ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND GOEBBELS IN HET SPORT- PALAST Een rede voor de gouw Groot-Berlijn In hot Sportpalast heeft Dr. Göbbels gis teravond het woord gevoerd op de gouw- bijeenkomst van Groot-Berlijn. Binnen- landsch politiek bezien, zoo betoogde hij, was het plicht de revolutie alszoodanig lc beëindigen, al was dat menig oud revolu tionair niet naar den zin. Revoluties zijn ten slotte slechts middelen tot het doel. De Rijksminister gaf vervolgens een over zicht van de ontwikkeling der Duitsche bui- tenlandsche politiek, welke, naar hij met nadruk verklaarde, moet worden geacti veerd. De binnenlandsche politieke crisis- stoffen moeten worden teruggedrongen en de vrijkomende kracht moet worden be steed aan de oplossii-g van buitenlandsch politieke problemen. Na nog eens te hebben gezegd, dat de Roomsche kerkvorsten zich vroeger te wei nig tegen de partij hebben gekeerd, die het atheïsme had veroorzaakt, zette hij verder weer uiteen, dat buiten de partij geen tweede politieke factor van den wil mag bestaan. Partij en weermacht zijn de beide zuilen waarop de staat rust. Evenals de partij er voor waakt, dat nie mand naast haar politiek voert, evenzoo moet de weermacht er op letten, dat nie mand buiten haar zelf wapens draagt. Tusschen de politici en de soldaten van 't Derde Rijk bestaat niet alleen kameraad schap, maar ook een innige en liartelijko vriendschappelijke betrekking. Leger, stua'. partij en volk zijn thans een ondeelbaar geheel. Ten slotte wees Göbbels nog op de Duitsche bereidheid den vrede te handha ven en op den Duitschen eisch in zake rechtsgelijkheid met terzijdestelling van verschil tusschen overwinnaars en overwon nenen Hij noemde het geen toeval dat de frontsoldaten overal de kwestie der over eenstemming tusschen de volken beharti gen. Göbbels besloot: Op 13 Januari zal aan de Saar een Duitsche overwinning van gran- diozen omvang worden behaald. Als een man zullen 800.0C0 mannen en vrouwen hun wil uitspreken te worden in gelijfd in den grooten staat, dien wij heb ben opgericht. Rede van Benesj Genève we«r den weg tot vrede. Uit Praag: In een vergadering der Tsje- rliische nat ionaal-socialistische partij heeft de minister van buitenlandsche zaken, Be nesj, over „oorlog en vrede" gesproken. Hij zei de het terrorisme slechts een vorm vvn het Hongaarsche revisionisme te achten. Aan herziening met vreedzame middelen gelooft hij niet. Hij wil Hongarije thans d* hand voor vrede reiken, doch zou wen- schen. dat de onafscheidelijkheid van Slo wakije van den tegenwoordigen staat Tsie- chn-Slowakije opnieuw voor de geheele we reld zou worden bezegeld. De te Genève be reikte resultaten hebben den weg gebaand vonr verdere onderhandelingen. In de eerste plaats komt de kwestie van het Oostelijke pact in aanmerking, opdat d« rede niet worde bedreigd. Ook wanneer het Oostelijke pact niet zou tot stand komen, is de toenadering van Frankrijk en zijn geallieerden tot Sovjet- Rusland geschied. Het land zal en wil in ie toekomst ook met Duitschland en Polen samenwerken. De vrede is mogelijk. De Ie Genève genomen besluiten hebben den weg daartoe gewezen. Simon over Engelands vredes politiek Engelands invloed en voorbeeld van groot belang. De Engelsche minister van buitenland sche zaken. Sir John Simon, heeft Vrijdag avond te Bolton een rede gehouden, waarin hij zich in hoofdzaak bezig hield met de rol van Engeland in de Europeesche politiek. Hij zette uiteen, dat Engelands grootste zorg de vrede is. De invloed en het voorbeeld van Groot- Brittanniè kunnen bijwijlen er toe bijdragen de vriendschappelijke overeenstemming tus schen de volken, van wie de pacificatie der wereld afthangt, te bevorderen en te be houden. Als voorbeeld noemde spreker de over eenstemming in zake de beschikbaarstelling van een internationale veiligheidstroep voor het Saai-gebied en de bij legging van het conflict tusschen Hongarije en Zuid-Slavië, w-elke voor een groot dee! aan de Engelsche politiek te danken zijn, die door Eden zoo behendig is ten uitvoer gebracht De besprekingen te Boedapest Te Boedapest verluidt, dat bij het onder houd