DONDERDAG 3 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HOOPVOLLE INZET Het internationale jaar zet in met een zeer drukke en beteekenisvolle maand. Belang rijke feiten worden zelfs als het ware saam gedrongen in de eerste helft van Januari. Het staat vast, dat Laval, de Fransche minister van buitenlandschezaken, avond naar Rome vertrekken wil om daar de besprekingen over groote vraagstukken, die Frankrijk en Italië geruimen tijd ver deelden, met een accoord te bezegelen. Het had in de bedoeling gelegen, dat Laval daarna dadelijk, vergezeld van minis ter-president Flandin, naar Londen zou ver trekken, om nog vóór het Saarplebisciet de gemeenschappelijke Fransch-Engelsche hou ding ten aanzien van het bewapenings vraagstuk vast te stellen. Men moet hierbij bedenken, dat Duitseh- land waarschijnlijk op den uitslag van de volksstemming in het Saargebied wacht om daarna een beslissenden zet op het in ternationale schaakbord te doen. De reis der Fransche staatslieden naar Engeland vóór de Saar-stemming zal even wel met het oog op den tijd niet mogelijk zijn, zoo vindt men in Fransche kringen, want eerst Woensdag kan Laval te Parijs terug zijn en Donderdag zal hij vermoede lijk al weer naar Genève moeten vertrek ken om aan de zitting van den Volkenbonds raad, die 11 Januari bijeen komt, deel te nemen. En vervolgens heeft op 13 Januari de Volksstemming in het Saargebied plaats. Zoo zitten we dan op het oogenblik mid den in de vraagstukken waarmee Lavals reis naar Rome in verband staat. Daar is de laatste dagen al heel wat over te doen geweest, want het gerucht dook op, dat er op het laatste moment verschillende moeilijkheden waren gerezen, die het zoo begeerde accoord dreigden te verhinderen. Maar Laval gaat nu, onvoorziene gebeur tenissen buiten rekening gelaten, vanavond half negen naar Rome. En hij zou niet gaan indien daar geen spijkers met koppen waren te slaan. Dat hij er de buit zal binnen halen, die •hij zich aanvankelijk had voorgesteld, moet men weliswaar niet verwachten. Wel wordt in een te Rome verschenen com muniqué gezegd, dat de beide partijen het al eens zijn geworden over de kwesties die Frankrijk en Italië in Noord Afrika verdeeld hielden. Maar ten aanzien van de Midden-Euro- peesche kwesties, die van belang zijn voor heel Europa, omdat ze zoo nauw met den algemeenen vrede in verband staan, heeft men, als de berichten daarover juist zijn, wel wat water in zijn wijn moeten mengen. In de bedoeling van Laval lag een over eenkomst waardoor de territoriale onschend baarheid en de politieke onafhankelijkheid ,van Oostenrijk gegarandeerd zou worden, niet alleen door de naaste buren van Oostenrijk maar ook o.a. door Engeland en Roemenië en zelfs door Griekenland en Turkije. Tegen zulk een garantie-verdrag schijnen evenwel ten slotte talrijke bezwaren te zijn gerezen. Zelfs Oostenrijk zelf wilde er niet aan, omdat het er uit nationale trots voor bedankte onafhankelijk te zijn bij de gratie van Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowa- kije die vroeger deel uitmaakten van het Oostenrijksch-Hongaarsche Keizerrijk. Te Weenen zelf wordt nu echter officieel meegedeeld, dat tengevolge van de bemoei ingen der Oostenrijksche vertegenwoordigers te Parijs en te Rome, tusschen Frankrijk en Italië is overeengekomen om niet een garan tie-pact maar een pact van non-inter- .ven t i e te sluiten, dat berusten zal op het beginsel van volkomen wederkeerigheid en de wederzijdsche verplichting van de deelnemers zal behelzen om zich niet in de politiek van een anderen staat te mengen en gewelda'dige revolutiebewegingen, die zich tégen een of ander der verdragsluitende par tijen richten, niet te steunen. Weenen zegt, dat in dit verdrag feitelijk de pacificatie van Midden-Europa kan wor den gezien. „Men kan de hoop uitdrukken, dat de bij Midden-Europa betrokken staten, die van goeden wil zijn, dit non-in terven tie- verdrag zullen sluiten. Het zal aan Oosten rijk en alle buurstaten, waaronder ook Duitschland en