WOENSDAG 28 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND ENGELAND EN DE DUITSCHE HERBEWAPENING Belangrijke besprekingen te Berlijn en Londen Een verklaring van Simon te wachten Uit Londen wordt gemeld: Met liet oog op de heden in het Lagerhuis te houden debat ten over het wijzigingsvoorstel van Chur chill, waarin niet het oog op den huidigen toestand in Europa een versterking der Brit- sohe weermacht, in het bijzonder van de luchtstrijdkrachten wordt geëischt, behan delt de Britsche regeering deze kwestie thans intensief, terwijl zij groote beteekenis toekent aan de besprekingen, welke heden plaats vinden. Men veronderstelt, dat Churchill zal wij zen op de Duitsche herbewapening. Volgens de bladen deden Dinsdag in de kringen der Britsche regeering geruchten de ronde over een door deze regeering in de ontwapenlngs- kwestie te ondernemen stap. Sir John Simon zou heden een belangrijke verklaring afleggen. Uit Berlijn wordt gemeld: Gistermiddag heeft de Britsche ambassadeur Sir Eric Phipps een bezoek gebracht aan het Depar tement van buitenlandsche zaken. Op vriendschappelijke wijze heeft hij de Duitsche regeering op de hoogte ge steld van de verklaring, welke heden namens de Britsche regeering zal wor den afgelegd- Te Londen heeft Sir John Simon dien aangaande een onderhoud gehad met den Duitschen ambassadeur, von Hoesch. Nog wordt gemeld, dat Sir Eric Phipps uit Berlijn is vertrokken en dat de secretaris der ambassade tijdens zijn afwezigheid do zaken der ambassade zal leiden. Het Joego-SIavisch-Hongaarsch conflict Goemboes te Boedapest terug. Uit Boedapest: Minister-president Goem boes is Dinsdagmiddag in gezelschap van den minister van Landbouw, Kalley, uit .Weenen te Boedapest teruggekeerd. Officieele kringen bewaren het stilzwijgen over de resultaten van het bezoek aan Oos tenrijk. De beide ministers zullen Zaterdagoch tend in een vertrouwelijke zitting van de commissie van Buitenlandsche Zaken vau het Huis van Afgevaardigden rapport uit brengen over de laatste internationale on derhandelingen en den toestand in het al gemeen. Uit Rome: Inzake de reeds bekend ge worden beslissing van het hoogste gerechts hof te Turijn betreffende de niet-uitlevering van Kwaternik en Pawelitsj werd gister een uittreksel gepubliceerd uit de motiveering. .Volgens dit stuk heeft het gerechtshof be slist, dat de artikelen II en III van het - 32 Mei 1S70 tussohen Italië en Frankrijk gesloten uitleveringsverdrag door de in de na dien datum gesloten overeenkomsten noch afgeschaft noch gewijzigd zijn, even min als door de Italiaansche strafwetge ving of de internationale usances. Het ge noemde verdrag zondert uitdrukkelijk de politieke misdrijven uit van de misdrijven waarvoor uitlevering kan worden gevraagd. Het gerechtshof beschouwt echter den moord op koning Alexander, mi nister Barthou en de andere in Mar seille getroffen personen als politieke misdaad. In verband daarmede kun- nen Kwaternik en Pawelitsj niet wor den uitgeleverd. Uit Peking: De Mongoolsche vorsten van het district Oetsjoemoentsien in de provin cie Jehol hebben een gewapende troep van 20.000 man/op de heen gebracht, ter.einJ* zich te verzetten tegen de Japaiisch-Mand- sjoerijsche pogingen om hun gebied binnen de grenzen van de provincie Sinang op te nemen. De Japansche en Mandsjocrijschc troepen zijn in Tsjifin en andere dorpen van West-Jehol samengetrokken. Zij ver wachten een bevel tot oprukken. De toe stand acht men uiterst gespannen. ONTPLOFFING IN FABRIEK. Een doode, vier gewonden In He Bremer Wollkaemmerei in Blu- menthal (district Osterholz) is een stof explosie ontstaan, welke brand veroorzaak te. Vijf arbeiders kregen deels ernstige brandwonden. Een der gewonden is aanzijn kwetsuren bezweken. P OVERWEG-ONGELUK. Waarbij de locomotief kantelt Uit Londen: De machinist en de stoker Van de express van Cambridge naar Londen zijn om het leven gekomen tegengevolge van het feit, dat op den overweg te Worin- ley in Hertfordshire een motorlorrie werd aangereden, die