VRIJDAG 7 DECEMBER 1934 rWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Gemeenteraad De eerstvolgende vergadering van den Daad zal hoogstwaarschijnlijk worden ge houden op Maandag 17 Dec. a.s Bouw- en Woningtoezicht Verslag 1933 Aan het verslag over 1933 van het ge meentelijk bouw- en woningtoezicht is het \olgende ontleend: Bouwvergunning werd in het verslagjaar Verleend niet inbegrepen de werken uit gevoerd door den dienst van Gemeentewer ken of de Bedrijven voor den bouw jan: nieuwbouw: 530 perceelen, o. m. orüvat- lende G00 woningen; herbouw: 10 perceelen, o. m. omvattende 600 woningen; veranderen, uitbreiden en vernieuwen: 137 perceelen, o. m. omvattende 121 wonin gen. Voltooid en in gebruik genomen werden in let verslagjaar: nieuwbouw: 285' perceelen, o. m. omvat tende 350 woningen: herbouw: perceelen, o. m. omvattende woningen veranderen, uitbreiden en vernieuwen: 152 perceelen, o. m omvattende 137 wonin gen; 46 kleine bouwwerken. Op 31 December van het verslagjaar wa ren nog in uitvoering: nieuwbouw: 401 perceelen o. m. omvat tende 437 woningen; herbouw: 3 perceelen, o. m. omvattende 3 .woningen; veranderen, uitbreiden en vernieuwen: 61 perceelen, o.m. omvattende 53 woningen; 13 kleine bouwwerkjes. De statistiek, afgeleid uit de vergunnin gen verleend op grond van de Verordening op het Bouwen en Sloopen, heseft uitgewe zen, dat het aantal in de gemeente aanwe zige perceelen en woningen vermeerderde totaal met 291 perc., o. m. omvattende 371 woningen. Het aantal verminderde totaal met 33 perc., o. m. omvattende 49 woningen De netto vermeerdering bedroeg dus 258 perc., o. m. omvattende 322 woningen. In het jaarverslag over 1931 werd er op gewezen dat de economische depressie nog weinig invloed had gehad op de bouwbo- drijvigheid hier ter stede. In meerdere mate had dit ln 1932 plaats. Evenwel had in 1933 een sterke opleving plaats, een verschijnsel dat in bijna alle steden van ons land zich voordeed, en wel door een groote uitbreiding van den parti culieren woningbouw. Er is een overschot van 509 woningen. Ontkend kan niet worden, dat dit overschot zich uitsluitend betrekt op betere arbeiders woningen, kleine burgerwoonhuizen, mid denstandswoningen en heerenhuizen. De behoefte aan arbeiderswoningen van lage huurwaarde is door den drang der tijdsom standigheden toegenomen. Dammen Tweede klasse competitie NJÏ.B. Hieronder volgt de stand van de tweede klasse competitie Ned. Dambond, district Den Haag. gesp. gew. rem. verl. pnt bordpnt. D.O.S. 2 3 3 0 0 6 37 Naaldwijk 1 2 2 0 0 4 24 D.I.0.2 3 2 0 1 4 37 O.D.B. 1 3 2 0 1 4 33 R.D.G.2 2 1 0 1 2 21 L.D.V. 1 3 1 0 2 2 28 •t Zuiden 1 3 1 0 2 2 28 D.CJL.1 3 1 0 2 2 24 M.D. 2 10 0 10 6 Naaldwijk 2 3 0 0 3 0 20 Van de ontmoeting D.C.L. 1R.D.G. 2. welke intusschen door R.D.G. reeds met 13-5 gewonnen werd, moet nog één partij beslist worden. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN P. C. EN L. P. C. en L. II speelt Zaterdagmiddag om 2 uur tegen V.V.S. II op het. terrein van laatstgenoemds, AANBESTEDING. Namens den „Verhuurdersbond voor Lei den en Omstreken" heeft de architect, de heer A. van der Heyden, in het vergader lokaal van dezen bond aanbesteed: het ver bouwen van de perceelen Oude Vest 11A en 11B. Er waren 20 inschrijvingen. Laagste was A. J. Langeveld te Leiden voor f 7668: hoog ste Wingelaar en Paape te 's-Gravenhage, voor f 34.670. LEIDSCH SCHERMCOMITE. Wegens dienstverbintenissen der L.P.S.V. kunnen de competitie-wedstrijden LPSV I LPSV II. LPSV I—Oegstg. 1 en LPSV II— Oegstg. op Vrijdag 7 Dec. niet doorgaan en zullen deze op een nader te bepalen datum worden gehouden. Op Dinsdag 11 Dec. a.s., 's avonds 7.45 uur, in het Pol.bur.. zullen de navolgende wed strijden worden verschermd: LPSV IIElbe- wee I, LPSV II—Elbewee II. Hoofdsec. de heer v. Duuren, Wedstrijd rooster afd. Floret Leidsch S.C. Maandag 9 Dec., 8 u., zaal Gijsberti, AEW —Leiden, AEW—Oegst. Hoofdsec. de lieeruo Jager. Woensdag 16 Jan. 1935, 7.15—S.4o uur, Gem.school, Burg. Terweeweg, Oegst.g, Oegst.—AEW, Oegst.—Leiden. Hoofdsec. de heer van Duuren. Dinsdag 19 Febr. 1935, 8 uur, zaal Pieters kerkhof, Leidon—AEW, Leiden—Oegstgeest. Hoofdsec. de heer van Duuren. TRAM CONTRA VRACHTAUTO Op de Borstelbrug heeft gisteravond een aanrij ding plaats gehad tusschen een tramtrein van de N.Z.H.T.M. en een vrachtauto bestuurd door T. B. De vrachtauto sloeg om en werd beschadigd. Ook de tram liep lichte schade op. