llirutur ^Cnltsrljr (JTtrurant BLUE BAND Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden 5n Omstreken 15e Jaargang BINNENLAND. Gemengd Nieuws.- ULSTER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden cn in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i et. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 5333 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 9i>bertentitpnj5rn: Van I tot 5 regels1.17'/> Elke regel meer 0.22 7j Ingezonden Médedeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17',. Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau - wordt berekend 0.10 SCHEEF VERWEER Tegen dc beschouwing, welke wij onder liet opschrift „Gewapende vrede" ten beste gaven, gaat dc redactie van D e T ij d in met Ëcheef verweer. r Het blad citeert onze aanduiding, „dat een ilcel der roomsch-kath. pers zich zeer onbe haaglijk gevoelt", maar laat daar subiet op volgen: „De Roomsch-Katholieke pers gevoelt zich bchaagelijk, om het ook verder voor de christelijke tegen de liberale invloeden in de moeilijke crisis politiek op te nemen." Hieriu schuilt een indirecte ontkenning van hetgeen wij schreven; terwijl het blad even goed als wij weet, dat in een deel der r. k. pers ronduit is gezegd: Wijl men thans niet heeft toegeslagen, de breuk niet heeft aangedurfd, zal men in de toekomst redelijkerwijs niet meer an de gelegenheid daartoe komen. Hot voordeel is zoodoende aan den kant van minister Colijn, die met zekere gerustheid den heer Aalberse kon toe- toevoegen: als ge mij weg wilt hebben, aarzel dan niet, maar neem snel uw beslissing. De beslissing zal, voor zoover wij het zien, niet worden genomen, daar het oogenblik cr voor voorbij is. Minister Colijn is meester van het slagveld gebleven. Is dat misschien de toon van iemand, die zich in een behaaglijke positie gevoelt? Doch bovendien, schreef niet de Tij d zelf, dat Mr. Aalberso het antwoord van Dr. Colijn wel ecnigszins „uitgelokt" had? Hebben wij misschien iets anders gedaan, dan 'dit? Volkomen ten onrechte schrijft de Tijd, dat wij ,„het monsterverbond tusschen rood cn roomsch zagen dreigen, een gelegenheids fantoom (spookbeeld) even behendig opge roepen als de belustheid op „een ander Kabinet", waartoe Minister Colijn prof. Aalberse wilde dwingen zijn denkbeelden „ronduit te .".eggen frank en fier." Van behendigheid was geen sprake, want wij lieten er onmiddellijk op volgen, dat die samenwerking door de R.K. thans zeker minder dan ooit begeerd wordt. Maar wat voor zin kunnen de woorden van Mr. Aal berse hebben, als hij overweegt, het ver trouwen aan het Kabinet op te zeggen en toch „geen ander Kabinet" zou begeeren? We citeercn weer, >vat een roomsch- kath. blad schreef: „De katholieke Kamerfractie zal niet ge makkelijk de onmisbare eenstemmigheid yinden om op een gegeven oogenblik de band met het kabinet te verbreken." De band met een kabinet verbreken doet men toch zeker niet om het te handhaven! Het klinkt dan ook een beetje bombastisch ills d e.Tij d vervolgt: „Wij zijn practischer, we dringen liever „frank en fier" op spoediger uitvoering aan van het slabakkende zestig-millioen-plan ruimere en sneller werkverschaffing, effec tiever winterhulp, lager huren, vermindering van vaste lasten, goedkooper volksvoeding. Het camoufleeren van de liberale economie blijvc aan anti-revolutionnaire en liberale bladen overgelaten." Heuscli, we kunnen ons niet kwaad maken over deze boutade; ze is wat te veel opge schroefd en we moeten er om glimlachen. Maar, in ernst, wanneer hebben we ons nu schuldig gemaakt