Naar en in Zuid-Afrika s s DINSDAG 20 NOVEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 HEROPENING VAN DE SCHOOLSTRIJD Geen willekeur noch bij het openbaar, noch bij het ,Ói3 bijzonder onderwijs ls^Een kras artikel in De Maasbode Reeds op 28 Sept. 1.1. scheven we: -ssij „Wat wil men? Aan de principieele vrij- Qwmoid van onderwijs tornen? Moeten we weer terug naar de dagen van Groen van Prin- EJMerer, toen de overheid besliste óf een bi- leondore school gesticht mocht worden, zij Ijict geheel op eigen kosten? Dan wete men, dat de schoolstrijd, die beëindigd scheen, opnieuw en hef- |6.jJ tiger dan ooit zal ontbranden". Deze uitspraak vond weerklank in de vrij- )clijpionigc pers; d.w.z. men ging er kras en i fecherp tegen in. Dat was een dreigement jlat toonde onze onlust om op eigen onder wijs te bezuinigen. 0Dit was onwaar. Sedert jaar en dag ging Van ons de vermaning uit tot de schoolbe sturen: bouw toch geen enkele school, welke foiet volkomen verantwoord was. Wees thans a-rijwillig even zuinig, als gij het vroe ger noodgedwongen waart. r Dc laatste maanden hebben we nagenoeg elke week deze vermaning herhaald: thans jpm de bezuiniging niet zoo lang mogelijk fcit te stellen, maar om ze zoo spoedig mo- 'iLfceiijk in te voeren, afstand doende van wet- Wafelijke rechten. Do Openbare-sehool-pers heeft dit blijk- fcaar steeds over 't hoofd gezien. Ze maakte 6 «%r ten minste nimmer melding van. j Voorts hebben we meer dan eens er op aj gewezen, dat ook het openbaar onderwijs tcehten heeft. Voor een openbare school, kvelke door de ouders begeerd werd en wel- jker opheffing geen bezuiniging bracht, stel den we ons in de bres; het heeft helaas niet nogen helpen. Onze critici aan de overzijde hebben daar- faan echter nooit aandacht geschonken. Die r'e|ezcn ons blad alleen als we voor de rech- vrijheden der bijzondere school plei ten. Het zij zoo. Een scherp artikel in de Maasbode bewijst, dat de rechterzijde één lijn zal trekken, mocht onverhoopt de jegeering concentratie-maatregelen nomen, eiivelke de wezenlijke vrijheid van het onder- Rijs aanranden. Daarom geven we hier ïofeenige citaten uit het lezenswaardige arti- nj*el van het roomsch-kath. blad. Het woord is gesproken door den heer Schouten, die j.l. Donderdag in de Ka mer zei, dat een gedwongen concentratie van bijzondere scholen „heropening van den schoolstrijd" zou beteekenen. (Hand. 195). Een dag daarop in zijn redevoering heet van de naald, sprak Colijn toch van eventueele wettelijke maatregelen om concentratie bij het bijzonder onderwijs af te dwingen. Do twee uitingen lijken onverzoenlijk. Even onverzoenlijk schijnen de partijen van rechts en links alweer tegenover el kaar te staan in deze materie. Wij waar schuwen het kabinet: de schoolkwestie in in dit land een zaak die met groote behoedzaamheid dient behandeld. Er is tachtig jaar over gestreden; er zijn hoof den gevallen als van Kappeyne van de Coppolo en van Van der Brugghen. Het Jot van het tweede kabinet-Colijn is be zegeld, indien het er niet in slaagt zoo snel mogelijk te geraken uit het allerge vaarlijkste vaarwater, waarin het ons ge voerd schijnt door een hoofdambtenaar, die heel knap mag zijn, maar die slag op slag dingen doet. welke de grootste onrust wekken, niet alleen bij het bij zonder, maar ook bij het openbaar on derwijs. Dat er nog geen politieke onge lukken zijn gebeurd, schrijven wij al leen toe aan het gelukkig gesternte van minister Marchant zelf, die geacht kan De Visschersvereeniging te Spakenburg herdacht dezer dagen in feestelijk samenzijn haar vijftigjarig bestaan. Hierboven een karakteristieke feestgroep van mannen en vrouwen in historische kleederdracht. Het blad herinnert dan aan twee publi- catiën van de laatste tijden: de September aflevering van de „Mededeelingen" van den Schoolraad van scholen met den Bijbel en en brochure, pas uitgegeven door het co mité van actie voor het openbaar onderwijs, getiteld: „Het Slagveld overzien". Over beide hebben wij ook het onze ge zegd. Er bleek uit de groote onrust, welke er in schoolkringen bestaat over de wille keur, die blijkbaar aan het departement schuilt. Ook artikel 101, een zeer belangrijk artikel in de L. O.