Nieuwe Leidsche Courant Steeds Sneller Verkeer I _WKi. Niet indommelen MAANDAG 10 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 UIT TROPISCH NEDERLAND Verkeersversnelling en verkeers- verbetering op Java Regelmaat en stiptheid zijn kenmerken van de Indische treinen Onze correspondent te Batavia schrijft ons per luohtpost: Begint eenerzijds de overtuiging steeds meer post te vatton, dat de laatste jaren, met name in de goede tijd, de Wester sche ontwik,keling van Indic veel te snel is gegaan, m.a.w., dat dit goede land in dia tijd te veel is gezegend met Westersche in stellingen en methoden, die thans veelal in de lucht blijken te zweven, omdat zij do noodige basis in deze Ooste'rsclie werkelijk heid missen anderzijds gaat de verdere .volmaking van dien technisohen en cultu- reele bovenbouw geleidelijk-aan haar gang l)it zou er dus op kunnen duiden, dat de klagende aanhangers van bedoelde gedach te al te zwart kijken, zooals zij den bouwers aan die Westersche bovenlaag van techniek verwijten, dat deze in hun tijd veel te licht vaardig van stapel zijn gclooixm. Het spoor wegverkeer, althans dat tusschen de grooto plaatsen, breidt zich uit en wordt versneld; de verkeersvliegerij tracht evenzeer naai verDetermg; het radioverkeer bloeit en ook de radio-omroep zoekt naar volmaking voor pen groeiend aantal hoorders. Met ingang van 1 November is de S.S. op Java gekomen met haar nieuwe dienstrege ling, waarin wel twee voorname verbindin gen de aandaóht trokken: BataviaBaiv doeng en SoerabajaMalang, afgezien dan nog van die tusschen BataviaSoerabaja, onze beroemde eendaagsche. De vlugge vier en de vlugge vijf zijn de slagwoorden, waar mee de S.S. haar snellere treinen he.eft ge propageerd. En nu ze een maand loopen, mag geconstateerd, dat de S.S. daarmee weer een grooten stap verder is gekomen naar een zoo snel mogelijke treinverbinding tusschen de genoemde plaatsen. Deed men 31 October nog omstreeks vier uur over een treinreis van Batavia naar Bandoeng, den volgenden dag kon men dit traject in nog geen drie uur twee uur drie kwartier adverteert de ijverige maatschappij afleg gen, terwijl bovendien "het aantal treinen in lieide richtingen werd verdubbeld, zoodat men thans vier maal per dag uit beide plaatsen kan vertrekken in beide richtin gen. Dit is bereikt door verhooging van de snelheid in de vlakte en verkorting van do stoptijd aan de stations. Wanneer men nu bedenkt, dat de spoorweg Batavia—Ban doeng door bijzonder zwaar bergterrein loopt met veel bruggen, viaducten en boch ten, terwijl hier bovendien gelijk overal op Java smalspoor ligt. zal men eenigs- zins kunnen begrijpen, welk een mooi resul taat hier is bereikt. En vrijwel van het be gin af waren deze treinen precies op tijd op de bestemde plaatsen. Trouwens, wat regelmaat en stiptheid betreft kan de Ne- derlandsche S.S. aan haar Indische zuster een voorbeeld netnen! Alleen bij zeer zeld zame gelegenheden, als de toevloed van pas sagiers al te groot is. wordt heit wel eens wat later. Zoo deed ik de vorige maand over de reis Batavia—Bandoeng per trein nog bijna vijf uur, maar toen waren ook juist de sohoolvacanties begonnen, terwijl bovendien een groot gezelschap Batavia- sche zwemmers en zwemsters naar Ban doeng trok voor wedstrijden. Natuurlijk is de concurrentie van de Kon. Ned. Ind. Luchtvaartmaatschappij aan deze verkeersversnelling niet vreemd. In een goed half uur vliegt men van Batavia naar Bandoeng, doch daarbij moet dan de