Dobbelmcmn leStker..mcm? VRIJDAG 7 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND DE VOLKENBONDSTROEPEN VOOR HET SAARGEBIED Duitsche toestemming Een belangrijk verbod van Buerckel Buerckel. de Saargevolmaclitigde van Hitier, heeft aan alle S.A.- en S.S.-mannen verboden het Saargebied binnen te komen, teneinde alle tendentieuse berichten van communisten en emigranten over Duitsche Putschplannen van te voren in het licht te stellen. Alleen stemgerechtigden mogen in het Saargebied zijn binnen den daarvoor eest el den termijn. De Duitsche toestemming De Duitsche consul te Genève heeft aan baron Aliosi de Duitsche toesemming in het denkbeeld van een Volkenbondsmacht voor het Saargebied overhandigd. Het schrijven zegt wel, dat het de Duitsche regeering niet noodig schijnt, doch men wil er zich ac- coord mee verklaren. Het is door Von Neu- rath onderteekend. De Diplomatische Korrespond enz eischt. "bij de bespreking van de verklaringen van Laval, ten opzichte van de keuze der naar het Saargebied te zenden troepen, dat er slechts personen uit neutrale, tegenover Duitschland volkomen neutraal staande lan den, genomen zullen worden, teneinde ver wikkelingen te vermijden In dezelfde beschouwing wordt met waar deering gesproken over de verklaring van Laval, die er een nieuw bewijs voor is, „dat hij ook verder streng op den grond slag van de rechtvaardigheid en billijkheid wil blijven staan, hetgeen kan worden be schouwd als een gelukkig symptoom. Wan neer Engeland in het voorstel in dezen ,vorm heeft toegestemd en zich onmiddel lijk bereid verklaard heeft daadwerkelijk aan de uitvoering van het plan mede te werken, geeft bet daarmede indirect te ver staan, dat Londen zich in laatste instantie noch uitspreekt in den geest van Locarno, dien men in den laatsten tijd bij de meest verschillende gelegenheden helaas moest missen". De aard der te zenden troepen Volgens te Genève uit betrouwbare bron ontvangen berichten zouden Sovjet-Rusland en Tsjecho-Slowakije den Volkenbondsraad hebben medegedeeld, dat zij afzien van het zenden van contingenten troepen uit hun landen naar het Saargebied. Venvacht wordt, dat behalve Engelsche en Italiaansche ook Nederlandsche troepen, vermoedelijk mariniers, aan de tijdelijke bezetting in het Saargebied na mens den Volkenbond zullen deelnemen. Misschien ook Zweedsche. Te Genève verluidt van Engelsche zijde, dat het troepen-detachement in totaal waar schijnlijk 2000 a 3000 man zal omvatten. In een andere mededeeling wordt ook van 4000 man gesproken. Rapport Aloisi aangenomen De Vol ken bondsraad geeft gisteren een stemmig het geheele rapport van de com- missie-Aloisi inzake de Saarkwestie aange nomen. Alles wat nog te regelen over is, is de samenstelling der plebiscietpolitie. In Volkenbondskringen hoopt men, dat ook de Nederlandsche regeering niet weige ren zal haar medewerking te verleenen, en ook Nederlandsche troepen aan deze orga nisatie zal laten deelnemen. Men denkt daar bij speciaal aan de Nederlandsche mari niers. De „onthulling" van Branting Wij moeten onze mededeeling omtrent de „onthulling" van Branting in zooverre ver beteren, dat de brief waarvan daarin sprake is, niet door Heines aan Ernst maar door Ernst aan Heines was gericht. Het was dus ibv. Ernst, die „den lamme" (Goebbels) per soonlijk te lijf wilde en Ernst spoort Heines aan tot voorzichtigheid met zijn paperas sen, waarbij een opie van Ernst's verkla ring i.z. den Rijksdagbrand. De vlieger UIm nog steeds verdwenen Hoewel men dag en nacht bezig is met de opsporing van den Australischen vlieger. UIm, is men er nog niet in geslaagd ook maar iets van hem te ontdekken. Sensationeele samenzwering in Japan Uit Tokio: De arrestatie van den 17-jari- gen Tokoetaro Igarasji heeft een sensatio neele samenzwering aan het licht gebracht. Deze jongeman, een arbeider op een muni tiefabriek, vroeg Woensdag een onderhoud met prins Saionji in zijn