Amsterdam in 1934 Den Haag in 1934 Ned. Chr. Gymnastiekverbond MAANDAG 31 DECEMBER 1934 T TWEEDE BLAD PAG. S I Bij het einde van het veel- bewogen jaar Scherp is de tegenstelling tusschen het begin en het einde van dit veelbewogen jaar, wanneer men let op twee voorname fac toren, die het leven in Amsterdam hebben beheerscht, nl. het sociaal-economisch as pect dat men opvangt èn het sterke medele- .ven van de Amsterdamsohc bevolking met de gebeurtenissen op Schiphol, onze lucht haven. Wat het eerste betreft, aan het begin des jaars heeft, de voorzitter van de Kamer van Koophandel in zijn jaarrede weinig bemoe digends doen hooren, maar toch zag hij in de donkerte der economische omstandighe den een lichtstreep. Naar zijn meening wa ren we het diepste depressiepunt gepas seerd. Aanvankelijk mocht de hoop worden ge voed, dat de heer Crone gelijk had. Inder daad bespeurde men in cle eerste maanden des jaars eenige opleving. Hoopvol waren de statistische cijfers over de aanvang des jaars. Het verder verloop van 1934 gaf ons even- {svel gansch andere uitkomsten te zien. Nu het einde welhaast gekomen is, leven dn onze heugenis de sombere cijfers, eenige ■weken geleden over het „werkloozenlegcr" gepubliceerd. Reeds het gebruiken van deze overigens niet geheel onjuiste kwalificatie •roept sombere voorstellingen op. E:i als men slechts van enkele der hierop betrekking heb bende cijfers kennis neemt, is het volkomen duidelijk, dat het diepsto depressiepunt. •waarover de Miranda in het najaar van 1933 heeft gefantaseerd en dat de voorzitter van de Kamer van Koophandel toch meende te onderkennen, nog niet gekomen schijnt. Telde men in December 1931 reeds bijna 36.000 werkloozen, in de laatste maand van dit jaar klom het cijfer -tot rond 4S.000, hetgeen aanmerkelijk hoo- ger is dan in het begin van 1934. Men heeft op goede gronden aangenomen, dat circa 4000 van deze werkloozen ongeschikt voor arbeid zijn geworden en 15.000 overtollig. Hiermede corres- pondeeren andere moed benemende cijfers over de kosten van steunver- leening. Beliepen de uitgaven hiervoor in 1930 bijna 6 millioen, in 1933 was hiervoor 4 maal zooveel noodig. En ondanks de steunverlaging in 1934 nog 21 millioen. Zoo is wat dit aangaat het einde niet beter dan het begin. Hetzelfde moet worden getuigd van de be levenissen op Schiphol. Zette het nieuwe jaar in met de glorie van de Pelikaan, nog juist in het oude jaar behaald, aan het ein de werd vernacht de overwinning van de Snip, die ook komen mocht, maar diep overschaduwd door het rampspoedig einde van de Uiver. In het midden des jaars brak in den Jor- daan een oproer uit, dat zich snel over dere stadsdeelen verbreidde. Het zwaard der Overheid kon niet achterwege blijven, e met wijs beleid, is het gehanteerd. En veel meer slachtoffers zouden zijn gevallen, in dien de oproervaan van het Communisme niet door het krachtig optreden van het wet tig gezag aanstonds ware neergeslagen. Als met een felle bliksemflits heeft deze opstandige beweging verlicht het donkere le •ven van het door misdadige revolutionaire beginselen opgezweepte en voortgejaagde volk. Mogen veler oogen voor het hierin schui lend gevaar envoor hun roeping hier tegenover zijn geopend! Op het Prinsenhof worstelde het politiek- gemeentelijk leven voort. Vallen en opstaan was het herhaaldelijk, maar de teugels het bewind bleven toch ia de stevige handen •van burgemeester en wethouders berusten. •Teeken des tijds is dat vijf mannen van dit kloeke zevental behooren tot de rechterzijde. En dat in Amsterdam, waar eertijds het li beralisme heerschte en daarna de sociaal democratie met drieste overmoed is opge drongen! Geen wonder dat de revolutionare opposi- iie hardhandig was en taai het roode verzet heel het jaar door, meermalen begunstigd door de troüwelooze tactiek der „midden standers". Met toewijding hebben de groepen, waarop het College ten slotte kan steunen, medege werkt om het Koggeschip telkens weer langs dreigende klippen