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. NOG WAT TE GOED Door de politie is aangehouden de 22-jarige A. A. W. v. d. M., timmerman alhier, die nog een maand gevangenisstraf moest ondergaan. Voorts is aangehouden de 55-jarige scnilder C. J. S. gedomilieerd te Gorcum, die nog 19 dagen hechtenis moest ondergaan en verder Veroordeeld is tot een verblijf in de Rijkswerkinricnting voo: den tijd van zes maanden. Burgerlijke Stand BEVALLEN. L A Bleiji—Flllppo z: J M Kos terRUaber^n d: Q G de GraafAmmerlaan s F. J van Steilnv Strien z. OVERLEDEN: N v Immerseel m 66 j. ONDERTROUWD: IC Levy 25 en S do Vries Vereen. Maatschappelijk Werk in Ziekenhuizen Het doel eu streven uiteengezet De Vereeniging Maatschappelijk Werk in Ziekenhuizen alhier hield gisteravond in een der zalen van het Administratiegebouw van het Academisch Ziekenhuis aan den Rijns- burgerweg een bijeenkomst, waarin zij het doel en liet streven nader wilde uiteenzetten aan de verschillende plaatselijke vereenigin- gen, welke zoowel rechtstreeks als zijdelings betrokken zijn bij het werk op sociaalmaat schappelijk gebied. Doel dezer bijeenkomst ras de mogelijkheid van nauwer contact en eventueele samenwerking op dit terrein nader onder de oogen te zien. Aan dezen oproep van het bestuur was gevolg gegeven door de navolgende vereeni gingen of instellingen: het St. Elisabeth Zie kenhuis. vertegenwoordigd door de eerw. overste Zr. Sebastiana en de hoofdzuster Zr. Zcphvrina, door den heer Couvée voor het Diaconessenhuis, den heer v. Aggelen voor het Leidsoh Crisiscomité, den heer Mr Roze- mond, als directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, voorts door den Armenraad, de R.K. Ver. van de Kraamverzorging, de Ver. Bethesda, de Onder). Ver. voor Ziekenhuis- erpleging, de ver. Tot Steun, de ver. Voor uit, de St. Elisabeth vereen., de Ziekenver. Israël. Chr. Jeugdihulp, de Mij voor Welda digheid, de St. Margarita van Cortona Stich ting, de Vereen, tot ondersteuning van beh. kraamvrouwen, en de Wijkverpleging van den Nederl. Protestantenbond. Zij allen werden door den directeur van het Acad. Ziekenhuis, voorz. der Ver. voor Maatschappelijk Werk, Dr H. H. Maas, har telijk welkom geheetcn, terwijl hij zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst. Spr. zeide, dat het niet alleen gewenscht „.aar zeer noodzakelijk en nuttig was om tot de zoo noodige samenwerking te komen. De vereeniging bestaat hier ter stede reeds twintig jaar, zonder dat zij echter ooit sterk op den voorgrond is gekomen. Zij was zelfs zoo onbekend, dat er bijna een tweede der gelijke vereeniging werd opgericht, toen bleek, dat er een haast schrijnende behoef te bestond aan meer contact tusschen pa tiënten en achtergebleven familiebetrek kingen. Spr. achtte het doel bij de aanwezigen welbekend: het psychisch lijden der opgeno men patiënten, die niet weten wat met hun gezin gebeurt wanneer zij in het ziekenhuis Verblijven, zooal niet geheel weg te nemen dan toch voor een groot deel te verminde ren. De zoovele tragedies, welke zich telken dage afspelen in de ziekenhuizen zijn daar om te bewijzen, dat een dergelijke vereeni ging zeer noodzakelijk werk kan verrichten. Dit werk nu is in Leiden nagenoeg inge slapen en in ieder geval bij andere steden schromelijk ten achter. Dr Maas gaf daaror het woord aan Zr Sasburg, die in Utrecht maatschappelijk werkster is en die de aanwezigen een en ander over het werk en de werkwijze der vereeniging en de maaatschappelijke werk ster wilde laten hooren. Zr Sasburg vertelde dan, hoe zij reeds twintig jaar geleden in Groningen voor de patiënten der vijf ziekenhuizen werkte en daar de band vormde tusschen arts en pa tiënten, die middels de maatschappelijke werkster een veel beter inzicht kunnen krijgen in het gemoed van den patient. Over de geschiedenis van het Maatschap pelijk werk vertelde Zr Sasburg, dat reeds in 1S85 prof. Emerson in Baltimore de be hoefte gevoelde aan meer contact met zijn patiënten en dat hij 'zijn studenten en co- assistenten er op wees, dat zij in hun prac- tijk lang niet genoeg afwisten van de sociale omstandigheden hunner patiënten. Daarom droeg hij hun op zich erop toe te leggen deze nader te bestudeeren. De vader van het Maatschappelijk Werk is eigenlijk Dr Richard Cabot, die in 190c te Boston het maatschappelijk werk in de ziekenhuizen stichtte. Deze had meermalen bemerkt, dat zijn patiënten de adviezen, welke hij gaf, niet opvolgden en hij stelde een zuster aan, om te onderzoeken waarom dit niet geschiedde. Daarbij kwam aan het licht, dat de sociale nooden een groote rol spelen bij de pogingen der medici om gene zing