W Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/' ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbare NO. Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 5337 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1934 15e Jaargang abbertentieprrpen: Van I tot 5 regelsI.17'/i Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen Can 1-5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 ie zich heden abonneert als kwartaallezer op ons blad ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, alsmede de rijkverzorgde Kerstbijlage. Aanbrengers ontvangen weer keurige premie's Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE EEN BELANGRIJK RAPPORT Centrale inkoop en prijsregelend optreden der gemeenten Nu ten gevolge van de hcerschende crisis dc laatste jaren steeds meer gemeenten in nijpende nood worden gebracht, valt het niet te verwonderen, dat de speurzin der gemeentebestuurders wordt verscherpt en men uitziet naar middelen, die het wankele budget kunnen versterken. Naar verlaging der vaste uitgaven wordt gestreefd, per- s on ccle en materieele uitgaven worden gelijkelijk onder de loupe genomen. En had reeds de begeerte tot samenwerking op verschillend gebied de vraag aan de orde gesteld, hoe door gemeenschappelijken aankoop het financieele belang der gemeen ten zou kunnen worden gediend, en waren op dit gebied reeds hier en daar niet on belangrijke resultaten bereikt, de drang der omstandigheden brengt de kwestie van besparing met al meer klem onder de aan dacht der gemeentebestuurders. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten had door incidenteel of regelmatig optreden zulks was afhankelijk van den aard der inkoopen, waarover haar bemoei ingen liepen de weg gewezen. Bij het gemeenschappelijk aanschaffen van som mige bureaubehoeften, bij het betrekken •van verkeersborden, bij het aankoopen van papier en andere benoodigdhede.il ten dien ste der verkiezingen had het bureau der vereeniging welwillend zijn tusschenkomst verleend. In enkele provinciën had men dit voorbeeld gevolgd: Friesland, Groningen en Drente hadden op dit gebied door samen werking niet onverdienstelijke resultaten bereikt. Op verdere uitbreiding was men bedacht. Toen dan ook op 28 Juni 1933 in Zuid- IIolland de propaganda vanuit het Noorden werd voortgezet en de burgemeester uit een der Drentsche gemeenten in een ledenver gadering der afdeeling Zuid-Holland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten ■het pleit had gevoerd voor samenwerking der gemeentebesturen op dit stuk, werd als vrucht der discussie een commissie inge steld, waaraan werd opgdragen het instel len van een onderzoek omtrent het vraag stuk van centrale inkoop en prijsregelend optreden door gemeenten. Het rapport dezer commissi^ dat in de .volgende jaarvergadering, op 21 September j.l. gehouden, in behandeling kon worden genomen, munt uit door beknoptheid en soberheid, die aan een gedegen en op de zaken ingaande behandeling allerminst af breuk doet. Een onderzoek naar de resul taten der bemoeiingen werd ingesteld bij de provinciale organisaties van gemeenten, die reeds op dit gebied werkzaam waren. Even eens werd overleg gepleegd met den Direc teur van het inkoopbureau der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en met het Rijksinkoopbureau te 's-Gravenhage. Bespre kingen werden gevoerd met een vertegen woordiger van de georganiseerde boekhan del, van de Nederlandsche Uitgeversbond, met verschillende uitgevers op het gebied der gemeente-administratie, met vertegen woordigers van de georganiseerde druk kerspatroons, met de Middenstandsraad en met den bezuinigingsinspecteur der gemeen te Utrecht. Uit den arbeid dezer Commissie is thans Wel duidelijk komen vast te staan, wat voorheen uit vergelijkingsmateriaal van be perkten omvang reeds vrij zeker kon wor den aangenomen, dat de door de diverse meenten betaalde prijzen sterk uiteenloo- pen. Dat hier door samenwerking wel een en ander te bereiken valt moge blijken uit het feit, dat men in deze weg zeer belang rijke kortingen, soms tot 50 wist te be dingen. Hoe groot het prijsverschil voor gemeen ten van ongeveer gelijke grootte is, leeren enkele staten, aan het rapport toegevoegd. Vooral blijkt dit uij, de kosten van de bur gerlijke stand. Wanneer gemeenten van 1600 en 2000 zielen voor dit doel uitgeven respectievelijk f 16.en f 41.wanneer gemeenten van 14000 en 18000 inwoners be steden respectievelijk f 70.en f 45.