waarschijnlijk ook aan Frankrijk, Engeland, Roemenië en Polen, Worden toegezonden". Dit non-interventie-verdrag lijkt inder daad voor de pacificatie van Midden-Europa het ei van Columbus. De bezwaren, die aan een garantie-pact kleefden, waren van velerlei aard. Het Oostenrijksche bezwaar hebben we al genoemd. Maar er zat veel meer aan vast. Het belangrijkste bezwaar was wel, dat de waarborging van de onschendbaarheid Van Oostenrijks grondgebied in strijd zijn met het Vredesverdrag, dat immers een Vreedzame grensherziening mogelijk maakt. De moeilijkheden uit het oogpunt van practdsche politiek concentreeren zich om dezelfde kwestie. Men weet, dat Frankrijks vrienden: de successiestaten in het Donau- bekken, mèt Frankrijk tegen elke revisie zijn en dat daarentegen Italië aan den kant .van Hongarije staat, dat revisie tot politiek ideaal heeft. Men zou Hongarije dus zeker niet tot zoo'n garantieverdrag hebben kun nen bewegen en vermoedelijk Italië ook Xiiet. De andere Midden-Europeesche kantjes, die aan deze zaak vast zitten, laten we nu verder maar buiten beschouwing. Het belangrijkste van alles is, dat men vermoedelijk Duitschland nu wel zal kun nen bewegen zich bij een non-interventie- verdrag aan te sluiten. Na alles wat zich het vorig jaar rond de Oostenrijksche kwestie heeft afgespeeld is HET SENSATIE-PROCES TE FLEMINGTON Hauptmann's vingerafdrukken niet op de losgeldbriefjes De keuze der juryleden FLEMINGTON, 3 Jan. Gistermiddag laat was het proces zoover gevorderd, dat, tien van de twaalf juryleden waren gekozen en wel vier vrouwen en zes mannen. Er moes ten toen nog twee juryleden gekozen wor den om de jury voltallig te maken. Voor de verdediging ondervroeg Lloyd Fishar de juryleden, hoewel de zaak zelf geleid zal worden door den advocaat Edward Rcilly uit Brooklyn, terwijl namens het O. M. de officier van Justitie, Anthony Ha- luch, de juryleden ondervroeg, hoewel tij dens het proces het O.M. zal worden waar genomen door den procureur-generaal van den staat New Jersey, generaal Wilentz. De eerste sensatie. Geen vinger afdrukken van Hauptmann op de losgcldbrieljes. Reeds de eerste procesdag bracht een sen satie. De Scandinavische Hudson deelde aan persvertegenwoordigers het resultaat mede van zijn onderzoek tot indentificeering van de vingerafdrukken op de losgeldbriefjes, welke indertijd door kolonel Lindbergh zijn ontvangen, en legde de opzienbarende ver klaring af, dat Hauptmanns vingerafdruk ken zich niet onder de honderden afdruk ken bevinden, welke hij op de briefjes aaa Lindbeigh ontdekt heeft. Ik heb weken lang, zoo zeide Hudson, met behulp van mijn assistent, de vinger afdrukken onderzocht, maar die van Haupt mann heb ik op geen enkel schrijven ge vonden. De jury gekozen. Gistermorgen is te Flemington in New- Jersey het proces begonnen tegen Haupt mann met de keuze der juryleden. De be langstelling was enorm. Men verwacht, dat Vrijdag de jury compleet zal zijn. Hauptmann en Lindbergh zaten slechts op enkele passen afstand van elkander. De eerste persoon, die voor de samenstelling der jury gehoord werd, was een vrouw op leeftijd, Zij weigerde echter een benoeming, daar zij, naar zij verklaarde, tegen de dood straf was. Ongeveer 700 verslaggevers, film operateurs en telegrafisten etc. woonden de zitting bij. De geruchten over onlusten in Albanië Officieel tegengesproken. Uit Tirana: Het Albaneesche persbureau geeft in een verklaring op de in het buiten land verspreide berichten in zake ongere geldheden in Albanië de volgende uiteen zetting: Deze geruchten zijn ontstaan, doordat Moeharrem Bajraktari weigerde eenige per sonen, die door de politie werden gezocht en die hij in zijn huis in het dorp Oelmisch- te toevlucht had verleend, uit te leveren aan de autoriteiten. De autoriteiten hebben naar aanleiding hiervan bepaalde maatregelen moeten no men tegen Bajraktari, die voortvluchtig is. Afgezien van dit onbelangrijke voorval is het nergens tot ongeregeldheden gekomen. Veeleer heerscht overal in het