villa, doch werd. toen bleek, met welke bedoelingen hij kwam, gearresteerd. Hij bekende den prins met een dolk te hebben willen dooden. Twee medeplichtigen, een van 18 en en van 17 jaar, werden spoedig eveneens door de po litie in arrest genomen. Dezen bekenden, dat zij een samenzwering op touw hadden gezet tegen het leven van prins Saionji en voorts o.m. tegen het leven van Soezoeki, den voorzitter van de Seijoekaipartij, Wa- katsocki, voorzitter van de Minseito-partij en Adatsji, voorzitter van de Kokoeminda mei-partij. De massa-terechtstelling in Rusland 200 familieleden van geëxecuteerden naar Siberië. Uit Moskou: De familieleden der te Le ningrad en Moskou geëxecuteerde 71 perso nen. zijn op aanstichting van den Volks commissaris van Bii.nenlandsche Zaken, voor den duur van drie tot 10 jaren naar Siberië verbannen. 'Het aantal bannelingen bedraagt 200. Hun bezittingen vervallen aan den staat, Tekort aan vaklieden in Italië Uit Rome: Bij de practische toepas sing der overeenkomsten van de be- roepsvereenigingen van werkgevers en werknemers volgens de richtsnoeren van het fascistisch regiem ter bestrij ding van de werkloosheid, bleek, dat een tekort aan vaklieden bestaat. Er is direct overgegaan tot het instellen van speciale opleidingen ten behoeve van werkloozen, terwijl speciale cur sussen zijn ingericht voor werkende arbeiders. GOEBBELS TEGEN FURTWANGLER EN HINDEMITH Ideeënverandering eischt personenwij ziging j,Atonale rumoermakers" zijn geen echte kunstenaars Gisteravond heeft rijksminister Dr. Goeb bels in het Sportpalust ter gelegenheid van de jaarlijksclie demonstratie der Reichskul- turkammer een redevoering uitgesproken, waarin hij duidelijke toespelingen maakte op het geval-Furtwacngler. Dr. Goebbels zeidc o.m.: Een ideeën-verandering ver eischt een per sonen-wijziging. En waar dit ook vaak door gebrek aan talenten niet kan worden uitge voerd, moest toch, zoo al niet enthousiasme en overgave, dan toch minstens begrip en loyaliteit voor de nieuwe politieke vorming het rijk geëischt en verlangd worden. Wij zijn bij deze omstelling der krachten niet kleinzielig opgetreden, maar het kan en mag de nationaal-socialistische beweging en haar woordvoerders niet ontzegd worden on dubbelzinnig en zonder compromis stelling te nemen ten opzichte van den Duitschen cultuurstand. Het is niet in overeenstem ming met de loyaliteit, die de scheppende kunstenaar den nieuwen staat verschuldigd is, wanneer nationaal-socialistische eischén, die in den geest der strijdende beweging haar rechtvaardiging vinden, verdacht wor den gemaakt en gediscrediteerd worden als komende uit zekere kringen (woorden van Furtwaengler in zijn bekende artikel over het geval-Hindemith). Want het nationaal-socialisme is niet slechts het politieke en sociale, maar ook het cultureele geweten der natie. Heit beteekent ook geen vrijbrief voor hem, die als woordvoerder van een voorbij tijd perk optrad, dat hij zich als vaderlijk be schermheer van onbestreden kunstenaai-s doet gelden en het zich daarbij laat ontbre ken aan het noodige politieke instinct, ge lijk in dit geval (d.w.z. het geval-Furt- waengler). Men kan ontsporingen van den ergst en aard op het gebied der wereldop- atting in het verleden niet verontschuldi gen door ze af te doen als jeugdwerken. Daan-oor is niet de geest des tijds, maar de kunstenaar zelf verantwoordelijk, die mei zijn persoon en met zijn naam achter het werk staat. Dat juist noemen wij conjunc tuur: met de wolven in het bosch huilen en den z.g. geest des tijds offers brengen om er bovenop te blijven. Mogelijk, dat volgen de werken de zonden der vroegere weer trachten goed te maken. Wat ligt echter r voor de hand dan dat het nat.