—, loo- pen deze cijfers al te sterk uiteen. Hetzelfde kan worden betoogd ten aanzien van de bedragen der hoogste en laagste inschrij vers bij gehouden aanbesteding voor de levering van kantoorbehoeften. Al spreken 'de tegenstellingen hier minder sterk door dat het een aanbesteding geldt, niettemin èijn .de prijsverschillen belangrijk genoeg, daar aan de inschrijvers dezelfde eischen werden gesteld inzake kwaliteit en afwer king. Opvallend zijn eveneens de groote prijsverschillen bij den aankoop van model len ten dienste der gemeente-administratie. Want wanneer de kosten van een exem plaar der gemeenterekening varieeren van f 2.00 tot f 4.25, wordt de differentiatie, die het leven te aanschouwen geeft, hier toch wel wat al te forsch doorgevoerd. Natuurlijk zou het niet juist zijn elk be drag, waarmee de laagste cijfers worden overschreden, als overmatige winst van den i'erkooper te brandmerken. Reeds bestel lingen bij denzelfden uitgever zullen uiv ecnloopende prijzen uitwijzen, omdat de te leveren kwantums onderling niet gelijk zijn, waardoor de onkosten, op de levering val lende, varieeren. Bovendien speelt de sterk uiteenloopende outillage der verschillende leveranciers een niet onbelangrijke rol. Al te gader factoren, die zekere prijsverschil len verklaarbaar maken. Met dit alles is intusschen allerminst gezegd, dat de afnemer, in casu de koopen- de gemeente, met e 1 k voorkomend prijs verschil genoegen heeft te nemen. Gelijk elk particulier treedt de gemeente critisch als koopster op, en deelnemende aan dit onderdeel van het maatschappelijk verkeer heeft zij met scherp oog het gemeente belang te bevorderen. En als dan de inrich ting van het leven gaat naar een lager peil, als de financieele pösitie van tal van ge meenten in geen enkel opzicht gunstiger is dan die van zoovele burgers, hebben de gemeentebestuurders te streven naar ver laging van de kosten der gemeentehuishou ding en zullen ook de kosten van aanschaf fing van materialen en goederen moeten worden omlaaggebracht. In verband hiermee mag worden gewezen op de beteekenis der normalisatie. Het groot aantal soorten en afwijkingen, dat men van verschillende waren in de handel brengt, verhoogt de kosten onnoodig. Op dit gebied speelt 'n ingeworteld individualisme den Hollander nog steeds parten, vraagt hij, vaak onnoodig, naar voortbrengselen, die zijn persoonlijke smaak bevredigen, maar tevens de uitgaven opvoeren. Van verder doorgevoerde normalisatie Is zeker nog aanzienlijke besparing van kos ten te wachten. En wanneer verschillende departementen, die tot dusver nog nalieten metterdaad te waardeeren wat het Rijk in dit opzicht tot stand brengt, voor taan ook binnen eigen ressort van de voor deden der normalisatie profijt zouden trek ken, zou dit meer nog dan tot dusver voor de gemeentebesturen een opwekking inhou den om deze richting te volgen. Met het vraagstuk der normalisatie laat overigens het rapport zich niet in. Het be paalt zich tot een onderzoek naar de moge lijkheden en voordeelen, die in het cen traal inkoopen en het p r ij s r e g e- lend optreden voor de gemeenten zijn gelegen. Deze punten raken ten nauwste de vraag, of daarbij een plaats dient te worden ingeruimd aan de middenstand, en zoo ja, welke. Wie oog heeft voor de belangrijke plaats, die in deze tijd de middenstand neemt in onze oeconomische samenleving, zal