Het Conflict Joego Slavie-Hongarije Weerbericht MAANDAG 10 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Laval heelt strykages voor Joego-Slavië 'Aloisi verdedigt Hongarije Eden bepaalt zich tot de algemeene kwesties De Volken bondsraad heeft Zaterdag de behandeling van liet conflict tusscben Joego slavië en Hongarije voortgezet. De rede van Laval Allereerst kreeg de Fransohe minister van buitenlandsche zaken, Laval, het woord voor het afleggen van een belangrijke verklaring. Hij begon met de woorden: „Bij dit moeilijke conflict staat Frankrijk aan de zijde van Joego-Slavië". Na eraan herinnerd te hebben, dat Frank rijk door den aanslag gelijktijdig was ge troffen zeidc hij, dat het vredeswerk dei- heide getroffen staatslieden blijft bestaan en het slechts van den Volkenbondsraad af hangt of de vrede toch niet in gevaar kan komen. Hij prees Joego-Slavië omdat het fcijn ongeluk met buitengewone zelfbeheer- sehing en waardigheid had gedragen en daardoor een bewijs van zijn sterkte en een heid had geleverd, alsmede van de vrede lievendheid van zijn regeering, die niet zichzelf genoegdoening heeft verschaft, maar zich tot Genève heeft gewend. Het hangt van de inrichting van Genève Bf of de proef kan worden dóórstaan- Pas heeft de Volkenbond getoond de orde ergens te kunnen handhaven, doordat hij zich bedient van de militaire macht waar over zijn leden beschiKKen. Het gaat er den Bond thans om gebruik te maken van zijn geheele moreeie autori teit om Joego-Slavië genoegdoening te ver- Bohaffen. Wat de beschuldiging en verdediging in idit conflict h.•treft, wil hij niet spieken ovpr het politieke doel, dat met deze terreurda den gepaard is gegaan. Wel wil hij, daar de gedelegeerde van Hongarije zelf van revi sionisme sprak, herhalen, dat wie een grens steen verplaatsen wil, den vrede van Euro pa verstoort. Laval liet vervolgens als zijn meening doorschemeren, dat de I-Iongaur sche regeering op zijn minst nalatig is ge weest Frankrijk wenscht een rechtvaardige pro cedure, maar zóó, dat verzoening mogelijk wordt door wederzijdschcn goeden wil. Over het verleden moet niet te veel gesproken worden; er moet een gewichtige en netelige kwestie voor de toekomst opgelost worden. Door art. 10 van het Volkenbondspact wor den de regeeringen verplicht elke actie die ertoe strekt de onschendbaarheid van een anderen staat te bedreigen, tegen te gaan. Men wil het asylrec'ht niet aantasten. Maar dit recht brengt ook plichten met zich mede. Hier moet een nieuwe internationale re geling worden geschapen, zoodat een doel matige bestrijding van politieke misdadi gere mogelijk wordt. De Fransche regeering zal later nog concrete voorstellen doen. Ten slotte verklaarde Laval nog eens met nadruk, dat de betreffende regeeringen niets ongedaan mogen laten om de schuldigen op te sporen en ook hun helpers ter verant woording te roepen. In het bijzonder heeft 1de Hóngaarsche regeering zelf den plicht een nieuw onderzoek in te stellen. Wat de Joego-Slavische regeering betreft, zij heeft opnieuw de vredelievendheid getoond, die den Koning bezielde. W7anneer het Joego- Slavische volk blijft volharden in deze rust en waardigheid, zal het zijn Koning op d® ze wijze een laatste eer bewijzen. De Raad moet echter handelen. De misdaad mag geen politiek instrument zijn. Het opstellen van een internationale regeling moet een der 6lotdoeleinden van het debat zijn. Aloisi spreekt voor Italië De Italiaansche gedelegeerde Aloisi ver klaarde, dat door de aanklacht van Joego- Slavië een geheele natie in haar eer getast is. Van Hongaarsch standpunt bezien moet men bij liet Joego-Slavische memorandum twee perioden der HongaarschJoego-Sla vische betrekkingen onderscheiden, n.l. den tijd tot Juli 1934 en dien tot den aanslag te Marseille. Het gaat er om of Hongarije zich aan het 5n Juli gesloten