JDaxeer-CUdcertjes BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HONGARIJE EN DE KLEINE ENTENTE Benesj over het besluit te Genève De Tsjecho-Slowaaksche minister van bui- ienlandsche zaken is te Praag feestelijk ontvangen. De Tsjechische nationalistische en Tsjechi sche sociaal-democratische partij hadden tot deze ontvangst medegewerkt, zoodat een menschenmenigte van ruim 100.000 personen in dichte rijen langs de straten stond ge schaard. Op het station waren ter begroeting aan wezig de gezanten van Frankrijk, Joego slavië, Roemenië, Griekenland en Letland, zoomede tal van ministers en andere autori teiten. Er werden toespraken gehouden, waarna Benesj in zijn antwoord con stateerde, dat het te Genève feitelijk ge gaan is om handhaving van den vrede. Indien hetzelfde conflict zou zijn uit gebroken in de jaren voor den oorlog zou een greep naar de wapens nauwe lijks te vermijden zijn geweest Voor langen tijd, aldus Benesj, is het revi sionisme een zware slag toegebracht. De uitdrijving der Hongaren Uit Boedapest: Het Comité van het Inter nationale Roode Kruis heeft telegrafisch het Hongaarsche Roode Kruis er van in ken nis gesteld, dat volgens zooeven ontvangen berichten van het Zuid-Slavische Roode Kruis, dat onder leiding staat van prins regent Paul, de uitwijzingen uit Zuid-Slavië gestaakt zijn. In den loop van Woensdag zijn nog slechts enkele, ongeveer 10, uit Zuid-Slavië uitgewezen personen alhier aan gekomen. Sir John Simon heeft gister in antwoord op vragen betreffende de uitdrijving van Hongaren uit Zuid-Slavië, gezegd, dat de regeering onder den indruk was van de hardheid der maatregelen. Bij zijn terugkeer in Zuid-Slavië had de prins-regent onmiddellijk bevel gegeven met de uitzettingen op te houden en Sir John Simon had bericht gekregen, dat thans aan de uitzettingen inderdaad een einde was gekomen. Hij had overigens geen inlichtin gen gekregen betreffende de vraag of uit gezette Hongaren reeds waren teruggekeerd of wenschten terug te kceren. Hongarije en Oostenrijk Von Kanya te Ween en. Uit Weenon: De Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, Von Kanya, is "Woensdagavond te Weenen aangekomen. Hij heeft een onderhoud gehad met den Oostenrijkschen minister van buitenland sche zaken. Verdaging der voorbereidende vlootbesprekingen Uit Londen: Het Engelsche kabinet heeft zich gisteren bezig gehouden met de kwestie der vlootbesprekingen. Er werd besloten deze voorloopig te ver dagen. Dit besluit is nog niet defini tief, aangezien men nog de wenschen der Japanners in dit opzicht wil hoo- ren. LONDEN, 13 Dec. Het is thans vrij zeker, dat de Amerikaansche delegatie, die deel nam aan de voorbereidende vlootbesprekin gen te Londen, zich terug zal trekken en Zaterdag a.s. naar Amerika zal terugkeeren. LEIDER DER SEYOEKAI TREEDT UIT DE PARTIJ Groote politieke gevolgen verwacht Akita, de leider der Seyoekai, de grootste politieke partij van Japan, heeft gistermiddag bekend gemaakt, dat hij uit d*e partij treedt. Tegelijker tijd is afgetreden als speaker van het huis van afgevaardigden. Algemeen vreest men, dat door dit be sluit van Akita het ontbindingsproces, dat reeds eenigen tijd in de partij gistte, ver sneld zal worden. Enkele dagbladen spreken het vermoeden uit, dat er een stilzwijgende overeenkomst bestaat tusschen Akita en Tokonami, den minister van verkeersmiddelen en vroege- ren leider van de Seyoekai betreffende het oprichten van een nieuwe partij, welker le den grootendcels zouden moeten worden gerecryteerd onder de tegenwom-digo leden van de Seyoekai. Wanneer deze nieuwe partij beweging succes mocht hebben, acht men het waarschijnlijk, dat de regeering in de zitting van het parlement, die 27 Dec. a.s. geopend wordt, er toch nog in slagen zal een behoorlijke meerderheid te behalen, n.l. door steun van deze nieuwe partij en de Minseito. Men zal zich herinneren, dat de