WAARSCHUWING ELTAX WOENSDAG 28 NOVEMBER 1934 fWEEDE BLAD PAG. 6 Nederland Waakzaam Hierbij berichten wij aan alle belangstellenden dat op ons kan toor een hoofdagentschap is ge vestigd van het Comité voor Chr. Volkslectuur „Pro Patria et Regina" dat uitgeefster is van tJNederland Waakzaam (Zie hoofdartikel in ons blad van gist oren). Alle personen die inlichtingen wenschen over dit orgaan, proef nummers wenschen, zich als abon- né 1.p. jaar) op willen geven of voor dit blad willen gaan wer ken, kunnen zich dus met ons kantoor schriftelijk of telefonisch in verbinding stellen. STADSNIEUWS Het Gemeente-Archief VERSLAG OVER 1933 Aan bovengenoemd verslag is het volgeu- ide ontleend: In enkele opzichten zijn de werkzaam heden toegenomen. Dit had ten gevolge- dat er weer minder tijd dan verleden jaar overbleef, om voortgang te verkrijgen in den inventarisatie-arbeid. Toch is de in ventaris en regestenlijft van het Secretarie- Archief tot 137-4 in zulk een stadium ge komen, dat de uitgave in druk in 1934 kunnen geschieden. Mej. A. J. Versprille zette haar arbeid [voor, bestaande in het nazien en complo- teeren der regesten, behoorende bij het Ar- crief der Secretarie tot 1574 en beschreef de aanwinsten van bibliotheek en prentver zameling. De heer C. B. H. Staats zette zijn werk voort van het klapperen der begraafregis- ters; reeds zijn 16 deelen gereed, loopende van 1601—1627, met wier voltooiing een belangrijke aanwinst verkregen zal zijn voor de afdeeling: Klappers, welke afdee- ling in den Laude een zekere vermaardheid .verworven heeft. Mej. A. G. de Reede stelde een concept- Ünventaris op van het Nieuw-,Archief tia 1851, schreef fiches van het Concessieboelc, ter samenstelling van een klapper, welke noodig is bij het zoeken naar een recog nitie ten behoeve der Gemeente. Zij zetlp het schrijven voort van fiches van de no tulen van het College van B. en W. over de jaren 1852—1866. Was het aantal der bezoekers het vongp jaar geklommen van 880, in dit jaar be droeg het zelfs 930, waarvan 565 uit Leidei» en 365 van buiten de stad. Het aantal gewisselde brieven bedroeg 637. Inlichtingen werden gevraagd door 132 personen te Leiden, door 244 buiten Leidon door 13 uit het Buitenland en door 4 buiten E,DePBibliotheek werd aangevuld met 240 ïiummers en de Prentverzameling met 243, waarbij vele geschenken. PAKKETPOST TIJDENS HET ST. NICOLAASFEEST De directeur van het P.T.T. kantoor te Leiden vestigt er de aandacht op, dat het aanbeveling verdient, tijdens de a.s St. M- colaasdrukte de te verzenden postpakketten nog steviger in te pakken dan gewoonlijk 011 daarbij vooral stevig pakpapier en sterk touw te gebruiken en het adres op den om slag en niet op los papier te schrijven. Adressen met lak vastgehecht laten ge makkelijk los en zijn daarom niet toegela ten. Het is veilig, een tweede adres los in het pakket te sluiten. dammen Tweede klasse-competitie N-D.B. Gisteravond wend alhier de wedstrijd O.DB. 't Zuiden gespeeld voor de tweedie klasse-compe titie Ned. Darnbomd, district dien Haag. Het resultaat was: O.D.B. 't Zuiden R. de Geus— ..Zuiderkng' 0—2 Tac. Buticr-A de Vos 2—O G. F. Hiüe—W. C. v. Rooy 2-0 F. BorsboomJ. v. d. Oord 2 O P Bijl—j. Eifkelenboom 2—U G. J. Eijgendaal—J G- Hilgersom 1— W. H. de Klerk-A. v. Pijlen 0-2 G. de Jong—A Lamgeveid 2—U Pater—D. Moe as J. C. Hceneman— L. Meershoek 0—2 Totaal 12—8 O.D.B. was volledig, terwijl 't Zuiden twee in- BEGRAFENIS J. J. BOON Op de begraafplaats Rhijnhof is gister ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. J. Boon. oud-agent van politie le klasse hier ter Vele collega's waren gekomen om hun kameraad de laatste eer te bewijzen o.a. de oud-commissaris van politie de heer P. Stapel, coder wien de over- ledene vele jaren gediend heeft. Deze sprak waar- deerende woorden aan het graf. Een familielid var den overledene dankte voor de bewezen eer. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND NOVEMBER Een blauwe ceintuur, een schildersoverall tafel Taken, een asdibak en een presenteerblad, rijwied- belastingplaatjes. portemoonaies, sleutels, een paar Sage scohenen, een notitieboekje, een grijze cein tuur, een speld, een tefelsohuier, grijze dekens en 1 zwarte, handschoenen, onderdeel van een electn- sche fietslantaarn, een haarkam, een lichtblauwe muts met witte raad. een zakmesje, een vulpen, een broche, een halsketting, een voorruit van een mo torbootje, een zilveren geldbeursje, een koker inn 1 plumeau. een fietspomp. 