juist overstak. De locomo tief Kantelde door den schok en de twee in zittenden van de lorrie ontkwamen als door een wonder, weliswaar gewond, doch overigens niet ernstig gedeerd, terwijl hun wagen volkomen verwoest werd. LANDBOUWCRISIS IN MANDSJOERIJE. Uit Dairen: De landbouwcrisis in Mand- sjoerije wordt scherper. Volgens mededee- lingen van het ministerie voor industrie is de productie van landbouwartikelen van alle soorten met 20 pet. gedaald tegenover die van het vorige jaar tot ongeveer 13 mil- lioen ton. VREDESSOLDIJ VOOR OFFICIEREN EN SOLDATEN IN MANDSJOEKWO. Het agentschap Sjimboen Rengo meldt, Hat de soldaten en officieren van het Kwan- toengleger vanaf 1 December vredessoldij zullen ontvangen. Tevens zijn de officieren gemachtigd hun gezinnen naar Mandsjoek- wo te laten overkomen. DE KATHEDRAAL VAN REIMS HERSTELD Aan de kathedraal van Reims, de oude kroningswerk der Fransche koningen, zijn de herstellnigswerkzaamheden, na de oor logsverwoestingen noodzakelijk geworden, thans voltooid. De herstelling van het schoo ne kunstwerk van architectuur heet uitne mend geslaagd. FLANDIN EN DE VRIJHANDEL Een radio-rede van den Franschen minister-president Aan een banker, heeft de Fransche minister-president Flandin een rede gehou den, die per radio werd uitgezonden. Flandin betoogde, dat de productie moet aangepast worden aan de consumptie. Deze aanpassing zou zich automatisch hebben voltrokken, ware het niet, dat het raderwerk der economische wetten geheel is verroest. Daarom we nacht Flandin ook den terugkeer tot don vrijhandel. De ver lamming van den buitenlandsohen handel door abnormaal hooge invoerrechten e. d. Flandin is in stirijd met de belangen van alle produ- en. Het leven van tal van consumenten in Frankrijk hangt af van de loonen en winsten, welke op buitenlandsche markten /orden behaald. II ij ziet wel in. dat deze internationale kwestie niet gemakkelijk op te lossen is. Hij bestreed echt9r zoowel de kapitu.listieoh- «peculatieve devaluatie van den franc els de enti-kapitalistisch-revoluticinairc dieflatio n acht het zeer wol mogelijk eerst de bin- nenlandsche markt in evenwicht te brengen en dan een opleving in den buitcnlandsclieu handel te bewerkstelligen. Daarom zal de regeering allereerst de land'bouwkwestie regelen. Een strenge regeling van tarwe- en wijn bouw moet Frankrijk in de toekomst vrijwaren voor slacht graan en slech ten wijn. Na de gezondmaking van den landbouw, zal die der industrie moeten plaats vinden Kr zal een crisiswetgeving in het leven wor den geroepen, welke overeenkomsten tus- schen de producenten tot regeling van de productie zal verplichtend stollen. Bovendien zal een commissie van deskundigen vaststellen, welke indu" 6trieën de geimeenschap meer kosten dan zij opbrengen en welke indu strieën gesteund moeten worden. Er is reeds een aanvang gemaakt met de gezondmaking van ds arbeidsmarkt. Op het gebied van de groote werken" zal het plan-Marquet worden- uitgevoerd, en Flandin hoopt, dat van de zgn. imperiale conferentie van Frankrijk eveneens een groot koloniaal plan zal uitgaan. Ter bescherming van den spaarder zal men een einde maken aan de schandalen der liquidaties en faillissementen. Al deze plannen kunnen evenwel sleohts verwezenlijkt worden, wan neer men ophoudt door voortdurende veromtrusting het particuliere initiatief lam te slaan. Van de 80 milliard franken, wslke thans in circulatie zijn, worden 40 milliard ingenomen. Flandin kantte zich nog tegen de versprei" ding van „crisis-geroohten". De buitenland sche vrede zal niet in gevajir worden ge bracht, zoolang de birmenlandsche toestand niet tót verdeeldheid leidt De regeering is gelukkig sterk genoeg om den binnenlandschen vrede te waarborgen Zij heeft niets opgegeven van de plannen in zake een hervorming, doch vooreerst gaat het oan belangrijker kwesties. Duitsche studenten in reactie Op de betoogingen te Praag. De studenten te Berlijn, te Weenen en to Brunn hebben gisteren gereageerd op da anti-Duitsche demonstraties der Tsjechisch* studenten te Praag. Te Brunn (Tsj.