JUï'iture ^ciïisrijr (Ürttrant W Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. PALT H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksclte zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» Cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No. 5350 Bureau: Breesb"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 15e Jaargang abbertmtieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer f 0.22'li Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 ie zich heden abonneert als kwartaallezer op ons blad ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, alsmede de rijkverzorgde Kerstbijlage. Aanbrengers ontvangen weer keurige premie s Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE WOORDEN EN DADEN Indien de lezer weet, dat wij dit opschrift bezigen in verband met een artikel in het weekblad der z.g. Nat. Soc. Beweging, dan begrijpt hij ook, dat men bij „woorden" aan onze en bij „daden" aan een vreemde regee ring moet. denken. Zóó "is het. De schrijver van het bedoelde artikel zal de stelling verdedigen, dat het „in deze treurige omstandigheden, bij deze tot impotentie geworden verzwakking on zer regeering van belang is te zien, hoe elders met volharding en succes wordt ge streden tegen de werkloosheid, hoe b.v, in het fascistische Italië oplossingen gezocht en gevonden worden." Te weten hoe de strijd tegen de werkloos heid met succes gevoerd kan worden, ii natuurlijk van het hoogste belang en we yolgen dus met spanning de toelichting yan bovenaangehaalde stelling. Korte tijd geleden begin November is te Rome tusschen de fascistische confe deratie van industrie-arbeiders en de fascis tische confederatie van industricelen een accoord gesloten, waardoor aan tienduizen de werkloozen geregelde betaalde arbeid zal worden verschaft. Het is meer dan men tegenwoordig ge- looven kan en dus neemt de spanning en belangstelling toe. Want, hoe zal men dit bêgeerlijke ideaal bereiken? Wat staat er in dit accoord? De eerste en belangrijkste maatregel is 'deze: Het grootst aantal arbeids-uren per week, tot nu toe 48, wordt teruggebracht tot 40". Dit denkbeeld is niet nieuw. De felste politieke tegenstanders van de N.S.B. b.v., de sociaal-democraten ijveren er ook zeer sterk voor. En men mag het gerust weten, het- is een mooie gedachte. De praktische toepassing zou de werkloosheid opheffen. Alleen maar: hoe staat het met de uit voerbaarheid? Zouden daarbij mis schien moeilijkheden rijzen? Natuurlijk, zegt de N.S.B.'sche schrijver, maar die zijn er immers om overwonnen lo worden en dat kan! Een voorname moeilijkheid is direct al Öat inkrimping van het aantal werkuren yan 48 op 40 tot noodzakelijk gevolg moet hebben, dat het weekloon daalt of het uur loon moet stijgen, of, ieder voor een deel. De schrijver is wel zoo vriendelijk deze moeilijkheid te erkennen; maar hij gaat ze niet uit de weg; hij zal ons laten zien, „hoe 'de fascistische confederaties deze moeilijk heid practisch hebben opgelost". Opdat wij er echter diep van doordron gen zullen zijn, hoe lumineus en eenvoudig de fascistische oplossing is, wordt ons i af nog eens verzekerd, „dat in Hollandsche regeeringskringen deze inderdaad construc tieve arbeid „roekelooze waaghalzerij" wordt genoemd, doch dat men slechts mede lijden kan hebben met zooveel kortzichtig heid en onkunde". Zijt ge nu voldoende voorbereid om de brigineele oplossing te .verstaan en te waar- ideeren? Hoor dan; Bij de Conventie is door heide confede raties opgericht een instituut genaamd „Nationale Kas ter afronding van Fami- lie-inkomsten" (Cassa Nazionale di inte- grazione per assegni famigliari), waar van riet doel is, het loon aan te vullen, vooreerst van die arbeiders, die groote families hebben en wier werkuren wer den verminderd. De K-is verkrijgt haar fondsen