tusschen de staatslieden van Honga rije en Oostenrijk gisteren in het bijzonder behandeld is de verder door de heide lan den tegenover de drie mogendheden der Kleine Entente in te nemen houding en de na de laatste onderhandelingen van den Volkenbondsraad ontstane internationa le toestand. De regeeringsbladen leggen er den nadruk op, dat de tegenwoordige Oostenrijksch- Ilongaarsche gedachtenwisseling voor een deel gewijd is aan de verdere uitbreiding der economische overeenkomsten van het Oostenrijksche protocoL Het socialistisch onderwijs in Mexico De wet van kracht. Uit Mexico: Het officieele blad heeft de grondwetwijzigende wet gepubliceerd be treffende de invoering van het socialisti sche onderwijs en de staatscontrole over het geheele sehoolondrwijs, Deze wet. die, ge lijk bekend is. bij een gedeelte van het volk een krachtigen weerstand wekt, is daar mede van kracht geworden. KOUDEGOLF OP CUBA. Vijf personen doodgevroren. Uit Havanna: Het eiland Cuba wordt thans door een koudegolf geteisterd. Er zijn lager temperaturen dan sedert 75 jaren li3t geval was, geregistreei-d. Vijf menschen zijn doodgevroren. WEER EEN ZUIVERING. 18 personen uit communistische partij gezet Uit Moskou: In zerband met de corruo- tie-affaire in de afdeeling van den bonds- trust voor textielwaren te Charkow en in de leiding van het filiaal der staatsbank in de Oekraine, zijn 18 functionarissen uit de partij gezet. Weer een financieel schandaal in Frankrijk Malversaties van een Deenschen bankier Uit Parijs: Het nieuwe reuzenschandaal, dat om een bedrag van niet minder dan 200 millioen francs gaat en in verband waannede oen Deensch bankier, Johan Möller, gearresteerd is, heeft een groote reeks bouwondernemers, banken etc, ern stig benadeeld. Het zwaarst getroffen werd echter de Zuid-Fransche stad Grasse, die den bedrieger kosteloos een stuk bouw grond van ruim 300 H.A. ter beschikking had gesteld, waarop een groot kasteel stond. Dit terrein zou dienen voor het bou wen van buitenwoningen. Möller bepaalde zich cr echtei toe hypotheken ten bedrage van verscheidene millioenen francs op te nemen. Een Parijsche verzekeringsmaat schappij beleende voor hem een in aan bouw zijnd huis voor 5V2 millioen francs. Overal richtte de zwendelaar frauduleuze bouwmaatschappijen on, die er slechts toe dienden nieuwe credieten op te nemen Möller zal reeds in de eerstvolgende dagen naar Parijs worden overgebracht, daar het zwaartepunt van het onderzoek in de Fran- sche hoofdstad zal liggen. Door gesloten spoorboomen gereden Ernstig autobusongeluk. Dertien menschen op slag gedood Uit Verden a. d. Aller: Gistermiddag tegen 5 uur is tusschen Langwcdel en Ivirchlin- teln in de nabijheid alhier een ernstig autobusongeluk gebeurd, waarbij 13 pers nen om het leven zijn gekomen. Een auto bus met aanhangwagen, waarin een plat- Duitsch theatergezelschap uit Stade naar Verden trok, reed tengevolge van den mist door de gesloten sp<x>rboomen. Op hetzelfde oogenblik werd de autobus door een snel trein. die in volle vaart, naderde, gegrepen en volkomen vernield. Van de 20 inzitten den werden 13 op slag gedood. 4 werden zwaar gewond, 3 bekwamen lichte kwetsu ren. De trein kon tot staan worden ge bracht. Onder de passagiers van den trein bevond zich ook een arts. die de eerste hulp verleende. Na korten tijd kwam verdere hulp uit de omliggende plaatsjes. Uit getui genverklaringen is volkomen duidelijk ge bleken. dat de spoorboomen inderdaad reeds vijf minuten vóór het passeeren van den trein gesloten waren Nader wordt gemeld, dat Hitler met zijn gevolg in den trein zat, op terugweg van Bremerhafen naar Berlijn, waar hij 's avonds 11.37 aankwam. All« freinpassagiers waren ongedeerd gebleven Slechts was de locomotief licht beschadigd. De namaak-wilden Waar is barones Wagner? Uit Los Angeles: Van kapitein Hancock, die, naar men weet, het zich tot taak heeft gesteld de merkwaardige gebeurtenissen op de Galapagos-eilanden op te helderen, is thans .vederom bericht ontvangen. Hij deelde daarin mede, dat hij alle eilan den van de eilandengroep nauwkeurig af zoekt om definitief vast te stellen of de ver dwenen