stuur St. Nicolaas nu ook eens naar ons met een zak ingevulde coupon? Nieuwe Leidsche Courant Economie en Financien MAANDAG 3 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Land- en Tuinbouw. Werkloozen in het vrije landbouwbedrij f De Zeeuwsche proef mislukt Omtrent het plaatsen van werklooze ar beiders in het vrije bedrijf, waarmede een proef werd genomen in Zeeland, Noord-Hol land en Friesland hebben B. en W. van Heinkeuszand een rapport uitgebracht aan den Minister. Volgens dit rapport kan gezegd worden, dat de proef voor het gemengde (klein) be drijf niet aan de verwachtingen beantwoord heeft, ja men kan zeggen dat ze is mislukt. Vele werkgevers, vooral de grootste, hiel den zich afzijdig, terwijl toch juist van werkgeverszijde op dit stelsel was aange drongen. Daardoor was het aantal met loon- toeslag in het vrije bedrijf geplaatste werk looze landarbeiders gering (maximum 16). Momenteel nu de verplichting is gekomen om zich voor minstens drie maanden te verbinden, is er maar één arbeider overge bleven. B. en W. merken op, dat dc loontoeslag aanleiding geeft tot misbruik. Velen gingen er toe over om eerst hun arbcider(s) te ont slaan om ze dan later weer in dienst te nemen met loontoeslag, die een derde van het loon 12) bedroeg. De goede werkge vers, die hun arbeiders ook in dezen slap pen tijd aan het werk hielden, konden van de regeling niet profitéeren, zij bij wie het sociaal gevoel ontbrak, daarentegen wel. De landarbeidersbonden hetyben altijd zeer sceptisch tegenover deze regeling ge staan. Zij verwachten er weinig anders dan misbruik van terwijl de werkloosheid er practisch niet door zou verminderen. De proef te Heinkenszand schijnt hun gelijk to geven. Ook wordt opgemerkt dat de jonge arbeiders die niet onder de categorie van gesteunden vielen, het kind van de rekening werden. Wil er iets van dit stelsel terechtkomen, dan is strenge controle zeer noodig. Ook zou de toeslag iels hooger gesteld dienen te worden terwijl de Minister strengere voor schriften en regelingen zou dienen te geven. De varkenshandel Het vrije bedrijfsleven teruggevraagd. Het comité inzake de uitvoering der Cri- sis\arken§wet, waarbij aangesloten zijn de Ned. Bond van Varkenshandelaren. Je Ne l. Bond van Groothandelaren in varkens- \leeseh en producenten van gezouten spek en reuzel en de Ned. Bond van Grossiers m geslachte varkens, heeft in zijn laatste ver gadering ter bespreking van den algemeo nen toestand op het terrein der vark?nsba weging vastgesteld, dat het thans vigeeren- de systeem mogelijkheden heeft geopend voor bevoorrechting en bevoordeeling van bepaalde groepen van belanghebbenden. Waar het uitgeven van de biggenmerken gebaseerd is op sterke inkrimping der var- kensvoorraden en de tellingen reeds een vermindering hebben aangegeven van circa een vierde gedeelte tegenover 't aantal var kens in 1932, acht het. comité thans de tijd aanwezig om verschillende beperkingen dio het vrije bedrijfsleven zijn opgelegd te doen beëindigen. Het grondt deze overweging op het feit dat het surplus aan varkens, wat de binnenlandsche markt drukte, thans verdwijnen gaat vanwege het uit de markt nemen der zware varkens door de Centrale. Unaniem werd uitgesproken dat 'n systeem van gelijkte concurrentievoorwaarden voor een gezond beleid noodzakelijk geacht wordt en de algemeene toestand ten goede zal ko men. Dit voorkomt, dat bepaalde groepen zienderoogen zich bevoorrecht zien ten kos te van anderen, die als uitvloeisel van het vigeerende systeem, in zeer