aan camouflage van liberale economie; wanneer hebben we ge schroomd opbouwende critiek te leveren op regeeringsdaden? Opbouwende, wel te verstaan; want dèt cn dat alléén was onze grief tegen Mr. Aal berse, dat hij dreigde met opzegging van yertrouwen, terwijl iedereen weet, dat het bij dreigen moet blijven, omdat er thans peen andere politieke mogelijkheid is. Drang op de regeering oefenen om in betere richting te koersen, wanneer men 'deze weet aan te wijzen; ons best; maar de regeering kan zich niet in een dwang positie laten duwen, zelfs niet door de sterkste fractie der Tweede Kamer, wanneer deze groep zelf in eigen kring over belang rijke vraagstukken niet homogeen denkt. Een gewoon verschijnsel in crisistijd, maar dat toch tot zeer beheerschte critiek moet manen. BEZUINIGING OP KRANK- ZINNIGENZORG Gedeputeerden hebben een voorstel bij de Provinciale Staten van Zuid-Holland inge diend om verandering te brengen in de oe- palingen omtrent de subsidieverstrekking aan krankzinnigengestichten. Tot nu toe was het slechts mogelijk een provinciaal subsidie in te houden op grond Van een medisch advies. Gedeputeerden Wenschen deze beperking hunner bevoegd heid te zien verdwijnen om zoodoende zelf I te kunnen beslissen over het al of niet toe kennen van subsidies. Beweegreden tot dit voorstel was naar Uit de toelichting blijkt het gebrek aan toigheid bij verschillende inrichtingen. De redactie van de roode pers vroeg het oordcel van dc deskundige partijgenoote, mevrouw De VriesBruins, over deze voor stellen. Deze is yan meening, dat het hier weer maatregel geldt, welke van hooger hand wordt opgedrongen om tot bezuini ging te komen. Ongemotiveerd vond zij deze drang blijk baar niet, want zij voegde er aan toe: „Nu is het niet te ontkennen, dat er bij somnuge inrichtingen inderdaad vrij wat te bezuinigen valt. Er zijn er bij, die nog winsten maken en reserves kweeken. Niemand zal er zich tegen verzetten, dat c^aarin verandering komt". Aangenomen, dat deze mcdedeeling juist is, zouden wij direct willen waarschuwen tegen de gedachte, dat die bezuiniging wel gevonden kan worden op de salarissen en de verzorging van het verplegend personeel. Wij zijn van meening, dat deze in vele g«- •allcn steeds aan de lage en schrale kant zijn geweest en dat men zich wel tweemaal, d.w.z. van tweeërlei standpunt, mag beden ken, voor men daartoe overgaat In de eerste plaats uit rechtvaardigheids overwegen, opdat bij deze moeilijke en veel zelfverloochening vragende arbeid niet al te veel van beroeps- en naastenliefde ge vergd worde; en in do tweede plaats, om dat anders gebrek aan geschoold en des kundig personeel zou kunnen ontstaan. Volgens mevrouw De VriesBruins is dat reeds het geval. Zij zegt: „In de krankzinnigenverpleging is een nijpende behoefte aan personeel van eenige ontwikkelin en geestelijke stan ding. Als de arbeidsvoorwaarden slecht worden, zal dat gebrek nog toenemen. Een sprekend voorbeeld is in dat opzicht het gesticht te Woensel, in de onmid dellijke nabijheid der Philipsfabrieken. Het ontwikkeld verplegerspcrsoneel weet daar wel, waarheen het vluchten kan, wanneer zijn behandeling slechter wordt en Philips menschen vraagt". Wij kunnen de juistheid van deze stel ling niet ontkennen en in elk geval maant i tot voorzichtigheid. In 't algemeen nemen we gaarne aan, dat de organisatie van groote gestichts-gemeen- schappen ongemerkt een royale exploitatie in de hand werkt, zoodat intensiever orde ning gemakkelijk tot onschadelijke bezui niging kan leiden. Maar anderzijds is de erzorging van