Seyoekai tijdens de laatste buitengewone zitting van het parlement de regeering in groote moei lijkheden bracht door een urgent ontwerp in te dienen met betrekking tot het uittrek ken van grootere credieten voor steun aan den landbouw. Man is van meening, dat het uittreden van Akita en de nieuwe partij beweging hiermede in direct verband staan De Britsch-Indische grondwet Het regeeringsvoorstel aangenomen. Uit Londen: Het Lagerhuis heeft tegen middernacht liet regeeringsvoorstel in zake de Indische grondwetsherziening aangeuo- men met -410 tegen 127 stemmen. Een wijzigingsvoorstel der Labour-partij Indië eerst de rechten van een dominion •te verleenen werd verworpen met 491 tegen 49 stemmen. In het Hoogerhuis zijn gisteren de debat ten over het voorstel aangevangen. De nieuwe Britsche torpedojagers 6000 mijlen zonder bunkeren. Uit Londen: De nieuwe Britsche torpedo jagers hebben tijdens proeftochten 6000 mij len afgelegd zonder kolen in te nemen. FEESTZAAL INGESTORT Schrikwekkend ongeluk te Liverpool Driehonderd gewonden Uit Liverpool: Te Liverpool heeft Woens dagavond een ontzetttend instortingsonge luk plaats gehad. In de, op de eerste verdieping van de St. Clemens-school gelegen feestzaal, werd een concert gegeven. Ongeveer 400 personen, voor het overgroote deel kinderen, bevonden zich in de zaal. Door nog niet opgehelderde oorzaak is plotseling de vloer ingezakt, met het gevolg, dat alle aanwezigen onge veer 12 meter vielen. Ongeveer 300 personen werden in ijlings ontboden zieken- en vracht auto's naar de ziekehuizen overge bracht. Voor het gebouw speelden zich hartver scheurende scènes af. Tal van moedors pro beerden wanhopig tot het gebouw door te dringen. Politie en brandweer zijn bezig de slacht offers te bergen. Later werd gemeld: Gelukkig is gebleken, dat het ongeluk niet zóó ernstig is geweest als oorspronkelijk werd gedacht. De meeste kinderen werden slechts licht gewond- Na dat hun de eerste hulp was verleend kon den zij huiswaarts keeren. Slechts betrek kelijk weinig personen hebben ernstige ver wondingen opgeloopen. Hedenmorgen werd nog gemeld, dat in de ziekenhuizen 211 personen werden verbon den, waarvan 36 moesten worden opgeno men. Verscheidene dezer verkeeren in le vensgevaar. Als een groot geluk wordt be schouwd. dat het grootste deel van dc vloer in één stuik naar beneden stortte. Daar door werd het werk van de helpers, die dé vensters insloegen om in den keidér te ko men. veel vergemakkelijkt. Groote tegenwoordigheid van geest toonde de concierge van de school, die onmiddel lijk na het ongeluk naar den kelder liep en alle gaskranen afsloot, waardoor een groote ramp werd voorkomen, aangezien door de' instorting verscheidene gasbuizen braken. Hergroepeering in de Donau- zaken? Uit Boedapest: In politieke kringen ver luidt, dat tijdens de onderhandelingen van tien Volkenbondsraad ver-strekkende ver- trouwelijke besprekingen hebben plaats ge- vonden tussclion de vertegenwoordigers der groote mogendheden en der Donaustaten over de verdere regeling van Donauproble- men en over een economische samenwer king van alle Donaumogendheden. De „Pesti Naplo" doet doorscheme ren, dat feen vergaande hergroepeering in de Donaustaten voor de deur staat en dat desbetreffende overeenkomsten tusschen Laval en Aloiii in Genève zijn getroffen. De vorming van een Latijnsch blok voor een nieuwe rege ling van het Donaudal staat te wach ten. De ramp te Lansing Tot dusver 23 dooden geborgen. Uit Lansing (Mich.): Uit het puin van hotel Kern zijn Woensdag zes geheel ver koolde lijken geborgen. Het aantal dooden is hiermede tot 23 gestegen. Nog een groot aantal lijken men spreekt van 70 zouden zich in het puin bevinden. Er zijn 29 zwaar- en 20 lichtgewonden. Dat het aantal slachtoffers niet noggrno- ter is, is te danken aan den moed van een liftjongen, die vier gangen, welke met ver- stikkenden rook