moeilijke om standigheden zijn gebracht. De factor van vrije aankoopen via de binnenlandsche markt en voor een ieder op dezelfde con dities brengt groote vereenvoudiging van de daarvoor ingestelde crisisbureaux en be- teekent een verbetering voor het algemeene bedrijfsleven. Tevens werd geconstateerd dat de alge meene ontevredenheid die is ontstaan rond om de varkenscrisiswet, het overloopen naar extremistische partijen heeft bevorderd, en voor een belangrijk deel op rekening van de thans gevolgde methode geschoven moet worden. Hierdoor dreigen de leiders der bonafide organisaties hun ordenende in vloed op de leden te verliezen. Een hernieuwde actie tot verbetering van den onhoudbaren toestand zal worden in geluid in de verwachting, dat men eindelijk in het belang der gemeenschap daaraan te gemoetkomt. LANDBOUWBEDRIJFSUITKOMSTEN IN ZEELAND Volgens de pas uitgekomen publicatie van het boekhoudbureau van de Z.L.M. zjjn over het boekjaar 1933f34 213 landbouwbedrijven in Zeeland met een gezamenlijke oppervlakte van 7600 H.A. gecontroleerd. De gemiddelde bruto-opbrengst bedroeg f 318.93, de totale uitgaven f 278.12, zoodat de netto-winst f 40.81 per H.A. heeft bedragen, tegen een netto-verlies van f 23.10 in 1932/,33, toen de bruto-opbrengst f 273.12 en de totale uitgaaf f 296.22 per H.A. was. In de totale kosten is mede opgenomen de rente van het eigen kapi taal; voor den arbeid van den boer en zijn vrouw is echter niets berekend. Per bedrijf gerekend op gemiddeld 36 H.A. krijgt de boer dan voor zijn arbeid en die zijner huisgenoo- ten en voor bedrijfsrisico te zamen ongeveer 1450 gulden, waarbij is inbegrepen wat hij zelf uit zijn bedrijf voor de huishouding heeft genomen. De post arbeidsloon daalde van f 110.19 per H.A. in l932/"33 op f 99.14 in 1933/'34, terwijl de Bemiddelde pachtwaarde eveneems vermin derde en wel van f 85.07 in 1932/'33 op f 82.65 per H.A. in 1933/'34. DALING VAN DE ARBEIDSLOONEN IN DEN LANDBOUW „De ChrlsteltJko Landarbeider"., orgaan van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. berekent aan do hond van de gegevens. die de Centrale Landbouwboekhouding telkenjare vor3trekt, hoe groot de daling der loonen ls in ven tfld- c ..ren. Het blad heeft van andere ontvangen van bet aantal be- i H.A. in de gemeente Het Bildt zUde opgavt drtJv. »au mcei ui.» 5 HA. Deze bedrijven hebben totaal 3123 H.A bouw- en grasland In exploi tatie. Bedril ven van minder dan 5 H.A. zün bulten berekening gelaten, omdat daar biina Been arbeidsloon wordt uitgegeven. Dan komt men tot deze berekening: In 1D27-'2S bedroeg het loon per H.A in Het Bildt f 206.80. In 1933 •"34 was dit teruggeloopen tot f 115.16. Een verschil derhalve van f 91.65 per H.A. in INDISCHE LANDBOUWWEEK 1114 December te Wageningen Volgens het programma der 15de Indische Landbouw week te Wageningen te houden onder leiding van het Nederlandseh Genoot schap. wordt deze geopend op Dinsdag 11 Dec. met een voordracht van oud-gouverneur H. E. K. Ezermun over; ..Arbeidsproblemen ter oost kust van Sumatra". Vervolgens spreekt lr. N. xg 12 December spreken prof. dr. H. over: Die Bodenuntesuchung nach inpflanzenmethode; dr. ir. J. G. Osse- Voi tüd- nu de 3123 H.A-, welke boven woraei. aangegeven met f 9L6S dan ls de totale loondaling f 286.221.95. (Twee hon derd zes en tachtig duizend, twee honderd één en twintig gulden vijf en negentig cent). Een daling van ruim 44 pet van het arbeids loon. ln 6 jaar, In welk bedrijf hebben de arbeiders nog fcwaardere slagen gekregen dan in den