Jlieuure gtikzctyt «fournnt W Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken 15e Jaargang BINNENLAND. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/a et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 - No. 5348 DINSDAG 11 DECEMBER 1934 Stbbertentieprijjen: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend0.10 ie zich heden abonneert als kwartaallezer op ons blad ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, alsmede de rijkverzorgde Kerstbijlage. Aanbrengers ontvangen weer keurige premie's Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE JUIST NU?. Op onze driestar over hef verworpen foorstel tot toekenning van een tegemoet koming aan de commissarissen der Koningin in de kosten hunner ambtswoningen, geti teld Nu niet! komt 't Cihr. Hist. Week blad voor Zuid-Holland terug met een ar tikel: J-uist nu. Eigenlijk moeten wij herhalen, wat we Schreven: tegen de algemeene strekkin; hebben wij niet veel in te brengen. Wij voeren geen actie, „soms met heftige laatdunkende critiek, tegen de „hooge" be zoldiging .van vooraanstaande landsdiena ren". Het is jammer, dat de meest kardinale zin in het artikel van het Weekblad zoo duister is, dat de beteekenis eerst na herhaalde lezing tot ons doordrong. Haar wordt gezegds Aan te geven hoe bij beslissingen van dezen aard, moeilijk te bepalen, maar indien ze eenmaal zijn teloor gegaan, ter nauwernood vervangbare waarden op het spel kunnen staan, was het doel .van onze korte opmerkingen, van wier overbodigheid men ons niet heeft kun nen overtuigen. Met'cfe 'grondgedachte kunnen we wel ac- coord gaan. Echter, met net minder instem ming lezen we iets. verder: De concrete be slissing (in zulke gevallen) zal telkens ook van andere factoren afhangen. Het is dus zeer goed denkbaar-, dat de bepaalde post, waarop onze opmerkingen terugsloegen, yoor het oogenblik beter kan .vervallen of enkele jaren uitgesteld. Dat is het nu juist De omstandigheden kunnen zoo zijn, dat het beter is om zulke voorstellen, al is er niets tegen in te bren gen, voor het oogenblik te laten vervallen. Ja maar, zegt het Weekblad, gij er kent zelf, dat ge neiging had om te schrij den: „Een stap in de goede richting". En, „het opkomen van die neiging toont reeds aan, dat men het amendement Teulings niet als geheel op zich zelf staande kan nemen, doch dat het wel degelijk in een ^richting" wijst." We twisten daarover niet. We herhalen Slechts, wat bekend kan zijn: Het lijkt ons ongewenscht om thans plooien glad te strijken in salarisschalen ten voordeele Van de nominaal het best gehonoreer de personen; het lijkt ons zelfs onverant woordelijk om thans, nu de levensstandaard daalt, hooge functionarissen een bijslag te geven voor de kosten, welke aan het voeren van hun staat verbonden zijn, terwijl men dit enkele jaren geleden, toen de tijden duurder en het geld minder schaarsch was, blijkbaar niet noodzakelijk achtte. En we wijzen af de beschuldiging (welke Bet'Weekblad niet tegen ons richtte) als of hierin maar een korreltje demagogie zou schuilen of dat het speculatie zou zijn op wan- en afgunst .van hen, die 't zoo moei lijk hebben. Chr. Mil. Tehuis te Kampen Een zilveren jubileum Donderdag herdenken de lieer D. Kui pers en echtgenoote, huïsouders in het Chr. Mil. Tehuis te Kaïnpen, den dag waarop zij vqor 25 jaar in dienst traden van den Ned. Militairen Bond cn zijn Tehuizen. Dc heer Kuipers was voor dat hij in 1909 in dienst trad van den Ned. Mil. Bond, met zijn echtgenoote werkzaam in het Zeemans huis te Vlaardingen. Als tehuishouders was het echtpaar Kui pers werkzaam te Utrecht en te Harderwijk. Vervolgens is de heer-Kuipers 15-jaar werk zaam geweest als agent en vertegenwoordi ger van den Ned. Mil. Bond. In die kwaliteit heeft hij ons land in alle richtingen door kruist om voor den bond en zijn tehuizen belangsteling te wekken. Een groot aantal spreekbeurten heeft hij daartoe vervuld. Bovendien is het echtpaar Kuipers als te- huisouders tijdelijk werkzaam geweest in de tijdelijke mil. tehuizen in het kamp van Zeist en het kamp van Laren, in Dordrecht cn in Haarlem. Thans zijn ze 3y2 jaar in Kampen als zoodanig werkzaam. Aangezien Mevr. Kuipers reeds drie maanden ongesteld is, kan van eenige viering van dit jubileum geen sprake zijn, helaas-. INDISCHE BEGROOTING 1936 Gewone uitgaven 50 mill, omlaag De richtlijnen van den gouv.