-Sl.) hebben de Duitsche studenten in een resolutie verklaard, dat de te Praag opgekomen kwestie der insignia niet slechts een kwestie is van de Praag- sche universiteit doch van alle Duitsche studenten. Te Berlijn hebben de studenten een pro- testbetooging gehouden. Te Weenen zijn ernstige manifestaties an studenten voorgekomen gelijktijdig in erschillende deelen der stad. zoodat de po litie niet steeds onmiddellijk daartegen kon optreden. In het bijzonder zijn verwoestingen aan gericht in de krantenwijk. De gebouwen van het Wiener Tag., Neue Presse, Neues Wiener Tageblatt en Neues Wiener Journal, welke bladen in Joodsche handen zijn, heb ben groote schade geleden. Volgens het Neuigkeitsweltblatt zouden in het geheel 5000 studenten aan deze be toogingen hebben deelgenomen. TAKAHASJI GEROYEERD TOKIO, 28 Nov. D Seijoekai-partij heeft haar vroegeren leider Takahasji, wegens diens aanvaarding van een portefeuille in het huidige kabinet, waarin hij minister van financiën is geworden, als lid der partij geroyeerd. De Weener universiteitsprofessor en leider van het Duilschc arcliaeologisch instituut in Kairo in Egypte, Prof. Dr. Junker, heeft onder papyrusfragmenten, die hij kort gele den van Egyptische kooplui kocht, een deel •an een bijbelhandschrift uit de 2e eeuw ontdekt. De vondst behoort tot de oudste be kende Bijbelhandschriften. Op samen 190 bladen bevinden zich o.a. gedeelten van het evangelie van Mattheus en van brieven van Paulus. JAPAN EN HET VL00T- VERDRAG Hirota zoekt samenwerking met Frankrijk en Italië Voor rechtsgelijkheid Uit Tokio: De minister van Buiten landsche Zaken, Hirota, heeft Dinsdag den Franschen zaakgelastigde en den Italiaanschen ambassadeur ontvangen, om hen namens zijn regeering het voorstel te doen dat hun regeeringen zich aansluiten bij Japan, dat het vlootverdrag van Washington heeft opgezegd. De beide diplomaten hebben den minister medegedeeld, dat zij dit ver zoek direct zullen doorgeven naar Parijs, resp. Rome. Nopens dit bericht van het agentschap Rengo wordt van officieele zijde te Tokio verklaard, dat de opzegging van het vloot verdrag van Washington door Japan een politieke noodzakelijkheid is. waarvan het niet kon afzien. Aangezien ook de groote mogendhe- den Frankrijk en Italië niet voor wat betreft hun vlootsterkten gelijk zijn gesteld met de Vereenigde Staten en Engeland, acht de Japansche regee ring een gemeenschappelijke actie met Frankrijk en Italië t. a. v. de rechtsge- lijkheid in hot vlootvraagstuk van be lang. Een Amerikaansche verklaring. NEW-YORK. 28 Nov. De voorzitter van de vloot commissie van het Huis van Afge vaardigden Vinson, heeft in verband met dc Japansche stappen tot opzegging van het vlootverdrag van Washington verklaard, dat de Ver. Staten voor elke drie Japan sche schepen v ij f schepen zullen bouwen, indien do opzegging een feit wordt.. De Ver, Staten kunnen Japan geen vloot- gelijklheid toestaan, zelfs wanneer daardoor de verdragen van Washington en Londen in gevaar zouden komen. Niet veel verwachting te Tokio TOKIO, 28 Nov. In politieke kringen krijgt men meer en meer den indruk, dat Frankrijk en Italië niet gemeenschappelijk met Japan het vlootverdrag van Washing ton zullen opzeggen. Japan zal dorhajve alleen de beslissende stap moeten doen. Tegelijkertijd zal het zijn ontwapeningscischen moeten bekend ma ken. ECHTSCHEIDING IN ZWITSERLAND. In Zwitscrsche berichten lezén wij dc klacht, dat de echtscheiding in Zwitserland in erge mate toeneemt. Wij lezen dat er op elke 10 huwelijken 1 echtscheiding plaats vindt gemiddeld. TER DOOD VEROORDEELD. Uit Kassei: Wegens moord op een politie- wachtmeester tijdens de communistische on geregeldheden van Juni 1931 is zekere Jo hannes Becker ter dood veroordeeld. Uit Oost-lndie WAARDEERING VOOR HET PESTVACCIN BANDOENG 27 Nov. (Aneta) Tijdens de behandeling van de begrooting in den regent- schapsraad bracht Dr Heerdjan hulde aan lrof. Otten, welke huldebetuiging met