gevuld wuren, op en neer heeft gebonsd om rle gasten te wekken. Meer heeft gebonst om de gasten te wekken. Meer clan 30 van deze gasten zijn daarop nog in nachtgewaad kunnen ontkomen* Ernstig scheepsongeluk te Antwerpen Als door een wonder geen persoonlijke ongelukken. Uit Antwerpen:l Gisteravond heeft zich op de reede van Antwerpen een zeer ernstig scheepsongeluk voorgedaan. De Engelsche stoomboot Kittykwaker kwam om half zeven de Schelde opvaren. Het schip had bijna de kade voor vak 9 be reikt, waar vastgemaakt moest worden. Op die plaats bevindt zich evenwel het wrak van bet acht dagen geleden gezonken bin nenschip Helena. Boven het wrak waren natuurlijk twee lichtboeien aangebracht om de gevaarlijke plaats aan te geven. Het is nog niet precies komen vast te staan, wat is gebeurd: of men de lichten te laat heeft gezien of dat cfe Kittykwaker stuurloos is geraakt. De manoeuvres waren evenwel zóódanig, dat niet voorkomen kon worden, dat de Kittykwaker met grooio kracht op den kademuur liep. Dit gebeurde met zulk een hevigheid, dat vuur en vlam men uit de steenen sloegen. Vervolgens schuurde het schip langs de kade, sleurde vier muurpalen mede en kwam terecht tus schen de kade en het Engelsche stoomschip Malines van de Harwich-lijn, dat gereed lag voor het vertrek. De kabels en meertouwen, waarmede de Malines aan de kade was bevestigd, wer den alle kapot getrokken en de meerpalen uit den kademuur gerukt. Dc Malines kwam op drift Gelukkig was de hoot onderstoom. Doordat de bemanning dadelijk ingreep kon het schip spoedig in veiligheid worden gebracht. De Kittykwaker heeft groote schade op geloopen. De Malines liep schade op aan het achterschip, doch werd na onderzoek zeewaardig verklaard. Met een uur vertra ging kon het schip naar Harwich vertrek ken. De kademuur is over een lengte van 4 M. geheel ingedrukt. Aan boord van de Harwich-boot ontstond op het oogenblik van de aanvaring een ge weldige paniek, zonder dat zich evenwel persoonlijke ongelukken voordeden. Frankrijk en Italië Béranger optimistisch Dc Fransche senator ITenry Béranger, voorzitter der commissie van buitenland sche zaken, is met heel optimistische in drukken uit Italië teruggekeerd. Hij zoide o.a.: Mussolini heeft mot prijzenswaardige openhartigheid en eerlijkheid tot Béranger gesproken. Alle nog tusschen heide landen bestaande meeningsverschillen zijn bespro ken en men heeft geconstateerd, dat zij al len binnen zeer korten tijd een verstandige oplossing kunnen krijgen. Zoo spoedig een definitieve regeling <vcr het staatsburgerschap dor Italianen in Tu nis en de Italiaansch-Fransche samenwer king in Afrika gevonden zal zijn, zullen de grootste moeilijkheden zijn overwonnen en zal de weg open staan voor een nuttige ver zoening. De kwestie der Italiaansche betrek kingen tot de Kleine Entente is geenszins onoplosbaar. Spr. was er vast van overtuigd, dat het doel, dat de Fransche regeering ge steld heeft in tastbare nabijheid was ge komen en dat de minister van buiten landsche zaken, Laval, ter gelegenheid van zijn bezoek aan Rome, dat binnen kort plaats zal vinden, de overeenkomst met Mussolini zal onderteekenen, welke het Italiaansche en Fransche volk ver wachten. Fransche en Italiaansche oud-strijders werken samen Organisatie van tien mülioen. Het „Journal" meldt, dat op initiatief van Italiaansche' garilmldiston en met toestem ming van Mussolini een Fransch-Italiaap- sche commissie van oud-frontstrijders is opgericht, die 10 millioen frontstrijders om vat. In een boodschap ter gelegenheid van de oprichting wordt gezegd: De voorzitter der groote organisatie van voormalige frontstrij ders in Italië en Frankrijk hoeft besloten een permanente commissio te vormen voor de samenwerking tussohen Frankrijk en Italië. Nieuwe Zwitsersche Bonds president Rudoli Minger gekozen BERN, 13 Dcc. De Vercenigde Bondsver gadering heeft hedenmorgen