barones Wagner en haar begeleider Philippson nog in leven zijn. Reeds heeft hij tevergeefs de groote eilanden afgezocht Thans is hij bezig ook een onderzoek in te stellen op de kleinere eilanden, die groo- tendeels onbewoond en voor een deel zelfs volkomen zonder water ot planteagroei zijn. Noodweer op den Oceaan Twaalf zeelieden verdronken. Uit New-York: Tijdens den hevigen storm, welke sedert Zondag boven den Atlanti- schen Oceaan woedt, is het Britsche vracht schip Usworth stuurloos geraakt. Draadloos uitgezonden noodseinen werden door kust- stations opgevangen, zoomede door de As- cania en de Jean Jabot. De Ascania is van de Cunard-lijn, terwijl de Jean Jabot eigen dom is van een Fransche reederij. Een red dingsboot van de Jean Jabot werd uitgezet om hulp te verleenen aan de bemanning van de Usworth, welk schip zich op het oogenblik in zinkenden toestand bevond. Vijf leden der bemanning van de Usworth werden aan boord van de Jean Jabot ge bracht. Toen de reddingsboot opnieuw langszij dc Usworth lag. sloeg zij, tengevol- an den hoogen golfslag om; 12 perso- van wie twee van de Jean Jabot, kwa men om het leven, terwijl 18 man door een reddingsboot .van de Ascania werden op gepikt. Vliegongelukken in België Uit Brussel: Gistermorgen zijn twee vlieg tuigen van het militaire vliegveld te Schaf fen nabij I-Iallen op een hoogte van 1000 M. met elkaar in botsing gekomen. Een der beide piloten sprong met zijn valscherm uit het toestel en kwam behouden op den grond neer. De tweede piloot, adjudant Kreig, sloeg met zijn 'oestel tegen den grond en werd totaal verpletterd. Uit Antwerpen: Een tweede vliegongeluk heeft zich Vrijdag voorgedaan bij de ge meente Andeghem in West-Vlaanderen. Vier militaire vliegtuigen vlogen boven de gemeenten Wonterghem en Andeghem, toen plotseling, door nog onbekende oorzaak, een der toestellen naar beneden stortte en te pletter sloeg. De kapitein-pi.loot slaagde er in zich uit het toestel te bevrijden en met behulp van zijn valscherm veilig neer te komen. Korten tijd later was een tweede militair vliegtuig gedwongen een noodlan ding te maken, waarbij het over den kop sloeg. De inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. De beide toestellen zijn volkomen vernield. Von Papen over „het individu Habicht" In een interview met een vertegenwoor diger van de „Petit Journal" verklaarde von Papen inzake den moord op den Oos- tenrijkschen kanselier Dr. Dollfuss, dat de ze gebeurtenis één van die gebeurtenissen is, welke nan de waakzaamheid van de ver antwoordt<.jke autoriteiten ontsnappen. Het Oostenrijksch nationaal-socialisme heeft meer van die heftige oncontroleerbare uitbarstingen gekend, meende von Papen. De aanstichter van den putsch was het individu Habicht, wions actie indertijd door Hitier werd gedesavoueerd. Hij was het, die aan de Oostenrijksch-Duitsche grens het fameuze legioen organiseerde. TEGEN ALCOHOL EN TABAK De rijksjeugdleider der Hitlerjeugd in Duitschland heeft de volgende publicatie uitgevaardigd: „Voor de Duitsche jeugd is het, gelijk vanzelf spreekt, thans goede zede den alcohol tc mijden. Voorts is het in dienst' uitdrukkelijk verboden te rookeri of .alcohol t9 gebruiken"' Het Duitsche Saargebied Lord Rothermere schetst den toestand. Onder het opschrift: „Als ik een stem gerechtigd bewoner van het Saargebied was" publiceert lord Rothermere in dc „Daily Mail" zijn eerste correspondentie uit Saar- brücken. Hij zegt daarin, dat de Engelsche soldaten zich op een aangename verrassing kunnen voorbereiden. Kerstmis vieren in 'n vreemd land is wel niet aanlokkelijk, maar de sol daten zouden de straten van Saarbrücken in een glans aantreffen, waarmee vergeleken Preston en Colchester in het duister zitten. De Engelsche soldaten kunnen erop reke nen verwelkomd te worden op een wijze, die hen volkomen zal schadeloos stellen voor hetgeen zij missen. Hun taak zal ge makkelijk zijn. De stemming is een zuive re formaliteit, het resultaat staat immers vast. In heel Duitschland bestaat er geen gebied, dat meer Duitsch is dan de Saar. De stem des bloeds zal onvoorwaardelijk alle politieke meeningsverschillen, die tus schen een minderheid der bewoners van het Saargebied en hun vaderland bestaan, overwinnen. Saarbrücken is net zoo nat.