MAANDAG 19 NOVEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 STADSNIEUWS Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst Verslag over het jaar 1933 Verschenen is het versla# betreffende don toestand en do werking van den Gem. Roi- niginga- en Qntsmotüngsdienst over het jaar 1933. Daaraan is het volgende ontleend: Ingevolge een ge>heel nieuwe wijkindoeling voor het inzamelen van huisvuil werd de etraatveegdienst, voor wat betreft de routes, eveneens gewijzigd. Hierbij werden de zeer drukke hoofdstraten bewerkt door middel van twee werklieden bij één handkar, ter wijl een vaste ploog werd gevormd voor het machinaal vagen der straten en het op- nomen van het aldus langs de trottoirbanden geveegde vuil. De op deze wijze georganiseerde veegdienst gaf een geheel ander aanzien aan do straten hoewel helaas moet worden opgemerkt, dat het publiek al het ijverig pogen van den dienst niet altijd heeft gewaardeerd, aan gezien ook in dit verslagjaar nog zeer veel vuil op de straten werd gedeponeerd. Gedurende het sproeiseizoen, hetwelk aan ving op 24 Maart en eindigde op 12 Sept, word 101 dagen gesproeid. Verzameld werd een hoeveelheid kolken- specle groot 972 M3., welke in 108 schuit vrachten is vervoerd naar het baggerstalen- terrein aan de Slaagh- of Stinksloot en al daar voor aanmaak van pootaarde benut. Door aanschaffing en inbedrijfsstelling van auto's voor den ophaaldienst werd dit zeer belangrijke dienstonderdeel, voor wat betreft wijk verdeel ing en werkwijze, geheel gewijzigd. Do stad werd hiert>ij verdeeld Jn twee af- deelingen „Noord" en „Zuid", waarvan de grens wordt gevormd door het Galgewater, Apothekorsdijik en Oude Rijn tot do Span- jaardsbrug. Elke a'deeling werd gesplitst in een vijf tal secties, waarbi,j iedere sectie werd be werkt door gebruik van één autohuisvuil- wagen met chauffeur en twee helpers. Waar het huisvuil drie malen per week wordt ingezameld, word het Zuidolijk stads deel bediend op Maandag, Woensdag en Vrijdag en het Noordelijk deel op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. De stegen werden bewerkt door één arbei der met een kleine huisvuilauto, welke tevens een niet geringe hoeveelheid bedrijfs- vuil uit diverse fabrieken afhaalde. Totaal werd dit jaar verzameld oen hoe veelheid huisvuilnis groot 38.038 MS., waar van is afgevoerd naar de gemeente Nieuw koop 22.001 M3. en liet restant of 5.037 M3., naar het gemeentelijk stortterrein aan de Zijl. Hierbij moet worden opgemerkt, dat ge noemde kwantums zijn bepaald na opme ting in de schuiten, derhalve na behoor lijke vastzetting van het vuil tijdens de af lading, zoodat de aantallen M3., afgehaald uit de etad belangrijk grooter zijn. Evenals vorige jaren werd ook in het ver slagjaar de baggermolen in hoofdzaak benut voor het wegnemen van oneffenheden langs ivalmuren, en het op diepte brengen van smalle grachten. Totaal werd opgehaald een kwantum baggerspecie groot 8.892 M3., waar van de afvoer plaats vond naar het Braas- semermeer en een zevental onderlossers, ge sleept door een motorboot De uitvoering van het handbaggerwerk ibeoogende het wegnemen der slappe bagger Aan diverse plaatsen in singels en grach ten, werd verpacht aan den heer P. Kruyf te Nieuwkoop. Dagelijks werden hiermede acht werklieden belast, die in het verslagjaar 18.297 M3. baggerspecie