llirumr $riïtsrijr (tumrant W Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Den Haag in Uiverstemming Sbonromentsprtjö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0 ,n Voor het Buitenland bij wekelijksche zending f 430 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5335 Bureau: Breesti-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 15e Jaargang !3bbertrntieprtr?en: Van I tot 5 regels 1.17'/> Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor hel bevragen aan 'I bureau wordt berekend0.10 ie zich heden abonneert als kwartaallezer op ons blad ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, alsmede de rijkverzorgde Kerstbijlage. Aanbrengers ontvangen weer keurige premie's Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE REDEN TOT TEVREDENHEID Dat de oppositie tegen de ministers Mar- chant en Oud op het vrijzinnig-democrati sche congres een storm in een glas water is geworden, zouden we niet durven zeggen; maar er is voor bewindslieden toch reden tot tevredenheid. De agenda zou doen vermoeden, dat een mitrailieur-vuur zou losbarsten; het bleef echter bij een waarschuwingsschot van het hoofdbestuur en de kamerfractie. Alle voor stellen en amendementen der afdeelingen gingen zonder veel moderatie van de baan: de indrukwekkende redevoeringen van de m'nisters hadden hun uitwerking niet ge mist en ook het weloverwogen woord van het kamerlid Mr Joekes leidde de bespre king in beter spoor. Het zou de moeite looncn aan het geheel pen uitvoerige beschouwing te wijden; wij mogen onze lezers naar het verslag verwij zen en volstaan thans met drie opmerkin gen. Met genoegen vernamen wij van minister Marchant, dat in het kabinet het eerste harde woord nog moet vallen en dat de homogeniteit over het crisisbeleid Verzekerd is en blijft. En sterk stond hij in Zijn betoog, dat er van homogeniteit buiten het kabinet, bij partijen, welke de meeste critiek oefenen, geen sprake is. Daarom mocht hij terecht een beroep op zijn partij en op ons volk doen, om vasthoudend aan het recht van opbouwende critiek op onder deden, het regeeringsbeleid in 't algemeen krachtig en trouw te steunen. Een tweetal en wel zeer belangrijke on- Öerdeelen vroegen veel van de aandacht der yergadering. Het eerste is de defensie. Dat de vrijzin nig-democraten van hun standpunt gezien, teleurgesteld zijn, is te begrijpen; al kunnen zij zich troosten met het scherpe oordeel, dat de minister over de SJ5..AP. velde toen hij zei: wij hebben geen resolu ties, welke tegelijkertijd ja en neen zeggen. De ministers, wetende wat er komen zou, hebben overigens weinig gezegd over de defensie. En zoo lag de weg vrij voor het congres om een motie aan te nemen, waar in wordt aangedrongen op krachtige bezui niging op defensie-uitgaven en versterkt toezicht op particuliere wapenhandel en fabricage. Met de noodzakelijkheid van het laatste en de wenschelijkheid van het eerste, kan iedereen, ook het kabinet instemmen. Over 1 de mogelijkheid van het eerste, zullen mis schien de meeningen verschillen. Of deze motie er toe leiden zal, dat de I kamerfractie tegen de defensiebegrooting zal stemmen, staat o. i. nog niet vast. Mr. Joekes zei, dat zij niet meegaat met de „thans aanhangige begrooting". Dit kan tot een vergelijk brengen; het kan ook zijn, dat de vrijz.