-socia- lisme dan een termijn moet bedingen waar- getoond moet worden of de man van gis ter of van vandaag de echte en ware is. De gelegenheid maakt niet alleen de dief, maar ook atonale musici, die om sensaties te dienen naakte vrouwen op het tooneel in de gemeenste scènes in het had doen optreden en haar daarbij omgeven met de dissonanten van een muzikaal niet-kunnen. Onze oud-Duitsche meesters zouden er voor bedanken in zoodanig verband ge noemd te worden. En wanneer de Duitsche muzikale jeugd zich daarbij aansluit, dan is dat er slechts een ibewijs voor, hoe nood zakelijk het is. onmeedoogend daartegen op te treden. Wij in ieder geval kunnen daarin niets vooruitwijzends ontdekken; wij verzetten ons met de meeste kracht er tegen, dit type kunstenaars als „Duitsche" te zien aangesproken en vatten het feit van zijn naar het bloed zuiver-Germaanschen oorsprong op als een drastisch bewijs, hoe diep het Joodsch-intellectualistische zich reeds in ons eigen volkslichaam heeft vast gezet Inderdaad kunnen wij ons niet veroorlo ven afstand te doen van een echten Duit schen kunstenaar. Maar dan moet het ook een werkelijke kunstenaar zijn, geen atona le rumoermaker. Dat moest gezegd worden om klaarheid te scheppen in den strijd der meeningen. Spr. wendde zich vervolgens tot zijn toe hoorders, die hij de ware geestelijke haan brekers van een nieuwe eeuw noemde, en ging in op de verdiensten van de organisa tie waarvoor hij het woord voerde, en van de verschillende andere cultureele organi saties van dien aard. Hardlijvigheid en stijfheid in de spieren cor een typisch Kiuschen geval. De heer K. te R. schreef ons: „Steeds had ik veel last van hardlijvigheid en stijfhfeid in de spieren soms was ik zoo stijf, dat ik 's morgens haast niet in bewe ging kon komen. Daar ik dikwijls in de krant las over Kruschen Salts, wilde ik het eens probeeren. Nu zou ik het niet gaar ne meer willen missen. Ik bon er ten volste tevreden over «m kan het iedereen aanraden. Dc stijfheid in dc spieren is verdwenen en van hardlijvigheid heb ik geen last meer. Kru schen Salts voldoet aan alle eischen, waar het voor wordt uitgegeven." L. K. te R. Stijfheid en rheumatische aandoeningen ontstaan door onvoldoend werkende afvoer- •ganen, mede oorzaak der hardlijvigheid. Kruschen Salts spoort lever, nieren en inge- vanden aan tot krachtiger werking: de af- alstoffen en overtollig urinezuur worden uit het lichaam verwijden,, pijnen en stijfheid erdwijnen. De „dagelijksche dosis" zal U .-oorlaan blijven behoeden voor hardlijvig heid, rlieumatiek en U frisch en „fit" houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels-Maatschappij, Amsterdam, oorkomt. (Adv.) HET NON-AGRESSIEPACT Uit Rome: Het bericht, dat de Italiaan sche regeering voornemens zou zijn eenniet- aanvalspact voor te stellen voor den duur van tien jaren, wordt tegengesproken. EEN WONDERKIND VAN ZES JAAR Psydhologen van dé New-Yorksche Urn ver siteit houden zich momenteel bezig met een wonderkind, een 0 jarig Joodsch jongetje, zoon van een kleinen winkelier te New- York. De naam van het kind wordt in zijn eigen belang geheim gehouden, doch eenige' doktoren, die bij het wetenschappelijk onder zoék betrokken waren, Verklaarden, dat hij een graad van intelligentie bereikte, die ge middeld slechts bij één op de millioen kin deren voorkwam. Toen hij achttien maan den was, sprak het reeds vloeiend en toen het kind twintig maanden oud was. kende tiet reeds het alphabet en was in staat het ook vlot van achteren naar voren op te noe men. Hij had toen 72 blokken met letter en cijfers op elk van de zes kanten va het blok. Als hem een kant getoond werd. was hij in staat van elke 72 blokken de andere kanten op te noemen. Nu hij zes jaar is, gebruikt hij in zijn conversatie op na tuurlijke wijze woorden als encyclopedie, evolutie, lichtstrekte enz. Zijn rekenkundig vermogen is zoo groot, als van een normaal kind op 12-jarigen leeftijd. GOEBBELS EN GOERING ALS STRAATCOLLECTANTEN. De Duitsche Rijksministers Goebbels en Goering zullen Zaterdag samen te Berlijn mee collecteeren voor de Winterhulp, tevens om aan te toonen dat ze nog de beste vrien den zijn. Verleden jaar collecteerden ver schillende hooge S.A.