4 vulpotlooderx een das. een pakje. inh. ondergoed, een gesp. een datumstem pel. 1 donkerroode pullover. 2 jassen, een vulpen houder. een lederen riem, een rand van een horlo- gegüas, twee zakmessen, een broche, een autosln- ger, een kioderarmbaoaje, een halsketting, 3 hand warmers, vitragegordijn. een vulp:nhouder. een armband, 2 paar beenbeschermers, een grijs zadel- dekje, een lorgnet in étui. een rijwiellanitaarn, 16 pakdekeus. een gouden damesringetje, 3 medailles (bedeltjes), bril met hoornen montuur, een sier speld, een ronde Ijzeren bus, een grijze fantasie- hoed. een portefeuille, een bruin gele muts, eer grijs gestreepte pantalon, een zilveren damesarm- bandhorloge, een gladde gouden ring. contactsleu tels, een mutsenspeld. 2 blanco briefkaarten, een gymnastiekschoen, een witte schilder ski el, een zak mesje. een regenjas, een damestasch. Gevonden in de electrisehe tram (stadslijn) armband, een parapfluie, een handschoen, een paar handschoenen, twee parapluics. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen alken werkdag van 1—3 uur n.m. behalve Donder dags en Vrijdags ten politieburcele alhier. Kantteekeningen bij het Raadsverslag Het incident Als een overgevoelig paard heeft Maan dagmiddag de soc.-dem. raadsfractie gerea geerd op de zweepslag, die de heer Beeken kamp boven haar hoofden liet knallen. Het paard begon te steigeren en dreigde op hol te slaan, zoodat het even gelegenheid kreeg weer tot rust te komen. Toen wilde men het de teugel opnieuw aanleggen, maar het toonde zich nog hevig verontrust en het was onmogelijk het bit in zijn mond te krijgen. Stijgerend bleef het op de achter- pooten staan en een nieuwe periode van rust moest ter kalmeering worden voorge sdhreven. Daarna was het volkomen gekal meerd en liet zich rustig aan den teugel erder leiden. Wat was de oorzaak van dit plotselinge driftige verzet? Déze woorden van den heer Beekenkamp: Ik heb een ding gemist in de rede van den heer Van Stralen. Hij heeft verzuimd 1 W. dank te zeggen voor deze op kos ten van de gemeente, dus gratis gehouden propaganda-vergadering voor zijn politieke denkbeelden. Onmiddellijk na deze woorden brak het rumoer los. Het was ongehoord, het was een schande, (het was schofterig om zoo iets over de ernstige bedoelingen van de s. d. fractie te beweren. Het paard begon een wilde galop en... het vergaloppeerde zich. Wantwat was nu de oorzaak van de heftige verontwaardiging? Natuurlijk de be tichting, zal men zeggen, dat de s.d. raads fractie den nood van de werkloozen uit buit om haar eigen partij te propageeren en groot te maken, de betichting dat zij een politiek spel speelt met de ellende die er in de wereld heerscht. Dat dachten wij aanvankelijk ook. Dat dacht iedereen. En het was ook zoo! Maar het kwam niet in de kraam van de S. D. A. P. te pas om een dergelijke uitleg aan de zaak te geven. Immers de beschul diging, dat zij den gemeenteraad misbrui ken om politieke propaganda te voeren heb ben de socialisten al zoo dikwijls in allerlei toonaarden gelhoord. dat zij moeilijk konden toegeven, dat het daarom was, dat zij zoo plotseling begonnen te' steigeren. Daarbij komt dat de rechterzijde hen met eén keur van argumenten kon aanitoonen, dat de heer Van Eek. hun leider, hij verschillende gelegenheden had toegegeven, dat propa ganda voor de partij zijn fractie vele voor stellen ingaf. Daarom moest er een draai worden ge geven aan de verklaring van de veromtwaar. diging die hen plotseling had aangegrepen. De heer v. Eek wist die draai op een be wonderenswaardige manier te nemen. Wat ons zoo beleedigd heeft in de uitlating van den heer Beekenkamp, zeide (hij, is dat hij on« het odium van tweede rangs raadsle den heeft opgelegd. Vol verbazing zetten wij hier eén aantal raagt eekens. Maar de heer v. Eek verklaarde zich na der. Alle politieke partijen, zeide hij voeren in den raad propaganda voor hun denk beelden. En zouden wij nu B. en W. moeten bedanken omdat wij daartoe in de gelegen heid worden gesteld? Is er ooit sprake van dat de andere partijen dankbaar moeten zijn voor een raadsvergadering waar zij hun denkbeelden naar voren kunnen bren gen! Zijn wij dan tweederangs-raadsleden dat wij dat wel moeten? Dat wekte onze verontwaardiging op. Het is handig gevonden, maar de onhoud baarheid ervan springt al te duidelijk in het oog. Het zou dus zoo zijn, dat al de s. d. raadsleden na de Worden van den heer Beekenkamp onmiddellijk dachten: Kijk, nu zegt hij dat wij maar tweede rangs raadsleden