land- Heoft het mineralogisch bodemonderzoek itische bcteekenis •dag 13 December staat op het programma, voordracht door dr. B. Vrijburg: Emigratie naar Nieuw-Guinea; dr. S. Leefmans; Biologische bestrijding van insectenplagen»; T. A. C. Schoevers: Bestrijding van dierlijk" pla gen in den grond gevolgd door demonstratie van grondbehandeling met zwavelkoolstof met een toestel van ;n door de Aseptafabrlek te Delft op de kweekerü ,.De Roghorst": ir. A. Wulff: Over het rijstvariëteitenvraagstuk in Ned. In dit-. Dr. ir. M, W C. Knapip, houdt hierna een Landbouwweek op VrUdag 14 December naar de Nedorl kunstmestfabriek te Pernis. KOUDBLOEDPAARDEN NAAR DUITSCHLAND Bionenikort zal weder gelegenheid gegeven wor den tot den uitvoer van koudbloedpaarden naar Dultschland. Voor het verkrijgen van de voor dezen uitvoer vereis-chte certificaten komen allereerst in aanmer king zij, die deugdelijk kunnen bewijzen ook gedu rende het tijdvak 1 Januari 1919 tot en met 30 Juni 1933 zich daadwerkelijk met dien uitvoer te hebben bezig gehouden. Zij die meenen, in dit geval te verkeeren en van de hierboven bedoelde gelegenheid gebruik wen- schen te maken, kuni.en zich om verdere inlichtin gen schriftelijk wenden tot het Vleeschexporlbu- reau, Lange Burchtstraat 39, Nijmegen. EIERBEURS TE ARNHEM Medegedeeld wordt, dat door de landelijke ver- eenigng van eierexporteurs en -handelaren een commissie benoemd is om de eerste stappen te doen tot het tot stand komen van een beurs voor den eierhandel, die men zich te Arnhem gedacht heeft. GARANTIEPRIJS AARDAPPELMEEL Door den Minister is de garantieprijs voor de overname van het aardappelmeel voor den oogst 1934 vastgesteld op f 10 per 100 Kg. De verlaging var. f 0.25 per 100 Kg. tegenover het oogstjaar 1933 wordt gewettigd geacht door de groote eischen, die de aardappelmeelsteunregeling aan het Landbouwcrisisfonds stelt, mede tengevol ge van de onder de vorige regeling coverkocht ge bleven restanthoeveelheden en de goede oogstop brengst van het jaar 1934. SPEKPRIJZEN De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor het door haar in te nemen versche spek, over het tijdvak van 3 De cember t/m 15 December 1934, ongewijzigd blij- Nederlandseh clear in ginstituut Clearing NederlandDuitschland 30 Nov. '34 15 Nov. '34 L Stortingen op re kening „Duitsch land" van het Ne- landBCh Clearing- instituut bij de Ne derlandsche Bank 35.833.587 26.886.789 Daarvan o.a. be stemd vcor: a. achterstallige vor deringen 3.583.358 2.688.678 b. rentedienst Davves en Youngleening en Stallhalte 2.850.000 1.050.000 c. nieuwe onder de clearing vallende vorderingen 26.891.878 21.266.035 2. Stortingen op clea ringrekening bij de Deutsche Ver- rechnungskosse 35.259.804 19.760.079 3. Uitbetalingen door hot Neder landseh Clearings- instituut in min dering komend van het bedrag onder 1, c) 20.349.964 7.939.711 De naar verhouding zeer hooge stortingen te Berlijn vinden hun oorzaak deels in een sterke venmindering der bedragen gestort gedurende de dagen voorafgaande aan den datum, waartegen het verdrag aanvanke lijk waö opgezegd, deels in een belangrijke toeneming van stortingen in anticipatie op leveringen van goederen gedurende de ko mende weken. De clearing FrankrijkDuitschland Met drie maanden verlengd De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland betreffende het sluiten van een nieuw clearingverdrag zijn beëindigd. Het belangrijkste resultaat is dat de ver dragen. die in Juli ter regeling van het Fncinsch-Du'iteche goederen- en