verzamelden. Deze specie werd vervoerd naar het baggerstalen- terrein aan de Slaagh- of Stinksloot en be nut voor het aanmaken van pootaarde. Het opvisschen van drijvend vuil uit grach ten werd dagelijks uitgevoerd door drie werklieden, elk voorzien van een roeibootje. In den schoonmaaktijd werd deze ploeg versterkt, alsmede in de zomermaanden op zeer warme dagen, voor het afschuimen van het water in het Levendaal. Ondanks de .groote zorg en de hooge kosten aan dit onderdeel va- den dienst besteed, was het resultaat niet bevredigend. Nog steeds werd door het publiek zeer veel vuil in de grachten gedeponeerd, hoe wel toch den bewoners drie malen per week gelegenheid werd geboden hun huishoudelijk afval gratis af te geven aan den ophaal dienst. Door volledige medewerking van het publiek ware juist hier een groote besparing op de exploitatiekosten van dfen dienst te verkrijgen, naast een geheel ander, zooveel beter stadsbeeld. Evenals in 1932 werd de rattenbestrijding ook in dit jaar krachtig voortgezet Op verzoek van belanghebbenden geschied den deze werkzaamheden op kosten van den dienst, met uitzondering van die, verricht in fabrieken en werkplaatsen, welke tegen den kostenden prijs worden uitgevoerd. Met groote zorg werd de ontratting op uit gebreide schaal verricht in het riool onder de Langebrug. Als bestrijdingsmiddel werd verwerkt het „Ratinin", dat nog steeds uitstekend blijft voldoen, hoewel het niet goedkoop mag wor den genoemd. In totaal vonden 722 ontsmettingen plaats van goederen, woningen, cellen ea voertui gen (v.j. 800). De ontsmettingen werden verricht op ver zoek van betrokken geneesheeren, dc Ver- eeniging „Het Greene Kruis", Vereonigingen tot Bestrijding der Tuberculose en andere instellingen, nadat hiertoe steeds fiat was verleend door den directeur van den Genees kundigen- en Gezondheidsdienst. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister. Nieuwe inschrijving. 17 Nov. 6525. Café ..Klein du Rhin", Katwijk aan Zee, Waai gat 2. E.: C. J. Kroon. Katwijk aan Zee. Wijziging. 17 Nov. N-V. Brouwer'» Aarde werk, Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F. 26. Uittr. Comm.: M. A. Henny, Den Haag, dd 31 Dec. 1934. BEN GOEDE VANGST. Verschillende inbraken opgehelderd. De twee inbrekers, de 19-jarige G. J. F. D. en de 18-Jarige G. B., beide alhier woonach tig, die Vrijdag door de Oegstgeostsche po litie zijn aangehouden, hebben ook in Lei den verschillende inbraken op hun geweten. Zij hebben bekend te hebben gepleegd de inbraken bij St op den Rljnsburgorweg, bij den heer S. en de Leidsche Gramofoonpla- ten-centrale in de Kagerstraat, bij mevr. B- op den Warmonderwcg, bij B. in de Spie- ghelstraat, bij B. op de Heerengracht en voorts een inbraak in de P. J. BlokstraaL Burgerlijke Stand BEVALLEN: W E Padberg:— Ituskump d; A v LeeuwenDiïsevelt z. OVERLEDEN- M Cerdtin—de Haas vr 71 J; M Varllnd—Verhoog vr 68 j. ONDERTROUWD. F J L Verborg 21 en W H A Vinkestein 19 j. C W Bugel 31 j on J Lezwün 35 j: W v dDrift 25 j en H M Knoteer 23 j. H J. van Kaatereop 27 en W P. Pünake,. 21 J. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ wij komen woerm bij u um U STELT CW TOCH MICT TELEUR Geblokkeerde handelsvorderingen op Bulgarije en Roemenië Een enquête De Kamer van Koophandel <n Fabrieken voor Rijnland vestigt bij dezen do aandacht van bolanghobbendiMi op oon dezer dagen ge publiceerd communiqué uitgaande van den beer Directeur-Generaal van Handel en Nij verheid, botrofl'opde do te ïoudon onquètc naar geblokkeerde handelsvorderingen op Bulgarije cv Roemenië. In dit communiqué wordt o.a. geadviseerd dat firma's en personen in Nederland, welke achterstallige vorderingen, voortspruitende uit goederenleveranties, in deze landen heb ben uitstaan en welker betaling in verband met deviozenmoeilijkheden achterwege blijft, zich wenden tot de Afdeeling Handel en Nij verheid van het Departement van Economi sche Zaken, Bezuidenihoutsohewog 107, 's-Gra- venhage, met verzoek om toezending van een voor deze enquête ontworpen formulier. Op dit formulier dienen alleen die handels vorderingen te worden vernield welke vóór 15 November 19934 zijn vervallen. Terug zending aan de Afdeeling Handel en Nij verheid moet geschieden vóór 26 November a.s. Nadere inlichtingen rijn desgewenscht te bekomen bij de Afdeeling Handel en Nij verheid, bovengenoemd, telefoon: Den Haag 7200-44, toestel 9. LEIDSCHE DAMVEREENIGING De voortzetting der Zilveren Dam- en Bor den wedstrijden bracht de volgende uitsla gen. Eerste klas: J. Klinkenberg—M. Optendreea 1—1 S. v. d. Wijngaard—I. Telen 1—1 J. A. Bernsen—H. do Water 1—1 P. March—J. C den Dekker 1—1 Doordat allen er één punt bij kregen, is in deze stand geenerlei wijziging gekomen. Tweede klas: J. Dreef—P. Lepelaar A. SladekC. Teunissen C Klinkenberg—G. P. Dillen J. Zaalberg—A. J. v. Heeringen M. Sweris—P. Lepelaer J. Huisman—J. Beij De stand is nu: Christendichter", terwijl verder de avond gevuld zal worden met het voordragen van proza en poëzie. Ter afwisseling eenigo solo's en orgelspel. Voor ons dorp Is oen dergelijk waagstuk op het Christelijk erf een unicum. Dit be- tookent echter allerminst, dat de poging tot mislukken gedoomd is. Wij meenen: integendeel! I KATWIJK AAN DEN RIJN COLLECTE GEREF. KERK De maandolijksche collccto in de Goref. Woensdag 21 Nov. a.s. dos avonds 8 uur zal do Gercf. Monnonvereonlglng „Schrift en Belijdenis", haai' jaarvergadering hou- don in do zaal dor Gercf. Kerk. Do heer W. L. Noordijik zal inleiden hot onderwerp „Do Bergrede". Verschillende le den doden toezegging van een bijdrage. Evenals vorige jaren zal de vergadefring een gezellig karakter dragen. KATWIJK AAN ZEE a-o a-o a-o a-o a-o afgebr. AI Sladek A. J. v. Heeringen M. Sweris J. Huisman J. Zaalberg D. A. Eppinga J. Dreef C Klinkenberg P. Lepelaer J. Beij C. Teunissen J. dc Bree G. J. Dillen gesp. gew. rem. verl. pnt. Voetbal Zaterdagmiddag speelde P. C. en L. I haar eerste nederlaagwodstrijd tegen C. en H. I. C. en H. won met 4—3. Ruststand 1—0 voor P. C. en L. De prijzen voor deze nederlaagwedstrijden zijn te bezichtigen in de étalage van den heer De Man, kapper, Nieuwe Mare 11. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN CHR. JONGE BOEREN- EN TUINDERS- BOND „EENDRACHT MAAKT MACHT" Bovengenoemdo bond hield een algemee- ne ledenvergadering in de Chr. Landbouw school. Do voorzitter, de heer G. de Kruijf opende de vergadering met gebed en het lezen van een Schriftgedeelte. De notulen der vorige vergadering werden onveran derd vastgesteld. De heer J. de Jong, lid der vereeniglng, hield hierna een keurige inleiding over het onderwerp: „Het geld en bankwezen". Spr. ging