zijn. Dat is natuurlijk on zin. De heer Van Eek wist heel goed. dal at de heer Beekenk amp zei, sarcastisch was bedoeld. Het was een striemend sar casme. Het kwam aan als een zweepslag en de roode heeren, die kalm blijven als het zelfde in meer parlementaire bewoordingen en voorzichtige toon wordt gezegd, reageerden spontaan op de rake slag en wilden terugslaan, zonder zich te bedenken en te overwegen, dat zij in strijd met zich zelf waren. Toen zij dat later wel gingen overwegen en zich weer rustig in 't gareel plaatsten, zonder er verder op aan te dringen, dat de heer Beekenkamp zijn woor den zou terugnemen, zochten zij naar een draai om zich er uit te redden en de heer an Eek heeft die voor hen weten te vinden. Later hebben nog verschillende andere sprekers hen hétzelfde verweten. De heer Beekenkamp, van wie zij toch al weinig kunnen velen, omdat hij hen nog wel eens ongezouten de waarheid zegt, ging plot seling op hun teenen staan enhet lieve leven was gaande. Zooals we reeds zeiden, zijn er meer harde oorden aan het adres van de s.d.a.p. ge zegd dezen middag en dat is buitengewoon begrijpelijk. In het propaganda-blad van de s.d.a.p. in ome stad kon men onlangs .le zen, dat de rechterzijde geen notie heeft van den nood die er heerscht, dat zij daar i achting voor heeft, dat zij alles wat de s.da.p. komt stelselmatig onder tafel erkt en al dergelijke fraaie beschuldigingen leer. Dat kan men toch maar niet allemaal voor zoete koek opeten. Heel dat onverantwoordelijke roode gedoe gaat zoo langzamerhand prikkelen tot ern stig verzet Wat wilde de s.d. fractie nu Maandagmiddag weer? Een brief sturen aan de Regeering om aan te dringen op ver betering van de steunregeling. Daar ging het om in deze veelbewogen zitting. De heer Wilmer vroeg hen in gemoede af of zij nu werkelijk geloofden dat er van het sturen van deze brief eenig resultaat kon worden verwacht. Dat vroegen ook andere leden en de heer van Stralen heeft met geen enkel woord op deze vraag gerageerd. De s.d.a.p. is verstandig genoeg om te wa ten, dat het sturen van de brief niets, maar dan ook absoluut niets zou opleveren. Daar komt nog bij dtft kwesties als deze, die de algemeene landspolitiek betreffen, niet in den gemeenteraad thuis hooren. Waar blijft men a!s men dezen weg opgaat. Moeiten er in ons land even zooveel Tweede Kamertjes komen als er gemeenteraden, zijn? De heer Eikerbout wees er terecht op, dat de Regeering rceids f 2 millioen heeft beschikbaar gesteld en dat de organi saties op wier weg het ligt, alles in het werk stellen om enkele verbeteringen in do steunregeling tot stand te brengen. De par ticuliere liefdadigheid zal meer de vrije hand krijgen, zoodat haar werk beter tot zijn recht zal komen. Wethouder Roritijn ertelde, dat B. en W. reeds een adres aan de regeering hadden gericht omtrent vér schillende plaatselijke wenschecjkheden at betreft de steunregeling. Er was een stroom van argumenten waarmee aange toond kon worden, dat de actie van de s.-d. fractie niets anders was dan het wékken bij de werkloozen van verwachtingen die niet in vervulling kunnen gaan, hen blij maken met een doode musoh. En dié hee ren, die groote acties op touw zetten en schermen met woorden, zonder dat er bij hen ooit van daden sprake is zouden maai* ongestraft mogen insinueeren, dat er minr- achting is voor den socialen nood in de kringen van de rechterzijde. Als er door de sociaal-democraten maar half zooveel werd gedaan tot het lenigen van den nood als er gedaan wordt uit de kringen van die rech terzijde dan zouden de werkloozen daar heel wat meer door gebaat zijn dan door alle die nutteloozc krantenartikels, stapels voorstellen, overbodige brieven, verzoek schriften en wat dies meer zij De raadsvergadering van Maandagmid dag is een onverkwikkelijke geschiedenis geweest. Het aanzien van de waarachtige democratie heeft er onder geleden en dé so cialisten werken er met man en macht aan om die democratie geheel ten onder te bren gen. Het is daarom goed, dat hen eens duc-h tig de les werd gelezen. Hét relletje, dat zij aakten was een bew ijs, dat de slagen doel troffen. Als het waar is wat de heer Wil brink zei, dat naar zijn meening, de so ciaal-democraten zichzelf net zoo lang heb ben gesuggereerd, dat zij het heil der werk loozen zoeken, dat zij het thans zelf ge- looven (en deze verklaring van hun hou ding willen we maar het liefst voor de juis te houden) dan kan misschien de raads zitting van Maandag er toé bijdragen om de ban der suggestie te breken. Dat zou het lot der werkloozen ongetwijfeld heilzaam beïnvloeden. EXAMEN E. H. B. O. Geslaagd: de heeren J. van Eek, J. H. A. Kettenis, W. L. v. d. Voort, J. Eikerbout en P. Beurze, allen leden van de Leidsche Bur gerwacht. Kamer van Koophandel voor Rijnland Wijziging. N.V. Koninklijke Nederland sche Grofsmederij. Leiden, Zuidisingel 66. N. Comm. J. E. Inckél. 