rtklÈOji ZATERDAG 24 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE JOEGO-SLAVISCHE NOTA De houding van Hongarije Van bevoegde zijde te Boedapest wordt medegedeeld, dat de definitieve beslissing over de door de Zuid-Slavische nota aan den Volkenbond noodzakelijk geworden stappen der regeering tot dusverre nog niet zijn ge nomen. De regeering is echter vastbesloten rekening te houden met den eensgezinden eisch van de openbare meening in Honga rije, die thans een onmiddellijk onderzoek eischt van de tegen Hongarije gerichte ern stige" beschuldigingen en een definitieve op heldering van de geheele toedracht. In welingelichte kringen verluidt verder, dat de regeering nog heden de consequentie zal trekken uit den sinds Donderdag ont- stanen toestand en van haar kant bij den Volkenbond de onmiddellijke behandeling zal eischen van de Zuid-Slavische aanklacht Goemboes naar Weenen boedapest, 24 Nov. Minister-president Goemboes en de minister van landbouw, Kallay. hebben zich zier onverwachts met een nachtsneltrein naar Weenen begeven. „Pesti Napla" meldt, dat Goemboes en Kallay gevolg hebben gegeven aan Ti uit- noodiging, van Starhemberg, voor een jacht partij, waaraan ook Schussnigg on eenige andere leden van bet Oostenrijksehe kabinet deelnemen. Goemboes en Kallay willen Maandag weer naar Boedapest terugkeeren. Ilun. onverwachte reis naar Weenen heeft, in verband met den huidigen gespannen internationalen toestand, eenig opzien ge baard. Van de ochtendbladen te Boedapest be vatten slechts twee het bericht van hun vertrek. Met betrekking tot de démarche van Joe- go-Slavië bij den Volkenbond schrijft de Duitsche Diplomatieke Correspondentie o.m.: De geheele wereld hoopt, dat ernstige mis daden, zooals te Marseille gepleegd, in de toekomst onmogelijk zullen worden ge maakt. Hoe begrijpelijk de hevige opwin ding ook zij, het zou toch dienstiger zijn de zaak minder hartstochtelijk te ondorzoeken. Duitschland is na zijn, uittreden uit den Volkenbond direct noch indirect geïnteresseerd bij de actie te Genève, doch heeft zich ook tot nu toe bewust verre gehouden van algemeene discus sies. Ook verder zal het zich niet ge roepen gevoelen in meeningsverschil- len in te grijpen. Daarenboven staat het evenwel op het standpunt, dat problemen niet gebracht moeten wor den in een sfeer, welke slechts scha delijk is voor den vrede en voor de zaak zelf ook niet bevorderlijk is. Italië acht het probleem belangrijk Uit Milaan: De Corriere della Sera publi ceert een hoofdartikel onder den titel „In het volle licht", waarin verklaard wordt, dat liet schrijven van Jocgo-Slavië aan den Vol kenbond de belangrijkste problemen van internationalen aard behandelt, aangezien zekere in 't schrijven vervatte politieke me thodes niet alleen nief voor Joego-Slavië doch ook voor geen andere beschaafde natie aan vaardbaar. Het blau legt er den nadruk op, dat het onderzoek werkelijk het volle licht zal moeten werpen op deze zaak. Alweer een financieel schandaal in Frankrijk? Uit Parijs: De Kamercommissie voor so ciale zaken heeft onthullingen aangehoord inzake de gesties van een spaarbank van voormalige frontstrijders, waarbij een nieuw schandaal aan het licht schijnt te zullen komen. Dozo maatschappij, die zich „Fran- sche Mulualistc" noemt, had 140 millioen francs uitgeleend aan een onderneming. Van dit bedrag echter werd het grootste gedeelte gebruikt ton behoeve van een reederij in Boulogne sur Mer en ter verberging van bedriegelijke practijkcn van een maatschap pij in onroerende goederen in Biarritz. Met het oog op deze onthullingen, waar bij tal van persoonlijkheden zouden zijn be trokken, is een commissie belast met het instellen van een onderzoek. Men weet thans, dat de beide in de buurt van de Galapagos-eilanden in een zeilbootje gevonden lijken die zijn van twee mannen: de JXiitscher Lorenz en een Noor, Nuggerud géheeten en eigenaar van een jacht. Het is óok gebleken hoe dit drama zich heeft kun- nen afspelen. Van het Charles-eiland, waar barones Eloisa Bosquet