uit bij dragen van beide partijen. De arbeider geeft 1 pCt. van zijn loon, zoo hij veertig uren werk;, en 5 pCt. van het loon dei- meerdere uren; de) industrieel-werkgever staat 1 pCt. van zijn inkomsten af. Alle werknemers en werkgevers ook van de groepen, die niet onder de veertig-uren-regeling vallen hebben de bijdragen te storten. Zie nu toch, hoe doodeenvoudig - de din- gen zijn. Men sticht slechts een Cassa Na zionale di integrazione, waarmee men, een- •ivoudig vertaald, de arbeiders te grazen neemt,1 Oyerigens zijn we wel benieuwd, hoe dit feommetje op de praktijk klopt. Blijkbaar wordt er op gerekend, dat de werkgevers kapitalen verdienen; want de één pro cent van hun inkomen moet het doen. Anders komt er van de verzorging der groote gezinnen niet veel terecht Directie „Bank of London" uitgewezen Maatregelen van de Justitie De justitie heeft maatregelen geno men tegen „The Bank of London", welke eenige jaren aan de Heeren gracht te Amsterdam is gevestigd. Tal rijke klachten kwamen over deze in stelling bij de politie binnen en het ge volg hiervan is geweest, dat de politie een uitvoerig rapport samenstelde. Op grond hiervan heeft de minister van justitie den Duitschen directeur en het buitenlandsche personeel doen aanzeg gen, dat zij het land hebben te verla ten. Het personeel bestond hoofdzake lijk uit buitenlanders. De directeur stelt thans pogingen ln het wex-k om het besluit van den minister ongedaan te maken. „Groen van Prinsterer" De algemeene vergadering van burge meesters, wethouders en secretarissen „Groen van Prinsterer" zal op 22 Decem ber te Utrecht worden gehouden. Oud minister Mr. Di\ J. Dormer zal spreken over „Hoe staan wij. antirevolutionairen, tegenover het zitting hebben van revolutio- anire personen in vertegenwoordigende col leges en welke maatregelen kunnen worden genomen", Winkelweek-loterijen De wet werd al te toegepast De Minister van Binnenlandsche Zaken zegt in een circulaire aan de gemeentebe sturen betreffende winkelweek-loterijen, dat bij de toepassing van de Loterijwet reeds herhaalde malen is gebleken, dat de dage lijksche besturen der gemeenten veelal een te ruime opvatting hebben van de bevoegd heid, hun bij art. 3 dezer wet toegekend. Zij meencn, dat het toelaatbaar is, toestem ming te geven tot het aanleggen èn houden van loterijen, waarbij het toebrengen van direct oï indirect voordeel aan particulieren wordt beoogd, indien slechts eenig deel van de opbrengst voor een liefdadig doel of een ander algemeen belang conform voor meld art. 3 wordt bestemd. Dat de Kroon zoodanige besluiten herhaaldelijk we_ strijd met de wet heeft vernietigd, is, zoo schijnt het, niet voldoende bekend. Juist in deze tijd van het jaar is de nei ging tot het organiseeren van zulke lote rijen bij de winkeliers begrijpelijkerwijs zeer sterk; en herhaaldelijk vinden zij hij de dagelijksche besturen hunner gemeenten een te gewillig oor. Een dergelijke onjuiste toepassing van de wet in die gemeenten geeft bovendien aan de winkeliers in andere gemeenten aanlei ding tot gegronde ontstemming en klachten over onbillijke bevoordeeling van anderen. Een zooveel mogelijk gelijke toepassing Van de bepalingen der Loterijwet in de onderscheidene gemeenten is dan ook van belang. In verband daarmede wordt er voorts no; op gewezen, dat het aan de colleges van B. en W. niet vrij staat vergunningen tot een aantal samenhangende loterijen (dus in wezen tot één loterij van grootere om vang dan door B. en W. toestemming kan worden gegeven) uit te reiken. Twee vliegtuigen tegelijk naar Indië vertrokken Hedenochtend om 6.31 uur is he K.L.M. vliegtuig de Havik van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich vier passagiers. Aangezien het aanbod van passagiers vracht grooter was Jan de Havik alleen kunnen vervoeren, heeft