Jliruuir griteri)t W Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken SlbonnementsprnS Per kwartaal in Leiden én in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'[2 ct. Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar N°. 5347 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 10 DECEMBER 1934 15e Jaargang Sifertentieprfésn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 ie zich heden abonneert als kwartaallezer op ons blad ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, alsmede de rijkverzorgde Kerstbijlage. Aanbrengers ontvangen weer keurige premie's Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE ZUINIG MET OPTIMISME In de Kamervergadering van Vrijdag 1.1. deelde de Minister voor Sociale Zaken het volgende mee: „Er heeft deze morgen een bespreking plaats gevonden tusschen den minister en directeuren van hypotheekban ken. Daarbij is gebleken, dat de hypotheek banken reeds bezig zijn met de conversie yan pandbrieven. Slaagt deze conversie, dan zou men de hypotheekrenten kunnen ver lagen, op voorwaarde dat daarvan huur- .verlaging het gevolg is". In deze verklaring zit een goede hem. De regeering begrijpt, dat zij niet geheel werkelpos kan blijven ten aanzien van de belemmeringen, welke huurverlaging tegen houden. Zij tx-eedt in deze wel geheel anders op, dan bij andex'e gelegenheden, doch elk ding dient „naar zijn aard" be handeld te worden. Menigeen, het kwam ook in ons Kamer overzicht uit, noemde dit een verblijdende mededeeling en vertrouwt, dat het de goede richting uitgaat. Wij zijn het daar volkomen mee eens. Het moet ten deze wel de goede richting uitgaan. Niet zonder reden sprak de minis ter van „automatische" huurdaling, welke in gang is. Alleen maar, het gaat niet met de regelmatigheid, en egalitéit van een automaat; integendeel is er zeer veel On regelmatigs in en wordt het door velen een pijnlijke opératie. We komen even terug op deze verklaring, omdat we belanghebbenden zouden willen raden: wees zuinig met uw optimisme. Immers, de wet van vraag en aanbod Iaat zich, behoudens uitzonderingen, op het gebied der woningdistributie nog in alle strengheid gelden. De vex-huurder neemt de huur, welke te bedingen is en de huurder trekt zich. van hooge hypotheeklasten, duur onderhoud en v erhoogde belastingen ten nadeele van den vex-huurder niets aan. Gevolg van een en ander is b.v., dat de huren van middenstandswoningen in ver schillende plaatsen enorm zijn gedaald, wat louter schade is voor den verhuurder; ter wijl vooral in de groote steden de ai*bei- derswoningen op hetzelfde huurpeil zijn ge bleven; een feit te erger, omdat de loonen en steunbedragen aanzienlijk zijn vermin derd. Wij juichen het toe, dat de minister een bespreking heeft gehad met directeux-en yan hypotheekbanken. Dat deze reeds bezig zijn met de conversie van pandbrieven, was bekend. Men heeft de advei-tenties daarover kunnen lezen; mitsgaders de verslagen over de moeilijkheden, welke deze conversies met zich brengen. Dat de hypotheekbanken aan renteverla ging de voorwaarde willen verbinden, dat ook de huren naar beneden gaan, is wat nieuws. Of dit denkbeeld in de praktijk uit voerbaar zal zijn, betwijfelen we yoorloopig nog. Voorts rijst de Vraag, in hoeverre direc teuren hier bindende toezeggingen konden doen en ook, of er bereidheid is om de rente tusschentijds te verlagen. Het staat ook voor ons vast, dat bij door gaande „aanpassing" nieuwe hypotheken 'tegen een lager rentetype afgesloten kun nen worden dan tot voor een jaar ongeveer het geval