NEDERLAND WAAKZAAM Prov. Staten van Z.-Holland CHRISTELIJK-NATIONAAL VOLKSBLAD HET COMITÉ VOOR CHRISTELIJKE VOLKSLECTUUR „PRO PATRIA ET REGINA" TALM ASTRA AT 13 AMSTERDAM»ZUID telefoon 90115 ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 De Provinciale begrooting aan de orde Historische gebouwen V eerverbinding Zomerhuisjes De zitting van de Provinciale Staten van iiifl-Holland werd in het Eerste Kamergc- juw voortgezet DE BEGROOTING De heer Schil thuis (v.d.) verheugt ch erover, dat Gcd. Staten een sluitende «rooting hebben weten te bereiken, te meer iar de financieelo toestand ongunstig worden geacht. Talloozen hebben hun unisten zien verminderen, waardoor ook belastingopbrengst gevoelige verminde- pp ondergaat, terwijl het werkloosheids- jfor opnieuw een stijging vertoont. Alleen J uitvoering van het wegenplan staat er nanrieel gunstig voor, dank zij de stijgende jcirage uit het Rijkswegenfonds en de ver- lindering van rentelast van de voor die (voering benoodigde leeninggelden. Aan de erkverruiming komt een daardoor mogelijk •maakte voortgang van wegenverbetering i -aanleg ten goede. Do uitvoering van het provinciaal wegen- an dient in onverminderd tempo te ge- hieden; het sjoijt spreker wel, dat er niet jvendien nog gelden kunnen worden ver rekt uit de provinciale middelen aan de iderhoudsplichtigen der tertiaire wegen, ich daarin moet worden berust Wellicht innen deze onderhouds-plichtigen een be- lep doen op het Rijk om aldus ook de ter-, lire wegen verbeterd te krijgen. De heer T c r L a a n (s.d.) schetst het cld, dat de burgerlijke colleges, waaronder k deze Gcdep. Staten, ten opzichte van de beidersbeweging voor oogen houden als srunstig. De Reeeering gaat vooraan in het breken van veel schoons, dat de arbeiders- weging had opgebouwd. Zij dwong ook Rotterdam tot ingrijpende loonsverla- ig. Bij Gedep. Staten geldt bliikbaar als nig doel het administratief sluitend maken begrooting. Doodsbenauwd zijn zij ;n opcent uit de belasting bij te doen om een ton uit de reserves te putten, leindc de werkloosheid met eenigo kracht bestrijden. De s.d. fractie heeft daarom Inngs een tweetal werkverruimingsvoor- llen gedaan, welke inmiddels in handen n Ged. Staten om prae-advies zijn gesteld, idat zij helaas thans niet kunnen behan- ld worden bij de begrooting. De werkloos- el is in plaatsen als Krimpen en Capelle den IJssel tot pl.m, 85 pet der bevol- pg gestegen. spr. meent, dat het standpunt van Ged. aten als zoude er geen plaats zijn voor uwe uitgaven, moet worden losgelaten, thans dient te worden getracht, nieuwe gaven voor werkverruiming te voteeren. )e heer Jansen Maneschijn (a.r.): achten en kunnen is niet hetzelfde, even- n als praten en doen. )e heer Ter Laan: Stelt u zich maar iter Ged. Staten. Voortgaande zet spr. uiteen, dat werkver ruiming op zeer nuttige wijze zou kunnen worden verkregen door diverse wegen van een gesloten wegdek te voorzien, door aan leg van recreatie-oorden enz. Spr. betwist de juistheid van de raming van Ged. Staten, volgens welke moet worden gerekend op 15 pet. achteruitgang van op brengst van provinciale belastingen, hetgeen een vermindering van meer dan vier ton zou beteekencn. Naar zijn meening is die raming veel te ongunstig geschied. De nieuwe sala risverlaging voor het personeel zou z.i. ook niet noodig zijn geweest Spr. betreurt, dat de vcerverbindingen op Goeree en Overflakkee nog steeds niet zijn verbeterd, hoewel de commissie-van Rijcke- vorsel reeds in 1930 daartoe adviseerde. De verbinding MiddelharnisHellevoetsluis laat nog zeer veel te wenschen over. Spr. vraagt of en in hoeverre Ged. Staten de voorstellen der commissie-Van Rückevorsel hebben gewezen. Spr. besluit met de opmerking, dat hij geen heil ziet in het almaar „aanpassen en afbreken Daartegenover is ordening van het bedrijfsleven en krachtige werkverrui ming noodig. De heer Jansen Manenschijn (a.r.) acht het in dezen tijd in de eerste plaats noodig met beleid te werk te gaan. Hij brengt in herinnering, dat het lid van Ged. Staten, de heer De Bruin, zeide, dat we thans in de eerste plaats het hoofd en pas daarna è\et hart moeten laten gelden; woor den die spr. ter overweging geeft aan 's hee- ren De Bruins soc.