men besloten een extra-toestel in te lasschen. Hiervoor was aangewezen de Leeuwerik, welke vier mi nuten na het eerste toestel is gestart. De Leeuwerik zal niet verder gaan dan Cairo, waar de Havik één passagier en de vracht zal kunnen overnemen. Aan boord van de Leeuwerik bevinden zich eveneens vier passagiers.. Het vertrek van de „Snip" Zes oud-gouverneurs van Suriname heb ben aan de tegenwoordige gouverneur Prof. Mr. J. C. Kielstra, een brief verzonden per „Snip". Deze brief weegt 270 gram en daarvoor is f 54 aan postzegels gebruikt. Vrijdagavond ongeveer half twaalf zal over de K.R.O. begonnen worden met de reportage van het vertrek* DE PARTICULIERE HUIS EIGENAREN Tusschen hamer en aambeeld Nieuwbouw e In een interview heeft de heer H. v. d. Schaar, voorzitter van de Ned. Bond van Bouwondernemers, eenige mededeelingen gedaan over de moeilijk heden, waarin de particuliere huiseige naren steeds meer komen te verkeeren. Wij kunnen hierover kort zijn, omdat we zelf reeds meermalen soortgelijke opmerkingen hebben gemaakt. Allereerst wees de heer v. d. Schaar op de gunstige positie van het overheidsbedrijf en de 'woningbouwvereenigingen. Deze wo ningbouw wordt thans belast met een rente van b.v. 4 en een annuïteit, tezamen vor mend ongeveer 4,7 van de stichtingskos- ten. De particuliere bouw moet de rente van de hypotheekbanken betalen, in deze tijd nog minstens 5 plus 2 aflossing, be nevens voor omslag van kosten voor het sluiten van leeningen enz. gemiddeld een half percent per jaar, in totaal rond 7% Op 10.000 gulden stichtingskosten geeft het staatscrediet aan de collectivisatiebouw een voorsprong van bijna 3 dus van 300 gul den, dat verdeeld over vier woningen een besparing is van f 75.per woning en per jaar of f 1.50 per week. Toch moeten ook de particuliere huis eigenaars de huur verlagen. De huur komt echter voor een klein per centage den eigenaar ten goede. Stellen wij de helft van de huur noodig voor kapitaal- dienst en 30 (varieerend naar bouw op eigen of op erfpachtsgrond) voor overheids- lasten, dan blijft er 20 over voor 't door den eigenaar geïnvesteerde kapitaal voor onderhoud en risico's. Tot heden heeft de regecring geen cent verlaging gegeven voor grondlasten en de gemeenten geen cent ver laagd van de haar ten goede komende las ten. Integendeel, deze zijn de laatste jaren zeer verhoogd. Ook de hypotheken blijven in het alge meen hetzelfde vragen. Renteverlaging wordt geweigerd; conversie is practisch niet mogelijk wegens de hooge kosten en boeten. Naar" mijn "meening, aldus 'de heer Van der Schaar, missen de autoriteiten het moreele recht onder deze ^stan- digheden aan te dringen op v iging van huren voor particulieren woningen. Thans wil de overheid door nieuwbouw tot huurverlaging komen. Dat is een paar- demiddel. Er zijn huizen genoeg, en aan bouw geeft geen maatschappelijk voordeel De bestaande lasten moeten omlaag. Over-productie op woninggebied moet leiden tot een catastrophale huur- en waar dedaling, waarbij in de eerste plaats het vermogen versmelt van de vele duizenden huiseigenaren, die hun geld in de volks huisvesting hebben belegd. Is dit kapitaal versmolten, dan is het hypothecaire cre- diet aan de beurt, en zal noodwendig de volkshuisvesting, ondanks overproductie, op de duur ontzaglijk worden geschaad. De huurdaling is veel grooter dan offi cieel blijkt: wanbetaling en leegstaan zijn in de officieele gegevens niet verwerkt en dat maakt ze waardeloos. De heer Van der Schaar besloot: Naar het mij voorkomt zal de regee ring eenerzijds ten behoeve van de soli diteit van het hypothecaire crediet al les moeten vermijden, dat het vertrou wen in dit crediet kan ondermijnen. Anderzijds zal de regeering alles moe ten doen, dat snelle aanpassing van rente- en aflossingslasten mogelijk maakt