een hartelijk applaus werd ontvangen. Spr. zeide r.iet te twijfelen aan het welslagen van de proefnemingen met het vaccin van Dr Otten, mede gezien de groote medewerking welke van het Europeesche en Inheemsche bestuur wordt ondervonden. De voorzitter stelde voor een huldigende brief te richten tot Dr Otten en tot het hoofd van don dienst der volksgezondheid. De raad stemde met dit voorstel in. BEER OP SCHOOLERF MEDAN 27 Nov- (Aneta) Terwijl de kin deren op het schoolerf speelden, kwam een Maleische beer aan de Europeesche school te Kisaran het erf oploopen. Het hoofd der school de heer Rethmeyer, verjoeg den beer met een stuk hout, leende vervolgens een revolver van de veldpolitie die in de buurt woonde en legde het beest met vy'f schoten neer. Kunst cn Letteren. C. A. Lion Cachet zeventig jaar Vandaag wordt de sierkunstenaar C. A. Lion Cachet 70 jaar oud. Aanvankelijk voor het onderwijs opgeleid, was toch zijn sterk verlangen schilder te worden. Hij kwam in aanraking met Dijsselhof die hem in zijn eersten tijd leidde. Lion Cachet wierp zich al spoedig op allerlei technieken: batikken houtsnijden, ontwerpen van boekbanden, oorkonden, kalenderbladen, allemaal zaken waarbij zijn fijne smaak voor versierings kunst hem zeer te pas kwam. Dan begon hij ook aan de binnenhuisversiering, waarin hij het gaandeweg tot groote hoogte bracht, zooals uit de betimmeringen voor de booten van de Mij. Nederland blijkt. Lion Cachet, die, zooals men weet, van Calvinistische levensovertuiging is, heeft zijn beide meesters en vrienden Dijsselhof en Isaac Israels overleefd. Wel is van zijn 70sten verjaardag getuige de heer Wierink, zijn leermeester aan de kweekschool, die zijn bijzondere gaven ontdekte. Prof. Dr. J. W. MENGELBERG Ambtsaanvaarding Dr. Joseph Wilhelm Mengelberg, benoemd tot bijzonder hoogleeraar vanwege de Maat schappij tot bevordering der toonkunst om onderwijs te geven in de algemeene muziek wetenschap, voor zoover deze grondslag is van de reproductieve toonkunst, aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, zal a.s. Maan dag des namiddags te 2 uur in het groot auditorium zijn ambt aanvaarden met het houden van een rede. KOMT ER OORLOG IN EUROPA? Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Rotterdam (vac. W. C Posthumes Meijes), J. H. W. Warners te Alkmaar. Te Langerak b. z. Lek en te Nieuwpoort, cand. A. v. d. Kooij te Maars- Aangenomen: Naar Breda, E. Emmen te Noordhorn. Bedankt: Voor Engclum, cand. W. E. Heijboer te Middelburg. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Hazcrswoude, R. Bakker te St. Pan eras en H. Pestman te Grijps- kerke (Z.). AFSCHEID BEVESTIGING. INTREDE De met emeritaat gaande Ds. N. Y. van Goor, Geref. predikant te Zuidhorn, heeft Zon dag j.l. afscheid genomen van zijn gemeente met een predicate over Openb. 3:11. Na Zondagmorgen bevestigd te zijn door Ds. L. de Bruijne van Zwolle, met een predi katie over Jes. 52 vs. 7 en Efeze 6 vs. 15, waarbij de gemeente hem toezong Ps. 134 vs 3, deed Zondagavond Ds. W. Rama k e r overgekomen van Harlingen, zijn in trede als predikant der Chr. Geref. Kerk te Kampen. Zijn tekst ontleende hij aan het Hooglied 4 vs. 16, sprekende over: a. het smeeken om krachtdadige bearbeiding door den geest des bruidegoms; b. het verlangen naar den komst van den hemelschen Brulde gom zelve. Na zijn predikatie richtte Ds. Ramaker zich met dankwoorden tot zijn bevestiger, Ds. de Bruijne en namens den kerkeraad voor de waarneming van bet consulentschap, voorts tot de diakenen en ouderlingen, tot Ds. van den Berg te Kampen, tot den heer B. Kruithof, wethouder, als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur en eindelijk tot de gemeente en catechisanten. Ouderling J. Barneveld sprak den nieuwen predikant in hartelijke bewoordingen toe, op zijn verzoek zong de gemeente Ps. 105 vs. 24. Ook Ds. de Bruijne sprak nog kort dankwoord. Door de aanvaarding van het ambt door Ds. Ramaker en des morgens door Ds. Kas- tein, als voorganger der Vrijz. Hervormden, zijn