llirnwr CriAsdK Courant W Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Winterhulp BINNENLAND. Gemengd Nieuws. N.Ï, HOUTHANDEL V.HJ. VAN SCHIJNDEL 50 abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per «eek0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5,50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/2 ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5334 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1934 15e Jaargang abbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/> Elke regel meer 0-22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 ie zich heden abonneert als kwartaallezer op ons blad ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, alsmede de rijkverzorgde Kerslbijlage. Aanbrengers ontvangen weer keurige premie's Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE Karakter en doel De Minister van Sociale Zaken bracht gisteren ter kennis van de Kamer, dat de Regeering bereid is te bevorderen, dat voor eenmaal een be drag van ongeveer twee millioen be schikbaar wordt gesteld en dat ten deele zal strekken tot verhooging van de Kersttoeslag, gelijk deze reeds en kele jaren wordt gegeven en grooten- deels tot verhooging van het bedrag, dat het nationaal crisis-comité ter be schikking hebben zal voor. de z.g. B- steun. De bedoeling is, dat deze verhooging en vergrooting geheel voor rekening komt van 's lands schatkist en niet mede door de gemeenten wordt gedra gen. Een daartoe strekkende supple- toire begrooting is in voorbereiding. Deze mededeeling gaf een onver wachte, maar aangename wending aan hetgeen we bezig waren te schrijven yoor dit nummer van ons blad. Voorop sta daarom, dat we met groote dank baarheid van dit bericht kennis namen en het beleid der Regeering prijzen, die ondanks alle bezwaren, o. a. van finan- cieele en politieke aard, dit besluit nam. Over die bezwaren thans geen woordallicht zullen we later wel door anderen genoopt worden er over te schrijven en dan is het vroeg genoeg. Alleen dit: nog maar weinige dagen geleden verklaarde de Minister-presi dent namens de Regeering, dat zij de verlaging der steunnormen als „een afgedane zaak" beschouwt en nu komt zij met dit voorstel, dat financieel toen ook geen kleinigheid is. Moet men hier geen tegenstrijdigheid, geen inconsa- kwentie constateeren? Het antwoord op die vraag is belang rijk genoeg om er eenige aandacht aan te besteden. We leven wel heel snel tegenwoordig. Men kan de tijdsomstandigheden zeker niet van conservatisme en vasthoudend heid beschuldigen. De spreuk, dat elke dag genoeg heeft aan zijn eigen kwaad, kan men thans wel heel letterlijk nemen. Het is alsof alles ft koorts achtige haast wisselt en verandert en de waarheid, dat niets bestendiger is dan de onbestendigheid wordt ons uur aan uur bevestigd in het dagelijksch gebeuren. Laten wij, om geleidelijk te komen tot hetgeen we willen zeggen in ver band met bovenstaand bericht, eerst een algemeene waarheid neerschrij ven en wat ons betreft herhalen: „een maatschappij kan niet gemaakt worden, maar moet groeien". Soms leek het in de voorbije jaren, dat het ook anders kon. Met wetten, verordeningen, contracten, meenden sommigen een gemeenschap te kunnen opbouwen. Dan was er eerst het kleed en daarin moest het lichaam passen; niet omgekeerd; eerst de vorm, dan het wezen. Daarentegen is van Christelijke zijde immer gewaarschuwd. Niet, dat wet of overeenkomst afgekeurd of teruggewe zen werd aan dat negativisme mochten sommigen zich schuldig ma ken, in onze kring rees daartegen even zeer verzet doch de stelling werd verdedigd: wat uit de