aan het tegenwoordige lage ren te-niveau Zaandam %'erlaagt de salarissen De Gemeenteraad van Zaandam heeft de salarisverlaging, zooals de minister die wensoht, en zooals die door B. wi W. zijn voorgesteld en zooals ze door het Georg. Overleg zijn goedgekeurd, aangenomen. Tegen stemden 1 R.K., 1 C.P.H., 1 O.S.P. De S.D.A.P. stemde vóór. Het Chr. Nat. Vakverbond De candidaten voor Penningmeester Voor de vervulling van de vacature J. S. Ru p pert Jr. als Penningmeester van het Christelijk Nationaal Vakverbond zijn van wege de aangesloten organisaties een drie tal candidalen gesteld.' Door den Ne'd. Chr. Bouwarbeidei-sbond is gecandideerd de heer W. de Jong, secre taris van den Bond van Chr. Politie-ambte- naren in Nederland. De Algemeen Ned. Chr. Ambtenaarsbond en de Centrale Eond van Arbeiders in de bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen Jiebben den heer C. Gras- lioff, secretaris-penningmeester van den Chr Bond van Arbeiders en Arbeidsters in de Kledingindustrie candidaat gesteld, terwijl de Ned. Vereen, van Chr. Technici den heer F. P. Fuykschot, secretaris van de Ned. Ver een van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden heeft gecandideerd. De verkiezing zal plaats hebben in een buitengewone algem. Vergadering van het Verbond te- houden op Vrijdag 28 Decem ber a.s. bij het Rijk; delswaren 01 redenen met elae verleend. .iderzoek zoek om gezondheids- ingang van 1 Januari eervol out- DE TWEEDE „STATENDAM" Een aanbod voor den bouw van Blohm en Voss Zal de order Nederland ontgaan f, Naar dd „Maasbode" weliswaar niet van de zijde der Directie, maar wel van officieele zijde verneemt, heeft de Holland-Amerikalijn een aan bod gekregen van de groote Ham- burgsche Scheepswerf Blohm und Voss voor den bouw van een groot passagiersschip, de zgn. tweede „Sta tendam". De Duitsche regeering zou met hot oog op de werkverschaffing en tot het verkrijgen van deviezen bereid zijn een zeer aanzienlijk bouwcrediet aan BI olim und Voss te verstrekken. Gelijk bekend, heeft de Holland Amerika- Lijn zich reeds eenige maanden geleden tot de Nederlandsche regeering voor een soort gelijk crediet gewend, waarop deze echter einde November j.L heeft geantwoord, dat zij weliswaar niet geheel en al afwijzend tegenover een dergplijke ,.steun"-verlee- ning stond, maar dat zij niet voldoende ver trouwen in de toekomst der groote passa giersvaart had om een zoo groot bedrag in één schip te steken. Mooht echter blijken, dat er van particuliere zijde ook belang stelling voor den bouw, die in totaal on geveer f 12 millioen zou moeten kosten en twee jaar duren, gewekt zou kunnen wor den en indien van andere zijde een flink bedrag bijeen zou worden gebracht, dan zou de regeering deelneming in credietver leening nader kunnen overwegen. Voor zoover genoemd blad hek end is heeft hoewel het Duitsche aanbod te barer kennis is gebracht deze kwestie bij de rege'ering nog geen punt van be spreking uitgemaakt. Intusschen worden er behalve met een Duitsche ook met een Engelsche werf be sprekingen over den bouw van een nieuwen oceaanstoomer gevoerd, zoodat het er op begint te lijken, dat de Nederlandsche scheepsbouwnijverheid naast het net zal gaan visschen. Dit nu zcu voor onze vaderlandsche nij verheid diep te betreuren zijn. Immers welk een werkverschaffcing zou een zoo uitgebreid object als de bouw van een zee kasteel vftn f 12 millioen voor verschillende takken van nijverheid medebrengen. D o pogingen worden dan ook ij ver i; voortgezet om aan de voorwaarde te vol doen, die de regeering stelt voor do deelne ming in de credietverleening van particu liere zijde. Deze pogingen zullen zeer zeker gedaan worden doch het is zeer twijfelachtig of zij zullen gelukken gezien het feit dat de reorganisatie van de Holland Amerika Lijn, welke