's-Gravenhage. W. Schreuder. Leiden, Haarlemmerstraat 85 Electro-tecmsch bureau. Bijv. uitgeoef. bedr.: win kei in verlichtingsartikelen enz. Nieuwe inschrijving. Schoenmagazijn Marie Pen sioen. Alphen a. d. Rijn. van Manderslbostraat 42. E.: mej. M. E. Pensioen, Alphen a. d. Rijn. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: F A Westhof f 23 J A Riemens 22 j. BEVALLEN: J van Muyen—de Lange 7. M E v d Steen—v d Meel 7. G H Schoeman Eikerbout z E Chr v DorpSmit 7. D BekooUOuwesloot z OVERLEDEN; Gvd Ham jm 5 j. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN WINKELWEEK 1934 De Winkelweekcommissie verzoekt ons mede te deelen, dat nu alle gezinnen zijn voorzien van de Winkelweekfolder, zij zich voorstelt dat deze folder van voren naar achter doorgesnuffeld is om iets te vinden, want u weet 't nu, ér staat immers op: be- aar deze folder. Wat is 't geval? Deze win kelweek-reclame is in een oplaag van 7100 exemplaren verspreid en op elke 75 exem plaren is er één waar een omgekeerde let ter in staat. Lees nog eens goéd het g© deelte door, waar bovenstaat: „De Alphen- sdhe Winkelweek". Als u dit dan bijna door :en hebt, ziet u missdhien een letter „n" op z'n kop staan. Treft u dit, dan kunt u met deze folder naar boekhandel Van Brum men. Prins Hendrikstr. 29 gaan en daaront vangt u een prijsje. Behoort u niet tot deze gelukkigen, dan is er dezer dagen nog.-ruim schools kans op een prijs. Werpt eiken dag uw antwoorden op een of meer onzer prijsvragen vóór 18 uur in de Winkelweekbrievorubus, die bij het schoe nenmagazijn van de firma Raaphorst staat, dan hééft u eiken dag kans op een extra winkelweekgeschenk. WINKELWEEK-NIEUWS Wie is Sint-Nlcolaas? De route, die de bekende Alphenaar, ver kleed als St Nioolaas, zal volgen, is als /olgt: Na aankomst met de trein van 18.38 wordt hij ontvangen door drie leden van de Winkelweek-Commissie. Na ontvangst stap pen St Nicolaas en de commissieleden in 't rijtuig, dat voor hotel „Tooi*" staat. Daar vandaan goat het langs Stationsplein., van Dijkstraat, Hazeveld, Prins Hendrikstraat, Julianastraat, Wilhelminastraat, J. Nieuwen huizenstraat,, terug naar Lemzonlaan, Ste- vinstraat. Schoolstraat, Brnggestraat, Raad huisstraat J. Coninckstraat, Toussaintstraat Hofzichtstraat, Raadhuisstraat, van Man- derslcostraat, Hooistraat, v Reed est raat, v. Eephenstraat. terug naar het Nutsgebouw. Hier stapt St Nicolaas uit en zal een korte toespraak door hem worden gehouden ten voordeele van het plaatselijk crisis-comité. Na deze redevoering vervolgt hij zijn rijtoer naar Aarkade, Hortensiastraat, v. Boétse- laerstraat (eindpunt). Na deze route is men voldoende in de gelegenheid gesteld vast te stellen, wie St Nicolaas is en vult u het formulier in. Indien u hiertoe geen kans gezien hebt dan kan u volstaan met het i: vullen van zijn leeftijd. Als er geen enkele inzender of inzendster is, die de naam goed geraden heeft, worden de prijzen verdeeld onder hen, die zijn juiste leeftijd geraden hebben. KINDEREN ZOEK Uit het gezin van K. aan de Nieuwe Sloot werden gistermiddag twee kinderen vermist van resp. 5 en 6 jaar. Na lang zoeken trof men de kinderen om zes uur aan op de weg onder de gemeente Hazerswoude. OL. SCHOOL OUDSHOORNSCHEWEG Op de gehouden ouderavond van de O.L. en U.L.O. school aan de Oudshoornscheweg werden tot leden der oudercommissié her kozen de heeren Bonte en Ottens. Deze ge slaagde ouderavond werd o.a. bijgewoond door burgemeester Colijn. INBESLAGNAME Commiezen en politie hebben bij een werklooze sigarenmaker een hoeveelheid tabak en sigaren en een inrichting voor ver vaardiging van sigaren in beslag genomen wegens overtreding van de tabaksbelasting wet. KATWIJK AAN ZEE VERGADERING BETREFFENDE PUFAANYOERVERBOD Gisteravond vergaderde in het Jeugdhui de Bond van Christelijke Fabrieks- en Transport-arbeiders, afdeeling Katwijk, om een bespreking te houden over de maatre gel, welke de Minister van Economische Zaken wil treffen inzake het pufverbod. De Voorzitter de heer D. van Beelen opende deze vergadering, heette allen welkom, en zette uiteen waarom deze