-socialistisch gezind als elke andere Duitsche stad Over al worden Hitler-boeken en Hit Ier-portret ten verkocht. Zelfs de poppen der kinderen stellen S.A.-mannetjes voor. Wij kunnen, aldus de lord, „de huidige gezindheid van de mannen en vrouwen van het Saarge bied het best begrijpen door ons voor te stelen, dat het eiland Wight van Engeland werd losgemaakt en 15 jaar lang door een internationale commissie werd bestuurd. Als ik stemgerechtigd bewoner van het Saargebied was, zou ik met verlangen den terugkeer van mijn district naar zijn tuurlijk vaderland tegemoet zien". KERSTAVOND SLUITING Door de betreffende organisaties is in Duitschland overeengekomen, dat alle res taurants en schenkgelegenheden Kerst avond om.vijf uur gesloten worden, teneinde de employés in de gelegenheid te stellen, den Kerstavond in den huiselijken kring door te brengen. Ook alle bioscopen blijv- dien avond gesloten. Kort Nieuws Totaal 61 ambtenaren van de Russische staatsbank en de textiel-industrie zijn ge arresteerd wegens corruptie, waardoor de staat voor 10 millioen roebel in één jaar is benadeeld. Japan wil in Duitschland verscheidene Zeppelins bestellen voor de Pacific Air- Transport Company, een gemengd Ja- pansch-Mandsjoerijsche onderneming. In Bulgarije zijn bij regeeringsdecreet alle vermogens der in Juni j.I. ontbonden politieke partijen in beslag genomen. De Spaansche minister van buitenland sche zaken heeft per radio Bolivia en Para guay aangespoord den broederstrijd te staken. Felix von Weingartner volgt Clemens Krauss op als dirigent van de Weensche Staatsopera. De wegens het cultuurgeschil afgetre den dirigent Furtwaengler heeft zijn pas terug gekregen onder voorwaarde, dat hij een vol jaai* niet in het buitenland zal di- rigemm. In Asturië is beslag gelegd op het be zit der vakvereenigingen, die verantwoor delijk zijn voor den opstand. Gewapende overvallen zullen in Span je voortaan door krijgsraden berecht en met den dood gestraft worden. Gewapende Afghanen hebben eenigo Perzische grensdorpen uitgeplunderd en de 2000 bewoners ontvoerd. Te Antwerpen is door de politie op 3700 gram cocaine beslag gelegd; drie smok kelaars zijn gearresteerd. Gemengd Nieuws AANRANDERS AAN HET WERK De vorige week werd onder Maasland een wielrijder, de 37-jarige D. uit Vlaardingen, des avonds aangerand en bewusteloos ge slagen. waarna hij werd beroofd. Thans is de heer A. V. uit Maasland op den Vlaar- dingerdijk weer door twee personen aange vallen. Juist op dat moment naderde een auto, waarna cl? aanranders op de vlucht sloegen. Het is aan de politie nog niet ge lukt de daders op te sporen. DE ROOFOVERVAL TE OOSTERHOUT. In verband met den overval met berooving in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. te Oosteind, gemeente Oosterhout (N.-B.), ge pleegd op de landbouwer Bossers, waarbij deze werd beroofd van geld en effecten, heeft het politie-onderzoek uitgewezen, dat de ver dachten over de Belgische grens zijn uitge weken. DRIE WONINGEN IN DE ASCH GELEGD Vrijdagavond te ongeveer 6 uur is brand ontstaan in een boerderijtje en twee woon huizen aan den Abspolweg te Oegstgeest. De voorste woning was bewoond door den grond werker P. Heere en de achterste woning door den eigenaar van het boerderijtje, Phlippo. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat jn vonk uit de schoorsteen van laatstgenoem de woning het rieten dak had aangestoken. De vlammen laaiden spoedig zeer hoog op, zoodat de brand te Leiden zoo goed te zien was, dat honderden uit den omtrek zich naar de plaats van den brand begaven, te meer, naar in de stad 't gerucht de ronde deed, dat het kasteel Poelgeest in brand zou 6taan. De brandweer uit Oegstgeest tastte het vuur met de motorspuit met vier stralen aan, doch kon niet verhinderen, dat van het geheele complex slechts enkele muurtjes overeind bleven. Het boerderijtje en de woonhuizen waren verzekerd evenals de inboedel van Heere EEN VERZAKKEND KERKGEBOUW. De Herv. kerk te Bodegraven vertoont, volgens