te sturen. Opmerkelijk is intusschen de ietwat koelere houding van de •vrijzinnig-democraten tegenover het College, sedert zij door de „débacle" met Dr. Abra hams, in verhand met de zaak-Trein 8.28, niet meer in het Dagelijksch Bestuur zijn vertegenwoordigd. Fraai is deze geste niet! Gaan wij in vogelvlucht de gebeurtenissen op het Stadhuis na, dan moet wel opvallen het tornen en knabbelen der revolutionaire groepen aan gedane zaken. Altijd weer poog den sociaal-democraten en communisten wet tig genomen Raadsbesluiten te saboteeren of terug te komen op Rcgeeringsbeslissir waar de Raad door zijn verkeerde samenstel ling hiertoe ongezind of onmachtig bleek. Wij denken hier b.v. aan het gehaspel met 'de begrooting, die eerst in Juni definitief goedgekeurd. Aan de eindelooze debatten over loonvoordrachten, kindertoeslagen, steunverlaging, de 48 leerlingen per klas en jde ruim 60 opgeheven openbare scholen. Ondanks deze afmattende deloyale oppo sitie is de zelfstandige positie van Amster dam niet geschokt, zelfs verbeterd. De fi- nancieele toestand van de hoofdstad i zond, haar credietwaardigheid hersteld, zij het ook na zware, onvermijdelijke offers. Meermalen is een forsche aanval van so ciaal-democraten en communisten op het bij- zorfder onderwijs in den Raad afgeslagen of door hooger bestuur krachteloos gemaakt. Te betreuren is, dat door het roekeloos, lichtzinnig optreden der revolutionairen de Werkverruiming noodeloos is opgehouden en niet geheel aan haar doel heeft beantwoord. 'In 1935 stelt de SJD.A.P. zich voor de lei- Sing op het Stadhuis te veroveren. Moge dit Voornemen yan AchËöfM lot Horden. Het zou een ramp voor Amsterdam betee- kenen. Vanzelf moet, om dezen aanslag te verhin deren, ook en niet het minst van antirevolu tionaire zijde een krachtige, doelbewuste ac tie ontwikkeld worden. Ga uit tot heel het volk! zij de bezielende leuze. „Nederland Waakzaam", het in Novem ber voor de eerste maal verschenen Christe- lijk-nationale volksblad, zij hiertoe voortdu rend een krachtig middel. En wat Patrimo nium met zijn vlugschriften „Voor waarheid recht" nu en dan wil ondernemen, kan zijdelings ook van groot nut zijn. Tenslotte mogen eenige markante feiten zonder onderling verband worden gememo reerd: het Stadionconcert met zijn vele dui zenden toehoorders; het opheffen van de Ge zondheidscommissie; de nieuwe, verscherpte politieverordening, die op Nieuwjaarsdag in werking treedt; de nog steeds gehandhaafde erkeerssnelheid, ondanks het toenemende aantal ernstige en doodelijke ongevallen; de stappelloop van de bloemfontein"; de in- 'slagname van de nog steeds niet vrijgegeven Tribune-persen, al komt sedert lang het com munistische blad geregeld weer uit; de mis- ledcnde petitionnementsactie voor het niet minder demagogische „werkverruiming»- plan"-de Miranda; jubilea van de brand weer, het Bureau van Statistiek, de Ned. Soheepsbouw Maatschappij en van onder scheidene Christelijke instellingen, zooals het Ned. Bijbelgenootschap en den Nederl. Vrouwenbond tot verhooging van het zede lijk bewustzijn; de opening van het Geolo gisch Instituut en van de Centrale Markt, de herdenking van de Afscheiding; het Cal- rinistencongres. De Kerk des Heeren mocht haar roeping temidden van de steeds meer afdwalende groote-stads-bevolking vrij en ongehinderd vervullen; de Christelijke scholen verminder den niet, maar konden haar taak voortzet ten. Het veelzijdig Christelijk verenigingsle ven verspreidde zegen in menigen kring. Veelomvattend is de Christelijke actie on danks fouten en tekortkomingen. Daar is voor de bevolking van Amsterdam overvloedig reden tot dankbaarheid jegens God den Heere, die deze groote stad ook in het thans wegsnellend jaar spaarde en droeg en kroonde mei Zijn zegen, FRISO Stijgende crisisnood Het is ook in de Residentie van kwaad tot erger gegaan met de crisismoeilijkheden. Ondanks allerlei maatregelen om daaraan het hoofd te bieden, stapelden de zorgen voor het stadsbestuur zich