krankzinnigen en ellcndl- gen een zeer teere zaak, welke groote om zichtigheid eischt. Nog immer, vindt de methode,, waarop Zuid-Holland zijn armlastige krankzinni gen hulp biedt, instemming bij een groot deel der Provinciale Staten en met dank baarheid denkt men hierbij aan den arbeid van wijlen den Gedeputeerde H. de Wilde. En daarom vertrouwen wij, dat èn de Sta ten, èn de Minister met zorgvuldigheid en piëteit de belangen van verpleegden en verplegenden zullen behartigen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN ij K. B. zijn benoemd tot «jddsr in de Ordo Oramje-Nassau: rnej. A. E. Becldy, brigadier secretaresse van liet werk ouder vrouwen en klndeien en maatschappelijk secr Leger des Heils in Ned. Indii H Loois. primair-offioier van het Leger des Hoils in Midden-Celebes. thans hoofd der kweek sohooi voor officieren vam 't Legeo- te Bandoeng AANWIJZING CONSULAIRE DIENST ijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der ommifsie, belast met Oe voorbereiding der anwijzing van candidaten voor den consulairen lenst, onder dankbetuiging voor de belang rijke ddenstan door hem als zoodanig bewezen in diens pLaats tot der Commissie benoemd de heer H. A. Hooft, ohef der afd. Consulairo- Handc-Lszaken van het dep. van Buit. Zaken. BELASTINGDIENST 3ij IC. B. is op hun verzoek eervol ontslag 's Kijks dienst verleend, met ingang van 1 Jan. 1935 aan: C. Valkhoff, insp. der inv. en te Den Haag: J. Huender. insp. der rog. en n. te Utrecht. 2e afd.: J. H. A. Evers. insp. der reg. en dom. te Haarlem; C. F. Trip, on tv. successier. te Utrecht: A P. Versluys. der reg. en dom. te Haarlem; met ingang 31 Dec. 1934 aan: L. A. Alting Mees, insp. der inv. en ace. te Nijmegen; A. A. Vreede. on tv. der inv. ien van d«r Amsterdam. i de suiker te LANDMACHT un verzoek een eervol ont ren dienst verleend aan do es.-le-luits T. Kranenburg van het ,5e rog. inf. n Mr A. L. des Tombe van het 4e.reg. veldiait.; zijn benoemd tot re's.-kapitein bij hun tegen woordig reg. de tijdelijk benoemde res.-le-luits C. A. van de "Weg. en C. T. de Jong. beiden is een eervol ontslag uit den militairen dienst orleend aan de res.-off. van gezondheid 2e kl. bij de landmacht F. Mijnlieff, R. T. Meurer. C. Stramrood. J. M. Kok. H. B. Wansink. A. va:i Delden. Dr W. P. J. Ldgro, T. J. v. d. Eijden en A. M. Collet: zijn benoemd tot res.- off. van gezondheid Ie kl. die der 2e kl. A. D. Goedhuis. Dr J. R. II Schaak, L. Stoltz. F. P. I. v. Brussel, R. J. de Groot, A. T. Lei oh. or en I. Dasberg. STICHTING HET ZUID-HOLLANDSCH LANDSCHAP. Eenigen tijd geleden is, op aanstichting van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, bij notarieele acte opgericht de Stichting Het Zuid-Hollandsch Land schap. Zij stelt zich ten doel om op te ko men voor het natuurschoon en het Land- schapsschoon, dat de provincie Zuid-Hol land biedt en wel eenerzijds door natuur schoon te behouden en anderzijds door dat gene te bevorderen, wat kan leiden tot de ontplooiing daarvan. De Stichting zal ter bereiking van dit doel landgoederen of ter reinen trachten te verwerven, die krachtens hun aard als natuurreservaten moeten wor den beschouwd. Alle bewijzen van instem ming en toezegging van financieelen steun zijn welkom. Het secretariaat der stichting is gevestigd te Rotterdam aan de Leuvehaven No. 2f TWEE MILLIOEN EXTRA VOOR DE WERKLOOZEN Een verhoogde Kerstbijslag En meer subsidie aan Crisis-Comité Naar wij vernemen is de Regeering voornemens een bedrag van twee mil- lioen gulden beschikbaar te stellen voor een verhoogde Kerstbijslag voor