betalings verkeer, en van den leeningenddenst in Ber lijn gesloten zijn slecht met 3 maanden zijn verlengd, nl. tot 31 Maart 1935. De Ber- lijnschc overeenkomsten zijn op een reeks punten verbeterd en uitgebreid. De beide delegaties hebben vooral ge streefd naar het opheffen van onbillijk heden, die bij de uitvoering der bepalingen over het clearingsverkeer opgedoken wa ren. In dit opzicht zijn belangrijke verbete ringen aangebracht.: Alle overeenkomsten hebben ten doel het Duits'ch-Fransche goe derenverkeer in het kader van het op dit oogenblik mogelijke in een beter even wicht te brengen. Bij de onderhandelingen is bovendien de kwestie van de achter stallige goederenvorderingen behandeld. Het doel daarbij is de realiseei'ing der ach terstallige vordering te vergemakkelijken en de voorwaarden daartoe in het leven te roepen. Verder is een Fransch-Duitsche per rcanente regeeringscommissie ingesteld. Deze heeft tot taak voortdurend alle vraag stukken te volgen en te regelen, die zich voordoen in verband met rle ontwikkeling van hef, goederen* en betalingsverkeer tus schen beide landen. De clearingbesprekingen te 's Gravenhage Er zou een compromis-oplossing zijn bereikt voor bevroren vor deringen op Duitschland Het is bekend, dat de Nederlandsch-Duit* sche besprekingen te 's-Gravénhage, een zeer moeilijk verloop hebben en slechts langzaam vorderen. Wel w erden, als gemeld, in zoo verre vorderingen bereikt, dat overeengeko men werd, dat ook in December 1934 door de betrokken Duitsche instanties Devi6en- bescheinigüngen zullen worden toegekend op de tot dusverre geldende basis. De D. A. Z. verneemt thans nog, dat bij het vaststellen van een' nieuwe clearing- overeenkomst gebleken is, dat de zich Je laatste maanden in het Duitsch-Nederland- sche goederenverkeer voorgedane verschui vingen, een niet gemakkelijk te overwinnen hinderpaal vormen. Er schijnt een compro mis-oplossing voor de kwestie der bevroren Nederlandsche vorderingen te zijn bereikt, welke van Nederlandsche zijde met bevredi ging moet worden ontvangen, daar d9 periodes, waarin de vorderingen zullen wor den afgewikkeld, verkort worden en ook het risico tijdens deze periodes zooveel moge lijk zal worden uitgeschakeld. De Goudclausule Uitspraak van het Haagsch Gerechtshof bepaald op li Januari 1335. Zaterdagocntend is voor de civiele Kamer van het Haagsche Gerechtshof voortgezet de behandeling van de zaak der Kon. Fetrol.- Mjj tegen de Ver. v. d. Effectenhendel over de goudclausule der Amerikaansche dollar* leeningen. Het proces is thans afgeloopen, en de uit spraak in de beide zaken tusschen de Ver. voor den Effectenhandel eenerzijds en de Bataafsche en de Koninklijke anderzijds, werd bepaald op 14 Januari. Van beide zijden heeft men zich uitgeput in het aanvoeren van argumenten om zoo wel het eene als het andere standpunt te rechtvaardigen. Natuurlijk i6 er ook veel overhoop gehaald, dat met de zaak in kwes tie niets te maken heeft. Nog eens kort saamgevat, hebben de plei ters van de Ver. v. d. Effectenhandel vooral de aandacht gevestigd op het feit, dat de beide Maatschappijen volgens de prospec tussen en de leeningsovereenkomsten zich verplicht hebben te betalen in gouden munt. Dit ontkennen de pleiters der Mijen niet, maar zij stellen hier tegenover, dat d9ze be taling te NewYork moet plaats hebben. Verder ook, dat de leeningsovereenkomsten zijn aangegaan in de V. S. en dus ook de daar geldende wetten bij de nakoming van de uit de lecnmgen ooit vloeiende verplich tingen van toepassing