-1 eiders mee. die in den bekenden nacht van 30 Juni den dood hebben gevonden. REVOLUTIE ONDER DE BOUVIAANSCHE TROEPEN. Aan de Boliviaansch-Argentijnsche grens is een revolutionaire beweging onder de Boliviaansche troepen uitgebroken. De Pa- raguanen profiteeren hiervan en hebben reeds negen Boliviaansche forten ingeno men. De vlootbesprekingen te Londen Wordt de Amerikaansche vlootdelegatio teruggeroepen? Uit Washington: De Amerikaansche regeering zal, naar hier bekend wordt, de opzegging van het vlootvendrag door Japan zoodanig interpreteeren, dat Japan de voorbereidende onder handelingen te Londen wensóht te be ëindigen. Zij zal dan ook na de opzegging de Amerikaansche delegatie terugroepen. De toestand zou door de opzegging zoo principieel gewijzigd worden, dat de Ame rikaansche regeering nieuwe besluiten zou moeten nemen en daarover diepgaand zou moeten overleggen. De Amerikaansche re- geering hoopt echter, dat gedurende de twee jaren, dat liet verdrag van kracht blijft, een weg zal kunnen -worden gevonden, dié zoowel de limiteering der bewapeningen ter zee als de politieke stabiliteit op de wereldzeeën zal waarborgen. Zonder twij fel beschouwt Amerika Japan als verant woordelijk voor het afbreken der interna tionale besprekingen en zal het zich thans niet inlaten met verdere onderhandelingen in Londen. aangezien de Amerikaansche regee ring in geen geval Japan het recht wil toekennen op een gelijke sterke bewapening ter zee. Hongarije en Joego-Slavië De toespitsing der verhouding. Uit Boedapest: De avondbladen zijn on der den indruk der nieuwe maatregelen van de regeering te Belgrado en publiceé- ren uitvoerige berichten over de uitwijzin gen door de Joego-Slavische autoriteiten. Kort Nieuws New Foundland heeft de beperkingen op den verkoop van alcoholhoudende dranken opgeheven. Nabij Quiberow, een der gevaarlijkste plekken aan de kust van Morbian (Frank rijk) is een nieuwe vuurtoren geplaatst, welks licht op 18 mijl afstand zichtbaar is. Iven Heden heeft de uitnoodiging van Prof. Vogel er aangenomen komend jaar een Zeppelin-vlucht over onbekend Brazilië te maken. De zeelieden van Victoria willen niet meer uitvaren met schepen, die geen radio aan boord hebben. Gepooogd wordt deze actie tot heel Australië uit te breiden. Te Berlijn is de straatmuziek van het Leger des Heils verboden. Italië's industrieele productie is geste gen tot 95,19 pet., de 100 pet. van 1928 als basis van vergelijking. In de Italiaansche provincie Perugia is gebeente van een reusachtige hippopotamos blootgelegd. Bij Warschau is een militair vlieger neergestort en gedood, door het weigeren van zijn motor. Reeds zeven der bij den bioscoopbrand te Perpignan gewonde personen zijn overle den. De brand moet door kortsluiting zijn ontstaan. In een tunnel bij Florence zijn 12 ar beiders door een trein verrast. Vijf hunner werden verpletteerd, de anderen konden zich redden. In Quaretaro (Mex.) zijn drie kerken heropend, doch priesters mogen er geen dienst in houden. Een rotsblok van 100 voet lang en 100 voet breed is in de Niagara-waterval om laag gestort. Het aanzien van den waterval ls er "aanzienlijk door gewijzigd. De weduwe van „Baby Face" Nelson zou zich aan de politie hebben overgegevei, omdat ze vreesde andere ook neergeschoten te zullen worden. Zij zal vermoedelijk we gens medeplichtigheid aan moord worden vervolgd. Zaterdag begint de Lichtdienst Enge land—Australië, de langste luchtlijn ter wereld. De veertig-urenweek in Italië moet een succes zijn. Duizenden arbeiders zijn in dienst genomen om de productie op peil te houden. Er blijkt echter behoefte te be staan aan vaklieden. Onderwijzeressen In Turkije mogen geen rouge en poeder meer gebruiken. Maar tevens mogen de onderwijzers geen boord meer dragen. Doen ze het toch, dan worden ze ontslagen. De Midden-Westelijke Staten en