met 139 van de 164 uitgebrachte geldige stemmen den te- genwoordigen vice-president. Bondsraad Rudolf Minger, tot Bondspresident gekozen. Rudolf Minger is lid van de Boeren-, Hand werkers- en Middenstandspartij. Hij werd in 18S1 geboren on was van 1918 tot 1929 lid van den Nationalen Raad. In 1929 werd hij lid van den Bondsraad in welke functie hij de leiding had van het departement van oorlog. Tot vice-president werd gekozen Bonds raad dr. Albert Meyer, leider van het depar tement van Financiën, die lid is der demo cratische partij. Opleving in Amerika „Zoo snel als veilig is" WASHINGTON, 13 Dec. De Staatssecreta- s van Handel, Daniël Zoper, verklaarde gister, dat mede tengevolge van de toene mende samenwerking tusschen de bankiers en de regeering, het zakenleven zich,, zoo snel als veilig is" herstelt. Zoowel de rap porten uit de kringen van fabrikanten als die uit de kringen van den handel, toonden dat de opleving algemeen was. Rosenberg, de Russische diplomaat zal per 1 Januari a.s. in functie treden als on- der-sccretaris-generaal van den Volkenbond. Kort Nieuws Tc Tokio is de Fransche wn. marine- attaché Tessier du Cros gearresteerd, onder verdenking van spionnage door middel van inlichtingen verkregen van vrouwen. Bij Santiago op Cuba is een verkeers- liegtuig der Pan American Airways neer gestort; vier dooden. Zit niet bij de pakken neer! Ook Gij lijt een slachtoffer van den jachtigen polsslag van dezen tijd. Altijd gehaast, naam! Ge niet den tijd acht te slaan op U zelf, waart Ge onregelmatig met Uw maaltijden en met Uw stoelgang. Hoofdpijn, vermoeidheid, constipatie zijn de gevolgen van het niet meer normaal functioneeren Uwer spiisverterings-orga- nen. Vergiftige afvalstoffen hoopen zich daarin op, de oorzaak van al Uw klachten. Maak "Schoon Schip". Niet door het nemen van een middel dat Uw darmen leegperst, maar n«»9» -ie nieuwe vinding van Apothe ker Durnont: Laxeer-Akkertjes, welke naast laxeerende plantaardige stoffen, verschil lende bestanddeelen bevatten, die Uw geheele gestel verbeteren, zooals gal-ex- tracten voor de lever, melkzuur-fermenten om gistings-processen te bestrijden en chlorophvlle voor den bloeddruk en den bloedsomloop. Ge voelt U als "verjongd". zijn prettig in te nemen; Ge proeft niets I Veroorzaken geen kramp, geenhèr-constipatie(herstellende normale werking der darmen. Per 12 stuks 60 cent. Nederlandsch Pro- m \Sk duet. Bij apothekers en drogisten. Ned. Chr- Reisvereeniging De algemeene vergadering De algemeene vergadering van de Ncd. Chr. Reisvereeniging zal Zaterdag ?6 'Jan as. onder leiding van Dr. A. van Deur- sen, van Groningen, in Dordrecht worden gehouden. De agenda vermeldt tal \an huis houdelijke zaken. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van drie bestuursleden, w voor zijn gecandideerd de hoeren Dr. A. van Deursen te Groningen (aftr.); Dr. R. Mul der te Leeuwarden; H. van der Tol te Rot terdam (aftr.): C. II. Sonneveld te Arnhem; M. J. H. Brcebaart te Bussum (aftr.) en P. J. Rullmann te Amsterdam. Het hoofdbestuur stelt voor de algemeene vergadering voor het volgend jaar te Hil versum te houden. Voorts komen op het agendum voor vier voorstellen van de afd. Groningen, allen betreffende interne aange legenheden; van Rotterdam en twee voor stellen van Amsterdam. Het hoofdbestuur stelt voor dat de aid. Zaandam en het Gooi de commissie van controle zullen vormen. In de middagvergadering zal het reisplan 1935 worden besproken'en vastgesteld. Ingediend is een wetsontwerp, houdende nadere regeling van de tijdelijke korting op Indische pensioenen, vastgesteld bij de wet van 29 December, ten aanzien van pen sioenen en onderstanden, gebaseerd op her 'ene regelingen. Door de getroffen regelingen zullen dc ieeste nieuwe pensioenen minder bedra gen of althans niet hooger zijn dan die wee- ke met toepassing van dc tijdelijke kor ting van ten hoogste 