op. Een zware handicap deed zich daarbij bovendien voor. Deze was gelegen in het gebrek aan vertrou wen tusschen het College van B. en W. en den Raad. De betreurenswaardige wethou dersverkiezing van September 1933 deed zich in haar gevolgen nog steeds gevoelen. En voorts dient, ter verklaring van zekere stroef heid in den arbeid van den Raad, te worden gewezen op het feit dat voorstellen van het college meermalen onvoldoende voorbereid bleken. Het werk moest dan weer worden overgedaan. De wethouder van Onderwijs met name had daarvan nog al eens last. En ook Financiën en Stadsontwikkeling had den meermalen geen gelukkige hand. De behandeling der begrooting voor 1934 die op 3 Januari begon, vertoonde in sterke mate het euvel, dat de noodig geworden be zuinigingsmaatregelen wat overhaast waren voorbereid. Er moest heel wat worden gedokterd eer alles in kannen en kruiken as. De Wethouder van Financiën had het bij dit alles niet gemakkelijk, zoodat de bur gemeester eigenlijk de man werd, van wien van de zijde van het College de leiding uit ging. Niet minder dan 27 vergaderingen waren noodig eer de begrooting kon worden aan genomen. De Raad had daarmee een goede traditie losgelaten. Helaas zal het voor 1935 nog erger zijn, dank zij het formalistische standpunt, dat er toe brengt om met in uit zicht gestelde regeeringsmaatregelen, die in vloed zullen hebben op de inkomsten der gemeente, geen rekening te willen houden eer daarover althans door de Tweede Kamer is beslist. Gevolg daarvan is, dat we begin nen met een begrooting, die eigenlijk niet deugt, maar 'n paar mill, geflatteerd is. Dat peulschilletje moet dan eerst later: in Decern her met spoed worden gevonden. Er ontstaat dientengevolge op zeer onoverzichtelijke wijze een nieuwe begrooting, die we ditmaal diep in Januari, zoo niet in Februari zullen gaan behandelen. Vroeger was de Raad steeds omstreeks half December, dus binnen de grenzen der wet, met het begrootings- werk gereed. Dat kan ook nu nog, als men maar wil; Amsterdam heeft dat dit jaar be wezen. Enkele punten uit de dagen van 317 Ja nuari willen we in dit overzicht vastleggen. We moeten beginnen met den wethouder voor S. en V., die meermalen het raadslid Feber verloochende. Zijn eerste belofte heeft jammerlijk gefaald. Op 5 Januari 1934 ver klaarde hij, dat „spoedig" zou worden begon nen met den aanleg van de Binckhorstha- 'cns en aangrenzende industrieterreinen. Dat „spoedig" moet nog steeds in vervulling gaan. Op 8 Januari nam de Raad afscheid van den gemeentesecretaris, Mr. Dr. G. A. W. ter Pelkwijk, die benoemd was -tot burge meester van Utrecht. Hij had de gemeente bijna 22 jaar gediend, waarvan 14 jaar als haar bekwame secretaris. Mr. Dr. J. J. Boas- son werd op 12 Fabr. zijn opvolger. Het verzet van soc.-dem. en communisten ten spijt, werd op 8 Jan. met 2816 stemmen het z.g. „Uniformverbod" aangenomen. Een dag later werd met 26 tegen 18 st. de 54-urige werkweek voor het ziekenhuis personeel aanvaard. Op dezen bezuinigings maatregel, die heel wat ergernis heef tge- ging van de Straatbelasting met 25 pet., een maatregel, die heel wat ergenis heeft ge bracht, omdat de toepassing er van voor een belangrijk deel ver boven de bedoeling van den Raad uitging. De wethouder van Finan ciën heett daar terecht reeds harde woorden over moeten hooren. Een andere bezuigings- maatregel gold het Bewaarschoolonderwijs: de salarissen werden belangrijk verlaagd. Als crisis-maatregel viel te beschouwen het bechikhaar stellen van f 78.000 voor het F sohe Crisis-Comité voor kleeding, schoeisel, en beddegoed. Februari. Op 12 Febr. werd besloten aan de gehuwde vrouw in gemeentedienst ontslag te verleenei* Een week later viel bet besluit tot benoeming van architect Dudok tot ste- debouwkündige; tot uitvoering van een be langrijk werk, nl. het aanleggen van 400 M. rioolmond in zee, werd denzelfden dag be- sioten. Lentemaand bracht een interpellatie van den heer v. Langen over de uitvoering van de