was; maar de looptijd is meestal •vijf, een enkele maal tien jaar en hoe zal het met nog „jonge" hypotheken gaan. Wij hoorden van een groote instelling, welke, ongevraagd, de hypotheekrente ver laagde; we kennen een groote bank, waarmee rijksinstellingen gaarne zaken doen, welke alleen bij gebleken onwil tot executie overgaat; maar wij weten ook, dat hypotheekbanken, welke heusch geen slechte naam hebben wat coulant optreden betreft, eenvoudig aan de zuchtende hypo theekhouders schrijven: wij houden ons aan het vrijwillig gesloten contract (u zou het, als het in uw voordeel was, ook doen)met de slechte economische omstandigheden kunnen we geen rekening houden. Zaken zijn nu eenmaal zaken; men kan zich niet al te zeer over deze houding ver hazen. En toch geeft ieder toe, dat in abnor male tijden ongewone concessies gevraagd mogen worden. Zal het overleg van den minister met de hypotheekbanken eenig resultaat hebben 7 Men zij zuinig met zijn optimisme. BEDRIJF GESLOTEN; WERK WEGGESTOOTEN Het maakt wel een eigenaardige indruk, dat men op dezelfde dag breede beschou wingen leest over energieke actie in Lim burg naar meer industrialisatie, maar ook een bericht als dit: „Wegens ontbreken van bestellingen wordt de schroefboutenfabriek „Hollandia" te Krimpen aan den IJsel voor- loopig gesloten. Aan het geheele personeel Waarom? zal misschien iemand vragen. Het is in deze abnormale tijden toch zeer noi'maal, dat de werkgelegenheid inkrimpt? Ongetwijfeld, wanneer het gebruik af neemt, mangelt het ook aan bestellingen; doch juist dat is hier niet het geval. Dc hoofdfactor is althans een andere: het is de sterk toegenomen invoer. Alsof we zelf geen schroefbouten kunnen vervaardigen, lcoopen wij ze bij tonnen vol in het buitenland. Zie hier een paar cijfers. In 1932 werd per maand ingevoerd gemiddeld 225 ton. In de eerste helft van 1933 daalde dit kwantum aanzienlijk; het was 218 ton per maand. Maar in de tweede helft van dat jaar be droeg het 303 ton. En dit jaar deden we ons uiterste best om de invoer omhoog te bren gen: in het eerste halfjaar 235 ton per maand, in het derde kwartaal 432 ton. Vooral dat laatste cijfer is verontrustend. Zou het zoo doorgaan, dan roeiden we bin nen enkele maanden onze geheele schroef boutenindustrie uit. We willen echter voorzichtig zijn in onze conclusie. Over 1932, 1933 en de eerste 9 maanden van dit jaar is er een stage, maar nog niet sterk in 't oog springende stijging: eerst 225, toen 260 en eindelijk 300 ton pei maand. Alleen in de drie laatste maanden ging het met sprongen. Het zal gewenscht zijn de oorzaak daar van na te gaan. Maar het is evenzeer noo- dig, dat de regeering het verschijnsel van dag tot dag volgt. Is het even mogelijk, dan dient door contingenteering aan zoo rigou reuse concurrentie een einde te worden ge maakt. Men behoeft geenszins de bezwaren te ontkennen om op de voordeelen er van te kunnen wijzen. Dat de Quaker Oats Com pany, welke haar producten gedurende veertig jaar uit de Vereenigde Staten in voerde, thans te Rotterdam groote com plexen heeft aangekocht om hier havermoui to fabriceeren, is een indirect en gunstig gevolg van verhooging der invoerrechten. Er is echter veel meer reden voor om te bevorderen dat schroefbouten, welke hier gemaakt worden ook in de toekomst in ons land te pi'oduceeren. Ongeacht de dwaas heid van sommige Nederlandei's, b.v. de di rectie van een zuivelfabriek, om zelfs in deze tijden zonder eenige noodzaak een ma chine in het buitenland te bestellen. Het schijnt wel of we nooit wijzer wor