17 pCt. vastgesteld bij do wet van 29 December 1933 worden genoten door de op den voet van de vroe gere bepalingen gepensionneerde landsdie naren. De billijkheid gebiedt zegt da toelichting deze nieuwe pensioenen aan de werking van de wet te onttrekken. DE BOTSINGEN IN SOMALILAND. De verliezen der Abessyniërs. Uit Mogadiscio: Thans is bekend gewor den, dat tengevolge van de botsing bij Ualual 110 Abessyniers het leven hebben verloren. De lijken der inboorlingen lagen verspreid op den weg tusschen Ualual en Ado. naar de waarnemers uit de vliegtuigen hebben kunnen constateeren. Er zijn 105 ge weren en 8000 patronen buitgemaakt, voorts 400 zakken levensmiddelen en een auto. Om den Belgischen franc op peil te houden zou een conversie van de 400 mil- lioenleening van 1923 overwogen worden. De Roemeensche minister van handel j bezoekt Polen in verband met de deviezen- liWtttie. In Engeland zullen herinneringspost zegels ter gelegenheid van Koning George's jubileum verschijnen. Iedere Duitsche student zal voortaan drie semesters sport moeten beoefenen, naar eigen keuze doch volgens een nauwkeurig omlijnd plan. Birma is .onverwacht door plaatselijke sneeuwstormen getroffen, tot ontsteltenis van de schamel geklcede inlanders. Lissabon en Oporto zijn door hevige regenstormen geteisterd. Laatstgenoemde stad is van de buitenwereld afgesneden. De Gregoriaansche aartsbisschop van Griekenland, Masloumian, is uitgewezen wegensbolsjewistische propaganda onder zijn Armeensche volgelingen. Vele steden in Nieuw-Zeeland zijn door overslroomingen afgesneden van de buiten wereld. In Albanië is in hofkringen een samen zwering tegen Koning Iogol ontdekt. De vleugeladjudant en verscheidene hooge of ficieren zijn gearresteerd. Het Zweodsrhe Kroon prinsen paar en Prins Bertil en Prinses Ingrid vertoeven tot 21 December in Palestina. Zij gnnn ook naar Trans Jordanië, waar zij te Amman gasten zullen zijn van Emir Abdullah. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is in de Fahrenheit- straat een 67-jarige man door een auto aan gereden. Dooi- den G. G. en G. D. is hij met een schedelbasisfractuur naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. Bij de firma Vroom "en Dreesmann op 't Rokin is een blokjband-taxi door een ruit van 3 x 1 M. gegaan. De taxi die bij do Munt wilde keeren stond dwars op den rij weg op achteruitrijden, toen de voet van den chauffeur van de rem schoot. Ilij kon niet zoo gauw de handrem pakken en de wagen gleed over het trottoir tegen een ruit, die stuk viel. Er werd niemand ge wond. Te Amsterdam is bij het viaduct aan den Spaarndammerstraat een 19-jarige wielrijdster aangereden door een auto. Met een schedelfractuur is zij opgenomen en overgebracht naar het Tessel- schade Ziekenhuis. In de KI. Kattenburgerstraat is een 32-jarige mar aangereden door een auto. Met een hersenschudding is hij opgenomen en over gebracht naar een der ziekenhuizen. Op den Mid denweg is een wielrijder aangereden door een auto. Ernstig gewond is hij naar een der ziekenhuizen vervoerd. Op den Spaaradammerdljk bij het via duct is een ongeveer 20-jarig meisje, dat op de fiets een stilstaande auto voorbij wilde rijden, door een achteropkomende auto aangereden. Het meisje kwam te vallen en lie? een ernstige hoofdwonde op. De Gemeentelijke Dienst heeft haar naar het Tesselschadieziekenhuis vervoerd. De chauffeur van de auto, die het ongeval had veroorzaakt, zonder naar het slachtoffer om te kijken, doorge reden In de Raadhuisstraat zwenkte een motorist die een passagier op den dqp had. toen hij moest uitwijken voor eenige voor hem rijdende fietsen. Hij begaf zich daartoe op de tramrails met het gevolg dat de motor slipte en omsloeg. De duo- passagier bleek niet gewond te zijn. wel was dit zij het in niet ernstige mate het geval met den bestuurder, een 33-jarig persoon, die schaaf wonden had opgeloopen. E>e Geneeskundige