momenteel voor het eerst sedert tal- looze jaren alle predikantsplaatsen te Kam pen vervuld. Zoodag 25 Nov. is cand. D. W. v. d. Laat bevestigd als Ned. Herv. predikant te SJeen. Bevestiger was ds. M. den Boer van Oudeschoot die tot tekst had Jeremia 23 28 en 29. Des middags deed Ds. v. d. Laan intrede. Zijn tekst was jesaja 661 en 2. Hij werd toegesproken namens den kerkeraad, de classis, dc plaatselijke overheid en door den bevestiger. Ds. C. A. Schenk, Ned, Herv. predikant bc Dokkuni, hoopt 17 Februari 1935 afschdd te nemen van zijn gemeente en 24 Febr. intrede te doen bij die Ned. Herv. Kerk te Westerbork. Zondag j.l. heeft cand. K. Wybcnga zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. kerk te Winsum, na bevestigd te zijn door Ds. R. Vorenkamp van Leeuwarden. De bevestiger sprak over Matth. 5:14—16, de nieuwe leeraar over Ps. 126:6. JUBILEA In vrband met zijn 40-jarig ambtsjubileum heeft Ds. A. Doom, emeritus-predikant van de Geref. Kerk teHeerde en woonachtig te Apel doorn. een gedachtenisrede uitgesproken naai aanleiding van 1 "Dm. 1 15, in de kerk var Heerde. De classis Apeldoorn was daarbij verte genwoordigd door Ds. Teeuwen en de kerk var Apeldoorn door Ds. J. R. Goris en ouderling J. Staal. Na de predikatie volgden enkele toespraken Dankbaar gewaagde spr. van den zegen in Axel ondervonden van de zijde van 'n ouden broeder der gemeente, wees op den aanvankelijk rwaren arbeid in Apeldoorn een gemeente met stadseffect, dorpssignatuur. Met groote erkentelijkheid herdacht hij de samenwerking met Ds. A. Boekenmoogen, thans te Wijhe. De beproevingen des levens bleven spr. ni< spaard. Ze leidden tot Innerlijke loutering. Verder wees spr. op den zegen zijner prediking, op de hechte banden in de gemeente gelegd en verheugde zich over het feit dat spr.'s opvolger zulk een goe den ingang in de gemeente heeft gevonden. Met blijdschap herdacht spr. dat hij 40 jaar lang met volle overtuiging het Evangelie had mogen bren gen. hetwelk niet buiten eigen geestelijk leven ging. Namens de classis Apeldoorn werd Ds. Doom toegesproken door Ds. Teeuwen, pastor-loei Heerde, die hem dankte voor al zijn arbeid ten dienste der kerken en classis verricht. Hij wees op de rijke gaven, die Ds. Doom in prediking k ranken be zoek van God ontvangen had en hem toe, dat de Heere hem in zijn levensavond al de zijnen met Zijn genade mocht vergezellen. Ten slotte werd gezongen Psalm 103 vers 6 JUBILEUM K. ASMUS Maandagavond j.l. werd een gedachtenis-samen komst gehouden ter herinnering aan het jubileum van den Godsdienstonderwijzer K. As Moordrecht. Deze samenkomst was door het bestuur van de Herv. Geref. Evagelisatie aldaar, belegd. De Godsdienstonderwijzer B. B e i n van Den Haag. was door het bestuur ui'tgenoo- digd, deze bijeenkomst te leiden. Verschillende sprekers voerden het woord, de voorzitter der Evangelisatie Moordrecht, die namens de Evang. een ameublement aanbood; af gevaardigden van alle Herv. Geref. Vereenigingen van Moordrecht: een wethouder en de predikant der Geref. kerk ter plaatse; de afgevaardigde den Ned. Bond van Herv. Godsd.onderwij; waarvan de heer Asm us voorzitter is; namens Herv. Geref. Jcngel.vereen. Ring Gouda de heer Frederikse van Gouda en ten slotte een vriend, Ook vele stoffelijke blijken van waardeering had de jubilaris in ontvangst te nemen: boekwerken van Calvijn .een leeslamp. pendule, enz. De jubilaris dankte voor aJle blijken van mede leven en sprak hierna naar aanleiding van II Samuël 718 een gedachteniswoard uit, daarin naar voren brengende eigen onwaardigheid tegen over Gods gunst en genade, die ook hij in zijr leven zoo wonderlijk heeft mogen ervaren. 