WOENSDAG 5 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND VERSCHERPTE PERSSTRIJD Tusschen Hongarije en en Joego-Slavië Voorbesprekingen te Genève begonnen Uit Boedapest wordt bericht: De sefl-rt eenigen tijd gekalmeerde persstrijd tusschen Hongarije en Zuid-Slavië is thans plotseling weer in volle scherpte opgelaaid. De Hon- gaarsche bladen keerden zich gister op bui tengewoon scherpen toon tegen ceu uiteen zetting in het semi-officieele te Belgrado verschijnende blad „Wreme", dat trachtte te bewijzen, dat Hongarije van oudsher het land was, waar staatshoofden vermoord werden. De „Uj Magyarsag" publiceert een bericht omtrent de stemming in Belgrado, waarin er op gewezen wordt, dat het optreden der militaire partij in Belgrado steeds scherper wordt. De officieele Zuid-Slavische politiek aldus hei blad steekt achter den rug .Van den Volkenbond den brandfakkel aan. De Hongaarsche bladen wijzen er overi gens opnieuw op, dat de Tsjecho-Slowaak- sche minister van buitenlandsche zaken, Benesj, de voornaamste verantwoordelijke persoon is voor het dreigende in gevaar brengen van den Europeeschen vrede. Uit Belgrado zelf wordt gemeld: In politieke kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat de Kleine Entente in ver band met cle gebeurtenissen in Marseille besloten is zich tegenover Hongarije niet alleen tevreden te stellen met een moreele veroordeeling, maar tevens besloten is door het fluiten der grenzen het verkeer met dit land tot een minimum te beperken. Dit zou niet alleen van toepassing zijn op het z.g. kleine grensverkeer. Te Genève zijn inmiddels de preliminaire besprekingen begonnen, die in hoofdzaak gaan over de verdere behandeling van do Hongaarsch-Zuid-Slavische aangelegenheid en waarbij de kwestie van een raadscom missie, die zich tot Januari met de aange legenheid zal bezig houden, in het middel punt staat. Aangezien de raadszitting aanvangt met het Saarvraagstuk en eerst daarna zal over gaan tot behandeling van de Hongaarsch- Zuid-Slavische zaak neemt men aan, dat men in dien tusschen tijd over de samen stelling van een commissie tot overeenstem ming zal kunnen komen. ALGEMEEN NEUTRALITEITS VERDRAG? Een Italiaansch plan Do „Paris Soir" meldt uit Rome, dat i't politieke kringen aldaar het gerucht ver breid is, dat de Italiaansdhe regdering voor nemens is allen mogendheden een interna tionale overeenkomst voor te stellen inzake het sluiten van een algemeen vriendschaps- en neutraliteitsverdrag tusschen alle Euro- peesfhe mogendheden. Deze overeenkomst, zou voor 10 jaar gelden. Verklaard wordt, dat de voornaamste hipderpaal te verwach ten zal zijn van den kant van Hongarije, daar Hongarije niet bereid zou zijn zich voor 10 jaar op zijn status quo vast te leggen De buitenlandsche politie in het Saargebied In ljaar vierde jaarlijksche rapport deelt de regeeringscommissie van het Saargebied mede, dat voor de verkiezingstijd 100 poli tieagenten door de commissie zijn aange steld, welke in twee speciale formaties zijn toegewezen aan de staatspolitie te Saar- bruecken en het landjagerscorps te Saar- bruecken, teneinde zoo noodig naar andere plaatsen van het gebied te kunnen worden geëxpedieerd. Uit Londen wordt heden gemeld, dat op nieuw 30 En gelachen, zijn aangesteld voor de Saarpolitie. De moord op Kirof Proces begint op 13 December Op 13 December zal een hoogverraad pro ces beginnen tegen 73 beklaagden van voor bereiding van terroristische actej Tegen al len dreigt de doodstraf. Ernstige aardbeving te Honduras Uit Tegucigalpa: In het. departement Oco- tepee heeft zich een zware aardbeving voor gedaan. Drie plaatsen met een totale be volking van 6500 personen schijnen te zijn verwoest. BINNENLAND OCEAANVLIEGER IN NOOD. NAGELATEN PAPIEREN VAN ERNST? „Onthullingen" over den Rijksdag' brand en de „terechtstelling" van 30 Juni Niet omdat wij ook maar eenigermate 'durven instaan voor de echtheid, doch slechts om onze lezers op de hoogte te houden, maken we melding van de spoedige ver schijning van een door den Zweedschen senator Branting samengesteld „witboek" anet documenten, welke betrekking hebben op de door Hitier c.s. opgezette „terecht stelling" van 30 Juni jl-, op den Rijksdag brand enz. Een der documenten van dit „witboek" is éen brief van 5 Juni aan den S.A.