geheele land volkomen rust. De Albaneesche zaakgelastigde te Lon den sprak zijnerzijds categorisch 't gerucht tegen, dat de Koning van Albanië door een bom gewond zou zijn. In Albaneesche krin gen te Londen schrijft men deze geruchten toe aan den wensch van zekere aan Albanië vijandige kringen, om de ontwikkeling van Albanië te dwarsboomen en in 't bijzonder de leening te beletten van 1 millioen pd. st welke Albanië tramt te verkrijgen van Ne- derlandsche en Zwitsersohe bankiers voor de binnenlandsche ontwikkeling van het land. Deze leening zal als voornaamste on derpand hebben liet. tabaksmonopolie, dat de regeering van Albanië wil invoeren. BOMAANSLAG. Uit Warschau: Eenige aanhangers van een Oekrainsche organisatie hadden in een der laatste nachten in een dorp in het district Lemberg heimelijk een gedenksteen geplaatst op een plek, waar eenige jaren ge leden eenige Oekrainsche terroristen door de Poolsche politie gearresteerd waren. Toen de gedenksteen weer uitgegraven werd, ex plodeerde een daaronder aangebrachte bom. Eén persoon werd gedood en één zwaar ge wond. De daders zijn gearresteerd. Kort Nieuws Bij de Citroënfabrieken worden voorloo- pig slechts 4000 van de 22000 arbeiders, die werkzaam waren aan de hoofdfabriek, in dienst teruggenomen. „Don Quichotte's windmolens" en hui zen van het dorpje La Mancha, zullen door de Spaansche regeering voor afbraak wor den gevrijwaard, als 'zijnde historische docu menten. ZESTIEN MIJNWERKERS IN VERDRINKENDE MIJN. Uit Kattowitz: Voor een week had demijn- overheid bevel gegeven tot stopzetting van de Baskamijn bij Sosnowitz, aangezien groote hoeveelheden water de mijn binnen drongen, hetgeen gevaar opleverde. Inmid dels is inderdaad de mijn verdronken. Zes tien van de 110 mijnwerkers echter weiger den, toen zij hoorden, dat het bedrijf stilge legd zou worden, de mijn te verlaten, ten einde hiermede een voortzetten van het be drijf af te dwingen. Alle pogingen van de overheid de ongelukkigen te bewegen de mijn te verlaten, zijn tot dusverre vergeefsch geweest. Sinds zeven dagen zijn de man nen nu reeds in de mijn, voortdurend op de vlucht voor de binnendringende watermas sa's. die met groote snelheid de mijngangen overstroomen. Sinds Maandag is de toestand der man nen vrijwel hopeloos. Zij zijn gevlucht naar de hoogst gelegen mijngangen, waar zij, zonder voedsel in volslagen duisternis, in het ijskoude water staan. De aanwezige lucht is bijna geheel verbruikt en overigens vol mijngas. dit het minimum wat Berlijn kan toonen om zijn vredelievendheid metterdaad te bewij zen. Het behoeft niet uitvoerig betoogd te worden, dat Lavals bezoek aan Rome zoo een indirect middel kan worden voor de voor Europa's vrede allereerst en allermeest noodige toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER ADATCI Een indrukwekkende plechtigheid Onder zeer groote belangstelling en met alle eerbewijzen, aan zijn hooge rang ver schuldigd, is hedenmiddag op de Alg. Be graafplaats te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk omhulsel van den heer M. A d a t c i, in leven rechter en oud-presi dent van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie. De groote hall van het Vredes paleis was voor deze gelegenheid gedeeltelijk in rouw gehuld. Zwarte drape- den ingang ge hangen. De kist werd geplaatst op een catafalk op het eerste bordes van groote eeretrap. Op het tweede bordes was een palmenversiering aangebracht. De kist was gedekt rouwkleed, M. Adatci op het ambtsge waad van den ontslapene, de rechterlijke toga, was gelegd. De ontelbare kransen en bloemstukken werden rond de catafalk en langs de eerste treden van de trap gerangschikt. Op de eerste verdieping onmiddellijk boven de hall had het Residentie-orkest zich opgesteld, dat met passende muziek de stemming dezer plechtig heid verhoogde. Onmiddellijk voor de catafalk waren de zetels voor Mevrouw Adatci, Mevrouw Takatomi, den Japanschen gezant en diens beide dochters. Ter zijde hadden de president, de rechters en de