levenskringen zelf opkomt, dient door de overheid aangemoedigd, beschermd en geordend te worden; maar de staat mag geen verordeningen van boven af opleggen. Deze missen immers alle innerlijke kracht, omdat ze geen echo zijn op wat er leeft onder het volk. Wij behoeven geen voorbeelden aan te halen om aan te toonen hoezeer de feiten van het heden deze waarheid bevestigen; iedereen kan ze om zich heen dagelijks zien en controleeren. Om echter alle misverstand te voor komen één opmerking. Wanneer wij thans zien, dat een geschoold vakman in de bouwbedrijven, die geen steun ontvangt omdat er gezinsuitkomsten zijn, zich in de groote stad aanbiedt voor een derde van het contractloon, dan leidde men daaruit niet af, dat daarmee het collectief contract iu de bouwvakken veroordeeld is. Enkele op zich zelf staande gevallen in crisistijd en bij abnormale werkloos heid kunnen natuurlijk nooit maat gevend zijn. Ze kunnen zelfs niet he wijzen, dat aan het contract de stevige grondslag der werkelijkheid ontbreekt Wanneer 't echter niet blijft bij enke-e losse gevallen, doch een algemeene wij ziging zich openbaart, dan kunnen we er wel uit leeren, dat bepalingen, welke feitelijk in de lucht hangen, slechts geringe waarborg bieden. Dit spreekt wel zeer sterk bij het vraagstuk der steunverlening aan werklooze arbeiders. In de beoordeelirig daarvan is wel een duidelijke kentering merkbaar. Het is nu al een paar jaar geleden, dat wij de stelling poneerden en ver dedigden: de tijd komt, dat wij ons minder druk zullen maken over de wijze waaro-p we onze werkloozen zul len ondersteunen, dan wel over de vraag, of we in staat zijn hen voor honger te bewaren. Zóó te spreken en te schrijven was toen nog al gewaagd. Immers, de jaren lagen nog niet zoo ver achter ons, dat heftig gestreden werd over het hoe der steunverleening. Met angstige nauw gezetheid moest elk element van lief dadigheid. worden geweerdde hulp aan een validen, werkloozen arbeidei- moest principieel en zooveel mogelijk verschillen van de barmhartigheid, welke aan ellendigen bewezen wordt. Uit die jaren dagteekent dan ook de geweldige actie om het woord „arm bestuur" uit de wereld te helpen en te vervangen door de gemeentelijke dienst van maatschappelijk hulpbetoon. Alweer, laat er geen misverstand rijzen. Dit streven had voor een groot deel onze sympathie. Wij hadden im mers al voor jaren van Dr. Kuypei geleerd, dat de werklooze, oude of in valide arbeider niet op één lijn gesteld mag worden met de paria's der maat schappij, de stumperds en gebrekkigen, die od liefdadigheid en hulpbetoon zijn aangewezen. Alleen maar, Dr. Kuyper had er aan toegevoegd: in de sociale verhoudingen mag de geest der Chris telijke liefde, mag ook de olie der barm hartigheid niet ontbreken. En dat was juist het kwaad, dat men dit over het hoofd zag, het element der liefde uit schakelde en de koude ambtelijkheid op de spits dreef; dat het een gemeente lijke instelling en een overheidsorgaan moest zijn, zegt genoeg. Welnu, hoe is thans de situatie? Acht iemand nog de vraag van overwegend belang langs welke weg en met welke middelen de steuntrekkende werkloozen geholpen worden? We zouden niet gaarne beweren, dat deze vraag alle beteekenis verloren heeft; maar gaat het er niet veel meer om, op welk peil de steun gebracht kan worden?? Ook de Regeering verliest het onder scheid niet uit het oog. Zij wijst er op, dat de particuliere liefdadigheid blijk baar voornemens is een actie op touw te zetten om armlastigen, ellendigen en soortgelijke hulpbehoevenden onder stand te verleenen en daarom wil zij twee millioen