toestemmen, dat daarmee een vraag van beteekenis aan de orde wordt gesteld. OOK DAT TEEKENT Vorige week verscheen er in de roode pers een hoofdartikel onder de opschriften „Schoolstrijd? Hoe de bijzondere school „vooruit" gaat". Do scherpe en opgeschroefde boutade is blijkbaar in de grootste opwinding geschre ven; zij teekent de mentaliteit van den schrijver en demonstreert zijn afkeer, om niet te zeggen, haat, tegen de bizondere school met een confessioneel karakter, maar in het geheele artikel staat niets, let terlijk niets z a k e 1 ij k s Het is bombast., zonder meer. Wel wordt in het artikel gezegd, dat er na de lessen van het jongste verleden geen reden is om aan te nemen, dat de „vrijwil lige medewerking der bizondere scholen cenig resultaat zal opleveren; waarop dan de verklaring volgt, dat den minister de onmisbare bevoegdheid moet erlangen om te „vrijwillige" offerzin te stimuleeren; maar waar de redactie die lessen geleerd heeft, daarvan wordt met geen woord mel ding gemaakt. De redactie vertelt wel, dat overal in het laad bet leerlingenaantal per klasse op de BINNENLAND VERKORTING VAN DEN WERKTIJD? De arbeid der gehuwde vrouw Werkloosheid en steunverleening Blijkens de Memorie van Antwoord op 't Voorl. Verslag der Tweede Kamer, inzake de begrooting van Sociale Zaken, wil de Minister overwegen om niet ieder jaar, doch om de twee jaar ontwerp-verdragen door de internationale arbeidsconferentie aan dc orde te stellgn. Ten aanzien van dc bedrijfsradenwet deelt de minister mede. dat hij de instelling van kerncommissie voor den landbouw over weegt. Aan een verplichte toetreding tot be drijfspensioenfondsen kan de minister zijn medewerking niet verlccnen. Het is niet uitgesloten, dat onder zekere oorwaarden aan een verkorting van den werktijd gedacht zou mogen worden in be paalde bedrijven. Met het oog op deze moge lijkheid heeft de minister er geen bezwaar tegen om na te gaan in welke bedrijfstak ken met inachtneming van prijsstijging enz. zou kunnen wroden overwogen om door een vrijwillige samenwerking van werkgevers >n werknemers tot verkorting van den werk tijd en aldus tot vergrooting van het aantal te wenk te stellen arbeiders te geraken. Gaarne is hij bereid met daartoe in aanmer king komende organisaties in overleg te treden. Verder kan dc minister niet gaan. Wettelijke maatregelen, waarbij van over heidswege dwingend zou worden ingegre pen, zou hij, vooral om den samenhang met het loonvraagstuk, in geen geval verant woord achten. Wat betreft den arbeid voor volwassen kantoorpersoneel, kan de minister mededee- len, dat het op sommige kantoren voor komende overwerk zijn volle aandacht heeft Wat den arbeid voor vrouwen en meis jes betreft, de arbeidsinspectie heeft een onderzoek ingesteld naar de technische mogelijkheid om in bepaalde bedrijven vrouwelijk personeel door mannelijk te vervangen. Bij dat onderzoek is gebleken, dat zoo danige vervanging in vele gevallen op groote bezwaren stuit. Arbeid der gehuwde vrouw Ten aanzien van den arbeid der gehuwde vrouw kan worden medegedeeld, dat de minister in beginsel niet afwijzend staat tegenover een beperking van den arbeid der gehuwde vrouw, met name, wat betreft hot geregeld werken in fabrieken en werkplaat sen. De minister heeft het voornemen voor die werkzaamheden, welke in den vast te stellen algemeeneu maatregel van bestuur cx art. 1, eerste lid der huisarbeidswet 1933 genoemd worden, zooveel zulks redelijker wijs mogelijk is, de gehuwde vrouw uit te schakelen. De voorbereiding van de algemeene maat regelen van bestuur, welke voor de uitvoe ring van de huisarbeid-wet noodig zijn, ver keert in een vergevorderd stadium. De minister vertrouwt, dat hij ze binnenkort aan den Hoogen Raad van Arbeid kan toe zenden. Uitvoering der Ziektewet In zake de ziektewet verklaarde de minis ter, dat. aan een speciale regeling van de uitvoering der ziekteverzekering voor de ar