Dienst heeft hem naar zijn woning vervoerd. Te Schoonhoven is een vrachtauto van de gebr. Ballering door een defect aan de stuurin richting van den weg gereden. Na een heg te hebben vernield, sloeg de auto van den berm en kwam zijwaarts in een tuin terecht Beide pas sagiers. een der gebr. Ballering en J. Klcyn, blevtn ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. To N ij m e g e n heeft op den hoek van den Graafsrhenweg en Paddepoelschenweg een personenauto, bestuurd door K. het 10- jarig zoontje van rle Vries, wonende in da Weeslnridhting te Neerbosch, aangereden. ITel kind is met éen bloeduitstorting in de hersenen en een schedel fractuur naar het WilhelminaziPkenhuis gebracht. Dc auto is iii beslag genomen. Te Kessel is de klompenmaker C B. bij hot opstappen op ziin rijwiel, aangereden door een auto. bestuurd door H. uit Maas- bracht. Met' een hersenschudding is de man naar zijn woning vervoerd. Zijn zoontje, dat bij hem op het rijwiel zat, bleef ongedeerd. Te D i e m e n werd de oude man Van Beek, wonende in de Schoolstraat, bij' het oversteken van den weg door een auto gegrepen. Met ernstige wooden aan het hoofd werd de man het huis van dokter Derkinderen binnenge dragen. Zijn toestand is hopeloos. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Men meldt ons: Te Zwollcrkerspel heeft op den weg Zwolle— Kampen ln de buurtschap Westenholte een ernstig auto-ongelul: plaats gehad Een tot heden onbekend automobilist reed Dinsdagavond een wielrijder, zekere J. F. uit Oud-Valkenburg, van Duitsche nationaliteit, aan. De botsing was zóó hevig, dat de gemeente-arts, dokter Nord, die spoedig met den burgemeester ter plaatse was, slechts den dood kon constateeren. Het slachtoffer was zwaa: wond. Naar den automobilist, die op den op dat uur vrij eenzamen weg. ongemerkt is doorgereden, wordt door de politie een onderzoek ingesteld. De heer T. was gehuwd en laat twee kinderen achter, DOOR DEN TREIN VERMORZELD Te Heemstede is eenige meters ten Zuiden den overweg Boekenrode, op de spoorlijn het lijk gevonden van een jongeman die blijkbaar door den passecrenden trein was overreden en gedood. Uit de op hem gevonden papieren bleek, dat_het slachtoffer een 21-jarige Amsterdammer was. heerenrijwiel lag op eenige meters afstand va ontzield lichaam. De plek van het ongeluk i legen op de lijn Heemstede—Aerdenhout. VERDRONKEN Tc Enkhuizen hebben visscherliedcn op den lagen leidam van het Krabbersgat hei lijk gevonden van den 28-jarigen schippers knecht A. v. d. Noord, die op 29 Oct. ten zuiden van Enkhuizen, van het motorschip „Hoop op Zegen" overboord was geslagen en verdronken. Zondagavond begaf zich dc 47-jarige veen arbeider IT. S., wonende in de Moost onder Nederweert en werkzaam in de veenderij „Griendtsveen", van huis. S. is door dc duisternis misleid en verdronken. De c lukkjge laat elf kinderen achter. HET VERDWENEN MEISJE Sedert het laatst vao September was een 17-jarig meisje uit de ouderlijke woning verdwenen. Wei kregen de ouders een brief van haar uit Haarlem, doch een adres werd niet vermeld. Later kreeg de politie vermoeden, dat het meisje zich te Amsterdam moest ophouden. De politie wist haar dezer dagen te ontdekken in een huis in de Gerard Doustraat. Dat zij zoo lang zich schuil wist te houden had een jong- mensch bewerkt. Deze jongeman, die omgang haar heeft, huurde voor haar een huis en voorzag haar van levensmiddelen, 's Avonds ging zij wel eens uit, natuurlijk zóó, dat men haar niet her- kende. De jongeman zal nu wel wegens schaking terecht TWINTIGDUIZEND GULDEN VERDUISTERD De 40-j. C. H. te Eindhoven is voor den Off. van Jus. te Den Bosch geleid, verdacht van fraude van f 20.000 uit de kassen van de Protest. Wo ningbouw Vereeniging „Helpt Uzelf door sa werking", waarvan hij drie jaar lang administra teur was. Hij heeft dit bedrag weten te verduiste ren door de cijfers op