accoord heeft gehouden of niet. Op den tijd daarvoor terug te grijpen schijnt rechtens niet toelaatbaar. Hongarije kan er zich echter op beroepen, dat het reeds eerder een vriendschaps- en non-agres siepact met Joego-Slavië heeft voorgesteld en een onderzoek over de omstandigheden beeft aangeboden, waaronder de Joego-Sla- [vische terroristen hadden gageerd. De Raad heeft ongetwijfeld met ontstelte nis vernomen, dat tegen Koning Alexander door een terroristische organisatie te Brus sel een regelrecht doodvonnis was uitge sproken en in de pere was gepubliceerd. Aloisi wees erop, dat het Hóngaarsche re visionisme van vreedzaam karakter is. Italië 5s van meening, dat de verdragen moeten worden aangepast bij de veranderde tijds omstandigheden en langs legalen weg. Men moet dat niet verwisselen met terrorisme. Italië wil de initiatieven tot internationa- echter een atmosfeer van vertrouwen en normale internationale betrekkingen noodig, .waaraan Italië met ijver wil medewerken. Litwinof Verklaarde, dat Rusland met verontwaardi ging en weerzin staat tegenover het terro risme dat zioh in den tijd na den oorlog heeft verbreid Onder normale gevestigde verhoudingen zou het waarschijnlijk niet aanwezig zijn, althans niet in zijn huidiger ;vorm en omvang. Eden, üe Engelsche afgevaardigde, spoorde tot groote voorzichtigheid aan. Een helder oor deel over de bijzonderheden in de Joege- Slavische aanklacht stuit op groole moeilijk heden voor zoover het punten uit het verl« den betreft. Hij ging vervolgens uitvoerig in op de algemeene kwestie voor de bestrij ding van het terrorisme in verband met het asylrecht. Misbruik van persoonlijke vrij heid moet tekeer worden gegaan Eden ver zocht den Raadsleden iedere toespitsing te vermijden. De bemoeiingen van den Volken hond kunnen geen succes hebben, wanneer niet aan alle kanten naar matiging wordt gestreefd. Helaas is in het debat van do beide laatste dagen het streven naar voren gekomen om dingen te berde te brengen, die reeds lang geleden meeningsverschillen deden ontstaan, maar die niet onmiddellijk in verband staan met de thans voorgelegd* stukken. De Poolsche gedelegeerde, nationale waardigheid van Hongarije door een duizend-jarige ervaring te kennen. Po len wil er toe medewerken alle onderaard- sc.be actie te verhinderen en verzocht den Raad het ui terete te doen voor een vergelijk. De Spanjaard Madiaraga ontwikkelde «ieclitfi aigeoieene theorieën. Te zes uur werd de zitting verdaagd tol Maandagmoigen. Een Hongaarsch memorandum De Hóngaarsche vertegenwoordiger, Von Eckhardt, heeft de bezwaren van zijn regee ring tegen het Joego-Slavische memorandum samengevat in een memorandum, dat Zater dagavond is overhandigd aan de leden van den Volkenbondsraad cn de pere. Het memorandum herhaalt met eenigo toevoegingen de verklaringen, die Eckhardt reeds voor de pers en Vrijdag in den Raad heeft afgelegd. Het komt tot het resultaat, dat onweerlegbaar is aangetoond, dat de misdaad van Marseille niet in Hongarije is georganiseerd en dat de moordenaar Gero- gieff zich nooit in Hongarije heeft opgehou den cn nooit betrekkingen met Hongarije heeft onderhouden. Het is ook buiten twij fel, dat de misdaad niet in Hongarije is voorbereid. Daarentegen moet er op gelet worden aldus het memorandum dat de voorbereiding van den aanslag heeft ge legen in de handen van een geheime terro ristische groep in Zuid-Slavië. De uitvoering van den aanslag heeft plaats gehad buiten Hongarije cp grond van een buiten Hongarije geno men besluit der internationale organi satie van Kroatische vluchtelingen. Daar in Hongarije noch het plan is opge vat, noch de voorbereiding of de uitvoering van de misdaad heeft plaats gehad, draagt l-Iongarije niet de minste verantwoordelijk beid voor deze misdaad. Indien het Joego-Slavische memo randum het tot een verwijt