-dem. fractie haar stem aan de be grooting onthoudt. Tot politieke gevolgen yoor het kabinet zou dit niet leiden; het ware wel een zijdelingsche afkeuring aan het adres der partijgenooten-ministers. Bij het Onderwijs, waarvoor Mr Marchant rechtstreeks de verantwoordelijkheid draagt zal het zóó ver zelfs niet komen. Mr. Joekes wil de pacificatie handhaven en hoopt evenals wij dat de drang der regeering tot vrijwillige concentratie bij het bizondei onderwijs dwang overbodig zal maken. Minister Marchant heeft er zelf weinig over gezegd en dit was o. i. niet het geluk kigste deel van zijn redevoeiing. Ook een minister van rechts zou de rechtvaardig heid tegenover het openbaar onderwijs niet uit het oog verliezen. Al met al schijnt ons de opstekende etorm vrijwel bezworen; dat in deze tijd de ministers eens enkele windvlagen om dc ooren gieren, spreekt wel van zelf. Wie als loods aan boord gaat van een schip in de branding weet dat vooruit en hult zich i; oliejas en zuidwester. Met minder kan hij niet toe. De Nat. Chr. Officieren- vereeniging bijeen Is de N.S.B. revolutionnair? De Nat. Chr. Officieren-Verecniging hield Zaterdag te Utrecht haar jaarvergadering, onder leiding van oen heer L. F. Du y- maer van Twist. Ds. P. Prins, "an Deventer, heeft er het woord gevoerd over het onderwerp: Is de N.S.B. revolutionair? Spr. zette allereerst uiteen wat de N.S.B. is. Het woord „beweging" in den naam wijst aan, dat de N.S.B. zich niet aan een program laat binden. Zij heeft een sterk anti-intellectualistisch, anti-theoretisch cn anti-dogmatisch karakter. Het diepste be ginsel van de N.S.B. is de normatieve be- tcckenis van dc mythe. Deze wortel van de N.S.B. is zooals spr. uitvoerig aantoonde, nooit los te denken van den machtigen bloei der familie-leden van dc N.S.B. in Italië en vooral in Duitschland. De vergelijking met de S.D.A.P. trekkend, toonde hij aan, dat de algemeene leiding de zer partij in de laatste tijd zich heeft uitge sproken, dat haar verbod voor alle ambtena ren niet gerechtvaardigd zou zijn. Op grond an concrete feiten en verklaringen moest echter het lidmaatschap van de N.S.B. voor alle rijksambtenaren verboden worden. De twee hoofdgronden zijn de bekende Utrecht- sche verklaring op de vergadering der 275 leden van B.V.L., Burgerwacht en N.S.B., ■in de heer Mussert openlijk tegenlei- ding gaf, en de gelofte der weerbaarheids leden. Uit de door de Regeering gevolgde me thode moet naar spr.'s oordeel volgen, dat wanneer straks het anti-legale, tot onge hoorzaamheid consequent voerende door de N.S.B. zou worden weggenomen, ook de boom van het verbod zou moeten wor den opgeheven. Spr. bezag nog de wijze, waarop een dui zend-tal ambtenaren, leden van de N.S.B., door Mussert van hun lidmaatschap onthe ven werden. Zijn jvoord wijst op het stel len van nood voor of boven beginseltrouw. De partij, die zoo hoog opgeeft van heroïs me moest hierin niet willen achterstaan bij de Christenen, die wel meer dan eens be trekkingen hebben losgelaten om hun trouw aan de belijdenis. Sinds de uitspraak van de regeering is de houding van de N.S.B. er een die beden kelijk veel lijkt op dubbele moraal: Mus sert en Geelkerken blijven trouw aan hun beginsel; andere duizend leden mogen het net permissie en dispensatie van den lei der loslaten, terwijl openlijk wordt ver ondersteld, dat dit alleen uiterlijk zal ziju. Niemand wordt door het verbod der Re geering in zijn geweten verhinderd. Zulke moeilijkheden legt het fascisme, waar het de macht is, anderen in den weg. Ge wetenskrenking moet worden toegeschre ven aain den leider der N.S.B., die opwekt tot getrouwheid bij uiterlijk loslaten van het beginsel. Van de gelegenheid tot vragen te stellen, werd door velen gebruik gemaakt. Op zeer verhelderende wijze wisten voorzitter en referent de regeeringsdaden in het juiste daglicht te stellen. Patronenfabriek stilgelegd De Patronenfabriek te Dordrecht ie stil gelegd, tengevolge van het verbod der 