eerst na de beteckenls van het geld als ruilmiddel van de verhandeling van goederen. Schetste de Nederlandsche Bank als de voornaamste circulatiebank, haar bevoegdheden, haar verhouding tot het rijk en haar verplichtingen tcgonovei geldwezen en verkeer. In de tweede plaats stond spr. uitvoerig stil bij het wezen van dc Coöp. Boerenleenbank, die in hoofdzaak is ontstaan ten behoeve van de boeten. Langdurig behandelde spr. vervolgens het al of niet loslaten van den gouden stan daard, inflatie en devaluatie, waarbij hij uitvoerig wees op de toestanden die zich dienaangaande in Amerika en Engeland hebben ontwikkeld. Na nog in dit verband het hypotheek- vraagstuk te hebben toegelicht, volgde een langdurige en geanimeerde bespreking over het zeer belangrijke en interessante onderwerp, dat van veel studie getuigde Na afdoening van nog enkele huishoude lijke zaken, waarvan wij vermelden, dat wederom vijf nieuwe leden tot de afdee ling toetraden, sloot de inleider met dank gebed. De eerstvolgende vergadering zal worden gehouden in December a.s BOSKOOP VOORDRACHTAVOND Door de afdeeling letterkunde, onderafd. dor M.V. en J.V. op G.G. zal op Woensdag 19 Dec. a.s. een openbare avond worden go- houden In de Geref. Kerk. „Kunstavond" een te groot woord, vandaar de minder mooie benaming „openbare avond." Het la de bedoeling, dat een der leden een lezing houdt over „Willem de Merode aïs 2. De notulen werden onveranderd en on der dank vastgesteld. Hierna volgde het opstellen van de groslijst voor de Staten verkiezingen. Hierbij kregen do heeren 1. W. Warnanr 268 2. C A Voltkamp 243:8. mi C Beekenkamp 223 4. P. A. Coljjn 157 st., 5. J. G. V. Es 133: 6. H. v. Zonneveld 122; Chr. Eggink lftl 8. T. Eikerbout 98; P J Zoogers 67; 10 T A. Goslinga 51 stemmen. Vervolgens' kreeg de heer R. v. Andol het woord. Deze sprak over Art. III van het Be ginselprogram: De Overhoid on de Wet Gods. Spr. begon op te merken dat In de zen tijd, mot het woord betjlnsol eigenaar dig wordt omgesprongen. Er is eigenlijk maar een heginsel. de eeuwige beginse len, die ons in Gods Woord geopenbaard zijn. Hierna gaf Spr. oen beschouwing over Staat en Kerk De taak der overheid is een andere dan die der kerk. Beide zijn ze ge bonden aan de ordinantiën Gods. Want in dien de Staat zich zou moeten richten naai de uitspraak der Kerk, zou rij hiennede haar verantwoordelijkheid verlieaen t Is evenwel zoo, dat het staatsgezag ten on zent, noch rechtstreeks, gelijk in Israël, noch door de uitspraak van oen 1 ge kerk, maar in de consciëntie beldo van Overheid en onderdaan aan do Ordinantiën Gods ge bonden is. Op dit onderwerp volgde een aan gename en frissch6 bespreking, waaraan verschillende personen deelnamen. Bij rondvraag kwam nog ter sprake de saJaris- regeüng der Gemeente. Bij eon volgende vergadering zal dit punt nader worden be sproken. Ook werd de aandacht gevraagd voor de circulaire dor N. S. B.. Uit de ver gadering kwam de wonsch dat de K. V. iets daartegen zal doen. Hierop werd de verga dering met dankgebed door den Voorzitter gesloten. VOETBAL Quick Boys I—Noordwijk I 4—0 Katiwijk IINoordwijk II 0—3 Katwijk IV—Quick Boys V 0—2- GRATIS RONDVLUCHT Naar men ons meedeelt is aan den héér B. v. d. Schee, die de K. L. M. een schemer lamp heeft aangeboden voor de Uiverbeman ning, een gratis rondvlucht