-ohef te Berlijn Ernst, zooals men weet met Heines en Roehm een der „terecihtgestelden". De brief zou door Heines aan Ernst zijn ge schreven en bevat beschouwingen waaruit is op te maken, dat er een samenspanning tusschen deze personen inzonderheid tegen Goering en Goebbels gericht, die zij resp. met de namen ..de portemanteau" en „de lamme" aanduiden. Heines wilde persoonlijk vooral „den lamme" te lijif en schrijft dat „de chef (doelend op Roehm), slechts één doel had, nl. Hermann (Goering) mèt diens uniform ook de huid af te stroopen. Die twee moesten van „hem" (Hitier) geschei den worden. De slag zou eerst na het partijcongres ge slagen worden. Heines spoort in den brief Ernst aan tot voorzichtigheid met zijn pa pieren, inzonderheid met zijn verklaringen omtrent den brand in den Rijksdag. Hij moest zijn rommeltje voor alle eventualitei ten ergens in verzekerde bewaring geven. „Het is de sterkste pijl, dien wij op onzen boog hebben." Het „Journal" drukt het document van Ernst: „Hoe ik den Rijksdag in brand heb gestoken" af. Ernst zou die verklaring 3 Juni, dus nog geen maand voor hij gedood werd. hebben opgesteld voor eigen veilig heid en dat document zou hij naar Zweden hebben gezonden. Hij meende, dat de vrees deze onthullingen te zien gepubliceerd zijn vijanden zou verlammen. Ernst bekent op 27 Februari met behulp van twee kameraden (die het stuk mede onderteekenen en die tegelijk met hem doodgeschoten zijn) den Rijksdag te hebben in brand gestoken, ten einde den leider in staat te stellen het voor Duitschland zoo gevaarlijke Marxisme te bestrijden. Goering en Goebbels zouden in het complot zijn geweest en Goering zou de onderaardsche gang tussohen zijn ambtswo ning en den Rijksdag als geschikt hulpmid del hebben aangewezen. Helldorf zou Van der Lubbe op straat bereid hebben gevonden hen mee te helpen en men zou hem in het geloof hebben gelaten, dat hij alleen han delde. Zooals men ziet, zit het verhaal aardig goed in elkaar. Wij herinneren intusschen aan het feit, dat er meermalen prachtige mystificaties tegen Duitschland zijn verschenen, o.a. de uitgave der firma v. Holkema en Waren- dorff te Amsterdam over de zoogenaamde Amerikaansche millioenen, waarmede Hitier zou zijn gesteund, welke uitgave later door don uitgever geheel moest worden geloo chend, wijl de totale inhoud op fantasie berustte die Uit Honoloeloe: De vlieger Ulm, Maandag in Oakland in California was op gestegen voor een vlucht over den Stillen Oceaan naar Australië, heeft om 8 uur 55 na twee uur vergeefs te hebben gepoogd het vliegveld alhier te berieken, S.O.S.-seinen uitgezonden. Daarop zijn verscheidene ma rinevliegtuigen opgestegen om Ulm te zoe ken. Tegen den middag had Ulm reeds ge seind, dat hij uit den koers was geraakt en nog slechts weinig brandstof aan boord had. Hij verzocht toen dringend om richtings- seinen. Daarop zijn een kustwachtschip cn een vrachtschip onder vollen stoom de ha ven van Honoloeloe uitgeloopen, om naar het vliegtuig uit te kijken. Een vliegtuie- eskader is eveneens in gereedheid gebracht om eventueel op zoek te gaan. Spoedig daar op seinde Ulm dat hij nog benzine voor 15 minuten had en gedwongen zou zijn op zee te dalen. Tien minuten later verzocht Ulm de marineautoriteiten om hulp, waarop een eskader marinevliegtuigen onmiddellijk op steeg, teneinde Ulm te zoeken en naar Ho noloeloe te begeleiden. Geen spoor ontdekt Hedenmorgen werd uit Honoloeloe gemeld dat talrijke vliegtuigen geen spoor van Ulm op het water hebben kunnen ontdekken. SUBSIDIES AAN DE BRITSCHE WILDE VAART. Uit Londen: Het Lagerhuis heeft gisteren gedebatteerd over een wetsvoorstel inzake t verleenen van subsidie aan de wilde vaart voor het jaar 1035. niet