-wet, wordt blijkbaar wil lekeurig toegepast. Wij gaven zelfs eenige maanden geleden een voorbeeld, wat een gemeentebestuur af te wachten had, als het een wachtgelder tijdelijk in dienst moest nemen. Wat de brochure van Volksonder- wijs betreft, we spraken het dezer dagen openlijk uit, dat wij konden meeleven met de oudei's, die de openbare school zagen verdwijnen, zonder goed te begrijpen, waar om en „Volksonderwijs" toonde zelfs dit te waard eeren. Ook de Maasbode komt voor het recht der openbare school op. Wij hebben altijd voor het bijzonder onderwijs objectieve, in de wet vastge legde normen gewild. Wij wonschen niet af te hangen van het subjectieve inzicht van een minister, een directeur-generaal, een inspecteur. Maar wat wij zelf niet willen, wenschen wij anderen óók niet toe. Het moet, naar onze overtuiging, ook uit zijn met het naar willekeur kris en kras opheffen van openbare scholen. Het wekt noodelooze verbitteringen en 't helpt ons niet. Onze heele onderwijspolitiek is, zooals wij reeds zeiden, in allergevaarlijkst vaarwater geraakt en wij vreezen. dat de menschen, die het onderwijs besturen, het zelf niet eens merken. De heer van Poelje het spijt ons voor hem: wij heb ben niets tegep hem persoonlijk en waar- deeren zijn bekwaamheid, maar wij moe ten zijn naam wel noemen, want na zijn optreden is dit arbitraire gedoe begon nen de heer van Poelje dan schijnt te behooren tot de menschen, die volkomen gehallucineerd zijn door dc linksche mediums, die jarenlang op al hun séan ces de suggestie hebben gewekt: de on- derwijsduurtc komt door de gelijkstel ling; die gelijkstelling bracht immers versnippering en dus kan concentratie alleen van, scholen bezuiniging brengen. Het blad verklaart dan, hoe men gekomen is aan de malle gedachte, dat concentratie bezuiniging zou beteekenen. Dat komt, om dat men nó de gelijkstelling, zoo graag van „versnippering" bij het bijzonder onderwijs sprak. Ten onrechte, maar: Overgebleven is nu echter het waan denkbeeld, als zou men wonder wat be zuinigen kunnen door de concentratie. En het openbare onderwijs, dat op ver schillende plaatsen uiteraard wel kleine scholen moet hebben, heeft daaronder te lijden gehad, omdat men daar zooveel kleine schooltjes vond. Het is altijd zoo: ontdekkers men denke aan den man van Wolvega la ten steeds sporen achter en wie zich na een spiritistische séance „genomen" voelt, houdt toch nog iets griezeligs onverklaar baars over. Maar verstandige menschen behooren licht te ontsteken, om zoo all9 misverstand op te helderen. De concen tratie brengt géén noemenswaardige be zuiniging. Vervolgens wordt berekend, hoe gering die bezuiniging is. Immers: de onderwijzers gaan met wachtgeld; de schoolgebouwen blijven; de kinderen bezoeken een andere school enkosten toch geld. Is de nuchtere Colijn, de man, die immers van „harde" cijfers houdt, met beide beenen op den grond wil staan en alle vaagheid schuwt is cie klare Colijn niet in staat de menschen te genezen van het waandenkbeeld, als zou concen tratie van scholen aanzienlijke bezuini- niging kunnen brengen? Is Colijn dan vergeten, hoe men er tien jaar geleden in slaagde deze begrooting naar be neden te brengen? Laat ons elkaar toch niets wijs maken: alp men op de rijks uitgaven voor onderwijs bezuinigen wil, zóó dat de, rijksbegrooting met millioe- nen daalt, dan er is reeds meer op ge- zen