de girobiljetten te v. deren. De fraudes loopen van Juli tot het vorige jaar. Sinds April van dit jaar is er een onderzoek gaande, BLOEDIGE TWIST Te Haarlem kregen twee jongen mai resp. 18 en 26 jaar oud, hoogloopende ruzie op het Klokhuisplein. De jongeman van 18 jaar kreeg den ander een kaakslag, waardoor hij met hoofd tegen een hardstenen stoep viel. Hij kreeg een lichte hersenschudding en een diepe snijwond in zijn achterhoofd. Na voorloopig verbonden zijn is hij naar de Mariastichting te Haarlem o\ gebracht. De dader kreeg een proces-verbaal. DOODELIJKE VAL In het Diaconessen!)uis té Groningen is overleden de 58 jarige timmerman M. 7. uit Sappemeer die de vorige weak bij een in aanbouw zijnd huis te Zuidbroek van een steiger viel en een hersenschudding bo kwam. MET f 4000 VERDWENEN To Amsterdam zijn uit een woning f 1 de Mierelveldstraat eenige sieraden ter gezamenlijke waarde van f 4000 ontvreemd. Deze diefstal 'is vermoedelijk gepleegd door een persoon die zich uitgaf voor lood gieter en de leiding in de badkamer op dorde etage had on dei-zocht, KNAPPE BEELDSPRAAK Een Kamerlid had het deze week over dc noodzakelijke kanalenverbetering in heit noorden des lands. Daarbij bezigde hij de stoute beeldspraak, dat „de watervoorzie ning de kapstok is, waaraan alles wordt opgehangen". Stel u dat even voor: vloéiend hout! waaraan men kanalen ophangt Het is formidabel. DOOR SMOKKELAARS BEETGENOMEN Een inwoner van Helvoirt had te Tilburg twee personen uit de smokkelwereid ontmoet, die hem hadden aangeboden tegen civielen prijs Belgische suiker te verkoopen. Overeengekomen werd, dat den man drie zakken suiker geleverd zouden worden a raison van f 42. Daar de heeren op dat oogenblik geen suiker in voorraad zeiden te hebben, werd besloten, dat de suiker zou worden geleverd op nader te bepalen tijd en plaats. Een der laatste middagen werd de man opgebeld vanuit Udenhout. De heeren vertelden aldaar te zijn en vroegen waar zij den suiker konden depo- neeren. De man begaf zich direct er heen en ont moette drie personen met een luxe auto, die, zoo als ze zelden, de gekochte suiker bij zich hadden. Hij moest maar zeggen, waar de zakken konden worden afgeladen. De kooper vond hiervoor de beste plaats bij zijn oom te UdenKout. De leveran ciers hadden erg veel haast en vroegen of hij het geld vlug wilde geven. Met bekwamen spoed werd de suiker afgeladen en na het geld in ontvangst te hebben genomen, verdwenen de drie „leveran- Toen zij weg waren besloot de kooper den suike; ii andere zakken over te brengen. Tot zijn geringe verbazing ontdekte hij echter, dat de balen inplaats van suiker, zand bevatten. De gedupeerde heeft de zaak bij de politie aan gegeven. Deze schijnt de oplichters op het spoor te zijn. DE DOODSLAG TE PRINCENHAGE In Hcoger Beroep stond als verdacht van dood slag voor het Bossche Gerechtshof terecht, de 29-jarige landbouwer J. O. te Princenhage. Hij was door de rechtbank te Breda tot Hen jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op 13 Juli j.l. den 30-jarigen C. de Kering op beestach tige wijze met een spade den schedel had inge slagen. Er werden geen getuigen gehoord. De Advocaat-Generaal achtte niet. zooals de Officier van Justitie te Breda, moord aanwezig, «I doodslag. Wegens dit feit eischte hij ij f t i e n jaar gevangenisstraf. Uitspraak 21 Dcc. a.s. Weerbericht Het dunne pöltJe geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Helstagfors 763.5. Laagste stand te Vestmonör 731.2. Stand vanmorgen halftwualf 747.2. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind. tijde lijk opklarend, aanvankelijk weinig of gccu regen, en iets kouder. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 8.4 C. 14 DECEMBER. Zonsopgang 8.04 uur, zonsondergang 3.45 i Maan op nam. 0.12 uur, onder voorm. 