Nieuwe Leidsche Courant vrijwilligers voor! De openbars onderwijzers 't is voor UW krant en voor Uzelf! MAANDAG 17 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Drijven naar den Schoolstrijd Protesten tegen en hoon van Minister Marchant Zaterdagmiddag heeft in de groote zaal van den Dierentuin in Den Haag op initia tief van het comité van aclio voor het open baar onderwijs een zeer druk bezochte ver gadering plaats gehad, waar de gevolgen van de onderwijshezuinigingen zijn bespro ken. De voorzitter van het comité de heer Klaas de Vries, van Volksonderwijs, die de vergadering presideerde, hield een rede, waarin hij protesteerde tegen de op heffing van eenige honderden openbare scholen, welke hij zag als verlies van ken nis en kunde. Spr. stelde den achteruitgang van het openbaar onderwijs tegenover den voortgang van het bijzonder onderwijs en wees erop dat velen het met dc rcgecrings- daden oneens zijn en daarin zien een aanslag op het openbaar onderwijs. Toen medegedeeld werd, dat er in 1933 nog 54 bijz. scholen bijgekomen zouden zijn (vermoedelijk openbare scholen die in bijz. scholen zijn omgezet) meende dc zaal te moeten fluiten. De heer R. Schoenmaker (N.O.G.) trad op als eerste spreker. De gevolgen van de ondcrwijsbe- zuiniging op het platteland besprekende stelde hij de vraag wat het Kamerlid Marohant zou hebben gezegd, als minister Terpstra de opheffing van 23S open bare scholen zou hebben aangekondigd! (Gelach). Spr. herinnerde ook aan het droevige ta fereel, dat de heer Ketelaar Ie zien gaf, toen bij te Groningen minister Marchant verde digde. De oude paladijn van het openbaar onderwijs zei, dat de klachten overdreven waren, want dat maar 237 openbare scho len werden opgeheven. Gewezen werd op dc opheffing van enkele openbare scholen in Friesland. Dc kinderen, slachtoffers van het heillooze werk van minister Marchant, gaan dan veelal naar een bijzondere school. Spr. ziet al den kate- chiseermeester den Heer danken voor de winsten der school geschonken. (Applaus). Te Tjalleberd werd de openbare school met 78 leerlingen weggecöncèiitrccrd, tot verbittering der ouders, die nu een bijzonde re school willen oprichten, welken wensch het departement schijnt tegen te werken. (Gefluit en groep: Schande!) Spr. besprak nog andere gevallen, daar bij opmerkende: het is alles schandalighcid wat de klok slaat. (Applaus). De minister wil nu bijzondere scholen doen concentree- ren, maar spr. vreest, dat het hem zijn mi-' nisterieele beenen zal kosten (Gelach). Men moet weten, hoe vaak secteschooltjes wor den opgericht, als gevolg van machtswel lust en heerschzucht van dorps-autoriteitjes, predikanten, enz. En de ongeloovige wordt nog anders behandeld dan de ketter. Het is gemakkelijker kinderen van een bijzondere school te krijgen naar een open bare school, dan naar een andere bijzondere school, waarvan het geloof een haartje ver schilt van dat der eerste bijzondere. (Ap plaus). Spr. .eindigde zijn rede met een krachtige opwekking tot strijd voor de openbare school, opdat dc geesten niet ge borneerd zullen worden door secteschooltjes (Langdurig applaus). In de groote steden Volgende spreker was de heer S. N. Posthumus (Bond van Ned. Onderwij zers). Wat is het onderscheid, vroeg hij, tus- schcn misdadigers en politici? Hij wilde vooropstellen, dat er onderscheid is (Vroo- lijkhcid.) Misdadigers worden teruggedre ven naar de plaats hunner misdaad, maar politici, als zij eenmaal op hooge posten zijn gekomen, willen graag vergeten het program Waarop zij gekozen zijn. (Applaus). Minister Marchant was daarvan het be wijs. Spr. behandelde de gevolgen van de on- derwijsbezuiniging in de groote steden. Te Amsterdam zijn 91 openbare scholen opge heven, te Rotterdam 66, in Den Haag 30, in provinciesteden vele. Spr. ging de.bezuinigingsmaatregelen na de Amsterdam voor het voorbereidend open baar onderwijs. In den loop zijner rede deel de hij mede, het geval te kennen van een tien-jarig kind te Amsterdam, in een