steunregeling. Zij werd tot een groot fiasco, nadat het onderwerp in vijf raads vergaderingen was doorgesproken. Besloten werd tot uitbreiding van de z.g. „commissie van advies". In verband met het overlijden van H. M, de Koningin-Moeder werd op 20 Maart een buitejigevvone raadsvergadering gehouden. Helaas moest op 3 Juli nogmaals zulk een ergadering worden uitgeschreven: toen werd het overlijden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden betreurd. De maand April was getuige van een „zes- lagsche" van den Haagschen Gemeente raad. Er was nl. een zoodanige achterstand in de afdoening van zaken gekomen, dat zes raadsvergaderingen noodig waren om weer „bij" te geraken. Op 16 April aanvaardde de Raad met 26— 10 st. de garantie tot een bedrag van f 400.000 voor de stichting van een Sportfond- senb-J; Gedep. Staten hebben echter aan dit raadsbesluit sanctie onthouden. Een dag la ter viel het besluit om de opcenten op de Gemeentefondsbclasting te verhoogen van 45 op 65. Op 25 April werd een salarisherzie ning voor het Gemeentepersoneel vastge steld, waarbij o.a. de pensioenbijdrage met V/2 pet. werd verhoogd. De maand Mei was getuige van het heen gaan van burgemeester Bosch v. Rosenthal, die benoemd was tot commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht. Op 28 Mei nam hij van den Raad afscheid na 3y2 jaar de Residentie te hebben bestuurd. Zijn op- olger, Mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem, werd 2 Juli geïnstalleerd. Het besef, dat bezuiniging op anderer in komsten zekere consekwenties behoort mee te brengen, bleek ook den raadsleden niet reemd. Reeds had op 10 Januari de heer Duymaer van Twist voorgesteld het presen tiegeld der raadsleden van f 7.50 op f 6 te brengen. Dat was blijkbaar te radicaal. Op 18 Juni werd de vermindering op 10 pet. vastgesteld en diit werd op 17 Dec. bevestigd. De wethouders onthielden zich echter van elk gebaar In dezelfde richting. liet werd 17 De cember toen, na een vraag van Ged. 'Staten te dezer zake, de Raad de wethouderswedde van f 7000 op f 6000 terugbracht. Op 9 Juli werd besloten tot reorganisatie der dure neutrale Schoolkindervoeding. Was op 25 Juni beslist, dat tot opheffing van twee openbare bewaarscholen zou wor den overgegaan, 24 Juli moesten nog 3 open bare scholen buiten de Marchantiaansche concentratie om worden opgeheven; op 17 Sept. verdween nog een openbare school. Een reorganisatie van den Schoolschoon- maakdienst liep hiermede parallel. Zij had heel wat voeten in de aarde, maar nadat er van 13 Aug. af over gepraat was, viel 22 Oc tober de definitieve beslissing. Met het oog op de werkverschaffing was ;n besluit van 24 Juli belangrijk. Besloten werd toen tot den aanleg van een sportter rein op Ockenburgh. De uitvoering van de steunregeling hield den Raad weer bezig van 3 Sept. tot 22 Oct. Heel groot was ook ditmaal het succes van den beer v. Langen niet. Het liep met een sisser af. Aan de conversie der gemeentelijke geld- leeningen werd na September bij herhaling aandacht geschonken, zoodat thans het per centage over vrijwel de geheele linie tot 4 is teruggebracht. Besloten werd tot invoering van een Ge sprekken4. arief voor de Telefoon, ingaande Jan. 1935. Het Marktvraagstuk bleef nog steeds on opgelost. Wel bezweek op 5 Nov. een voorstel van B. en W. om het Oranjeplein als markt terrein aan te wijzen onder vernietigende cri tiok, maar de oplossing kwam niettemin nog niet. Nog steeds is de zaak, mede in verband met decentralisatie-denkbeelden, in onder zoek. Wethouder Quant heeft op's Nov. zijn antwoord uitgesteld >iot „een volgende raads vergadering". Voor nutteloos geld uitgeven werd de ge meente op 19 Nov. gespaard, toen de Raad weigerde voor een boog bedrag het erfpachts recht van „Klein Zwitserland" over te men. Over liet steunregeling-reclame-adres van het N.V.V. ontstond op 3 Dec. een overbodig debat, dat 14 dagen later niet behoefde te 'orden voortgezet, omdat enkele dage voren over de aan de "orde