tijd naar en van het vliegveld geteld worden, in totaal ongeveer een goed uur, zoodat men per vliegtuig toch altijd nog een uup of twee noodig heeft. Doet men het dan per trein voor een derde van den prijs, of een zesde, wanneer men, zooals zeer velen tegen woordig doen, derde klas reist, dan weegt zulk een uuj- langer in den trein niet zoo zwaar meer. Ook de Eendaagsche verbinding Batavia- Soerabaja via Djokjakarta is nog iets ver kort; in twaalf uur is deze trein thans Java over. Het zou nog korter kunnen, indien met die omweg door midden-Java werd ge volgd en eenvoudig de kortste verbinding die langs de Noordkust werd gereden. Do geschiedenis van deze Eendaagsche heeft het echter anders doen worden. Oorspron kelijk toch zocht men niet naar een verbin ding tusschen beide steden. De spoorwegen welke van beide plaatsen uit naar elkaar toe loopen, richtten zich allereerst op de steden in de nabijheid dit laatste woord dan niei al te beknopt genomen. Bovendien is de spoorlijn CheribonSemarang, die in deze verbinding zou moeten dienen, een particuliere maatschappij, waarmee de S.S. dus concurreert. Misschien, dat men, als men zich nu wat van de geschiedenis wil afwenden en de zaak beschouwen zooals zij zich thans voordoet, er toe zal komen, in onderlinge samenwerking van S.S. en Se marang—CheribonS.M. een nog snellere, want veel kortere verbinding tusschen de beide grootste steden van Java tot stand te brengen. Het is wel eigenaardig dat, ter wijl eenerzijds de S.S. schatten heeft uitge geven en nog uitgeeft voor de dure snelver- binding BataviaSoerabaja, langs een om weg, aan de andere kant de. S.C.S.M., die zoo van deze verbinding had kunnen profi- teeren, als men de economische, kortste weg had gekozen, thans in zeer groote moeilijk heden verkeert! De twee verbindingen Ba taviaSoerabaja de een dan voor een ge deelte langs de lijn der S.C.S.M. hebben geen van beide genoegzame vracht, om de exploitatie winstgevend te maken. Het is dus hoog noodig, dat men hier tot overeen stemming komt. De. vlugge vier en dc vlugge vijf (do laat ste tusschen Soerabaja en de bergstad Ma- lang, een verbinding van twee uur thans) zun een groot succes ook wat passagiers vervoer aangaat. De energie van de leiding der S.S. wordt dus goed beloond. Zooals men ziet. betreft deze versnelling van het verkeer alleen de verbinding van de grootere plaatsen onderling. Overigens heeft Java nog voor het grootste deel den trek- sohuitgang, of vaak dezen nog niet eens* hier en daar schijnt het leven wel volkomen stil te staan. Het verkeer ten platteland© bedient zioh van de grobalc vrachtkar en de autobus ook al weer tusschen de grootere plaatsen en verder overwegend van de voeten. De groote massa immers heeft het snelle Westersche verkeer nog lang niet noodig. Wie van trein en auto ge bruik maken, zijn ook in hoofdzaak de Europeanen en voorts de beter gesitueerde Chineezen en inlanders; de kleinere Chi nees en inlander maakt op zijn hoogst ge bruik van de autobus of van de trein op de kleinere, trajecten, om zijn artikelen naar den passar te brengen. Het ziet er dan ook naar uit, dat met de nieuwste verbetering van het verkeer op Java voorloopig wel weer een eindpunt is bereikt. Aan uitbreiding van spoorwegen valt in dezen tijd zeker niet te denken en de maatschappij als geheel, in haar huidi ge vorm en stand heeft hier zeker nog geen behoefte aan zulk een net van spoorwegen en snelle verbindingen als Europa of Ame rika. Daarenboven: eer men aan een nieaiwe spoorweg begint zal men eerst wel terdege overleggen, of de tijd thans nog wel aan de ijzeren weg is, of niet de autobus de voorkeur moet verdienen voor het verkeer der toekomst, althans over dc korte weg en het vliegtuig voor dat op lange afstand. Gemengd Nieuws* VERDRONKEN Eenige wandelaars aan den havendijk te Bergen op Zoom zagen Zaterdagmorgen In de Schelde een lijk drijven. Het bleek een ongeveer 30-jarige man te zijn. Zijn identiteit kon niet worden vast gesteld. BOEKEN IN BESLAG GENOMEN Het vorige jaar heeft men op de vergadering van aandeelhouders van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam inlichtingen gevraagd over het feit, dat er nog steeds obligaties werden aangeboden, welke volgens de balansen reeds betaald moeten zijn. Het antwoord van de zijde der directie bevredig de den aandeelhouder niet en hij diende een klacht in hij de Justitie, die thans een onderzoek instelt en daartoe de boeken in beslag heeft genomen. Door de politie te Nijmegen is gearresteerd dc 39-jarige P. J. B., die voor eenigen tijd ontvluchtte toen hij met een bewaker van het gesticht te Ave- reest, waar hij verpleegd wordt, te Amsterdam vertoefde. De man, die zich beurtelings Hooykaas en Oosterom noemde, heeft enkele dagen in het gezelschap van een juffrouw doorgebracht. In schillende restaurants en hotels werden verteringen gemaakt, zonder dat betaald werd. Ook wist hij in winkels zonder betaling goederen los te krijgen. Zaterdagmiddag te omstreeks half vijf. heeft militair vliegtuig, bestuurd door Meinkema, een noodlanding moeten maken in de nabijheid van Hoorn. Het toestel cirkelde eenige malen boven de stad cn daalde op een stuk land bij den Nieuwen weg. Het kwam gedeeltelijk in een sloot terecht en sloeg over den kop. De waarnemer Stok kon uit het toestel springen. De bestuurder raakte beklemd en kon pas. nadat hij was uitgezaagd, uit het ver nielde toestel kruipen. Hij werd wonder boven wonder niet gewond. BOEKEN EN GESCHRIFTEN Gaarne bevelen we deze drie boeken aan. Ze vormen samen een gehoel en geven ons in op volgende schetsen een uitnemende praktikale verklaring van het eerste Bijbelboek Genesis. Het is in zekeren zin niet moeilijk om t- schrijven over het leven der aartsvaders. Hu: levensgeschiedenis bevat zoovele treffende ei spannende momenten, die als van zelf voldoen de stof leveren voor hoogst aantrekkelijke schetsen en karakterstudies. Wie denkt hierbU bv. niet aan den hebzuch- tigen Gaban. Wat is deze man een treffend beeld vari zondige .hebzucht. Of aan liet 'gezin van Vader Jakob, dat in zoo menigen familiekring wordt terugge den. waar voorliefde voor dit of dat kind de goede verhoudingen onberekenbare schade ngt. i alledaagsche leve: VAN EEN VERBODEN BOEK EN NOG WAT Wanneer men tegen alle censuur is Het Rijksbureau, dat belast is met de be strijding van de handel in vrouwen en kin deren en van de handel in ontuchtige uitga ven, heeft een roman op de lijst van ver boden boeken geplaatst, die reeds tien jaar in de handel was. Waarom geschiedde dit? Op verzoek van de politieautoriteiten van Engeland, België en Duitschland, natuurlijk om de bestellingen via Nederland onmoge lijk te maken. In die landen was het boek reeds jaren verboden. Een bewijs zoudt u zeggen, dat het met 'de bekrompenheid hier in Nederland nog al schikt. Niet alzoo „Het Volk". De redactie heeft kans gezien hiervan een relletje te stoken en daarvoor de namen en getuigenissen van