vergadering ii belegd. Bij hetgeen vanavond besproken zal worden, aldus spreker, heeft een groot deel van onze gemeente belang. Op deze verga dering waren verschillende organisaties uit- genoodigd o.a.: de Schipoersvcreeniging, Chr. Middenstand, Reederij-vereen. „Vuurbaak", Chr. Besturenbond, Commissie voor Werk verruiming, de Directeur van de Visscherij- school de heer Varkevisser en de heer Gr verder enkele schippers en eigenaars .van Stuitend op onze tegenwerking trachten concurreerende ondernemingen, gedeeltelijk vereenigd onder den naam N. B. L. T. O., middels overheidsbemoeiing, verhoogdé taxi-tarieven door te drijven. Zie adrep aan den Raad. BEGRIJPT UW BELANG! RIJDT PER ELTAX 66p loggers. B. en W. waren vertegenwoordigd door den heer Boekhoven. Vervolgens gaf de heer E. de Jong een uitvoerige uiteen zetting over het pufaanvoerverbod. Door spreker werd betoogd, dat de meening, als zou een schipper met opzet de pufvis- scherij uitoefenen onjuist is. Hij zou hier door in een ongunstige positie tegenover zijn Reeder komen te staan. Spr. wees er ook op, dat een pufaanvoerverbod niet in het be lang is van de vischstand in de Noordzee Op dit onderwerp volgde een geanimeerde bespreking. Aan den Minister van Economische Za ken zou de volgende motie worden toege zonden: De afdeeling van den Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders in verga dering met verschillende belanghebbenden bijeen; kennis genomen hebbende van de plan nen van den Minister van Economische Za ken tot uitvaardiging van de pufaanvoer verbod meent daarentegen ernstig te moeten protesteeren op grond van de volgende over wegingen: dat een pufaanvoerverbod niet is te achten in het belang van de vischstand, ook al omdat hierdoor het vangen en ver nietigen van kleine visch niet wordt voor komen; omdat door de groote malaise in het vis- scherijbedrijf de bemanningen de inkomens uit den verkoop van de puf voortvloeiende niet kunnen derven; dat tenslotte dit verbod zich ook weer wreken zal op den algeheelen toestand van de visscherij; alzoo van oordeel, dat uitvaardiging van 'n pufaanvoerverbod voor Katwijk en meerdere andere plaatsen een ware ramp zou betee- kenen doet de afdeeling voornoemd een be roep op den betrokken Minister om tot uit- aardiging van een desbetreffend verbod niet te willen overgaan. Ook al door genoemde afdeeling een audiëntie bij den Minister hierover aange vraagd worden. Hierna sloot de heer Van Beelen deze ver gadering en hoopte dat zij resultaat moge hebben. KOUDEKERK NED. HERV. GEM. Morgen. Donderdag, des namiddags van —9 uur, zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier, de verkiezing plaats heb ben van vier Notabelen, wegens periodieke aftreding van de heeren W. van Egmond, G. de Graafif, A. Mieog en J. Mostert, terwijl eveneens moet worden voorzien in de vaca ture A. Democd, wegens bedanken. De verkiezing van een kerkvoogd, we gens periodiek aftreden van den heer E. Rollema, is bepaald op Donderdag 29 Nov. des avonds van 79 uur in de con sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. DE WERKLOOSHEID Het aantal ingeschrevenen bij het agent schap der arbeidsbemiddeling is sedert de vorige opgave weer toegenomen en bedraagt thans 50, waarvan 9 gedeeltelijk werkloos en 19 steuntrekkenden. LEIDERDORP „RONDOM HET WOORD" De Goref. Mannenvereeniging „Rondom het Woord" vergadert Donderdagavond te uur in Irene. Behandeld wordt het on derwerp „Ezra" (Gesch. Heilsopenbaring, Leidraad Mannenblad Nov. 19341. LISSE PREDIKBEURTEN DONDERDAG Chr. Geref. Kerk, 7 uur, Ds. Ponstein. Geref. Gem., 7 uur ds. Ligtenberg. KLEUTERSCHOOL-BAZAR GEOPEND Dinsdagmiddag werd in het nieuwe ge bouw der Ned. Herv. Kleuterschool door ds. Tichelaar een bazar geopend ten bate der Kleuterschool. Een groot aantal aanwezigen verzamelden zich in het nog overgebleven gedeelte, toen ds. Tichelaar met een kort woord dezen bazar opende, waarin hij dank bracht het dames-comité voor het veelomvattende werk. Ook werd dank gebracht aan de Ver- eeniging „Niets - Iets", die op dezen bazar met een eigen stand uitkomt Voorts werd dank gebracht aan den burgemeester en den chef van politie voor hun medewer king. Met de beste wenschen voor het welslagen van dezen bazar werd deze openings-plech- tigheid beëindigd. Onder leiding van het personeel der Kleu terschool werden door de Kleutcrklasjcs eenige zangspelletjes uitgevoerd. Naar wij vernemen zal de bazar ook Woensdag en Donderdag geopend zijn. 1 leak OUDEWETERING