de Wagner heerschte over een kolonie menschen, waren eenigen tijd geleden plotseling vijf personen vertrokken, namelijk de barones zelf, die verdwenen was in gezelschap van Robert Philipson, een Duitsch zakenman, en kapitein Nugge rud en Alfred Lorenz, een Duitscher, van welke belde laatsten de lijken donr den ka pitein van de klipper „Santa Amaro" ge vonden zijn. Bovendien was tegelijk met deze twee laatsten oen negerkok, die in dienst was bij Nuggerud, vertrokken. Wat er van dezen neger geworden is, blijft nog steeds een raadsel en ook omtrent het lot van barones Bosquet de Wagner en haar gezel Is nuts bekend. Het echtpaar Wittmer, welks lijken men eerst riieomh to hebben gevonden, bevindt zich hoogstwaarschijnlijk nog .»p h*t Cliar- lès-eiland. Een Amerikaan, die in de Zuid zee vertoeft, heeft draadloos medegedeeld, dat hij nog slechts een week geleden met de Wittmers op het eiland gedineerd had. HET LAND DER VERSCHRIKKINGEN De te Parijs verschenen „Geschiedenis van de Gepeoe" van de hand van Essad bey geeft de lijst van de in Rusland ter dood gebrach- ten van 1917/1923. In deze 6 jaar werden ge dood: 25 bisschoppen, 1215 geestelijken, 6575 onderwijskrachten, 8800 artsen, 51850 officie ren; 260.000 soldaten; 49.500 politiemannen; 19.850 beambten; 344.250 intellectueelen; 815.000 boeren; 192.000 arbeiders. Sindsdien, zijn er nog elf jaar van ver schrikking bijgekomen. De groote moordcij fers dezer elf jaren zijn hooger, doordat men sinds 1923 af ging zien van het vonnissen der individuën en in massa de veroordeelden naar de ijswoestijnen van het Noorden zond on3 daar dwangarbeid te verrichten. Daar stierven massa's weg, welker getal aan geen mensch bekend ik VREESELIJK ONGELUK TE BRUSSEL Omvangrijke instorting van tentoonstellingshal Vele slachtoffersw.o. acht dood en Gistermiddag om drie uur is een vreeselijk ongeluk gebeurd op de in aanbouw zijnde wereldtentoonstelling te Brussel. Op de Heyselvakte te Lae- ken is nl. het Ijzeren geraamte van de zaal der Groote Paleizen ingestort, in zijn val de arbeiders, die op het dak werkzaam waren, meesleurend en gedeeltelijk bedelvend. Zes en twintig menschen waren er aan het werk en het meerendeel daarvan, die levend uit de ingestorte massa konden wor den losgemaakt, had min of meer ernstige wonden. Reeds een uur na het ongeluk waren ook vier dooden geborgen en des avonds om streeks 9 uur waren er zes lijken uit het puin gehaald, terwijl van twee nog vermiste personen met groote zekerheid werd aange nomen dat ze ook overleden waren. Totaal 21 personen bleken toen gewond te zijn, waarvan één zM ernstig, dat hij ieder oogenblik overlijden kon. Het blijkt, dat het niet bij één Instorting is gebleven, maar dat de twee volgende in stortingen bet grootste aantal slachtoffers hehben gemaakt. Toen de eerste instorting plaats vond, snel den van allo zijden arbeiders tpe om hun kameraden uit den chaos van verwrongen on afgeknapt ijzerwerk te bevrijden. Met ware doodsverachting kropen zij in de ruïne en toen zij volop aan het werk waren, deed zich de tweede instorting voor, waarvan tal van redders het slachtoffer werden. Verschrikkelijk om aan to hooren was 't gehuil, dat uit de puinen opsteeg. Hierna werd, onder de leiding van inge nieurs, met meer voorzichtigheid te werk gegaan, zoodat bij de derde instorting geen ongeluk te wijten is aan verschuiving In den lossen ondergrond. Een oppervlakte van 10 000 vierkante me ter is onder puinhoopen bedolven. Een der de ongeveer van de lengte van de hal is overeind gebleven. EEN KRACHTIG WOORD VAN GOEBBELS 'Allett moeten concessies doen voor den vrede Uit Berlijn: Vrijdagavond heeft Dr Goeb- bels in het Sportpalast een redevoering ge houden, waarin hij t. av. de buitenlandschc politiek opnieuw wees op den eerlijken wil naar vrede van het Duitsche volk. Wij wil len met ernst en hartstocht alles doen om tot een definitieve verzoening te komen met Frankrijk. Wij verklaren dat uit do eerlijkste overtuiging en niet uit pacifisti sche weekelijkheid. Wie ons evenwel «Anvalt en Oris rnetT ge weld het recht te leven bestrijdt, zal weten, dat hij te doen heeft met .een volk, dat be reid is zijn zelfbehoud en zijn bestaanswil met de uiterste vastbeslotenheid te ver dedigen. Wij zeggen de wereld openlijk, wat wij te zeggen hebben. Voor ons is het geen oneer te werken voor den vrede en evenmin is het een schande voor ons concessies te doen. Wij weten toch immers, dat de vrede slechts mogelijk is, wanneer allen conces: sies doen, maar wij willen ook niet, dat wij het alleen moeten doen. De führer zelve heeft er op gewezen, dat het Duitsche leger geen aanleiding heeft zijn wapeneer te horstellen, omdat het deze wapeneer nimmer heeft verloren. Wij moeten met hot volk de lawines, stor men en crises doorkomen. Doch is dat een reden om moede te worden? Duitschland, aldus besloot Goebbels ,is arm geworden aan matcrieele goederen, doch wie onzer zou een kind van een ander volk willen zijn? FRANKRIJK, POLEN EN HET OOSTPACT Bespreking tusschen Laval en den Poolschen gezant Uit Parijs wordt gemeld: De bespreking, die de minister van hui- tenlandsche zaken, Laval, gister gevoerd heeft met don Poolschen ambassadeur te Parijs heeft, naar uit welingelichte bron verluidt, betrekking gehad op de Poolsche nota van September inzake het standpunt ten opzichte van de kwesties van het Oos telijk pact. Men weet nog niet op welk mo ment de antwoordnota aan de Poolsche re geering zal worden toegezonden. In ieder geval zal de nota binnenkort te bestemder plaatse aankomen. De besprekingen, die Laval gevoerd heeft met den Sovjet-Russischen zaakgelastigde hebben eveneens petrekking gp.had op de plannen inzake een Oostelijk pact. Het Fransche antwoord aan Polen zal, naar de Paris Soir verzekert, rekening hou den met de Poolsche bezwaren. Het zou Polen zelfs het recht toekennen de garantie op grond van het bijstandspaet niet uit tfr breiden tot de Poolsch-Littausche en de Poolsc.h-Tsjecho-Slowaaksche grens. Vérder zou het uiteenzetten, dat het plan zijn volle waarde slechts door een medewerking van Duitschland zou krijgen. PARITS, 24 Nov. De correspondent van ds VOcuvre" meldt uit Genève aan dit blad, dat de Poolsche minister van buitenland- srhe zaken, Beek, niet tot deelneming aan de beraadslagingen van den Volkenbond naar Geneve zal komen, doch zich ertoe zal be palen een Poolschen vertegenwoordiger naar de Volkcnbondsbijeenkomsten te zendén. Wolkbreuken boven Athene Vijftien personen om het leven gekomen, Athene is Donderdag door hevige wolk breuken geteisterd. Groote gedeelten van de stad werden overstroomd en 15 personen zijn, zoover tot nu kon worden vastgesteld, verdronken. De schade, welke de door den regen ver oorzaakte overstrooming heeft aangericht, is buitengewoon groot. Talrijke huizen zijn zwaar beschadigd, terwijl enorme goederenvoorraden door de golven werd meegesleurd en bedorven. EEN FRANSCH-RUSSISCHE ALLIANTIE? Merkwaardige uitlatingen en begrijpelijke conclusies Officieele tegenspraak te Parijs De rapporteur der oorlogsbegrooting in de Fransche Kamer, Archimbaud, heeft, gisteren een verklaring afgelegd omtrent de wensóhelijkiheid van een Fransch—Russi sche samenwerking. Deze verklaring wordt te Berlijn geïnter preteerd als een onthulling van het be staan oener Fransoh-Russische militaire alliantie. De bemoeiingen van Frankrijk om een Oostpact tot staud te brengen aldus wordt in nationaal-socialistische kringen gezegd zijn slechts een camouflage van zijn ware bedoelingen. Van officieele Fransche zijde worden in middels de geruchten over het afsluiten van een Fransch Russisch militair bondgenoot schap oi3juist genoemd. Naar een economische dictatuur in Spanje? Opzienbarend voorstel van Gil Robles. Uit Madrid: Do leider der Katholieko Volksactie, Gil Robles, heeft voorgesteld, aan de regeering bijzondere volmachten te verleenen in economische aangelegenheden en een commissie te benoemen tot hervor ming van de staatsinrichting. Dit voorstel van den Katholieken leider heeft in de Cor tes hevige opschudding verwekt. VOLKENBOND