Joego Slavie's aanklacht Dobbefmcmn lekker...man! PARMENTIER - K.L.M. Weerbericht VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HARTSTOCHT EN TACTIEK "Wij hebben al eens geschreven, dat ach ter de actie van de staatslieden der Kleine Entente tegen Hongarije in verband met den moord op Koning Alexander te Mar seille, terwijl die moord is gepleegd door "een Macedoniër op Fransch ter ritoir en er op dat laatste, ondanks Joego-Slavisch vermaan, te weinig voor zorgsmaatregelen waren genomen, een brok politieke slimmigheid moest zitten. Zoo lang Belgrado de beweringen, die het in zijn nota aan den Volkenbond neer schrijft niet met klare feitelijkheden staaft, moeten we bij die meening blijven, de mee- -Bing namelijk, dat het, in samenwerking met Praag en Boekarest, uit den konings moord munt tracht te slaan met de bedoo- .ling don aartsvijand, die te Boedapest ze telt en die met hartstocht her ziening van liet Verdrag van Trianon na streeft, ten onder te houden. In het verweer, dat van Hongaarsche o kant tegen de Joego-Slavische nota wordt 'gepubliceerd, vinden we dien, trouwens lo- gisclien, gedachtengang terug. Wat tegen "de Hongaarsche autoriteiten wordt aange roerd, dat zij aan de medeplichtigen aan den koningsmoord haar hulp en steun heb ben verleend, wordt van Iionga^rsche zijde rondweg laster genoemd en de heele actie, die uit de nota spreekt wordt met den 'naam „internationaal terrorisme" aange jluid. Er zit ongetwijfeld ook in het indienen zelf van de Joego-Slavische nota een stuk •tactiek, zij het tactiek .van heel gevaar lijken aard. Men proeft dit o.a. in de mededeeling, dat :de groote smart van het geheele Joego-Sla- svische volk is omgeslagen in een diepe ver ontwaardiging en in een ivolkswrok tegen iien die do uitvoering van den aanslag ge ïnspireerd en begunstigd hebben en die zich allen buiten zijn nationale grondgebied be- y in den. Dit lezende, herinnert men zich hoe het onderling verdeelde Joego-Slavische volk rond de baar van koning Alexander plot seling als eenheid optrad. De ophitsing van de Joego-Slavische pers tegen de daders eu zoogenaamde begunstigers moest gewis die nen om die eenheid te consolideeren en de huidige regeering zou als gevolg van deze gewekte stemming in gebreke gesteld wor den, wanneer ze niet door een opvallende daad liet blijken, dat ze uiting wil geven aan de in het volk levende geivoelens Het heet, dat ze dit in een nog veel scher per vorm heeft willen doen dan de nota aan den Volkenbond thans vertoont en dat "de Fransche minister-president Laval er de allerscherpste haken heeft afgevijld. Het ls best mogelijk, maar men vraagt zich af hoe grof het oorspronkelijke Joego-Slaivische stuk er dan wel moet hebben uitgezien. Er zijn hier trouwens nog andere lezingen pver, o.a. deze, dat Laval boos is weggeloo- pen omdat Jeftisj hem niet in voldoende mate tegemoet heeft willen komen. Men zegt, dat Laval er in elk geval in geslaagd is iedere zinspeling op Italië in de nota te doen vermijden, zulks met het oog op de Fransch-Italiaansche toenade- ïings-pogingen. Het schijnt in de tactiek der Kleine En tente gelegen te hebben om de scherpe nota te „verzachten" door geen dringende be handeling te vragen, doch twee maanden uitstel te geven door behandeling in de gewone Volkenbondsvergadering te verlan gen. De heeren hebben hiermee evenwel huiten den waard gerekend, want het ver ontwaardigde Hongarije heeft nu dadelijk yan z ij n kant dringende behandeling ge- .eischt, een geste, die volkomen past bij de houding van dengeue, die zich onschuldig weet of zijn onschuld tenminste wil trach ten aannemelijk te maken. Men heeft er nu hoop op, dat Engeland en Frankrijk Hongarije zullen weten te be wegen dien eisch van onmiddellijke behan deling weer in te trekken. Zou dat geluk