het Hbl. reeds' geruimen tijd verzak kingsverschijnselen. Zoo is bij de zware eiken balken, die de hooge muren van het koor ver binden, in den tijd van een jaar een afwijking van 5 cM. geconstateerd. De eerste koorbint, die de afwijking vertoonde, bleek reeds vele jaren gleden te zijn hersteld door het aan brengen van eennieuw stuk, dat in de muur was ingebracht. Juist op het gelaschte ge deelte bleek de afwijking van dien aard te zijn, dat een breuk spoedig zou moeten volgen. Gebleken is voorts, dat in den loop der vorige eeuw een steunbeer van het koor is wegge broken, en dat een 70 oM. dikke muur is ver vangen door een eensteensmuur, die door den onevenredigen druk van het koor is gaan scheuren. Een onderzoek wordt nog ingesteld naar den toestand der fundeering. HET DRAMA IN CHINA TOWN Slachtoffer herkent den dader Dc moordaanslag op den Chinees Tang, die Donderdagavond op Katendrecht is ge pleegd, is opgehelderd. Men heeft thans in arrest als verdachte, de 22-jarigo Chinees Wen Chin, die in de Dclistraat 38 heeft gewoond. Donderdagavond had dc politie zes Chi- neezen in arrest, die als verdachten be schouwd werden. Hierbij waren er drie te Amsterdam gearresteerd, twee op Katen drecht en écn was bij het D.P.-station aange houden. Dc nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de vrouw van het slachtoffer (een Hol- landsche) in het ziekenhuis aan den Cool- singel doorgebracht, daar do toestand van haar man zeer ernstig was. Ook do politie was daar aanwezig, om eventueel het slacht offer te kunnen hooren. Dit was echter dooi de doctoren verboden, in verband met den toestand van het slachtoffer. De. politie vernam van de vrouw van het slachtoffer, dat zij en haar man reeds ruimen tijd bespied werden door een kleiner Chinees wiens naam zij niet kende. Boven dien had men hen reeds v erscheidene maloi gewaarschuwd, dat er iets boven hun hoofi hing. De vrouw zeide tegen dc politie, dat zi meende, dat de Chinees, die den moord aanslag gepleegd had, zeer zeker omgekoch was. Vrijdagmorgen is de politie met de vrouv gaan zoeken en vond men in oen boarding house Wen Chin in wien zij den man her kende, die haar en haar* man bespied had. Men ging tot arrestatie van hem over en bij fouilleering bleek hij een revolver bij zich te hebben, waarop nog zes patronen zaten, terwijl hij in den zak nog zes andere had. De politie had nu dus zeven verdachten in arrest. Met dit zevental is zij toen Vrijdag middag laat naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gegaan, waar, toen de toestand van het zwaar gewonde slachtoffer zulks oven toeliet, tot confrontatie met de ver dachten werd overgegan. Het eerst werd Wen Chin getoond en toen het slachtoffer even zijn oogen open deed, zag men dat hij bij het zien van den kleinen Chinees een trek van haat op het gelaat kreeg. Op de vraag, die men hem met behulp van een tolk stelde, of deze verdach te de man was, die den aanslag op hem gepleegd had, antwoordde hij „ja". Bij drie anderen die men nog bij hem bracht, schudde hij het hoofd. Nogmaals bracht men Wen Chin bij hem en wederom herhaalde hij, dat deze, degene was geweest, die de schoten op hem gelost had. Het stond nu dus wel yast, dat Wen Chin de dader was. Do politic heeft daarop nog ee'nige vra gen aan liet slachtoffer kunnen stellen ca hierbij bleek, dat het slachtoffer familie was van don moordenaar van den Chinco schen shipping-master, die dezen zomor in de Edisonstraat is doodgeschoten. Men is er dan ook van overtuigd dat Wen Chin is omgekocht om dezen moordaanslag te ple gen uit bloedwraak. Evenwel is "het op merkenswaardig, dat Tang reeds een waar schuwing heeft ontvangen vóór de shipping- masW* werd vermoord, zoodat het ook mo gelijk is, dat Ch:n door een rijken Chinees om onbepaalde redenen is omgekocht. In afwachting van de resultaen var. verder onderzoek, is de verdachte op het politiebureau aan cle Nassaukade opgeslo ten Merkwaardig is, dat Weu Ching bij de confrontatie met het slachtoffer, nog voor deze de oogen had opgeslagen, het woord tot hem heeft gericht, wat geen van de andere zes getoonde Chineezen heeft gedaan. Inspecteur