gestelde kwesties in de Tweede Kamer een beslissing gevallen was. Op 17 Dec. werd defintief de vacantiebii- slagregeling voor het gemeentepersoneel in getrokken. Een voorstel van B. en W. om per 1 Januari 1935, in afwachting van een nadere difinitieve beslissing van den Raad, bereids 3 pet. salarisverlaging toe te passen, leed schipbreuk. De zaak werd verschoven naar de behandeling der begrooting en zal dan vermoedelijk meteen met de kwestie van den kinderbijslag aan de orde worden ge steld. Een belangrijke verlaging van huren van gemeentewoningen kreeg op 17 Dec. haar be slag; voor met overheidssteun gebouwde ver eenigingswoningen waren overeenkomstige verlagingen door B. en W. vastgesteld. Op 31 Dec. viel nog een raadsvergade ring, waarin echter geen gewichtige beslis singen waren te wachten Volledigheidshalve vermelden we haar nog en besluiten daar mee onze Kroniek over bet Jaar 1934, Belangwekkend referaat van Ds. G. B. Westenburg Tot gemeenschappelijk orgaan besloten Film, gedenk boek, radio-uitzending en .jubileum bondsdag Het Nederl. Chr. Gymnastiek Verbond heeft Zaterdag zijn 24e jaarvergadering re- houden in het Gebouw voor K. en W. tc Utrecht. In het morgenuur heeft die voorzitter, de heer J. A. Adriaans e uit Alkmaar, na opening op de oncler ons gebruikelijke wijze een openingswoord gesproken. Daarna stelde de voorzitter aan de orde oen uittreksel uit de notulen der vorige ver gadering betreffende de nieuwe statuten. Dit werd goedgekeurd. Eenige belangrijke mededeelingen volg den: het bondsbestuur zal geen medailles meer toestaan, dlie afbeeldingen vertoonen strijd met het kledingvoorschrift. Krach tens het teohnisch reglement zal het voor taan voor de dames verboden zijn, ook cp oefenavonden zonder rok te turnen. Indien de vereenigingen het toelalen op uitvoerin gen. zal het bestuur streng optreden en noodig publiek mededeelen, dat liet N.C.G.V. dit niet wenscht. Radio en Film Ter gelegenheid van het 25-ja rig bestaan zal waarschijnlijk een radio-uitzending .'ia de N.C.R.V. worden georganiseerd. Onder handeld wordt over het vervaardigen van een film. Een N.V. heeft fjangeboden zondeir risico voor het Verbond een geluidsfilm 2000 M. te vervaardigen. Uitvoerige besprekingen werden hierover gevoerd. Medegedeeld werd dat alle eonigingen in principe verplicht zijn een filrove.tooning te organieeeren; risico vcor erlies rust op de organiseerende vereeni- ging. Het bestuur kreeg machtiging verdere slappen te doen tol het vervaardigen van deze film. Medegedeeld werd voorts, dat het in de bedoeling ligt ter gelegenheid van het 25- jarig besta an een gedenkboek te doen .■schijnen. De prijs daarvan zal zeer laag worden gesteld. De jaarverslagen Hierna werden de jaarverslagen aam de orde gesteld, die in het officieel orgaan „Lichaamsoefening" waren afgedrukt. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: Het ledental steeg sedert het vorig jaar van 77 afdeelingen met in totaal 7523 leden en adspirantcn tot 78 afdeelingen met 7973 leden en adspi runten. Vooral in dezen crisis tijd werd deze kleine vooruitgang nog als bemoedigend verschijnsel aangemerkt Betreurd werd echter, dat het aantal gewes telijke leden m verhouding tc groot is. Om trent het optreden naar buiten wordt in het verslag vermeld de Pinikstedbetoogingen te Doi'dreolit, Devonter en Moogeveen. Zaal demonstraties werden gehouden te Aimste; duin en Rotterdam). Schitterend slaagden de adèpirantendag te Den Haag. Het jaarver slag vestigde voorts de aandacht op het ko mende bondöjubileum te Groningen te vie ren en wekte oip tot samenwerking. Ook de meerdere samenwerking die verkregen is tusschen de vier bestaande Chr. bonden voor lichamelijke oefening werd als een verheugend feit opgesomd. Het finantieel verslag sloot met .een klein batig saldo. Het verslag van den bondspropagandast maakte o.m. melding vam de verspreiding van 15234 brochures en vlugschriften. In enlkele plaatsen werden nieuwe Chr. gym- nestiekvereenigingen