te brengen. In andere landen werd 'het werk eerst veel later nagevolgd en in 1913 werd het door Zr Termeulen in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam ingevoerd, waarna het m 1909 door den Geneeskundigen Dienst aldaar voor de Gem. Ziekenhuizen werd overge nomen. Spreekster wijdt dan verder uit over het werk zelf en betoogt, dat hetgeen in het gewone dagelijksche leven dikwijls niet wordt bemerkt, in de ziekenhuizen aan het licht komt. De patiënten hebben voorlich ting, raad en hulp noodig. Onderstand geven is echter niet mogelijk. Het maatschappelijk werk mag geen bedeelend instituut worden, het is geen werk voor armen of onvermo- genden, maar het is werk voor de zieken. Het is om den medicus te helpen, die de sociale omstandigheden moet kennen, om den aard van sommige ziekten bij patiënten te kunnen vaststellen. Dat helpt mede voor de medische en therapeutische behandeling. De zuster, die dat werk doet. werkt voor alle patiënten, kijkt niet naar stand, religie of overtuiging, ziet niet, of de patiënt komt uit een dorp of uit de stad. Zij verleent haar hulp middels de bestaande instellingen en naar gelang van de nooden van den pa tiënt zal 'rij hulp moeten zoeken bij deze of bij gene Vereeniging. Zij kan zich ook van hulp terugtrekken, wanneer de vereeni- gingen zelf zich het lot der patiënten geheel aantrekken en wanneer de patiënten weten, dat hun belangen genoegzaam worden be hartigd. Spr. geeft dan verschillende wenken en voorbeelden aan de hand van haar jaren lange practijk op dit gebied en wijst er dan op, dat de zuster voor het maatschappelijk werk van alles op de hoogte moet zijn, van voogdijraad en armenraad, van maatschap pelijk hulpbetoon en buitengewoon onder wijs, van moederschapszorg en vol'kshygiëne, van beroepskeuze en drankbestrijding en van nog zoovele andere dingen, zoodat men niet beter kan zeggen, dan dat zij van alles op de hoogte moet zijn. Het. is natuurlijk begrijpelijk, dat zij aan gaande al deze dingen niet alleen hulp kan bieden. Daarom moet zij ook in contact staan met instellingen en personen, waar heen zij patiënten kan verwijzen. Wanneer tenslotte de betreffende vereeni gingen een goede keuze weten te maken voor een goed onderlegde zuster, dan acht spr. succes ten allen tijde verzekerd. (Ap plaus.) De heer Maas, een dankwoord sprekend voor de keurige uiteenzetting zegt vervol gens een vraag van de aanwezigen te wil len voorkomen en wel deze: waarom dan de ziekenhuizen zelf geen zuster aanstellen voor die taak. doch dat is onmogelijk, omdat dit nu eenmaal weer geld kost en dat moet komen van de vereenigingen. Er wordt op het oogeroblik reeds veel in de beoogde richting gedaan, doch mogelijk wordt er teveel naast elkaar gearbeid op het zelfde terrein, zoodat bij concentratie veel meer bereikt kan worden. Daarom vraagt spr. alle aanwezigen hun vereenigingen liet. hier voorgestelde plan te willen bespreken en te verdedigen, opdat men zal kunnen overgaan tot de aan stelling van een zuster voor maatschappelijk werk. Vei-schillende aanwezigen vroegen nog na dere inlichtingen en weiden op afdoende wij ze beantwoord, waarna dr. Maas de bijeen komst sloot met het uitspreken van de ver wachting, dat alle vereenigingen bereid zul len worden gevonden, om financieel voor het mooie werk bij te dragen. De Gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest VERSLAG OVER 1933 Aan het lijvige jaarverslag over 1933 van het Krankzinnigen-gesticht „Endegeest", da afde'eling voor jeugdige zwakzinnigen „Voor ge^st" en het sanatorium „Rhijngeest", is het volgende ontleend: Nog in meerdere mate dan dit in 1932 het geval was, hebben de slechte' tijdsomstan digheden in het afgeloopen jaar haar in vloed op de exploitatie der gestichten doen gelden. Do verpleegprijzen van „Endegeest" en „Voorgeest" werden met ingang van 1 Jan. 1933 verlaagd van f 825 tot f795 (kleedgeld ad f 30 inbegrepen). Gedep. Staten drongen echter op een verdere belangrijke verlaging aan. De bezetting van „Endegeest" was in 1933 zeer goed. De mannen-afdeeling was gedurende het gehe'ele jaar volledig bezet.; de vrouwenafdeeling in hot eerste halfjaar eveneens, doch in de laatste maanden steeg het aantal open vrouwen-plaatsen snel tot 14 aan het einde des jaars. Gemiddeld wa ren in 1933 echter slechts 2 plaatsen onbe zet, tegen 4 in 1932. Ook „Voorgeest" was heel goed bezet De jongens afdeeling nas, behalve in Decem ber steeds volledig be?.et; de meisjes-afdee ling had in tie eerste maanden des ja^rs nog eenige open plaatsen, doch was