van Dalfsen heeft, door hem de hand op den mond te leggen zoo snel mogelijk het spreken belet; de worden\ wel ke hij nog heeft geuit zijn eohter dood den tolk niet verstaan. De zes andere aangehouden Chincnzen zijn gisteren in den loop van den aJoiid weer in vrijheid gesteld. VERDACHT STERFGEVAL Te Amsterdam werd de hulp van c\en G. D. ingeroepen od den Achterburgwal pij een meisje van 19 jaar uit Hillegom. I)e geneesheer van dezen dienst kon alleen don dood constateeren. Hij deed van dit plotse linge sterfgeval aangifte bij de politie. Dele liet het lijk in ll^slag nemen, dat overge bracht werd naar het Binnengasthuis, tel- wijl in arrest werd genomen de bewoonster van de kamer, waar het meisje werd gc\ vonden en de vrouw, die met het meisje mee uit Hillegom was gekomen. Het bleek dat het meisje reeds eerder op de Achter burgwal was geweest en daar door de be woonster was behandeld. De behandeling werd gisteren voortgezet en had een doode- lijk verloop. De vrouw, die uit Hillegom was meege komen, is uit de hechtenis ontslagen, ter wijl de tweede vrouw in arrest blijft en aan de justitie zal worden overgeleverd. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN Na een sensationeele achtervolging door Noord-Limburg is men er in geslaagd onder de gemeente Horst (L.) een vrachtauto aan te houden, die bij onderzoek ruim 1700 K.G. uit België gesmokkelde margarine bevatte. De bestuurder, de heer J. uit Bergen kon gear resteerd worden en is overgebracht naar de Marechaussee-Kazerne te Venlo waarheen ook de auto en de margarine is gebracht Een tweede inzittende wist te ontsnappen en kon nog niet gearresteerd worden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in en zoekt naar hem. AUTO VAN DEN DIJK. Van de gereconstrueerde Maasdijk, de ver bindingsweg tusschen Rotterdam en Hoek van Holland, is de eerste auto den dijk afgekan- teld. De weg is ingericht voor snelverkeer en daarvan maakte de bakker van H. uit De Lier gebruik om met een snelheid van pl.m. i K.M. over dien weg te rijden. Toen een wielrijdster van een oprit den dijk opreed, verleende de autobestuurder evenwel geen voorrang, maar week hij te veel naar rechts uit. Daar kwam hy op de tegenovergestelde afrit terecht, scheurde een paal uit den grond en kantelde toen met de auto naar beneden. Wonderlijk genoeg bekwam de bestuurder geen beteekenend letsel, doch de auto werd stevig gehavend. De man kreeg bovendien nog een proces verbaal. EEN ONTAARDE VADER De politie heeft te Tiel aangehouden zeke- n M. G., die verdacht wordt zyn 4-jarig kind ernstig te hebben mishandeld. Beide onder men van het kindje en een sleutelbeen zjjn gebroken. Het kind is naar het ziekenhuis ver voerd. De vader is naar Arnhem vervoerd en daar opgesloten. De verzorging van de overi ge leden van het gezin, de moeder en een kindje van twee maanden, is opgedragen aan de wijkverpleging Bethesda te Tiel. .VIER KINDEREN ONDER STEENEN BEDOLVEN Bij een bouwwerk aan de Leliestraat te Utrecht waren een 12000 steenen opgestapeld ter hoogte van ongeveer 1.80 M. Tijdens het schaftuur der werklieden waren daar eenige kinderen aan het spelen. De stapel lag grond, waar vroeger een sloot gelegen had het is waarschijnlijk, dat de grond is verzakt. Het groepje kinderen, tusschen drie en jaar, heeft daarbij waarschijnlijk nog aan het zand gegraven. Toen is de steenstapel omge vallen en heeft daarbij vier kinderen bedol ven. Er was een begin van paniek onder de omwonende families De vier kinderen warer spoedig bevrijd door te hulp geschoten arbei ders en omstanders. Alle vier zijn naar d( Academische Kliniek overgebracht. Drie had den bloedende hoofdwonden gekregen en wendige kneuzingen opgeloopen. Een groote groep politiemannen assisteerde by het bevry- dingswerk, terwyl onmiddellijk maatregelen werden genomen, dat dergelijke ongelukken op andere plaatsen van het bouwterrein den voorkomen. Een der kinderen, die eerst naar huis was gegaan, moest later ook voor verpleging een hoofdwond in de kliniek worden opgeno- BRANDEN. Te Veenendaal is in de rubberafdeeling van de Veenendaalsche Stoomspinnerij en Wevery door tot nu