0.35 t VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 14 DECEMBER. Van 's avonds 4.15 uur tot 's morgens 7.35 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 1.82 1.81 Caub 1 40 1 45 Rreisach r.84 O.es Fms J.27 1.99 K"hl 1.91 1.91 Coblene 1.73 1.73 Max au 3.34 3.3t Trier 1.04 r.9t Dieilesheim 0.74 1 79 Keulen 1.42 1.54 Mannheim 2.12 2.18 Pnaseldorf 0.84 0-95 Lohr 1.54 1/3 Rkhrort -0.07 -0-19 Mainz 011 0.17 Wesel -0.00-0/5 Bin gen 0.30 0,00 Emmerik 1.18 1-29 Andries 2.47 2.48 Maastricht 42.91 43.05 Arnhem 7.79 7.86 Grevenblcht 30.06 30.24 Vreeswijk !w 0.00 0,00 Venlo 00.00 OO.CO Westervoort 8.39 8,46 Grave (sluis) 8.80 7.3.i Deventer 2.48 2.46 St Andries 2.20 1.51 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Hanlugen Den Helder iJmuiden Hoek v. Hol!, «cbevenlngen Kottouiaiu 4.33 17.28 1.47 14.36 2.35 15.20 0.05 13.15 9.00 21.35 8.05 20.38 8.25 20.68 9.ü2 22.51 Hellevoetsl. 8.46 21.22 Willemstad 9.34 22.16 Brouwersh. 7.58 20.34 Zierikzee 8.11 21,01 Wemeidinge 8.43 21.24 Vlisslngen 6.69 19,60 Terneuzen 7.33 20,18 Hausweert 8.05 20^7 Gelijk en ongelijk Ordnung musz sein T Ia toch vreemd, dat men tegelijk gelijk en ongelijk kan hebben. Een puzzle? Heelo» maal niet. Te Hengelo zijn 18 arbeiders bü de werk verschaffing gesciiorst, omdat ze tien over half één nog aan 't schaften waren, terwijl ze om half één weer aan 't werk moesten zijn. De dagelijksche opzichter zou er méts j van gezegd hebben, maar juist kwam de hoofdopzichter voorbij; die constateerde het verzuim en schorste de arbeiders. Gelijk of ongelijk? Natuurlijk de man had groot gelijk. De schafttijd is 's winters wel kort; van 12 uur tot half één, maar „Ordnung musz sein". En toch had de man ongelijk door straf te geven. Immers de arbeiders waren geen tijddieven. Zij schaftten niet te lang. Alleen maar, ze waren om 12 uur met een rit zafidkarren bezig, lieten die toen niet staan, doch werkten door tot 10 over 12 en bleven deswege tot 10 minuten over half één schaften. Zoo iets schijnt meermalen voor te ko men. Het is economischer dan de karren te laten staan, weg te loopen en straks weer terug te keeren. Nu gaan de karren naar de laadplaats terug. De hoofdopzichter had o.i. ongelijk! Wil hij een andere, minder praktische regel: goed. Maar deze straf voor econo misch werken is onbillijk, onrechtvaardig. Het stemt de werkloozen hitter, omdat zij zoo'n bejegening niet hebben verdiend. Aangenomen natuurlijk, dat de zaak zich voordeed, zooals ons meegedeeld werd. OPLICHTING OF FLESSCHENTREKKERIJ Een sigarenfabrikant heeft bij de politie van het d bureau Overtoom te Amsterdam aangifte gedaan bewoner van de Woubruggestraat door bestellingen, waarvoor niet betaald is. 40"0 garen afhandig heeft weten te maken De po'.-f.i onderzoekt thans of hier sprake is van oplicht ng of flesschentrekkerij. GALGENHUMOR fc Te Den Hout (N.Br.) is in den nacht i Maandag op Dinsdag j.l. bij de kinderen pas geslacht varken uit de kuip morgens voDd de pastoor, toen hij zijn wening de bel van zijn woning twee zijden f, spek van dezen diefstal afkomstig hangen. Door de politie wordt naar dc dieven gezocht. HET FAILLISSEMENT VAN DEN HEER ONNES Zooals bekend is de heer Onnes van Nijen-I^ rode onlangs door de rechtbank te Utrecht li' failliet verklaard op vordering van zijn i roegere echtgenoote. Do heer Onnes is van fl, de beslissing in appèl gekomen en het Ge- rj* rechtshof heelt alhier de zaak heden ia" raadkamer behandeld. De uitspraak is aangehouden tot 2 Ja-f1 nuari a.s it JACHT OP EEN INBREKER Do politie hééft te Apeldoorn na een wil- J( de jacht den 27 jarigen meubelmaker A. J. II gearresteerd, die ervan wordt verdacht in den laatsten tijd in Apeldoorn inbraken en diefstallen te hebben gepleegd. De politie moest bij de achtervolging van haar vuurwapenen gebruik maken, waar door de verdachte een drietal schotwonden kreeg. Hij is ter verpleging in het Alge meen Ziekenhuis opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2