grif fier van het Permanente Hof van Internationale Justitie, allen gekleed in de rechterlijke toga, plaats genomen. Verder waren aanwezig vertegenwoordigers van H.M de Koningin, van Koning Leopold III van België; de leden der Japansche legatie; de leden van het corps diplomatique te Den Haag; de voor zitters van Eerste en Tweede Kamer; de Ministers en de Ministers van Staat, en zeer vele andere autoriteiten. Te half elf werd de familie van den overledene naar haar plaatsen geleid. Onder de zachte tonen van de Andante uit de derde Symphonie van Beethoven, gespeeld door het Residentie-Orkest, namen zij haar zeiels in. Nadat de laatste klanken in de groote ruirafe waren weggestorven, nam de Minister van Buiten- landsche Zaken. jhr. Mr. de Graeff het woord, om namens de Regeering enkele woorden van at- scheid te spreken. Daarna las de griffier van het Hof, de heer Hammerskjöld het levensbericht van den ontslapen oud-president en rechter voor. Vervolgens spra ken de President van het Permanent Hof van In ternationale Justitie Sir Cecil Hurst; de vertegen woordiger van den Volkenbond, de heer de Azca- rate en Prof. Mr. Francois, die het woord voerde namens de bestuurders der Carnegie-stich- ting. Met zachte treurmuziek werd de indrukwekken de plechtigheid besloten. Toen was het moment aangebroken, waarop de kist uit het Vredespaleis, waar de- ontslapene een zoo hooge plaats had bekleed, bij de Volkeren- rechtspraak. uitgedragen werd en in de gereed staande lijkwagen geplaatst. Inmiddels hadden zich in den tuin van het Vredespaleis en in de omge ving daarvan de militaire troepen opgesteld, welke deel namen aan het militaire eerbetoon. In de tuin, aan weerszijden van het bordes, ware vier detachementen van de Grenadiers'en Jagers opgesteld met het vaandel der Grenadiers, Ook de Koninklijke Militaire Kapel was bij deze troep Ingedeeld. Buiten het terrein van het Vredespaleis had inmiddels de Cavalerie en de Artillerie zich opgesteld. Deze troepen waren bereden, terwijl voorts alle. militaireo gewapend waren. Achter den lijkwagen volgden de vertegenwoordigers H.M. de Koningin in een galahofrijtuig, de verte genwoordiger van Z.M. den Koning van België, de familieleden, de leden van het Corps Diplomatique en de verdere buitenlandsche en Nederlandsche autoriteiten. Onder enorme belangstelling trok de stoet van het Vredespaleis over den Ouden Scheveningsche- weg naar de Kerkhoflaan en zoo naar de Alge- Terwijl de Koninklijke Militaire Kapel zachte treurmuziek speelde, schreed de stoet langzaam voorwaarts. Ook op de begraafplaats was de be langstelling zeer groot, toen de rouwstoet om streeks half een aankwam. Nadat de kist in de groeve was neergelaten er de troepen de eerbewijzen hadden gebracht, speel de de muziek het Japansche volkslied. De Japansche gezant, de heer Taketomi, schoon zoon van den ontslapene, sprak enkele woorden van dank, waarmede de plechtigheid ten einde Schipbreuk op den Atlantischen Oceaan Mooi opsporingswerk van de „Zwarte Zee" Het Noorsche s.s. „Sisto" is op reis van Detroit naar Belfast op 19 Dec. tijdens zwaar stormweer in zinkenden toestand midden op den Atlantischen Oceaan door de beman ning verlaten. De bemanning is door het Duitsche s.s. „New-York" gered en in Amerika aan land De Nederlandsche motorsleepboot „Zwarte Zee" heeft meer dan een week gezocht, ten einde vast te stellen of het schip werkelijk gezonken was. Op Oudejaarsavond heeft de „Zwarte Zee" het schip nog drijvende aangetroffen op 51.04 N. en 16.39 W. De brug was geheel weg geslagen, terwijl 't schip zware slagzij had Door de hooge zee was het onmogelijk het schip te bemannen, teneinde een sleeptros over te geven. De „Zwarte Zee" is steeds bij het schip gebleven en ten slotte is het gelukt in den namiddag van Nieuwjaarsdag om de sleen- tros te bevestigen. De „Zwarte Zee" sleept thans het zwaar beschadigde vaartuig lang zaam Oostwaarts. Er stond Dinsdagmiddag nog 'n hooge zee, zoodat het slepen van het geheel onhandel bare vaartuig