EN GIFGAS. Een Russische „proef'. Volgens het blad Harbin Wremja (geci teerd in den „Weltdienst") probeerde een afdeeling van het roode Russische leger de uitwerking van een nieuw gifgas op de ban nelingen in het verre Chabarowsk, met het gevolg, dat 300 van hen een vreeselijken dood stierven. „Rusland is lid van den Volkenbond", voegt Dr. J. H. Gunning in Pniël aan dit bericht toe. Gemengd Nieuws Ernstig auto-ongeluk bij Arnhem Twee jonge mannen levend verbrand. Bij Arnhem is een vrachtauto, die be stuurd werd door den heer Aartsen, in volle vaart tegen een boom gereden, tengevolge waarvan de benzinetank ontplofte on de auto binnen een oogwenk in lichters laaie stond. De bestuurder vond den dood in do vlammen, evenals de mede-inzittende, zijn broer. Het ongeluk is vermoedelijk te wij ten aan het breken van de stuurstang. Ilct ongeluk geschiedde op den Rijksweg Arnhem-r-Apeldoorn, op het tweede gedeel te. dat ligt .onder Ede. De 23-jarige J. AarL. sen werd geheel verkoold uit de wrakstuk ken van den vernielden wagen te voor schijn gehaald. Zijn broer, de 26-jarige A. Aartsen, werd deerlijk gewond en In zorg- wekkenden toestand door den Geneeskun digen Dienst van Arnhem naar het Ge meente-Ziekenhuis vervoerd, waar hij eeni ge uren later aan de gevolgen zijner ver wondingen is bezweken. Do eerste hulp werd verleend door den gemeente-arts dok ter Kan, Do beide slachtoffers waren afkomstig van het gehucht „De Woeste Hoeve". smokkelloggers. Thans is te LI muiden weer een motorlogger in beslag genomen en wel do kw 39, die, evenals de eerste in beslag genomen bgger, de kw 40, behoorde aan de Visscheru maat schappij „Kennemerland" te IJmuiden. Op dit schip werd een partij, groot 50 flesschen alcohol en eau de cologne gevonden en in beslag genomen, welke in Frankrijk was ge kocht. De ambtenaren hebben ook de motor- logger Aria kw 149, waarvan de schipper de meegenomen voorraden sterken drank had aangegeven, in beslag genomen en aan den ketting gelegd. De logger kw 40 ia na beta ling der accijnzen en boete weer vnjgegeven, waarna het schip weer ter visschenj is ver trokken. een koofhol ontdekt. De laatste maanden nam te Zwolle het aan tal diefstallen van rijwielen, van goederen, tas- schen en pakjes, welke op rijwielen waren bevestigd, en van goederen van open etalages een zeer grooten omvang aan. De politie deed een inval in het perceel Molenweg 72a, bewoond door den werklooze H. J. v. d. V. Op de zolderverdieping werd ontdekt een werkplaats, die volledig was inge richt voor het demonteeren en onherkenbaar maken van rijwielen. Twee rijwielen werden scheurde een stuk uit zijn jasmouw. De in beslag genomen, benevens een groot a* onderdeelen, waaruit te con6tateeren viel, er nog veel meer rijwielen waren gesloopt. Voorts waren daar aanwezig een aantal nieu we damesmantels, heerenjassen, een volledige verpleegstersuitzet, schoenen, wol, sajet, onderkleeding enz., afkomstig van een groot aantal verduisteringen. De bewoners, v, d- V. en zijn vrouw G. O., zijn in hechtenis genomen. Alle goederen zijn naar het politiebureau vervoerd. goede vangst. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft een goede vangst gedaan door de arrestatie van een 25-jarigen slager, een 30-jarige rij wielhersteller en een 40-jarige diamantbewer ker, die wat thans reeds vaststaat - zich de laatste twee maanden hebben schuldig ge maakt aan heling van tachtig tot negentig rijwielen en er van worden verdacht dat zij, al of niet in samenwerking met anderen, nog meer op dit gebied op hun geweten hebben. Dertig rijwielen konden tot nu toe In beslag worden genomen en enkele daarvan rijn reeds thuis gebracht. De helers, die ter beschikking van de jus titie zijn gesteld, deden de karretjes zonder merkbare verandering van de hand. een kordate politiehond. Dat het al moge dit vreemd klinken met politiehonden slecht kerseneten is, heeft een 25-jarige zeeman ondervonden, die onder verdenking dat hij in de Sophialaan te Am sterdam een diefstal had gepleegd, door een