aan Hon garije maakt, dat eenige der mede plichtigen afkomstig zijn uit Janka Poeszta, dan vergeet het, dat juist op Joego-Slavisch /erzoek de uitwijzing dezer emigranten uit Hongarije heeft plaats gehad. Het memorandum besluit met de verklaring, dat de beschuldgingen der Kleine Entente ongegrond zijn en dat haar actie een -anval op den goeden naam van Hongarije en een politieke manoeuvre bete «kent. „Overdreven ijver van plaatse lijke autoriteiten"? Ook Zaterdag zijn nieuwe transporten van uit Joego-Slavië uitgewezenen te Boedapest aangekomen. Onder de tweehonderd thans gearriveerden bevinden zich ook notarissen, advocaten, dokters en kooplieden terwijl tot dusverre slechts boeren over de grens ren gekomen. Zij berichtten, dat aan de grens-nog groote massa's uitgewezenen op transport naar Hongarije wachten. Te Belgrado wordt officieel medegedeeld, dat de Zuid-Slavische regeering nooit bevel heeft gegeven tot uitwijzing van alle Hon garen die zich in Zuid-Slavië ophouden, cn waarvan liet totaal aantal bij benadering 27.000 lied raagt. De tot dusverre genomen maatregelen en de uitwijzing van een aan tal Hongaren, zijn slechts het gevolg van dc noodzakelijkheid, waarin de regeering zich geplaatst ziet om de arbeidsmogelijkheden voor binnenlandsche arbeidskrachten te be schermen. Nog later wordt uti Belgrado gemeld: De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bevolen onmiddellijk op te houden met het uitwijzen van Hongaren. Zelfs zij, wier verblijfsvergunningen afloopen, mo gen niet uit het land worden gezet De uitwijzingen, welke reeds hebben plaatsgehad, worden voor het meeren- deel toegeschreven aan den te groot en ijver van de plaatselijke autoriteiten bij de toepassing van de Vreemdelin genwet In diplomatieke kringen wordt verklaard, dat vertegenwoordigers der .groote mogend heden, onder welke Engeland, de Joegosla vische regeering te Genève hebben mede gedeeld, dat het uitwijzen van Hongaren, zelfs indien dit volgens de wet is de zaak van Joegoslavië bij den Volkenbond zou schaden. Zal Belgrado een dadelijke uitspraak eischen Otwereenigbare standpunten Te Genève gaat het gerucht, dat Jeï- titsj van den Volkensbondsraad een uitspraak in het Joego Slavisch-Hon- gaarsch gescthil van de huidige zitting zal eischen en dat Joego Slavië zelfs van plan zou zijn om uit den Volken bond te treden indien de Raad het in zijn aanklacht tegen Hongarije geen duidelijke voldoening gaf. Indien dit gerucht bevestigd zou worden, dan zou zulks uiteraard een ernstige toe spitsing van het conflict beteekenen. Verder wordt verwacht, dat Titoelescoe. die zich, zooals men weet, geheel op het Joego-Slavische standpunt stelt, vandaag een zeer scherpe rede zal houden, die dan uiteraard door Hongarije niet onbeant woord kan worden gelaten. De inhoud van het Hóngaarsche me morandum wijst er wel op, dat de •beide standpunten volkomen onveree- nigbaar zijn en dat geen der beide par tijen bakzeil - an halen zonder een geweldig openlijk échèc te lijden. DE STRIJD IN DEN CHACO Uit La Paz: De Boliviaansche regeering heeft tot algemeene mobilisatie besloten der reserves van dc territoriale garde en de depots. Deze mobilisatie betreft mannen van 31 tot 49 jaar. De regeering heeft er in toegestemd zonder voorbehoud de aanbevelingen van den Volkenbond in zake de op lossing van het Gran Chaco-gjeschil te aanvaarden. Rede van Hess Verzoenend jegens Frankrijk In een rede te Bochum heeft de plaats vervanger van Hitler, Rudolf Hess, een rede gehouden, waarin hij, na de kwaadwillige schrijvers van hoofdartikelen" in het bui tenland te lijf te zijn gegaan, de Duitsch- rFansche betrekkingen ter sprake bracht. Hij zeide: Wij Duitschers zijn thans niet meer van meening, dat Frankrijk, zooals wij het a het bijzonder moesten gelooven ten tijde an den inval in het Ruhrgcbied, met alle