later ook steeds vohedig bezet. Gemiddeld was in 1933 slechts één plaats oiien, tegen vier in 1932. De bezetting van „Rhijngeest" was, spé ciaal wat betreft de 2e klasse A, ongunstiger dan in 1932. In verband met meerdere aan vragen voor de 2e klasse B. werd deze klasse mét een paar bedden uitgebreid. Bij den aanvang van 1933 bevonden zich 4 mannen en 1 vrouw in bewaring; in den loop van 1933 werden nog 19 mannen en 23 vrouwen in voorloopige bewaring ge steld. Van deze 47 patiënten werden 5 man nen en 1 vrouw gedurende den in-bewsrings termijn min of meer verbeterd uit de in bewaring-stelling ontslagen; voorts werd 1 man overgeplaats naar de Valcrius-kliniek te Amsterdam, te'nvijl zich aan het einde des jaars nog 2 mannen in bewaring be vonden. De overige 15 mannen en 23 vrou wen werden definitief in ons gesticht opge nomen. Behalve deze, werden in 1933 nog 22 man nen en 29 vrouwen direct op een rechter lijke machtiging opgenomen, zoodat in 1933 in het geheel 37 mannen en 52 vrouwen in de registers werden ingeschreven, tegen 46 mannen en 53 vrouwen in 1932. Van de op- genomenen kwamen 18 mannon en 30 vrou wen voor rekening van de gemeente Leiden Afgeschreven weïden uit „Endegeest" als: (genoegzaam) hersteld 10 mannen en 17 vrouwen; verbeterd 3 mannen en 2-1 vrou wen; niet verbeterd 1 man on 1 vrou\v;over treDlaatst naar ander gesticht 3 mannen en 5 vrouwen; overleden 15 mannen en 14 vrou wen. Totaal 32 mannen en 60 vrouwen. In „Voorgeest" werden afgeschreven als: verbeterd 1 jongen en 2 meisjes; niet ver- heterd 4 jongens en 1 meisje; overleden 3 jongens. De loop der bevolking van „Rhijngeest" geeft dit jaar geen aanleiding tot opmer kingen. De gezondheidstoestand der patiënten was over het algemeen ook clit jaar wéér gun stig. In het voorjaar hëerschte weer een griepepidemie, die bij de meesten goed ver ben; slechts een paar ouden van dagen en een naar zwakke jiatiëntjes van „Voorgeest" werden het slachtoffer van een bijkomende longontsteking. Naar de godsdienstige gezindheid werden in 1933 verpleegd: 635 protestanten; 142 Roomseh-katholieken; S Israëlieten. Over zijn geesti-liik werk alhier, deelt Ds Punselie het volgende mede: ..Het werk ging zijn gewonen gang. de bekende middelen werden gebruikt. Des Zondags en on de groote feestdagen werden met de patiënten godsdienstoefeningen ge houden: met de patiënten van „Voorgeest" werd gecatechiseerd en door bezoek aan de paviljoens getracht met de menschen nader in aanraking te komen en door gesprek en verschaffing van lectuur hun. zoo mogelijk, bii te staan in hun moeilijkheden. Toch werd die. gewone gang geen sleur gang. Daar spraken de steeds weer aan den dag tredende waardeering en belangstelling der patiënten te klaar voor uit. dat het hier gold een poging om aan een dien gevoeld» behoefte tegemoet te komen. Kon daar slechts bii zeer enkelen van blijvende resul taten gesproken worden; allen beschouwen dit uurtje als een uur van stil genot, dat ik meen te mogen zeggen, niet één zou willen missen." De gestïchts nazorgdienst ten behoeve de patiënten in de gemeente Leiden, bleef onder leiding van dr H. C. Jelgersma; voor het maatschanpeüjk werk bijgestaan door Zr van der Male. lederen Woensdagavond werd snre'ekuur gehouden in het gebouw van don Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Leiden Het aantal consulten op dit spreekuur steeg in 1933 tot 592. De zus ter maakte 1141 huisbezoeken. Nieuw ingeschreven werden 66 patiënti (29 mannen en 37 vrouwen) waarvan 24 uit ..Endegeest" ontslagenen en 42, die nog nooit in een inrichting waren verpleegd ge weest. ARBEIDSBEURS. Op den 6en Dec. 1934 waren 4094 (v. j. 3317) werkzoekenden ingeschreven. Uit den Omtrek TER AA DE SNOEKVISSCHERIJ Uit de Ringsloot van den Vier Ambachts polder, voor zoover die verpacht is aan de iicngelaarsvereeniging „Ons Genoegen" te Den Haag, zijn dit seizoen reeds 150 snoe ken met den hengel gevangen. AARLANDERVEEN HALVE EEUW SCHOUW 50 jaar heeft de heer J. van der Lijn den schouw meegemaakt van den Zuid- en Noordein\-rpolder. Het polderbestuur bood den heer Van der Lün een volledig tafelcou vert met inscriptie aan. ALPHEN AAN DEN RIJN VOOR BETER VERKEER Nabij de brug t« Gouwsluis worden verschil lende boomen gerooid, opdat het uitzicht voor auto bestuurders beter zal zijo. Een goede verbetering. TIJDELIJKE KORTING OP WEDDEN GEMEENTE-GENEESHEEREN l. en W. schrijven aan den raad: Bij besluit i Uw raad van 18 Dec. 1933 is bepaald dat ir het jaar 1934 tot den dag. waarop een algc- ;ne herziening van de