als extra crisissteun voor werkloozen beschikbaar stellen. Dat is dus handhaving van het prin cipe, dat het onderscheid niet uit het oog verloren mag worden; maar deze extra-hulp wordt als B-steun door her crisiscomité verstrekt en ze krijgt nog veel meer dan huurtoeslag, brandstof- fenbons en goedkoope levensmiddelen als vleesch en margarine, een indivi du cel karakter Deze tendens lag ongetwijfeld ook reeds in de extra hulp aan groote ge zinnen; maar wordt nu wel dubbel ge accentueerd en op dit verschijnsel doel den we in de aanvang van dit artikel. De kentering voltrekt zich steeds meer ook de valide werklooze komt meer en meer op één lijn te staan met den ge wonen armlastige. En het is niet de vraag of we dit toejuichen en bevorde ren, dan wel of we het kunnen tegen houden we moeten het aanvaarden Om er dan van te maken, wat moge lijk is. Dit laatste geldt niet alleen voor de wijze, waarop de Crisiscomité's, hun werk zullen verrichten, maar men moet daarbij ook denken aan het feit, dat de particuliere liefdadigheid meer armslag kriigt. Over de beteekenis daarvan hopen we in een volgend artikel nog enkele opmerkingen te maken; reeds thans willen we er op wijzen, dat ook hier groote kentering te constateeren valt. Weinige jaren geleden werd er in bepaalde kringen niet anders dan sma lend gesproken over „liefdadigheid"; overheidszorg moest het alles zijn. Dit was fout op zich zélf; maar het was ook funest in de gevolgen. Immers, ons volk had op het gebied der lief dadigheid een naam te verliezen en -- we gingen zienderoogen achteruit. Als de overheid toch helpt uit de algemeene beurs, waarom zal de particulier dan nog een persoonlijk offer brengen: het belastingbiljet vraagt reeds genoeg. Zou ons volk het geven verleerd heb ben? Zouden we het opnieuw moeten leeren? Een deel er van is zich gelukkig doorloopend blijven oefenen: diaconiën, stichtingen van barmhartigheid, inrich tingen voor misdeelden en ellendigen gingen door het offer te vragen. Van afleeren was dus geen sprake; opnieuw aanleeren is niet noodig; alleen is mis schien versterkte oefening gewenscht. Te vreezen is echter, dat het heel wat moeite zal kosten breede volkslagen het besef bij te brengen, dat offervaardig heid en naastenliefde weer van allen gevraagd moet worden; zal de nood zakelijke winterhulp slagen. Een deel van ons volk verkeert in nood des levens; God opene daarvoor oog en hand van het andere, gelukkig nog het grootste deel. Hij make ons getrouw. STORM OP TIL? Heden en morgen komt de Vrijzinnig- democratische Bond in de Dierentuin van Rotterdam bijeen! Nomen est omen? Zal er verscheurd, ver brijzeld en bloedig gevochten worden? Er zit wel kwaad weer in de lucht. En in het laatste nummer van het weekblad staat een artikel met het opschrift: „op de twee sprong?" De ministers Marchant en Oud zullen hedenavond een rede houden over „do poli tieke toestand"; d.w.z. over hun politieke positie in de bond, welke mede hun levens werk is. Want ondanks een verzoenend voorstel van het Hoofdbestuur over de ont wapening wemelt de beschrijvingsbrief van voorstellen, waarin direct of indirect de houding der vrijzinnig-democratische minis ters wordt afgekeurd; terwijl over de „be voorrechting" van de bizondere school nog heftiger verwijten worden gedaan. Er is wel storm op til en bedachtzame voormannen waarschuwen ernstig tegen al te grof optreden. Dit zou ten gevolge kun nen hebben, dat de heeren Marchant en Oud als minister aftreden, öf dat zij als lid van de Bond bedanken. Het één zoowel als het ander wordt terecht een onoverkome lijk verlies voor de partij