van 'den Montserrat. Terwijl 't omliggende berg land bestaat uit goedmoedige koepelbergen, die, althans in 't voor- en najaar, hun best doen, om zoo goed en kwaad als 't gaat, hun roodbruine ruggen met een schamel groen kleed te bedekken, rijst de Montserrat koud- grijs in ongenaakbare trots omhoog en bijt nijdig zijn scherpe drakentanden ia ljel blauwe hemelgewelf. Tegen den avond -gelijkt hij met de zon in eijn rug op een dreigende donderwolk die op het voorliggende bergland rust. Men kan hem uit Barcelona langs twee I wegen benaderen. Een autoweg slingert eich langs zijn steile hellingen tot aan het i beroemde klooster van San Juan op onge- i veer 600 M. hoogte. Ook kan men met een j lokaaltrein tot aan het station Montserrat gaan en daar overstappen in de zweefbaan die u over de diepe Canon van de Llobre- i gat langzaam omhoog voert. Onder zich heeft men dan de rivier, die zich hier een diep uilgeslepen bed gevormd heeft, en, gewoonlijk droog met slechts een enkele watergeul, na een paar dagen van plasregen zijn chocoladekleurig water met onstuimige vaart naar de vlakte jaagt. Langzaam nadert ge steeds hooger de naakte rotswand, totdat ge, waar de auto weg eindigt, bij het klooster „voet aan wal'' zet. Een zeer interessante tocht door het Juchiruimi Een beroemd klooster Het reeds genoemde klooster is een van de beroemdste in Spanje, 't Wordt veel be zocht door pas gehuwden, die er een deel van hun wittebroodsweken doonbrengen in het aangrenzende hotel, of in een aan Maria gewijde stichting, waar men koste- loos onderkomen vindt. Het is dan de ge- woonte, dat het jonge paar er een of andere huwelijkscadeau aan de kloosterkerk schenkt, 't liefst een lijfssieraad van de bruid. Zijn groote roem heeft het klooster te danken aan een zwarthouten Mariabeeld, dat in de kerk hoog boven 't hoofdaltaar troont: la Santisima Virgen del Montserrat, de beschermvrouwe van Catalonïe. i. *1 X stond in ons blad yan 22 December. BRIEVEN UIT CATALONÏE Natuurlijk Is aan dit beeld een legende verbonden. Toen de Mooren Spanje verover den, verborgen de monniken van het toen reeds bestaande klooster het'beeld ergens in den grond, opdat het niet in de handen der Saracenen zou vallen. Het klooster werd verbrand en het beeld vergeten. Na de ver- drijving der Mooren dwaalde een jonge monnik in den omtrek rond, toen de Heilige Maagd hem verscheen en de plek aanwees, waar haar beeld verborgen lag met bevel op die plaats een nieuw klooster met kerk te stichten. En daaraan moet dan het tegen woordige klooster zijn ontstaan te danken hebben. Volgens een andere legende moet het beeld vervaardigd zijn door Lukas naar het levei\d model van Maria zelf. Gekleed in een wit-zijden gewaad met edelgesteenten overdekt en met een schit terende kroon op 't hoofd, beschenen door het zachte licht der altaarkaarsen, praalt het daar in vollen luister, schijnbaar onbe reikbaar voor den bezoeker. Een dame van de kennis van mijn gastheer, die wij juist voor de kerk ontmoetten en ter plaatse goed bekend was, leidde ons echter naar achter 't altaar, waar 'n ijzeren wenteltrap gelegenheid gaf het beeld te naderen. De geloovigen kussen daa den zoom van het gewaad en langs een dergelijke trap aan den anderen kant daalt men weer af. Klooster, en eindstation van 'de kabelbaan. Nadat zij een paar woorden met een der in de kerk aanwezige geestelijken gewisseld had, werd ons de deur van de schatkamer geopend en trof een verblindende schitte ring van goud, zilver en edelgesteenten ons oog. Prachtige gewaden van kerk vorsten en andere vorstelijke