diverse vooraanstaande letterkundigen misbruikt. Artikelen met koppen over de halve breedte "\an de pagina verkondigen hoe erg het wel is 'Lees de hoonende aanhef van het ar tikel: De strijd tegen de onzedelijkheid. Ons land is er altijd nogal sterk in ge weest, maar zoo bij vlagen werd men be paald verwoed en nu is er weer zoo'n vlaag begonnen Dat zijn nu de manieren, die de redactie van Het Volk er op na houdt. Let wel, men toont niet aan, dat de Rijks- commissij hier een fout beging, neen, zelfs de Volkredactie durft het boek niet in be scherming nemen, maar toch slaat zij er munt uit, om te lasteren. Door dit geval is plotseling de aandacht van het krantenlezend publiek weer even ge vestigd geweest op het feit, dat zulk een bu reau bestaat. De redactie van de N.R.Crt. heeft een redacteur gezonden naar commis sajis Nolthenius de Man, die hem een en ander over dit bureau heeft medegedeeld. In 1930 heeft minister Donner het noodig geoordeeld, dat de bestrijding van de por nografie over het geheele land uniform ge regeld zou zijn en heeft daartoe het Rijks bureau aangewezen. Aanstonds toog men aan het werk en Verdeelde de „ontuchtige uitgaven" in twee groepen. Een, die voor volle honderd procent por nografie was en een, die men „in zekere zin verderfelijk" beschouwde, maar waarvan niet bij voorbaat vast stond, dat de justitie ze overal in het land als aanstootelijk voor de eerbaarheid zou beschouwen". Onder de eerste groep verstond men b.v. boeken cn uitgaven als: „De zwarte kat", „Pan", werken, die abnormaliteiten e.d. be handelen, naaktcultuurbladen, enz. De twocde groep betreft meer de literatuur De daarbij ingedeelde boeken zijn niet di rect verboden, maar de verkoopers worden gewaarschuwd, dat er gevaar voor proces verbaal en veroordeeling aanwezig is. Dat de kunst hierdoor in gevaar zou ko men, ontkende de Rijkscommissaris, omdat voor moeilijke gevallen een commissie van advies is gevormd bestaande uit: Mr. de Menthon Bake, raadsheer van de Hooge Raad, D. L. Daalder, redacteur van Het Kind; Prof. L. van der Horst, hoog leeraar in de psychiatrie, Prof. F. W. Hu- dig, hoogleeraar in de Kunstgeschiedenis; Prof. W. P. J. Pompe, hoogleeraar in de Rechtsgeleerdheid; Mevr. F. Steenberghe— Engeringh, presidente van de R.K. Vrouwen bond en D. Wouterse, letterkundige te Zeist. Deze commissie, die. let wel, nooit eeni ge reden tot critiek heeft gegeven, waarvan zelfs Het Volk niet één fout kan aanwijzen, moet het nu ontgelden en Het Volk heeft hulp gekregen. De heer Theo Thijssen verklaarde, dat „het te dwaas is om los te loopen, dat deze commissie moest oordeelen". Mr. Francois Pauwels zegt: „Het is be lachelijk, krankzimyg, we gaan weer terug naar de oude dOQjineeslectuur". Deze heer vertelt er nog een sprookje bij: Hij heeft ondervonden, dat. de invloed op de uitgevers al zeer goed merkbaar is. In een nieuw boek van hem, dat juist op de pers gaat, heeft hij na langdurige confe rentie het woord „snolletje" moeten schrap pen. Op deze manier zullen de schrijvers angst krijgen, vertelt hij verder en het zal de letterkunde geen goed doen. Wie nu eenigszins met de producten van de Nederlandsche boekenmarkt op de hoog te is, zal echter van die angst bij uitge vers en schrijvers bitter weinig merken en niemand gelooft, dat het de angst voor de „censuur" was, die de uitgever den heer Pauwels het woord „snolletje" deed schrap pen. Er worden hier wel ergere woorden ge drukt Maar tegen een regeeringscommissie