zijn. Pleiters der Mijen zijn dan ook van oor deel, dat niet de Koninklijke of de Bataaf sche de goudclausule buiten werking heb ben gesteld, maar de Amerikaansche Regee ring, een standpunt, dat, naar men weet, ook door het Rotterdamsche gemeentebestuur inzake de dollarleening Rotterdam wordt ingenomen. Door velen zal ongetwijfeld de datum van 14 Januari 1935 met spanning tegemoet wor den gezien. Het zal voor den rechter een zeer moeilijke taak zijn om uit het pro en contra der aangevoerde argumenten de juiste be slissing te nemen. BILLITON-MAATSCHAPPIJ Onveranderd interim-dividend Gemeld wordt, dat de Billiton-Mij op reke ning van het boekjaar 1934 een interim- dividend zal uitkeeren van ƒ79.60 per aan deel eerste rubriek en van 30 per aandeel tweede rubriek (als v. j.). N.V. MIJNBOUW MIJ. BOETON N.V. Mijnbouw Maatschappij Boeten gedat van 73.935 in 1932 tot 13.935. hetgeen e gevolg is van het doorwerken der ^oegepai bezuinigingen. Het bedrijf in Ned. Indië had van de ongu daar, op de Phlllppijnen en in de verdere naas te omgeving van Ned. Indlë wilde dientenge volge niet lukken. Ook in Indië zelf liep het asphalt-verbruik in het algemeen achteruit en bleef in hoofd zaak beperkt tot oppervlakte behandeling. De levering van asfaltbeton voor de repa ratie van het wegennet van de Gemeente Soe- baja bleef in 1933 aan het bedrijf opgedra gen, lengd. De afze Boetonic liep 1934 i van asphalt geweten mag worden, percentage van het totaal verbruik dat in Boeton-asphalt gedekt werd bleef. In uitgevoerde orders wi werkt. ■d 4510 t bedrijf in Europa deelt het ver- siag, waaraan wij deze bijzonderheden ont- leenen. mede. dat evenals in 1932 de wensch voor zat om zoo spoedig mogelijk den te Am sterdam aan de Coenhaven aanwezigen voorraad op den weg te brengen .teneinde zoodoende be vrijd te kunnen geraken van dit buiten ver houding dure etablissement. Dit gelukte in den loop van het boekjaar. Met het oog op de ter beschikking staande geldmiddelen werd er de voorkeur aan gegeven niet geheel zelfstan dig op de verschillende aanbestedingen ln te schrijven, doch zulks te doen in combinatie met derden, waarbij de asphalt tegen vasten prijs werd geleverd. Op deze wijze werden wer ken aangenomen te Doetlnchem. alwaar ver schillende straten in asphalt-beton werden uit gevoerd, op den Provincialen weg LarenLo- chemBarchem, op een deel van den Rijksweg Nijmegen—Maastricht bij Belfeld. en In aanslui ting hieraan verschillende wegen In die ge meente. tenslotte een werk te Zwolle, waar- echter de uitvoering grootendeels in 1934 t 160.000 M2 In allo vroegere jaren 1 VADERLANDSCHE BANK VOOR BELASTE WAARDEN Renteverlaging Zaterdagochtend'werd in een der zalen van "lehuis te I i van obli0_ belai :i tegenwoordigd chreven tegen 31 Dec. elfder plaatse. Tenslotte werd door het bestuur nog een ;orte toelichting op de voorstellen gegeven. ALG. VRUCHTEN IMPORT MIJ. Winstsaldo ƒ6125 (v. j. verlies 23.905) De Vruchten-Import Mij. heeft in het sl.-gjaar 1933/34 een winstsaldo geboekt ƒ6125 (v. j. verlies 23.905). het hooge bedrag betaald aan extra-heffing 3)0.000) en den gedeeltelijk In verband hier mee verminderde omzet (v. j. 4.332.579. thans 3.646.937). Aan de grondige reorganisatie van het bedrijf is het te danken, dat het verlies- saldo niet grooter is. 5V2 OBLIGATIES N.V. CENTRALE SUIKERMAATSCHAPPIJ Naar -wij dere zullen de resteerende lentrale Suilcermaatsc i totaal voor 3.506.000 per 1 Januari afgelost, uit liquide niiddelon real i ss uitenl .ncLscl belangen. LEENING