-generaal BATAVIA. 10 Dec. (Aneta). De Gouver neur Generaal gaf aan de hoofden der di verse departementen de richtlijnen aan voor de vaststelling van de begrooting voor het jaar 1936. Hierin wordt o.a. verklaard, dat het de vasteovertuiging der Regeering is, dat als volstrekt noodzakelijk moet worden beschouwd, dat de uitgaven voor het jaar 1936 nog verder moeten wor den teruggebracht, ook al moet, met betrekking tot de verschillende gedeel ten van biet terrein der overheidswerk- zaamheid, worden erkend, dat het pro ces van diep-ingrijpende en breed op gezette bezuiniging als afgesloten moet worden beschouwd en ook al kan zij voor de bezuiniging, in de begrooting van 1936 te verwerken, geen concrete maatregelen aangeven. Met betrekking tot dc belastingopbrengst kan worden gezegd, dat de geweldige daling in 1928 aangevangen, tot stilstand is geko men. Dit is op zichzelf een verblijdend ver schijnsel, doch mag de oogen niet doen sluiten voor het feit, dat in October de ver wachting bestond, dat, men nog ruim f 40 millioen beneden de raming van 1934 zal blijven. Momenteel kan worden aangenomen, dat de totale opbrengst van de belastingen in de ontwerpdxegrooting van 1936 enkele mil- lioenen lioogej- kan worden gesteld dan in de oorspronkelijke begrooting van 1935. Het budget voor 1936 zal aan opbrengst van middelen een cijfer van om en nabij f250 millioen moeten inhouden. Hieruit valt geen andere conclusie te trekken, dan dat de bezuinigingsarbeid der laatste jaren met onverminderde kracht moet worden voortgezet, tenein de het cijfer voor de zuivere gewone uitgaven, dat voor '34 nog op f 300.000.000 kan worden geraamd, terug te dringen tot ongeveer f250.000.000, althans tot een zoodanig niveau, dat verdere toe neming van schuld wordt voorkomen. De regeering meent, dat zonder gevaar oor ontwrichting tal van posten voor 193G lager kunnen worden gesteld dan in de ont- werp-begrooting voor 1935 is geschied. Dit zou kunnen gebeuren, doordat de herziene salarisregeling volledig zal zijn doorgevoerd en ook andere bezuinigingen ten volle van kracht zullen zijn geworden. De vlucht van de „Snip" Door de hoofddirecteur van het Kon. Ned. Met. lust. te De Bilt wordt medegedeeld, dat de voorgestelde route, welke de „Snip" op haar -reis naar Paramaribo zal volgen, niet dan na veel wikken en wegen, na nauwge zette studie is gekozen. En deze route is zóó gekozen, dat tijdens de oversteek con tact met verschillende schepen kan worden verkregen, zoodat men in verband met de ontvangen gegevens de route zoo noodig eenigszins kan wijzigen. Met schepen van verschillende nationaliteit is daarvoor een regeling getroffen. Ook zal de Portugeesche Moteorologische Dienst medewerking \er- leenen. De Kon. Ned. Stoomboot Mij is onmiddel lijk bereid gevonden haar s.s. „Stuyvesant" dat dan juist midden óp de Oceaan zal zijn, medewerking te doen verleenen. Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap Protest tegen achterstelling der vrouw. Op de vergadering van de Nederl. Vereen, voor Vrouwenbelangen.en Gelijk Staatsbur gerschap heeft men een motie aangenomen waarin uitgesproken wordt dat het onrecht vaardig is, dat overheid en ook particulie ren de werkloosheid van den man gedeelte lijk trachten te verschuiven naar de vrouw, door den nog beschikbaren arbeid aan haar tc ontnemen en voor hem te reserveeren; ge protesteerd wordt tegen de achterstelling van dc vrouw, die haar terug zal voeren naar vol komen economische afhankelijkheid en die tot onherstelbare schade voor de maatschap pij zal leiden, omdat elk mensch de man zoowel als <je vrouw moreel recht heeft op arbeid als bron van een zelfstandig be staan. GEEN TOESTAND VAN „ANARCHIE" De nieuwe schrijfwijze zal via het onderwijs algemeen worden, zegt de minister Waarom bepaalt men zich niet tot juiste argumenten? In de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer verdedigt de minister zijn beleid inzake de spelilngwijziging: Het doet de minister leed, dat ve]e leden aanleiding vonden om zijn houding ten op zichte van het spellingvraagstuk ten sterkste af te keuren. Hij kan de aangevoei' de gronden niet als juist erkennen. Indien ergens de regeering haar zelfstandigheid heeft te handhaven, dan is het inzake dc regeling van een onderwerp, waarover nage noeg alle sprekers der Kamer zich onbevoegd verklaarden te oordcelen. De schrijfwijze, welke de regeering heeft ingevoerd is niet die, welke door de aange nomen motie is veroordeeld. Als vingerwij zing voor de regeering was de motie niet bruikbaar. De minister achtte het met zijn verantwoordelijkheid niet vereenigbaar, dat hij op dit punt den toestand liet zooals hij was. De toestand was onhoudbaar en hoofdzaak was de wanorde in de schrijf wijze. Elk onderwijs man erkent, dat dwin gend voorschrijven van Dc Vries en Te Win kel niet zou baten. Elke wijziging in de schrijfwijze pleegt in elk volk eenige gemoe deren te verhitten. De geschiedenis leert, dat dit een tijdelijk verschijnsel is. De periode van „volslagen anarchie" zal snel afloopen. Men gelieve hierbij in het oog te hou den, dat deze „volslagen anarchie" niet door de maatregelen der regeering in het leven is geroepen, doch is beperkt om weldra voor orde te wijken over de geheele lijn. Een nieuwe schrijf wijze wordt langs den weg van het onderwijs algemeen. Ware de schrijf wijze zoo maar, plotseling, in de wet verschenen en in dienststukken, dan zou men aan vrede hebben ingeboet, wat men aan eenheid had gewonnen. Aan de memorie is toegevoegd een ant- oord van den Minister op de nota van den heer Tilanus. De Minister merkt daarin nog op, dat de strijd over de s p e 11 i n ider fel ware geweest, indien men zich tot juiste argumen ten had beperkt. Het is den Minister niet duidelijk, waarom hij hen, die materieel of ideëel belang hadden bij eenige zekerheid omtrent den te verwachten loop van zaken, onzekerheid had moeten laten, in plaats van hen op de hoogte te stellen van de nemens der regeering. De samenwerking met België De steller der nota constateert niet op fei telijke gegevens. De Minister heeft gedaan wat hij vermocht om met België gelijk op tc werken. Door een onvoorziene samenloop van omstandigheden is deze poging afge broken. De Minister ïs echter van oordeel, dat de schrijfwijze voor het onderwijs in Nederland moet worden geregeld door de Nederlandsche regeering en niet afhankelijk kon blijven van den loop van zaken elders. Het verheugt hem intusschen zeer, dat het contact met de Belgische regeering is behou den gebleven; er is een gemengde Ne- derlandschBelgische commissie in het leven geroepen voor het samen stellen van een woordenlijst van bast aardwoorden enz. Schadelijk verschil in de schrijfwijze vreest de Minister in geen geval. Een officieele woordenlijst behou dens van voor de zooeven genoemde bastaardwoorden is voor de juiste toepassing van de spellingregels niet noodig. De steller der Nota noemt o.m. dat voor de Rijksdienst de nieuwe schrijf wijze nog niet wordt gevolgd. Dat hier door de wanorde grooter zou zijn ge worden, valt bezwaarlijk vol te houden. Dat de Rijksdienst het onderwijs zal volgen, staat' vast. Onzeker is alleen, wanneer. Wat het onderwijs betreft, kan de Minis ter