dient men of de salarissen gru welijk aan te tasten, óf de klassen te ver- grooten, óf beide middelen, te combinee ren. Eem andere methode om- op de rijks uitgaven te bezuinigen, is er niet. Daarom: Wil men met de concentratie van scho len doorgaan, ons wel, maar onder één voorwaarde willekeur, zoowel tegen openbaar als bijzonder onderwiis moet uitgesloten zijn. Men moet dan scholen opheffen naar vaste gedragslijn, welke in de wet dient te worden neergelegd, zooals de Grondwet ook wil. En het blad besluit: Laat het kabinet be zuinigen, zoover het dit zijn plicht acht, maar laten de voorstanders van ópenbaar- en bijzonder onderwijs weten, waar aan zij toe zijn. Wat nu regeert is willekeur. Zij kan die nen in andere landen: de Nederlander lust haar niet! Gemengd Nieuws. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is op de Weesperzijde bij Schollenbrug een motorrijder, die uit de richting van de stad kwam, in botsing gekomen met een auto, komende van den Ringdijk. De motorrijder, die aan de auto den voorrang had moeten verleenen, werd van het motorrijwiel geslingerd. Met een beenbreuk werd hij opgenomen en door den G.G. en G.D. naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. AUTO DOOR TRAM GERAMD Men meldt ons uit Ede: Op den Benne- komschen weg werd de auto van den heer L. uit Diemen aangereden door de tram. De auto werd een 20-tal meters meege sleurd en zwaar beschadigd. De inzittenden kwamen er vrijwel ongedeerd af. De be stuurder had echter zijn sleutelbeen gebro ken, terwijl dc anderen eenige vleeschwon- den hadden. Nadat allen verbonden waren hebben zij de ïeis kunnen voortzetten, DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Maandagmorgen pl.m. elf uur had op den Hoofdweg hoek Eortweg te Hoofddorp een ernstige aanrijding plaats, waarbij de 76- jarige C. Roodzand het leven verloor. Door tot nog toe onbekende oorzaak werd de heer Roodzand door een auto, ko mende van de richting Nieuw-Vennep en die een tamelijk vaartje reed, aangereden- Hij kwam daarbij zoodanig te vallen daT hij in bewusteloozcn toestand werd opgeno men. Eenige oogenblikken nadat hij thuis gebracht was, overleed hij. De politie stelt een onderzoek in. ST. NICOLAAS IN DEN MIST Te Venlo zou Sint Nicolaas in een mode magazijn per vliegtuig aankomen. Vele kin deren wachtten den Sint op, tot bericht kwam, dat het vliegtuig uit Spanje te Eind hoven een noodlanding moest doen wegens den mist. Eerst tegen den avond kwam Sint Nicolaas per auto aan. EEN SMOKKELLOGGER Te IJmuiden is de motorlogger „Chris tina Kw 40" in beslag genomen. Deze log ger behoort aan de visscherij-maatschap- pij Kennemerland te IJmuiden. De reden was het smokkelen van alcohol. De logger heeft, evenals de andere gers van deze reederij een bemanning Katwijk en na binnenkomst van de sche pen gaan de opvarenden steeds in autobus sen naar hun woonplaats. Toen de chauf feur van den autobus een mand daarin wilde plaatsen, waarmee hij van den log ger was gekomen, vonden de speurende kommiezen dit verdacht. De man aangehouden en de mand in beslag geno men. In de mand bevonden zich veertig flesschen cognac, champagne, eau de colog ne etc., die uit Frankrijk was binnenge smokkeld. Daar de schipper de~ verantwoordelijke persoon is, is tegen hem proces-verbaal op gemaakt. De logger is in beslag genomen en zal vermoedelijk slechts tegen een hoo- ge borgstelling worden vrijgegeven. VERVUILDE OUDE Naar het Tesselschadeziekenhuis te Amster dam is vervoerd een 87-jarige vrouw, die b zeer vervuilden en ziekelijken toestand in haar woning is aangetroffen. Auto te water gereden Hoofd der school verdronken. Maandagmorgen was een auto, bestuurd door den 46-jarigen chauffeur M. Reiziger, even voor acht uur uit Groningen gegaan, met als eenige inzittende de heer