is al les geoorjoofd, ook valsche verdachtmakin gen. Het sterkste staaltje is wel de manier, waarop men meent tegen het lid, den heer Wouters, te mogen ageeren. Dat is wel het toppunt van journalistiek onfatsoen. Ten eerste wordt er kleineerend over zijn arbeid gesproken; zijn geheele literaire pres taties bestaan uit een paar artikelen op paedagogisch gebied in een Christelijk schoolblad en een paar bundels met Dr. J. Moorman samengesteld, getiteld: „Het straatlied", dat is alles, schrijft het blad. En ten tweede zijn zijn daden strijdig met de „goede zeden". Nu, wat het eerste betreft, moeten wij Het Volk gelijk geven, een beter bewijs van on beduidendheid kan men niet geven, dan door in een Christelijk schoolblad artikelen te schrijven. Toevallig is echter de heer Wouters ook nog hoofdredacteur van: „Valcoogh", een paedagogisch maandblad, met een oplaag van dertienduizend exemplaren, uitgegeven bij Noordhof. Zijn arbeid op literair-paedagogisch ge bied is zoo omvangrijk, dat dat nu werke lijk eens te veel is, om op te noemen. Het aantal zijner werken en werkjes loopt naar de tweehonderd en het was naar aan leiding van zijn arbeid, dat in het blad: De nieuwe school, in 1917, de heer Thijssen, die nu door Het Volk aangehaald is, schreef: „Wat de aesthetische opvoeding betreft, moeten we £lees openbaar) het nu glansrijk afleggen tegen de boeken van het bijzonder onderwijs". En de bekende Jan Ubbink schreef r in 1914: „Wellicht is het een teeken des tijds, dat de bekwaamheid en de kunstzin, daarvoor noodig, van Christelijke zijde het meest naar voren treden. Echter is er niets op tegen, dat men zich van onze kant gordt en de schade inhaalt". Ook zou de Volk-redactie eens bij de haar welbekende Ida Heijermans kunnen infor- meeren, die in 1919 in het bij Het Volk i bekende blad: „Vragen van den dag", een enthousiaste beoordeeling schreef over do arbeid van den heer Wouters, welk artikel, door Noordhoff overgedrukt, zestien pagi na's besloeg. Dat is het oordeel van tegenstanders. Buiten het onderwijs is de heer Wouters ook bekend geworden door de Neerlandia- reeks, waarvan vooral de slotbundel een enthousiaste beoordeeling bij vriend ei genstander heeft gevonden. Van zijn laatste studie „Het Stiaatlied" gaat eveneens één roep uit van alle zijden en Dr. P. H. Ritter schreef: „Wij hopen onze lezers ervan te hebben overtuigd, dat de heeren Wouters en Moor man ons een werk hebben gegeven, dat groo te beteekenis heeft voor onze letterkunde, meer dan menig nieuw verschenen roman". Sedert 1927 is de heer D. Wouters dan ook reeds lid van de Ned. Maatschappij van Letterkunde. Dat zegt ook niets, schrijft Het Volk, dat kan men al worden, als men b.v. een artikel over het nut van vulpenhouders heeft ge schreven. Wij behoeven de maatschappij van letter kunde niet te verdedigen tegen deze klei neering, maar met even veel recht kan men zeggen, dat men b.v. alléén in Het Volk zul ke onzin kan verkoopen. Nu nog een kort woord over de daden van den heer Wouters, die in strijd zouden zijn met de „goede zeden". Deze laster, want anders is het niet, vindt zijn oorzaak in het feit, dat hij aangezocht is door eenige heeren, die opgericht hadden de Boekengemeenschap te Gouda, zitting te willen nemen in een commissie van advies, ter keuring van de boeken, welke deze ver- eeniging .wilde gaan uitgeven. Het was vol gens hun zeggen een ideëele instelling. De heer Wouters bemerkte echter onmid dellijk, dat het een gewone zaak