agent-hordengeleider naar het bureau Over toom werd overgebracht. Toen de man tegen een agent een dreigende houding aannam, BINNENLAND DE BEZUINIGING OP HET ONDERWIJS Waar blijft de laatste ïo millioen? Blijkens het Voorlooplg Verslag der Twee de Kamer inzake de begrooting van Onder wijs misten vele leden een algemeene lijn in 's ministers onderwijspolitiek. Verscheiden andere leden verklaarden zich in het algemeen met het beleid van rlen minister te kunnen vereenigen. Zij meenden, dat dit beleid als voortvarend kan worden gekenmerkt en blijk geeft van groote werk kracht. Deze leden meenden te weten, dat het grondslagenontwerp reeds geruimen tijd geleden door den minister is ontworpen en om advies gezonden aan don Onderwijsraad; de vertraging in de indiening zou het ge volg zijn van de omstandigheid, dat dit col lege de stukken langen tijd onder zich houdt en. het uit te brengen advies blijkbaar gron dig overweegt Wat betreft de herplaatsing van wacht gelders merkten verschoiden leden op, dat Strenger toezicht op die herplaatsing in som migc gevallen dringend noodig bleek, daar sommige wachtgelders hun herplaatsing zooveel mogelijk trachtten te voorkomen. Sterke aandrang van den minister was dus nu en dan wel gewenscht. Vele leden zouden gaarne van den mi nister een nadere toelichting ontvangen be treffende zijn bezuinigingsplannen. Daarbij hadden zij het oog op de mêdedeeling in de millioenennota, waar de maatregelen tot dekking van het tekort voor zoover hoofd stuk VI betreft, worden aangegeven. In dat stuk wordt in herinnering gebracht, dat volgens het plan van do millioenennota voor 1934 op do begrooting van onderwijs 15.5 millioen zou worden bespaard. Over het loopendo jaar is 5.3 millioen bespaard, zoodat te besparen overblijft 10.2 millioen. Door deze leden werden verschillende vra gen gesteld met betrekking tot dit laatste bedrag. Eenige leden hadden er weinig ver trouwen in, dat deze minister het in uit zicht gestelde bedrag van 15.5 millioen zal bezuinigen. Een aantal leden noemde het eindcijfer van deze begrooting ruïneus, zij meenden dat do Minister in nog vcol sterkere mate zal moeten bezuinigen. Naar hun oordeel zou bij het lager onder wijs al veel te bereiken zijn als de uitgaven werden teruggebracht tot het peil van het bijzonder onderwijs. Zij vroegen den Minis ter wat toch de oorzaak is, dat het open- haai' onderwijs, in alle opzichten aanzien lijk duurder is dan het laatste. Hooger onderwijs Eenige leden drongen aan op de instelling van een leerstoel in dc homoeopathio. Sommige leden wezen er op, dat men in breede kringen van meening is, dat de mi nister bij benoemingen van hoogleoraren in de theologie een zekere richting van ortho doxe protestanten steeds voorbijgaat. Enkele leden vroegen naar aanleiding van een benoeming voor den vacanten leerstoel ïp de algemeene muziekwetenschappen aan 1de universiteit te Utrecht, of deze benoe ming geschied is ten einde den betrokkene voor zijn verdiensten te eeron, dan wel of het de bedoeling is, dat hij op vastgestelde uren college zal geven, Middelbaar onderwijs Verscheiden leden vroegen, wanneer de door den minister toegezegde salarisregeling voor het middelbaar onderwijs te verwach ten is. Concentratie van scholen Mot het beleid van den minister ten aan zien van de concentratie van het lager on derwijs konden vele leden zich niet veree nigen. De concentratie gaat zelfs zoo ver, dat in verschillende kleine plaatsen van ons land in het geheel geen openbare school meer bestaat. Door deze concentratie worden niet alleen de belangen van het onderwijs maar ook de belangen van de onderwijzers miskend. Vele leden betuigden hun instemming mot 's ministers stroven om door opheffing en samenvoeging van lagere scholen tot bezui niging te komen. Zeer vele leden verklaarden, dat door wet- telijkon dwang tot opheffing en samenvoe ging van bijzondere scholen de grondwette lijk gewaarborgde vrijheid van het bijzon der onderwijs zou worden aangetast en dat zij zich tegen eiken daartoe strekkendeu