Nieuw- huis, die met zijn vrouw een bezoek had gebracht Ie Drachten. Hij was alleen terug gekeerd en had vermoedelijk den trein ge mist en was daarom per taxi gegaan. Even buiten de gemeente Ten Post is de auto geslipt en in het ter plaatse zeer diepa vaarwater terecht gekomen. Omwonenden konden geen pogingen tot redden aanwen den omdat de auto eenige meters uit den wal onder de waterspiegel zat. Juist pas seerde een bus van de D.A.M. uit de rich ting Appingedam. De chauffeur werd op merkzaam gemaakt op het. gebeurde en een der passagiers, de heer C. J. Borst uit Delf zijl, die als kapper te Groningen werkt, sprong direct uit de bus, ontdeed zich van enkele kleeren en sprong te water. Hij be gaf zich naar de hem aangewezen plaats dook direct onder water. Hij had goed gezien want hij tastte direct op de auto. Hem werd vanuit dc autobus een hamer aangereikt, waarmee hij een der ruiten van de taxj verbrijzelde. Hij deed een greep in den wagen en kwam eerst met een kussen naar boven. Daarna bracht hij den chauf feur op den wal. Het gelukte hem echter niet den heer Nieuwenhuis uit de auto te krijgen, daar deze beklemd zat. Ook moest men den red der te hulp komen, daar deze zelf in levens gevaar verkeerde. Eindelijk werd de heer Nieuwenhuis op het droge gebracht. De levensgeesten waren reeds geweken. Den chauffeur wist men weer bij te brengen. De heer Nieuwenhuis was hoofd, eener Chr. school te Loppersum en vader van vijf kin deren. Uit Oost-lndie GEGADIGDEN VOOR HET LEGER BANDOENG. 19 Nov. (Aneta). Naar aan leiding van de bekendmaking dat bij het leger 32 plaatsen beschikbaar zijn voor Europeesche vrijwilligers die aan hun dienstplicht hebben voldaan en beneden de 25 jaar oud zijn, hebben zich 120 gegadigden aangemeld. Dr. OFFRINGA GENEZEN BATAVIA, 19 Nov. (Aneta). Het hoofd den dienst der volksgezondheid, dr. Offringa, heeft genezen het ziekenhuis verlaten. Op Februari zal hij met buitenlandsch verlof v trekken. DE MERAPl *VERKT WEER! Lava komt als een Bloedwolk c laag. Dc bevolking gealarmeerd. BANDOENG, 19 Nov. (Aneta). Het rapport van Dr. S t e h n, hoofd van den Vulkanologi- schen Dienst, vermeldt, dat men Zaterdagavond constateerde, hoe een groote vurige spleet zich op den top van den Merapi opende. Zon dagochtend bleek de geheele Noordelijke helft van de lava van 1934 en van die van 1931 weg- gestooten. Deze lava was als een gloedwolk omlaag gekomen en tot op een afistand zeven kilometer in het Senoworavjjn doorge- droneen. Voortdurend hebben stoomexplosies plaats. De geheele omtrek van Babadan is met een witte asch-laag bedekt; het water is be dorven. Aan het Binnenlandsch Bestuur is reeds het sein tot alarm doorgegeven. Hedenochtend rapporteerde Dr. Stehn: Ook het Zuidelijke deel van den lava van 1934 is weggedrukt, dat slechts een betrekkelijk smalle strook is overgebleven. De Resident van Kedoe en de Wedono van Moentilan hebben de bevolking gealarmeerd. Geen persoonlijke ongelukken hebben i' gehad. Hedenmorgen was de Merapi betrekkelijk rustig. WOENSDAG 21 NOVEMBER HUIZEN 1875 M. NCR V-uitzending. S.00 Schrift lezing en meditatie. S. 15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. Rxignalda Jr. 11.00 M. F. Jurjaanz (harmonium) en mej. D. Mijc- hout (sopraan). 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Het A'damsdie Kamermuziekkwartet. 2.00 Reporta ge v. d. aankomst v. d. Uiver (of gr.platen)* 3.00-3.45 Orgelspel S. P. Visser. 4.00 H. J. Steinvoort; Wij bouwen de Uiver. 5.00 Kinder uurtje. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan, 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl.- 7.30 Technische causerie. 8.00 Offeruur mmv. het NCRV-klein-orkest olv. P. v. d. Hurk. A. Woud (alt). L. Bogtman (bas). Mr. A. v. d. Deure en Ds. A. D. v. d. Bosch (sprekers). 