aangeboden! GELOOFSVERVOLGING IN RUSLAND Donderdag a.s. 22 Nov. hoopt pred. L. Ro senberg uit Lods in Polen, 's avonds om half te spreken over: Het onbekende volk zijn godsdienstig leven en worstelen. Deze lezing zal gehouden worden in de zoal voor Cv-. Prot. Belangen aan de Voorstraat STAND DER WERKELOOSHEID Opperlieden 22, Grondwerkers 60, Timmer lieden 31, Metselaars 23. Fabrieksarbeiders, 9 Los-arbelders, 117 Landarbeiders 81, Vis- sahera 40, Stokers 8, Binnenschippers 9 reisgezellen 4. Schildert 12, Machinisten 1, Los-arbeiders (venters) 4, Scheepsmakers 7, Machinebankwerkers 1, Loodgieters 3, Broodbakker 3, Tuinlieden 1 Smeden 1, Sla ger 1, Molenaar 1, Bloemist 1, Kantoorbe diende 1, Stucadoors 3, Mandenmaker 1, Autogeënlascher 1, Kuipers 7, Motordrijver 1, Dienstmeisjes 8, Werksters 2, Winkelbe diende 1, jongens 14, meisjes 20 totaal 491. DE TREILVISSCHERIJ Voor de Trellvischerij is de afgeloopon week niet ongunstig geweest. Er werden behoorlijke prijzen gemaakt Waarschijnlijk echter dat straks wanneer meer loggers gaan treilen, de prijzen wol weer zullen zakken. KOUDEKERK EEN MOOI RESULTAAT De op Woensdag in de koorzaal der Ned. Herv. Kerk gehoudon bazar van de Vrouwen vcreeniging „Do Liefde Sticht", heeft opge bracht f 615. VOETBAL Zaterdagmiddag speelden op eigen terrein de Koudekerk odspiranton tegen do Kat- wijk-adspiranten. Onze plaatsgenooten won nen deze wedstrijd met 3—2. HAZERSWOUDE DE WERKLOOSHEID. Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling alhier staan als werkloos In geschreven 164 personen, waarvan 56 steun trekkend. AMBTSDRAGERS GEREF. KERK. Voor de verkiezing wegens periodieke af treding van een ouderling en een diaken bij de Geref. Kerk alhier zijn door den kar- keraad candidaat gesteld voor ouderling de heeren P. J. Bogaards en Y. Bol, en voor diaken do heeren Ph. de Gelder en Joh. Pelg. KOSTELOOZE INENTING. Zaterdag 1 December a.s. zal er gelegen heid zijn tot koatelooze inenting on her inenting. Men vorvoego zich hiertoe dos v.m. tusschen 9 en 10 uur ten huize van Dr. J. C. K. Zoete en verzuime niot het trouwboekje mede te brengen. COLLECTE. De collecte gehouden aan de huizen voor de Samenwerkende Zendingscorporatiën te Oegstgeest heeft opgebracht f 210. CHR. MANNENVEREENIGING. Woensdagavond 7 uur hoopt voor de Chr. Mannenvereeniging in het lokaal Salvatorl op to treden Ds. Rijnsburger van Oud- Beijerland. LEIMUIDEN DE AS. WINKELWEEK Van 22 November t. m. 5 December a.s. In 't café van den heer van Graas had de laatste vergadering plaats van het tweede Leimuidenscho Winkelwook Comité. Thans is het Bestuur als volgt samengesteld. Voor zitter de hoor Ph. Muys, secretaris, do heer C. Buikx, ponnigmeester de heer A. Horree. Bestuursleden do hoeren C A. Beuk, K. Stigter en C. de Bruyn. De voorzitter, de heer Muys, deelt o.m. mede, dat Donderdag 22 November a.s. de opening van de winkelweek des n.m. te vier uur zal geschieden door den burgemeester in de groote zaal van don hoer J. Sneeboer. Op 22 November des n.m. om 3 uur zal St. Nicolaas woder door de schoolkindereu vanaf het station worden gehaald. Do stoet zal worden opgeluisterd door een muziekcorps .St. Nicolaas zal niet niot zoo'n groote route maken als verloden jaar. Hij zal alleen maai' door bet dorp gaan tot de R.K. Kerk, natuurlijk vergezeld van zijn trouwen