een bedrag te boven gaande van 2.000.000 pdst. en tevens inzake het verleenen van voorschotten voor twee jaar, niet hooger dan 10.000.000 pd.st. voor het schoonmaken, bouwen of moderniseeren van Britsche vrachtschepen. In zijn verde diging dezer voorstellen zette Runciman uiteen, dat het de bedoeling was der regee ring de Britsche reeders in staat te stellen op bij benadering gelijke voorwaarden te concurreeren met de buitenlandsche concur renten, die eveneens door hun regeeringen gesubsidieerd worden. FRANSCHE BEGROOTING AANGENOMEN De Fransche Kamer heeft gisteravond de begrooting voor 1935 met inkomsten en uit gaven a.angenomen met 471 tegen 122 stem men. De uitgaven bedragen 47.581.14-4.000 frs.. de inkomsten 46.986.316.000 frs, De saneering der Spoorwegen Naasting van spooren tramlijnen Opheffing van diensten Do mooning, «lat hot. .spoorwegbedrijf op het tegenwoordige po.! niet kan worden ge handhaafd, wordt door de directie der spoorwegen en door den minister gedeeld, zooals blijkt uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kanier inzake de begroo- tuig van Waterstaat. De wettelijke en an<1 ere maatregelen tot opheffing van onrendabele lijnen of tot. ge- heele of gedeeltelijke sluiting van talrijke tusschenstations leggen daarvan gctuigc- uis af. liet ligt in het voornemen, hfermc-de met kracht voort te gaan; zoo zal een wetsont werp tot naasting van eenige locaalspoor- en tramwegen eerlang de Kamer bereiken. Dat do spoorwegdirectie vooral than* poogt binnen het kader van de wettelijke be palingen omtrent dienst)- en rusttijden van de beschikbare arbeidskracht zoo nuttig mo gelijk gebruik te niaiken, ligt voor de hand en verdient geen afkeuring. Moet men zich daarbij af en toe eens behelpen, dan zal dit als een onvermijdelijk gevolg van de omstandigheden en de geboden bezuiniging moeten worden aanvaard. Voor verkorting van de wettelijke dienst tijdnormen van de bestuurders der èlectri- sclie en Diesel-electrische treinen kunnen geen termen worden gevonden. Wegens wijziging van de verkeersomstan digheden te Rotterdam wordt door de Ned. Spoorwegen in overleg met de gemeente onderzocht, of de bestaande plannen nog aan de tegenwoordige eischen voldoen. In het bijzonder wordt daarbij aandacht ge schonken aan de mogelijkheid om tot spoe dige verbetering aan den Linker-Maasoever te komen. Het ligt in de bedoeling den dienst op den spoorweg DinxperloVarsseveld met ingang van 1 Januari a.s. en dien op den spoorweg NecdeHellcndoorn met ingang van 18 Jan. te staken. Vermoedelijk zal de spoorweg De venter—Ommen tegen 15 Mei a.s. opgeheven kunuen worden. Omtrent de spoorwegen EdeNijkerk, LeeuwardenStiens naarAn- jum, Harlingen en Franeker en Hoorn— Medemblik zai nader moeten worden be slist. Wat de inkrimping van den Diesel-elec- trischen dienst door motordefecten betreft, wordt opgemerkt, dat het onderzoek naar de oorzaken nog niet is geëindigd. De mo torfabrikanten zijn, voor zoover thans kan worden overzien voor het grootste deel der herstelkosten en voor de kosten der aan te brengen verbeteringen aan de Dieselmotoren aansprakelijk. DONDERDAG 6 DECEMBER HUIZEN 1875 M. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.00-9.15 cn 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst olv. Ds. P. v. Vliet. 10.45 en 11.00 Gramofoonpl. 11.30 12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Obkcstconcert en gramofoonpl. 2.00 Cursus fraaie handwerken. 3.00—345 Gramofocnpl. 4.00 Bijbellezing Ds. C. M. Luteyn, mmv. bariton cn orgel. 5.00 Han denarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonpl. 5.45 Drs. P. J. Meertens: Over goede lectuur. 6.15 Pianorecital M. Flipse. 7.15 Graniofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Zangconcours Bond v. Chr. Zangvereen. in Friesland olv. A. Kal- verda. 9.00 Causerie L. W. J. v. Hasselt. 9.30 Vervolg zangconcours. 