't Zijo onvergetelijke dagen geweest voor der heer Asm us. De belangstelling was ook bij deze samenkomst zeer groot. Dr. J. D. SCHMIDT Men meldt cos: Zondagmorgen maakte Dr. J. D. Schmidt, predi kant in de Ned. Herv. Kerk te Ka pel le (Z.) na de Godsdienstoefening bekend dat hij Zendag 9 Dec. as. de namiddagdienst tot een dankdienst wenscht te bestemmen omdat het 5 Dec. as. 2f jaar zal zijn dat hij zich aan dc gemeente Kapelh verbond na bevestiging door Ds. Loef. 25 jaar mocht hij tc Kapelle onafhankelijk het woord bedienen; was eerst het plan om deze dag ongemerkt te laten voorbijgaan, de aandrang van collega's en van de zijde van de gemeente deden hem besluiten deze dag dankend aan God te wij den. 10 Dec. is de herdenkingsdag dat hij 35 jaar het ambt staat. Dr. Schmidt is algemeen geacht bemind, niet alleen gaat hij op in zijn geestelijk werk, ook vele vereenigingen hebben in hem een ijvervol bestuurslid. Ook het jeugdwerk heeft de liefde van zijn hart. Jongriings-, Knapenvereenaging en Zondagsschool hebben zijn volle medewerking. Accountantskantoor WIELENGA MAURITSWEG 3 ROTTERDAM INRICHTINGEN TELEFOON ROTTERDA M No. 15606 DEN HAAG TEL. Nos. 716474 en 3P4208 Ds. H. VAN VEEN Ds. H. van der Veen, predikant der Geref. Kerk te Oppenhuizen wordt, naar Fr. Dbld. meldt, in de loop dezer week in het St. Anthonius Ziekenhuis te Sneek opge nomen, alwaar hij een operatie moet onder gaan. Kerk en Staat in Duitschland Vermomd communisme Niet alleen tegen de extremisten der zg. Geloofs- beweging. ook tegen dc z.g. vrij-religieuzen maakt de Rijksregeeriog frctit. De laatsten schijnen een verkapte communisten-actie te vertegenwoordigen. Mioister-prcsdent Göring heeft deze beschikking geromen: ,.Op grond van paragraaf 1 der verordening den rijkspresident tot bescherming van volk sCaat van 28 Februari 1933 wordt de „Bond vrij-religdeuze gemeenten in Duitschland zoomede al zijn onder-organisaties en neven-vertakkingen opgeheven en verboden. De politie legt in afwachting van nadere be slissingen beslag op zijn vermogen en stelt dit in veiligheid. Degenen, die dit overtreden, zullen op grond paragraaf 4 van de hierboven genoemde verorde ning worden bestraft." De Völk. Beobachter. het officieuse orgaan der Regeering licht dit besluit toe met dc mededeeling. dat in dezen Bond den laatsten tijd in opvallend toenemende mate aanhangers van voormalige com munistische en Marxistische partijen en organisa ties opneming hebben gevonden ,in de hoop in deze naar het heette zuiver religieuze vereenigingen een veilige schuilplaats te vinden, dde hilo den geheimen politieken strijd tegen het tegenwoordige regee- rimgstelsel en de nat.-soc. beweging mogelijk zot maken. De „Bond" werkte dus het communisme ln de hand en stond op het punt zich te ontwikke len tot een centrale organisatie voor de m< verschillende den staat bestrijdende elementen. Zoo is geconstateerd, dat een groot aantal vc malige functionarissen der Marxistische partijen en van hun nevenorgaoisaties Ln den Bood opne ming hadden gevonden en zelfs leidende posities bekleedden in plaatselijke afdeelsngen. Bisschop Adier exit Een der consequenties van de Zaterdag j.l. ver melde intrekking van kerkeHjke wetten door den Rijksbisschop, is geweest, dat ook de leader van de belijdende kerk. praeses Koch, weer rechtmatig president der Westfaalscbe proviodale kerk Is ge worden. De bisschop van Miinster, Ad Ier. die pas veertien dagen geleden door den rijksbisschop zijo ambt was geplaatst, is door het weer kracht worden van den ouden rechtstoestand zijo ambt ontheven. Bisschop Adler heeft dan ook naar de Tel. weet te melden, zijn standplaats Miinster verlaten en zich naar Berlijn begeven. In zijn plaats Is krachtens een beschikking van praeses Koch, den president van den Westfaal- schen broederraad, Pastor Locking (Dortmund) naar Münstcr beroepen. De eerste daad welke Locking ambtshalve verrichtte, was de opheffing van alle disdplineeringen en suspendcermgen, die in het laatste jaar zijn gedaan. De opheffing van deze maatregelen geschiedde door publicatie in het ambtsblad. De Duatsch-Christelijke Probst Siebold en de theologische hulpprediker Krause, die bij het Duitsch-Chrlstelljke régime een toonaangevende rol spelen, werden uit hun ambt ontzet en de bureaux van de beide geestelijken verzegeld. DE LÜTHERSCHE KERK IN NOORWEGEN De