genoemd. Met belangstelling wachten we dan ook af, hoe het loopen en of er in de Dierentuin bloed vloeien zal. Wanneer men leest, dat de besturen der kleine bizondere scholen niet de minste neiging tot bezuiniging too nen en dat daarom wetswijziging noodzake lijk is om de opheffing te bevorderen; dan is er weinig hoop op hartelijke eenstemmig heid. We kunnen echter moeilijk gelooven, dat het tot een breuk met de twee beste partij leiders zal komen. Het hoofdbestuur zet zich daartegen met alle macht schrap en verant woordelijke voormannen zullen zich ook niet onbetuigd maken; terwijl de ministers zelf zich evenmin in de hoek laten duwen. In hoeverre de leiders zelf door in hel verleden gevoerde verkiezingspropaganda schuld aan de nu ontstane situatie hebben, blijve thans onbesproken; het ware èn voor de partij èn voor het land zeer te betreuren als oppervlakkige critiek het won van ern stig en verantwoordelijk, politiek beleid. Landbouwcrisisfonds Ruim 29 millioen tekort op de begrooting. Thans is ingediend de begrooting van het landbouwcrisisfonds. De gewone dienst wijst bij de raming van f 168 738.000 aan uitgaven f 168 814.000 aan inkomsten een batig saldo aan van f75.000. De kapitaaldienst geeft bi] een raming van f30.300.000 uitgaven en f 1.050.000 inkomsten een nadeelig saldo te vernachten van f29.250.000. De geheèie dienst sluit met een uitgave van f 199.639.000. Maandag komen wij uitvoerig op begrooting terug. Goedkoope Kerst- en Nieuwjaars- telegrammen Kosten: half tarief en minder Van 14 December tot en met 6 Januari a.s. kun nen wederom Kerst- eo Nieuwjaarsielegrammea worden verzonden, waarvan de kosten belangrijk lager rijn dan van de gewone telegrammen. Voor sommige bestemmingen zijn uitsluitend te legrammen met vasten tekst toegelaten, waarvoor een keuze kan worden gedaan uit een lijst me rijke teksten: naar de meeste bestemmingen is de in houd van het Kerst- en Nieuwjaartelegram echter vrij. In het algemeen is de regeling overigens gelijk aan die van het vorig jaar. De telegraafkantoren verstrekkenter zake nadere inlichtingen. Mail voor West-Indië Kan met de „Snip" mee Met het vliegtuig „Snip" van de K.L.M.. dat 15 December een vlucht naar West-Indië zal maken, kunnen op risico van de afzenders, in Nederland ter post bezorgde, volledige gefrankeerde gewone en aangeteekende brieven, briefkaarten en andere stukken worden verzonden naar Suriname. Cura sao, Aruba. Bccaire, Saba. St. Eustatius en St Martin (Ned. gedeelte). .Waardezendingen en pcetpakketten zijn van dit vervoer uitgesloten. Het boven de gewone porten en rechten ver schuldigde luchtrecht bedraagt f 1 per 5 gr., al thans gedeeltelijk te voldoen met de driehoekige luchtpostzegel. Stukken, waarop dit zegel niet voor komt. worden in geen geval met de „Snip" ver zonden. Voorts moeten de stukken voorzien zij® van een luchtpostetiket en van ce aanwijzing ,,'pei vliegtuig Snip". Personen zonder relatie kunnen hun correspon dentie waarvoor terugzending wordt vérlangd ad re sfeer en ..Postdirecteur Paramaribo. Surina me" of „Postdirecteur Willemstad. Curasao". Te rugzending geschiedt voor rekening van de K.L.M.. met de gewone middelen van vervoer aan de de linkeradreszijde te vermelden afzender. De stukken welke van een bij zenderen stempel afdruk zullen worden voorzien moeten zoo tijdig word~rr gepost dat zij uiterlijk 14 December te 1? uur op het postexpeditiebureel Amsterdam-Cen traal Station aanwezig kunnen zijn. aangezien de Snip den 15en December reeds zeer vroegtijdig vertrekt. DE NIEUWE KINDERPOSTZEGELS. Evenals vorige jaren zullen van 10 Dec. tot