toe niet bekende oorzaak een begin van brand ontstaan. Door spoedig in grijpen van de brandweer kon groot onheil worden voorkomen. Land- en Tuinbouw. STEUNBESCHIKKING TUINBOUW 1934 De Minister van Economische Zaken heeft kend als producenten van crisisproducten alle in Nederland gevestigde beoefenaars van den tuin bouw, voorzoover deze zijn aangesloten bij de Stcihting Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale, die hun producten over dc door genoemde stichting erkende veilingen of veilinghouders heb ben geveild. Aangewezen als crisisorganisatie is dc Stichting Nederlandsche Groenten- cn Fruitceotrale, geves tigd te 's-Gravenhagc. Uit het Landbouw Crisisfoods zal aan producen ten van bovenbedoelde crisisproduteo tot een be paald bedrag van ten hoogste f 2.800.000 steun verleend worden overeenkomstig de bepalingen van deze beschikking. Bepaald is, dat steun wordt verleend over de boeveelheden van de hierna vermelde producten, welke in het achter elk product vermeld tijdvak door de kweekers van die producten zijn verkocht, 'ot de daarbij vermelde bedragen per eenheid: Bloemkool 18 Juni15 Juli f 0.35 100 st. Tomaten 2 Juli15 Juli f 3 100 Kg. Tomaten 16 Juli—30 Sept. f 1.50 100 st. Kaskomkommers 4 Juni—17 Juni f 1.50 100 st. Kaskomkommers 18 Juni2 Sept. f 1 100 st. Platglaskomkommers 1 Jan.—2 Sept f 0.75 100 st Spinazie 1 Januari—8 April f 0.65 100 kg. Spinazie 9 April—27 Mei f 0.50 100 kg. Roode kool 19 Febr.1 April f 0.15 100 kg. Roode kool 2 April—17 Juni f0.55 100 kg. Roode kool 18 Juni—26 Augustus f 0.25 100 kg. Witte kool IS Juni—26 Augustus f 0.15 100 kg. Gele kool 1 Jan.—18 Febr. f0.25 100 kg. Vroege aardappelen 28 Mei—10 Juni f 0.25 100 kg. Vroege aardappelen 11 Juni1 Juli 10.35 100 kg. Spitskool 11 Juni30 Sept. f0.30 100 kg. Bospeen 1 Jan.—17 Juni f0.50 100 kg. Doperwten 1 Jan.—30 Sept f 1.40 100 kg. Peulen 1 JaQ.30 Sept f 1.15 100 kg. Augurken A en B 1 Jan.—30 Sept f2 100 kg. Augurken C en D 1 Jan.—30 Sept f0.80 100 kg. Prei 1 Jan.3 Juni f0.50 100 kg. Frambozen 1 Jan.—30 Sept. f 1 100 kg. Zwarte bessen 1 Jan.—30 Sept. f 1 100 kg. Kruisbessen 1 Jan.—1 Juli f 1 100 kg. Druiven (stook) 13 Aug.—30 Sept f2.50 100 k<„ Druiven (koud) 27 Aug.—30 Sept. f2.50 100 kg Schoqjnieuws. Examens PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Bevor derd tot doctor ln de Lettoren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: Oudjavaanscho cn Ba- lischo hollevoorstollingen, do heer \V. Kern, geboren te Groningen; Idem op proefschrift ge titeld: Bijdrage tot de didactiek van hot Gods dienstonderwijs, de heer B. Ter Haar l>z., geboren to Warga. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Bevxorderd tot doctor ln de rechtsgeleerdheid op proefschrift: De Verbruikscoöperatie In de da. Mr E. P. G o 1 d s c h m 1 d t. gob. te iterdam en tot doctor ln de geneeskunde op proefschrift: Do Reactlo van takata, dc heer J. Th. R. Schreuder. geb. te Amsterdam. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Bevor derd tot doctor ln dc letteren en wljsbogee de heeren: C. C. de Bruin, geboren te N kea-k, op proefschrift „Middel-Nederlmndscho vertaling van het nicuxye testament" (eerste gedeelte) (met lof) en A. B. de Vries, gebo ren to Amsterdam, op proefschrift: Het Noonl Nederlandsch portret in de tweede helft var de 16e eeuw. ACADEMISCHE EXAMENS C. H. Swen te Bussum. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Doet. examen klassieke lettoren: mej. I. van Rest. Cand. examen klassieke lettoren, do becr w- F. Jongbloed. geneeskunde: mej. O. G. E. van der Grinten, do heer C. rste gedeelte: de hoeren W. A. Dorp en J. M. Bierens de Haan. Doet examen rechten, de heer 1 pothekers-exair A. Bakker. W Boeseman en B. U. Hol. C. L Harders en H. G. van Wouw. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Propaedeutisch examen bouwkundig ingenieur de heer B. Fokkinga. Civiel Ing.: prop, ex., F. M. Beunke, Alkmaar. Scheik. Ing.: prop, ex., T. Hekker, Noord- rijkerhout R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.: Doet. examen Godgeleerdheid. de heer J. T. ervacs te Groningen. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Cand. examen rechten mej. J. Schaly; cand. ex. geschiedenis: mej N. Damun: doet. examen ge in: de heeren H. Baarslag, G. i F. H. Woltli A. W. Ampt. A. Weerbericht Het dunne pliltje geeft den vorlgen stand aan BAROMETERSTAND Hoogte stand te Vardö 762.6. Laagste stand te Hcllyhead 722.2. Stand vanmorgen half twaalf 736.2. WEER VERWACHTING Matige tot krachtige, later afnemende Z, tot Z.VV. \vind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaringen, aanvankelijk nog regenbuien, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie ligt met een kem nabij 720 mM. over Ierland en vult aan de achterzijde snel op, zonder dat aan de voorzijde nog dalingen van beteekenis voorkomt. In N. Scandinavië en op IJsland stijgt de baro meter vrij sterk. Een zware Westerstorm woedt in de Golf van Biscaye; op den oceaan stormt het uit N.W.; iu Schotland uit Z.O. In Z. Frankrijk hielden zware regens aan. Toulouse meldde weer 25 mM. cn in N. en O. Frankrijk zal heden weer regen vallen. Ook op dp Britsche eilanden valt veel regen. Duitschland heeft alleen in liet W. neerslag; matige wind en overal zware bewolking of betrokken lucht met zeer zacht weer in het Oosten. In Scandinavië hield den lichte tot matige vorst aan. Wanneer de hooge druk- ontwikkeling in het N. aanhoudt, komt er kans op temperatuursdalmg, maar aanvan kelijk houdt het buiige en zachte weer met tijdelijke opJdaringcn nog aan. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van Dz Bilt gisteravond 8.15 uur aan alle posten: Weest op uw hoede. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 11.0 C. 16 DFCFMRF.E Zonsopgang 8.0C uur, zonsondergang 3.45 uur Maan op nam. 0.43 uur, onder voorm. 3.17 uur 17 DECEMBER Zonsopgang 8.07 uur, zonsondergang 3.45 uur Maan op nam. 1.06 uur, onder voorm. 4.39 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 16 DECEMBER Van 's avonds 4.15 uur tot 's morgens 7.37 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Deden Vorig Caub Fms Coblens Trier Keulen Dusseldorf Rreisach K"hl Mnxau Diedeshelm Mannheim Lohr Mainz Bin gen 0.81 0.84 1.83 1.91 3.25 3.34 0.63 0 74 2.07 2-12 1.42 1.54 0 04 0.11 1.25 0,30 Loblth 9.96 10,10 Nijmegen 7.65 7.81 St Andries 2.37 2.47 Arnhem 7.67 7.79 Vreeswijk lw 0.51 0,00 Wester voort S.26 8,39 Deventer 2.31 2.48 Ruhrort Wesel Emmerik 1.27 1.27 1.70 1.73 0.88 1.04 1.39 1.45 0.79 0-84 .0.04 -0.07 -0.27 -0-00 1.03 H8 Kampen -0.01 -0/10 Ej sden 47.26 48.00 Maastricht 47.05 42.91 Grevenbicht 29.15 30.06 Venlo 11.60 00.00 Grave (sluis) 7.47 8.20 St Andries 2.14 2.20 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Harlingen Den Helder IJmulden Hoek v. Holland Scheveningen Rotterdam Hellevoetsluis Willemstad Brouwershaven Zierlkzee Wemeldinge Vllsslngcn 6 47 17.39 4.03 16.50 4.55 17.40 2.35 15.20 11.18 23.51 10.34 23.0a 10.54 28.25 0.06 12.191 11.07 23.41 11.68 10.19 22.53 10.34 23.20 11.01 23.42 9.29 22.10! 17 Dec. 7.52 20.3 5.07 17.5 6.05 18 12.11 - 0.37 13 O 11.23 225 12.11 RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl.: Doet. rechten de heer A. J. M. ten Holte Dcct, examen Germaansche tail en letter kunde (Duitsch) mej. A. M. v. Kempen GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM* Doet examen wijsbegeerte, öc heer A, N. Kot- ting i theologie, de heer G. M. Kosters NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROT TERDAM. Hamdclwetonschappcn de heeren H* L. Swart, H. Vogelc^ng, H. Talma, ,C. D. Jong- AARDRIJKSEUNDE FRANSCH M.O. B. AMSTERDAM. Gesl.: dc heer G. Dijk, te Rol WISKUNDE L. O. STAATHUISHOUDKUNDE EN STATISTIEK M. O. DEN HAAG. GeSx. 8 cand. gesl. de heeren: N. J. Scheren te Spekholzerheidc en J. Zwart- jrwer te Amsterdam. STAATSINRICHTING M. O. DEN HAAG. Ge6x. 8 cand., gesl.: de heereii A. Ph. van Harinxma thoe Slooten en N. M. Japikse, beiden te 's-Gravenhage. C. Hane- aaff te Voorburg en P. H. C. dc Jager te otterdam. APOTHEKERSASSISTENT AMSTERDAM. Gesl.: mej. J. W. Verweij, Nij megen GRONINGEN. Gosl.: do heeren T. do Wafird MACHINISTEN DEN HAAG. Gesl.: voor diploma A. de heeren rdam en A. Kemp, te C. J. J. Geluk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2