werkloozen, en voor een verhoogde B- steun van het N C. C. In een schrijven aan de Tweede Kamer zegt Minister Slotemaker de Bruine daar omtrent het volgende: In de vergadering van 9 November 1934 heeft de voorzitter van den raad van minis ters in beginsel toegezegd, dat de regeering bereid zou zijn, nu de organisatie van een doeltreffende particuliere „Winterhilfe" nog niet voorbereid is, een tegemoetkoming te verschaffen om die particuliere hulp te steu nen. Daarbij werd gezegd, dat over den vorm daarvan beter zou kunnen gesproken worden bij de behandeling van lioofdst. X A. Een bijzondere reden noopt den minister het resultaat van de overleggingen der re geering in zake die toegemoekoming ter kennis van de Kamer te brengen. Het is hem namelijk bekend, dat van-particuliere zijde overwogen wordt met het oog op de zen winter een bijzondere poging te wagen tot het bijeenbrengen van gelden voor hen, die niet onder de steunregeling voor werk- looze valide arbeiders vallen. Indien dit voornemen zal worden uitge voerd, zal het wenscbelijk zijn, dat met die uitvoering binnenkort een aanvang ge maakt wordt. Daar de regeering bereid is voor ditmaal een bijzonderen steun ten be hoeve van de werklooze valide arbeiders te verstrekken en daar de eene actie alsdan de andere actie steunen kan, was het derhalve wenschclijk, reeds thans van het voornemen der regeering te doen blijken. De minister heeft daarom de eer tor ken nis van de Kamer te brengen, dat de regee ring bereid is te bevorderen, dat voor een maal een bedrag beschikbaar wordt gesteld, dat omtrent 2 mlllioen zal bedragen en dat ten deele zal strekken tot verhooging. van den Kerstbijslag, gelijk deze reeds enkele jaren wordt verstrekt, en grootendeels tot vergrooting van het bedrag, dat het Natio naal Crisis Comité tor beschikking zal heb ben voor den z.g. B-steun. De bedoeling is, dat deze verhooging en vergrooting geheel voor rekening komt van de Rijkskas en niet mede door de gemeen ten wordt gedragen. Een daartoe strekkende suppletoire begrooting is in voorbereiding. Tweede Kamer KOSTENVERDEELING DER MARINE De Tweede Kamer beeft besloten, in ver band met de gisteravond aangevangen be raadslagingen over hoofdstuk VIII der Rijks- begrootiug voor 1935, ter voorkoming van een dubbele behandeling van het vraagstuk der kostenverdeeling der Marine tusschen Nederland en Indië, dat zoowel bij hoofdstuk VIII als bij hoofdstuk XI is behandeld, dat vraagstuk niet te bespreken bij het VlIIste hoofdstuk doch bij hoofdstuk XI. Het vraag stuk van de sterkte der vloot blijft evenwel aan de orde bij 't VlIIste hoofdstuk der Rijksbegrooting. Kindertoeslagregeling Naar de „Volkskrant" verneemt zou het in de bedoeling liggen van den Minister van Sociale Zaken om binnenkort den Hoo- gen Raad van Arbeid advies te vragen over een voor-ontwerp van wet regelende de mo gelijkheid van bindendverklaring van kin dertoeslagregelingen. Arbeid door vreemdelingen De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling vestigt er de aandacht van be langhebbenden op, dat de werkgevers voor het doen verrichten van arbeid door vreem delingen, die reeds vóór 17 Sept. 1934 bij hen in betrekking waren, op 1 Januari 1935 in het bezit moeten zijn van een vergun ning cx artikel 2 van de Wet van den lGen Mei 1934 (Staatsblad no. 257), tot regeling van liet verrichten van arbeid door vreem delingen. Werkgevers, die bun aanvragen niet vóór 10 December a.s. hebben ingediend, kunnen er niet op rekenen, dat zij tijdig in het be zit van de vereischte vergunning kunnen worden