reeds thans verklaren, dat de nieuwe schrijfwijze algemeen is ingevoerd, zoowel bij het bijzonder als bij het openbare. De gemeentebesturen die nog niet medewerken, zijn uitzonderingen. De Minister neerrtt gaarne aan, dat de vereeniging, die zich ten doel stelt, hand having van De Vries en Te Winkel, zoolang geen hervorming tot stand is gekomen, die een meer bevredigend karakter draagt, met de beste bedoelingen is opgericht. Dit neemt niet weg, dat zij een hersenschim najaagt De hervorming van meer bevredigend karak ter zal niet komen. Alle pogingen daartoe zijn mislukt. Tenslotte de vraag, of de voorschriften, bij Koninklijk besluit gegeven, voor de eind examens en voor het leerplan voor gym nasia en hoogere burgerscholen, steunen op de wet. Die vraag kan slechts bevestigend orden beantwoord. De Minister acht stellig iemand, die niet behoorlijk Nederlandsch kan schrijven, niet bekwaam voor de studie aan de universiteit. Van een nieuw onderzoek van „een alzij dig samengestelde commissie" valt niets te verwachten. De Mariniers naar de Saar Datum van vertrek nog niet vastgesteld Naar wij vernemen heeff de Mi nisterraad de uitnoodiging van den Raad van den Volkenbond tot deel neming aan een internationale troe penmacht voor handhaving van de orde ter gelegenheid van de volks stemming in 't Saargebied aanvaard. Gelijk we gister hebben gemeld, zal het door Nederland te leveren contin gent uit 250 man mariniers bestaan. Een gedeelte hiervan zal worden afgestaan door het corps mariniers te Rotterdam. De datum van vertrek is nog nie£ vastgesteld. Wel is te venvachten dat dienaangaande een beslissing zeer spoedig zal vallen. Het vertrek zal plaats vinden van uit Rotterdam. Als bemiddelingsoffi cier vertrekt kapitein W. A. J. Roe-# lofsen naar Genèvc. De troep zal staan onder bevel van den kapitein der mariniers M. R. de Bruyne. Steunregeling Ouddorp De Minister moet eens op bezoek gaan Men schrijft ons uit Ouddorp: In de laatste week is de steunregeling hier ter plaatse, waarover in ons blad van 28 Nov. 1.1. geklaagd werd, eenigszins ver beterd(l?) Gevolg gevende aan de aan schrijving van den Minister inzake kolen- toeslag, is op Zaterdag 8 December de steun voor ongeorganiseerden verhoogd van f 4.90 opf 5 en geen cent minder; terwijl het bedrag voor de georganiseerden zelfs gebracht werd van f 5.40 op f 5.90. Waarschijnlijk zal de Minister geen reden hebben om captie op zooveel royaliteit te maken. Of het ook strookt met de opvatting van ons Koninklijk Huis. dat zoo vorstelijke be dragen beschikbaar stelde, dat B. en W. te Ouddorp een Crisis-comité geheel overbodig achten wagen wij echter te betwijfelen. En we vreezen, dat bij de komende raads verkiezing een ander antwoord op deze houding zal gegeven worden, dan het col lege aangenaam is. REFERENDUM NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP In „Het Schoolblad" van het Ned. Onder wijzersgenootschap wordt mededeeling ge daan van de uitslag van het gehouden re ferendum over het voox*stcl-Amsterdam, dat in dc in Alkmaar gehouden algemeene gadering behandeld is, uitsprekende de noodzakelijkheid van „het ontslag van gehuwde onderwijzers niet-kostwinster". Dit voorstel is door het referendum be krachtigd. Er zijn in totaal uitgebracht 2739 stemmen, waarvan 1818 vóór, 807 tegen en 114 blanco of van onwaarde uitgebracht, VEREENIGING VAN GEMEENTEN Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin Dc gemeenteraad van Wijk aan Zee en Duin heeft met 10 tegen 3 stemmen beslo ten een adres van de gemeenteraad Beverwijk aan H.M. de Koningin, waarin wordt aangedrongen op een wetsvoorstel tot vereeniging dezer beide gemeenten te steunen. Gemengd Nieuws. Ruwe Zeden Te Gassel (N.Br.) gedroegen vier dron ken jongemannen uit Cuyk zich zeer on hebbelijk tegen de dochter van een kroeg houder, die zich alleen in de gelagkamer bevond. De