middelen streeft naar de vernietiging van land. Een veranderd standpunt van Frankrijk jegens Duitschland heeft natuur lijk ook een veranderd standpunt van Duitschland jegens Frankrijk met zich brengen. Thans gelooven wij, dat overeenstem ming met Frankrijk inderdaad moge lijk is en wij worden in ons vredes- parool versterkt door de redevoerin gen en de bezoeken van Fransche frontstrijders en door de antwoorden van dc frontstrijders van andere lan den op ons parool. Het Saarleger Naar uit Londen vernomen wordt, heeft Nederland zich, evenals En geland en Italië, bereid verklaard, deel Lt nemen aan dc internationale troe penmacht voor de handhaving der or de tijdens het Saar-plebisciet en zal het door ons te leveren contingent uit 200 man mariniers bestaan. Uit Stockholm daarentegen is nog geen instemmend antwoord ontvangen. Dat Zwitserland niet meer is uitgenoodigd is een gevolg van het feit, dat bij de bespre kingen, welke de Britsche gezant te Bern heeft gevoerd, gebleken is, dat Zwitserland niet voor deelneming in aanmerking wenschte te komen. Intusschcn heeft de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, den re geeringen van Engeland en Italië spontaan aangeboden, de voor het Saargebied be stemde Engelsche en Italiaansche contin genten gratis te vervoeren. Wat Nederland betreft is dit bericht nog niet te Den Haag bevestigd. Oud-strijders-demonstratie te Parijs uiteengeslagen Verscheidene gewonden PARIJS, 10 December. Na afloop van een protcstvergadering tegen de pensioen verlaging der oorlogs-invaliden trachtten on geveer 1500 oorlogsinvaliden met leuzen en borden in de binnenstad van Parijs te de- monstreeren. De betoogers zagen kans op de Place de l'Opéra te komen, waar zij echter in botsing kwamen met de politie. De politie trachtte dc betoogers met zachten drang te verwijderen, doch toen dat niet lukte, maak te zij van de wapens gebruik. Er ontstond een gevecht, waarbij verscheidene oud-strij ders, doch ook drie politie-beambten werden gewond. Het was de eerste maal, dat een dergelijke betooging met gewelddadigheden eindigde. Cocaïne-handel per post Zelfs gratis monsters aan schoolkinderen Zeshonderd arrestaties. Uit Washington: Na zes weken van inten sieve voorbereiding heeft de federale regee ring een gevoeligen klap toegebracht aan den handel in verdoovende middelen, die was uitgegroeid tot een ernstig kwaad. Tot de gearresteerden, wier aantal reeds is ge stegen tot 600, behooren ook honderd vrou wen. De handel in verdoovende middelen blijkt georganiseerd te zijn volgens het mail order stelsel. Tc Cleveland strekte de organisatie zelfs haar vangarmen uit tot de schooljeugd. Klaarblijkelijk niet tevreden met den ver koop aan volwassenen, deelde zij gratis cocaïne-monsters uit aan jonge meisjes en knapen Salarissen der S.A. gehalveerd Voor de Rijksweor verhoogd? Naar de correspondent van de Daily Telegraph verneemt, is Dr. Schacht voornemens in het kader van zijn he- zuinigingsprogram de salarissen van de officieren der S.A. aanzienlijk te verlagen. Met ingang van 1 Januari a.s. zal op het salaris van een Standartcnführer, die het bevel voert over 3000 3500 man en wiens rang overeenkomt met dien van een kolonel, die hot bevel voert over een regiment, een korting van 50 pet. worden toegepast, ter wijl op 1 April een verdere korting ie wach ten is van 15 pet. Naar schatting zijn er in Duitschland ongeveer 120 personen, die de zen rang bekleeden. EY meesten hunner zijn gepensionneerde leger-officieren. Dienovereenkomstige salarisverlagingen zullen gelden voor de lagere stormtroep officieren. Daarentegen zullen de salarissen van de Rijks weer waarschijnlijk worden verhoogd. Vredes-Nobelprijzen Te Oslo wordt vernomen, dat de Nobelprijs voor den vrede dit jaar aan den vroegeren Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken Arthur