'regeering, dat niet langei toestaat om mu nitie te levei'en aan oorlogvoerende landen. Reeds zijn een 20 Oostenrijks oh c gezinnen, di. in de munitiefabriek werkzaam weren, naar Oostenrijk teruggekeerd. Naar de Nw. Dordtsche Crt verneemt, zullen ve.Tnoedelijk sommigen van hen te werk gesteld worden op de fabriek te Hirtenberg, mear voor de overigen ziet het er niet rooskleurig uit, daar in Oostenrijk aan burgei's, die vier jaar in 't buitenland zijn geweest, geen steun wordt verstrekt dan nadat ze eerst weer jaar in Oostenrijk hebben gewerkt. Enkele Oostenrijkers die met Ilollandsche vrouwen zijn gehuwd en Oostenrijksche vrou wen die met Hollanders gehuwd zijn, zullen voorloopig hier'blijven wonen. Totaal is aan plm. 70 Oostenrijkers en 20 Hollanders out slag gegeven. Een frissche mond met witte tanden door pe Nederlandsche Tandpasta *WAT MIJNHARDT MAAKT 15 GOED» Groote belangstelling buiten en warm enthousiasme binnen Kinderhulde De Residentie, Uiverstad en K.L.M.'steil, heeft Zaterdag den tol harer hulde betaald aan het koene viertal van de „Uiver" een hulde, waarin de energieke en bekwame leider van de K.L.M., de heer Plesman, mede zijn gerechte deel ontving. De „beste stuur man aan den wal" is niet vergeten. Reeds lang voor het uur, dat het per auto uit Rotterdam komende Uiver-kvvartet met gevolg aan de grens der gemeente kon wor den verwacht, schaarden honderden en dui zenden zich langs den ts volgen weg. Jong en oud vooral de jeugd moest de man nen van de Melbourne-vlucht zien en loe- i;chen. Vanaf de Hoornbrug stonden de mens enen rijen dik. En deze kelen zette zich voort langs Rijswijkscheweg, I'letterijkade, Spui, Hofweg, Buitenhof, Plaats, Kneuterdijk. Alexanderstraat, Javastraat, Wasser aarsche Jozef Israëlsplein en -laan en Benoor- denhoutsche-weg tot aan den ingang van den Dierentuin. Daar zou in de groore zaal der door de Kamer van Koophandel georga niseerde huldiging plaats hebben. Onder de massaa's, die den te volgen weg on.zoom den, waren tal van deputaties van verceai- gmgen. De aankomst Tegen half 4 naderden in snelle vaart eenige auto'6 uit de richting Rotterdam de Hoornbrug. Dat waren de lang verwachten, eerst de bemanning van de „Uiver", daar achter hun dames in een rijkelijk met bloe men overladen auto en vervolgens enkel'» autoriteiten. Zonder een oogenblik te stoppen, reed dc stoet de Hoornbrug over, de gemeente P.ijs- vvijk binnen. Langs den Haagweg stoc ien duizenden en duizenden belangstellenden en een spontaan cn hartelijk gejuich weerk'onk bij het passeeren van den stoet. De politie had de uiterste moeite om den weg vrij U- houden en te zorgen dat geen particuliere auto's alsmede wielrijders zich bij de wagens van de Uiver-bemanning aansloten. Het ge lukte haar echter niet den stoet onafgebro ken te laten doorgaan, want op het kruis punt bij de Heerenstraat werd het stopbord zóó vlug omgedraaid, dat slechts de vliegers, hun dames en een enkele volgauto er neg net voorbij konden glippen en een aantal andere volgauto's met autoriteiten en pers vertegenwoordigers van den stoet werden afgesneden en deze tengevolge van de ont zaglijke drukte niet meer terug hebben gezien. Te Rijswijk De huldiging door de inwoners van Rijs wijk droeg een buitengewoon hartelijk ka rakter. Bij tienduizenden stond het publiek langs den Haagweg gepakt. Tegenover „Hof- rust" had de Rijswijksche Harmonie" zich opgesteld, die een vroolijk „Lang zullen ze leven" deed hooren, toen Parmentier en zijn vrienden, nu in langzamer tempo, voorbij reden. Ook de schoolkinderen, padvinders en graalmeisjes, alsmede zeer vele leden van diverse vereenigingen, waarvan