belhamels maakten het het meisje zoó lastig, dat zij weigerde hen van drank te voorzien. Hierop trachtten de luid ruchtige café-bezoekers zelf bier te tappen en drongen het meisje op ruwe wijze in den hoek aohier het buffet. Op dit oogenblik trad de herbergier bin nen. Toen hij zag, dat zijn dochter lastig ge vallen werd, wilde hij haar te hulp ko men. Hij pakte een der jongens beet, ten einde hem achter de tapkast vanda,an te krijgen. Dit was evenwel niet naar den zin van de kameraden, die op hun beurt den kastelein aanvielen. Er ontstond een ver woede worsteling, waarbij den caféhouder met een stomp voorwerp, waarschijnlijk een bierglas of een stoel, eenige zware slagen op het hoofd werden toegebracht Bewuste loos zakte 't slachtoffer ineen. De man had een gapende hoofdwonde opgeloopen. Onmiddellijk werd de gemeentepolitie ge waarschuvvd. Intusschen hadden de helden het hazepad gekozen en zich per fiets in de richting Grave begeven, waar do mare chaussee de bende inrekende. Vrouwenhandelaar aangehouden Een achttienjarig meisje uit Wolvega, dat in Leeuwarden naar een betrekking zocht, werd aangesproken door een jongen man, die haar vertelde, dat zij wel bij zijn vader in Groningen als dagmeisje in dienst kon komen. Hij noemde zich Dick Deen en sprak met het meisje af, dat zij naar Gro ningen zou komen. Zij ging per bus naar Groningen en toen bleek haar dat hij haar wilde plaatsen in een café, waar zij niet voor dienstmeisje, maar voor andere doelein den werkzaam zou zijn. Zij wensehte dat niet en kennissen brachten haar naar huis terug. De recherche te Groningen heeft den jongen man, den 18-jarigen D. B. opge spoord en nar.gehouden. B. had het meisje voorgesteld om met hem naar Amsterdam te vertrekken waar veel geld te verdienen was. Deze jongeman had dus klaarblijkelijk het opzet om dit meisje op het verkeerde pad te brengen. Auto tegen een boom verpletterd Tegen acht uur Maandagavond heeft ie Scharnegoutum bij Sneek een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij de burgemeester van Lemêterland 't leven verloor. Toen de heer J. H. Slump, burgemeester van Lemst.eiiand, van een vergadering van de kamerkringen en statenkringen Fries land van de Chr. Hist. Unie te Leeuwarden komende, met zijn auto op den weg reed, verloor hij de macht over zijn stuur en reed tegen een langs den weg staanden boom. Hevig bloedend en zwaar gewond bleef hij tusschen de resten van zijn geheel vernielde auto liggen. Op het moment, dat het ongeluk geschied de, bevond zich niemand ter plaatse. Een in de nabijheid wonend persoon, die de hevige knal had gehoord, welke door de botsing veroorzaakt was, waarschuwde on middellijk de politie, welke eenigen tijd later uit Sneek arriveerde, vergezeld door een dokter. Per politiobrancard werd het slachtoffer naar het St. Antoniusziekenhuis te Sneek vervoerd, waar het bij aankomst is over leden. De heer Slump was oorspronkelijk werk zaam in het vervnnersbedrijf van zijn vader. In 1907 kwam hij voor de Chr. Hist. Unie in den Gemeenteraad van Lemsterland. die hem in 1913 als Wethouder koos. In 1931 volgde hij wijlen burgemeester Pollema als burgemeester op. In 1923 deed hij zijn intrede in de Prov. Staten van Friesland. De heer Slump, die den leeftijd van 54 jaar bereikte was o.m. voorzitter vi den Veenpolder van Echten. Margarine-smokkelarij HET WESTLAND ALS AFZETGEBIED. Het Westland blijkt een afzetgebied te zijn voor allerlei clandestiene margarine. Reeds enkele malen hebben ambtenaren en politie partijen clandestien vervaardigde margarine, die in hoofdzaak uit bakkersvet bestond, beslag genomen. Thans is, dank zij de activiteit der politie, te Naaldwijk een partij Belgische margarine opgespoord, die clandestien werd ingevoerd en verhandeld. De politie hield n.l des avonds den motorrijder B. uit Naaldwijk aan, die ach terop dit voertuig 