9.00 Gramofoonpl 9.15 NCRV-klein-orkest olv. P. v. d. Hurk mmv. L. Bogtman (bas). Om 10.00 Vaz Dias. 11.00-11.30 Gr.muziek. HILVERSUM 301 M. VARA-urtzending- 10.00 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 930 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor arb. i. d. continubedr.: Ovitropia olv. J. v. d. Horst. J. v. Oogen (declamatie). Dr Ir Th. v. d. Waarden (lezing). G. Smit (altviool), en R. Schoute (piano). 12.00 Gra mofoonpl. 12 15 „De Zonnekloppers" olv. C. Steyn. 12.45 De Flierefluiters olv. E. Walis. I.15 De Flierefluiters. 1.45 De Zonnekloppers. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.15 XX- Ensemble olv. C. Steyn. 5.45 Strijkorkest olv. E. Walis. 6.00 Sportpraatje. 6.20 Schalmei olv. P. Renes. 6.30 RVU. Dr. Th v. Schelven: Moeilijkheden met kinderen. 7.00 1ste en 2de bedr. van „Schakels" van Heyermans. 8430 Herh. SOS-berichten. 8.03 Eva Busch (zang) en J. Huy (saxofoon). 830 Hulde aan de „Uiver". 10.00 Vaz Dias. VARA-varia. 10.15 Orgelspel J. Jong. 10.30 De Notenkrakers olv. D. Wins. 11.1512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gr.platen. 11.50 Vo-r de scholen. 12.05 Orgelspel Q. MacLean. 1230 Gh. Maanings orkest. 1.50 Gramofoonpl. 2.25 Voor de scholen. 3.15 Piano-recital E. Lush. 3.35 Sted. orkest Bournemouth olv. R. Austin mmv. A. Butler (cello).. 5.05 Het MacArthur kwintet 535 Medvedeff's Balalaika-orkest mmv. O. Alexeeva (zang). 6.20 Berichten. 630 en 7.05 Lezingen. 7.25 Koorconcert. 7.50 Piano recital C Dixon. 8.00 Proloog en 1ste acte van Rimsky-Korsakows opera „La fille de Neige". 9.30 Lezing. 9.50 Berichten. 10.20 Concert door M. Foster (sopraan), I. Philippowsky (piano). II.20—12.20 Joe Los en zijn Kit Cat Band. PARIJS „RADIO PARIS" 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 12.35 Het Gold-orkest 8.20 Thérèse, van J. Massenet. Hierna „L'Appel de la mer" van Rabaud. Mmv. orkest olv. Bigot en solisten. 10.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 9.50 Koorconcert O.I.v. Kluck. 11.10 Piano-recital E. Grape. 11.20 Concert uit Leipzig olv. Blumer. 1.35 Gramofoonpl. 2 40 Alt en cembalo. 3.20 Concert uit Koningsber gen olv. Wilcken. 5.20 Koorconcert. 6.45 Ka mermuziek. 7.20 „Die Arbeitsschlacht tekst van Anacker. muziek van Wintermeier. 8.20 Omroeporkest olv. Buschkötter. 9.40 Gramo foonpl. 10.20—11.20 Het Borries-Strijktrio. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramo foonpl. 1.30—2.20 L. Langlois' orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 dito. 8.50 Benoit-concert olv. D. Defauw. 11.0011.20 -Gramofoonpl. 484 Mjl12.20 Im-LapglpisVwtest. 1.30—2.20 en 5.20 Gramofoonpl. 5.35 Kamer muziek. 6.35 en 8.20 Gramofoonpl. 8.35 Hoor spel. 9.30 Max Alexys' orkest. 10.30—11.20 dito. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 „Un- sere Saar den Weg frei zur Verstandigung". 7.50 Omroeporkest olv. H. Staoge. S.50 Voor dracht. 9.20 Berichten. 9.45 Voetbalpraatje. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Concert uit Hamburg olv. O. E. v. Soseu. 3 Reisbrieven van Prof. Dr. V Hepp 4 Zuid-Afrika's grootste pionier Aan de onvergankelijke verdiensten van Jan van Riebeek wordt niet tekort gedaan, zijn roem als grondlegger van de kolonisatie der Hollanders rond de Kaap verbleekt niet, wan- '°neer de eerepalm, Zuid-Afrika's groote pionier te zijn geweest "niet hem, maar een ander wordt toegereikt, oi Die ander was Simon van der Stel. 1 De sporen van Van Riebeek kunnen evenmin worden uitge- wischt, maar die van Simon van der Stel zijn talrijker en ook 'lieper ingedrukt. 