Henderson zal worden aangeboden. De verleden jaar niet toegekende vredes prijs, zal, naar voorts wordt verklaard, aan Norman Angell worden toege kend. Henderson zoxi heden te Oslo aan komen om den prijs in ontvangst te Henderson is, zooals men weet, de taai aan liet ontwapenings-ideaal vasthoudende voorzitter van de Ontwapeningsconferentie. Norman Angell heeft tal van boeken en essays geschreven gewijd aan de belangen van den vrede. Rokend is vooral geworden zijn reeds in 1910 verschenen werk. .,The Great Illusion". Hij heeft ook in ons land voor volle zalen over zijn idealen gesproken. Norman Angell heeft van 1929 tot 1931 al: Lahour-afgevaardigde in het Lagerhuis zit ting gAbad. In 1931 is hij in den niet erfelij- ken adelstand verheven. DE VRIJWILLIGE „WILDEN". Uit Los Angelos: De bekende petroleum- magnaat kapitein Hancock, rlic zich naar de Galapagos-eilanden heeft begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar de mysterieuze gebeurtenissen, welke zich daar den laatsten tijd hebben afgespeeld, heeft draadloos meegedeeld, dat mevr. Körvin, de gezellin van Dr. Ritter, zich op zijn jacht heeft ingescheept. Zij zal vermoedelijk via de Vereen. Staten naar Berlijn terugkeeren. Door de gebeurtenissen, waarvan zij ge tuige is geweest o.a. den dood van Dr. Ritter zijn haar zenuwen ernstig ge schokt. Zij bevindt zich echter reeds weer aan de beterhand. DEVIEZENMAATREGELEN IN ITALIË Socialiseering der buitenlandsche vorderingen. De Italiaansche ministerraad heeft een iviezenverordening goedgekeurd, waardoor banken, bankiers, maatschappijen en rechts personen van welken aard ook, voor zoover zij van Italiaansche nationaliteit zijn en hun zetel in Italië hebben, worden verplicht, al hun credieten jegens het buitenland op langen te verkoopen en over te dragen het nationale instituut voor het betalings verkeer met bet buitenland. Verder worden alle Italiaansche burgers verplicht, -hun crediet jegens het buitenland en hun bezit aan buitenlandsche en Italiaan sche papieren, ook wanneer deze in het bui tenland gedeponeerd zijn, op te geven. Ten slotte heeft de Ministerraad eer creet van den minister van financiën goed gekeurd, .vaardoor dc handel met alle beta lingsmiddelen, die kunnen dienen tot beta ling in het buitenland, uilsluitend wordt beperkt tot het instituut voor het betalings verkeer mei het buitenland, dat den handel zal uitoefenen door de Bank van Italië. GROOTE ENGELSCHE MANOEUVRES BIJ SINGAPORE Uit Singapore: Donderdag a.s. zullen groote Engelsche manoeuvres worden gehouden, waarbij de grootste ontplooiing van zeestrijdkraohten sinds vele jaren in dit gedeelte der wereldzeeën geschieden zal. Het doel dezer manoeuvres is de sterkte van de vlootbasis van Singapore en haar weerstandskracht te beproeven. De vloot zal bestaan uit 21 oorlogssche pen. De manoeuvres zullen volkomen geheim worden gehouden in verband met spionnagevennoedens. ONVERHOEDSCHE WINTERKOU. 29 slachtoffers. Te New-York is het eensklaps hevig gaan De Fransche senaatscommissie voor open bare werken heeft in tweede lezing een ont werp aangenomen, krachtens hetwelk alle bezitters van automobielen of motorrijwie len verplicht zijn zich te verzekeren tegen lichamelijk letsel aan derden toegebracht. Uit Tegucigalpa: Tengevolge van vulca- nische uitbarstingen is de onrust onder de bevolking, die reeds tot een hoog peil ge stegen was, doordat thans reeds een heele week het schokken van den bodem voort duurt, tot een hoogtepunt gestegen. Er zijn nog geen nadere berichten ontvangen over schade of slachtoffers. HET INCIDENT IN ABESSYNIE Naar uit Addis Abeba via Londen wordt gemeld, beweert men daar dat de Italiaan sche troepen reeds 100 K.M. ver op Ahes- synisch gebied zijn doorgedrongen. In ver band daarmede wordt er aan herinnerd dat de grens tusschen Ahessynië en Itali- aansch