ERNSTIG ONGELUK Dinsdagmorgen, omstreeks 11 uur heeft op de Ringdijk een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het oversteken van de weg, werd werd mejuffrouw Raaphorst gegrepen door een auto, welke van achter een een andere vandaan kwam. Enkele meters werd het slachtoffer meegesleurd en ernstig gewond opgenomen. Dr. v. d. Bijl welke direct ter plaatse constateerde een dubbele enkolfractuur, een paar gebroken ribben en een gebroken sleu telbeen. Hij achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. In de auto waren gezeten de dames Boot uit Zoeterwoude. Haar treft vermoedelijk geen schuld. „ONDERZOEKT DE SCHRIFTEN" De Gereformeerde Mannenvereeniging „Onderzoekt de Schriften" hoopt hedenavond om half acht te vergaderen in do lokalen achter de Geref. Kerk. Onderwerp: „Adam" door M. Vergunst. ROELOFARENDSVEEN PROPAGANDA-AVOND B.V.L. Dinsdagavond werd in de Pancratiuszaal alhier een propaganda-samenkomst gehou den van den bizonderen vrijwilligcn land storm, uitgeschreven door de afd. Roclof- arendsveon. Onder de aanwezige autoriteiten merkten we op, majoor Boots en luitenant Radio Nieuws. Karres uit den Haag en de plaatselijke stormcommissie van Oude- en Nieuwe-WeJe- ring. De avond werd geopend door dén Voorzitter van de plaatselijke landstorm commissie Mr J. W. Peek, burgemeester van Alkemade, die de aanwezige officieren vpn harte welkom heette en zijn groote voldpe- ning er over uitsprak, dat niettegenstaande elders ook een bijeenkomst werd gohou(Jen zoovele leden met hun dames waren opge komen. Spr. zette het doel van den avond in het kort uiteen en wees op de beginsel- trouw der Veenders, welke trouw vooral in dezen tijd van organisatie en bewapening zoozeer gewenscht is. Spr. hoopte, da$ de avond zou mogen bijdragen tot bloei van de B.V.L. en verzocht allen staande het eer ste couplot van het Wilhelmus te zingen Na een muzieknummer van de vioolclub Onderling Kunstgenot, was het woord aan majoor Boots, die in een korte toespraak het doel van de B.V.L. uiteenzette. De B.V.L 1 het leven geroepen, niet om te doo- don, want degenen, die hiernaar verlangen hooren in de B.V.L niet thuis, maar om het wettig gezag dat door niet-vredclievende partijen wondt bedreigd te helpen handha ven. Dat de B.V.L een machtige organisa tie is, bewijst het feit dat zij 86.000 leden telt, die als het moet ten koste van hun eigen leven zich wenschen op te offeren Vorstin en Vaderland. Dank brengt spr. aan die leden, die onder don zorg der tijden gedrukt .gaan en toch trouw blijven aan hun beginsel. Hierna werd de film ertoond van de begrafenis van de Koningin- Moeder, waarna luitenant Karres een op wekkend woord tot de aanwezigen sprak. Ook hij sprak over het doel van den B.V.L. bracht dank aan den plaatselijken leidfer voor hetgeen deze afdeeling doet, cn wekte de leden op trouw hun plicht te blijven 'ervullen. Vervolgons kreeg men nog enkele land stormfilms te zien, alsmede eenige actueelc opnamen van '1 Koninklijke familie, waar uit duidelijk te zien was het medeleven van Hare Majesteit met haar volk, en waarop op sprekende wijze de aanhankelijkheid van het volk aan het Vorstenhuis tot uiting kwam. Door den pastoor vond onder een toepasselijk woord de prijsuitdeeling plaats der gehouden schietwedstrijden. Dat de burgemeester met de B.V.L mee leeft bleek duidelijk uit de verrassende mededeoling, dat door hem een zilveren wis selbeker werd ter beschikking gesteld voor de alh»er gevestigde afdeelingen. Nadat nog enkele muzieknummers door de ioolelub gegeven waren dankte de Burge meester de sprekers voor dezen avond en al degenen, die tot het welslagen hadden mede gewerkt. Spr. spoorde allen die nog geen lid waren aan, zich bij de B.V.L. aan te sluiten, en richtte speciaal een dankwoord tot den heer Spierenburg voor zijn voorbe reidend werk, dat zeer zeker tot het wel slagen van dezen avond heeft bijgedragen. Tot slot werd door de aanwezigen staande het Wien Neeriandsch bloed gezongen. RIJNSBURG BLOEMENHANDEL Chrysanthen en nog eens Chrysanthen, eenigszins aangevuld met wat rozen, An jers en Zuid-Fransche bloemen. Dat is mo menteel de aanvoer. De prijzen blijven nog vrij laag, te laag om van loonend te kun nen spreken. Grootbloemige Chrysanthen brengen van 5 tot 8 ct. per stuk op. Tros- chrysanthen in zeer pvede kwaliteit, gaan voor 4 tot 15 ct., naar gelang van soort en kwaliteit. Anjers brengen van 30 tot 40 ct. op. Rozen per bos 35 tot 70 ct., Lelies per 100 kelken f 6.10—f 6.50. De