klasse van 56 leerlingen zittende. (Gefluit en ge roep: Schande!) De toestand is overal ellendig. Bij een schipbreuk redt men het eerst de kinderen. Waarom laat men hen dan nu het slacht offer worden? (Bijval). Spr. somde vervolgens tal van onderwijs hezuinigingen op, te Rotterdam aangebracht, te Haarlem en in Den Haag. In laatstge noemde plaats is er oen wethouder van on derwijs geweest met een zeer bekenden naam, in wiens tijd veel meer scholen op geheven zijn dan in het laatste jaar. (Ge fluit). Wij zullen echter zorgen, dat de dag der afrekening met de autoriteiten, die ons dit aandoen komt, en wij zullen de komst van dien dag zooveel mogelijk bespoedigen. (Krachtig applaus). Van tijd tot tijd liet zich gedurende de vergadering een spreekkoor hooren: „Wij protesteeren tegen het Marchandeerenl", welke kreet door applaus gevolgd werd Onderwijs is geen Inxe, doch noodig als brood. Hierna voerde het woord de heer W m. van Diesen (Volksonderwijs) die bp toogde, dat, als er bezuiniging moet plaats vinden, zij moet plaats vinden op luxe, maar dat onderwijs geen luxe is, doch noo dig als brood. Blijkens dc memorie van antwoord moet nog twee millioen worden bezuinigd door concentratie van openbaar en ja, ook van bijzonder onderwijs. Aan het heilig huisje der vrijheid van het bijzonder onderwijs mag echter niet worden geraakt. „De Tijd" heeft reeds gedreigd met heropening van den schoolstrijd. Wordt de vrijheid van keuze van onderwijs geen aanfluiting, dan moeten openbaar en bijzonder onderwijs ge lijkelijk worden bejegend. Wordt het bijzonder onderwijs gespaard, dan ook „hands off" van onze openbare school! (Applaus). Minister Marchant en de heer Ketelaar zijn teleurgesteld door het gebrek aan medewerking van het bijzonder onderwijs aan concentratie. Hebben zij dan sedert 1920 niet geleerd, dat men uit de lager onderwijs-wet haait, wat eruit te ha len is, maar dat men van geven niet weet? Het openbaar onderwijs en de schoolstrijd De minister behoort mede te deelen, door welke oorzaken de bijzondere scholen op geheven zijn nog geen V/2 pet. op het totaal tegen 14% pet. opgeheven openbare scholen. Men dreigt nu met wederope ning van den schoolstrijd. Wij willen den schoolstrijd niet. (Geroep: jawel!). Maar als men hem ons opdringt, zullen wij hem voe ren met alle kracht, die in ons is. (Lang durig applaus)De minister heeft te kennen gegeven,, dat ouders, die hun kinderen van het openbaar onderwijs naar het bijzonder onderwijs overdoen, geen goede voorstan ders van de openbare school zouden zijn. (Gefluit, gehoon, geroep: schande! 't Zijn niet allemaal Marchants!). De heer Mar chant is er naast. Onder gefluit uit de vergadering betoogde spr. dat de pacificatierechton van het open baar onderwijs thans worden geschonken. Spr. besloot met te zeggen: Wij leggen hier de heilige gelofte af, dat wij pal zullen blijven staan voor goed volksonderwijs, dat wij zullen blijven strijden voor onze open bare school. (Langdurige bijval). De heer Klaas de Vries deelde mede dat bericht was ingekomen, dat Ged. Staten van Zuid-Holland aan den raad van Oostvoorne in overweging hebben gegeven, de openbare school met 128 leerlingen op te heffen. (Uitbarsting van verontwaardiging. Geroep: Daar gaat de pacificatie! Zij wordt geschon den!) Motie Met. algemeene stemmen werd een motie aangenomen; waarin er met kracht op werd aangedrongen, dat alle voorstanders van goed openbaar volksonderwijs zich met de hun ten dienste staande wettige middelen zullen verzetten tegen een bezuiniging, die eenzijdig ten koste van het openbaar on derwijs gaat. De heer De Vries sloot vervolgens de ver gadering. Vóór de bestuurstafel was een doek ge spannen, waarop met groote letters stond te lezen: „Wij protesteeren!" In de zaal waren doeken opgehangen met opschriften als: „Eiseht openbaar onderwijs"; „Tegen on- derwijsafbraak!" en „Goed onderwijs is voor uw kind noodig als brood. Vecht voor de openbare school, uw school!" Wetenschap. GEZELSCHAP VAN CHR. HISTORICI