salarissen en looflir in werking zal treden, de jaarwedden en loonen van n dienst der gemeente zijnde personeel, voor ;r die jaarwedden en loonen door den Raad of kracthens door U vastgestelde regeling zijn be paald, tijdelijk worden verminderd met J0 pet. Met ingang van 1 Jan. 1935 treedt een nieuwe salaris- en loonregeling voor het gemeentepersoneel werking, uitgezonderd evenwel voor de gemcen- tegeneesheeren. waarvan de wedderegeling, zooals die tot heden bestaat, geldende blijft tot 31 Dec. 1935. Noodig is nu dat bovengenoemd besluit ten aanzien van de tijdelijke korting voor de gemeentc- geneesheeren wordt verlengd tot 31 Dec. 1935 den datum waarop eindigt de thans in overleg met de gemeentegeneesheeren getroffen regeling het maatschappij-Ziekenfonds. Daartoe wordt den raad een voorstel gedaan. RENTEVERLAGING GELDLEENING PER RESTO 127.500 Van een geldleening gesloten in 1931 groot f 150.000 tegen 4)S pet. met de N.V. Levensverz. Maatschappij „Utrecht", wenschen B. en W. thans het rente procent terug te brengen. Met de Maatschappij is men overeengekomen tegen 4J/g B. en W. doen daartoe een voorstel aan den raad. VERKOOPAVOND VAN „ORA ET LABORA" Onder leiding van den heer A. J. Dekker hield de meisjesvereeniging „Ora et Labora" in de Ghr. Bewaarschool Hooftstraat haar jaarvergadering. Totaal werden 168 kleedingstukken vervaardigd lie aan kinderen van de Zondagsschool zullen «.-orden uitgereikt. Onder leiding van mej. Tr. Klok verd hierna een verkoopavccd gehouden van ver vaardigde handwerken. Ook hiervoor was 9°^" belangstelling. De' verkoop bracht het mooie be drag van f 110 op. VERGADERING C. H. JONGERENGROEP In een vergadering der Chr. Historische Jonge rengroep leidde Ds. J. Schoneveld. nihicr, het onderwerp „Kerk en Staaf in. dat onder zijn leiding in de komende winterperiode door de groep zal worden behandeld. Spreker gaf eerst een kort overzicht van de geheele staf. waarna hij overging tot de behandeling van de allervroegste historische periode, waarbij de hoofdfuncties in staat en kerk in één persoon waren vertegenwoor digd. Ook in Israël deed zich na de oorspronke lijke theocratische staatsvorm, een dergelijke wijze van regeeren voor. De staatkundige wetten e voorschriften waren gemengd of identiek met 9ocj\ dienstige regelen. Toen David koning was ging hij de ark uit het vijandelijk land halen. Koning Sa lomo bouwde den tempel. In de ballingschap werd deze nauwe band verbroken en is de staatsgods dienst ten einde, hetgeen in bijzondere mate invloed heeft gehad op de wijze, waarop het Christendom zou ontwikkelen. ...erna volgde een bespreking van de manier, waarop de geheede materie aal worden ingedeeld i behandeld. Tot de groep zijn 9 nieuwe leden toegetreden, tn bewijs van de toenemende belangstelling der jongeren en wellicht de uiting van een steeds dringender gevoelde behoefte zich van de zaken op politiek terrein rekenschap te geven. HAZERSWOUDE DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor arbeidsbemid deling staan alhier als werkloos ingeschreven 183 personen, waarvan 68 steuntrekkers. KOUDEKERK LAGEWAARDSCHE POLDER Bij de gister gehouden verkiezing ter voorziening in de vacature wegens het ver trek van den heer J. W. Kwakernaak, is tot voorzitter van de Lagewaardsche polder gekozen de he'er J. Koot alhier. RADIO-DISTRIBUTIE Als gevolg van de aangekondigde verlaag de aansluitingskosten gedurende de maand November zijn in die maand 36 niéuwe abonné's aan het Radio-Distributiebedrijf aangesloten. TEGEN EEN BRUGLEUNING Vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, reed gisteravond de luxe auto M. 6314, komende uit de richting Utrecht, tegen de brugleuning bij den land bouwer Jongerbloed aan den Hooge Rijn dijk. Een der inzittenden, een dame, liep verwondingen in het gezicht op .terwijl do auto zoodanig was beschadigd, dat ZIJ later met een kraanwagen van het „Motorivuis" te Leiden werd opgehaald, KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW Was het vorige jaren steeds gebruikelijk, in dezen tijd inplaats van 3 maal, twee keer per week te gaan veilen, op heden is dc aanvoer nog van dien aard dat van die ge woonte wordt afgeweken en nog steeds drie maal wordt geveild. Ook de prijzen dragen er toe bij dat de aanvoer voor driemaal veilen nog voldoende is. Voor de reuzen- bloemkool in de eerste soort wordt van f7.10 tot 17.50 per 100 betaald. 