het Groote Merengebied van de Ver. Staten is gisteren opnieuw door sneeuwstormen ge teisterd. Oorlogsinvaliden hebben gisteravond ie Parijs opnieuw een betooging op touw gezet voor hooger uitkeering. Te Parijs wordt instelling van vrouwe lijke politie, speciaal ter bescherming van vrouwen en jonge meisjes, overwogen. BINNENLAND F. Eikerbout CHR. METAALBEWERKERS- BOND Vergadering van de Algem. Raad Werkloosheid en werkloosheids verzekering Donderdag vergaderde te Utrecht de Al- gemeene Raad van de Chr. Metaalbcwer- kersbond. De vergadering stond onder lei ding van den Bondsvoorzitter, den heer F. Eiker bout van Leiden. In zijn openingswoord wijst de voorzitter allereerst op het groote verlies, dat de chr. vakbeweging heeft geleden door het over lijden van den heer J. S. Rup- pert Een uitne mend vriend is van ons heenge gaan, wiens plaats niet ge makkelijk ver vuld zal kunnen worden. In verband met den arbeid van de heer Ruppert voor het fonds „Draagt Elkan ders Lasten" ver richt, wekt spr. allen bij vernieu wing op aan den uitbouw van het fonds in de eigen organisatie mee te wer ken. Spr. deelt dan mede, dat weer 29 af- deelingen van den Bond tot het fonds zijn toegetreden, terwijl nu reeds met zekerheid bekend is, dat meerdere afdcelingen bin nenkort zullen volgen. De economische moeilijkheden Vervolgens staat spreker stil bij de groote economische moeilijkheden waaronder we nog altoos gebukt gaan. Blijkbaar wordt bet. in ons bedrijf schier onmogelijk nog aan eonigszins loonende orders te komen. In verband met de noodzakelijkheid den kostprijs der producten naar omlaag te drukken, worden dan ook nog steeds de loonen verlaagd, wat sommigen toch de vraag doet stellen of in deze omstandig heden de organisatie nog wel nut heeft voor de arbeiders. Hoewel deze vraag wel eenigermate verklaarbaar is, levert ze toch tevens het bewijs, dat er veel ongezond wordt gedacht. Immers, juist in dezen tijd is de organisatie onmisbaarder dan ooit. Niet zelden wordt ook de meening verno fen, dat liet weinig verschil meor uit maakt of men werkt of \an den steun loopt. Afgedacht van de groote moreele ge varen, die er aan de werkloosheid verhon den zijn, vergete men toch nooit, dat elke uitbreiding der werkloosheid liet gevaar vergroot, dat de positie der werkloozen nog slechter zal worden dan ze reeds is. Vervolgens moet spr. niet. leedwezen ge wag maken van het feit, dat verschillende afloopende collectieve contracten niet kon den worden verniewd. Met name denkt spr. aan het contract in de verwarmingsindu strie. Inmiddels is thans ook opgezegd, het contract in het Loodgietersbedrijf, dat af loopt ultimo Februari 1935. Alles, zal straks in het werk gesteld moeten worden dit con tract zonder al te groote verslechteringen vernieuwd te krijgen. Spr. doet nog enkele mcdedeelingen om trent het z.g. 60-millioenplan. De werkloosheidsverzekering De notulen van de vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Nadat de voorzitter nog enkele mcdedeelingen heeft gedaan is aan de orde dc werkloosheidsver zekering 1935. De secretaris-penningmeester, de heer J. B. H. Grotenhuis geeft hier bij een uitvoerige uiteenzetting van den stand der werkloosheid in den Bond, waar uit blijkt, dat in dit jaar tot 1 Oct. jl. van de ruim 10.000 leden er gemiddeld 3913 werk loos waren, d.w.z. 37.0 pet. Over 1933 was dit 40.3 Gedurende de eerste negen maanden van dit jaar werd uitgekeerd ongeveer 440.000. Uit besprekingen, die werden ge houden was duidelijk geworden, dat voor 1935 gerekend zal moeten worden met min der subsidie dan in 1934. In verband daar mede moesten maatregelen worden getrof fen om toch een sluitende begrooting te ver krijgen. Bij de besprekingen met den Dienst bleek, dat deze op het standpunt stond, dat de bezuinigingen moesten gevonden wor den in een wijziging der wachtdagen en de uitkeeringsbepalingen bij gedeeltelijke werk loosheid. Bestond tot op