betrof en bedankte voor de eer. Alleen nu over het feit, dat de redactie weet, dat hij hiervoor aangezocht is, plaatst zij een groot artikel met de grofste verdacht makingen. Zoo zijn onze manieren. De commissie volkomen bevoegd. Het bovenstaar.de heeft vele dagen op plaatsing moeten wachten. We meenen het echter alsnog te moetei. opnemen.. Sindsdien verscheen echter in de roode pers een artikel van „Partijgenoot D. L. Daalder", lid van de Commissie van Advies voor het Rijksbureau betreffende de bestrij ding van de handel in vrouwen en kinde- waarin deze betoogt, dat. commissie in elk opzicht bevoegd' is tot oordeelen en dat werkelijke kunst niets heeft te vreezen. het O. Te: Ier a zö het Ier het licht dei de groote wat geloof. 1 bedeeling. hierin Schriftst iclkens heenwyzen na Oude Verbond Zo» schadu' Hierdoor Jaat de auteur ons verstaan ac r«Ke beteekenis van wat God ons in dat eerste Bij belboek openbaart. Het bevindelijk element ontbreekt evenmin in deze schetsen. Hoe zou dat ook kunnen, als een Geref theoloog de geschiedenis der aarts vaders ontvouwt voor de gemeente des Heeren. Het leven dier mannen Gods was zoo rljlc aan geestelijke ervaringen, ervaringen van eigen zonde en zwakheid en van Gods nederbuigen de goei U ooit t fun dan Als we met •illen typeere en. dat ze ee end z|in. r helder dat di< i het lei r hope kan of r voudig, Schriftuurlijk en opbou- Deze drie deelei >rmen een werk gezond j formaat, de sierlijke ultvoe- de flinke letter de aantrekkelijkheid werk bijzonder verhoogen. JONAS, door Albert Kuyle. Uitg. van Paul Brand's Uitgeversbedrijf te Hilversum, nanvorm wordt ons hier de geschlede- Jona gete-ekend. _,n wel onder den indruk gekomen zijn van het vurige, Oostersche temperament van den profeet Jona, bij wlen heilige ijver voor den Naam des Heeren zich helaas paarde net natie nalc trots, die zich niet vereenigen kon met Gods barmhartigheid jegens het diep -/.ond'g€ zlnsvorm. En vrij nauwkeurig bindt zich auteur aan de gegevens, welke de Schrift biedt over den persoon en het optreden Jona. lat de Schrift nooi ;onde. is een gruwel in de oogen v; ligen God. Igheid donkere kleuren geteekend wor de Heilige Schrift, omdat de Schrift is het Woord des Het Ook de ongerechtigheid van Ninevé groot volgens Jona. Maar in dezen roman w j.i. de zonde van Ninevé geteekend op vijz„ dio wel aan de werkelijkheid kan be .voorden, maar op sommige bladzijden zïm prikkelend is. En zóó wordt het doel voc gestreefd, zij het zender opzet, dat Ue Sei altijd heeft, om een afschuw te wekken vai zondie, die God mishaagt en onze ziel gei doet. Daarom kunnen wij dezen roman niet itg.: Schel tens Giltay, A'dam. De schrijver is een bekend advocaat, welke reeds meerdere boeken gegeven heeft, welke zioh bewegen op het terrein van den schrijver. „Ambtsgeheim" en „Boeren en Burgers" zijn bekende uitgaven. In dit boek geeft Mr. Pau wels ons de geschiedenis van Mr. Henri Osten, in weelde opgevoed en daardoor in een positie gekomen, waarop zijn scherpzinnigheid hem recht gaf, maar waaraan groote gevaren ver bonden waren. Osten komt door zijn overdadige levenswijze in financieele moeilijkheden. Fail lissement dreigt. Hij ziet echter onverwachts de mogelijkheid geopend door het plegen van chantage aan geld te komen. Voor hij daartoe overgaat ontmoet hij de vrouw van zijn a.s. slachtoffer. Deze vertelt hem een moeilijk leven te hebben; haar man bedriegt haar er heeft zelfs getracht haar te dooden. Wanne ei hij voorstelt