met groot risico en zorg ge paard gaat. DE ONTPLOFFING TE WAALWIJK De toestand der arbeiders, die bij de ont ploffing op de Van Harens schoenfabrie ken te Waalwijk ernstige brandwonden opliepen, is gelukkig vooruitgaande. De brandwonden hebben voor de slachtoffers geen ernstige gevolgen. Auto- en motor-ongelukken Te Den Helder reden 's nachts twee auto's elkaar aan bij de brug van de Werf. De botsing was zoo hevig, dat de eene auto geheel opzij geduwd werd en het water van de gracht inreed. Gelukkig was door den slag een der portieren opengesprongen waardoor de chauffeur, die er alleen in zat, zich eruit redden kon. Hij had enkelp minder ernstige hoofdwonden bekomen. De andere chauffeur, die ook alleen in den ragen was, was ernstiger gewond en moest naar het Marine-hospitaal overge bracht worden. Bei dei auto's waren zwaar gehavend. Ze werden weggesleept» Te P i e r s h i 1 is een vrachtauto, be stuurd door G. den H., die op weg was van PiersKil naar Nieuw-Beijerland, tegen een boom gereden. Achterop zaten twee kinde ren; een hunner, het 12-jarig zoontje van den heer S. den Hertog, werd door den schok van den wagen geslingerd en liep een schedelbreuk op. De toestand van den jongen is ernstig. Het andere kind en de drie personen, die in de cabine hadden plaats genomen, hadden eenige schram men en snij wonden opgeloopen. De auto werd zwaar beschadigd Te Va as sen is de heer Wissing, ge- pensionneerd hoofd der school, toen hij op weg was naar de kerk, in de Hoofdstraat door de auto van de firma Van de Wal uit Meppel overreden. De heer Wissing heeft een hersenschudding en verwondingen aan de knie gekregen. Hi; is naar zijn wo ning vervoerd: de toestand van den heei Wissing is ernstig. Te Amsterdam zijn op de N.Z. Voor burgwal een 55-jarig man en een IC-jarige jongen ten gevolge van onoplettendheid bij het oversteken van den rijksweg door auto aangereden. Met eenige verwondingen werden zij beiden naar het Binnengasthuis overgebracht. Te Diemen werd even voor de Jan Bertstraat op den Hartveldscheweg een groenteman uit Amsterdam, welke op drie-welige bakfiets was gezeten, door pereonenauto van achteren aangereden. In zwaar gewonden toestand werd de wielrijder bij een geneesheer binnengedragen. Te "Wassenaar heeft op de Leidsche»- straatweg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. In de richting van Den Haag reed een personenauto, bestuurd door S., uit Amster dam. De wagen maakte een slingerende be weging raakte allereerst eenige kleine boompjes en kwam daarna via het rijwielpad tegen een boom tot stilstand. De bestuurder, S., werd zwaar gewond en in zorgwekkend» toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De politie heeft proces verbaal opgemaakt en den wagen in beslag genomen. Te Veghel (N.-Br.) is een bestelauto uit Eindhoven geslipt en in volle vaart tegen een boom gereden. De auto sloeg vervolgens over den kop en kwam omgekeerd in een sloot terecht. De chauffeur liep verwondin gen aan hoofd en armen op. De temperatuur in 1934 De milde Decembermaand Voorloopig overzicht van het weer in Dec. 1934 en het geheele jaar 1934. Medegedeeld door het Kou. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Ge middeld over de vijf hoofdstations was in December de ochtendtemperatuur 4 graden Celcius boven normaal. De afwijking boven normaal bedroeg in de drie decaden resp. vijf, vier en drie graden. De grootste afwij kingen kwamen voor op den 5en en 25en, resp. 7*/2 graad boven en 3Vfc graad beneden normaal. De gemiddelde dagelijksche maxi mum-temperatuur en het gemiddelde mini mum, waren resp. 3 graden en 5 graden boven norpiaal. Te De Bildt bedroeg de ge middelde temperatuur op de drie termijn uren 7.4 graden Celcius. De afgeloopi maand December was de warmste sedert het begin der waarnemingen in 1849. Tot nu toe had 1852 met 7.3 graden de hoogste De- cember-temperatuur. De reeks van Zwanen burg (bij Halfweg) geeft alleen in 1806 en 1748 een iets hoogere December-temperatuur, nl. 0.2 en 0.1 graad Celcius