Somaliland nog niet is vastgesteld. BINNENLAND. Open Brief Van een gepens. luitenant-generaal aan den Minister van Defensie Sprekende over gepensioneerde hoogge plaatste militairen, die thans in publieke vergaderingen de weermacht van ons leger becritiseeren, zei minister Deckers dezer da gen in de Kamer, dat niemand van hen ont slag uit de dienst nam, omdat hun adviezen ,niet opgevolgd werden. Daarop vatte de luitenant-generaal b. d. H. A. Seyffardt, oud-chef van den Generalen Staf vuur en I ij wendde zich met een open ibrief tot den Minister van Defensie. De schrijver zet omstandig uiteen, dat hij in een rede voor Nat. Herstel niet geespro- ken heeft over „de janboel in het leger' (woorden van den minister), maar dat hij loyale critiek heeft geoefend. Hij is meening, dat de verantwoordelijkheid voor dc defensie niet bij de hoofdofficieren, maar bij den minister berust; als deze de advie zen niet opvolgt, zal de legerleiding er van moeten maken, wat mogelijk is. Maar de ge pensioneerde officieren hebben zeker het recht om nu te zeggen, lioc zij er denken. Aan het slot heet het: „Nu meent U misschien, dat alleen de Mi nister kan beoordeelen, wat 's lands belang is, doch die meening kan ik dan niet dee- len. Uw hooge adviseurs hebben een lev achter de rug, dat wellicht hiervoor zelfs meer waarborgen biedt dan de carrière van vele ministers. Wel zijn die adviseurs dik wijls weinig geschoold in dc binnenland sche politiek" doch hierdoor kan s lands be lang nooit geschaad worden en het kan hun slechts ter eere strekken." Dat laatste klinkt een beetje fascistisch en zeer bedenkelijk. Gemengd Nieuws Auto tegen boom verpletterd Een doode; drie zwaar gewonden Zondagochtend heeft op deo straatweg Heerlen—Aken even over de Ncderlandsche grens een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Doordat de auto, welke werd bestuurd door Becker uit Heerlen een hond aanreed, ver loor de chauffeur de macht over het stuur en vloog de auto tegen een boom. De wagen werd geheel vernield. Becker was op slag dood. De drie overige Inzittenden werden allen zwaar gewond. Het waren Bicsmans. Wolff en Waay- foort, die alle drie naar het ziekenhuis tc Heerlen zijn overgebracht. Ook het stoffelijk overschot van Becker is daarheen vervoerd. Becker bekleedde de functie van ambtenaar bij de Oranje Na ssa uitlijnen, waar B. en W. eveneens werkzaam waren. Waayfoort is leeraar aan het handelsinstituut „Studio" te Heerleo. Doodelijk tramongeluk Men meldt on6 uit Den Haag: Op den Waalsdorpenveg bij den Raemweg is 60 h. 65-jarige heer, vermoedelijk G. D., uit de Van Diepenburchstraat, door de Blau' tram aangereden en onmiddellijk gedood. Hot lijk is door den Geneesk. Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. De moord in den Grooten IJ polder Aanwijzingen tot opheldering Men meldt ons uit Amsterdam: Men zal zich tjog herinneren, dat in den nacht van 27 op 28 September 1933 Gerrit Verhoeven, toen hij met zijn meisje in een schuur ach ter dc Horahoeve in den Grooten IJpolder v or toefde, door een revolverechot werd ge troffen en kort daarop overleed. Nooit heeft mon den dader gevonden. Er zijn nu aan wijzingen, die wellicht dezen moord kunnen ophcldereu. In de strafgevangenis te Haarlem zitten op het oogenhlik twee Amster dammers wegens rijwieldiefstal. Zij hebben verklaard, dat een zekere C. S., die thans ook wegens rijwieldief stal te Haarlem gevangen zit, het schot op Verhoeven zou gelost hebben. Deze S. is kort na den moord aange houden onder verdenking hem te heb ben gepleegd. Ook toen waren er reed» aanwijzingen, maar wegens gebrek aan bewijs heeft men S. toen na negen weken voorarrest vrij moeten laten. Beide bovengenoemde mannen verklaar den, dat op den morgen na den moord, S. de revolver met een blikken doosje met patronen bij een vriend van hem in bewa ring