10.30 Vaz Dias. 10.40— Uit Oost-lndie HET „MORRO CASTLE"-PROCES NEW-YORK, 5 Dec. De rechtbank heeft een dér verantwoordelijke hoofdambtenaren, van de reederij van de Morro Castle, het schip dat in September door een noodlottige brand, waarbij 134 menschen om het leven kwamen, werd verwoest, vrijgesproken. De betrokkene Harrv Caboud, was in staat van beschuldiging gesteld evenals de kapi tein William Warns en de le machinist Abbott die Maandag a.s. voor de rechtbank zal verschijnen. HET LORGNET VAN KONING ALBERT BRUSSEL, 5 Dec. Onder de rots nabij March les Dames, waar koning Albert België tengevolge van een val op z droeve wijze om het leven ie gekomen, is lorgnet gevonden, hetwelk is herkend als hetgeen, dat do koning droeg. Korte Berichten Ter verbetering van de bioscoop zal men in Engelan van Christelijke zijde iede re maand een „blanke lijst" van films gaan publiceeren. (Verbetering). De vrouw van den doodgeschoten Ame- rikaanschen boef Baby-Face Nelson is ge arresteerd. Nu elke Turk een familienaam moet hebben, zal de Gazi voortaan Atatürk heeten. In Turkije zullen voortaan geestelijken geen speciale kleeding mogen dragen. Men venvacht groot verzet. Uit Korea zullen in de eerstvolgende tien jaar 400.000 gezinnen naar Mandsjoek- wo emigreeren om het land te bebouwne. De Mexicaansche gouverneur van M choacan is met een neerstortend vliegtuig verongelukt Twee Roomsche priesters in Duitsch land zijn door het Vaticaan geschorst, om dat zij inzake de sterilisatiewet de princi- piën der Kerk hadden overtreden dooreen publicatie. De eerste gezant van Sovjet-Rusland in Roemenië heeft te Boekarest zijn geloofs brieven overhandigd. Een nieuw, geverifiëerd, middel tegen malaria zal op groote schaal in Italië wor den toegepast. De Philippijnen zijn voor de derde maal in enkele weken door een taifoen go- troffen. De twee Fransche groot-financiers, Levy, die gearresteerd zijn, blijken sinds 1929 60.000 frs. te liebberl verduisterd, voor hun persoonlijke behoeften, BADEN-POWELL OP JAVA BATAVIA, 4 Dec (Aneta). Lord Baden- Powell, de bekende wereldleider van d« padvinderij, is met zijn echtgenoote te Tandjong-Priok gearriveerd en op het raqe- terrein te Batavia op indrukwekkende wijze ontvangen, door 1400 padvinders. De hoöfcj- commissaris van de Ncd.-Indische Padvim dersbeweging en de leidster van de vrou- elijke af deeling, hebben redevoeringen go- houden. BATAVIA, 4 Dec. (Aneta). Het College in Gedelegeerden heeft de voorstellen tot contingenteering van bontgeweven stoffen oor de eerste zes maandpn van 1935 aan genomen zonder hoofdelijke stemming, DE LANDSMIDDELEN BATAVIA, 4 Dec. (Aneta). De opbrengst van de landsmiddelen over September 1934 beliep 30.800.000 tegen 33.100.000 vorig jaar. De achteruitgang is grootendeels te jvijten aan de verminderde opbrengst voor produc ten in vergelijking met 1933. De totale op brengst der middelen over Janari/Septem ber bedraagt thans 287.400.000.tegen 2S5.300.000,— in 1933. Tot on met Sept. 1934 is een bedrag van 7.355.000,ontvan gen uit het uitvoerrecht op bevolkingsrub ber Dit bedrag is in bovenstaande cijfers niet opgenomen. EIGENAARDIG SOORT INFLUENZA TE MEDAN MEDAN, 5 Dec. (Aneta). In het zieken huis te Pematang Siantar is een tiental Europeesche ingezetenen opgenomen, die lijdende zijn aan een soort influenza, waar bij het gelaat opzet, terwijl hooge koortsen optreden. De ziekte heeft een goedaardig verloop, doch is blijkbaar buitengewoon be smettelijk. Slechts enkele Inlanders z' aangetast. Ook een der medici, aan het z kenhuis verbonden, lijdt aan deze ziekte. Vervolg zangconcours. 1U 11.30 Grcmofoonmuziek. HILVERSUM 301 M. AVRO-uiUending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest olv. N. Tr?ep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 L. Mieremet (viola), D. Ruyneman (piano), G. Valeria (zang) en E. Veen (pianobegel.) 12.00 John van Brück en zijn orkest. 2.00 Voor dc vrouw. 2.30 Pianorecital A. Koole. 3.00 Naai les. 3.45 Zenderverz. 4.00 Voor zieken ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Kiiv deruurtje, 5.30 Omroeporkest olv. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Engelsdie les. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest olv. N. Treep, mmv. Hélène Cals (sopraan). 9.45 Pianorecital E. Veen. 10.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 10.30 Aansl. met Carlton Comer, A'dam. 11.00 Vaz Dias. 11.10-12.00 Vervolg Kovacs. DROITWICH 1500 M. 10.35-10.50 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.25 Gramofoonpl. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het Rutland Square New Victoria Orkest olv. N. Austin. 1.20 Gra mofoonpl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Gramofoonpl. 5.05 Orgelconcert door F. Dunnill. 5-35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Zang door J. Armstrong (te nor). 7.10 Duitsche causerie. 7.40 Graraofoon- muziek. 7.50 Causerie. 8.20 Harold Ramsay zijn Rhythm Symphony. 8.50 Hughie Green zijn ensemble. 9.10 Arthur Riscoe in zijn reper toire. 9.20 Omroepmannenkoor olv. Woodgate, mmv. D. Smith (bariton) en E. Lush (piano). 9.50 Berichten. 10.20 Korte dienst. 10.35 Brid- gewater Kwintet. 11.30 Voordracht. 11.35 12.20 Casani Club Orkest olv. Kunz. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoon- platen. 12.50 Pascal-concert. 5.20 Radiotooneel. 9.05 Nat. Orkest olv. Inghelbrecht. 10.50 Dans muziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.201.20 Strijkensem- ble olv. Andersen. 2.00 Pianosoli. 2.20 Strijk- ensemble olv. Nielsen. 7.20 Omroepsymphonie- orkest olv. F. Busch, en solisten. ..Die Schöp- fung", oratorium van Haydn. 9.35 Voordracht, 10.05—11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Orkest concert olv. Weiszhaupt. 11.20 Omroeporkest olv. Kühn, mmv. F. Hansen (sopraan). 1.35 Orgelconcert A. Harnisch. 3.20 B. Derksen en zijn orkest, mmv. solisten. 5.05 Gramofoonpl. 6 20 „Der Nikolaus ist da", gevar. progr. 7.20 Toespraak door Dr. Goebbels. 8.50 Dansmu ziek uit Berlijn, olv. Steiner. 9.50 Vocaal con cert. 10.3511.20 Kamerkwintet mmv. solisten. Kunst en Letteren. DOOD DOOR SCHULD 38-jarige handelsreiziger H. C. M. S. te Rotterdam heeft voor dc Haagsche Recht bank terecht gestaan ter zake van het ver- orzaken van dood door schuld. Verdachte is nl. als auto-bestuurder te Vassenaar op 28 Juni jl. op den Rijksstraat weg aldaar, met een door liem bestuurd ierwielig motorrijtuig tegen een andere auto opgebotst, waarna hij het rijwielpad op- ■eed, alwaar zic.h een wielrijder bevond, die door verdaehte's auto tegen een boom werd gedrukt tengevolge waarvan de man, dc brandstoffenhandelaar H. W. Visser, uit den Haag. kort. daarop is overleden. Hel O. M. eischtc een maand gevangenis straf. Uitspraak IS December. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Op den rijksweg tusschen Beek en Neerbeek de 60-jarige V., uit Beek, die met paard •agen van de staatsmijn Maurits kwam, i achteren aangereden door een autobus uit Maastricht. V. werd van den bok geslagen smakte tegen den grond, waarna de dood spoe dig intrad. Het lyk is naar Beek overgebracht. DOODELIJKE VAL a heeft in de bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 30-jarige schilder van ,Oers Weerbericht iW'WiiaiaMfrin Hoogste stand te Riga 765.3. Laagste stand te Valentia 741.9. Stand vanmorgen half twaalf 751.2. WEERVERWACHTING Meest matige Z.W. tot. Z. wind, tijdelijk werkbrug bezig het plafond van de grooteopklarend, aanvankelijk weinig of geen BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 12.35 Gramofoonpl. 1.302.20 Omroeporkest olv. Gason. 5.20 en 5.50 Gramofoonpl. 8.20 Missie uur olv. E. P. dc Clippele. 9.20 Symphonie- orkestconcert. 10.30—11.20 Gramofooopl. 484 M.: 12.20 Salonorkest olv. Walpot. 1.302.20 Gramofoonpl. 5.20 Symphonie-orkestconcert. 6.35 Salonorkest olv. Walpot. 7.05 Zang. 8.20 Omroeporkest olv. Gason. 9.35 Vervolg con cert. 10.3011.20 Gramofoonpl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Toe spraak Dr. Goebbels. 8-50 Gramofoonpl. 9.20 Berichten. 9.45 Sportpraatje. 10.05 Weerbe richt. 