heden de bepaling, dat slechts twee onbetaalde wachtdagen be hoefde te worden gewacht, voor 1935 zou dit moeten worden 6 onbetaalde wachtda gen. Gemaakte berekeningen hadden het bewijs geleverd, dat dit een aanzienlijke be zuiniging geven zou. Wat de Directeur had voorgesteld ten aanzien van de uitkecringen bij gedeeltelijke werkloosheid was gebleken niet practisch uitvoerbaar te zijn. Na ampele bespreking hebben de besturen rler gezamenlijke Metaalbewerkersbonden toen besloten den Minister voor te stellen de reglementen ten aanzien van de wachtda gen in den door de Dienst bedoelde zin te wijzigen, doch op de conditie, dat de wacht dagen dan slechts éénmaal per jaar ge maakt behoefden te worden. De overige voor gestelde wijzigingen betroffen hoofdzakelijk de redactie der verschillende artikelen, ter wijl ook was voorgesteld, dc adspirantleden van den Bond, wier werkloosheidsrisico door den Bond werd gedragen ten laste te bren gen van de Werkloosheidskas. Bij de bespreking die op deze inleiding volgde werden verschillende vragen gedaan en opmerkingen gemaakt, die door de inlei der werden beantwoord. Ten slotte heelt de vergadering met alge- meene stemmen aan het voorgestelde goed keuring gehecht. Het jeugdwerk Daarna kreeg de heer G. Hordijk het woord tot het doen van verschillende mede- deelingen omtrent den stand yah het jeugd werk van den Bond. Gewezen werd daarbij op de vele en eigenaardige moeilijkheden die zioh hij dit werk voordoen. Uitvoerig bespreekt inleider een onlange verschenen rapport van een door het hoofd bestuur benoemde commissie ten aanzien van hetgeen behoort te geschieden inzake de vakkundige ontwikkeling der jeugdige leden. Ten slotte reept spr. ook voor dit werk de medewerking der vergadering in. opdat door de gezamenlijke arbeid on6 doel in deze moge worden bereikt. Bij de beantwoording van enkele gestolde vragen, vindt inleider gelegenheid op som mige dingen nog iets dieper in te gaan. Nadiait de penningmeester nog een en an der heeft medegedeeld omtrent den toestand van de Bondskas-, waaruit blijkt-, dat de organisatie ook in financieel opzioh-t kern* gezond i*. spreekt de voorzitter een kort slotwoord en sluit de vergadering, nadat de heer Abr. Merkering in dankzegging was voorgegaan. De nieuwe burgemeester van Goes Gisteren geïnstalleerd Mr. R. M. van Dusseldorp is gisteren onder groote belangstelling van de zijde der bur gerij. als burgemeester van Goes geïnstalleerd. Onder de aanwezigen merkten wij op de leden van Gedep. Staten de heeren Mr. P. D i cl e m a n. Mr. J. H. M. Stieger en G. v. d. Putte, de burgemeesters van Middelburg. Vlisstngen en de meeste gemeenten op Zuid-Beveland, de oud-burge meester van Goes de heer G A. H a j e n i u s, oud- Raadsleden, vertegenwoordigers van allerlei colle ges en corporaties, enz. De installatie had plaats door den oudsten wet houder, den heer A. L. van M e 11 e, die er o.m. op wees, dat thans de hoogste eischen worden ge steld aan de behoedzaamheid en stuurmanskuns' van het gemeentebestuur. Met den wensch da! Gods zegen zou rusten op zijn arbeid verklaard Spr. den heer Van Dusseldorp geïnstalleerd als burgemeester van Goes en reikte hij hem den ambtsketen over. De heer Van Dusseldorp verklaarde na de gebruikelijke dankbetuigingen te hebben uitge sproken, dat hij er zich in verheugde burgemees ter te zijn geworden van deze schoone gemeente en dat hij daardoor kon blijven in een gemeente die hem lief was geworden. Eenige emotie is er bij Spr. omdat wordt afgesloten een elfjarige pe riode waarin hij de provincie mocht dienen op een vooraanstaande plaats en omdat hij ook kent dc bekende en de niet naar buiten bekende moeilijk heden waarvoor thans een burgemeester zich ziet geplaatst. Hulde brengt Spr. aan zijn voorganger die deze gemeente zulk een lange reeks van jaren met ijver en toewijding heeft gediend. Spr. richtte daarna hartelijke woorden tot cretaris en