en met 9 Jan. a.s. op de postkantoren wel dadigheidszegels verkrijgbaar worden gesteld, waarvan de netto-opbrengst boven de fran- keerwaarde ten bate komt van de Neder- landsche Bond tot kinderbescherming. De zegels worden wederom uitgegeven met een frankeerwaarde van resp. 1%, 5, 6 12% cent en een verkoopprijs van 3, 8, 10 en 16 cent. De kleur van de zegels is resp. bruin, rood, groen en blauw. Zij dragen dezelfde afbeelding, n.l. een zittend meisje, dat in haar handen een pop opbeurt en vra gend opziet. Het ontwerp is vervaardigd door Aart var Dobbenburgh, die daarvoor een steenteeke- ning maakte. DIRECTIE WIERINGERMEERPOLDER. Met ingang van 1 Januai'i 1935 is aan den .Rijkslandbouwconsulent Ir. F. P. M e s u e ontslag verleend als lid van de voorloopige directie van de dienst voor het in cultuur brengen van in de Wieringermeerpolder drooggevallen gronden met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen belangrijke diensten. VRUZ. DEMOCRATEN VERGADEREN TE ROTTERDAM. De Vryz. Dem. Bond houdt vandaag morgen te Rotterdam ziin algemeene verga dering. Het woord zal daar o.m. worden gevoerd door Minister Marchant, Minister O u d en het Tweede Kamerlid Mr. A. J 0 e k Deze redevoeringen, waarin de politieke toe stand zal worden besproken, worden vanavond per radio via Huizen (1S75 M.) uitgezonden. DE K XVIII. De K XVIII was op 23 November or.. uur op 34 gr. 12% min. N.B. 17 gr. 25 min. W.L. Alles wel. Mooi weer. Dit is ongeveer 100 mijl ten Noorden van Madeira PROV. STATEN VAN OVERIJSSEL. Mr. Dr. L. C. v. d. Steen v. O m m e r burgemeester van Hellendoorn, die voor C.-H. partij zitting heeft in de Prov. Staten van Overijssel, heeft aan de betrokken partij instanties medegedeeld dat hy in 1935 geen vernieuwing van zijn mandaat wenscht. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND Tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland is benoemd verklaard de heer W. de Boer. Den Helder, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. Kostelijk Pzn. te Heerhugowaard. GEEN AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Defensie zal op Maandag 26 November a.s. niet worden ge!.ouden. DE BOSCHFONTEIN Een van een edel drietal Reeds op weg naar Zuid' en Oost-Afrika Als de lezer vanavond zijn krant voor zich uitspreidt, is de „Boschfontein", het gerestaureerde geheel verbouwde schip van Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart- atschappij, reeds op weg naar Zuid- en Oost Afrika. Kapitein C. B. F. Boe k- holts, die ons gistermiddag met groote welwillendheid op zijn schip rondleidde, heeft te 1 uur het sein van vertrek gege ten en weldra gleed het nieuwe zusterschip van de „Bloemfontein" en de „Jagersfon tein" door het IJ en het Noordzeekanaai om het ruime sop te kiezen. Het is een edel drietal, dat de verbinding tusschen ons land en de stamverwante Zuid-Afrikaners onderhoudt En ook dp „Boschfontein" mag met eere worden ver- meld onder deze geweldige stoomers, dio een snellen vracht- en passagiersdienst on derhouden tusschen Hamburg, Amsterdam Rotterdam, Antwerpen, Southampton en Zuid- en Oost-Afrika, waar men Kaapstad, Port Elisabeth en Durban aandoet. De „Boschfontein" is de verbouwde „Nieuwkerk" van 1928, daartoe van een nieuw voorschip voorzien en op die manier 13 M. langer geworden. De totale lengte ia 144 M., de breedte IS M. en de diepgang 8.11 M. De totale waterverplaatsing is 14000 ton, want het gewicht van het ".chip zelf is 5500 ton en de te bergen lading 8500 ton Door de verbouwing is het aantal hutten van 25 tot 41 gestegen en kunnen in plaals van voorheen 51, thans 88 