-dem. partijgenooten. Spr. brengt lof aan God. Staten voor hun sluitende begrooting en hij keurt de politiek van den heer Ter Laan, als zou de daling van de belasting-opbrengst zoo groot niet zijn, af. Ondanks de cijfers gaat de heer n jaar op jaar daarmee doör, zooals Iderspers het doet voorkomen, dat de crisis zoo erg niet is. De heer Ter L a a'n Ik heb juist met het oog op den omvang van de werkloos heidscrisis aangedrongen op werkverrui mingsmaatregelen. De heer Jansen Manenschijn, voort gaande, zegt, dat de heer Ter Laan ten op zichte van de inkomsten van de werknemers en ambtenaren altijd somber is gestemd, doch ten opzichte van de belasting-opbrengst altijd licht wil zien. Spr. juicht de voorzichtige leenings-poli- tiek van Zuid-Holland toe: wij hebben daar door op onze renten kunnen besparen. In dien wij de politiek van den heer Ter Laan volgden zou dat niet mogelijk zijn. Wanneer wij alle maatregelen hebben ge nomen, dan komen wij precies met onze hakken over de sloot. De reserve moet niet worden aangespro ken. Gelukkig kon het provinciaal wegen plan nu nog worden uitgevoerd, doordat de bijdrage van het Rijkswegenfonds voldoen de is om rente en aflossing van de leenin gen voor wegenaanleg te dekken. Maar dio bijdrage zal straks niet meer voldoende zijn en dan zullen wij de reserve moeten aan spreken, welke ook ten doel heeft om schokken op te vangen als gevolg minderde belasting-opbrengst. Thans bedraagt de reserve 2.4 millioen gulden, d.i. minder dan enkele jaren gele den. Rekening is gehouden met een vermin dering van ruim vier ton belasting-opbrengst De maatregelen, door Ged. Staten voorge steld hebben het bewijs geleverd, dat hun beleid juist is geweest, en dat de politiek van de S.D.A.P. verkeerd is. De sociaal democraten hebben door hun deelneming in het college van Ged. Staten, waarin zij één vertegenwoordiger hebben (zij hadden er twee verlangd) de verantwoordelijkheid willen helpen dragen. Maar zij zijn jaar op jaar voortgegaan met het voorstellen van extra-uitgaven voor allerlei sociale doel einden, twee ton voor werkverschaffing enz., hoewel de middelen ontbraken. Hierna wordt pauze gehouden. Na de pauze zet de heer Jansen Ma nenschijn (a.r.) zijn rede voort Spr. stelt de vraag hoe het er zou uitzien indien de sociaal-democraten hun voorne- uitgevoerd hadden kunnen krijgen, n.l. wanneer zij de macht hadden gehad in deze vier crisisjaren. Hun voorstellen in den loop van die jaren zijn toch niet alleen maar praatobject geweest mag spr. aanne men. Welnu, wanneer spr. dan de kosten van die voorstellen optelt, dan komt hij tut een totaal dat gelijk is aan het bedrag van de reserve. Deze zou dus geheel uitge put zijn geweest bovendien zouden wii thans meer dan 20 opcenten hebben moeten heften. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat Let college van Gcd. Staten zal voort gaan in de lijn, welke het tot nu toe heeft ge\olgd. heden bij de uitvoering behoeven te worden gevreesd. De heer De Kanter (lib.) meent tegen over den heer Ter Laan, die gewaagde van .afbraak" te moeten zeggen, dat we nop maar aan het allereerste begin staan. Onze geheele leefwijze zal moeten worden inge steld op wat we eigenlijk geworden zijn: een arm volk. Spr. erkent, dat in deze provincie goed gefinancierd is, maar het zal voor de toe komst nog grooter zorg eischen om het hoofd boven water te houden. De uiterste soberheid van provinciale uitgaven is z. i. geboden. De heer Kersten (s.g.) betoogt, dat het stabiliseeren van de uitgaven op het tegen woordige peil niet kan worden volgehou den. De menschen op Flakkee en Voorne heD- ben z. i. geen behoefte aan een streekplan. Do heèr Bergmeijer (s.d.) betreurt, dat niets is uitgetrokken voor de verdere restauratie van den toren der Groote Kerk te Dotdrecht. Voorts wijst hij op den verwaarloosden toestand van het zaaltje van het voormalig Augustijnerklooster (het Hof) te Dordrecht, iar in 1572 de eerste Statenvergadering van Holland werd gehouden. Dit zaaltje is uit historisch oogpunt zeer belangrijk het zou met f 90Ö0 behoorlijk kunnen wor den hersteld. Destijds is het geld voor deze tichting toch ook bijeengebracht. Sprekers overtuiging is trouwens, dat, wanneer iets er komen moet, het geld er voor altijd te vinden is. Wanneer men tot de kern van de historie uoordringt dan eerst kan men be grijpen, welke waarde het behoud onzer historische monumenten beteekent. Spr., die over een half jaar uit de Provinciale Staten zal zijn getreden, koestert de hoop dat Ged. Staten in elk geval een volgend jaar een bijdrage zullen willen verleenen voor de voltooiing van de restauratie van den Dordt- schen kerktoren en voor het herstel van het historische Statenzaaltje. De heer Van Eesteren (c.h.) bestrijdt eveneens het betoog van den heer Tér Laan, wiens wenschen thans financieel niet te verwezenlijken zijn. De bronnen, waaruit de provincie moet putten, drogen hoe langei hoe meer uit. Gelukkig heeft de provincie in de afgeloopen jaren vele millioenen kun nen laten venverken, o. a. aan de uitvoe ring van het wegenplan; dat was mede door het rustig gevoerde financieele beleid mogelijk. FLAKKEE, VOORNE EN PUTTEN Bij de voorbereiding van streekplannen op Flakkee en op Voorne en Putten wenscht spr. rekening te zien gehouden met den aard van de bevolking, opdat geen moeilijk De heer Gardenier (s.d.) klaagt over de onhygiënische zomerhuisjes rondom de Kagerplassen. Deze schoone landschappen worden erdoor ontsierd. Hoe is het moge lijk, dat dit wordt toegelaten? Kunnen de gemeentebesturen niet een wer.k krijgen om een vergunning te eischen voor het hebben van een zomerhuisje? Er dreigt een afschu welijke randafsluiting te ontstaan. Ged. Sta ten maken desnoódig gebruik van de be voegdheden, hun gegeven in de Woningwet met betrekking tót uitbreidingsplan nen. De heer Bergshoeff (s.g.) bepleit we genverbetering in de Rijnstreek. Spr. be tuigt zijn instemming met het leenen tegen een lager rentetype. De geldschieters moe ten dan echter kunnen rekenen op een zui nig beheer. De heer Trouw (lil?.) bespreekt de veer- /erbindingen met Flakkee. De verbinding Middelharnis—Hellevoetsluis is een mono polie. Ged. Staten stellen daarom alles in het werk voor de vrije verbinding Dintel- sas—Ooltgensplaat om de R.T.M. te prikke len, de andere verbinding te verbeteren. Het veer zal nu verbeterd worden op grondslag van het rapport-v.