beiders, werkzaam in de werkverschaffing, geen behoefte bestaat De minister verklaart verder, dat door de noodzaak zooveel mo gelijk te bezuinigen, overgegaan is tot schrapping van het bedrag voor de baker opleiding. Bij de afd. Volkshuisvesting zegt de mi nister. dat de instelling van huurcommissies vertraging van den woningbouw tot gevolg zal hebben en hij ziet geen deugdelijken grond voor een herhaling van de instelling van huurcommissies. Het vraagstuk van den bouw van goedkoope woningen is zeer moeilijk, maar heeft de volle aandacht van den minister. Werklooze kunstenaars In zake steun verleen ing aan werklooze kunstenaars kan worden medegedeeld, dat aan de gemeentebesturen gevraagd is of zij bereid zijn te zamen met het rijk subsidie te verlcenen voor dit doel. Hoewel vele ge meenten zich bereid verklaard hebben tot medewerking kan dit niet ten aanzien gemeenten, welker medewerking vrijwel on misbaar is, om te slagen, worden gezegd. Dc minister is bereid met zijn ambtgenoot van Defensie in overleg te treden over de vraag betreffende de mogelijkheid betreffen de liet aangaan van een dienstverbintenis bij het leger door jeugdige werkloozen. Het Steunvraagstuk De vaststelling van de loonen bij de werk verschaffing heeft de voortdurende zorg van den minister. Aan den aandrang om de vroegere steunnormen weer te herstellen, zal de regeering geen gevolg geven. De nood, die ten gevolge van den langen duur openbare school gestegen is, doch vermeldt niet dat dit aantal bij het bizonder on derwijs nog steeds grooter is. Wel wordt gezegd, dat er geen bizondere scholen ver dwijnen, maar verzwegen wordt, dat er geen nieuwe bizondere scholen verrezen, zelfs in gevallen, dat de aanvrage reeds was goedgekeurd. Wel wordt er op gewezen, dat bezuini gingsmaatregelen het bizonder onderwijs slechts indirect en na verloop van tijd tref fen; maar de redactie weet er blijkbaar niets van, dat het bizonder onderwijs no: 6teeds op het tweede plan stond; dat in tallooze gevallen belangrijke geldsommen geheel vrijwillig voor de gemeenten zijn bespaard en dat het bizonder onderwijs al tijd achteraan moest komen, ondanks de gelijkstelling. Och arme, als men van al die dingen niets weet, met welk recht blaast men dan zoo hoog en hol .van de toreni 1 kan maarde beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Hollandt DEVENTER der crisis in vele gezinnen bestaat, heeft de volle aandacht der regeering. Vervolgens wordt met spoed onderzocht ai het mogelijk is een ander soort van blik- vleesch, waarin een behoorlijk kwamtum vet aanwezig is, aan het bestaande blik- vleeseh toe te voegen. In verband met de opmerking betreffen de het verlccnen van steun aan hen. die eenig bezit hebban, zij medegedeeld, dat een nieuwe regeling te dier zake nagenoeg ge reed is. Wat het vraagstuk der contraprestatie be treft, verklaart de minister, dat hieraan een goede kans moest worden gegeven. Een bedrijfsraad voor het mijnbedrijf Naar Ons Noorden uit parlementaire kringen verneemt, zal na krachtigen aan drang van katholieke zijde zoowel in als buiten het kabinet op minister Kalff ge oefend, deze ertoe overgaan om zijn mede werking te verleenen tot invoering van een bedrijfsraad voor het Mijnbedrijf. Op de instelling a an dezen bedrijfsraad was reeds geruimen tijd krachtig ook van de zijde der mijnwerkers-organisaties aan gedrongen. Peil van het raadsdebat Maarhet is Goor De gemeenteraad van Goor is thans bezig met de behandeling der begrooting vioor 1935. Zooals vele „vroede vaderen" de gewoonte hebben om hierbij alles ter sprake te bren- vojn wat raeonen dat gezegd moet wor den, zoo ook de Goorsehe raadsleden. En het is m. n. het raadslid Lobstein, vroeger wet houder en lid dor S.D.A.P., thans heel ge woon raadslid namens de „onafhankelijke partij", die den degen kruist met den buTg' meester, heft Tweede Kamerlid de heer W. v. d. Sluis. 't Is eigenlijk te mooi om te spreken van „den degen kruisen"! 