passagiers op aange name wijze de reis op het in alle opzichten comfortabele schip meemaken. He kapitein, die op een 30-jarige ervaring kan bogen, heeft ons van zijn schip tijdens de rondwandeling veel goeds verteld. Met hem bezochten we zoowel de gezellige intc rieurs als de ontzagwekkende machine ruimte. Niet alleen de inrichting van de smaakvol aangekleede hutten heeft de ge zagvoerder ons getoond en uitgelegd, ook de twee Sulzer Dieselmachines van samen 8400 paardenkrachten, elk met tien werk- cylinders en twee spoel luchtpompen. Het spreekt vanzelf dat in de geweldige machinehal onder den vloer ligt 7% K.M pijpleiding de kapitein nog meer op dreef was dan toen hij ons de doelmatige hutten liet zien, waaronder ook zijn huiselijke fa milieyerhlijven voor zeven personen. Maar als goed gezagvoerder, die het commando voert over 95 man equipage, heeft hij voor alles oog. Had de „Nieuwkerk" een snelheid van 12 zeemijlen, de herhoren „Bosch/ontein brengt het tot 17 zeemijlen, zoodat men va» ons land uit slech's 17 dagen noodig heeft om de plaats van bestemming in de Afri kaansche broederlanden te bereiken. Een breede technische uiteenzetting van de kwaliteiten van de „Boschfontein" zul len we onze lezers besparen. Enkele bijzon derheden mogen evenwel niet ontbreken. Van de vier oorspronkelijke stoomketels zijn er twee behouden en voor stookolie in gericht. Alle hutten zijn voorzien van stroo- mend koud en warm water. In het aange bouwde gedeelte is een open zwembad aan gebracht, promenadedek en sportdek zijn aanmerkelijk vergroot en een ruime mi eksalon is aangebracht De nieuwste n;_ vigatie-, redding- en veiligheidsmiddelen zijn aan boord en het schip is o. m. voor zien van een radio-peiltoestel, een zelf alarm-inrichting, een vernuftig brandalarm systeem en een nooddynamo met noodver lichting. Het aantrekkelijke van ons bezoek was dat onderwijl alles in volle actie was om het kolossale zeeschip voor de eerste uitreis onder den nieuwen naam gereed te maken Vermelden wij nog, dat de verbouw van den stoomcr tot stand kwam op de werven van „De Schelde" te Vlissingen en spreken wij de wcnsch uit voor een goede vaart van de „Boschfontein". Voornaamste Nieuws. Oit Nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Tc Nunspeet is een auto op een onbewaaktca overweg door den trein omvergereden. De bestuur der, de teekenaar Funke Küpper, is gedood, de journalist P- Bakker licht gewond. Een ontzettende: instorting op het terrein van de Brusselsèhe wereldtentoonstelling. Acht dooden, 21 gewonden. Hongarije's minister-president Goemboes is oa- •er wacht naar Wc enen vertrokken. Men legt ver band met ha conflict met Belgrado, waarin Hon garije nog besloten schijnt een dringende behande ling in den Volkenbond te vragen. Heden is de „Boschfontein" de verbouwde „Nieuwkerk" naar Zuid- en Oost-Afrika ver trokken. Verschenen is het Voorloopig Verslag dcc Tweede Kamer over de begrooting van Onder wijs. Tragisch ongeval op een onbewaakten overweg Een doode; een gewonde. Vrijdagmiddag is de teekenaar Funke Küpper van. de „Arbeiderspers" op tra gische wijze om het leven gekomen op den onbewaakten overweg te Nunspeet, bij welke gelegenheid de journalist P. Bakker, eveneens van de .Arbeiders pers", met wien hij een rondreis door Nederland maakte, licht gewond werd Funke Küpper was tevens een begaafd zanger, met een mooie baritonstem. Nu en dan trad hij in concerten op, nog zeer onlangs te Rotterdam. De toedracht van het ongeluk was als volgt: De beide journalisten hadden den gehee- len dag doorgebracht bij een bekende van hen, die een huis