ken, dan zou het gevaar voor een harts tochtelijke behandeling van de kwestie in den Volkenbond daarmee wellicht te voor komen zijn. Maar Hongarije zou in dezen wel eens taaier en vasthoudender kunnen blijken te zijn dan men te Genve en in d' \Vest-Europeesche hoofdsteden op het qggenblik profijtelijk acht. Hongarije voor den Koningsmoord verantwoordelijk gesteld Tsjecho-Slowakije en Roemenië ondersteunen de aanklacht Fr ankrijks oorlogsbegrooting Aanvullende credieten Uit Parijs: De regeering heeft d'e Kaïn er een wetsvoorstel doen toekomen betreffende aanvullende credieten voor de begreoting van het departement van oorlog ten bedrage van 800 millioen francs. Het betreft hier het door maarschalk Pótain aangekondigde voorstel inzake de moderniseering van het leermateriaal. Uit Paxijs: De démarche der delegatie van de rad.-soc. fx-actie in de kwestie der mili taire credieten heeft geen succes opgeleverd. De delegatie is door den minister van oor log niet ontvangen. Het onderhoud der dele gatie met Flandin was zeer kort. De premier verklaarde, dat de oorlogsbegrooting door Maarschalk Pétain was opgesteld en dat men zich schikken moest naar zijn auto riteit. PHILIPPE BERTHELOT OVERLEDEN. Uit Parijs: Philippe Berthelot, de vroege re secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, is in den ouder dom van 68 jaar in zijn woning te Pariji overleden. Hij was in 1933 om gezondheids redenen uit zijn functie, die hij lange jaren had bekleed, getreden en vervangen door Léger,, De Zuid-Slavische minister van buiten landsche zaken, Jeftitsj, heeft gistermiddag in het Volkenbondssecretariaat de aange kondigde nota overhandigd, waarin een on derzoek geëischt wordt naar de politieke verantwoordelijkheden in verhand met den moordaanslag te Marseille. De nota, die drie pagina's machineschrift omvat cn binnenkort zal worden gepubli ceerd. is uitdrukkelijk tegen Hongarije ge richt en zal later worden aangevuld door een uitvoerige verzameling documenten. De overige leden der Kleine Entente hebben aangekondigd, dat zij den Zuid-Slavischen stap door gelijke stappen zullen ondersteu nen. laatste bespreking tusschen den Fran sch en minister van buitenlandsche zaken, Laval, en de vertegenwoordigers van de Kleine Entente heeft gistermorgen plaats gehad, kort vóór Lavals vertrek, waarbij eenige nog bestaande moeilijkheden uit den weg werden gexniimd. De inhoud In de Zuid-Slavische nota staat in hoofd zaak het volgende: De vloekwaardige misdaad van Marseille dwingt de Zuid-Slavische regeering op grqfid van het politieonderzoek in verschil lende landen den Volkenbondsraad zich te doen bezighouden met zekere bijzonder ern stige aspecten van dez? aangelegenheid, aangezien deze van dien aard zijn, dat zij de goede verstandhouding en den vrede tus schen Zuid-Slavië en het naburige Honga rije kunnen storen. Onder de medeplichtigen van den moor denaar vindt men terroristen, die reeds het onderwerp hebben gevormd van de klach ten der Zuid-Slavische regeering bij de Hon gaarsche regeering, eenige maanden gele den. Uit hun verklaringen blijkt, dat zij in Hongarije niet alleen een asyl hebben ge vonden, maar dat zij zich ook in groeps verband tot den vooravond op Hongaax-sch gebied hebben opgehouden. De resulaten van 't ondex-zoek wer pen een licht op bijzonder ernstige en indiaikwekkende wijze op de verant- woordelijkheid van de Hongaarsche regeering voor de hulp en den steun, die de terroristische actie van zekere geëmigreerde Zuid-Slavische onderda nen heeft gekregen. De gebeui'tenissen te Marseille werpen met steeds groeiende scherpte het probleem op van zekex*e methoden der internationale politiek, die niet alleen tegexiover Zuid-Sla vië, maar ook tegenover iedere beschaafde natie ontoelaatbaar zijn. Het gaat niet om den politieleen