Het bestuur van het Gezelschap van Chr. Historici in Nederland (secretaris dr. L. W. G. Scholten, Joh. Willem Frisostraat 30 te Utrecht) deelt mede, dat het in zijn voorne men ligt de Kerstvergadering bijeen te roe pen op Donderdag 3 Januari a.s. In de morgcnvergadcring hoopt de voorzit ter, prof. dr. A. A. van Schelven, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit, een voor stel toe te lichten inzake het ontwerpen van van een schets voor aanvulling van leem ten in de geschiedschrijving, gelijk die spe ciaal van Christelijke zijde als zoodanig wor den aangevoeld. Voor dit voor de^ toekomst van de geschiedschrijving van Christelijke zijde zeer belangrijke onderwerp bestaat on getwijfeld levendige belangstelling. In ver band met dit onderwerp zal ook in bespre king worden gebracht de uitgifte van eer derden lustrumbundel van het gezelschap. In de middagvergadering hoopt het oud lid van het gezelschap, prof. dr. F. C. G e r- retson, van Utrecht, aan de hand van nieuw gevonden archiefstukken een uiteen zetting te geven over de beteekenis der Af scheiding van 1834, bezien vooral van Groot- Nederlaudsch gezichtspunt. Gemengd Nieuws. Auto- en motor-ongelukken Zaterdagavond kwart over tien is de 55-jari- ge banketbakker B. A. Michels voor zijn win kei aan de Dorpsstraat 23 te Hillegersberg aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer A- K. uit Bleiswijk. De auto kwam uit de richting Rotterdam. De banket bakker, die hardhoorend is, is de straat over gestoken en tegen de passeerende auto, die hy blijkbaar niet opgemerkt heeft, opgeloopen. Hij werd tegen de straat geslingerd en bewus teloos opgenomen. Hij bleek eenige bloedende wonden en een wervelfractuur bekomen te hebben. Dr D. van Dijk heeft hem ter plaatse verbonden, waarna hij zijn woning is binnen gedragen. Zijn toestand is zorgwekkend. De auto van den heer K. bleek bij onder zoek in orde te zyn- De chauffeur treft geen schuld. Te Amsterdam reed op de Kalfjeslaan nabij den Amstelveenschenweg een luxe auto, waarin twee personen zalen met volle vaart tegen een boom. De 48-jarige bestuur der kreeg een hoofdwonde en een elleboog fractuur, terwijl een 21-jarige man, die naast hem zat, eveneens verschillende hoofdwon den en vervellingen aan het gez'wiit opliep. Men waarschuwde onmiddellijk den G.G. en G.D., die beide slachtoffers naar het Tcs- selschadeziekenhuis overbracht. Nadat bei den aldaar behandeld waren, konden zij naar huis gaan. Bij Grave (N.Br.) slipte S. uit Cuyk met zijn bestelauto in een bocht. De auto botste eerst tegen een boom, kantelde en kwam vervolgens in een sloot terecht. De passa gier W. uit Cuyk werd door de voorruit ge slingerd. Met een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding is hij in het zieken huis te Grave opgenomen. De autobestuur der bleef ongedeerd. De bestelauto werd zwaar gehavend. DOODELIJK MOTORONGELUK Bij Amsterdam is op' den rijksstraatweg naar Abcoude een motorfiets over den kop geslagen. De bestuurder sloeg met zijn hoofd tegen de straat en bleef bewusteloos liggen bloe dend uit een groote hoofdwonde en een zware wonde aan zijn arm. De duo-passagier een dame, werd eveneens tegen de straat geslingerd en kreeg een zware hersenschud ding. Men waarschuwde onmiddellijk den G.G. en G.D. te Amsterdam die de beide slachtoffers in zorgwekkenden toestand naar Amsterdam transporteerde. Alvorens de wa gen in het Onze Lieve Vrouwengasthuis was gearriveerd was de bestuurder van de motor fiets overleden. De toestand van de dame is ernstig, doch niet hopeloos. VERDRONKEN Te Zuideropgaande bij Heerenveen is het vijfjarig zoontje van G. Pieters te water ge raakt en verdronken. Sinds Zaterdagmiddag werd een 88-jarige \erpleegde van het Gem. Verzorgingshuis te Sloten (N.H.) vermist. Het onderzoek van de politie heeft een tragischen afloop gehad, doordat het lijk van den grysaard uit der. Grooten IJpolder onder Haarlemmerloede is opgehaald. DE ROOFOVERVAL TE OOSTERHOUT In verband met het feit, dat men