eerste tulpen worden spoedig venvacht. VEREEN. ZANGERS. Gisteravond gaf heit Chr. Mannenkoor „De Vereen. Zangers" haar 1ste uitvoering inde Geref. Kerk aan het Rapenburg. Ds. C. v. d. Loo, Geref. pred. alhier, open de het samenzijn met gebed en liet zingen Ps. 138 1. Hierop was het woord verder aan 't koor. dat verscheidene nummers op verdienstelijke wijze ten beste gaf. De diri gent, de hoer Joh. de Zwaan, verdient een compliment dat hij in zoo'n korten tijd (het koor bestaat als zoodanig nog slechts tien maanden) zooveel wist te bereiken. Zij het en blijve het met de Vereen. Zangers steeds Excelsior gaan en moge hun lied nog lang klinken tot eere van den almachtigen God, Wien te verheerlijken toch ook het doel der zang moet zijn. De avond werd opgeluisterd door orgel spel van den heer Zwaan en door solozang van den bekenden Willem Ravelli, wiens zang bij het talrijke publiek, blijkens het applaus, zeer in den smaak viel Door Ds. Peter werd een kort slotwoord gesproken, waarna deze de avond met gebed beëindigde. WAARSCHUWING. Naar we vernemen, zijn bij eenige ingeze tenen fietsen in beslag genomen, die, na tuurlijk volkomen ter goeder trouw, op de markt gekocht waren als 2de handsfiets, maar die van diefstal afkomstig bleken tc zijn. Men zij dus gewaarschuwd en koope niet zoo maar van vreemden een fiets. 12.2014.20 Brussel Fr; 14.20—15.20 Ka- lundborgr of Luxemburg; 15.20—17.20 Keulen; 17.20—17.50 Brussel Fr; 17.50—19.20 Stut^art; -9.2O—20.2O Luxemburg; 20.20—21.05 Brussel VI 1.0521.50 Luxemburg; 21.50afl.; Stuttgart Programma 4: 8.20—3 50 Parijs Radio; 11.05— 12.05 Londen Rog; 12.05—14.20 Droitwlch14.20 —15.35 Londen Rog; 15.35—18.20 Droitwlch; 18.20—1850 Brussel Fr; 18.5021.50 Londen R; 21.05— 22.35 Boedapest; 22.35—ail.: London Reg Zoo mogeluk U pl.m 20 uur aansluit ng 4e programma met het Trlunon Theater. Ultsen- dlng van ct-n gedeelte uit de klankfllm „Mulo Gevallen) DONDERDAG 29 NOVEMBER Programma 3: 8—12.20 Een der Dult'whe een ders; 12.2014.20 Brussel Fr; 14.2016.20 Ka- lundborg of Luxemburg; 15.2016.50 Keulen; 16.50—17.20 Stuttgat; 17.2018.35 Brussel VI; 18.3519.30 Brussel Fr; 19.3020.06 Keulen; 20.05afloop: Rome of Luxemburg Program ma 4: 8.06 Luxemburg; 11415—14.20 Droitwlch; 14.20—17.35 Londen Reg: 17.35—18.20 Droitwlch; 18.20—19.30 Keulen; 19.30—20 Loc. uitzending Sportpraatje door den heer J. G. A. Janssen (Jounallst); 20—21.45North Reg; 21.45 afloop: Londen Reg SASSENHEIM BAZAR „BETHESDA'1 Morgenmiddag zal om half drie in het Ncd. Herv. Vereenigingsgebouw de bazar ge opend worden ten bate van de Prot. Zieken verpleging. Op deze bazar zullen verschillen-, de mooie handwerken en baby-goederen ten verkooo worden aangeboden, welke goederen vervaardigd werden door leden van de Da mes Handwerkclub. Verder zullon er ver schillende attracties zijn. Het is te hopen, dat deze bazar, welke zulk een mooi doel heeft, in zijn geheel mag slagen cn wij zouden een ieder willen opwekken deze ba zar met een bezoek tc vereeren. Het ligt in de bedoeling van het gemeente bestuur dezen winter ontwikkelingscursus sen te oiganiseeren, waaraan jeugdige werk loozen kunnen deelnemen. Men heeft leiders bereid gevonden deze cursus te geven en men heeft het volgende schema voor de cursus vastgesteld: a. Nederlandsche taal, EngeLsche taal. Rekenen en Boekhouden; b. Electriciteitslcer; c. Bloembollenteelt en be spreking van verschillende soorten bollen- ziekten; d. Bouwkundig vakteekenen. Hij, die wenscht deel te nemen, verplicht zich de cursus zooveel mogelijk tot het einde te volgen. Inschrijvingsbiljetten verkrijgbaar op het gemeentehuis 2«aterdag a.s., 1112 uur. VOORSCHOTEN COLLECTE DIACONIE. De wintercollecte voor de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, die jaarlijks langs de huizen gehouden wordt, heeft de som van f 562.33 opgebracht, VALKENHEIDE. De speldjesverkoop voor Valkenheide heeft f 52.49 opgebracht. LOOP DER BEVOLKING. Gevestigd: F. W. de Vries v. Vinkeveen, M. J. Bertels v. Voorburg, P. M. Hopman v. Velsen, Th. Heyneman v. Alphen a. d. Rijn, S. C Noest geb. Vrijbloed v. Leiden, W. Bek ken geb. Muller v. Leiden, P. J. Stlkvoort v. Leiden, J. Stikvoort v. Leiden. Vertrokken: H. J. W. de Looze n. Amster* dam, G. G. Th. van der Ploeg n. Leiden, A. de Goede n. Utrecht, M. T. B. Latoer, P. J, G. Walter, E. A. Stokhuyzen, J. P. Verstee- gen en C. J. Zwetsloot, allen n. 's-Graven hage. ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het correspondentiebureau staan inge schreven 158 personen (vorige week 153): 15 timmerlieden, 6 metselaars, 11 opperlie den, 7 grondwerkers, 5 schilders, 61 land en tuinbouwarbeiders, 11 losse arbeiders, 2 zilverbewerkers, - 3 loodgieters, 1 taludwer ker, 1 rietdekker, 4 chauffeurs, 1 radio-tech- niker, 1 betonwerker, 2 houtbewerkers, 1 monteur, 1 electricien, 2 kantoorbedienden, 2 schippers, 4 smeden, 1 surveillant, 1 let terzetter. 1 loopknecht, 1 werkster, 1 bakker, 1 spinmeester, 1 scheepsmaker, 1 bouwkun dig opzichter, 1 constructie-teekenaar, 1 kunsthoornbewerker, 1 spoorwegarbeider. van NUrc GETROUWD: B Kcoyraan en J Buurland. BEVALLEN: G H A M Tebrugrge—Zilveren- trant d P HagendUk—Bosman d F G A W GrUtelBöltes z C M Stapper—van Kampen z J ZuiderduinBekker d M BlóteObbes d. WOUBRUGGE RAADSVERGADERING. Do Raad der gemeente kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was burge meester Boddens Hosang; aanwezig alle leden. Na opening met gebed werden de notulen: van de vorige vergadering gelezen en on veranderd vastgesteld. Medegedeeld werd dat Ged. Staten het Raadsbesluit tot verkoop van een perceel grond aan do provincie Zuid-Holland heb ben goedgekeurd, alsmede het besluit tot wijziging der begrooting van het Electrici- teits- en Waterleidingbedrijf. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Punt 2 van de agenda, leggen van loon beslag voor achterstallige schuld aan de gem. bedrijven, wordt door B. en W. terug- eenomen, omdat een andere oplossing i§ ge< vonden. B. en W. stellen voor in verband met de gewijzigde Winkelsluitingswet, de Winkel sluitingsverordening dienovereenkomstig" to wijzigen. Do heer v. Ruiten vraagt naar den uitslag van het onderzoek in verband met de rui mere verkoopgelegenheid op Zondag. Do voorz. leest do uitslag hiervan voor, waaruit blijkt, dat deze ruimere verkoop niet wordt gewenscht. Uit de verdere bespreking die op dit on derwerp volgt, blijkt, dat de heer v. Ruiten belanghebbende kruidenier, fruitverkooper en verlofhouder is, wat hem reden geeft dit punt eens grondig te onderzoeken. Nadat de voorz. deze spreker uitvoerig heeft ingelicht wordt het voorstel z. h. st, aangenomen. Het met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten aangegaan crediet tot, indien noodig, financiering van het plan Achterweg loopt met 1 Januari a.s. af. Waar dit werk tegen dien datum echter niet beëindigd zal zijn en wellicht behoefte aan het crediet bestaat, stellen B. en W. voor dit te verlengen. Aldus besloten. Eenige afschrijvingen schoolgeld, een sup pletoir kohier hondenbelasting en een idem schoolgeld gaan daarna onder den hamer door, waarna het voorstel tot ombouw der stoomspuit aan de orde komt. De voorz. deelt mede, dat de stoomspuit, welke 26 jaar dienst heeft gedaan, aan het einde van haar vermogen is gekomen. Bij het laatste periodieke onderzoek door den ingenieur van het stoomwezen gehouden, bleek, dat de spuit nog een jaar dienst kon doen; de laatste brand heeft haar echter de genadeslag gegeven. Het is echter mogelijk gebleken met niet al te groote kosten het chassis en de pomp van de spuit te behou den en door het vervangen der ketel door een motor de spuit weer geheel bedrijfs klaar te hebben, zulks door het aanbrengen van een Fordmotor. Intusschen heeft de ga rage Keessen een goede doch gebruikte Fordmotor, welke na verisatie aan de ge stelde eischen zal voldoen en een totale uitgave zal vorderen van f 375. Het aan brengen van een nieuwe Fordmotor zal een bedrag vorderen van f 630. R. en W. stellen voor tot het eerste tc besluiten. De heer Noordam vraagt of de ombouw gegarandeerd wordt, waarop bovesticend door den voorz. wordt gantwoord. Weth Boot geeft daarna een technisch overzicht van de werking die wordt voorge steld tot uitvoering te brengen, waarna het voorstel z. h. st. wordt, aangenomen. Tevens deelt de voorz. in verband met op merkingen van den heer Noordam mede, dat een nieuwe regeling van brandalarm in voorbereiding is en met sanctie van den heer directeur der Posterijen cn Telegrafie binnenkort in werking zal worden gesteld. De laatste voorgekomen brand heeft bewe zen dat aan de bestaande regeling iets ha pert. Nadat eenige wijzigingen der begrooting 1934 zijn goedgekeurd, vraagt de heer Noor dam bij de rondvraag naar de wijze van uitbetaling bij de werkverschaffing in ver band met de Rijkssubsidie. Spr. meent to weten dat een bepaalde gemeente bijna liet yollc pond van het Rijk terug krijgt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6