maatregel zouden verzetten. Enkele leden betreurden het, dat nog al tijd de St. Laurenstoren met carillon te Rot terdam niet aan de beurt is voor restaratie. Andere leden betoogden de wonschelijk- heid van restauratie van den alleenstaanden toren te Slochteren. Over de spellingkwestie werden door ver schillende leden opmerkingen gemaakt. Dat gedeelte hopen we Maandag op te nemen. greep de hond hem oogenblikkelijk vast arrestant koos toen de wijste partij en gezelde de agent zonder verdere verzetpogin- gen naar het bureau. branden. In de garage van de heer G. Kerkdijk aan de Dorpskade te Wateringen ontstond, ver moedelijk door kortsluiting, tijdens het bij laden van een accu, brand, die zich snel uitbreidde. Toen de brandweer arriveerde, stond de garage en werkplaats in volle vlam. Met eenige stralen op de motorspuit werd het vuur bestreden, dat men na pl.ra. een uur meester was. Er is vrjj aanzienlijke schade aangericht, die echter door verzekering wordt gedekt. Vrijdagmorgen om negen uur Is brand uitgebroken in de landbouwerswoning van Tin Beskers te Sanbeeksche Hoek onder Oploo. Het woonhuis brandde geheel uit. De inboedel ging in de vlammen op. Het vee kon nog tijdig worden gered. Het huis was verzekerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. VUILE SUJETTEN GEARRESTEERD. De politie te Bennebroek werd 's avonds gewaarschuwd, dat een meisje aangerand zijn door twee personen. Zij was met vriendin meegegaan uit Haarlem en ging Bennebroek de Haarlemmermeer in. vriendinnetje is thuis gebracht, doch het andere meisje is medegenomen met kwade bedoelingen. In de gemeente Haarlemmermeer is getracht, het meisje aan te randen. Zij had de tegenwoordigheid van géést een ruit van de auto stuk te trappen. Door het glasgerinkel kwamen menschen naar buiten, die er voor gezorgd hebben dat de auto niet kon weg- ZONDAG 25 NOVEMBER HUIZEN. 1875 M. 8J0 K.R.O., 9J0 en 5.00 N.C.R.V. 8.30 Mor- geawijdlng. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 JCcrkd. uit de Vrije Evang. Kerk te Hilversum olv. Ds. J. J. v. Petcgem. Mmv. M. F. Jurjaanz (orgel). 12.15 Gramofoctipl. 5.00 Orgelspel W. Abra ham. 5.50 Kerkdienst uit de Ncd. Herv. Kerk (Prinses Juliarakerk) te Schevenliigem. olv. Ds. H. Stolk. Orgel: W. Abraham. Hierna ge wijde muziek. DROITWICH 1500 M. 4.50 Jeugdienst 5.20 en 5.35 Lezingen. 5.50 Solistenconccrt (fluit, viool, viola, piano co alt). MAANDAG 26 NOVEMBER HILVERSUM 301 M, Algemeen programma, ver zorgd door dc VARA. 8.00 Gramfooopl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie A. Bouwmeester. 10.35 ,.De Flierefluiters", olv, E. Walis. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Ver volg concert. 12.00 „De Zonnekloppers" olv. C .Steyn. 1.00 „Orvitropia" olv. J. v. d. Horst I.45 Zendcrverz. 2.00 Vervolg concert. 2-30 Voor dc vrouw. 3.00 „De Notenkrakers", olv. D. Wins. 3.30 Gramofoonpl. 4.00 Vervolg con cert. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 E. Walis en zijn orkest. 5.30 Gramofoonpl. 5.50 J. Huy (saxo foon) en J Vogel (piano). 6.00 Vervolg onkest- concerL 6.30 Muzikale causerie P Tiggers. 7.00 Literaire causerie M. Beversluis. 7.20 Gramo foonpl. 7.40 Artistieke causerie J. Troelstra. 8.00 Herh. SOS-berichten. S.03 Zang door Charlie Sük. 8.15 Declamatie Lien dc Jong en gramofoonpl. 8.50 Vaz Dias. 9.00 Vervolg zang. 9.15 VARA-orkest olv. H. dc Groot. 10.06 J. MacDuncan (doedelzak) en mevr. MacDuncan (zang). 10.30 „De Zonneklop pers" olv. C. Steyn. 11.00—12.00 Gram.pl. HUIZEN 1875 M. NCRV-uitrending. 8XW Schrift lezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. W. J. Lokhorst. II.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Voor dc scholen. 2.35 Causerie A. J. Herwlg. 3.153.45 Knip cursus. 4.00 Bijbellezing door Ds. B. A. Bos. 5,00 Gramofoonpl. 5.15 Zang door H. Koning (bas). A. d. vleugel: A. Krclage. 6,30 Vragen uur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramo foonpl. 7.30 Vragenuur (vervolg). 8.00 Cau serie. 