OOSTENRIJK 1923—1943 Per 1 Juni 1935 aflosbaar gesteld De Regeering van de Federale Republiek Oostenrijk heeft het geheele bedrag uitstaande obligation van de Nederlandsche tranche der gegarandeerde Oostenrijksche Staatsleening 1923—1943 per 1 Juni 1935 Jt pari aflosbaar ge steld. Wij vernemen, dat de uitgifte van een nieuwe conversieleening, waarbij houders der aflosbaar gestelde 6% oHigatiën ter conver teering hnuner stukken een recht van voor keur zullen kunnen uitoefenen, binnen weinige dagen zal plaats vinden. NEDERLANDSCHE WOL MIJ. Winstsaldo ƒ336.983 (vorig jaar 362.657). Div. 3 (v. j. 7). Het jaarverslag van de Ned. Wol Mij. over 1933/3 1 meldt, dat in de eerste helft van het Duitschland en Italië, de voornaamste afzet gebieden. legden den import van wol aan ban den. en bemoeilijkten bovendien den afzet der. De index-cijfers voor ruwe wol waren vol- ens de ..Weekly Wool Chart", basis 1914 - 00, aan het begin van het boekjaar 50. hoog te stand eind Januari 1934 67 en aan bet ifid van het boekjaar 38 In Juni werd het overmaken van geld uit heid vallen remist vereffening van verricht fgesloten transacties, tzonderingsvereffeningen hielden spoe- buitengewone r van 400.000 voor dit doel beschikbaar is. Het winststaldo bedraagt 336.983 (vor. Jaar 362.657). Voorgesteld wordt 3% dividend uit te keeren (v. j. 7). De Directie spreekt in het verslag het ver trouwen uit, dat onze regeering er voor zal waken, dat alle vorderingen, voortspruitend uit een bonafide buitenlandsche goederenhandel, uiteindelijk onverkort zullen binnenkomen, zoo dat de hierboven genoemde reseirvebediragen voor de aandeelhouders niet verloren zullen Geachte Lezers, Langer of korter heeft de N. LEIDSCHE COURANT U dagelijks zooveel gegeven nieuws, politieke overzichten, fotopagina, vrouwenrubriek extra Zondagsblad... denk nu ook eens aan haar! Zeker, U hebt voor die lectuur, voor dat op-de-hoogte blijven, voor die ontspanning Uw abonnementsgeld betaald..., maar kreeg U niet meer dan de 23 ct. die U dat per week kostte? STUUR DE N. LEIDSCHE CRT., STUUR UW KRANT NU EENS ALS ST. NICOLAAS-VERRASSING EEN NIEUWEN ABONNé... het is zoo weinig moeite, het is zulk dankbaar werk. Of geef vrienden of familie als St. Nicolaasgeschenk een abonnement op de NIEUWE LEIDSCHE COURANT. ZIJ KRIJGEN EXTRA, wanneer zij zich voor minstens 1 jaar abonneeren alle tot 1 Januari 1935 verschijnende nummers gratis, maar ook de schitterende Kerstbijlage, welke op komst is, benevens nog al de verschenen artikelen van Professor Hepp over zijn reis naar Zuid- Af rika. Thans reeds 64 bladzijden, afzonderlijk gedrukt. VOOR WAT HOORT WAT: U krijgt voor eiken jaarabonné een bijzonder mooi luxe gebruiksvoorwerpeen verrassing. Verder krijgt elke werver, op wiens naam de 10e, 20e, 30e, 40e 50e, 60e, enz. nieuwe abonné valt, buiten de gewone premie, een fraai boek. Wie twee abonné's aanbrengt, ontvangt een luxe gebruiksvoorwerp vau nog grooter waarde. Over onze premies is men altijd zeer tevreden. Nieuwe lezers op te geven aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Breestraat 123, Leiden Zend onderstaande coupon. stuun een St. Nicolaas-venrassin^ Aan het bureau van de Nieuwe Leidsche Courant Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik O in te schrijven als abonné op ons blad voor minstens één jaar met gratis toezending van de bladen tot 1 Jan. a.s., alsmede Uw Kerstnummer 1934 NAAM: ADRES kwartaal NAAM: week De aanbrenger (ster) ADRES: Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3