hooger dan in 1934. Te De Bildt bedroeg het aantal dagen met een minimum-temperatuur beneden het vriespunt 2 tegen 14 normaal. De neerslag was in het Westen van het land ongeveer normaal, in Friesland en Groningen 10 tot 30 procent en overigens 30 tot 50 procent boven normaal. Te De Bildt werden 15 uren zonneschijn waargenomen tegen 41 normaal. Gemiddeld over het geheele jaar was de temperatuur 1 graad boven normaal. De grootste afwijking kwam voor in December met 4 graden boven normaal, er was geen enkele maand met een temperafuur-afwij- king beneden normaal; Maart en Mei, de re latief koudste maanden, waren juist nor maal. I*e jaarsom van den neerslag was. 10 procent beneden het normaal van 705 mm. De grootste afwijkingen vormden Fe bruari en October, met resp. 75 beneden en 24 boven normaal. Het aantal uren zonneschijn gemiddeld over de vijf hoofd stations, dat normaal 1569 bedraagt, was in het afgeloopen jaar 46 daarboven. De groot ste afwijkingen kwamen voor in Juli en December, resp. 52 uren boven en 26 beneden normaal. JEUGDIGE BOEF GESNAPT. Te Enschede heeft de politie den 16-ja rigen J. aangehouden, die Zaterdagavond j.I. met een andere verpleegde uit het opvoedings gesticht „De Kruisberg" te Doetinchem was ontsnapt. J., die uit Enschede afkomstig is, was in de „Kruisberg" opgesloten in verband met een inbraak in de zuivelfabriek te Boeke- lo, waar hij 4000 gulden had ontvreemd- De jongen bleek in het bezit te zijn van een re genjas en een pet, welke htf had ontvreemd uit een zomerhuisje nabij Enschede, waar hij zich verborgen had. Uit het onderzoek der po litie bleek, dat hij in ztfn kleeren ongeveer 60 gulden geborgen had, welk geld hij had buit gemaakt bij een inbraak in de boterfabriek Frisia te Enschede. J. deelde aan de politie tiede, dat hij met een anderen jongen des Lachts naar Winterswijk was geloopen, waal lij elk een rijwiel hadden ontvreemd, waarme de zij de vlucht hadden genomen. DOOR HOLLEND PAARD GEDOOD. Te Arnhem is op het Nieuwe Plein een paard, dat voor een boerenwagen was gespan nen, op hol geslagen. De voerman, de 70-jarige J. Peters uit Arnhem, werd van den wagen geelingerd, waarna een der wielen hem over het lichaam ging. Kort daarna overleed de oude man. Het stoffelijk overschot is naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht. ALUMINIUM PROFIELEN voor de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 ROTTERDAM Ernstig ongeluk bij de Spoorwegwerken Een doode, een gewonde. Op de Valentijnkade achter de Linnaeus- kade in Amsterdam-Oost zijn in uitvoering de groote werken tot het ophoogen van den spoorweg. Zware ijzeren constructies, wel ke bij deze werken noodig zijn, worden op zolderschuiten aangevoerd. Woensdagmid dag was een ijzerconstructie met een ge wicht van 30 ton aangevoerd. Bij het op vijzelen zijn de dwarsliggers op de zolder schuit, toen het gevaarte gedeeltelijk daar op nog rustte, aan het glijden geraakt, ten gevolge waarvan de geheele ijzerconstruc tie in het water van de Valentijnkade te recht kwam. Aan boord van de zolderschuit bevonden zich zes personen, vijf werklieden en de uitvoerder van het werk. Twee werk lieden sprongen, om zich te redden, te w ter. Een van hen kreeg echter nog een klap van het vallende ijzer, waardoor hij ver moedelijk zijn linkerbeen heeft gebroken en een gapende wonde aan het hoofd opliep. De gewonde en de andere werkman konden echter spoedig uit het water worden gered. De gewonde werd per autó van den Ge neeskundigen Dienst, die spoedig met twee wagens ter plaatse was, naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd. Een derde werkman, de 22-jarige Stoppelenburg van Alblasserdam, kon niet vlug genoeg van de schuit komen en geraakte tusschen het ijzeren gevaarte en den rand van de schuit bekneld. Het linkerbeen werd hem vrijwel geheel afge knepen. In hopeloozcn toestand werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij overleden is. De twee andere werklieden en de uitvoerder wisten tijdig van de schuit