bewoont, dat in Je on middellijke nabijheid van den overweg is gelegeu. De oorzaak van het feit. dat hun auto desondanks door een goederentrein gegre pen werd. moet dan ook worden gezocht in de omstandigheid, dat het mistig was. waardoor het andere ter plaatse uitstekende uitzicht belemmerd werd en boven dien de klaphekken waarmede de onbe waakte overweg is afgesloten en die in nor male omstandigheden door hen die willen passeeren zelf moeten worden opge diaaül, door het publiek waren opgebon den, zoodat een vrije doorgang was ont staan Waarschijnlijk zijn de journalisten dan ook in de overtuiging, dat alles in or HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAIVi ZAGERIJ ÈN CHA VERIJ NAS3AUHAVEN BOPREGAI Op den Arnhemschen weg ter hoogte van Boschhuizen is een vrachtauto tegen een 1 aangereden, waardoor de benzinetank ontplofte* De beide inzittenden zijn levend verbrand. Het Zondagsblad vao heden bevat o.m.: Meditatie. „Storm set op ml bet Westen, vers van jan Iètswaart. Van boeken en schrijvers. „SchrijHés bij Nietzsche", door G. Rijnsdorp. Kort verhaal. Bonte vragen door G. K. A. Nonhebei „De Onzichtbare baod", door A. W. Ver- Dagboek van Pit. „En ook heb i k gehoord door A. M. M. Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. dp was, zonder al tev,eel vaart te minderen doorgereden, zoodat zij door een juist na derende goederentrein in de flank gegrepen worden. De heer Funke Küpper, die de auto bestuurde, werd deerlijk verminkt en op slag gedood. P. Bakker bekwam, althans voor zoover voorloopig kon worden gecon stateerd, slechts lichte verwondingen, hoofd zakelijk aan het hoofd. De machinist van den goederentrein had oorspronkelijk niets van het ongeval bemerkt, doch werd ge waarschuwd en stopte toen in het station Nunspeet om 2.53 uur. Er was onmiddellijk medische hulp ter plaatse, die verleend werd door de doktoren van Loon, Verschoor en Plomp. Het lijk van den verongelukte is overgebracht naar het lijkenhuisje op de be graafplaats te Nunspeet De heer P. Bak ker werd voorloopig verbonden in een par ticuliere woning nabij den overweg. BRANDSTICHTING Door de politie te Haastrecht is aangehouden en naar Rotterdam overgebracht de 18-jarige V.. die getracht heeft brand te stichten in de ouderlijke woning. Het vuur werd tijdig ontdekt en gebluscht De jongeman zou zijn daad gepleegd hebben om zich te wreken voor een huiselijke twist. FELLE BOERDERIJBRAND Vee in vlammen Door het plotseling vlam vatten van een ben zinemotor, welke voor het dorscben van het graan gebruikt werd. is brand ontstaan to de boerderij van P Dijkstra, staande te TinalKnge (Gr.) tus schen Baflo en Wiosum. De brand nam direct een zoo grooten omvang aan dat zoowel boerderij als aangrenzende schuur tot den grond toe afbrandden. Slechts de voormuren van het woonhuis bleven overeind. Drie koeien en eenig ander vee kwamen in de vlammen om. De oogst ging geheel verloren. De schade wordt door verzekering gedekt Uit Oost-lndie BATAVIA, 23 Nov. (Aneta). Bij de Volks raad is ingediend een ontwerp-ordonnantie tot tijdelijke beperking van den invoer van bontgeweven stoffen. Hierop wordt den Volks voor 8 Dec. a.s. verzocht een beslissing te nemen. OPZIENBAREND ONTSLAG IN DE VORSTENLANDEN. SOLO 23 Nov. (Aneta). Dc- directeur van de Soenanaalswerken, de heer O. G. G. Z., >s, op last van de gouverneur van bolo, dooi de rijksbestuurder met ingang van 30 Nov. a.s. ontslagen. Hij wordt beschuldigd van oneer lijke handelingen. De heer Z. protesteert Deze kwestie baart groot opzien in de ge- becle Vuist- landen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1