verleden jaar plaats vond, reeds een bijdrage von ruim 5 millioen gulden van eenige instellingen en particulieren gevor derd heeft. Gemeentepersoneel Den Haag Verlaging van loonen en salarissen B. en W. van Den Haag doen aan de Raad mededeeling, dat de thans voorgestelde kor ting op de loonen en salarissen van het ge meentepersoneel van 3 tot 5 pCt. zal die nen te worden verhoogd voor het geval het wetsontwerp tot wijziging van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeen ten en dat tot instelling van een werkloos heidsfonds tot wet zal worden verheven, omdat tengevolge daarvan de inkomsten der gemeente vermoedelijk aanzienlijk zul len dalen. Voor.' ligt het in het voornemen, binnen kort een technische herziening der loon- en salarisregeling ter hand te nemen. B. en, W. aldus schrijven zij verdér geven aan een vaste kc.-tmg boven een tij delijke de voo.keur, omdat bij een vaste korting de door de gemeente en belangheb benden te betalen pensioenbijdragen zullen verminderen. Echter, wijl de definitieve be slissing van de raad over de salariskortin.g, die voor 1935 za' golden, meer eigenaardig in het begro tingsdebat past, wenschen B. en W., opdat, indien de raad zich met't voorstel vereenigt, de be uiniging van 1 Januari 1935 af zal kunnen gelden, reeds thans bepaald te zien, dat met ingang van 1 Januari a. pCt. op de loonen en salarissen zal wor ingehouden. BEGROOTING FINANCIEN Memorie van Antwoord De onbillijke omzetbelasting verdedigd Aan de Memorie van Antwoord op de be grooting van financiën voor 1935 wordt het volgende ontleend: Verlaging van de indirecte belasting is voorshands met het oog op de toestand van 's Rijks schatkist niet mogelijk en vervan ging is zeer ongewenscht. Ontduiking vindt nog steeds plaats; meer controle is noodig; maar aan ophefing van het bankgeheim denkt de minister niet, Kapitaalvlucht is er nog niet veel. De minister kan geen aanleiding vinden om van het door hem ingenomen standpunt inzake de heffing van omzetbelasting we gens leveringen van gas en van electrische energie terug te komen. Dat de gemeente bedrijven door deze toepassing van de wet in ongunstiger positie komen dan de parti culiere bedrijven, kan hij niet inzien. Er moet eenig misverstand bestaan. Het betreft hier goederen, waarvan de levering door den fabrikant rechtstreeks aan den verbruiker plaats vindt. De figuur, dat levering aan den verbruiker ook gebeurt door bemiddeling van groot- en kleinhandelaar, doet zich ten deze niet voor. (Heeft dan de Minister nooit van distributie-bedrijven gehoord?. Red.). Evenals in de gevallen, waarin een maat- kleermaker een costuum aan den klant le vert of een slager vleesch aan een verbrui ker, behoort, ook ten aanzien van de leve ring van gas of electriciteit de omzetbelas ting te worden berekend over de prijs, die de verbruiker betaalt. De fabrikant kan de al dus berekende belasting op den verbruiker verhalen. Aanleiding voor toepassing van artikel 4 bestaat er in feite niet. (Maar de feiten zijn anders. Red.). Ook de minister acht het een ongewenscht gevolg van de heffing van omzetbelasting, dat verkoopers dikwijls meer in rekening brengen dan zij aan belasting hebben be taald. Dit bezwaar kleeft altijd aan indirec te heffingen, indien de kooper niet kan con- troleeren welk deel van de koopprijs uit de heffing bestaat. Belastingwezen De omstandigheden leiden er toe zoo spoe dig mogelijk over te gaan tot een afschei ding van de dienst der invoerrechten en accijnzen. Het ligt in de bedoeling van d/.i minister binnenkort bij de bijzondere com missie van georganiseerd overleg een wij ziging van het Ambtenarenbesluit Belasting dienst aanhangig te maken, waarbij deze af scheiding wordt geregeld. De combinatie van de dienst der directe belastingen met die der registratie en do