te .Ant werpen gewaarschuwd was betreffende de mo gelijkheid, dat de daders van den roofover val van 7 Dec. j.l. te Oosteind in de gemeente Oosterhout, waar 22000 gulden aan effecten werden gestolen, zijn door de politie verschil lende rechercheurs op het pad gestuurd. Men mocht het genoegen smaken inderdaad te sla gen. De daders hadden zich te Antwerpen ge vestigd. De politie mocht er in slagen, twee verdachte individuen, juist op het oogenblik. dat een Nederlandsche auto, waarin twee da mes gezeten waren, op hen toereed, te arres teeren. Het bleken de gezochten te zijn, n l. de 36-jarige Frans van Halsteren en de 33 jarige Martin Baans, beiden uit Tilburg. De chauffeur van de auto en de twee dames werden iater op vrjje voeten gesteld. De ter uitlevering gearresteerden bleken slechts en kele honderden guldens by zich te hebben. MOORDAANSLAG OP ZIJN ZWAGER Reeds geruimen tijd heerschte er oneenig- heid tusschen den ingenieur V. te Heerlen en diens zwager V. aldaar. Vrijdagmorgen kwamen beide personen bijeen en ontstond er weer een woordenwisseling naar aanlei ding van te innen gelden. De ingenieur wond zich daarbij zoo op, dat hij een revolver trok. Voor hij evenwel kon richten, stelde de zwager zich te weer. Bij de worsteling, die ontstond, ontviel hem het wapen, doch hij kon een hamer grijpen en daarmee gaf hij zijn tegenstander zoo'n slag op het hoofd, dat deze bewusteloos ineen zakte. De dader heeft zich niet om zij'U slacht offer verder bekommerd, doch begaf zich naar het hoofdbureau van politie, waar hij den commissaris mededeelde zijn zwager met een hamer den schedel te hebben ingesla gen. De verwondingen van den zwager bleken niet van levensgevaarlijken aard. Bij fouilleering bleek de ingenieur een re volver met vijf scherpe patronen geladen, in zijn bezit te hebben. De man deelde aan de politie mede dat hij reeds lang met het voornemen rondgeloopen had zijn zwager te dooden. Van de revolver had hij gebruik willen maken, waneer zijn zwager hem dit bij den eersten aanval niet onmogelijk had gemaakt. JEUGDIG GEBOEFTE De politie te Velsen heeft de dieven op gespoord van de vele den laatsten tijd ont vreemde rijwielen en ze aangehouden. Het waren twee jongens van 9 c(i 10 jaar, die in totaal 15 rijwielen hadden ontvreemd. Wanneer zij een rijwiel eenigen tijd bereden hadden, werd het hier en daar onbeheerd achtergelaten. Door tusschenkomst van de politie konden 14 rijwielen worden opge spoord en weder aan de eigenaars worden teruggegeven. BRAND DOOR KINDERHAND Te Rosmalen brak brand uit in de groote hooimijt van den landbouwer G. v. d- Berg, wonende aan de Dorpsstraat. De brand is ont staan. doordat kinderen met vuur hebben ge speeld. Direct werd de brandweer geallar- meerd, die spoedig ter plaatse was. Deze slaagde erin te voorkomen, dat het vuur naar de omliggende woningen oversloeg. Gedurende den geheelen middag heeft men de hooimassa nat gehouden, wat echter niet wegnam, dat de geheele mijt is uitgebrand. Dit beteekent voor den landbouwer een groote schadepost, aangezien hij niet verzekerd was- De burge meester van Rosmalen bevond zich op het ter rein van den brand. INGEZONDEN STUKKEN (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie) HET LEVENSPEIL VÓÓR DEN OORLOG EN THANS Geachte Redactie, Zoudt U dit kleine stukje willen opnemen, s.v.p.? Dat een „praatjesmaker" praatjes ver koopt is hem niet kwalijk te nemen. Maar hij mag geen onjuiste gegevens verstrekken. Het brood kostte vóór den oorlog 14 cents nu 20 a 22 cents; melk 's zomers 6 a 8, 's win ters 9 a 10 cent; margarine 25, nu 60 cents; natuurboter 's zomers (Aug. 1914 b.v.) 65 cents, nu was 't minste 77 cents; aardappe len 4 cents per kilo, nu? a 8 ct.; bonken 2 ct., peen 2y2 ct. dubbele bos, nu 9 ct.; spek vroeger IS a 20 ct. nu 't minste 25 ct. Dat de industrie, die een aalmoes krijgt, bij stijgend verlies, in vergelijking met de millioenen die de grootere boeren krijgen (de kleine boeren lijden ook armoe) de schuld is van de