verschil lende met hun muziekkorpsen en vaandels, hadden hier een plaats gevonden. Namens de burgerij wenschte de heer Henri ter Hall met een enkel woord de vliegeniers geluk en drukte hen hartelijk de hand. Intocht in de Hofstad Toen ging het voort in de richting van Den Haag. Enkele tientallen meters verder, waar het Haagsche grondgebied begint, werd het gezelschap ontvangen door de heeren Kropveld en Schiff, naméns het be stuur van de Kamer van Koophandel. Ook werd de stoet hier geëscorteerd door de motorbrigade van dc politie, waardoor het geheel een veel ordelijker aanzien kreeg. Onder overweldigende belangstelling werd langs de vastgestelde route door de stad gereden. Bij het hoofdkantoor van de K.L.M. aan den Hofweg was de menschenmenigte enorm. Het personeel der Maatschappij liad een plaatsje gevonden voor de venstens en juichte de voorbijrijdende vliegers enthou siast toe. In de Parkstraat stond een groot aantal leden van vereenigingen, o.m. D3 Prince vlag, opgesteld. Ook het tamboers-, pijpers- en trompetterskorps van deze ver eeniging nam aan de huldiging deel. Op verschillende punten moest eenige oogen- blikken halt worden gehouden om gelegen heid te geven aan Parmentier en zijn kame raden en aan hun dames een bloemenhulde te brengen. Het gejuich was niet van de lucht en reeds uit de verte kon men het hoera-geroep hooren, als een teeken dat de stoet in aan tocht was. Op Plein 1813, in de Alexanderstraat, Javastraat, Frederikstraat, stonden groote groepen padvinders, oranje-vereenigingen, „Klein maar Dapper", fanfarekorpsen en zangvereenigingen opgesteld, die alle met groote geestdrift, de vliegers toejuichten. Van vele zijden werden bloemen in auto's geworpen en in dc omgeving van Jozes Israëlslaan daalde een ware serpen tine-regen op den 6toet neer. Eindelijk, na oen langen maar uitnemend geslaagden tocht werd omstreeks kwart na vier de Dierentuin bereikt Ook hier was een geweldige menschenmenigte op de been. Bij den ingang stond het volledige bestuur van de Kamer van Koophandel om de vliegers te verwelkomen. Bij aankomst van het gezelschap aan den Dierentuin werden vier bouquetten anjers aangeboden, aan de dames van de vier leden der Uiver-bemanning, door de jongste dochter van dien heer Schiff, onder-voorzit ter der Kamer van Koophandel, en door het jongste zoontje van Mr Claringbould, secre taris van dit college. In den Dierentuin De officieels feestelijkheden concentreer den zich in den Dierentuin. De groote zaal was alleraardigst versierd met kleurig dun doek, palmen en bloemen. In het midden •van het met palmen en bloemstukken ge tooide podium 6tond een borstbeeld van H. M. de Koningin en ook een „ezel" met iets er op, dat afgedekt was door oranje-wit blauw vlaggedoek. Lang voor het uur van vieren sloeg was de zaal reeds volgeloopen. De balcons het eerst; het laat6t natuurlijk de gasten, die zich zeker wisten van een plaats. Onder de aanwezigen waren verschillende civiele en militaire autoriteiten. Op de eerste rijen zaten o.m. elf school hoofden, uit elke provincie één, ieder met een kind van zijn school. Verscheidene kin deren waren in de kleederdracht hunner provincie; we zagen o.a. een Friezinnetje, een Zeeuwsche en een Geldersman. Ook de commissie voor de schoolkinderhulde had hier met haar president, den heer J. Lens uit Den Haag aan het hoofd, een plaats ge kregen. Het elftal vertegenwoordigers en vertegen woordigsters der Nederlandsche schooljeugd zou stna-ks het huldeblijk van meer dan 300.000 schoolkinderen aanbieden. Tot dit gewichtige werk waren uitgekozen: Huib Bucx, Leerdam; Jo van Hout, Oosterwijk; Nonno