gesteld. Formulieren voor aanvrage der vergun ning zijn kosteloos verkrijgbaar bij de ar beidsbeurzen en de agenten der arbeids bemiddeling. DE K XVIII. Bij het Departement van Defensie is be richt ontvangen dat Ilr. Ms. K XVIII zich gistermiddag 12 uur bevond op 36 gr. 57 min. N.B. cn 17 gr. 25 min. W.L. Alles wel. Deze plaats bevindt zich ongeveer 250 mijl N. van Madeira. CHR. SOCIALE ONDEROFFICIERENVEREENIGING. Hot hoofdbestuur van de Chr. Sociale Onder-officicrcnvereeniging heeft in zijn laatste vergadering na eenige bespreking vastgesteld dat het aanzien van de onder officiersstand verhoogd zou worden, indien de onderofficieren bij de jaarlijks te houden stemming den wil te kennen zouden geven, dat in de onderofficierscantines geen ster ken drank verkrijgbaar gesteld diende te worden. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn Schoenfabriek Dongen Parmentier dankt de Australiërs Gistermiddag heeft Parmentier in de P.T.T.-studio een Engclsche toespraak tot dc Australische bevolking gehouden, waarin hij voor de ontvangst in Australië heeft dank gebracht, en het een en ander over de thuisreis van de „Uiver" heeft verhaald. Ik hoop, zoo zeide hij o.m. dat wij spoedig een regelmatige luchtverbinding met Australië zullen hebben. Het is zeer gemakkelijk on zen wckelijkschen Amsterdam—Batavia- dienst uit te strekken naar Australië en de mogelijkheden van het luchtverkeer naar Australië zijn thans wel aangetoond en kend. Ik vertrouw dat ik, nadat men mij zoo veel boomerangs als geschenk heeft gege ven, niet behoef te besluiten met „vaarwel", maar tot u -allen kan zeggen „tot weerziens". BATAVIA, 22 Nov. (Aneta). De heer H. Sluiter, oud-gezagvoerder der K. P. M., heden met souvenirs naar Albury trokken. Dc wijze waarop deze zullen worden aangeboden, zal worden vastgesteld in over lég met den vertegenwoordiger der K. P. M. in Australië. In totaal is ingezameld f5618. Hiervan is \oor circa f2516 aan geschen ken besteed. Het restant zal dan aan den lieer Newman, den omroeper van Albury worden overhandigd. Naar aanleiding van onze driestar, in wij op eenige matiging aandrongen bij het huldigen der Uiver-bemanning, ontvin gen en ontvangen wij vele brieven met In gezonden Stukken. Zoo goed als zonder uit zondering sluit men zich bij onzen gedach- tengang aan. Wij zijn blij, dat ons woord instemming wegdroeg. Dit doet natuurlijk niets af aan onze blijdschap over de mooie Vlucht. Wij wilden alleen zeggen: menschen, verlies alle verhoudingen niet uit het oog! Men vraagt ons hier en daar, of wij dan toch breede verslagen moeten geven. Hierop is ons antwoord: Dat is de taak van een dagblad, waaraan wij ons niet mogen ont trekken. En wanneer men nuchter genoog is, om de verhoudingen in het oog te hou den, gelijk Parmentier dit ook blijk baar wensclit, kan het verslag, als ecu weergave van eenheid, dankbaarheid cn prestatie goed doen. Rijkssubsidie voor scheepsbouw Gelijke behandeling gevraagd Dc Vcreeniging van Sleepdienstonderne mers te Rotterdam heeft een adres gericht aan de Kamer van Koophandel en Fabrie ken inzake een eventueel Rijkssubsidie ten behoeve van scheepvaart en scheepsbouw. Over dc vraag wie gesteund moet worden door nieuwbouw: de Kon. Holl. Lloyd of de Holland Amerikalijn wil adr. niet spreken omdat zich die vraag aan haar beoordeeling onttrekt. Wel komt adr. er tegen op, dat, zoo sub sidie wordt verleend aan de Kon. Holl. Lloyd dc bouw van een of meer schepen zal worden opgedragen aan de Ned. Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam, omdat deze maat schappij met sluiting heeft gedreigd. Dit zou volgens haar een groote onbillijkheid zijn. Te Rotterdam is Burgerhout reeds geslo ten en de andere werven zullen binnenkort voor hetzelfde geval komen te staan als er geen nieuw werk komt. De steun of subsidie wordt verkregen door de gelden van het geheele Nederland- schc volk en dan hebben ook niet-Amster- damsche werven recht van meespreken. Adr. dringt er op aan, dat, onverschillig of steun of subsidie wordt verleend aan de Holland Amerikalijn of aan de Kon. IIoll. Lloyd, elke werf, die aan de specificatie voorschriften voldoet, het recht van inschrij ving krijgt. Zoo niet tijdig in dit opzicht aandrang op de Regeering wordt uitgeoefend vreest adr. dat in het heetst van het gevecht „wie sub sidie zal krijgen voor nieuwbouw cn wie niet" het toch zoo belangrijke punt van vrije inschrijving bij nieuwbouw te laat zal worden behandeld. Daarom wordt dc aan dacht van de K. van K. er voor gevraagd. DE „HERTOG HENDRIK" OP MAJORCA. Ilr. Ms. „Hertog Hendrik" is gisteren dc haven van Palma, de hoofdstad van Major ca, het grootste eiland van de Balearcn, binncngeloopen. Dc oefeningen van den Ne- derlandschen kruiser zullen tot 5 December in de nabijheid van Majorca worden gehou den, daarna vertrekt het schip naar Oran, waar liet op 7 December verwacht wordt. Op 12 December vertrekt de „Hertog Hen drik" van Oran met bestemming naar Ne derland, waar de kruiser op 21 December zal aankomen. Dr. H. C. PRINSEN GEERLIGS. Dc bekende suiker-expert Dr H. C. P r i n- sen G e e r 1 i g s herdenkt heden zijn 70en verjaardag. In verschillende functies heeft dc heer Prinsen Gecrlings aan de suiker industrie groote diensten bewezen, daar hij lal van problemen tot een gelukkige oplos sing wist te brengen. Het is ongetwijfeld voor een niet onbelangrijk deel aan hem Ie danken, dat dc Javasuiker-industrie op technisch gebied eulk een groote vlucht kon nemen, waardoor deze industrie ook uit een economisch oogpunt krachtige steun onder vond. De Zenderbouw Besprekingen uitgesteld De bespreking tusschen den Minister van Binnenlandschc Zaken en de Omroepveree- nigingen over het vraagstuk van den zen derbouw, welke zou plaats hebben, is uitge steld tot de volgende weck Donderdag. ARBEID VOOR STEUN IN DE OOST. BATAVIA, 23 Nov. (Aneta). Ten aanzien \an de steunverleening aan werkloozen is thans bepaald, dat na 1 Januari 1935 van steuntrekkers contra-prestatie in den vorm van arbeid zal worden gevorderd. De uit werking van dit beginsel moet nog plaats vinden. Een droevig drama Een vermoord? Men meldt ons uit Den Haag: Gistermiddag omstreeks 3 uur is in perceel Kraneslraat 59, dat bewoond wordt door het echtpaar Van Z., beiden 25 jaar oud, een droevig drama ontdekt, dat echter nog niet tot voldoende klaarheid is gebracht. Op genoemd tijdstip kwamen twee kost gangers in de woning en vonden twee kin dertjes, respectievelijk 3 en 4 jaar, alleen thuis. Het derde kind van liet echtpaar, een jongetje van S maanden vermisten zij echter, en toen zij gingen zoeken, troffen zij de kleine in zijn lcdikantje als het ware be graven onder de dekens. Daar zij vermoe den dat het jongetje, dat geen teekenen van leven meer gaf, gestikt was, waarschuwden zij een buurvrouw, terwijl ook de Genees kundige Dienst op de hoogte werd gesteld. Een dokter, die enkele oogenblikken latei- ter plaatse kwam, kon niet anders dan den dood van de baby cönstateeren. De politie, welke inmiddels ook bij het perceel was aangekomen, nam het lijkje in beslag en deed het naar het ziekenhuis vervoeren waar sectie zal worden