01 de Oost-Indische Compagnie het bepaald op personen van korte statuur had begrepen, meldt de historie niet, maar wel 'Wordt, evenals van Van Riebeek, gezegd, dat Van der Stel klein cn bijzonder actief was. Dat laatste laat geen ruimte open voor twijfel. Bij zijn uit- Sending droeg de Compagnie hem op om de kolonie uit te brei den. Zij had reeds op een lengte van Wijnberg in het Westen tot de Hottentots-Hollandbergen Hottentots-Holland zou men Xjfcn het tegenwoordige taalgebruik misschien het best kunnen tovertalen door: Zuid-Afrikaansch Holland beslag gelegd. Maar n|3cr werd over geklaagd, dat de Kaapsche vlakte zoo zanderig vj3was en daarom zoo weinig voor landbouw geschikt. De nieuwe Commandant moest een vruchtbaarder streek uitzoeken. Hier- eijover, n.l. over zijn instructie, liet hij geen gras groeien. Op 12 1 a October 1679 legde hij te Kaapstad den eed af als Commandeur. Den 3den November van datzelfde jaar begeeft hij zich op reis om zich van die speciale taak te kwijten. Reeds na drie of vier eridagen heeft hij het gewenschte land gevonden. Er was water in £3overvloed. Het hooge geboomte verried op het eerste gezicht de iurfVruchtbaarheid van de vallei. Zijn besluit stond vast: hier moest 'Hifle nieuwe kolonie worden gevestigd. J) De grond was er, maar waar de kolonisten vandaan te halen? (,i Holland leed in dien tijd allerminst aan overbevolking. Zijn Igouden eeuw was nog niet geheel voorbij. Er heerschtc nog be jel! trekkelijke weelde. Wie wou in de verte voorloopig gebrek gaan "u lijden en zich aan allerlei gevaren blootstellen, als hij in eigen e<| geboorteland een rustig en betrekkelijk rijk bestaan kon vinden? Maar de Compagnie verstond de kunst van aanlokke- cJlijke reclame. Zij bood hun, die met landbouw en veeteelt ver- bi trouwd waren, vrije overtocht en gratis grond aan. Dit hielp. Doch slechts voor één keer. t> Doch Van der Stel zat niet bij de pakken neer. Hij beloofde et^ tien boeren van het Kaapsche Schiereiland grootere cn betere stukken grond, zoo zij naar de nieuwe vallei wilden verhuizen. Velen maakten hiervan gebruik. Hun verlaten boerderijen wer- den gegeven aan hen, die de Oost-Indische Compagnie verlieten. >ei< Spoedig nam de kolonie toe. Er werden een school en een kerk H gebouwd. Een drost werd aangesteld om het bestuur uit te Gete st nen en recht te spreken. Uit de burgers werden „heemrade" 'eT gekozen om den drost bij te staan. Laat ik als bijzonderheid J mogen aanteekenen, dat op de plaats van de vroegere „drosterye" •ir thans het gebouw van de Theologische School met enkele lioog- '■"j leeraarswoningen staat Maar Van der Stel bleef de bezielende leider. 'tl Hij beperkte evenwel zijn werkzaamheid hiertoe niet. Als *1 VIII stond in ons blad van 14 November trouw rentmeester ontging hem niets. Zoo had hij meer dan eens opgemerkt, dat trekkende Hottentotten klompen koper Dij zich hadden. Hij moest daarvan het zijne hebben en vernam, dat in het binnenland, ergens aan een groote rivier, dit metaal als voor het grijpen lag. Hij erop uit. In 1685 vertrok hij, vergezeld van een aantal kranige manschappen. Hij nam fourage-wagens met zich, booten om de rivieren over te steken en twee kanon nen om respekt bij eventueele vijandige stammen af te dwin gen. De expeditie was in de puntjes verzorgd. Van der Stel zou Van der Stel niet zijn, als hij zijn doel niet bereikte. Van de koperbergen had men hem niets te veel verteld. Toen hij aan het rekenen ging werd hij teleurgesteld. De vervoerkosten zou den zooveel beloopen, dat de koperwinning niet loonend kon worden gemaakt Hij trok dan ook niet verder. Zoo heeft hij de Oranjerivier want dat was de groote rivier, door de Hotten totten bedoeld nooit gezien. Toch was zijn reis, die vijf maan den duurde, niet geheel tcvergeefsch. Hij nam de kust, waarlangs hij terugtrok, zoo nauwkeurig op, dat latere onderzoekingen geen correcties konden aanbrengen. Dit gebeurde in hetzelfde jaar van de aankomst van de Hollandsche meisjes, waarover ik vroeger schreef. Veel heeft hij ook