moord als het wex-k van een afzonderlijk individu, het gaat niet alleen om het toekennen van asyl aan emigranten, maar het gaat er om dat op het gebied van een vreemden 9taat beroepsmisdadigers worden opgeleid en onderwezen, die da taak hebben een reeks aanslagen en moor den met een bepaald politiek doel uit te voeren; de faciliteiten en de bescherming, waar de misdadigers op Hongaarsch gebied an hebben gepi'ofiteerd, zijn nauwelijke ge loofwaardig. Wanneer de beste dienaren van een volk en de hechtste steunpilaren van den internationalen vrede bij de uit oefening van hun plichten door mis- dadigei's kunnen worden gedood, die in massa georganiseerd en opgeleid worden en die zich verheugen in de sympathie en den steun van de over heid van een vreemd land, dan is geen georganiseex-de regeering meer mogelijk. De Zuid-Slavische regeering ziet zich uit bezorgdheid voor de instandhouding den vrede en in vertrouwen op de autoriteit an den Volkenhond gedwongen onder be roep op artikel 11, paragraaf 2 van het Volkenbondspact den Volkenbond te verzoeken zich met dezen toestand bezig te houden, welke op ernstige -wijze de betrekkingen tus schen Zuid-Slavië en Hongarije be dreigt en den wede en de goede ver standhouding tusschen .de naties dreigt te storen. De brieven van Benesj en Titoelescoe Benesj, de Tsjecho-Slowaaksche minister, schrijft in een brief aan het Volkenbonds secretariaat: Met het oog op de in de nota van de Zuid- Slavische regeering vermelde feiten, die wegens hun buitengewoon ernstig karakter Tsjecho-Slowakije en zijn goede nabuui- schapsbetrekkingen met Hongarije direct betreffen en daai-door in gevaar brengen en met het oog op de algemeene voorwaarden, waarvan de vrede in Midden-Europa af hangt, sluit de Tsjecho-Slowaaksche regee ring als lid van den Volkenbond zich volle dig aan bij de eischen van de Zuid-Slavi sche règeerinig. Titoelescoe heeft een woordelijk gelijken blief geschreven. Groote indruk te Genève Uit Genève wordt gemeld: De door Joego-Slavië aan den Volkenbond gerichte nota heeft gi-ooten indruk gemaakt, in het bijzonder in de kringen der Fran- schen en van de Kleine Entente, aangezien men dei-gelijk direct tegen Hongarije gerich te beschuldigingen niet had venvacht. Van Joego-Slavische zijde wordt verklaard, dat de aangekondigde bijeenzameling van docu menten de door de nota verwekte sensatie volkomen zal rechtvaardigen. Hoewel in de nota slechts Hongarije bij name wordt genoemd, is men te Genève van meening, dat de nota zal bijdragen tot een nieuwe aanzienlijke spanning tusschen Joego-Slavië en Ita lië. De directe politieke reactie op de nota van Joego-Slavic wordt belang rijker geacht dan de kwestie 'der be handeling van 't document te Genève. niet eens met de in Engelsche en Fransche bladen geuite bezorgdheid over het Zuid- Slavische initiatief. De consequenties kun nen wel onaangenaam zijn, maar zouden ten minste een volledige opheldering bren gen van die problemen, bewegingen en ge varen, die al te lang over het hoofd gezien zijn door de verantwoordelijke regeeringen in Europa, ofschoon Gayda daar reeds sedert jaren op had gewezen. t'it Genève: De leider der Hongaarsche delegatie. Tibor von Eckhardt, die Donder dagavond te Genève is aangekomen, heeft tegenover vertegenwoordigers der interna tionale pers de volgende verklaring afge-. legd: Met voldoening neem ik er kennis van, dat de aangelegenheid van den vloekwaar- digen aanslag van Marseille voor het on partijdige forum van den Volkenhond is ge bracht. Wij wenschen, dat de kwestie zoo urgent mogelijk zal worden behandeld en onzerzijds zal niets worden nagelaten om het geval en zijn achtergronden in alle ob jectiviteit voor den Volkenbond volkomen op te helderen. Zelfs na de lastercampagne, welke in de laatste weken met hardnekkig