heeft gegeven. De revolver heeft S. den dag daarop weer gehaald, maar het doosje met patronen heeft hij hem laten houden. Niet wetende, wat met het doosje verd-r te doen, is het in dc Prinsengracht gewor pen. Deze varklaringen zijn door dc Haar- lemsche justitie naar Amsterdam doorge zonden. Na eenige dogen was de vriend op gespoord, die de verklaringen kon bevesti gen en ook aanwees, waar het donsje in de Prinsergracht was verdwenen. Niet zonder moeite is inderdaad het doosje met de pa tronen uit de gracht opgevischt. Door de justitie zal mot deze Aanwijzin gen getracht worden do zaak tot klaarheid te brengen. Hoogste stand tc Riga 766.3. Laagste stand tc Vestmanor 727.9. Stand anmorgen halftwaalf 752.2. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige wind uit O. richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, wellicht eenige regen, iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen gister 9.40 v.m.: Atteniesein 0. Vandaag 9.20 v.m.: Attentiesein neer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie op de oceaan werd zeer diep, maar trok hoofdzakelijk N.-waarts, terwijl zij zich O.-waarts uitbreidde. Hierbij vorm den zich secundairen over de Golf van Biscaye, Z. Frankrijk en Z. Duitschland, zoo dat de wind hier te lande tijdelijk naar het O. loopt De hoogcre drukking in het O. im weer iets af. De strenge vorst in Lapland is afgenomen, maar in Polen houdt de lichte tot matige oret nog aan cn in Frankrijk en Duitsch land is de temperatuur gedaald. De zware storm uit Z., die gister over de omgeving van het Kanaal heerschte, is o.p gehouden. Alleen bij Sohotland, aan de Noor. sche kust en bij IJsland komen nog storm achtige winden voor. Behalve plaatselijk in Engeland, is de lucht bijna overal betrokken of nevelig. Regen valt in W.-Duitschland, Z.-Frank- rljk, om het Skagerak en bij Schotland en IJsland. Voorloopig is nevelig weer met eenige af koeling te wachten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 10 G 11 DECEMBER Zonsopgang 8.01 uur, zonsondergang 3.45 u Maan op voorm. 11.28 uur, onder nam. 9.47 u VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 11 DECEMBER Van 's avonds 4.15 uur tot 's morgens 7.32 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Heden Vorig Rhetnfelden 0.00 1.09 Cflub 160 1.60 Rreisach 0.90 0.94 Km8 1.33 1.95 K-h! 1.21 2.05 Coblens 1.93 1.81 Mnxau 3.43 3.56 Trier 0.73 1.95 Dledeshetm 0.90 120 Keulen 1.66 1.31 Mannheim 2.34 2-53 Pnsseldorf -1.03 0.57 Lohr j.89 1-82 Riihrort -0.29 -0-30 Mainz 0 32 0-37 Wesel -0.06 -0.76 hingen 0.U0 1,54 Emmerik 1.14 0.2a HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Peirzij! 7 06 14.39 Hellevoetsl. 6.02 18.23 Terschelling 11.46 23.57 Willemstad 6.49 19.17 iianingen ttlO 12.35 Hrouwersh. 5.14 17.35 Pen Helder 10.35 22.20 Zierikzee 5.3T 18,08 I Imuiden 6.07 18.31 Wemeldinge 6.06 18, "42 Hoek v. Holl. 5.12 17.30 Vlissingeu 4.04 16,39 Schevc-ningen 5.32 17.50 Terneuzen 3.43 17,15 Kotteidam 6.07 19.52 Hansweert 4.03 16,28 Auto- en motorongelukken Te Amsterdam kwam een automobi list met zijn auto in botsing met een tram wagen van lijn 25 op den hoek ven Ferdi nand Bolstraat cn Stadhouderskade. De auto werd tamelijk erins-tig beevhadigd en ook de tram liep eenige schade op. De be stuurder \en de auto kwam er met enkele schrammen af, doch hij was dermate over stuur, dat hij over het ongeval niet goed kon worden gejroord door (Je politie. Een bestelauto van dc fa Van Ameron- gen is, waarschijnlijk door de straatjeugd, in het water van de Leliegracht geduwd. Een kraanwagen haalde het voertuig weer op het droge. Bij Heus den reed de bestuurder van een vrachtauto zoodanig tegen een boom, dat de man, zekere G. de G. uit Klundert, door de voorruit sloeg en ernstige hoofd wonden opliep. Te M e e 1 i c k (L.). werd de landbouwer R., die zonder op te