op den wal te springen en konden zich zoo Ln veiligheid brengen. De zware ijzeren constructie ligt op den bodem van de vaart. Onmiddellijk is een onderzoek naar de toedracht van het ge beurde ingesteld. Bij het reddingswerk heeft ook de brandweer assistentie verleend De uitvoerder van het werk heeft aan de politie verklaard, dat alle mogelijke maat regelen waren genomen om ongelukken te voorkomen. De vorige week was nog andere ijzerconstructie met een gewicht van 20 ton op dezelfde wijze vervoerd. Doodelijke auto-ongelukken Te Amersfoort is P. van Veen uit I-Iaailem, een van de slachtoffers van het autobus-ongeluk te Renswoude, in het Sint Elisabethziekenhuis aan de gevolgen over leden. Te Zuidbroek (Gr.) is 's nachts te ongeveer 12 uur de 28-jarige P. W. uit Noordbroek, toen hij met eenige vrienden per rijwiel op weg naar huis was, door een auto van den heer J. D., die van Gro ningen naar zijn woonplaats Oude Pekela terugkeerde, aangereden. De aangeredene was op slag dood. Het lijk is in beslag ge nomen. De auto, die in het Winschoter- diep reed, is opgehaald en in beslag ge- De kaashandelaar G. uit Alkmaar heeft op den weg Alkmaar—Don Helder tus schen de Zijpersluis en Schoorldam de 20- jarige mej. N. uit St. Maartensbrug, die daar fietste, aangereden, met het gevolg, dat het meisje 's nachts in het ziekenhui.-, te Alkmaar is overleden. EEN „SPORTIEVE" VECHTPARTIJ Te Oss heeft 's nachts een ernstige vecht partij plaats gehad tusschen den voi ter der Ossche wielerclub en den directeur van de Ossche wielerbaan. De aanleiding tot deze vechtpartij was een oude veete. De directeur bekwam ernstige snijwonden aan het gelaat, terwijl de bij hem zijnde Van O. eveneens snij wonden aan het gelaat bekwam. Van O. trachtte nog den directeur naar doktci Stoltz te brengen, doch moest deze poging halverwege opgeven. Nadat de dokter van andere zijde ge waarschuwd was, legde deze een noodver band, waarna de directeur naar het zie kenhuis werd vervoerd. Flier bleek, dat de wonden niet van ernstigen aard waren. De voorzitter der Ossche wielerclub had inmiddels aangifte bij de politie gedaan. De Kon. Marechaussee, in samenwerking met de gemeente-politie, stelt een onder zoek in. WONDERLIJK BEWAARD Op den onbewaakten overweg bij d« Kantsteeg te Oss (N.-Br.) passeerde pe>- rijwiel de circa 30-jarige J. de Brok. Juist toen hij den overweg overstak, werd zijn aandacht afgeleid door een hond, tenge volge waarvan hij niet opmerkte, dat er een trein in aantocht was. Toen de B. den sneltrein uit Nijmegen zag naderen, wa- het reeds te laat. Hij werd aangereden en een eind weggeslingerd. Zijn fiets bleef aan de locomotief hangen en werd meege sleurd. Het slachtoffer, dat hevige pijn leed aan den voet, was niet in staat te loopen, doch daar er niemand in de buurt was, die hem zou kunnen helpen, is hij op han den en voeten naar de dichtstbijzijnde woning gekropen. De bewoners hebben onmiddellijk ge neeskundige hulp ingeroepen, waarna de B. naar het ziekenhuis is overgebracht. Zijn voet bleek deerlijk verminKt te zijn. Eén der teenen was afgerukt. De machinist van den sneltrein heeft in de duisternis de aanrijding niet opgemerkt. Een eind verder werd evenwel ontdekL dat een vernielde fiets aan de locomotte.i hing, waarna een onderzoek werd inge steld. De toestand van het slachtoffer 19 bevredigend. ONNES VAN NIJENRODE IN STAAT VAN FAILLISSEMENT VERKLAARD Het gerechtshof bevestigde het vonnis de Utrechtsche rechtbank, waarbij de heer Onnes van Nijenrode in staat van faillisement is verklaard- Weerbericht Hoogste stand te Yalentia: 778.4. Laagste stand te Isafjord en Janmayen; 747.3. Stand vanmorgen half-twaalf: 773.6. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige, later wellicht verder toenemende, meest Westelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eeni ge regen, iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In het Zuid-Westen bleef het hooge* druk-gc-bied nog stand houden. Over Scan dinavië versterkte zich gister de hooge drukking nog, doch in den loop van den nacht werd zij door een daal-gebied sterlc aangetast. Blijkbaar heeft de gister ge noemde depressie, in het hooge Noorden haar koers verlegd. Zij laat thans ook over Schotland de Shetlands en de Farocr haar invloed ge voelen. (Thorshavn 20 m.m. regen). Op het grensgebied van deze depressie en den hoogen druk waait het hier en daar krach tig tot stormachtig, vooral in Zuid-Nooi- wegen. Overigens is het rustig weer. In het Zuiden van ons land en ln Frankrijk komen uitgestrekte nevelgeble- den voor. Over het algemeen daalde de temperatuur. Toch bleef zij nog aanzienlijk boven haar normaal e waarde. I-Iocwel het zich gister aan liet zien, dat eenige onderbreking in het zachte winter weer waarschijnlijk was, zijn de kansen hiervoor thans weer kleiner. De bovenge noemde depressie houdt aan, tesamen met de blijkbaar vrij standvastige hooge druk in het Zuid-Westen in het regiem van de Westelijke winden, die vochtige en warme lucht aanvoeren. Eenige stijging van temperatuur is weer te wachten met toenemende regenkans. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half-twaalf: 7.4 gr. C 4 JANUARI. Zonsopgang 8.11 uur, zonsondergang 3.58 uur Maan op voonn. 7.52 uur, onder nam. 2.51 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 4 JANUARI. Van 's avonds 4.28 uur tot 's morgens 7.41 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Lobith J0.64 10,16 Kampen -0.04 -0/9 Nijmegen 8.27 7.82 Ejsden 48/3 47.65 St Andries 2,81 2 47 Maastricht 43.45 42.50 Arnhem 8.18 7.80 Grovenbicht 30.82 20 65 Vreeswijk !w 0.48 0,54 Venlo 13.40 12.23 Westervoort 8.77 8,39 Grave fsluis) 888 8.28 Deventer 2.70 2.48 St Andries 2.67 2.44 In een te Amsterdam gehouden vergadering van de besturen der Holl. Maatschappij van Landbouw, de Chr. Boeren- en Tuindersbond, G6 R.K- Land- en Tuindersbond en de besturen der drie arbeidens-organisaties in Haarlem mermeer werd een bespreking gehouden over de loonen en de arbeidsvoorwaarden der vaste arbeiders. Na eenige bespreking werd beslo ten de vaste arbeiders weer in te huren op dezelfde voorwaarden als vorig jaar. De hui dige omstandigheden in het landbouwbedrijf maken het mogelijk, dat de loonen op hetzelf de peil blijven gehandhaafd. ONGELUK BIJ HET NIEUWJAARS- SCHIETEN. Men meldt ons uit Borculo: Bij het in deze streek gebruikelijke Nieuw- jaarsschieten gebruikte de landbouwer Nijman uit Neede een met carbidgas gevulde melkbus als „geluidsbron". Door een ontijdige ont ploffing vloog het deksel van de bus, met het gevolg, dat N. ernstig aan het hoofd werd gewond. In levensgevaarlijke toestand is hij in het ziekenhuis te Zutfen opgenomen. INBRAAK IN STATION. Woensdag kwam de chef van het station Leek, van de Drachtster Tram, tot de ontdek king dat er in het station was ingebroken. Daar reeds eerder een inbraak was gepleegd, had de stationschef echter voorzorgsmaatre gelen genomen en alles van waarde zóó opge borgen, dat de dieven niets hebben kunnen vinden. Zij zijn vermoedelijk per fiets geko men en weggegaan toen zij onraad hoorden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Tot nu toe heeft dit niets opgeleverd. De marechaussee te Leek heeft den vermoe- del ij ken dader van den inbraak in het tram station alhier, den 30-jarigen N-, wonende te Roden (Dr.), gearresteerd. VERDRONKEN. Op Nieuwjaarsdag werd in een sloot by de Laarstraat te Gestel het ly k gevonden van de 57-jarige mej. B. van M„ die sinds 31 Dec. uit het Liefdegesticht te Strijp vermist werd. Vermoedelijk is het slachtoffer uitgeput ge weest en door de duisternis misleid, te water geraakt. Zy was afkomstig uit Rotterdam, maar werd sinds eenigen tijd te Strijp ver pleegd. Uit Oost-lndie WINDHOOS RICHT SCHADE AAN. PAMZEKASAN 3 Jan. (Aneta) Het zout- emplacement Ragoeng is door een windhoos geheel verwoest. Tachtig woningen, waarvan negen van de zoutregie, zijn gedeeltelijk ver nield. Drie personen werden zwaar, vele licht gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2