't Lijkt meer op een strijd met gifdolken. De heer L. maakte den burgemeester er een verwijt van, daft deze voor een dienstreis naar Den I-Iaag en Nijmegen een te hooge rekening had ingediend. Het had veel zui niger gekund. De burgemeester heeft daarop een reke ning opgezocht van 1929 toen de heer L. nog wethouder was, waaruit bleek, dat laatst genoemde veel hoogere bedragen besteedde. De heer .L. oefende verder critiek op de publicaties in de Arbeiderspers betreffende Aan tol van verbeteringen hebben de sociaal-democraten part noch deel. Lobsteins fractie is togen den salarispost voor den burgemeester, tenzij deze zijn func tie als lid der Tweede Kamer neerlegt. Verder zegt de heer L., dat er een kreet van afschuw en ontzetting door Goor is ge gaan omdat de burgemeester een man van 70 jaar uit zijn woning op straat liet zetten. Door dergelijke dingen, handlangersdien- sten aan de reactie, kunt gij, aldu6 voegt de heer L. den burgemeester toe, slechts het proces verhaasten, dat gij in Goo wordt weggevaagd. De burgemeester heeft in een uitvoerig betoog den heer L. beantwoord. Het epr. onbegrijpelijk hoe L. zoo kon doorhol len; hij is met oen blinde haat bezield tegen hét college ven B. en W. cn de raadsmeer- derheid, die hem den wethouderszetel ont- De burgemeester is hem een doorn in 't oog, de besprekingeh in den raad maakt hij tot een aanfluiting, ziju medeleden worden door hem beschuldigd en belasterd. Van E. beschuldigt hij van meineed, G. is een apa che, wetlh. B. is onwaardig, de voorzitter is een judas, B. en W. beschuldigt hij zwendel en corruptie. Meer den 20 jaar heeft spr. deel uitgemaakt van liet. staatkundig leven in ons land, doch hij heeft nog nooit zulke rare politiek» snuiters ontmoet als de heer L. Iemand, die op weerzinwekkende manier zijn tegenstanders tegemoet treedt. Spr. doet met weerzin deze opmerkingen, maar hij acht het zijn plicht, daar de bur" gerij moet weten hoe L. hier optreedt. Van de (vroegere) familie moet men het toh maar hebben! De stand der werkloosheid. Cijfers, die stijgen. In de week van 510 November j.l. ston den bij de organen der openbare arbeids bemiddeling in totaal 330.312 werkloozen in geschreven, waaronder 316.200 mannen. Op 27 October bedroeg het aantal werkloozen 321.993. Het aantal werkloozen is dus geste gen met 8.319. In vergelijking met het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar wijst het aantal bij de organen der openbare arbeidsbemid deling ingeschreven werkzoekenden een stij ging aan van rond 26.700. JOURNALISTIEK. De heer J. F. dc Vries Broekman, redacteur van de Nieuwe 'Arnliemsche Cou rant, is benoemd tot eersten redacteur van de Deli Courant te Medau. DE UTRECHTSCHE GEMEENTEBEGROOTING Door den raad aangenomen Alleen soc. dem. stemden Je gen Onze Utreclitsche redacteur schrijft: Maandagavond, klokslag elf uur, kon de •aadsvergadering gesloten worden, waarin dc gemeentebegrooting voor 1935 werd aange nomen. In zestien zittingen heeft de vroedschap de begrooting behandeld, waaronder nog én zitting gewijd was aan gewone agenda punten. Over de discussies kan, een zeer kleine uitzondering daar gelaten, niets dan lof zijn. Alle raadsleden hebben zich beijverd om den goeden toon te bewaren, en pm kort en zakelijk te zijn. Toch kreeg men nimmer den indruk, dat raad zich overhaastte en jachtte om klaar te zijn, maar de lange uitweidingen van roeger weroen vermeden. De Raad was een werkcollege en heeft de belangen van de stadsgemeenschap op keurige wijze in deze twee weken gediend. Dat tenslotte de sociaal-democraten tegen de begrooting stemden, kwam overeen met de houding, welke zij sedert eenige jaren innemen.