den. Ondanks de krachtige actie, welke er; in de laatste jaren voor het gebruik van Nederlandsch Fabrikaat gemaakt wordt; en ondanks het feit, dat onze industrie nog zoo scherp concurreeren kan en een zoo goede naam in het buitenland heeft, dat zij van de Perzische regeering opdracht kreeg voor groote havenwei-ken aan de Kaspische Zee, terwijl over het bouwen van fabrieken en openbare werken onderhandeld wordt. Perzië laat onze industrie binnen en wij zelf geven „niet thuis"; terwijl zelfs een uitzondering, welke de regel bevestigt, thans niet toelaatbaar is. BINNENLAND Ned. Roode Kruis Installatie Prinses Juliana De plechtige installatie van H. K. H. Prin ses Juliana als Voorzitster van het Hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis zal plaats hebben op Donderdag 13 dezer om 3 uur. DE REIS VAN DE K XVIII. De onderzeeboot K XVIII bevond zich op 8 December te 12 uur 240 Mijl zuidelijk van Gomera (Canarische eilanden), op 24 gra den 47 min. N.B. en 16 graden 37 min. W.L. Koers 285'.* MONUMENT GRENADIERS EN JAGERS De onthulling heeft Zaterdag op Waalsdorp plaats gehad Prinses Juliana nam aan de plechtigheid deel Zaterdag heeft op Waalsdox'p de plechtige onthulling plaats gehad van het monument, ter nagedachtenis van de,bij de gevechten te Brussel in 1830 en tijdens den tiendaagschen veldtocht in 1831 gevallen gre* nadiers en jagers, welk monument' is^aatige- boden aan de regimenten grènkdi'ers.-en ja gers door de reserve- en oud-reserve-officie ren dezer regimenten. H. M. de Koningin was bij deze plechtig heid vertegenwoordigd door Haar adjudant, den kapitein der grenadiers H. J. Phaff, ter wijl H. K. H. Prinses Juliana persooiilijk aan wezig was om de .onthullingsplechtigheid te verrichten. De minister van Defensie, die bericht van verhindering had gezonden, werd vertegen woordigd door den commandant van het veld leger, lüit.-generaal Jhr. W. Röell. Voorts waren aanwezig de chef van den Generalen Staf, de burgemeester van Den Haag, de le ger- en vlootpredikant in algemeenen dienst, de hoofdaalmoezenier van leger en vloot, de legerpredikanten, ds. Bootsma en ds. Nauta en vele anderen, w.o. de vereenigin- gen „De Garde" en „Ons Lege:*" (met vaan del). Toen de Prinses het kamp betrad, speelde de Kon. Mil. Kapel het Wilhelmus, waarna de troepen werden opgesteld, met de vaan dels aan weerszijden van het te onthullen monument. Nadat allen hun plaatsen hadden inge nomen, nam de brigade-commandant, kolo nel Fruyt van Hertog, het woord, om in de eerste plaats de Koningin te danken voor Haar vertegenwoordiging en de Prin ses voor I-Iaar tegenwooi-digheid. Nadat hij ook andere aanwezigen had dank gebracht voor hun tegenwoordigheid, verleende spr. het woord aan reserve-kolonel Verberne. Kolonel Verberne herinnex*de er aan, dat het de voormalige brigade-commandant, de huidige generaal-majoor baron van Voorst tot Voorst was, die indertijd tegenover de reserve-officieren der grenadiers en jagers den wensch uitsprak om evenals zulks in bijna alle buitenlandsehe plaatsen het ge val is ook hier in Waalsdorp een gedenk plaat te plaatsen, vermeldende de namen onzer gesneuvelde kameraden der grenadiers en jagers. Spr. uitte een woord van dank tot allen, die door hun aanwezigheid hier of door hun medewerking het plan hebben doen slagen. Het is een daad van innige piëteit, die wij thans gaan verrichten jegens onze gesneu velde kameraden. Zij allen, grenadiers en jagei's, wier gedachtenis wij hier blijvend gaan herdenken en wier vaderlandlievende daden wij aan de vergetelheid