personen, waaronder de trouwjapon van Koningin Maria Christina, de moeder van den ex- -koning, van zware witte brocaatzijde, ver sierd met paarlen, hingen in vitrines uit gestald. En dit alles, door 't electrische licht beschenen, maakte een overweldigen den indruk. Een BIJbelsch museum Aan 't klooster is ook een Bijbelsch mu seum verbonden, dat zéér de moeite waard is, bezocht te worden. Behalve de geheele land- en waterfauna van Egypte en Palesti na, vindt men er ook de gansche flora van het Heilige Land vertegenwoordigd. Verder allerlei gebruiksvoorwerpen van nu eu vroeger; een heel mooie maquette van den Herodiaanschen tempel, allerlei opgegraven voorwerpen, afgietsels van beroemde stee- nen, zooals de zuil van Hamurabi en de steen van koning Mesa, van wien ons in 2 Koningen 3 verhaald wordt, en dit alles op zeer systematische wijze overzichtelijk gerangschikt. Naar de top des bergs We nemen nu afscheid van 't klooster en begeven ons naar 't stationnetje van de tandradbaan, die ons nog ruim 600 M. hoo ger brengt naar een top, die uok San Juan heet. Van hier loopt een smal rotspad, dat voert naar bet hoogste punt van 't gebergte: 1 San Geronimo op ongeveer 1300 M. boven den zeespiegel. Hier bevindt zich een acht kante steenen uitzichtskoepel, gekroond door een reusachtig beeld van den heilige, die zegenend zijn armen over het landschap uitstrekt. Het rotspad voert aan den rechterkant laags een diepe kloof, die op sommige plaatsen tot 600 M. diep is, en de „Valle Malo", de booze vallei, heet. Volgens al weer een iegende, moet deze kloof ontstaan zijn op 't oogenblik, dat Christus aan 't kruis den geest gaf. Deze kloof vertoont het ge bergte in al zijn grootsche woestheid. Reuze groote gladde rotsen, die in hun samen stelling op beton gelijken, rijzen in de meest grillige vormen uit de diepte op en doen aan allerlei voorwereldlijke gedrochten denken. We kunnen ons voorstellen, dat deze vreemdsoortige formaties een diepen indruk moeten gemaakt hebben op de kin derlijke fantasie van het voorgeslacht, dat er allerlei geheimzinnige gebeurtenissen aan vastknoopte. Ook de sage van de Hei lige Graal moet hier volgens sommigen voor een deel zijn ontstaan gevonden heb- Bij San Geronimo vinden we weer een kabelbaan, die ons ditmaal loodrecht naar beneden brengt op den in den aanvang ge noemden autoweg, waarlangs we in eer. half uur 't klooster bereiken en ons vandaar weer laten afzakken naar 't punt van uit gang, 't station Montserrat. Hier nemen we weer den trein, die ons naar Barcelona terugbrengt, 't Is een van de vele mooie uit stapjes, die men in den omtrek maken kan. BINNENLAND. De moeilijkheden in de Binnen scheepvaart Saneering van de Nederlandsche binnenvloot door classificatie? In het weekblad De Binnenvaart, het offi cieel orgaan van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, heeft de heer C. A. M. C. van Kasteel, secretaris van de Vereeniging van Reeders bij de Binnenvaart te Rotterdam in een drietal artikelen de vraag behandeld of classificatie de mogelijkheid biedt om de Ne- derlandsch binnenvloot te saneeren en haar kern paraat te behouden. Volgens den schrijver behooren steua en saneering samen te gaan. Deze is alleen mo gelijk door een classificatie van de Neder landsche binnenvloot. Blijvende verbetering is alleen te verwachten van een classificatie, die om de vier of vijf jaren herhaald wordt. Classificatie zal verhinderen dat exploitan ten van goed onderhouden en goed uitgerus te schepen schade lijden door gelijkstelling op de vrachtenmarkt met niet goed onder