- Rijckevorsel. Maar dat is niet voldoende. Dat rapport is alweer ver ouderd in verband met de wegenverbete- ring. De provincie krijge meer bevoegdheid om in te grijpen. Spr. betreurt, dat het rap- port-v. Boeyen nog niet in behandeling kon worden genomen. De conclusies van dit rapport zijn belangrijk genoeg. De heer In 't Veld (s.d.) ziet de toe komst niet zoo donker in. In verscheidene andere landen, ook in Amerika, is eenige opbloei te constateeren. Alleen hier is do toestand nog dezelfde. Geroep: Daar zitten we nu juist meel Spr. meent, dat de deflatié-politiek niet gunstig werkt, maar hij begrijpt, dat de Staten dit vraagstuk niet kunnen oplossen. Spr. bepleit het belang van zuiver opge zette streekplannen. We moeten zuinig zijn met het beetje natuurschoon, dat er in Zuid-Holland bestaat. Dit klemt te meer als men in aanmerking neemt den groei der bevolking. Waarom is het ontwerpen van een streekplan voor Voorne en Putten op gedragen aan een particuliere instelling"" Dit. is een overheidstaak. De heer v. Voorst tót Voorst (r.k.) begrijpt niet, hoe de heer Ter Laan kan zeggen, dat nu maar eens constructief werk dan constructief werk. Wanneer de heer' Ter Laan meer wil, laat hij dan een paar millioen op tafel leggen! Sprekers fractie gaat accoord met het beleid van Ged. Sta ten. Spr. vraagt hoe het staat met de cor respondentie met den minister van water staat over de Hoornbrug. De heer v. S1 e c n (s.d.) bepleit de be langen van het personeel, in dienst van de waterschappen en critiseert de wijze, waarop in de Alblasserwaard een salarisverlaging is ingevoerd. Aan de rechtspositie van hi waterschapspersoneel ontbreekt nog veel. De heer Deerenberg (r. k.) bespreekt de kwestie van waterwinplaatscn. ANTWOORD VAN GED. STATEN De heer Von Fisenne neemt het eerst het woord om namens Ged. Staten te ant- oorden. Spr. constateert, dat inzake de afwerking an hei wegcnplan de heer Bergshoef heeft gesproken in afwijking van den leider van zijn fractie. Ged. Staten hebben den gulden middenweg bewandeld en Wenschen dit ook verder te doen. Trouwens, een vluggere uit- oering zou niet mogelijk zijn zonder dat dit meer geld zou kosten. Op de vraag van den heer v. Voorst tot Voorst antwoordt spr., dat omtrent een nieuwe Hoornbrug het college niets bekend is. Het is Rijkszaak, maar de Staten zijn be reid een bedrag te geven ter bevordering dor scheepvaartbelangen. Wat de rechtspositie betreft van het per soneel bij de waterschappen wijst spr. op de gewijzigde ambtenarenwet. De beslissing is nu in laatste instantie bij de Kroon. Ged. Staten staan op het standpunt, dat derge lijke kwesties niet meer moeten worden be handeld nd art. 22 der Waterstaatswet, maar na het gewijzigde artikel der ambtenaren- Dr. Ritter zal aan deze uitgave een litte rair radio-halfuur wijden. Wij hopen, dat het Comité, Laan Copes van Cattenburch 6, Den Haag, veel genoegen mag beleven van haar opzet. Dat dus het boek druk zal worden verkocht. Opdat in nood verkeerende kun- 1 stenaars wat soulaas mogen ontvangen in een wereld, die hun thans helaas niet gun stig is. BRIEVEN VAN NAPOLEON In de zalen van Droust te Parijs kwam •n verzameling brieven van Napoleon van af den tijd, dat hij te Valence tot luitenant der artillerie werd benoemd tot zijn balling schap op Sint Helena, onder de hamer. Do prijzen varieerden en brachten het tot 46.300 francs. Dit laatste bedrag werd be steed voor een liefdesbrief van den over weldiger aan Joséphine. Schaakrubriek. wet betreffende de rechtspositie. Hierop zijn eenige uilzonderingen. Art der Water schapswet wordt nog veel toegepast. Ged. Staten geven zooveel mogelijk inlichtingen aan den Minister bij strijd over de rechts positie. De Alblasserwaard laat verschillend werk niet meer in loondienst 'oen, maar als aannemingswerM*' Deze zaak zal een punt van behandeling in het college van Ged. Staten uitmaken. Over 't algemeen ls de toestand bij de waterschappen niet zóó lecht. Natuurlijk zijn hier en daar kortin gen toegepast. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag elf uur in de Ridderzaal. Kunst cn Letteren. Winterboek 1934/1935 Het Comité voor Arbeid aan Werkloöze Intellect uee! en heeft een Wihterboek uitgegeven, om met de op brengst hiervan zijn nuttigen arbeid te kun nen voortzetten. De Kunst is in nóód. Dat is voldoende bekend. Haar beoefenaren hebben het voor een deel moeilijk, zeer moelljlk. Het Winterboek is goed uitgevoerd door drukkerij Spaarnestadte Haar lem. De medewerkers, allen van naam, hebben in proza of poëzie hun bijdragen ge leverd. De illustraties zijn alleszins fraai. Natuurlijk draagt het boek een modern cachet. Anders zou het geen spiegelbeeld moet gebeuren. De Staten doen niet anders I vertoonen van dc huidige kunst Pat, Mat en Zelfmat Oplossing der St. Nicolaas- opgaven Opgave No. 1. Eindspel van J. BERGER Wit: Kh2, pionnen g2, g4, f3 en h3 (5 stukken). Zwart: KL?8, pionnen a6, g6 en go (4 st) Wit begint en maakt remise. Oplossing: 1. f4 (dreigt h4 en wit krijgt een vrij-pion) Kc7; 2. fXgö aó (de zwarte koning is dicht genoeg bij de witte pionnen om ze te kunnen tegenhouden; zwart gaat dus nu met zijn onhoudbare vrij pion naar voren)3. Kg3 a4 ;4. Kh4 a3; 5. g3 a2 pat! Opgave no. 2. Eindspel van J. Berger Wil: Dbl, Kh3 (2 stukken). Zwart: Khl, Lgl, Lfl en pion g2 (4 stuk ken). Wit begint en wint. Oplossing: 1. DbS Lc4! 2. De5 La6 (Lfl? 3. Dg3t); 3. Dc7 Lb5; 4. Del! Lfl (nu correct wegei.s de dreiging 4. Kg3); 5. Df4 Le2 (of ander veld>; 6. Dg5 (g4) Lf3 (of Lb7 of Lc6); 7. Del Le4 (of Ld5 of LcSf); 8. Kg3 en 9. Dh6 t (of 8. Dal en 9. DhS t). Na 1La6; 2. Dc7, of 1Le2 (d3); 2. Df4, is het eerder afgeloopc i. Op 4. Ld7f volgt 5. Kg3 Lh3; 6. Dal L§; 7. Dh8f. Opgave no. 3. Zelfmat van J. BERGER Wit: Kh5, Da7, Ta6, pionnen a2, b2, c2, d2, e2, f2, g2 en g5 (elf stukken). Zwart: Kb5, Th3, Pg6T pionnen b4, c4, d4, e4, f4, g4 en h4 (10 stukken). Zelfmat in 22 zetten. Oplossing: Wij geven alleen dc zetten van wit; die van zwart zijn gedwongen cn spreken dus vanzelf. 1. a4+; 2. Db7f; 3. bit; 4. Tc6t; 5. Dd7f; 6. Dd6t; 7. DXg6f; 8. Df6+ 9. c4f; 10. De6f11. Dd7f; 12. d4f; 13. Te6f; 14. e4f; 15. Dd5f; 16. Dc4t; 17. TfGf; IS. f4*; 19. Dc5f; 20. Te6f; 21. Dd6t; 22. git hXg3 (en passant) mat. tegenover cijfers. Waarheid tegenover onwaarheid. NEDERLAND WAAKZAAM verzoekt U zich te abonneeren. De prijs per jaargang van 24 nummers is slechts f 1.- Geef U nog heden op. NEDERLAND WAAKZAAM vertrouwt, dat kiesvereenigingen en andere in aanmerking komende organisaties zullen propageeren met het blad, en voor vaste getallen gaan inschrijven. Wie met NEDERLAND WAAKZAAM wil gaan werken tegen eenige verdienste, geve zich op aan ons bureau. Inlichtingen en proefnummers volgen per omgaande. Een groote reeks van anti-revolutionaire voormannen beveelt NEDERLAND WAAKZAAM aan. Dat ieder deze poging steune om Christelijke volkslectuur aan den man te brengen. ONMISBAAR VOOR DE WANKELENDEN; NUTTIG VOOR DE OVERTUIGDEN. Het doel van dit blad is vooral materiaal te geven in den strijd tegen marxisme, communisme en fascisme. Ook om scheurpartijtjes te weerstaan. In het algemeen om den invloed der anti-revolutionaire beginselen te versterken. NEDERLAND WAAKZAAM is dus een regeerings- getrouw blad, hetwelk in duizenden bij duizenden exemplaren moet worden verspreid. Niet door ontevredenheid te zaaien zal ons volk door de moeilijkheden komen. Wel door acht te slaan op de geboden Gods en door eenheid te betrachten. Ook eenheid dus tusschen het anti-revolutionaire volk onderling, hetwelk uit alle standen der samenleving voortkomt, en waarin het zijn groote eere vindt. NEDERLAND WAAKZAAM werkt op de onmisbare eenheid aan en geeft wapenen in de hand tegen het ondergraven van het regeeringsgezag en van de volkseenheid. Feiten tegenover feiten. Cijfers

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3