- Stemmen tegen de begrooting mag alleen om redenen, in de begrooting gelegen. Waren vroeger wel eens andere motieven in het 6pel (b.v. wrevel over het buitenge sloten-zijn uit het college van b. en w.) de fractievoorzitter, de heer Reynders, verklaar de gisteravond, dat zijn fractie niet kon mee gaan, omdat zij de begrooting zooals die voorlag, verkeerd achtte en alle voorstellen, welke zij gedaan had om verbeteringen aan te brengen, afgewezen waren. Inderdaad is dit een zeer aannemelijke reden, waarom een fractie tegen een begroo ting kan zijn. Ze werd evenwel nochtans toch aangenomen, zooals te voorzien was. Een klein beetje demagogie zit er natuurlijk toch wel inomdat de soc. dem. fractie op haar vingers kon aftellen, dat de begroo ting toch aangenomen zou worden. Over welke belangrijke dingen het bij zoo'n begrooting gaat, kan men afleiden uit de twee eindcijfers. Voor den gewonen dienst sluit de begrooting in ontvang en uitgaaf op 19.146.778.82 en voor den kapitaalsdienst op 15.379.05133. Het zal zeer de vraag zijn of in het be- grootingsjaar 1935 alles precies zal gaan als in de begrooting is uitgestippeld. De tijden zijn onzeker en de oüistandigheden moeilijk. Thans gaat het erom om te trach ten te behouden, wat we hebben, als plaat selijke gemeenschap in het rijksverband, al kan daarbij nimmer uit hel oog worden verloren, dat Utrecht slechts een deel is van het land, en dus ten nauwste aa rijksbelangen verbonden is. Uitbreidingsplan van Voorburg Bij de gemeenteraad van Voorburg is een belangrijk ontwerp ter voorloopige vaststel ling van een uitbreidingsplan voor gronden, begrensd door de spoorbanen Den Haag Leiden en ScheveningenRotterdam, Broek- sloot en de zgn. Machinesloot, ingediend. Het ontwerp is .gemaakt door den Haag- schen architect H. van der Kloot Meijburg vroeger te Voorburg. De voor verbouwing bestemde gronden, ter gezamenlijke grootte van 875 H.A. bieden ruimte voor huisvesting aan ongeveer 16.000 menschen. Gedacht is aan een gemengde bebouwing, zoowel voor de kleine midden stand en de gegoede middenstand als voor beter gesitueerden. Het ontwerp voorziet in 4000 woningen. Voor sportterrein en plant soen is pl.m. 89 H.A. gereserveerd. Ook voor openbare gebouwen, als scholen ei kerken, zijn gronden gereserveerd. Hierbij i: tevens gedacht aan een nieuw gemeentehuis dat meer dan noodig is, doch waarvoor geen gelden beschikbaar zijn. Ten slotte zijn twee nieuwe begraafplaat sen geprojecteerd, in verband met de om standigheid, dat op de bestaande Algemee ne R.K. begraafplaats ruimtegebrek begint te ontstaan, (waarom een plan voor een al gemeene begraafplaats spoedig in den raad komt). Het wegenplan voorziet in intercom munale verbindingen met do omliggende plaatsen, alsmede in een communicatie mot het haven- en industrieterrein in de H schc Binckhorstpolder. JUBILEUM Heden, 28 November, is het 12y2 jaar ge leden dat de heer Iwan Willem Smirnoff als vliegtuigbestuurder in dienst der K.L.M. trad. Land- en Tuinbouw. AFNAME REGEERINGSVEE Week van 1722 Dec. In de week van 17—22 Dec. a.s. zal op de bekende plaatsen en uren weer gelegenheid gegeven worden runderen in de gevraagde soorten aan te bieden. De prijzen en voorwaarden zijn als in vorige weken, ook wat aan t.b.c. of para- tb.c. lijdend vee betreft. Aangiftekaarten zijn verkrijgbaar vóór Zaterdag S Dec. (voor Zeeland tot Dinsdag 11 December). Voornaamste Nieuws. Oit nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is dc memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van Sociale Zaken. Blz. 2 Japan noodigt Frankrijk en Italië uit tegelijk mc{ Japan het vlootverdrag op tc zeggen. Flandin houdt een rede voor dc radio over zijn crstclplannen. Studenten-protesten en relletjes naar aanleiding an de gebeurtenissen te Praag. Blz. 3 De weekstaat der Nederlandsche Bank laat cea vermindering zien van dc goudvoorraad. De vergadering van pandbrief houders der Va* derlandsche Hypotheekbank bespreekt de voorstel* len tot renteverlaging. Blz. 9 I De Tweede Kamer heeft de begrooting van Eco nomische Zaken aangenomen met 64 tegen 7 stem den. Daarna is de behandeling van de be gr oo ting -an