opgericht. Het verslag van de B.T.C. vermeldt het afnrvnen van voorturnersexamens en vaar- digheideproeven. Aan de t.ummarschen werd deelgenomen door 1817 turners en turnsters Het jaarverslag van den redacteur van het officieel orgaan droeg een beschouwend ka rakter. K. en V. Zaandam vroeg, waarrom in do zgn. Federatie-Commissie de Chr. Ver van Leerkrachten is opgenomen, die nog in een beginstadium verkeert. De Voorzitter achtte dit nuttig Op een desbetreffende vraag word geant woord dat de Commissie van Adviseurs is uitgebreid met Ds M D Gijsman te Drechten Mcdodeeling werd nog gedaan van de toe treding van D.O.K.-AaMeu als gewoon en ran Be Quick-Franekei4 als gewestelijk lid. Een commissie van controle stelde vooi- den penningmeester, de heer M. Z. dc Pagter te déchargeeren, waartoe onder applaus werd besloten. Bij het verslag ran de Bonds-Tohiiische Commissie uitte de heer v. d. Laan, Gra ningen, critielk op het feit, dat de athletiek- ■aardigtieiclsproeven dit jaar zijn overge slagen. De Voorzitter bracht een woord van hartelijke dank aan den heer B a 1 k e, die wegens gezondheidsredenen ontslag moest nemcu als lid van dc B.T.C., voor diens veel omvattend werk. Bij het veislag van den Bondspropagan- diet legde de Voorzitter de verklaring af, dat liet B.B. met verontwaardiging heeft kennis genomen van de onbehouwen iritiek door den heer v. Lummel ter gewestelijke vergadering tc Den 1-Iaag op den bonds- propagandist uitgebracht. De wijze, waarop dit in dc peins is door gegeven heeft het Verbond schade gedaan, liet B.B. staat geheel achter den bonds- propagandist. De heer Van II in sb ergon, eerelid, achtte dc scherpe aanval in het veislag van don Bondspropagandist. op den Geref. Jongelingsbond onjuist Laat men liever trachten in broederlijken geest met het be stuur van den Bond van J.V. op G.G. te spreken. Naar aanleiding hiervan werd critiek uit gebracht op den langen duur van de bespre kingen in de commissie inzake de lichame lijke oefening uitgaande van de Geref. Jeugdorganisaties. Sedert Maart 1933 werd door d9ze commissie niet vergaderd. Men heeft 3 jaar noodiig gehad om het eens te worden over de definitie „lichame lijke opvoeding" en het lijkt er op, dat men de zaak op de lange baan traoht te schuiven. De vergadering noodigide het bestuur uit hierover te sohrijven. Een scherpe zinsnede uit het verslag van den ondspropagandiet erd te.uggenomen. In vlug tempo werden hierna de vóór de pauze nog op de agenda paradeerende pun ten behandeld. De contributie werd vastgesteld op het zelfde bednag als dit jaar heeft gegolden. De aftredende leden van hot Bondsbe stuur, de heeren J. de Mam en U. Z. de Pag ter werden bij acclamatie herbenoemd, even als de bondspropagandist, de heer C. A. da Bruyn en cle redacteur van het officieel or gaan, de heer Joh. de Vries. Tot lid van de Bondstechnieohe Commis- e werd benoemd de heer Th. van Beyeren Bergen van Henegouwen tc Leeuwarden. De begrooting 1935, sluitende in ontvang- eben en uitgaven op een bedrag van werd zonder discussie goedgekeurd. Nadat een commissie tot nazien der boe ken was benoemd, werd gepauzeerd. Officieel orgaan Na de pauze werd de vergadering her opend met het zingen van een couplet van het Bondslied. Daarna werd aan do orde gesteld de ver dere exploitatie van het officieel orgaan. In de pauze werden een viertal voorstellen rondgediend, één met betrekking tot de uit gifte van een gemeenschappelijk orgaan dor drie Chr. organisaties voor lichamelijke oefening en drie voor de uitgifte van een afzonderlijk N.C.G.V.