2de soort brengt van 13.50 tot f3.90 op. Voor waschpeen blijft nog goede vraag bestaan en de prijs ging zelfs nog iets naar boven. Betaald werd per kist van 20 K.G. van f 0.85 tot f 1.25 voor goede waschpeen. Van bospeen komt nog een enkel partijtje dat graag weggaat tegen f 5.10 tot f 6.20 per 100 bos. Het zal hiermede spoedig gedaan zijn. De uienprijs blijft vrij stabiel; deze varieerde van f 2.10 tot f naar gelang van kwaliteit. Spruiten komen nog wéinig. Ze gaan voor f 0.12 tot f 0.14 per K.G. Gele kool brengt in de beste kwaliteit van f 4.60 tot f 5.70 op. Roode kool iets liooger van f 5.30 tot f 6.40. Er is veel wat afwijkend genoemd moet worden. Van An dijvie komt heden heel wat en zoolang er geen nachtvorsten komen zal er ook hier van nog aardig wat worden aangevoerd. De beste soort brengt in kisten van 6 K.G. van f 0.17 tot f 0.26 op. Selderieknollen den gemakkelijk koopers tegen f2.40 tot f3.10 per 100. Grove peen gaat slecht. Deze kan niet meer opbrengen dan f0.60 tot f 0.70 per 100 K.G. Van de teeltregeling is intusschen een en ander bekend geworden. Op een beperking was al wel gerekend. Het eenige wat nieuw is, is dat als maatstaf genomen wordt het geteelde volgens de gehouden inventarisa tie van 1933. Die dus in 1934 een gedeelte braak zou hebben laten liggen heeft hiermee niet zijn teeltrecht verbeurd. De weersom standigheden hebben, dit is de algemcene opinie in het afgeloopen seizoen meer ge daan dan de officieele teeltbeperking. Om trent de U'enteelt verkeert men nog in het onzekere. Wordt dit product onder groen ten gerangsohikt of onder landbouwgewas sen? Deze vraag zal nog wel opgehelderd worden. TUINBOUW BLOEMBOLLENTEELT Op initiatief van de besturen der Tuin- bouwvereeniging Katwijk en Omstreken en de afd. Kaïwijk der Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur was een vergadering uitge- icbreven, waar als spreker zou optreden de heer F. J. Raatjens uit Bennebroek over het onderwerp: „De beteekenis der Super fosfaat-industrie voor Land- en Tuinbouw het gebruik van A. S. F. korrels als nieuwe volklige bemesting, speciaal voor de Bloembollencultuur". Na een inleiding dooi den voorzitter verkreeg de lieer Raatjens het woord om in een uitvoerige en duidelijke lezing het nut uiteen te zetten voor de tuinders van het gebruik der A. S. F.-kor- rels. Vooral de gemakkelijke wijze van mesting en het voordeel werd aangetoond. Wegens het bekende groote tekort aan na tuurmeststoffen is het gebruik van kunst meststoffen de laatste jaren zéér toegeno men en dientengevolge is er geen tuinder- bloembollenkweeker meer die de kunstmest' stoffen niet- kent en niet gebruikt. Het voorgedragene wérd door de vele aan wezigen met aandacht gevolgd en de voor zitter sprak in zijn slotwoord de verwach ting uit, dat men in het algemeen z'n nut zou doen mét de hedenavond bijgebrachte kennis. Vervolgens sluiting dezer verga dering. LE1DSCHENDAM AFSLUITING VERKEER Wegens reconstructiewerkzaamheden van den Vlietweg door den Prov. Waterstaat is ook vanaf heden het gedeelte van den Vliet weg tusschen Broekweg en Wijkerbrug te Stompwijk voor het verkeer afgesloten. Het verkeer in die richting moet geleid worden over den grooten verkeersweg V< burgVeur. KIPPEN-DIEFSTAL Een dezer nachten zijn bij W. in het Wils- veen te Stompwijk een tiental kippen gesto len. De politie heeft de zaak in onderzoek. NOORDWIJK WERKLOOZEN-ONTSPANNING. Door den Chr. Besturenbond, de Moderne Arbeidersorganisaties en den R. K. Bestu- renraad is een adres gericht, aan Burge meester en Wethouders, waarbij zij, evenals het vorige seizoen, een subsidie vragen uit de gemeentekas voor door hen te organise ren cursussen voor ontwikkeling en ont spanning van werkloozen. BENOEMING. In verband met een aan een der leden van het onderwijzend personeel verleend ziekenverlof is door Burgemeester en Wet houders tot tijdelijk onderwijzeres aan die school benoemd mej. Bleecke te Rotterdam, die wachtgeldster is. ONGEGROND VERKLAARD. Bij Kon. Besluit zijn de beroepen onge grond verklaard zoowel van den Raad de zer gemeente als van den heer H. Alders en 13 andere vergunninghouders tegen het be sluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland van 25 Juni 1934, waarbij de gemeente Noord wijk geplaatst is op de lijst bedoeld in artikel 3. 