Defensie voortgezet. Thans is vastgesteld de regeling, die in het over- eg tusscben dc departementen is getroffen voor 1c verstrekking van goedkoope groenten aan verkloozen. CICHOREISTEUN. Door den Minister van Econ. Zaken is be paald dat voor cichorei verbouw slechts steun zal worden verleend aan hoogstens 360 H.A. De voor steunuitkeering vast te stellen hoeveelheid mag per teler niet meer bedragen dan 34.000 Kg. voor iedere H.A. van de voor steun in aanmerking ko mende beteelde oppervlakte van dien teler. Het voor steunbedrag per 1000 Kg. zal af hankelijk zijn van ccn gemiddelde door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale te bere kenen prijsnoteering van goede kwaliteit gedroogde cichorei, gedurende de periode van 1 October 1934 tot 1 Januari 1935. Het steunbedrag per 1C00 Kg. zal, behou dens nadere wijziging, 5 bedragen, in dien de bovenbedoelde gemiddelde prijs is vastgesteld op 4.50 cn lager per 100 Kg.; 3.75 bedragen indien de bovenbedoelde gemiddelde prijs is vastgesteld op 5 per 100 Kg.; 2.50 bedragen, indien de boven bedoelde gemiddelde pi-ijs is vastgesteld op f 5.50 per 100 Kg.; 1.25 bedragen, indien de bovenbedoelde gemiddelde prijs is vast gesteld op f 6 por 100 Kg.; nihil bedragen indien de bovenbedoelde gemiddelde prijs is vastgesteld op 6.50 per 100 Kg. of hoo- ger, terwijl bij tusschenliggende gemiddel de prijs het steunbedrag per 1000 Kg. naaf verhouding zal worden vastgesteld. Wetenschap. L. H. P. Evkman Tachtig jaar geworden De heer L. H. P. E y k m a n. die in do kringen "van het onderwijs een bekende figuur is, is dezer dagen tachtig jaar ge worden. De beer Evkman heeft jarenlang zitting gehad in de examencommissies voor Engelsch. Reeds vijftig jaar is hij redacteur geweest van de afdeeling Engelsch van het tijdschrift De Drie Talen. Belangrijke onderzoekingen heeft de nu tachtigjarige verricht op het gebied der phonetiek. Hij is een der weinige Nederlandsche pho- netici die door hun wetenschappelijk werk ook in het buitenland zijn hekend geworden. Tesamen met prof. Zwaardemaker hoeft hij het resultaat zijner onderzoekingen vastge legd in een „Leerboek der Phonetiek". Gister is de heer Eykman gehuldigd door vele oud-leerlingen, mede-examinatoreu, phonetici en vrienden, die daartoe in „Pul- chri Studio" in Den Haag waren bijeenge komen. Het comité ter voorbereiding hier van bestond uit de dames mej. dr. B. C. Broers en mej. dr. S. de Vooys en de heeren prof. dr. S. T. Bok, dr. L. J. Guittart, prof. dr. P. N. U. Hal ting en dr. F. Hogewind. Verschillende toespraken werden gehou den, o.a. door Prof. G. A. van Poelje, direc teur-generaal van Onderwijs, die met eenige lovende woorden, waarmee hij de verdien sten van den heer Eykman als onderwijsman en als wetenschappelijk onderzoeker in het licht stelde, hem mededeelde, dat hot H.M. de Koningin had behaagd, op voorstel van de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, de jubilaris te bevorderen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Nadien was er gelegenheid de jubilaris persoonlijk geluk te wenschen. AMSTERDAM ONGEVALLEN OP DE KUNSTIJSBAAN. Op de kunstijsbaan achter het Sportfondsen >ad in de Linnaeusstraat hebben de eerste ongevallen plaats gehad. Gistermiddag om streeks vier uur kwam een 19-jarig meisje te vallen. Met een gebroken arm is zij naar het ziekenhuis vervoerd. In de avonduren kwam een man te vallen. Op advies van een ter plaatse zijnd genees heer is hij naar een der ziekenhuizen over gebracht. VERPLEEGDE ONTSNAPT, ar wij vernemen heeft een verpleegde het Psvchopathenasyl te Avereest, die toestemming had gekregen om te Amsterdam een bespreking te voeren, in de loop van den dag van gisteren aan zijn bewaker weten te ontsnappen. Het signalement van de vluchteling is naar alle richtingen verspreid. Ook het hoofdbureau heeft men van het gebeurde in kennis gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1