zware meerdere levens onderhoudskosten, is een niet te bewijzen praatje. Wij burgers brengen pl.m. tachtig mil lioen op, opdat de boeren hun melk-toeslag kunnen krijgen. In duizende gezinnen krij gen de kinderen onvoldoende melk en wordt de margarine op het brood geschrapt Laten de boeren dankbaar zijn voor de offers dio de burgerij hen brengt, en geen onjuiste cij fers debiteeren. Met veel dank voor de plaatsing, M. G. BAKHOVEN—MICHELS Soestdijk, P.S. Mijn huishoudboekje 19111934 ia ter inzage. NASCHRIFT. Wij gaven de officieele cij fers, gepubliceerd door het Bureau voor da Statistiek der gemeente Amsterdam over September 1934. De geachte inzendster kan ons dus controleeren. PRAATJESMAKER R'dajm, 14 Dec. 1934 L. S., Do menschen vam het Leger des Heils geven het niet spoedig op en hebben steeds, zelfs ia de meest moeilijke gevallen, hoop en vertrou- Het begint nu echter zoo moeilijk te worden dat zij geen hoop of uitkomst meer weten. Meer dan 3000 gezinnen hebben zich aangre-* meld om het Kerstpakket te mogen ontvangen. Verleden jaar konden in Rotterdam 1250 ge zinnen geholpen worden, ditmaal gaat de in zameling van Kerstgelden niet zoo vlot. Bij vorig Jaar vergeleken is er een achterstand van bijna 1000, zoodat 300 gezinnen miadec kunnen worden geholpen. Dat mag niet! Er zijn zeker toch nog wel of 50) stadgenooten die ieder de zorg voor een gezin op zich willen nemen. Een bedrag van 3 gestort op giro 30294 beteekent een kerst pakket voor een arm gezin. Een girobiljet dus nog heden Ingevuld, of even getelefoneerd, waarna het Leger des Heils gaarne per kwitantie over uw gave beschikt. Het telefoonnummer is 36752. Nu verschijnen op Zaterdag 15. Maandag 17, Dinsdag 18 en Woenadag 19 December weer de bekende Kerstpotten op de pleinen en hoeken van de straten van Rotterdam. Helpt U mede, deze aan de kook te houden? Vriendelijk dank, namens het Leger des Heils, M. HUÏJG. Majoor, Ass. Divisie Officier voor Rotterdam Adres: Adrien Mildersstraat 92a. Aan het bureau van de Nieuwe Leidsche Courant Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op ons blad voor minstens één jaar met gratis toezending van de bladen tot 1 Jan. a.s., alsmede Uw Kerstnummer 1934 NAAM: ADRES: kwartaal week NAAM: De aanbrenger (ster) ADRES: Doorhalen wat niet verlangd wordt het goedkoopst, best verzorgd Chr. Dagblad in Nederland Doe meesteun de Christelijke perssteun Uw krant.. stuur ons een nieuwe abonné. U zult voldoening van Uw activiteit hebbenze weten niet wat ze missen, die ons blad, die de NIEUWE LEIDSCHE COURANT nog niet geregeld lezen! U weet het. U weet hoe wij ons beijveren U een zoo uitgebreid mogelijk dagblad te geven. Maar we willen nog meer aïles voor den lagen abonnementsprijs, van 2.35 per kwartaal, 18 cent per week. Welk ander Christelijk blad biedt zooveel? Er is in Uw omgeving nog wel iemand, die zich abonneeren wil, Maak hem lezer. Voor wat hoort wat. U krijgt wat voor de moeite. Moedig Uw kennissen aan: ZIJ KRIJGEN EXTRA, wanneer zij zich voor minstens 1 jaar abonneeren alle tot 1 Januari 1935 verschijnende nummers gratis, maar ook de schitterende Kerstbijlage, welke op komst is, benevens nog al de verschenen artikelen van Professor Hepp over zijn reis naar Zuid-Afrika. Thans reeds 96 bladzijden afzonderlijk gedrukt. VOOR WAT HOORT WAT: U krijgt voor eiken jaarabonné een bijzonder mooi luxe gebruiksvoorwerpeen verrassing. Verder krijgt elke werver, op wiens naam de 10 e, 20 e, 30e, 40e, 50e, 60e, enz. nieuwe abonné valt, buiten de gewone premie, een fraai boek. Wie twee abonné's aanbrengt, ontvangt een luxe gebruiksvoor werp van nog grooter waarde. Over onze premies is men altijd zeer tevreden. Doe mee, help mee. Uw krant grooter te maken, stel ons in de gelegenheid U een steeds uitgebreider, steeds beter verzorgd dagblad te geven. Nieuwe lezers op te geven aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden Zend onderstaande coupon. Zend deze coupon

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3