2e lid van de Drankwet, welke lijst bevat de gemeenten met een kom van meer dan 5000 inwoners, ingevolge welk besluit een splitsing van alle drankvergun ningen moet plaats hebben in tap- of slijt- vergunningen. DE SPELLING-MARCHANT. Het leerplan van de openbare school aan de Van Panhuysstraat is door Burgemeester en Wethouders nader aldus gewijzigd, dat tot het invoeren zonder meer van de we spelling-Marschant op die school wordt besloten. BELOONING VAN EEN MOEDIGE DAAD. Door den burgemeester dezer gemeente is Woensdagmorgen met eenige toepasselijke woorden aan den heer Th. Vink overhan digd een aan dezen door het Carnegiehel- denfonds geschonken zilveren horloge met inscriptie en ketting voor een door dezen met levensgevaar verrichte redding van 2 kinderen uit <le Speelsloot in deze gemeente op 13 Mei. RAADSVERGADERING. Naar wij vernemen zal de raad dezer ge meente bijeenkomen Donderdag 29 Decem ber a.s., 's nam. 2 uur. TIJDELIJK OPZICHTER. Door Burgemeeste. en Wethouders is aangesteld tot tijdelijk opzichter bij de uit voering der werken aan den Beveawe_ de Noordduinen de heer Joh. de Kleer te Noord wijk aan Zee. OEGSTGEEST RIJWIEL ONTVREEMD Dhr. K. J. M. R. alhier deed bij de politie gifte dat zijn rijwiel, dat hij voor zijn woning had neergezet, gestolen was. De politie stelt een onder- DIEFSTAL UIT DAMESTASCHJES In den laatsten tijd schijnen er in onze gemeente individuen rond te loopen. die er zich speciaal op toeleggen damestaschjes, die aan onbeheerde fiet sen blijven hangen, te stelen en zich van de gelde lijke inhoud meester te maken. St. Nicolaasavond b.v. zag een dame zich beroofd van een bedrag van f 13.50 .waarschijnlijk bestemd voor St. Nico- laascadeaux. Deze diefstallen zijn te meer te be treuren, omdat ze te wijten zijn aan onachtzaam heid van de dames. Mogen we met de genoemde feiten voor oogen de dames nog eens ernstig op het hart binden haar taschjes van de fiets te ha len en mee naar binnen te nemen? Dat voorkomt onaangename verrassingen. RIJNSBURG GEREF. KERK Door don Kerkeraad is ter verkiezing van een ouderling in dc plaats van den heer Pieper die zijn benoeming niet heeft aan vaard het volgende dubbeltal gesteld:: C. van Egmond Dzn., 2. T. Heemskerk. TUINBOUW Voor waschpeen was er steeds goede vraag met oploopende prijzen. Verondersteld wordt dat het kwantum aanmerkelijk kleiner zal zijn dan vorige jaren, zoodat verwacht wordt dat de prijs zich gemakkelijk zal kunnen handhaven. Thans wordt betaald van f 4.20 tot f 5.60 per 100 kg. Bospeen komt niet meer voor. Uien gingen iets trager. De prijs liep van f 1.90 tot f 2.40 per 100 kg. Voor goede roode kool wordt f 5.40 tot f 6.10. voor gele kool f 3 tot f 4.50 per 100 betaald. Kro ten gingen voor f 1.50 tot f 2.10 per 100 kg. Selderieknollen. het winterproduct bij uitne menrlheid brachten van f 2.20 tot f 3.30 per 100 in de goede kwaliteit. SASSENHEIM OUDERAVOND VAN DE VEREENIGING „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL" Donderdagavond is in het geb. „Bloem- lust" de jaarlijksche ouderavond gehouden van de School met den Bijbel. Radio Nieuws. VRIJDAG 7 DECEMBER 8.00 Een der Dultsche zenders; 11.20 Keulen 12,20 Brussel Fr.; 14.20 Kalundborg of Luxem- ïrg; 15.20 Stuttgart: 17.20 Brussel Fr.; 18.20 .uttgart; 20.20 Londen lteg.; 21.10 Boedapest; .40aft. Stuttgart. 8.05 Luxemburg; S.20—8.50 Par.lls R.11.05 inden Reg.; 17 35 Droitwich; 18.20 Brussel Fr 19.20 Londen Reg.;20.00 Loc. ultz, waaraan me dewerken; R.K. Zangvereen. Pulchrl Studio, l.v. len heer Th. v. Nlekerk; Monda/rcordoon- ereen. Bravo, o.l.v. den heer J J v d Redden; de pauzen gramofoonmuzick; 23.Mafl. Droitwich. ZATERDAG 8 DECEMBER Programma 3: 8.00 Een der Duitsche zenders 12.20 Brussel Fr.; 14.20 Kalundborg of Lux.; 15.20 Keulen; 17.20 Brussel Fr.; 19.50 Luxem- 21.35afl. Brussel Fr. «gramma 4: 8.05 Luxemburg; 8.208 50 Parijs R.; 11.05 Londen R.; 13.20 Droitwich; 18.00 Deutschl.sender; 19.20 Droitwich; 20.5Q Brussel VI.; 21.35—afl. Droitwich. Vooraf was er echter gelegenheid het werk van de schoolkinderen te bezichti gen, met medewerking van het school- personeel, zoodat te ruim half acht de voor zitter, de heer W. Lo s, do vergadering met 't laten zingen van Ps. 118 14 opende, daar na voorging in gebed; hij las vervolgens Ps. 78 en hield naar aanleiding daarvan een kort openingswoord, waarin hij o.m. op wekte om lid te worden van de Schoolver- eeniging en tegelijkertijd de ouders wees op de verantwoordelijkheid der opvoeding. Speciaal in dezen tijd van verwording is het dubbel noodzakelijk „Dc School met den Bijber\in stand te houden. Ten eerste door gebed, ten andere door krachtige fi- nancieele steun en medewerking. Spr. dankte voorts nog het personeel van de Bchool. dat zoo bereidwillig was geweest om het werk van de kinderen aan de ouders te laten zien. Daarna verkreeg de heer J. Wiepke- m a, hoofd der school, gelegenheid zijn lezing te houden over