gedaan tot verhooging van het landelijk schoon. Zoo voerde hij boomsoorten in, die in Zuid-Afrika niet voorkwamen. Vooral de eik. Hij liet zoowel in de nieuwe kolonie als op de Kaapsche vlakten breede eikenlanen aanleggen, die het landschap nog altijd tot sieraad strekken. Waarschijnlijk zijn er van de eiken uit den tijd van Van der Stel nog maar weinige over. Doch hij heeft met zijn liefde tot boomaanplanting de latere generaties aangestoken. Daarin leeft zijn geest heden nog voort. Was Van Riebeek slechts tien jaar commandant geweest en had hij daarna het land verlaten, Van der Stel bekleedde dit ambt twintig jaar en na zijn aftreden vestigde hij zich op het Kaapsche Schiereiland, waar hij Groot Constantia bouwde. Hij schiep daarmee het type van de „boereplaas". Zijn aesthetischen zin bracht hij tot uiting in den gevel. De motieven daarvan vindt men aan de Zaan in hout en in Amsterdam in steen aan vele grachten terug. Het is opmerkelijk, dat de nieuwe archi tectuur in Zuid-Afrika weer de aesthetische waarde van de Van der Stel-gevels erkent en die in moderne gebouwen on „plaase" toepast. Na de nivelleeringsperiode, welke de bouw daar heeft doorgemaakt, doet dit bewustworden van het eigene weldadig aan. Zelfs de „Groote Schuur" van Rhodes bewijst hulde aan dezen bouwtrant. Jammer genoeg heb ik geen foto van „Groot Constantia" bij me. Wel voeg ik er hier een bij van de oude pastorie „La Standbeeld van Murray enHofmeyr bij de Theologische School Gratitude", die dezelfde gevelarchitectuur goed heeft bewaard Ook het interieur van „Groot Constantia" draagt het Oud- Hollandsch karakter. In het achtergebouw bevinden zich de beroemde wijnruimten. Het geheel heeft, zooals ook de „plaase", die naar dit model zijn gebouwd, den H.-vorm. Zwaar geboomte, waaronder de dichte Australische kroon- dennen zorgen voor een prachtige omlijsting. .Is „Groot Constantia" zelf tot museum ingericht, dat omtrent het leven der oude kolonisten veel wetenswaardigs bevat, behalve dan de wijn„kelders", die hun bestemming hebbon behouden, op het uitgestrekte grondgebied zijn „plaase" en andere huizen verrezen. Een dame, die op het grondgebied van Groot-Constantia woonde, had de vriendelijke attentie mij door bemiddeling van een familie-lid, hoogleeraar te Stellenbosch, een keur van bloemen te doen toekomen, toen ik mij in scheepte. Langen tijd hebben zij mijn tafel in de eetzaal van de „Arundel Castle" gesierd. Zoo was het mij vergund telkens weer de zachte geuren van „Groot Constantia" te genieten en vanzelf gingen mijn gedachten naar Simon van der Stel terug. Heel Zuid-Afrika door wordt ge aan hem herinnerd al is het alleen maar de vermenigvuldiging van zijn gevel, zij het dan ook met vele variaties. Geen van zijn opvolgers, al mochten zij den eenvoudigen titel van commandeur tegen den gewichtigeren van gouverneur inwisselen, konden in geesteshoogte tot zijn schouders reiken. Het grootste verdriet van zijn leven n.l. dat zijn vrouw hem naar Zuid-Afrika niet wilde volgen en steeds bleef weigeren zich bij hem te voegen, heeft hij manmoedig gedragen. In Zuid-Afrika lag voor hem een Goddelijke roeping. Die durfde hij niet ontrouw worden. Beter dan op Rhodes past het op hem, dat hij Zuid-Afrika liefhad en diende. Hoewel latere geslachten hem op verschillende wijzen hebben geëerd, behoeft hij geen gedenkteeken, als dat van Rhodes, door kunstenaars van den eersten rang gehouwen. Zijn monument is en blijft Stellenbosch. Het dorp in de vallei, door hem ontdekt, noemde hij naar zichzelf. Velen meenen, dat in het laatste deel van dit woord de naam van zijn vrouw zou zijn bewaard. Dit berust op ver gissing. Deze toch was van zichzelf een Six, uit dc bekende Amsterdamsche Sixenfamilie. Neen, evenals in Rondebosch bij Kaapstad wordt ook in