gaan ontruk ken, zij hebben hun eed, hun belofte, hun plicht tot het uiterste gestand gedaan met het offer van hun leven. Nadat op spr.'s verzoek kapitein Moorman de namen der eere-tafel had voorgelezen, vervolgde spr. zijn rede aldus: En wanneer ik thans schouw in uw aller blikken den rouw en toch ook weder de dankbaarheid jegens onze gevallen kameraden dan meen ik in uw geest te spreken, wanneer wij hier bij insluiten hen allen, oud-grenadiers en jagers, die in onze koloniën mede zijn ge vallen op het veld van eer onder den uitroep, zooals wij het zelf daar beleefden, van Leve de Koningin. Kol. Verberne verzocht vervolgens aan de Prinses het gedenkteeken te willen onthullen, waaraan de Prinses voldeed onder de tonen van het Wil mus, gespeeld door de.Kon. Mil. Kapel Kolonel Verberne droeg vervolgens het eenvoudige monument, bevattende de 52 namen der gesneuvelden, over aan den Brigade-commandant, waarna allen een minuut stilte in acht namen. Verdere toespraken Met een korte rede aanvaardde vervolgens kolonel Fruyt van Hertog het monu ment. De oude vaan, die bij de gevechten heeft dienst gedaan, stelde spr. vóór het monument op. Daai*na speelde de muziek Valerius' „Gelukkig is het Land". Verscheidene kransen werden aan de voet van het monument gelegd, waarna nog ge neraal Röell het woord voerde namens den Minister van Defensie. Tot slot der plechtigheid is langs het mo nument gedefileerd, terwijl de Kon. Militaire Kapel den Grenadiersmarsch, „Turf in je ransel" speelde. De Uiver naar Indië Vertrek reeds 19 December In tegenstelling met 't geen aanvankelijk werd bericht, zal de Uiver niet den 20sten, doch reeds den 19den December vertrekken voor de Kerstvlucht naar Nederlandsch Oost-Indië. De Uiver wordt den 22sten op Tjililitan verwacht; het verti*ek voor de thuisreis naar Nederland blijft op den 26en December vastgesteld. Volgens het reis schema zal de D'ouglas den 29sten weer in Amsterdam zijn. Het Fransche Vreemdelingen legioen Verbintenis ontraden Hoe vreemd het ook schijne, na alles wat in verschillende bladen over ervaringen in het Fx-ansche vreemdelingenlegioexi is ge schreven, toch moetexi er voortdurend nog Nederlanders voor dit legioen zich aanmel den. Maar het aanbod is zoo groot, dat zelfs zonder onderzoek elke aanbieding af gewezen wordt. Het wordt derhalve ontraden zich naar Frankrijk te begeven met het plan zich bij het Vreemdelingenlegioen te laten inschrij ven.' Duwende en durvende fiscus Omzetbelasting Gas en Electriciteit Tegen elke behoorlijke wetsinterpre tatie en logica in heeft de mon. van Financiën, toen de opbrengst der omzet belasting tegen viel; eerst besloten, dat ook de gem., wat haar gas- en elec- triciteitbedrijven betreft, onder deze wet vallen en vervolgens, dat de belas ting niet van de productie-, maar van de distributieprijs geheven zou worden. Hetgeen een enorm verschil maakt. De minister kon moeilijk aantoonen, dat het gas in de buizen en de electriciteit langs de voedingskabel een „bewerking" ondergaat in de zin der wet; maar beriep er zich op, dat het monopolistische bedrij ven zijn. Een bewering, welke de concur rentie der petroleum over 't hoofd ziet. Men lette slechts op de Haagschë cijfers. In Sep tember 1933 werd door particulieren 1 gewone metex's 3.587.599 M3 gas verbruikt en in September van dit jaar slechts 3.181.164; dat is een achteruitgang on danks bevolkingsaanwas van ongeveer 11%. Met de electriciteit staat het ook niet be ter. In September 1933 werd voor verlich ting, gewoon tariéf, verbruikt 675.000 kW. en in