W. Jelles, Groningen; Nina Rietstra, Utrecht; Thea Cobben, Heerlen; Gerrit Lan' d-eweerd, Holten; Mie Galles, Hilversum Corrie Ouwehand, Vliesingen; Jacob Ree- eink, Dieren; Albert Engberts, Norg; Dina Blom, Sieigerswoude. Achterin de zaal stond de Kon. Militaire Kapel opgesteld en vulde af en toe de zaal met de volle metalen klanken harer instru menten. Dat bracht de stemming er in en kortte den tijd. De spanning nam geleidelijk toe cn toen het uur van vieren verstreken was, werd menigmaal een blik naar achteren geworpen om te zien of er: nog niets in aantocht was. Voor in de zaal werden de voornaamste gasten door het bureau der K. v. K. ontvan gen. Toen de lieer Plesman in de zaal scheen, brak een langdurig applaus los, dat als een daverende ontlading van het gesp«n- enthousiasme was te beschouwen en een voorbode mocht heeten van wat nog i» verwachten viel. Toen het gerucht doordrong, dat dc lang verbeide gasten nu wel heel spoedig zouden binnenkomen, werd het even stiller. Het was do stilte, die aan den storm van juichend huldebetoon vooraf ging. Opeens het was klokke half vijf zette de muziek in: In naam van Oranje, open de poort! Daar waren ze! Allés omhoog. Applaus en gejuich vulde de zaal en rolde van achter naar voron en van links naar rechts. Een zee van geestdrift kookte, maar rustig, gelijk ze gewend zijn, schreden „de vier van de Uiver" door de zaal naar het podium, waarop ze met den •beer Plesman plaats namen. Hun dames kregen een plaats in de zaal, vlak voor het tooneeL Toespraken Toen allen in de zaal weer gezeten we nam. de president van de Kaïner van Koop handel, de heer A. G. V er b e e k, het woord. Het was een woord van welkom, van m: leven en van hulde aan de vijf mannen, die voor hem gezeten waren. Als tastbaar be wijs van de uitgesproken waardecring, bood hij aan de Uiver-bemanning de zilveren gedenkpenn ing aan, welke door de Kamer toegekend wordt aan personen of lichamen, dis zich jegens haar en voor den handel, de industrie of he. verkeer in het gebied der Kamer bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt De K.L.M. zelf was in dit opzicht reeds eerder onderscheiden. Aap het einde van zijn rede verzocht de heer Verbeek om gezamenlijk het Wilhel mus te zingen, aan welk verzosk men geest driftig voldeed. De Schoolkinderenhulde Vervolgens besteeg minister Marchant het podium en de kinderen uit de elf provinciën vormden een boog om den minister heen. Het was hem, als minister van Onderwijs, een voorrecht om het woord te voeren na mens de schooljeugd, die dagen lang inten sief heeft meegeleefd met de lotgevallen van de „Uiver". Zij heeft ook iets willen offeren als hulde aan wat gepresteerd is. De „Uivei-cent" is meegebracht door bijna 312.000 kinderen van alle gezindten, bezoe kende meer dan 2000 scholen. De minister bood ten slotte het achter vlaggedoek ver borgen huldeblijk der kinderen aan. De Geldersman verwijderde het bedeksel en voor aller oog vertoonde zich het gipsmodel van een Uiver-plaquette, welke in brons op Schiphol een plaats zal krijgen. Aan direc teur Plesman en aan de Uiver-bemanning werden zilveren reproducties van deze plaque aangeboden door een vijftal der kin deren, het Friezinnetje nog wat bleekjes de zware hoofdpijn veroorzaakt door liet niet gemakkelijk zittende oorijzer voorop. Alle elf deukten het vijftal rondom de eere tafel de hand. Toen was hun representa tieve taak ten einde. Buitengewoon geestig was de rede vgu burgemeester De Monchy, die ver volgens aan het woord kwam en aan de mannen van de „Uiver" een dasspeld in den van een gekroonden ooievaar aanbond Den heer Plesman bood Mr de Monchy met