heid is gevoerd, verrassen en grieven ons de beweringen, verrat in de Zuid- Slavische nota, welke schade willen berokkenen aan den goeden naam, welke Hongarije in de wereld heeft. Ik protesteer met allen nadruk tegen deze laster. De nota van Zuid-Slavië is naar in houd en toon slechts een nieuwe etap pe van een systematische actie tegen Hongarije. Haar doel is duidelijk: Zij wil de aandacht van de werkelijke oorzaken van den aanslag afleiden en Hon garije moreel vernietigen. Men beschouwt Hongarije in zijn ontwapenden toestand een gemakkelijke buit. Ik protesteer krachtig tegen deze bedoelingen, welke ik internatio naal terrorisme noem. Uit Boedapest: Minister-president Goem- boes verklaarde tegenover een medewerker can 't Hongaarsche Correspondentiebureau: De Hongaarsche regeering ziet met be vreemding, dat de toon der nota dezelfde is als die der tegen Hongarije agcerende pers. welke een politieke „Hetze" heeft in geleid, gevaarlijk voor den Europeeschen rede. Het staat buiten twijfel, dat het doel der leiders van de campagne is behalve het discrediet brengen van de Hongaarsche zaak ook de intimideering van Hongarije, ten einde ons werk voor ons nationale be staan te verlammen. De houding der regeering van Joego-Sla- rië is des te minder gerechtvaardigd, daar zij het tot nu toe niet noodig achtte, alle als basis der beschuldiging dienende docu menten mede te deelen aan de Hongaarsche regeering. De Hongaarsche regeering had deze leu gens evenzeer gestraft als die, volgens wel ke de moordenaar voor het plegen van zijn daad in Hongarije hoeft verblijf gehouden De Hongaarsche regeering vertegenwoor digt een natie, welke nimmer den polit.io- ken moord als middel tot het doen gelden van een natie heeft erkend en protesteert krachtig tegen het op treden der regeering van Joego-Slavië en verwerpt de beschuldiging deel te hebben gehad in den mooi'd. Aangezien de Hongaarsche regee ring door het optreden der regeering van Joego-Slavië den vrede in Europa als in gevaar gebracht beschouwt, acht zij het harerzijds ook wenschelijk, dat de Volkenbond onverwijld overgaat tot de dringend noodige en objectieve opheldering der aangelegenheid. Zij wenscht dit des te meer en vestigt in 't bijzonder de aandacht der openbare mee ning in Europa daarop, omdat het schijnt dat Joc^o-Slavië en zijn vrienden in het be wustzijn van hun superieure militaire krachten de heilige gedachte van den Euro peeschen vrede in gevaar brengen. Parijsche persstemmen PARIJS, 23 Nov. De overhandiging van de Joego-Slavieche nota te Genève, wordt door de Parijsche bladen uitvoerig bespro ken. De nota wordt in vorm gematigd, maar in «toon krachtig en vastberaden genoemd. Algemeen wordt de step van Joego-Slavië toegejuicht, al verheelt men zich niet, dat hierdoor in Januari ernstige moeilijkheden kunnen ontstaan. „Bij de openbare bespreking van het geval, waarschijnlijk op 10 Jan., zullen de minis ters ven buitenlandsche zaken van Tsjecho- Slowakije, Roemenië, Sovjet-Rusland, Tui: kije en Frankrijk den Joego-Slavischen stap steunen", aldus de Petit Parisien. „Het incident tusschen Joego-Slavië en Hongarije is een bewijs voor het nut van den Volkenbond", zegt de „Oeuvre". Uit Rome: Een nieuwe, verrasende draai neemt Gayda in het „Giornale d' Italia". Hij betreurt liet vrijwel, dat de debatten te Ge nève over den aanslag te Marseille, gelijk die zullen ontstaan in verband met de nota van Zuid-Slavië, uitgesteld zijn. Hij is INDIGESTIE VERDWEEN toen Kruschen verscheen. Hier is een eenvoudig, maar waar getui genis, dat velen zal overhalen ook eens Kruschen Sails te probeeren. „Jarenlang heb ik erg aan indigestie ge leden. Tallooze middeltjes heb ik geprobeerd, zonder resultaat lk nam een kleine flacon Kruschen Salts en dit scheen me wel goed te doen, dus