houden en niet goed uitgeruste schepen. Classificatie acht de schrijver in het be lang van de veiligheid der opvarenden, de veiligheid der vaart, in het belang van den eigenaar, van de ladingbelanghebbenden, van de hypotheekgevers en van casco- en la- dingsassuradeuren. De schrijver besluit zijn artikelen met een schema voor de stichting van een classificatie-bureau voor de Binnen vaart en wijst er tenslotte op, dat het van het grootste belang is voor onze nationale binnenvaart-outillage, dat aan boord van de Rijn- en binnenvloot voldoend geschoolde krachten als schipper en kapitein respectieve lijk motordrijver of machinist van eigen na tionaliteit aanwezig kunnen zijn. De oude wensch „Christendom boven geloofsverdeeldheid*1 Lang hebben we er op gewacht Maar het hooge woord is er nu ook uit. De openbare school moet weer de godsdienstige school worden met een Christendom boven geloofs verdeeldheid. Het Nieuw sbladvanh et Noorden vroeg verschillende personen hun oordeel te geven over de hedendaagsche toestand. Een van hen was de heer H. D. Louwes liberaal lid van de Tweede Kamer. Deze had het hij interesseert zich daar voor zeer, over de toekomst der openbare school. En hij zei er dit van: Ook hier moge een tijd van scheuren zijn geweest, ook hier komt nu een tijd voor toenaaien. Naar mijn gevoelen vindt men nu in menig dorp en dorpje twee of drie scholen van verschillende richtins. waar één nationale school met een Chris tendom boven geloofsverdeeldheid allen ROFFELRUMEN.' ZOMERSCHE WINTER Over een wollige wolkbank Klautert de jeugdige zon, Blij dat de vreugdige kringloop Naar de verhooging begon. Grijs-violet-gele wolken Hangen in 't zuiverste blauw. j Zwart-witte eksters lav eer en Over de groenende gouw. Brons strijkt een dorrende rietrand j Langs de verzilverde sloot. Ver in die zonnige wijdte Kleuren de huizekens rood. Rustig, beumst, hakt de molen Bijten van blauw in de lucht. Als zich de wakken verwijden Slaakt hij een dankbare zucht. Licht in de windstille morgen Weegt er een eenzame meeuw. Dol om de zon en de ruimte Loost hij een vroolijke schreeuw. Stil komt de wind aangeslopen, Bang gaan de wolken uiteen; Blauiv wordt de opene hemel; Trots ziet de zon om zich heen. Wel, wat een zomersche winter! Wat een groot-lentelijk feest Zoo is 't op 2 Januari 's Morgens in Holland geweest. Nadruk verboden.) LEO LENS. zou kunnen bevredigen en de poort zou kunnen zijn tot een hechte dorpsgemeen schap. Zie zoo, het hooge woord is er uit We had den het al lang verwacht. Gelukkig voegde deze liberaal er nog aan toe: Dwingend ingrijpen op dit terrein zou slechts het omgekeerde bereiken van wat men wil; maar wel kan de begeerte naac grooter éénheid groeien, ook in 1935. We vreezen zeer, dat anderen dit wel eens voorbij zullen zien. De berichten der K 18 De K 18 zal volgens reisplan op 18 Jan. a.s. van Dakar naar Pernambuco vertrek ken. Naar men van bevoegde zijde meedeelt, is het niet onwaarschijnlijk, dat naar mate de tocht vordert, geen rechtstreeksche com municatie met de K 18 te krijgen is. Dit mag geen aaneiding zijn tot ongerustheidl DONDERDAG 3 JANUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 De groote drukte voor de Geref. kerk te Emmer- Compascuum, waar de lijken van de slachtoffers van het auto-ongeluk, worden uitgedragen om te worden gevoerd. Sylvesterdag is voor de Grathemsche jeugd een echte feestdag. Na het zingen van een lied worden de kinderen beloond. De bakker laat zich ook niet onbetuigdwat hooglijk gewaardeerd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5