de hoogste waardcering voor zijn organisa tie- en leiderstalenten en met een herinne ring aan het oud-Hollandsche versje: „Op zijn stille schrijfkantoor Reist hij het gansche aardrijk met zijn kloeke zinnen door" een dergelijk geschenk aan. Volgende spreker was de heer Ed o J. Bergsma, voorzitter van den" A.N.W.B., die cp zijn bekende rustige en gemoedelijke manier de vliegers als propagandisten voor het luchttoerisme huldigde. Hij bood hun het lidmaatschap voor het leven van den A.N.W.B., hun dames het mooie boekwerk „Ons Eigen Land" en den heer Plesman, wegens zijn verdiensten voor de versterking de banden tusschen Nederland-thuis en Nederland-overzee, den gouden legpenning an den A.N.W.B. aan. Ook de kinderen an Parmentier werden bedacht. Jhr Mr F. II. v a n Kinschot volgde hierna met aanbieding van een substantieel met kazen van de Alkmaarsclie markt op gevulde bloemenhulde en voor elk van de vier een zilveren paar kaasdragers met berrie met kazen: het resultaat van een in zameling, die op den dag van de aankomst op initiatief van de Brandweer te Alkmaar is gehouden en waarvan de opbrengst voor de helft aan het Nat. Luchtvaartfonds afgedragen. Op het voetstukje van de kaasdragers is het feit van de vlucht vermeld. Nog een tweetal redevoeringen volgden. De eerste was van overste Wis seme, commandant van de Koloniale Reserve. Deze bood een reproductie van de „Uiver" in zil ver aan; aan dit schitterend huldeblijk had de heele Koloniale Reserve deelgenomen. Ten slotte was het de heer P.deKonin hoofd der school voor kinderen van Indische verlofgangers, die de rij eloot. Met een half dozijn van zijn pupillen bood hij ecu kr met oorkonde aan. Toen was de huldiging ten einde. Er werd niet geantwoord. Er was geen gelegenheid meer voor, omdat het meer dan tijd was om de zaal te ontruimen in band met een bijeenkomst, die ec des avonds moest plaats hebben. Het overeengekomen uur was reeds ovensenreden. Alles had een vlot verloop gehad en aan den noodfgen bijval had hst niet ontbroken. De redevoeringen vroegen gelukkig niet te veel van hot geduld der aanwezigen. In den beginne scheen een slechf -opgevoede gast een poging te willen onderriemen om Schip hol te irrriteeren. Maar deze onhebbelijkheid werd met een stevig: sstt in de kiem stikt. De receptie na de huldiging in de zaal had plaats in de Rotonde, waai' ook de vele geschenken voor de vliegers een plaats hadden gekregen. Honderden na honderden maakten van" de gelegenheid om te complimenteeren gebruik Menig hartelijk woord is nog gesproken. 's Avonds is den vliegers in hotel de Witte Brug een maaltijd aangeboden. GROOTE BRAND TE KOOG AAN DE ZAAN Cacao-fabriek „Hollandia" in vlammen Zaterdagavond tegen negen uur is' brand uitgebroken in het uitgebreide gebouwencomplex van de cacaofabriek „Hollandia", toebehoorende aan de fir ma Kamphuys en Oly en staande aan de spoorlijn nabij het station Koog a. d. Zaan. Tegen de geweldige vuur zee, die door groote voorraden olie- en cacao-producten werd gevoed, stond de brandweer machteloos. De gewel dige fabrieksgebouwen met het aan grenzende kantoorpand stonden wel dra aan alle zijden in lichter laaie. Te ongeveer tien uur stortte het bo venste gedeelte van het uit drie ver diepingen bestaande gebouw ineen. Er Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Biz. 1 /Saterdag is de Uiver-bemanning ook in Den Haag gehuldigd. Vergadering van de Nat. Christen-Offideren- Vereeniging. Ds. P. Prins van Deventer refereert er „Is de N.SB. revolutionair?" Te Koog aan de Zaan is de cacao-fabriek „Hollandia" in vlammen opgegaan. Blz. 2 De Hongaarsdie nota, die aandringt op onmid