ging ik er mee door. Nu heb ik 4 groote flacons Kruschen gehad en k voel me weer uitstekend. Ik heb ook geen last meer van opgeblazenheid, wanneer ik iets gegeten heb, dus nu gebruik ik iederen morgen Kruschen Salts." Mevr. E. C. D. te L. Indigestie wordt veroorzaakt door een sto ring in hot inwendige organisme. Uw voed sel, in plaats van in LTw lichaam te worden opgenomen, hoopt zich op en gaat gisten, waardoor schadelijke gassen en zuren ont staan. wat pijnen en opgeblazenheid kan eroorzaken. De werking van de 6 zouten ii Kruschen Salts is zoodanig, dat de spijs verteringsorganen tot regelmatig werken worden aangezet. En dat beteekènt een ge zegend einde aan indigestie en een ver nieuwde eetlust, zonder de minste vrees voor pijnen of opgeblazenheid naderhand. Kruschen Sails is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amster dam, voorkomt (Adv.) JAPAN WIL VERLAGING VAN DE ZEESTRIJDKRACHTEN Maar.... gelijkheid. WASHINGTON, 23 Nov. De Japansdhe Am bassade te Washington heeft gisteren een verklaring gepubliceerd, waarin wordt ge zegd, dat de publieko opinie in Japan ge sloten staat achter het program tot ver laging der zee strijdkrachten tot een lage onderlinge verhouding van 22:2, t a. v. de Ver. Staten en Groot Brittannië. De Ja- pansche delegatie streeft ernaar een over eenkomst te bereiken, die zal leiden tot ver mindering van den last der bewapening en tot beperking van het oorlogsgevaar. Japan houdt niet beslist vast aan de ver houding 5:5:5 en is zelfs bereid een ver houding 3:3:3 of 2:2:2, in vergelijking mot de huidige bewapening te aanvaarden, doch de onderlinge verhouding zal gewijzigd moeten worden, aangezien Japan thans ge lijkheid verlangt met de Vei'. Staten en Engeland. 5 dooden, 19 gewonden. Uit Bangkok: Een militair vliegtuig is gister bij den start over den kop geslagen. Daarbü wei-den 5 personen gedood en 19 gewond. ZUIVERINGSACTIE IN DE COMMU NISTISCHE PARTIJ. Uit Moskou: In vei-band met de zuiv; ringsactie in de communistische partij, af- deeling Tomsk en omliggende districten, zijn 439 personen uit de partij gezet. Ongeveer 1100 communisten hebben een berisping ontvangen. DE DUITSCHE LUCHTWEERMACHT BERLIJN, 23 Nov. De minister voor d luchtvaart, generaal Goering, heeft gister aangekondigd, dat hij binnenkoit zijn nieu we luchtvaart korps zal installeeren, waar voor hij een oproep heeft gericht tot alle voormalige oorlogsvliegers en mecaniciens, om zich te melden, teneinde dienst te doen s instructeur. Een speciale oproep is gerioht tot alle oud- luchtvaartmenschen, die nog geen deel uit maken van de nat.-soc. luchtcorpsen. Ongeveer 70 van de pensoonlijk aange schrevenen heeft bevestigend geantwoord. Onder de vele geschenken, welke den beroemden gezagvoerder van de „UIVER" Parmentier en zijn bemanning werden aan geboden, was ook de volgende aardige atten tie. De firma Johan Parxnentier te Leiden (de bekende Parley-\Vol-Fabi*ieken) bood (le bemanning de eerste pakken aan van haar nieuwste breiwol, de K.L.M.-wol. Dit geschenk was vergezeld van het vol gende leuke rijm van den bekenden dichter Clinge Doorenbos. Dapp're mannen van de UIVER! HartTijk, liart'lijk welkom hier! Ieder brengt U dank cn hulde, Ieder doet 't op z ij n manier Nij Gij na Uw Tropen-tocht weer Op den drassen bodem staat. Wil ik U mijn dank betuigen Door mijn eigen fabrikaat. Leiden is van ouds het stadje Waar de spinkunst heeft geleefd, Waar men op den dag van heden Nóg de beste wolsoort weeft, Van de hitte komt G' in koude, Van de droogte in het nat, Daarom dient Uw stoere lichaam In de bes.te wol gevat. In het land, dat Gij bezocht hebt, Leeft het schaap, een nuttig dier! Het heeft mij zijn wol gezonden; 't Is m ij n grondstof-lev'rancier. 