-orgaan. De Voorzitter gaf een toelichting op de voorstellen. Het bestuur meende cle risico aan het eenste voorstel verbonden, niet te mogen aanvaarden. He- bestuur betreurde, dat dit besluit eerst ter kennis van de an dere bonden is gebracht, nadat deze hun jaarvergaderingen hebber, gehouden zonder- deze mecning te kennen. Hot bestuur heeft zich ervan vergewist, dat een andere vorm van samenwerking niet mogelijk zou zijn. Het bestuur stelde voor een eigen orgaan uit te geven, waai voor een aantal abonne menten van 700 moet worden gegarandeerd. Een breecle bespreking volgde. K. en V. Rotterdam vt'oeg naar de lasten voor de vereenigingen. D.O.K. Schiedam zeide, geen mandaat te hebben voor ecnig voorstel. Het bestuur heeft te juister tijd geen voorstellen gedaan Jahn Amersfoort zeidie, dat zijn vereeniging geen enkele abonnemeiitslast kan dragen. Excelsior Delft uitte critiek op de houding van het B.B., dat noodeloos het historisch gewordene afbreekt. Spr. pleitte voor een gemeenschappelijk blad. D-E. V. Amsterdam vroeg waarom het bestuur een gemeenschappelijk blad afwijst, terwijl dit goedkoop er is. De voorzitter zeide te betreuren, dat cle vereeniiginigen niet te voren zijn inge licht. Dat berust op een misverstand. Eerst op Tweeden Kerstdag kwamen er andere voorstellen dan datgene, dat het bestuur niet wenschte. Indien de Voetbal-Bond geen bezwaren had geopperd, zou alles bij hot oude zijn gebleven. De voorgestelde vorm van werking vond het meest bezwaar bij redac teur en administrateur en voor die bezwa ren is het B.B. gezwicht. In het bestuur staakten de stemmen over een gemeen schappelijk blad. Men had zich bij de mee rling van de deskundigen neer te leggen.) De voorzitter wilde thans eerst in stem ming brengen de vraag of men samenwer king wil. Uit de vergadering kwamen stemmen die dit onjuist achtte, omdat men eerst de voren van samenwerking wilde kennen. De voorzitter zeide, dat over de vorm pas later wordt gesproken; spreken daarover zou noodeloos zijn als men toch een eigen orgaan wenscht. Met 61 tegen 38 stemmen en 6 ont houdingen werd besloten met de andere bonden same king te zoeken. Referaat Ds G. B. Westenburg De besprekingen werden nu afgebroken en het woord gegeven aan Ds. G. B. Wes- tenbung, Ned. Ilerv. predikant tc Den Haag, die een referaat hield over het onder werp: „Welke waar de heoft de Christen te hechten aan de lichamelijke oefe ning". Spr. zeide, dat men altijd gevaar loopt voor een ma niak te worden uit gekreten, wanneer men in Christelijken kring een goed woord doet voor de lichamelijke oofe- Ds G. B. Westenburg nimg. Dat is wel ver klaarbaar. Er is in de wereld en overschatting vam de waarde der lichamelijke oefening, die reactie wekt. Maar men mag niet. vergeten, dat ook die aversohattting weer gevolg is van onderschat üng. Eeuwenlang heeft de Christenheid ge predikt dat hot lichaam (stof dat tot stof zal wederkeeren vam nul en geener waarde is en dat het sloohts dc geest is, die geculti veerd moet wordien. De renaissance greep terug naar de oud heid, haid weer waardeering voor het schoo- in het lichaam. De renaissance brak met de kerk en de geestelijke eenzijdighaid werd nu langzamerhand tot lichamelijke eenzijdigheid, tot materialisme. De kerk zou veretandig hebben gedaan, indien zjj' daarop had gelet, als zij de verhouding siel. —lichaam beter had doordacht. Spr. schetst hoe onder invloed van Niet- sc-he de stoffelijke mensch werd verheven, hoe het kwam tot de leer van den Ueber- mensch. Nietzsche zag de motorische krachten, die elk mensch kent, de drang naar lichame lijke expansie en hij ging over tot verheer lijking van de lichaamscultuur. Het is de geest van den tijd geworden de sport tot een soort godsdienst te verheffen en spr. zeg hierin een nawerking van dë wijsbegeerte van Nietzsche, die ook leidt tot oorlogsspanningen, die we in de wereld zien, voortkomende uit de oude Kainsgeest: krachtmens oh contra geestmenscli. De fout zoowel van oveischatting als van onderschatting van het lichaam is, dat men de verhouding lichaam-ziel niet Schriftuur lijk ziet. God schiep den mensch als mensch naar Zijn beeld en gelijkenis, niet alleen de ook het lichaam. In de materie heeft God Zijn idee uitgedrukt en wie dc schoonheid ram elk lichaamsdeel ziet, wordt geroffen door de Goddelijke wijsheid, die er uit spreekt God heeft in Zijn Zoon tabernakel willen maken in ons lichaam en daarmee