8.30 Amhemsche Orkestvereen olv. H. J. Manks en J. Spaanderman. Om 9.00 Causerie Ds. P. Bootsma en om 10.00 Vaz Dias. 10.30— 11.30 Gramofoonpl. DROITWICH 1500 M. 10.35 Morgenwijd™. 11.Of en 11.20 Lazing. 11.40 Gramofoonpl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Gramofoonpl. 12.50 Orgelconcert A. M. Henderson. 1.20 Schotsah Studio Orkest olv. G. Daines. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Gramofoonpl. 3.55 Voor de scholen. 4.20 Concert door J. Whitehead (cello) en J. Southey—John (piano). 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Medvedeffs Bala laika-orkest mmv. O. Alexeeva (sopraan). 6.20 Berichten. 6.50 en 7.05 Lezing. 7.50 Koorccn- eert. 7.50 Lezing. 8.20 „Wutherinc heights" spc! van Bronte. 9.50 Berichten. 10.20 Verslag bokswedstrijd. W. Neusel Harvey. 10.50' 12.20 Lou Preagcr en zijn Band. KALUNDBORG 1261 M. 11.20-1.20 Concert uit rest ..Wivex". 2.50—4.50 Omroeporkest olv. Hye—Knudsen. 8.50 Deerache liederen (»ng en plano). 9.20 Operettemuziek olvu Recscn. 10.20—11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Orkest- concert olv. Mahnmann. 10-05 Pianoduetten. 11.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt 1-35 Gramofoonpl. 3.20 Orkestconcert olv. Roosz. 6.50 Orkest, koor en solisten olv. H. Medssner. 7.35 Omroeporkest ofv. Kiibo- 8.30 „Die Ver- sailler Saarverhandlungcn", spel van Bartz. 9.50—11.20 Volksmuziek. ROME 421 M. 8.05 Gramofoonpl. 9-20 Variété programma. BRUSSEL 322 ea 484 M. 322 M.: 12.20 Omroep orkest olv, Aaidré. 1.30—2.20 Gramofconpl. Hurmonlcamuziek. 5.20 Gramofoonpl 6.50 Sa- lononkest olv. Walpot 7.35 Gramofoonpl. 8.20 Symphcnieconcert mmv, pianosolist. 11.30 11.20 Gramofocnpl. 484 M.: 12.20 Gramo foonpl. 1 -302.20 Salonorkest olv. Walpot. 520 Gramofoonpl. 6.25 Cellorecital. 7.05 Gra mofocnpl. 8.20 Omroeporkest olv. André. 10.30 12.20 Gramofoonpl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Gramo- foonmuziek. 8.05 Planorecital E. Braun. 8.50 Scène s uit nieuwe dramatische werken. 9.20 Berichten, causerie, weerbericht. 10.20—11.20 Gevar. concert rijden. De „heeren" zijn voor de burgemeester van Bennebroek geleid. Zij hebben bekend en zijn aan de politie van Haarlemmermeer uit geleverd, daar het feit in deze gemeente ge pleegd is. AANRIJDING Te N1 euw-Lekkerland had een aan rijding plaats tusschen een vrachtauto van de firma van Dijk Co. uit Dordrecht en een personenauto van de banketbakker Vogel uit Ridderkerk. Laatstgenoemde auto werd door de schok van de dijk geslingerd, en bleef, zwaar beschadigd, aan de kant van de rivier liggen. Een van de twee inzittenden kreeg een hoofdwond, de ander bleef ongedeerd. Uit het Sociale Leven loonsverlaging bij de noord-zuid-holl. tram In een conferentie van de vertegenwoordi gers der personeelsorganisaties en de directie der N.Z.H. tram heeft de directie medegedeeld, dat niet kan worden teruggekomen op de gekondigde loonsverlaging van 10% ingaande 1 Januari. De directie heeft echter deze tege moetkoming gedaan, dat van 1 Januari tot 1 April een toeslag van 5% op bet loon zal wor den gegeven; zoodat voor deze drie maanden de verlaging feitelijk op 5% is gebracht, MASSA-ONTSLAG BIJ DE „SCHELDE" De N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, lijdt geducht onder de economische crisis. De laatste weken zyn weder niet min der dan 400 werklieden ontslagen, terwijl ii de naaste toekomst nog veel meer werklieden van de fabriek zonder werk zullen komen. *N LANDELIJKE COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMST VOOR HET STRAAT- EN WEGENBOUWBEDRIJF Tot dusver bestond nog geen special 1 a n d e 1 ij k p arbeidsovereenkomst voor het bedrijf van Straat- en Wegenbouw, doordat er geen 6periale werkgevers-vereeniging voor dit Weerbericht Hot dunne pUltJ# geeft den vorigen Stand aaB BAROMETERSTAND Hoogste stand te Le Havre 774.1. Laagste stand te Janmayen 727.3. Stand vanmorgen half twaalf 775.4 WEERVERWACHTING Meest zwakke wind, aanvankelijk veran derlijk, later waarschijnlijk uit O. richtin gen, nevelig tot licht of half bewolkt, wei nig of geen neerslag; in het W. tempera tuur om het vriespunt 's aohts, overdag weinig verandering in temperatuur; in het O. lichte vorst 's nachts, overdag iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied van hoogen luchtdruk heeft zich in zijn kern weer iets vergterkt. Het mistgebied is weer van grootere uitgestrekt heid geworden Het overdekt thans O. Enge land, het midden van ons land, VV. en mid den Frankrijk en W. en midden Duitsch land. De vorst bleef ove rhet Centrale berg land van Fraukriik nog aanhoudend. Over de Beiensche hoogvlakte verdween zij, ter wijl in midden en O.