10.20—11.20 Volksmuziek uit Frankrijk. machinehal te schilderen. Hij verloor hierbij enwicht en stortte naar beneden, waar hij met zijn hoofd op den scherpen rand van den condensor van een der machines terecht kwam. De man wiens schedel totaal verbrij zeld werd, was op slag dood. Hij laat een vrouw met drie kleine kinderen na. Auto- en motorongelukken Te Amsterdam is in de Marnixstraat bij de Westerstraat een S3-jarige vrouw door een auto aangereden. Met een hersenschud ding is zij overgebracht naar het Wilhelinina Gasthuis. Aan den Baarsjesweg is een beladen vrachtauto in de Kostverlorenvaart gereden, vermoedelijk doordat de handrem niet voldoen de aangetrokken was. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De wagen ie later door een particulieren kraanwagen weer op het droge gebracht. Tc Eindhoven reed de vrachtauto van de firma C. Laarhoven uit de richting Eind hoven over den Agist enveg en moest op een gegeven ocgenblik uitwijken voor een wa gen, die links van den weg stond. Op dat moment kwam uit de Primulastraat de 60- jarige motorrijder C. Klein uit Philipsdorp, die in volle vaart tegen de vrachtauto reed. De man sloeg eenige malen over het hoofd en bleef bewusteloos liggen. Met een ern stige schedclfractuur is het slachtoffer naar het St. Jozef Ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is zorgwekkend. Het slachtoffer is in ekenhuis van de laatste H. sacremen- ten voorzien. Te Rijsbergen botste, door slippep tengevolge van de gladheid een truck met aanhangwagen van een firma uit Oegst- geest, komende uit de richting Breda, tegen een langs den weg staande melkkar van C. Franken. De od den kar gezeten voerman, zoon van F. geraakte daarbij tusschen den truck cn den kpr bekneld. Hij werd in zorgwekkenden toestand opgenomen en het café „Schuttershof" binnengedragen, waar geneeskundige en geestelijke hulp spoedig ter plaatse was. De totaal vernielde kar werd tegen de pui van het café geslingerd, waarbij eepige ruiten het ontgelden moes ten. Het paard dat voor den melkwagen gespannen was en daaronder terechtgeko men was, moest ter plaatse worden afgo- :te wegens een verbrijzelden rechten voorpoot. De chauffeur van den truck kwam er met eenige schrammen aan handen en ezicht af. Te Haarlem is de 32-jarige R., terwijl hij aan de Fonteinlaan zijn motorbakfiets het repareeren was, door een uit de richting Heemstede naderende auto aangereden. Met een echedelbasisfractuur is hij naar het Diaco nessenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig. regen, iets kouder. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 12.2 C. 6 DECEiMBER. Zonsopgang 7.55 uur, zonsondergang 3.47 uur Maan op voorm. 8.03 uur. onder nam. 3.00 uur Nieuwe Maan 5.45 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 DECEMBER. Van 's avonds 4.17 uur tot 's morgens 7.26 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vor'g Heden Vorig Rhelnfelden 2.™ 1.80 Rreisach krtil Maxan Dledesheim Mannheim Lohr Mainz hingen Gemengd Nieuws. Twee jonge menschen verdronken To Tilburg hoorde men 's avonds hulpge roep van oen vrouw in de omgeving van het Wilhelminakanaal aan de Oostcrwijk- schebaan. De politie ging dreggen en haal de het lijk van een man op. Daar men dui delijk het geroep van een vrouw had ge hoord ging de politie voort met dreggen met als resultaat, dat het lijk van meisje werd opgehaald. Beide personen zijn ongeveer 20 jaar oud en uit Tilburg afkomstig. Omtrent de toedracht van het drama tast men volkomen in het duister. Furtwangler neemt ontslag In verband met de Hlndemith-kwestie. Uit Berlijn:.De beroemde Duitsche diri gent, Furtwaengler, heeft den rijkspropa- gandaminister Dr. Goebbels verzocht, ;iem te willen ontslaan uit zijn functie van president van de Rijksmuziekkamer ei leider van het Berlijnsch Philharmonisch orkest. Tevens heeft, hij den Pruisischen minister-president verzocht, hem te ontslaan uit zijn functie van hoofddirecteur der 3er- lijnsche staatsopera. Beide ministers hebben de verzoeken van Furtwaengler ingewilligd', Furtwaengler heeft hiermede de conse quentie getrokken uit de ernstige indirecte aanvallen, die door de nat.