Stellenbosch de aanwezigheid van een groep boomen, in die dagen in het „Boland" zoo schaarsch, uitgedrukt Het fraaie gedenkboek in 1929 ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan door den Stadsraad uitgegeven, dat thans als een geschenk van Dr. W. N. Joubert voor mij ligt en waaruit ik voor dit artikel eenige gegevens put, een boek, rijk aan interessante beschrijving en van artistieke waarde om zijn houtsneden, penteekeningen en foto's, presenteert Stellenbosch als het schilderachtigste en oudste dorp van Zuid-Afrika. Het oudste is het onbetwistbaar. Het schilderachtigste, voorzoover ik erover kan oordeelen - wat ik zag meer dorpen niet dan wel ook. Wanneer ik op veranda of stoep in het volle genot van den zonneschijn mij in mijn lezingen inwerkte, werd ik af en toe jaloersch op mijn collega's, die er arbeiden. Misschien zullen Afrikaansclie vrienden, die dit lezen, eens hartelijk lachen, 'k Hoor hen al opmerken: als ge langer in Zuid-Afrika hadt vertoefd, zoudt ge wel anders praten. In den tijd, dat gij er waart, was het bijzonder gunstig. Maar kom eens in December en de volgende maanden, wanneer dc thermometer bedenke lijke graden aanwijst Dan zoudt ge wel ondervinden, dat de De oude pastorie „La gratitude'"' met Hollandsche gevel hitte de hersenen zóó afmat, dat aan studie niet valt te denken. Vanzelf kan ik daarover niet oordeelen, omdat ik dien tijd van het jaar niet heb meegemaakt. Maar er blijven dón toch maanden genoeg over, dat de voorwaarden voor geeste lijken arbeid ongewoon voordeelig zijn. Het dorp is bijna geheel door bergen ingesloten. Hoewel sommige meer dan 5000 voet hoog zijn, zal zeker niemand het beklemmend gevoel krijgen, dat meer dan een in enkels Zwitsersche dalen oven-alt. Want de breede vallei zorgt, dat de ruime afstanden den druk wegnemen en zelfs een behaag lijke stemming van veiligheid kweeken. Die berginsluitiog handhaaft vreugdige rust Ze waakt ervoor, dat geen drukke verkeersaders, noch van spoor-, noch van andere wegen hier doorheen loopen. Hoe dicht ook bij Kaapstad gelegen wordt Stellenbosch niet bedreigd door het gevaar eens als voorstad te worden opgeslokt En hoe mooi zijn die bergen! Ofschoon kale en aan den bovenkant stijle steenmassa's speelt de zon er den heelen dag een wonder schaduwspel op. De kleureffecten wisselen gedurig. Bovenal 's avonds houden de bergen feest. Het Alpenglühen in het berglandschap van Mitropa wordt geëvenaard, soms over troffen door de Jiglemier" hier. Van zachtrose tot purper ver anderen de bergkransen in een uur tijds tot vlammend rood. De natuur heeft dan haar vreugdevuren ontstoken. De profielen zijn fijn gesneden. Vooral dat van de keten van den Simonsberg. Daar ligt Napoleon op zijn rug zeggen do inwoners van Stellenbosch. En inderdaad dc gelijkenis treft De scherpe neus, de strakke kin, het hooge voorhoofd teekenen zich, als had kunstenaarshand ze gebeiteld, duizenden malen levensgroot tegen den hemel af. Vruchtbaarder grond bestaat er bijna in heel Zuid-Afrika niet. Een overvloed van rivierklei lokte oudtijds de kolonisten aan. Eu nog altijd klateren de rivieren, de vlieten, waaronder de Molenvliet of de Meulstroom, door Jan Celliers eens zoo geest driftig bezongen, cr lustig. Ter zijde van de straten kabbelen „voortjies", smalle geulen, en leencn mild hun water ter besproeiing van tuinen. Jonkershoek spant de kroon. Daar springen de golfjes van de Eerste Rivier met elkander haasja over. Ze nemen dc hindernissen van steenblokken gemakkelijk. Soms duikelen ze in watervallen naar beneden. De boomen aan beide kanten buigen zich voorover om van dit blij gedoe niets te missen. In Jonkershoek is alles van een niet doo? theetuin of dergelijke gelegenheid bedorven vroolijkheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9