meinen zal zeer geleidelijk moeten geschie den. Thans zijn de eerste surnumerairs bezig met de studie voor deze gecombineerde dienst; zij doen op hun vroegst in 1936 hun vakexamen. Nadat zij gedurende eenige ja ren kantoren hebben waargenomen, zal met de combinatie van kleine kantoren der di recte belastingen met kleine kantoren der registratie en domeinen kunnen worden be gonnen. Een algemeene herziening van de toelagen en vergoedingen is in voorbereiding. Achterstand Over de achterstand, die bij de uitreiking van aanslagen van de inkomstenbelasting bestaat, deelt de minister mede, dat het aantal voor het loopende belastingjaar vast gestelde aanslagen op 1 September 1933 en 1 September 1934 resp. 1.00S.210 en 778.922 bedroeg. Het aantal opgelegde voorloopige aanslagen bedroeg op genoemde data resp. 53.319 en 54.143. De achterstand is thans voor een groot gedeelte ingehaald. Het aantal vastgestelde aanslagen bedroeg op 1 November 1934 1.467.439, tegen 1.580.102 op 1 November Het douane-personeel aan de grens is vooral gedurende de laatste tijd sterk uit gebreid. Aan alle aanvx-agen van de dienst wordt voldaan. Crediet aan den Middenstands- In verband met het feit, dat aan de Ne derlandsche Middenstandsbank reeds ver goedingen zijn verleend tot een totaal be drag van 1.040.000 en met de omstandig heid, dat meer cx-edieten aan in liquiditeits moeilijkheden geraakte, overigens echter volwaardige middenstandsbedrijvexi, zullen dienexx te wox'den verleend, bestaat behoefte aan vexruiming van de gx-ens van twee mil lioen guldexx, welke voor de verschillede maatregelen indertijd is gesteld. De minis ter zou deze grens nader op drie-en-half Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 De Holland-Amerika Lijn zou een aanbod hebben gekregen van Duitsche zijde voor dc bouw van een tweede „Statendam". Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van Financiën, Blz. 2 Feestzaal te Liverpool ingestort; een omvangrijk ongeluk, waarbij echter tot nog toe geen do oden worden betreurd. De leider der grootste partij in Japan, tevens speaker van den Landdag, heeft beide functies neergelegd. De vlootbesprekingen te Londen worden ver- Béranger verklaart, dat niets de Fransch-Itali- aanschc toenadering meer in den weg staat. Naar betere samenwerking aan de Donau? ■i Blz. 3 In de Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn de tarieven van de Dordtschc veren vastgesteld. Het is morgen honderd jaar geleden dat Ds. H< J. Budding te Biggekerke zijn intrede deed. Blz. 5 Naar en in Zuid-Afrika XV. Reisbrieven van Prof. Dr. V. Hepp. Blz. 9 De Tweede Kamer heeft dc bcgrooting vaïx Waterstaat verder behandeld. 20 pCt. KORTING OP ALLE PRIJZEN VAN CHEMISCH REINIGEN EN VERVEN „HEEL NEDERLAND PALTHE KLANT" millioen gulden willen bepalen. Van dit be drag zal dan in ieder geval twee millioexi gulden kunnen worden bestemd tot dek king van eventueele verliezen op credieten, als in het eerste deel van de begrootings- post bedoeld. De werkloosheid Weer gestegen Op 24 November waren er 354.039 per sonen werkloos, tegen 330.312 op 10 Novembei'. De getallen voor de wei-kzoe- kenden waren 373.555 en 358.118. Een venneerdering dus met 15.437. Deze cij fers zijn 2S.610 lxooger dan vorig jaar. In de weken van 10 tot en met 24 Nov. bedi'oeg het werkloosheidspercentage 2S.9 tegexi 27.6 van 5 tot en met 10 Nov. en 26.2 in de overeenkomstige week van 1933. WEG VOORNSCHE KANAAL Wegens het uitvoeren van werkzaamhe den zal het dooi'gaand verkeer over den N.W. Weg van het kanaal door Vooxne zijn gestremd tusschen KAL paal 4,6 en 6,7 vaxx 17 December t.m. 23 December a.s. liet wegen van rde <,,Snip" op Schiphol ie Amsterdam. Links: een der wielen op 'de weegschaal. Rechts'Zoprijden van 't onderstel

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1