-socialistische „Kulturgemeinschaft" tegen hem gericht zijn wegens zijn interventie ten gunste van den componist Hindemith. Dit ontslag belcekent een zeer zwaar ver lies voor het Duitsche muziekleven, want Furtwaengler is de eerste figuur onder de Duitsche dirigenten, hetgeen ook van hoo- gerhand in het Derde Rijk erkend werd, blijkens de hem toevertrouwde gewichtige functies. Door de bewondering welke zijn leiding van het BerFjnsch Philharmonisch Orkest tot ver buiten Duitschland en Euro pa wekte, was hij op die hoogen post voor zijn land van groote beteekenis en zijn ont slagname kan dan ook niet anders dan ge weldigen indi-uk in de wereld maken. Reeds kort na de Gleichschaltung heeft Furtwaengler in een opzienbarenden brief Goebbels gewaarschuwd dat de gelijkscha kelaars hun doel zouden voorbij schieten. Thans heeft hij als man van karakter zijn keus definitief bepaald. 1.97 1.77 3.25 3.10 0.83 0 46 1.84 1-84 0.95 0-94 0 29 0.28 0.96 0,00 8.95 8,89 Caub Fms Coblens Trier Keulen Dusseldorf R «ihrort Wesel Emmerik Kampen Ej aden Maastricht 0 97 0.96 1.13 1.21 1.17 1,15 0.00 0.10 0.00 0.64 -0.09 0. -0.76 -0. -1.13 -195 0.10 0.05 -0.03 -001 46.56 46. 41.24 40. Vreeswijk lw 0.20 0,29 Westervoort 7.48 7,43 Deventer 1.65 1.60 Grevenbicht 28.35 27.99 Venlo 10.88 10.90 Qrave (sluis) 4.64 St An dries 1.1)4 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Deifzijl Terschelling Haningen 10 37 23.07 7.51 20.21 o 8.15 21.10 Den Delder 6.30 19.U0 iJmuiden 2.17 14.34 Doek v. Hol!. 1.29 13.53 uingen 1.49 14.13 Kotteidam 3.33 15.16 HellevoetsL 2.12 14.32 Willemstad 3.04 15.24 Brouwersh. 1.24 13. Zierikzee 1.59 11, Wemeldinge 2.21 14,40 Vllesiugeu 0.27 12,46 dragen een normaal karakter en passen geheel In toet kader van o«ze monetaire politiek. Mr~ zal er dan ook goed aan doen er mee reKenai te houden, dat ook in de komende dagen n< goudvensohepinigen zullen plaats vinden. Wat de overige posten op de treft, ook deze la ƒ13 millloen toeger Bli. _ioot ondier aan den staat komt daai ■an 1U millloen op rekening van in disconto .pgenomen eehatkistpapier van hot Rijk. De bcIccnlnKcn zijn met 2.8 millioe: neerderd tot 147.5 mllliocn. De ultimo heeft groot gesteld (o. bedir pier tot week ge nog 26.11 mill loei .Xlossimg van 1 83 aan de schat- a schatldetpa- aillioen), het Rijk Voor het eerst sedert thans weer een renteloos voorst bij de circulatiebank opgenomen en wel i 12.9 millloen. In totaal is dus de positie van de schatkist in de afgeloopen week wel ca- f 50 mMMoei achteruitgegaan (hierbij Bij M u i d e n reed een vrachtauto, be stuurd door G. Koolhaas, geladen met kool, wortelen en uien, in de richting Bussum. Op ïieuwe Vechtbrug naderde een personen- I ben auto, bestuurd door H. J. Scholten, uit Hil- um, die plotseling naar links uitweek. De bestuurder van de vrachtauto haalde naar rechts uit. Door deze manoeuvre, door de glad heid van de brug en doordat de personen-auto hem in de zijde aanreed, kantelde de vracht auto, waarbij de geheele lading over de brug kwam te liggen. De personen werden licht ge wond. Beide auto's zijn door kraanwagene Uit het Sociale Leve ERNSTIG TRAMONGELUK Te Haarlem fietste op de Heerenvest tus schen de tramrails de 32-jarige V. K. Achter hem reed een tram, die den wielrijder aanreed zoodanig, dat hij onder den baanschuiver te rechtkwam. Met ernstige hoofdwonden is K. naar het Elisabeth-gasthuis gebracht. Zijn toe stand is zeer zorgelijk. De trambestuurder ver klaarde, dat hij door de lichten van een uit de tegenovergestelde richting komende auto ver blind was BRANDSTICHTING De winkelier W. D., te Giethoorn, wiens wo ning is afgebrand, is na een langdurig ver hoor ten gemeentehuize, met zijn echtgenoote in verzekerde bewaring gesteld onder verden king van brandstichting. SMOKKELARIJ IN HET GOOI. Te Bussum liet een belastingambtenaar zich insluiten in een school, in welker nabijheid iemand woont, die