voor haar de echtscheidingsproce dure te leiden, weigert zij echter. Ondanks al- les blijft zij de madonna, haar man en kind Dit doet Osten tot verandering komen schaamd keert hij naar zijn kantoor zonder zijn plan te hebben uitgevoerd. Op sohlllende milieu's en de figuren, welke hiei rol spelen. Vooral de strijd, welke Osten -t. eerst als hij tot zijn chantageplan komt, t had, is e toevlue nood hij ook Ds. P. ten Have: ONZE BIJBEL- BESPREKINGEN. Uitg. H. Veen- man Zonen. Wageningen. Dit boekje wil opwekken tot het doelmatig gebruiken van de handleidingen bij de Bljbel- ■eking. Terecht i r dat ho< ïrkzaamheden op de Chr Ivereenigingen moet zijn de Bijbelbeepre- De BijbeJ moet de eereplaats hebben, is steeds beter dit doel te verwzenlijken Ds. ten Have dit boekje geschreven, lamelijk ten gebruike van de Hervormde Jeugdvereenigingen. het bijzonder goed geslaagd. Niet alleen dat de schrijver behandelt dé thode, het plan. maar ook een eenigszins algmeene beschouwing over den Bijbel vindt in eerst een viertal hoofd- n: De Bijbel. Bijbelbeschou- Bijbel en De in- olgen een tweetal hoofdstukken over de Jeugdvereenigingen en Godsdienstige opvoeding. In Richtlijnen (hoofdstuk 8) maakt do schrijver eenige opmerkingen over het pro gramma. de keuze der stof en geeft ook eea plan van behandeling. Heel instructief lijkt ons hoofdstuk 0: Voor den In-leider. Practisch wordt hier uiteengezet ran dien aard. dat wij alle jonge lanbevelen al was het alleen om dit hoofd- ituk, dit boekje aan te schaffen. Oók voor den leider is een apart gedeelte 10) gesohreven, terwijl daarna nog lederen dag1 kun'; U meeTOT 1 JANUARI A.S. GRATIS» lederen dag gaat de N. LEIDSCHE COURANT Uw deur voorbij U weet niet wat U mist, nu dit uitgebreide, pittig geredigeerde Christelijke dagblad nog niet in Uw gezin komt. De N. LEIDSCHE COURANT geeft veel, voor den lagen abonnements prijs van maar 2.35 per kwartaal 18 cent per week lager dan welk Christelijk dagblad ook! Pittige hoofdartikelen, interessante correspondenties, uitgebreid politiek en kerknieuws, nieuwsberichten even volledig als welk neutraal blad ook. Extra Zondagsblad, Vrouwenblad, Land- en Tuinbouwblad, Foto pagina, Illustraties, Ontspanningsrubrieken. Abonneer U nu, voor 1935, en moedig Uw kennissen aan! ZIJ KRIJGEN EXTRA, wanneer zij zich voor minstens 1 jaar abonneeren, alle tot 1 Januari 1935 verschijnende nummers gratis, maar ook de schitterende Kerstbijlage, welke op komst is, benevens nog al de verschenen artikelen van Professor Hepp over zijn reis naar Zuid-Afrika. Thans reeds 96 bladzijden afzonderlijk gedrukt* VOOR WAT HOORT WAT: U krijgt voor eiken jaarabonné een bijzonder mooi luxe gebruiksvoorwerpeen verrassing* Verder krijgt elke werver, op wiens naam de 10e, 20e, 30e, 40e, 50e, 60e, enz., nieuwe abonné valt, buiten de gewone premie, een fraai boek. Wie twee abonné's aanbrengt, ontvangt een luxe gebruiksvoor werp van nog grooter waarde. Over onze premies is men altijd zeer tevreden. Nieuwe lezers op te geven aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden. Zendt onder staande coupon. Zend deze coupon Aan het bureau van de Nieuwe Leidsche Courant Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven ais abonné op ons blad voor minstens één jaar met gratis toezending van de bladen tot 1 Jan. a.s., alsmede Uw Kerstnummer 1934 NAAM: ADRES: kwartaal week De aanbrenger (ster) ADRES: Doorbalen wat niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3