14 doozen inhoudende to taal plm. 200 pond margarine vervoerde, af komstig uit België. De kwaliteit van dit pro duct is weliswaar beter dan de clandestien vervaardigde margarine, doch waar totaal geen boter in dit product aanwezig is beant woordt het toch niet aan de eischen aan de Hollandsche margarine gesteld. Uit het tlere onderzoek dat de politie instelde, bleek bovendien, dat deze margarine uit België ons land werd binnengesmokkeld. B. bezocht n.l. enkele malen per week met zijn vrachtauto een grensplaatsje, waarheen hy groenten uit het Westland vervoerde, bracht daarna de smokkelwaar verder het land in- Zoo leverde hy o.m. ook het product af bij zekere V. te Vlaardingen, bij wien eveneens een hoeveelheid margarine in wikkels en doozen in beslag werd genomen. Nadat de Naaldwijksche politie in zoover de zaak had uitgeplozen, werd het verdere onderzoek over gedragen aan den Centrale Crisis Opspo ringsdienst. Waar de clandestiene margarine-handel vry welig blykt te tieren, wordt ook door dezen dienst een scherp onderzoek ingeteld. Doodelijke Auto-ongelukken Te Amsterdam werd óp den Haar lemmerweg bij „Vredenhof" een 70-jarige vrouw door een auto aangereden. Zij had bij het oversteken van den weg niet vol doende opgelet. De vrouw was onmiddellijk dood. Te Soest" heeft op den Rijksstraatweg een ongeluk m9t doodelijken afloop plaats gehad. Een groote, zwaar met bloemkool beladen auto van de fa Van Doorn te Ti el, bestuurd door zekeren v. d. H., komende van Bovenkarspel en op weg naar Tiel, reed ter plaatse slingerend over den weg en het wandelpad. Mevrouw B. werd aan gereden en tegen het hek van haar woning gedrukt. Zij was onmiddellijk dood. De chauffeur zeide verblind te zijn ge weest door een tegenkomer. Te Etten (N.B.) is op den Ryksweg Bre- da-Roosendaal ter hoogte van den Vaartkant, de 73-jarige klompenmaker E. v. M. uit Etten Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BH. 1 De gouverritur-generaal geeft de richtlijnen aan >or de Indische Begrooting voor 1936. Blz. 2 Dank zij het bemiddelend optreden van Laval, Eden en Aloisi, is te Gencvc een bevredigende formule goedgekeurd in het Joego-Slavisch-Hon- gaarsch conflict. De Saar-troepcn. Debat over de Britsch-Indische Grondwet - be de Italiaansch-Abessynische Nader ni< wrijving. Blz. 3 Schaakrubriek. Onze uitvoer in November. De stand van de clearing met Duitschland. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan dc Tweede Kamer over de Begrooting van Onder- Blz. 5 Tot burgemeester van Roermond is benoemd Mr. P. J. Reymer. Blz. 9 In Woubrugge is gister een volgens het systeem- Dekker herbouwde windmolen in gebruik ge» Blz. 10 Brieven 1 t Catalonië. VTtL door een auto van den verhuurder M. uit Roo sendaal aangereden. De oude man is 's nachts aan de bekomen verwondingen overleden. By Alkmaar is op den weg tusschen Alk maar en Bergen een wielrijder, v. W. uit Ber gen (N.H.), ernstig met een autobus in bot sing gekomen. Hy reed in woeste vaart achter de. bus aan. Toen deze eensklaps stopte, was een botsing onvermijdelijk. De jongen lag kreunende aan den weg met gebroken sleutelbeen. Hij werd, door eenige voorbijgangers opgemerkt. Dr Poot uit Bergen werd ijlings ontboden. Deze bracht den jongen thuis. Branden Te Rosmalen brak brand uit in dc. arbeiderswoning van I-Ieymans op de Berg De familie was juist bij buren op visite gegaau. De brandweer kon bij gebrek aan water niets uitrichten. zoodat het heele huisje tot den grond toe afbrandde Een geit en eenige kippen kwam ip de vlammen om, terwijl ook de inboedel een prooi der vlammen werd. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Doordat de wind in Zuidelijke richting woei, kon echter worden voorkomen, dat" liet vuur ovei"sloeg naar de belexxdende per ceelen. Hanten. Jan!Sen, u%dm. i.BoXcrfup g.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1