bewe zen, dat Hij stellig het lichaam niet min acht Uit heel de Bijbel spreekt, ook als; men de tekst betreffende „tempel des Gees- tas" er buiten houdt dat God den mensch geschapen heeft als 'n eenheid van lichaam en ziel. Daarom is het goed en plichtmatig beide te onderhouden en te oefenen. Zoo lang hij kan, en dat is een lieele tijd, heeft de Christen ook tijd te besteden aan lichamelijke oefening. Ook al omdat de toestand van het lichaam van zoo groo- ten invloed is op den geest. God vraagt, van ons niet alleen aan onze ziel tc denken, ook aan ons lichaam. Indien het dan zoo is, zooals het is, dat de mensch niet is de natuurmensch, die in werk en ontspanning vanzelf de oefening van zijn lichaam vindt die noodig is, dan dienen de middelen tot compensatie vooral in de stad te worden aangegrepen, dan zij er lichame lijke oefening door gymnastiek en sport. Mits maar weer gewaakt wordt voor over schatting van de lichamelijke oefening. In enthousiaste bewoordingen schetste) spr. de vreugde die ook ouderen kunnen hebben, wanneer zij het bruisende jeugd leven zien, dat zich uit bij een sportwed strijd en een gymnastiekuitvoering. Voor hen, die daaraan deelnemen moet de oefening zijn als een verfrisschend bad. Geen excessen, geen verhoerlij king van het! lichaam. Wel het geloof ook in de wederopstan ding des vleesches. Het spreken over de onsterfelijke ziel als tegenstelling tegenover 't sterfelijk lichaam "s niet Christelijk, maar Grieksch-lieidensch, releerd door Platcj, Gij hebt, zegt spreker- het vokte recht enthousiast te zijn voor de- lichamelijke opvoeding zooals gij die wilt" gij stelt U daarmee op Bijbelsah stand punt. Propaganda is dan ook niet mooilijk en" als Christenheid wakker4 wordt zal ze zeg gen: die mensohen van de Lichamelijke op voeding hebben gelijk. Slormerderiiand kunt ge voorttrekken. Want echt Christe lijk is liet de eenheid van ziel en liiohaeim: te belijden en ziel cn lichaam beide, tot GkxIis eer te oefenen, (applaus). Na het referaat van Ds. Westenburg vverdi een korte bespreking gehouden; De voorzitte'r stelde hierna opnieuw aan de orde de bespreking van het officieel orgaan. D. E. V. A m s t e r d a m stelde voor dat het bestuur, rekening houdende met de finantieele bezwaren der vereeniging, ver ders plannen zal uitwerken cn van het resultaat mededeeling zal doen aan de ver eenigingen. De voorzitter ging hiermee accoord. Andere afgevaardigden stelden echter ragen, die een verdere bespreking uitlok ten. Ten slotte werd een motie van D. E. V. Ams terdam, waarin het Bondsbestuur wordt uitgenoo- digd na sam enöp r oki ng met andere bonden een besluit voir de uitgifte van een gemeen schappelijk blad aan de ver eenigingen voor te leggen z. h. s. aange'nomen. ij De heer Ten Berge deed daeraa nog eenige mededeelingen omtrent de in 1935 te Groningen te houden Bondsdag. Geklaagd word, dat nog pas 20 vereeni gingen over him komst hebben bericht. Een korte bespreking volgde. Enkele wijzigingen van he> huishoudelijk reglement werden bij hamerslag goedge keurd. Bij de rondvraag kwamen nog enkele technische vragen aan de orde. Na een kort slotwoord werd de vergade ring met dankzegging gesloten. Kunst en Letteren. M. DE GROOT, f De bekende Blaricumschc.schilder M. de Groot, die tal van bekende Nederlanders heeft geportretteerd, is 53 jaar oud overleden VEREENIGING VAN KOORLEIDERS B. C. Z. O. V. In aansluiting op een vorig bericht kunnen wij thans meedeelen, dal Zaterdag j.l. te Utrecht is gehouden de constitueerende vergadering der „Vereeniging van Koorleiders in den Bend van Chr. Zang- en Oratorium Vereen." Als voorzit ter is gekozen de heer L. K c c m i n k te Amers foort. Er wordt een contact-commissie gevormd, bestaande uit leden van het hoofdbestuur van den Bond en van het bestuur der Vereeniging. In Jan. zal te Utrecht een vergadering worden belegd tot nadere regeling van dc leiding en dc werkwijze der nieuwe Vereeniging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5