'k Heb er draden van gesponnen, K.L-M.wol opperbest. Lieve rappe vrouwenhanden Doen voor U nu wel de rest. Nederland moet zuinig wezen Op de mannen van Uw slag, Die hun stoere krachten geven Voor de Nederlandsche vlag. Als Uw das of vest dan klaar is, En U wandelt over straat, Zal men fier van U getuigen: Daar gaat „NééxTandsch fabrikaat'. - Deze wol heet K.L.M.-wol U begrijpt wat dit beduidt: Stex-k, solide en onmisbaar en vér „boven alles uit". 'k Hoop, dat U 't wilt accepteeren, Dan doet U mij gróót plezier, 't Is spontaan en goed bedoeld hoor, 111c heet óók Gemengd Nieuws DE VERMISTE WETHOUDER Donderdagmiddag is te Amsterdam door de politie zwervende aangetroffen, de Zandvoort- sche wethouder van onderwijs en sociale za ken, de heer T. M. De heer M. verkeerde ii overspannen toestand en is naar zijn wo ning vervoerd, om daar, op dokters advies, enkele weken rxxst te houden. ZIJN MEISJE DOODGESTOKEN De rechtbank te Haarlem veroordeelde den 23-jarigen metaalbewerker K. wegens doodslag tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief Het O.M. had tien jaar wegens moord gerequireerd. De jongen heeft op 21 Sept. op het Sluis- pad te Koog aan de Zaan zijn 23-jarig meisje evenals hij uit Amsterdam afkomstig, uit minnenijd doodgestoken. Auto- en motor-ongelukken Te Gouda is onder de boompjes naby den Moordrechtschen Tiendeweg een ernstig auto- ongeluk gebeurd. Een auto, bestuurd door den 60-jarigen B. de H., wonende te 's Gravenhage, is met groote vaart tegen het houten afsluit hek, dat den toegang Tiendeweg afsluit, aan gereden. De wagen maakte tengevolge hiervan een geweldige zwaai naar links en raakte daarbij de 37-jarige mej. O- Het slachtoffer werd meegesleurd en kwam evenals de auto ii de zich langs den weg bevindende sloot terecht Zij' kwam onder de auto, doch bleef met het hoofd boven water. De chauffeur, die in staat dronkenschap verkeerde, had niet eens het besef om uit de cabine te komen. Met groote moeite is door toegesnelde hulp de mai de auto gehaald. Daarna heeft men de auto gekanteld, om de vrouw, welke steeds by ken nis bleef, er onder uit te halen. Door een auto den Gen. Dienst is het slachtoffer naar de Wijkverpleging vervoerd, waar een fractuur aan de ruggegraat werd geconstateerd. Tegen den chauffeur H- is proces-verbaal opgemaakt, bovendien werd hij naar het politiebureau gebracht en ingesloten. De auto is later op den dag gelicht en in beslag genomen. TOEPASSING VAN DE WISSELTRUC Twee Arabieren het kunnen ook Italianen of Spanjaarden zijn maken Amsterdam op het oogenblik onveilig door het toepassen ae wisseltruc. Een boekhouder van een hotel aan het Damrak, bij wien beiden een kamer wilden bestellen, doch die hen niet helpen kon, wisselde op hun verzoek een bankbiljet van honderd gulden- Eenigen tijd later kwam de man tot de ont- cekking, dat hij voor vijftig gulden was opge licht. Hy deed aangifte bij de politie va bureau Warmoesstraat. Dit laatste is ook ge schied door een cassiere van een lunchroom aan den Nieuwendijk, die naar wel vast staat door dezelfde vreemdelingen was 0 gelicht voor een bedrag van veertig gulden. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Donderdag is te Hardegarijp (Fr.) de 64-jarige arbeider A. Sipma, die per fiets naar Quatre Bras reed om te stempelen, door een auto aangereden. Ernstig gewond werd hij opgenomen en naar het Diaconessen- huis te Leeuwarden vervoerd, waar hij leden is. Oltoge. Doorenboa PARMENTIER. Smokkelavonturen aan het veer De wapenvondst in een sloot Woensdag werd door twee jongens in de Nude by Wageningen in een droge sloot langs den straatweg naar Rhenen een margarine doos gevonden, waarin zich vier doozen met revolvers bevonden, drie met tien en één met acht stuks, totaal 38. Het waren revolvers van Belgisch fabrikaat, systeem Browning. Deze vondst houdt klaarblijkelijk verband met het