Luthcrsche kerk in Noorwegen is voor nemens om in 1936 het feit te herdenken, dat dan 400 jaar geleden de kerkhervorming in Noorwegen werd ingevoerd. WERELDBOND DER KERKEN. Jaarvergadering der Nederl. Afdeeling. Te Den Haag is de jaarvergadering ge houden van de Ned. afdeeling van den We reldbond dor Kerken. Om olf uur opende Prof. Dr. F. M. Th. B h 1, van Leidon, op gebruikelijke wijze de vergadering. In het afgeloopcn jaar, zeide hij in zijn openings woord, hebben vele feiten ons bemoedigd. Spr. wees op de oecumenische theologencon ferentie te „Woudschoten" bij Zeist en do poging tot vereeniging van de drie groote takken in de oecumenische beweging tot één Oecumenischen Raad der Kerken. Deze vooruitgang, besloot spr., moet ons aanspo ren tot verhoogde werkzaamheid. De secretaris, Dr, J. C. W i s s i n g, Nod. Herv. predikant te Tiel, kon meedeelen, dat de internationale studieconferentie der oecu menische beweging, die dit jaar te Parijs gehouden werd, volgend jaar in Nederland zal plaats vinden. De Duitsche kerkstrijd had de aandacht van het hoofdbestuur. Een schrijven werd tot de Duitsche afdeeling van den Wereldbond gericht, met de vraag of hulp van de Ned. afdeeling gewenscht was. Een antwoord kwam niet binnen. „Het is momenteel niet raadzaam zich officieel te uiten" aldus deelde een Duitsche afge vaardigde te Fünö mede. Door den voorzitter werden welkom ge- heeten afgevaardigden van: de Raad der Kerken, Synodale commissie der Ned. Herv. Kerk, Ned. Jongel. Verbond, Luthersche Kerk, Ev. Luth. Synodale Commissie, Oud- Katholieke Kerk, Kerk en Vrede, Samenwer kende zendingscorporaties. In het bestuur waren drie vacatures. Ge kozen werd in de vacature van penningmees ter Jhr. L. Huydecoper van Utrecht en tot bestuursleden Prof. Dr. L. J. van II o 1 k van Leiden en Dr. S. Roozemond, van Amsterdam. Door den voorzitter werd de centralisatie gedachte toegelicht In Nederland zijn er drie takken van de oecumenische beweging n.l. de Wereldbond, de Ned. Raad voor practisch Christendom en een meer of min der latente afdeeling van de Lausanne-bewe- ging. Het oecumenisch werk wordt over deze drie groepen verdeeld. Dit. gaf aanlei ding tot moeilijkheden en deed de centrali satie-gedachte ontstaan. Besloten is tot vor ming van één Oecumenischen Raad der Kerken. In de middagvergadering werd door Prof. Dr. J. A. Cramer, van Bilthovcn en Prof. Dr. L. J. van Ho lk, van Leiden, gespro ken over hot onderwerp: „Kerk, Volk cn Vaderland". NAAR DE EENHEID In Z.-Afrika In ons blad van 4 Aug. j.l. namen we een me dedeeling op over de zegenrijke gevolgen eener omvangrijke kerkelijke fusie in Canada. Soortgelijk streven begint nu ook in Z.-Afrika meer vorm aan te nemen. De Synode der Presbyteriaansche Kerk daar heeft het rappor; ontvangen van een door haar benoemde commissie ter zake. Daarin wordit voor- Weerbericht Hoogste stand te Münchon 778.2. Laagste stand te Vardö 725.2. Stand vanmorgen lialftwaalf 775.1. WEERVERWACHTING Meest zwakke W. tot Z. wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De stroom van vochtige lucht uit het W. schijnt ten einde te loopen. De laatste N, depressie werd in Duitschlaaid zeer daep en wordt door een flinke drukstijging op IJs land gevolgd. In N. Scandinavië viel plotse ling weer strenge vorst in. Ook het gebied van lichte vorst ten Z. van het hooge druk- gebied in Frankrijk, breidde zich in de richting van Duitschland uit. Een diepe depressie hij de Azoren schijnt zich Noord waarts te bewegen, maar breidt zich ook in de richting van Spanje uit Alles bijeenge nomen is daling van temperatuur te wach ten. In Noorwegen stormt het uit N.W. Er vielen zware regens in Zweden; in N.-Noor- wegen valt weer sneeuw. De mist en wind stilte houden in Frankrijk en Z.