gemeentepersoneel en deed op aller medewerking een krachtig beroep. Met de toezeg ging dat hij zijn beste krachten aan deze gemeente zal schenken en met de bede dat God hem dc noodige kracht zal schenken aanvaardde Spr. zijr Na afloop van de plechtigheid had in de tr< Zaal een druk bezochte receptie plaals. Tien jaar N.C.R.V. Op Donderdag 20 December a.s. hoopt de Nederlandsche Christelijke Radio Vpreeniging in de Julianakerk te Den Haag een, feestelijke herdenkingsavond te houden, ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van den omroep der N.C.R.V. Ds. D. A. v a n d e n B o s c h, uit Den Haag, spreekt de feestrede uit, terwijl door ver schillende autoriteiten, o.a. door Mr. J. A. de Wilde, minister van binnenlandsche zaken, het woord zal worden gevoerd. Aan het bestuur der N.C.R.V. zal dien avond namens de Provinciale Commissies worden aangeboden het N.C.R.V.-jubileumfonds 1934 Ofschoon nog niet bekend is, hoeveel de inzameling van den Offerdag heeft opgebracht kan wel reeds worden medegedeeld, dat bij de Uitvoerende Commissie meer dan 120.000 is ingekomen. LOUTS DE VISSER ERNSTIG ZIEK Naar de Tribune meldt is het Kamerlid Louis de Visser sinds eenigen tijd ernstig ongesteld. Hij ligt met een kaak-ontsteking en koorts in bed, zoodat hij verhinderd is, de vergaderingen der Kamer bij te wonen. DE ZWEEDSCHE PANTSERKRUISER Het Zweedsche pantserschip Oskar 11 hedenmorgen uit Nieuwe Hiep vertrokken met bestemming Vlissingen. DE MOORD TE SCHIEDAM De verdediger. Mr. K. W. Zielemam te Rotterdam heeft do verdediging op zich genomen van dén dader van den moord te Schiedam. INBREKERS DIE PECH HADDEN De buit in het water Zooals we hebben vermeld heeft het ste lende- en inbrekende tweetal, waarvan momenteel een lid in het Huis van Bewa ring te Rotterdam en een in dat te 's Gra- venhage vertoeft, n.l. M. en V. resp. afkom stig uit' Schipluiden én De Lier, bekend nog meer op hun kerfstok te hebben, dan waarvoor zij thans in de cel zijn geplaatst Behalve te Den Ilaag én Oogstgeest, blijkt nader nog dat M. ook te Vlaardingen een rijwiel heeft gestolen, terwijl hij te Voor burg ook een fornuis buit verklaarde. Om trent de diefstallen, die volgens V. te Ovor- sohie zouden zijn gepleegd, wist hij nog het volgende te vertellen. In samenwerking met een tweetal Rotter- dammers J. B. en P. v. <L B., waarvan laatst genoemde vroeger te De Lier woonachtig was. en aldus connecties met M. had. wa in het vorig jaar te Overschie diverse derdeelen van auto's gestolen. Volgens me dedeeling wel voor een bedrag van pl.m f500. De diefstal werd des nachts gepleegd, en de buit op een auto geladen. Maar toen men met de buit er van door wilde gaan,, weigerde de auto. Toen hebben de dieven, waarbij ook M. zou behooren, dc lading in de Schie gesmeten. Daarna gelukte het de auto op gang te brengen, en kon men ont snappen. Omtrent dit verhaal wordt nu door de Overschiesche politie een nader onder zoek ingesteld. De politie is vérder aan de weet gekomen dat M. en V. de daders zijn van een inbraak, welke eenigen tijd geleden werd gepleegd ten huize van den landbouwer P. aan de Oostgaag in de gemeente Maasland. Dé buit was toen niet bijzonder groot. Het waren al leen kazen en ham. Overigens werden ook diefstallen op bestelling gepleegd. De landbouwer uit De Lier, die reeds eer der van V. een paardentuig had .betrok ken". gaf op zekeren dag te kennen, dat hij nóg wel een onderdeel er van kon ge bruiken. Prompt he'eft V. toen dat onderdeel „ge leverd", waardoor dc landbouwer zijn posi tie als heler aanmerkelijk versterkte. DE ONGEREGELDHEDEN TE LOPIK1 Het Gerechtshof te Amsterdam wees een interlocutoir arrest in de strafzaken, dié 't vervolg waren van ongeregeldheden te Lopik na een N.S.B.