verdacht wordt een uitge breide handel in gesmokkeld sigarettenpapier te drijven. Zijn geduld werd tegen zes uur in den ochtend beloond, toen hij de overbuur met nog iemand zag thuiskomen, ieder met groote pakken in de hand. Hij trad te voorschijn, voordat zij de huisdeur hadden bereikt en i nam de pakketten in beslag, welke een 20 K.G. I mm bleken te bevatten die niet van accijnsmerk j op?. hoeveel- I LANDBOUWCONFLICT TE ZEVENBERGSCHENHOEK Het Tweede"Kamerlid J. Schouten heeft als arbiter $en beslissing gegeven inzake het arbeidsgeschil tusschen de landbou were-werkgevers, aangesloten bij de Land- bouw-crisisonganisatie voor Noord-Brabant, te Zevenbergschenhoek met uitzondering van lien, die met den Ned. R.K. Landarbei- dersbond „St. Deus Dedit" een collectieve arbeidsovereenkomst gesloten hebben en met uitzondering van de landbouwers Bax en P. v. Dis eenerzijd6 en genoomden R.K. landarbeidersbond anderzijds. De arbiter heeft beslist, dat in de landbouwbedrijven, welke hier in 't geding zijn, de looncu ge lijk zullen zijn aan die, opgenomen in bo venbedoelde collectieve arbeidsovereen komst- De-ze regeling geldt van 6 Augustus 1934 tot en met 30 April 1935. ECONOMIE EN FINANCIEN Weekstaat Ned. Bank Weer voor 12 millioen aan goud verloren. Andere belang rijke mutaties Do mllliocn. De RAld tot 843 6 *ft do Neder- irkt. zijr. don j deze goudafvlcM _d ven -York, die rich de i het go'Jdult voer punt Bij een vrouw werd eveneens heid al was deze gering, ontdekt nenkast, welke door een smid moest worden opengebroken, daar de bewoonster den toe-1 6» gang weigerde en er zelfs een veldwachter by te pas moest komen .De man van de vrouw, die zoo overstuur was, dat er een dokter I groots moest komen, heeft een aanklacht ingediend, i derburen bestaat, via daar volgens hem zijn vrouw een boodschap i I Jr1?*",3 öe,»°evcn ste weken geen 011 gelljkhe iroudafvl dezer d; a 100 wohijnlij naar hem i sturei de kastsleutel. Gister heeft de sohe leening plaa zal de De rekenlng-coiLrantsaldi vou anderen zijn de afgeloopen week and arm aai gestegen hebben thans een hoogte bereikt van 166.7 e Hoen (v. w. ƒ157 millloen) De biljettei Hoen gesteger ilschban'1 landsche Bank hediragt (v. w. 1068 millloen) lulatie ia met bijni tot 913.3 millioen. -erpllchtlnf ♦hans f 10S3 Nederland en Rusland De uitvoer naar de Sovjet-Uni6 gestegen, de invoer iets terug- geloopen i 18.200.000. tegc ongeveer 11 millioen in dezelfde periode va het vorige jaar. Volgens de Nederlandsche handelastatistie werd in Sept. 1934 uit Rusland ingevoerd vo< een bedrag van ƒ21.3 mUlioe.i tegen ƒ22.4 mi Hoen in Sept. 1933. De gecharterde Nederlandsche scheepsruimi Anglo-Sovjet Shipping, welke dit jaar kantoor heeft geopend, bi i LEENING KAMPEN Uitgifte van ƒ570.000 tegen den koers van 100 hans Effectenhandel te Amste en Picnson te 'a-Gravenhagi idag 10 December as. do inschrijvins 570.000 4 obllgatlën li obllg; de u 100 Houder itnld') NIEUWE WET IN DUITSCHLAND Geen hooger dividend dan 6 In Duitschland i6 door het Rijkekobinot een nieuwe wet vastgesteld, die van groote beteekenis kan zijn voor het economisch leven. Wij bedoelen het zgn. „Anleihc Stock- gesetz", waarbij paal en perk wordt gest dd aan de dividentfuitkeeringen. Voortaan zal In Duitschland nog sleohts tot een percentage van 6 aan dividend in contanten mogen worden uitgekeerd. Alleen, als een Mij in hot voorafgaande boekjaar meer dan 6 dividend heeft uitgekeerd, r ag zij hoogstens 8 in contanten uitkeeren. Het overige gedeelte van het dividend moet aan de „Anloihcs'ock" worden toon wezen. De bedragen, die dus de 6 of 8 te boven gaan. komen tri beschikking van de Golddisk-mtbonk, die de bed-agen vol" gons de wettelijke bepalii.gen in obligation belegt. Volgens nauwkeurige be roken ingen zul len. bij handhaving van liet. oude dividend, op doze wijze RM 40 millioen per jaar de Anleihostoek komen en in dienst kun- nen worden gesteld van de werkverschaffing

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2