-Dnitschland aan; im N. Duitschland is meer wind, maar is de lucht ook betrokken. Op de Britsche eilanden is eenigo opklaring cn afkoeling, TEMPERATUUR Stand vanmorgen lialftwaalf 9.4 C. 29 NOVEMBER. Zonsopgang 7.47 uur, zonsondergang 3.50 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 29 NOVEMBER. Van 's avonds 4.20 uur tot 's morgens 7.18 uuf WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfeldon 1.80 ï.R-3 Breisaeh 0.75 O.Rn 1.90 1.R7 3.21 3.23 0.45 0 48 1.94 1-95 K*)hl Diedesheira Mannheim Lohr 1.05 LOB Mainz 017 0-10 Bingen 1.06 1,09 Lobith 9.10 9,17 Nijmegen 6.88 6.9i 8t Andries 1.B5 1.74 Arnhem 7.01 7.05 Vreeswijk lw 0.00 0,37 Wester voort 7.59 7,64 Deventer 1.65 1.70 Heden Caub Fms Coblens Trier Keulen Dusseldorf Rhhrort Wesel Emmerik tn Vorig 110 1.12 1.1» 1.19 1.27 1,99 0.t7 0.18 0.76 0.78 0.14 0.18 0.66 0.65 1.15 1.02 0.24 0.26 Kampen -0.02 -0.01 Evsden 46.04 46.14 Maastricht 40.76 40.80 Grevenblcht 27.95 27.96 Venlo 10.78.10.88 Grave (sluis) 4.46 4»'6 St Andries 0.35 0.42 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 29 NOV. Delfzijl 3.43 16.30 Hellevoetsl. 8.06 20.34 Terschelling 1.00 13.42 Willemstad 9.04 91.37 Harlingen 1.35 14.15 Brouwersh. 7.18 19.46 Den Helder 12.0!) 2-1.60 Zierikzee 7.35 20,14 IJ muiden 8.20 20.48 Wenieldinge 8.06 20,38 Hoek v. Holt. 7.26 19.52 VlisBingen 6.22 1904 Schevenlngen 7.40 20.12 Terneuzeu 6.63 19.32 ltotteidam 9.10 22.00 Hans weert 7.25 2007 gesteld: a. dat de Synode andermaal een Commis sie benoeme om de o nde r h a nde 1 in gen met de andere Kerngroepen voort te zetten; b. om, wanneer een basis van vereeniging gevonden is, die aan de Ringen ter bespreking kenbaar te maken; c. de predikanten en gemeenten op te wek ken tot gebed, den Heere vragende, Zijn wil «e openbarca en geloof en moed te wekken om Zijo leiding te volgen. Het tweede punt vooral werd ampel besproken en de Synode besloot met over groote meerderheid ten gunste van de voorstellen ck£ Commissie. Er zijn nu 4 sub-commissies ingestjB, die zullen ad- viseeren omtrent de leer, dc kerkenordening, dc Evangeliebediening en de eigendomsrechten. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Bij de herstemming voor twee leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te IJmuiden, waarbij dc jong-hervormden candidaten hadden gesteld tegen die van de Kerkelijke Kiesvereeniging zijn de candida ten van de jong-hervormden met 180200 stemmen gekozen tegen 120142 stemmen op de candidaten van de kerkelijke kies vereeniging. Bij de verkiezing van tien leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Harder w ij k zijn gekozen de candidaten van de aid. van den Geref. Bond. LOS-VAN-ROME-BEWEGING. Van 1 Januari tot 31 Augustus van dit jaar zijn in Oostenrijk te zamen 19.191 vol wassenen uit do Roomsch-Katholieke kerk en uit de confessie-loozen tot de Evangeli sche kerk toegetreden, terwijl op 31 Aug. nog 3713 gevallen in behandeling waren, samen alzoo niet minder dan 22.904 volwas senen, op een kerk mot ccn totaal zielental van 260.000 een aanmerkelijk groot cijfer. Bovendien zijn er nog duizenden, die hun aanmelding van overgang bij de autoriteiten van den staat hebben ingediend, doch krach tens de nieuwe bepalingen daarop zeer lang op antwoord moeten wachten. ROME EN DE MORAAL. Onlangs hebben wij een nog al kras staal tje van R.K. moraal opvatting vermeld Maar 't kan nog erger. Ongelooflijk bijna, doch als een feit wordt aangemerkt wat Rov, Creed in de Method. Churchman vertelt. Een paartje, waarvan de bruid uit de R.K. en de bruidegom uit de Prot. (Wesleyaan- sche) kerk afkomstig was, begeerde huwe lijksinzegening in een Wesleyaansche kerk in Engeland. Toen zij den pastoor ter plaat se dit kenbaar maakte, was zijn bescheid: ,,'t Is beter dat jullie in overspel leven dan dat jullie in de Wesleyaansche kerk trouwt". Rev. Creed ging naar den pastoor en vroeg hom op den man af, of hij die woorden ge sproken had. De pastoor bevestig de het! Het huwelijk, dat door de tegenwerking van den pastoor nog dreigde te mislukken, is gesloten in de Wesleyaansche kerk, nadat do magistraat ter plaatse verklaard had, dat aan de wet voldaan was ook al had geen afkondiging in do kerk plaats gehad. „Diè

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2