-Duitschland de tempe raturen aanzienlijk daalden. De depressie- invloed verplaatste zich hoofdzakelijk naar IJsland. Aldaar, over de Faroër en Shetland en langs de Noorsche kust waait het krach tig of stormachtig. Over IJsland stijgt d0 barometer weer, zoodat het waarschijnlijk ia. dat de hoogo drukking zich naar het N. zal uitbreiden. Aanvankelijk zal wellicht over Scandinavië de depressie zich nog even la^ ten voelen, doch daarna is ook hier stijging van de luchtdruk te verwachten met sterke afkoeling in dit gebied, aanfezien hier en daar reeds een flinke sneeuwvlaag aanwezig is. De ontwikkeling van de drukverdeeling wijst op een geleidelijke daling van de tem peratuur ten onzent, vooral 's nachts. Mor gen overdag kan, bij een opklarende weers- toesstand in het O. van ons land nog ecil iets hoogcrc temperatuur optreden. TEMPERATUUB Stand vanmorgen half twaalf 7.6 C VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 25 NOVEMBER. Van 's avonds 4.24 uur tot 's morgens 7.11 uué WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 1.8-5 1.89 Breleach 0.88 0.78 K*bl 1.06 5.00 Maxau 3.'JS 3.36 Diedéshelm 0.39 0 54 Mannheim 2.10 '2,11 Lobr 1.16 1.23 Mainz 0 08 0.03 Blngen 1.17 1,24 8t Anarles Arnhem 7.17 7.19 Vreeswijk lw 0.30 0,29 Westervoort 7.75 7,78 Deventer 1.74 1.80 Coblens Trier Kenlen Dusseldorf Rhbrort Wesel Emmerik Heden Vori 124 1.30 1.13 1.14 1.-9 1,44 0.30 0.34 0.98 0.98 0.33 0.33 0,52 0.48 0^6 0.86 0.43 0.45 Kampen -0JD5 -001 Ejeden 46.17 00^1 Maastricht 40.90 4|.90 Grevenblcbt 2k07 27.84 Venlo 10.90 10.78 Grave isluls) 4.41 4.14 St Andrles 0.13 1.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Del M Uk Terschelling Harlingen Den Helder IJmuiden H v. Holland Schevenlngcn Rot ter ram Hellevoetsluls Willemstad Vlissingen Terneuzen 5.20 17 32 6.14 18.'27 4.32 16.44 5.01 17.20 5.30 17 42 3.31 15*40 •1.08 16.24 •1.55 17.OS 513 17.25 5.83 17.45 7.10 13.34 6.10 17 24 5.40 17.59 6.06 18.22 4.08 18.31 bedrijf is, terwijl by de bestaande patroons bonden (voor de bouwbedrijven) niet voldoen de werkgevers op het gebied van straat- en wegenbouw waren aangesloten. Intusschen is er reeds geruimen tjjd sprake van een samensmelting tusschen den (Alg.) Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Ne derland met den Ned. Aannemers Bond, in welke laatste organisatie een beteekenend aan tal werkgevens op gebied van Mïaat- en we genbouw is georganiseerd. De mogelijkheid van samensmelting tus- Bchen beide werkgeversbonden is thans ge groeid tot waarschijnlijkheid, zoodat door den nieuwen bond het afsluiten eener landelijke ar beidsovereenkomst speciaal voor dit bedryf zal kunnen worden behandeld. Gemengd Nieuws. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Nabij "het viaduct te Overhoven (L.) is morgen de vijftigjarige van d-er Loo, werk ra am bij de werkverschaffing door een auto aangereden. De man werd naar het ziekenhuis te Sitta.-d vervoerd waar hij aan de bekomen verwondingen is over- SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN Men meldt ons ulit Vaals: 's Nachts is de 28» •jarige smokkefaar P. Bag gen, terwijl hij suiker en boter uit Béigië birmen-smokkeilde geassisteerd door twee andere .•-mokkeiaars door d'e Nederiandsche douane doodgeschoten. De drie smokkelaars had den geen gevolg gegeven aan de sommatie van do douane om haJt te houden waarop geschoten werd» De twee andere smokkelaars zijn ontkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2