dellijk onderzoek naar de beschuldigingen van de Joego Slavische nota, is gepubliceerd. Italië steunt het Hongaarsche standpunt. Hongarije zoekt sa menwerking in dit geval met Oostenrijk. Dc buitengewone Volken bondsvergadering zendt baar aanbevelingen inzake het Cbaco-conflict. Zullen zij worden nageleefd? Ar aki en Yamamoto over Japans plannen inzake de vlootbespreldngen. Frankrijks antwoord aan Polen inzake het Oost- Pact. De Fransche regeering spreekt tegen, dat er een Fransch-Russisch militair accoord zou zijn. Ongeregeldheden te Praag tusschen Duitschc en Tsjechische studenten. Bk. 3 Bk. 5 De Vrijzinnig-Democratische Bond heeft te Rot terdam een vergadering gehouden. Minister Mar chant cn Minister Oud hebben redevoeringen ge houden. Dc directie cier Nederlandsche Spoorwegen heeft den Personeekaad medegedeeld, dat de minister vasthoudt aan een loonsverlaging van 5 pet. met 1 Januari a.s. Bk. 8 De Intern, federatie van Chr. Bonden van Overheidspersoneel heeft tc Wcencn vergaderd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp tot vaststelling dc bcgroodng van het Land bouwcrisisfonds' Ingesteld is een crisis-uitvoerbureau. werd in de fabriek nog door een aan tal arbeiders werk verricht, welke ploeg te tien uur door de nachtafdee- ling zou worden afgelost. Te haK twaalf woedde de'brari3 ncg'iaét hevige felheid voort Koog aan de Zaan was met drie brandspuiten op het terrein aanwezig, terwijl ook de gemeenten Zaandijk en Zaandam ieder met drie spui ten present waren Onder leiding van den' commandant van de brandweer te Koog a- d. Zaan werd het vuur van alle kanten ingesloten. Geweldige watermassa's werden op de vuurzee geworpen. Dikke rookwolken bolderden omhoog en de vuurtongen dia weldra aan alle kanten naar buiten sloegen waren tot ver in den omtrek zichtbaar, zoodat honderden Zaankanters in den mil- den avond een tocht naar Koog a. d. aZan maakten. Het verkeer en de afzetting wa ren zeer gemakkelijk te regelen daar de toegang tot de fabrieksterreinen wordt afge sneden door de spoorlijn AmsterdamUit geest en de belangstellenden slechts tot hier toe mochten komen. Betreffende het ontstaan van den brand vernemen wij dat een van de elf arbeiders die in de fabriek werkten, plotseling be merkte dat in de branderij alles in lichter laaie stond. Met groote tegenwoordigheid van geest wisten de arbeiders de stoora- leidingen en de electrische leidingen buiten werking te stellen. Toen zij hiermee gereed waren was het de hoogste tijd om zich in veiligheid te stellen. De brandweer was spoedig ter plaatse. Het vuur vond in het vele brandbare materiaal zooals cacaodop- pen en cacaoboter, gretig voedsel. Boven dien bevonden zich in den stookkelder nog 20 000 liter olie, welke voorraad ook weldra door het vuur was aangetast. Aan behoud vande fabriek was dan ook geen oogen blik te denken. De ooi-zaak van den brand moet gezocht warden in het overkoken van een ketel olie. Op het oogenblik is nog moeilijk te zeg gen, hoe groot de schade is, welke door verzekering wordt gedekt Te omstreeks twaalf uur was de brand weer den brand vrijwel meester en kon met het na-blusschen worden begonnen. Tot laat in den nacht is men hiermede bozig gewest. Persoonlijke ongelukken zijn bij de zen feilen brand niet voorgekomen. Dc huldiging van de Uiver-bemanning in de Haagsche dierentuin. Minister Marchant voert het woord navens dc elf schoolkin deren (uit elke provincie een), vertegenwoordigende 312.000 leerlingen. Links: de Uiver-bemanning met directeur Plesman- rechts eenige van de elf schoolkinderen in nationaal costuum

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1