September van dit jaar 600.000 kW.; voor verbruik over muntmeters waren deze cijfers 315.000 en 290.000; en voor nacht- stroominstallaties 972.280 en 824.554 kW. Weer hetzelfde of nog hooger percentage. Alles ondanks het m 0 n 0 po 1 i s t i s c h kaï'akter. Er werd dan ook heftig en alzijdig gepro testeerd tegen de beslissing van den minis ter; en deze gaf iets toe: hij stelde het per centage voor 1934 vast op 22/3 in plaats van 4%. Bij verschillende gemeenten bleef men echter voornemens om tegen deze onbillijke regeling in beroep te gaan. En wat besloot nu de fiscus op instigatie blijkbaar van den minister? Zij deelde aan de gemeenten mee dat dc aanslag voor de gemeenten, welke bezwaarschriften mochten indianen, weer op 4% gebracht zou worden; wie evenwel zonder verzet het hoofd hoog, zou maar 22/s% behoeven te betalen. Men vraagt zich af, wat voor rechtspraak dat is? Willekeurig wordt eerst door den minis ter bepaald, dat de heffing 22/3 zal be dragen, hoewel de wet,- waarop men zich, zij het ten onrechte, beroept, spreekt 4 En nu volgt er: wie voor zijn recht durft opkomen zal als straf op zooveel stou tigheid geen 22/a maar 4 moeten beta len. Is dat rechtsorde? Intusschen vernemen wij, dat het bestuur der Ver. van Nederl. Gemeenten, dat onop houdelijk in deze dingen bezig is, de ge meentebesturen heeft geadviseerd maar even te wachten met het indienen van be zwaarschriften; men wil alsnog trachten den minister van zijn ongelijk te overtui gen. Waarschijnlijk zullen nu verschillende colleges van B. en W., die van de raad een algemeene machtiging kregen om in verzet te gaan, even het verloop der zaken af wachten. VEREEN. „SPELLINGVRSDE". Het Hoofdbestuur van d? Vereeniging „Spellingvrede" houdt Dinsdag 11 Decem ber des namiddags të 8 uur te Amsterdam een bijeexikomst, waar Mr. Dr. E. W. C a t z, voorzitter van de vereeniging, Minister Mr. H. P. M a r c h a n t en Pi*of. Dr. N. J. H. Gerlach Royen zullen spreken. De K.R.O. zal de redevoeringen vóór de pauze op de golflengte van 1875 meter uit zenden. De statuten der Vereeniging zijn thans Koninklijk goedgekeurd. KERST- EN NIEUWJAARSVERLOF. De Minister van Defensie heeft bepaald, dat aan de militaix-en, aan wie ter gelegen beid van het Kerstfeest en/of den Nieuw jaarsdag verlof of bewegingsvrijheid wordt verleend, hetwelk zou eindigeix op Woens dag 26 December en op Dinsdag 1 Januari, kan worden toegestaaix terug te keeren per eerste reisgelegenheid op Donderdag 27 Decembex*, onderschcidexilijk Woensdag i Januari. PROEFVLUCHT VAN DE SNIP Zaterdagmiddag heeft de Snip, die de Kerstpostv lucht naar West-Indië zal ma ken, een proefvlucht boven Waalhaven ge maakt om na te gaan of de vele verande ringen, die aangebracht zijn, aan de ver wachtingen beantwoorden. Gedurende lan gen tijd hebben de motoren eex'st px'oefge- draaid, waarna in tegenwoordigheid van den heer Plesman en den gezant van Vene zuela, Di'. José y Ccirdenas de start voor de proefvaart plaats had. De voorloopige resultaten beantwoordden aan de .verwach tingen. STEUNREGELING KUNSTENAARS Reeds geruimen tijd zijn plannen in de maak om noodlijdende kunstenaars eenige steun te verleenen. Op de begrooting van 1934 en ook op die van 193t> was reeds een bedrag daarvoor uitgetrokken. Deze post komt mox-gen aan de oi'de in de Tweede Kamer en de Minister zal dan vermoedelijk nadere mededeelingen doen. Er zal, naar we vernemen, een centrale kas gevormd worden tegen een jaarprewiie (men zegt van f 35) zoodat de steun op ba sis van een verzekering wordt verleend. Dit gaat echter per 1 Jan. 1936 in. Voor 1935 zal dan een noodvoorziening getroffen worden. Voor de eigenlijke voorziening is de me dewerking van de gemeenten noodig. Heel veel tijd is noodig geweest om deze te ver krijgen, doch dezer dagen heeft ook de laatste gemeente, Amsterdam, haar fiat ge geven. GEP. GENERAAL-MAJOOR HANAU f In dén ouderdom van 67 jaar is gisteren de gep. genex*aal-majoor L. Hanau te Bus- sum overleden. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 De omzetbelasting en gas en electriciteit. Op 13 Dec. zal de installatie plaats hebben van Prinses Juliana als voorzitster van het Roode In het kamp Waalsdorp is Zaterdag het monu ment onthuld ter nagedachtenis van de in 1830 gesneuvelde grenadiers en jagers. De Uiver zal reeds op 19 December naar Indië vertrekken. Blz. 2 Hot Joego Slavisch-Hongaarsch geschil wordt, volgens geruchten te Geneve, ernstig toegespitst, doordat de Kleine Entente er op zal staan in het gelijk te worden gesteld. De Zaterdag gehouden redevoeringen namens de groote mogendheden waren nogal gematigd van karakter. Hongarije heeft een memorandum ingediend waarin het alle schuld ontkent en de Kleine Entente van een politieke hetze beschuldigt. Belgrado heeft de uitdrijving van Hongaarsche ingezetenen stopgezet. Henderson en Norman AngclI krijgen Vrcdes* Nobelprijzen. De politie heeft nadere aanwijzingen gekregen omtrent de moord in de Groote IJpolder in de nacht van 27 op 28 September 1933. Blz. 9 Op een bijeenkomst van vereenigingen. betrok ken bij het handelsonderwijs is een motie aange nomen, waarin wordt aangedrongen op invoering van de gewijzigde spelling in regceringsstukken. Blz. 10 Te Den Haag is de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van het Gewest Holland vaa het Ned. Chr. Gymnastiek Verhond. Vergadering van de provinciale organisatie vaa A.R. Propagandaclubs in Noord-Holland. De Nederlandsche Handelsbalans in November. Laatste oproep inzake de enquête naar de zgn. achterstallige vorderingen op Duitschland. Kunst en Letteren. Sweelinck en de Psalmen De drie laatst verschenen nummers van „De Lofstem", het orgaan van den Bond van Chr. Zang- en Oratoi'iumvereenigingen, waren buitengewoon interessant doordat de lezing over „Sweelinck en de Psalmen", die de heer R. Reintema op de jaarvergadering van den bond te Leeuwarden heeft gehou den, en die een belangrijke studie over dat onderwerp blijkt te zijn, daarin was afge drukt. Wij schrijven uit het laatste stuk het vol gende over: Het was nog niet zoo lang geleden, dat het psalmboek der Hugenoten in de Noor delijke Nederlanden had opgehouden tot de verboden boeken te behooren. Met de Neder landsche vertaling van Datheen waren deze melodieën ingevoerd bij de Calvinistische kerk, die dezen bundel, hoe langer hoe meer, als „een kostbaar symbool der duurgekochte gewetensvrijheid" beschouwde. Behoeft men zich er over te verwonderen, dat een kunstenaar als Sweelinck, die door zijn ambt als ox'ganist, met deze melodieën in aanraking kwam, gegrepen werd door de geheel eigen schoonheid dezer kloeke en vaak zoo echt-mooie melodieën! In 1597 reeds had Sweelinck een paar psalmen afgestaan in een verzameling van MognarL En als deze goed ontvangen en gaarne gezongen worden Verschijnt in 1603 het eerste Boek der Psalmen, vijftig psalmbewerkingen be vattend. Het was opgedragen aan Schout, Burge- mcesteren en Schepenen zijner vaderstad, met de belofte ook de andere psalmen op dezelfde wijze te componeeren en uit te geven, „in geval het degenen bleek te beha gen, tot wier