letten den weg c stak, door een vrachtauto gegrepen. De i liep inwendige kneuzingen en een been breuk op. Autobus contra tram Men meldt ons uit Den Haag: Zondag ochtend omstreeks half 10 is bij het viaduct op den Rijswijkschenweg een autobus van den intercammunalen dienst Amsterdam- Rotterdam in botsing gekomen met eei tram. De autobus werd zwaar beschadigd. De il-jarige mej. F. B., wonende in de Doove Netelstraat te Amsterdam, werd ernstig wond. Zij kreeg een hersenschudding ook eenige blessuren aan het gelaat. Zij is in liet gemeenteziekenhuis Zuidwal ter pleging opgenomen. Ook is nog bij hot geval een jongetje gewond, doch niet ernstig EEN VREEMD BERICHT Het Volk meldt uit Oirsrhot: Bij het gemeentebestuur is een missive hinnengekomen van den den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin de Raad wordt aangemaand de loonen en salarissen van het gemoentepersoneel binnen drie maanden met 6Vz procent teverhoo- Deze verhooging moet terugwerkende kracht hebben tot 1 Juli 1934, Nederlandsch schip van de ankers geslagen Aan de Engelsche kust van Essex bij Wallton is het Nederlandöche miortorsoliip „Titia", uit Denemarken komende, van de ankers en op het strand geslagen. De red dingboot maakte het schip vlot, doch toen braken achtereenvolgens drie trossen, zoj- dat de „Titia" een tijdlang hulpeloos rond dreef en door de zware zeeën tegen de pier werd geslagen. De uit vijf personen bestaan de bemanning slaagde er in den wal te be reiken. Het eohip kon men aan de pier be vestigen. Een geheimzinnige verdwijning De 16-jarige v. d. Hommel uit Oss moest Vrijdag jl. voor het kantongerecht te Deu Bosch verschijnen voor een klein verkeerts- vergrijp. Hij begaf zich derhalve, vergezeld door zekeren Ven B., die bij de familie v. d. Hommel inwoont, per fiets naar 's-Bosch. Na afloop van de terechtzitting reden de jongens huiswaarts, doch ter hoogte van de brug over den Dommel, aan het Hinthamer einde te 's-llerlogenbosch, bemerkte v plotseling, dal zijn metgezel, die even tevo ren nog naast hem had gereden, verdwenen was. Hij zocht overal, doch zijn pogingen bleven vruchteloos. Er was geen spoor van den vermisten knaap meer te ontdekken. Van B. keerde dientengevolge alleen naar huis terug, waar hij zijn kostbaas (den va der van den vermisten jongen) van het gebeurde op de hoogte stelde. Onmiddellijk deden de ouders aangifte bij de politie. Nog steeds is de jongen zoek. Een broer ven moeder van den vermiste, zekere J. v Pas, werd twee jaar geleden eveneens mist en later, door revolverschoten gedood, in een weiland onder Oss teruggevonden. INBRAAK EN DIEFSTALLEN Te Zandvoort kwam men tot de dekking, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het Casino. Het gebouw was verleden zomer in gebruik van de N.V. Tuschinsky's Exploitatie-Mij. Vanaf September was het gebouw gesloten. De inbrekers hebben een spiegelruit in geslagen, waarvan niemand iets heeft ge hoord. Het geheele kantoor is overhoop ge haald. In de kelders hebben de ongewensch- te bezoekers zich tegoed gedaan ea.n wijn. Er werden drie gebruikte glazen gevonden Uit het Sociale Leven Dc UIT DE SIGARENINDUSTRIE samenwerkende werkliedenorga nisaties in dc sigaren-industrie hebben vai de beide patroons-organisaties voorstellen ontvangen voor een loonsverlaging tot 12 procent en hooger. Donderdag, 13 Dec., zal te Utrecht dc eerste conferentie over deze voorstellen gehouden worden. De vier werklieden-organisaties hebben den Minister van Sociale Zaken een telegram gezonden, waarin de aandacht wordt geves tigd op de steeds toenemende werkloosheid en zelfs gedeeltelijk ontslag in de sigaren- Industrie. Gevraagd worden spoedige maat regelen tot stopzetting der machines in de sigaren-industrie. Tevens wordt een onder houd met den Minister verzocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2