volgende: De vorige week kreeg de marechaussee te Ulft de mededeeling, dat een Duiteche wapen handelaar in den nacht van Zaterdag op Zon dag een party wapenen zou ontvangen, van een bende smokkelaars uit Eindhoven. De trans actie zou plaats hebben aan het Lexcesveer te Wageningen. Onmiddellijk werden door den ka pitein der marechaussee te Arnhem alle noo dige maatregelen genomen de partij wapens te onderscheppen en de smokkelaars te arres- teeren. Zaterdag tusschen 6 en 7 uur kwam de Duxt- scher aan het Lexcesveer aan. Zeer belangstel lend informeerde hij naar het veer, of den ge- heelen nacht kon worden overgezet enz. Een later kwamen twee mannen binnen, geko- met een auto, op wie de Duitscher ken nelijk gewacht had. Het drietal zette zich aan een tafeltje en begon fluisterend een gesprek. Tenslotte werd de conversatie voortgezet met briefjes. Het einde was, dat een der twee naar de telefoon ging, Eindhoven opbelde en vroeg een taxi te willen zenden naar het Lexcesveer, omdat zijn auto stuk zou zyn. (Dit bleek later onwaar, aan de auto haperde niets). Er werd nu gewacht tot het sluitingsuur, waarna de drie mannen het café verlieten en in hun auto' gingen zitten. Enkele uron later, een tijd na middernacht kwam er een auto met den letter N. aan het Lexcesmeer, welke door de mare chaussee werd aangehouden. Deze auto zou dus de wapens bevatten. Er zaten wel vier mannen in, ook uit Eindhoven, zooals later bleek, echter geen wapens. De marechaussee nam alle zeven personen voorloopig in arrest. Het bleek, dat de Duitscher de koopsom reeds voldaan had nee voor dat naar Eindhoven werd getelefoneerd. Dit geld ontving hij terug. Daar overigens niets verdachts kon ontdekt worden en de aangehoudenen van niets wisten, wer den zij Zondag weder los gelaten. Een der vier bleek nog een vonnis ten zijnen laste te heb ben; aangezien hij hooger beroep had aange- teekend kon hy ook hierom niet worden vast gehouden. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de ier smokkelaars, die niet, zooals venvacht erd, uit de Betuwe maar over Wageningen het Lexcesveer bereikten, de zaak niet geheel hebben vertrouwd en de wapens naby Wage ningen in de diepe sloot, volgegroeid met ruig te en gras hebben verstopt, voor zich naar de afgesproken plaats te begeven. In een der vol gende nachten hebben zij ze weer gehaald, waarbij één doos is achtergebleven. Woensdagmiddag is door de marechaussee met een politiehond de omtrek van de vind plaats afgezocht; er is echter niets meer ge vonden. Het dunne pflltJe geeft den vorleren stand aon BAROMETERSTAND Hoogste stand te Valentia 774.0. Laagste stand te Vardö 744.3 Stand vanmorgen ihalf twaalf 771.2. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige later wellicht toene mende W. tot Z. wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen ï-egen, zachter in het Z.O. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied van hoogen luchtdruk nam aan den W. rand iets af onder invloed van een zeer uitgebreide depressie, die in IJsland flinke barometeixlalingen gaf. Ook in Fin- kind en de Oostzeestaten daalde de lucht druk sterk, onder invloed van een depressie uit de Poolzee, die in Z.O. richting naar Rusland trekt. Alleen in Scandinavië stijgt de luchtdruk nog, welke stijging echter niet van langen duur zal zijn. Hte gebied van windstilte en mist werd naar het Z. terug gedrongen. Het vriest nog matig op de Beier sche hoogvlakte en in het Centraal bergland van W. winden met zacht weer drong door tot. in de Baltische Staten en in Polen. Alleen ten N. van den 60sten breedtegraad iel neerslag van beteekenis. Volgons do vliegtuig-waarnemingen is de atmosfeer ech ter over Duitschland overal zeer vochtig, behoudens in het Z. Het is te verwachten, dat zich langs den Oostrand van de depres sie in het N.O. een koude luchtstroom in Oost-Eui'opa zal ontwikkelen, doch dat de W. depressie in het W. een 'luchtstroom uit W. tot Z. met zachte temperatuur zal onder houden. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 9.2 C. UIT PURE MENSCHENMIN Een dame in verpleegstercostuum huurde Zaterdag te Goes een taxi van de Citax-onder- neming- Ze zeide, dat ze naar Maastricht moest om een patiënt te verplegen. Maandag avond kwam de chauffeur met het leege voer tuig terug. Hij vertelde, dat de dame hem gezegd had, dat ze eerst nog naar Amsterdam moest, om een serum te halen. Te Rotterdam had ze zich echter uit de voeten weten te maken, zonder te betalen. Te Kwadendamme heeft het jixffie ook niet veel goeds gedaan. Een zekere B. heeft zy verpleegd, waarna zij eenigen tijd huisvesting genoot. B. moest na haar vertrek een groote rekening voor cognac en autokosten betalen. Ook heeft zy van een autoverhuurder gratis ritten weten te verkrijgen, natuurlijk onvrij willig van de zijde des benadeelden autobezit ters- GRATIS LOGEEREN Door de gemeentepolitie te Ootmarsum werd een persoon aangehouden, die verdacht wordt van oplichting -van diverse personen aldaar in de omgeving. Zoo heeft hy o.ra. van een rijwielhandelaar uit Vasse een rijwiel weten ie verkrygen, hetwelk hy na gebruik niet te- rag heeft gebracht. Ook de hotelhouder B., al waar de man logeerde, werd de dupe toen de man vertrok zonder te betalen. Deze practy- ken heeft hij waarschijnlijk ook te Wierden toegepast. De man in kwestie, die veelal onder valschen naam opereerde, verklaarde "W. uit Oldenzaal te zijn- Na verhoor, is hy naar het Huis van Bewaring te Almelo overgebracht. WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Heden Voi Rheinfelden 1.39 1.94 Rreieach K-hl Dierloshelm Mannheim Lolir Bingen Lobith Nijmegen St Andrles Arnhem 2.00 1.94 ■V0 3.33 0.54 0 69 2.1t 2.21 1.21 1.37 0 03 0-03 1.24 1,24 9.35 9,42 7.10 7.18 2.17 2.15 7.19 7.26 Caub Fms Cohlens Trier Dusseldorf Rixhrort Wesel Emmerik Kampen Eysden Maastricht 1.14 1.16 1.44 1,43 0.31 033 •0.01 -0 01 46.31 00.00 40.90 41.01 Vreeswijk Iw 0.29 0,26 Westervoort 7.78 7,83 Deventer 1.80 1.81 Grevenblcbt 27.84 28.16 Venlo 10.78 10.81 Grave (sluis) 4.44 4.70 St Andries 1.00 0.96 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 0.45 13.11 Terschelling 10.23 22.35 Haningen 11.15 23.25 Den Helder 8.55 21.05 IJ muiden 4.47 17.01 Hoek v. Holl. 3.54 16.07 Vlisaiiigen Schevenlngen 4.17 16.27 Kotteidam 6.00 18.10 HellevoetsL 4.40 16.54 Willemstad 5.31 17 47 Brouwersh. 3.52 16.06 Zierikzee 4.28 16,42 Wemeldinge 4.51 17,04 2.52 15,09 3.29 15.43 4.18 1631 ZUIGELING DOOR RATTEN AANGEVALLLN Te Woerden werden 's nachts in een per ceel aan de Poelstraat de ouders wakker door het geschrei van hun vier maanden oud kind. Toen zij gingen kijken, sprongen vier groote ratten uit het wiegje. Het kind bleek aaj linkerhandje ernstig gebeten, zoodat onmid-- dellijk geneeskundige hulp moest worden in geroepen. ZAKKENROLLERS OP DEN UIVER-DAG Van de groote drukte, welke in den namid dag voor het Carlton-Hotel te Amsterdam heerschte in verband met de aankomst de Ui ver-bemanning, hebben zakkenrollers ge- bruik gemaakt, door aan een tweetal belang stellenden onder het publiek hun portemonaie te ontrollen. Verdere aangiften zyn niet ge daan, zoodat genoemd gilde blijkbaar minder succes heeft gehad dan men zou hebben kun nen verwachten. VAN ONZE ADVERTEERDERS Met het oog op de godloozcnactie der Bolsjewisten heeft Px-of. Wisse ond6r deze titel een tijdwoord uitgegeven in 9 hoofd stukjes, bij den uitgever J. P. v. d. Tol Nieuw-Beijerland. Zeer actueel en apologe tisch. Geschreven in populairen vorm. Voor de propaganda bij getale zeer goedkoop. OUDE SINTERKLAAS-VERSJES.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2