gebruik en genoegen hij (Swee linck) deze proeve in het licht had gegeven." Dat dit inderdaad het geval was, heb ik U al medegedeeld. De psalmen werden gaar ne én veel gezongen. En hoe meer ze ge zongen werden, des te meer voelde Swee linck zich gedrongen, dit eens begonnen levenswerk te voltooien. Dat dit weer alleen mogelijk was door den 6teun van de vermogende leden van het col lege, ligt voor de hand. Men leze er de op dracht van het tweede Boek der psalmen an 't „achttal muziekliefhebbers in de zeer ermaarde stad Amsterdam" maar eens op ia. Mede door de hulp van deze muziek liefhebbers werd de uitgave mogelijk ge maakt. En als Sweelinck in 1621 voor altijd de oogen sluit, zijn alle psalmen door hem bewerkt, reeds in druk gegeven. Men heeft gevraagd waarom Swee linck deze psalmen op Franschen tekst componeerde. En men heeft geantwoord, dat voor een meerstemmige psalmbewerking bij den Cal- vinistischen eeredienst toch geen plaats zou zijn geweest. Hierin ligt natuurlijk een kern van waarheid, maar men vergete niet, dat de leden dezer college's allen tot den be-i schaafden stand behoorden, voor wie da Fransche tekst in geen enkel opzicht be* zwaar opleverde. Bovendien lijkt mij de mo gelijkheid ook niet uitgesloten, dat juist dezo lieden aan den Franschen tekst do vooxkeur zullen hebben gegeven boven de „poëzie" van Datheen. In ons land verschijnen heel wat vertaal de romans. Volgens de statistieken bedraagt het aantal ongeveer hetzelfde als van de oorspxxmkelijke Nederlandsche romans. Om gekeerd gebeurt het zelden dat een Nedex*- landsche roman in een ander land vertaald en uitgegeven wordt. Slechts aan enkele Nederlandsche auteurs valt. het voorrecht ie beurt hun werk in een vx*eemde taal te zieii verschijnen. De boeken van Mevr. A. van Hóogsti'aten- Schoch blijken evenals in ons eigen land óók in 't buitenland gezocht te zijn. Dezer dagen verscheen een Zweedsche vertaling van haar bekende boek „Gouden Teugels"* Van de Duitsche vertaling van dit werk ver scheen nu reeds de derde druk, terwijl d© vertaling van „De Lange Weg" oxxlangs in tweeden druk verscheen. Dit boekje verhaalt simpelweg de zéér ge varieerde en bewogen historie van onze zoo gi-illig gevormde en ten opzichte van het buitenland zoo merkwaardig liggende Zui delijkste provincie. Wat al lotgevallen vanaf de tijd, toen Limburgs oudste bewoners, vermoedelijk vanuit do Donaulanden er im- migreerden. Van wat al eix-ijd in de Middel eeuwen tusschen wereldlijke en kerkelijk© voreten is Limburgs dierbaar oord getuige geweest! Hoe hebben de godsdiensttwisten en de geheimzinnige praktijken der Bokken rijdej-s het geteisterd! Welk een critiek© momenten heeft het Nederlandsch gezag ar in de 19e eeuw doorgemaakt! Het is goed voor allen, die ver van Lim- bui-g af wonen, dit boekje tc lezen. Dubbel jammer, dat de verhaaltrant zoo dor en zoo droog is. Het boekje is merk waardig en oi'iëntoerend, maar het tintelt niet van leven. Nooit mag Nederland vergeten, dat het in 191S de Limburgsche Jagers uit het land van Venray zijn geweest „die het eerst op de bedreigde punten in Holland aankwamen om desnoods met geweld van wapenen het wettig gezag te 6teunen.'' Limburg is thans trouw, maar de lief de kan niet van één kant komen. Speciaal de meest verwijderde en ongunstigst gele gen deelen van hot land moeten eenigszins apart en met groote liefde behandeld wor den. Dit is, ook in Deu Haag wel eens ver geten. Wij hoeven alleen maar het woord .■.keramische industrie" te noemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1