het onderwerp: „De Kerk en onze kinderen". Spr. vangt aan met op te merken, dat de herdenkingsdagen van de Afscheiding hem aanleiding zijn geweest dit onderwerp te behandelen, daar dit speciaal een kerke- lijke aangelegenheid is, welke toch onmid dellijk in verband staat met het nieuwe ge slacht, de kinderen. Ook in onze dagen steekt het ongeloof driest de kop omhoog. Dit beperkt zich niet alleen tot Rusland, wat ten prooi is gevallen aan het bolsjewis me, maar ook in ons land wordt de kerk aangevallen. Wat er op dit gebied gebeurt, ziet spr. niet als toeval, maar als een strijd om het koningschap, of te wel een strijd om het zijn of het niet zijn. De moderne wereld ziet haar koninkrijk hier beneden en wenscht dat te volmaken, terwijl de Christen uitziet naar de stad, welks poor ten zijn van goud. In onze dagen neemt men afscheid van de Kerk des Heeren, De Kerk is bekleed met Goddelijk gezag en onze Koning is van Israels God gegeven, Het kind wordt door do Kerk vast gehou den van de wieg tot het graf. Allereerst is daar de doop, die al dadelijk teeken en zegel is van Gods Verbond. Dat dit kind, uit Christelijke ouders geboren is, is geen toeval en zoo moeten we ook de doop be- schouwen. God werkt middellijk, en dat geldt ook voor de opvoeding. We moeten daarom alles wat tot de opvoeding ten dienste staat gebruiken en al vroeg voor het kind naar school gaat, de kennis bij brengen van de groote Kindervriend Jezus Christus. Spr. behandelt voorts het schoolgaande kind en ziet als eerste taak van de Chris* telijke School de godsdienstige opvoeding, De Bijbel geeft daarvoor overvloedig raad. Spr. beziet voorts de uitbanning van de godsdienst in Rusland, waarbij men ge bruik maakt om door middel van spot met de heilige dingen de kinderziel te vergif* tigen. Leest naar aanleiding daarvan enke le dingen voor uit het Russisch Evangelie. Ook in ons land vindt men "menschen, wel ke op dien zelfden grondslag staan. Thans komt spr. tot de behandeling van het verband tusschen School en Kerk. Tus* schen deze twee zijn geestelijke banden, Spr. zegt: Neemt Uw kinderen mee naar de Kerk. Ook voor ze naaa' school gaan behoort men, al staat het niet in den Rijbel, zijn kinderen zoodanig op te voeden, dat ze mee kunnen gaan, zonder tot last van den ouder te zijn Wanneer het kind schoolgaat, moet het vaste gewoonte zijn de kinieren tweemaal ter kerk te laten gaan. „Jong gewend, oud gekend". Ook als ouders zijn we hierin verplicht, Gods gebod te betrachten. Hierin zijn vaak groote tekortkomingen. Ook het gemengde huwelijk, dat algemeen verkeerd moet ge acht worden, brengt in deze groote moei lijkheden. Als onderwijzer laat men zijn oog gaan over de hoogste klasse, die straks de school zal verlaten waardoor de onder wijzer dus de kinderen, waarvoor zoolang werd gezorgd, niet meer onder zijn leiding heeft. Want na deze gebeurtenis vangt voor het kind zijn levensloop aan en zal het het proces hebben te ondergaan, lichamelijk en geestelijk. Dit is een zorgelijke tijd. Voor de ouders zoowel als voor den predikant, welke door zijn pastorale arbeid, groote in vloed kan doen gelden. Sommige kinderen hebben een gemakkelijk karakter. Anderen daarentegen ziin zeer gesloten. Het is de predikant dikwijls gegeven, dat hij een blik mag werpen in zulk een gesloten ka rakter en daarin beter soms nog dan do ouders, op de hoogte geraakt van de rich ting waarin het kind zich beweegt. Spr, noemt het een crisis bij do rijpere jeugd, wanneer het gaat komen tot openbare be lijdenis, want dan pas blijkt, welke kant zij uit wil: Geloof of ongeloof. Met een krachtige opwekking aan de ouders, om te wandelen in de zuiverheid van het geloof, waar het gaat om de be waring van het pand. besloot spr. zijn met aandacht gevolgd betoog. Na dc pauze wepd een samenspel uitge voerd onder den titel: „De oude School", met medewerking van het personeel der school en enkele oud-leerlingen, hetgeen zeer ln den smaak viel. De voorzitter dankte allen, die haddpn meegewerkt tot het welslagen van deze avond en verzocht ds. P. D. Kuiper te slui ten. TOESLAGFONDS IN HET BLOEMBOLLEN BEDRIJF De uitbetaling van het toeslagfonds in het Bloem bollen bedrijf zal in deze gemeen te plaats hebben op Donderdag 20 Dcc. a.s. van 56% uur in het K.S.A.-gebouw. Dit is de eerste uitbetaling in het con tractjaar 1934—1935. VALKENBURG Zaterdagmiddag 2 uur wordt op het terrein der Valken gespeeld de wedstrijd Valken I—4de reg, Infanterie. Scheidsrechter: J. van Lceuweo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6