-vergadering op 15 Fe bruari. De advocaat-generaal had tegen drie der zes arbeiders, die wegens openlijke ge weldpleging moesten terechtstaan, elk zes maanden gevangenisstraf geëischt; voor dc drie overigen vroeg het O.M. vrijspraak. Het Gerechtshof overwoog, dat het onder zoek niet volledig is geweest; op 15 Januari a.s. zullen nog eenige getuigen worden ge hoord; BAROMETERSTAND Hoogste stand te Riga 769.7. Laagste stand te Blacksod 745.4. Stand vanmorgen halftwaalf 757.6. WEERVERWACHTING Meest matige Z.W. tot Z. wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk weinig of geen regen en iets kouder. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 10.4 C. 8 DECEMBER. Zonsopgang 7.57 uur, zonsondergang 3.46 uur jMaan op voorm. 10.06, onder nam. 5.20 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 8 DECEMBER. Van 's avonds 4.16 uur tot 's morgens 7.29 uuC WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Yorle Heden Vor g Rhelnfelden 1.95 2.02 C.nnb 135 1.07 Rrelsnch 1.04 0.99 "Fms 13" 1AI K-hl 9.12 2.10 Coblens 1.47 1.93 MflXflU 3.54 3.R0 Trier 1.04 0.47 Diedeshelm 1.19 099 Keulen 0.97 0.83 Mannheim 2.19 2 23 Dnsseldorï -0.29 0.21 Lohr 1.38 1-12 Fnhrort -0.50 -0.(12 Matnz 0 22 0.11 Wesel -0.«n -0.98 Bingen 1.37 1.08 Emmerik 0.39 0.26 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 8 D Delfzijl 1216—.— Hellevoetsl. 3.43 16.00 Terschelling 9.26 91.44 Willemstad 4.35 16 54 Harlingen 10.20 22.40 Brouwersh. 9.55 15.12 Den Helder 8.15 20.25 Zierikzee 3.30 15,52 Mmniden 3.47 I6.04 Wemeldinge 3.52 16.11 Hoek v. Holl. 2.57 15.12 Vlissingen 1.50 14.12 Scheveningen 3.17 15.32 Terneuzen 2.26 14.47 Rottcidam 5.00 17.23 Hansweert 3.17 15,39 LICHTE PIJPTABAK s Tebak en géén andere! BRANDEN Té Alkmaar brak door onbekende oor zaak brand uit in 't aan de N. V. „Hollands IJzermagazijn", voorheen M. de Wild, toe- behooren de gebouw „St. Willebrord" aan de Oude Gracht, bekend als het Bondsgebouxv en stempellokaal van den Alkmaarschen R. K. Volksbond. De brandweer rukte spoe dig met drie spuiten, een ladderauto en de magyrusladder uit. Het gelukte het gezin van dén heer A. Haring, na veel moeite, het brandende gebouw te verlaten. Via de bo venste verdieping, waar het gezin, bestaan de uit vier volwassenen en vier kinderen, sliep, verliet men door een dakraam het brandende gebouw om zich door een dak raam van een naastgelegen woning in vei ligheid te stéllen. Het gebouw, waarin veel vergaderlokalen en andere vertrekken wa ren, was spoedig één vuurzee. Na een uur werken kon het grootste deel van het brandweermateriaal inrukken. Het gebouw, waarin beneden een café was gevestigd, waarachter dé woning v; den exploitant is gelegen en op de eerste verdieping een aantal vergaderlokalen,' waarhoven op dé tweede verdieping do slaapvertrekken van het groote gezin van den heer Haring, den exploitant van het café, waren gelegen, is totaal uitgebrand. Niets is gerei). Ook de véle vaan de Ls van den R. K. Volksbond gingen verloren. Alles is echter verzekerd. De belendende percee* ln kregen eenige waterschade. Te Gennep (L.) is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de moutfabriek „Aurora" van den heer Frans Beckers. Het vuur ontstond boven de machineka mer in het aoktergedeelte van de zes diepingen hooge fabriek. Eenige minuten nadat men den brand had ontdekt, sloegen de vlammen hoog uit.. Het duurde echter ongeveer een uur, voordat de brandweer van Gennep, bestaande uit een ouderwet- scho brandspuit ter plaatse verscheen. Men kon tegen dé vuurzee in de fabriek, waar het vuur gretig voedsel vond in do groote voorraden mout en koffie, niets uit richten en liet daarom het vuur maar rus tig branden. Het eenige wat de brandweer deed. was de in de omgeving liggende ge bouwen, waaronder het woonhuis van den heer Beckers, beschermen. De fabriek gelegen aan dén spoorweg GennepVenlo, Handde van binnen geheel uit. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Dit is de vierde maal, dat deze fabriek binnen een periode van acht jaren door brand wordt vernield.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2