verricht. Door de zorgen van de kinderpolitie zijn de beide anden kinderen van het echtpaar Van Z. elders onder gebracht. Korten tijd, nadat dit droevig tafereel zich afgespeeld had, kwam de vrouw thuis. Zij werd opgewacht door de politie, die haar arresteerde en naar het hoofdbureau van politie overbracht. Zij wordt verdacht van dood door schuld. Bij een eerste verhoor, dat de commissaris van politic haar afnam, ontkende zij echter ten stelligste zich hief- aan schuldig gemaakt te hebben. Zij op perde de veronderstelling, dat het kindje zich zelf onder de dekens had gewoeld en zoodoende gestikt was. Het gezin Van Z. is een toonbeeld van armoede en vervuiling. Ook de kinderen waren zeer verwaarloosd. De man bevindt zich sinds eenige dagen in politiebewarin; verdacht van rijwieldiefstal. Het voorgevallene veroorzaakte natuurlijk in de volkrijke buurt een groote opschud ding; voor het perceel was veel publiek samengestroomd. De kostgangers hebben hun intrek elders genomen cn de woning is door de politie gesloten. Prof. Mr. W. P. J. Pompe, hoogleeraar het strafrecht aan de Universiteit te Utrecht, is gisterochtend aan het einde van de F. C. Donderstraat aldaar met zijn fiets in bo gekomen met een auto, die achter een staande train uitkwam, zoodat de hoogleeraar deze auto niet heeft zien aankomen. MEDDENSZOON LEVEREN EEN GOEDE VOOR f35,- IN ALLE MATEN VOORRADIG ROTTERDAM DEN HAAG Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Dc regeering is voornemens een bedrag van twee milLoen gulden beschikbaar te stellen voor extra steun voor de werkloozen. Te Den Haag is in een perceel in de Kranestraat een lijkje gevonden van een kind van acht maanden. Scherpe beschuldigingen aan het adres van Hon garije. Stem van Tsjecho-Slowakije cn Roemenië. Hongarije verweert zich, spreekt van laster cn internationaal terrorisme en eischt dringende be handeling. Japan wil verlaging van de zeestrijdkrachten, doch in elk geval gelijkheid met Engeland cn Amerika. Dc aanvullende militaire crcdieten in Frankrijk. Philippe Berthelot overleden. Dc begrootingen van Economische Zaken en Defensie in de Tweede Kamer. Verscheidene spre kers voeren het woord over den steun aan den Kon. Holl. Lloyd en de Hollaad-Amerika Lijn. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is he denmiddag op proefschrift „Dc Dichter Jeremias de Decker" gepromoveerd tot doctor in dc letteren en wijsbegeerte de heer J. Karsemeyer, van het Marnix Gymnasium te Rotterdam. Prof. Pompe sloeg met het hoofd door het portierraam. Omstanders hebben Prof. Pompe met een wonde aan den hals en met enkele snijwonden bij Dr. Warendorff in de F. O. Dondersstraat binnengedragen. Na door dezen voorloopig verbonden te zijn, is Prof. Pompe naar het St. Antonius ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is niet zoo ernstig als deze in het begin scheen, doch het spreken is hem voorloopig verboden. martin de 21-ste Van het echtpaar G. van Teur Vegd op den Gooischen weg te Oss, werd het 21-ste kind geboren, een jongen, genaamd Martin. Van de kinderen zijn nog alle tien zoons en tjen dochtens in het ouderlijk huis woonachtig. »,Dat is voor de verstandige huisvrouw" M mmm zegt het BLUE BAND-meisje. Voor de huisvrouw, die bedacht is op voordeel, en oog en smaalt heeft voor kwaliteit. Voor de huisvrouw, die hooge eischen stelt, wat betreft zuiverheid en voedingswaarde. Die Nederlandsche huisvrouw stelt zich alleen tevreden'met Blue Band, Nederlands Slandaardmerk. V E R S C H GEKARND BB147-C

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1