knecht, terwijl ook het Oosteinde in de route zal worden betrokken. De Commissie is er ook in geslaagd om de band te leggen op een heel mooie film. Des nam. zal voor de kindoren vertoond worden de film „Mooi Nederland" en des avonds zal vertoond worden een reis film. Deze voor stellingen zullen plaats hebben op Donder dag 29 November in do zaal van den hoer J. Sneeboer rosp. te 4 uur en te 7% uur n.m. Het batig slot van deze avond en middag- voorstolling zal ten bate komen van het Plaatselijk Crisis Comité en van do Ver eeniglng voor noodzakelijke ziekenhuisvor- pleging „Draagt Elkanders Lasten". Na nog enkele mededoelingen to hebben gedaan omtrent enkele dingen alleen van belang voor de deelncmenden sluit do voor zitter de vergadering. LEIDSCHENDAM WINKELWEEK Hedenmorgen vergaderde de -winkeliersverceoi- ging voor de laatste besprekingen betreffende de te houden winkelweek. De Voorzitter der commissie de heer J. Schuyt heette de aanwezigen hartelijk welkom, sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst en hoopte dat de besprekingen amicaal en zakelijk zullen zijn. Spr. zeide dat de commissie niet stil heeft ge zeten Aan de sigarenwinkeliers werden bewijzen uitgereikt dat de Minister hun dispensatie heeft ge geven voor de winkelweek om bonnen uit te rei ken. Spr. meent stellig dat het niet noodig is, maar dan zijn we verantwoord. Verder deelde de voorzitter mede dat daags voor de opening der winkelweek aan alle inwoners dezer gemeente een circulaire met gratis bon per post zal worden bezorgd. Verder verschijnt er in den loop der week nog een courant. Elke deelne mer krijgt twee vlaggetjes, die het eigendom der vereeniging blijven. De burgemeester heeft zich be reid verklaard de winkelweek te openen, welke plechtigheid zal plaats hebben Vrijdag 23 Novem ber des avonds om 8.30 uur in de rijwlclzaak v. Haasteren, Damlaan. Donderdagavond scheo 6 en 7 uur moeten de prijzen aldaar bezorgd worden. Hierna las de heer v. d. Togt, secretaris der ver- eenlging. de lijst der prijzen voor en gaf tevens een overzicht van de vereeniging: in 1932 waren er 15 deelnemers en werden 3000 bonnen verkocht, 1933 22 deelnemers en 4400 bonnen, in 1934 28 deelnemers en begonnen met 4400 bonnen. Aan het publiek worden bonnen verstrekt. Tevens gaf de voorzitter eenlge inlichtingen hoe men met de bonnen moest handelen. Er werden nog eenige vragen gesteld, waarop een gezellige gcdachtenwisseling volgde. Niets meer te bespreken zijnde sluit de voorzitter de vergadering, na allen bedankt te hebben voc~ J* opkomst en gemoedelijke bespreking. Hij we< In zijn sluitingswoord op dat men Vrijdagavond om half negen binnen moet zijn, daar tijdens de rede van burgemeester Keyzer de deur gesloten wordt. Na elkander veel succes toegewenscht te hebben ging men in de beste stemming huiswaarts. Er werd nog besloten de niet-afgehaalde prijzen aan het plaatselijk crisis-comité af te staan. NOORDWIJK GEMEENTEREKENING 1933 Do gemeenterekening 1933 is voor eenlge weken aan den raad aangeboden en zal ongetwijfeld in de eerstkomende raadsver gadering worden vastgesteld. Wij ontl oenen hierbij eonige cijfers aan deze rekening. Op deze rekening worden op don gewo nen dienst verantwoord een bedrag van 942.568,98 aan inkomsten en een bedrag an van 873.617,41 aan uitgaven, zoodat er op den gewonen dienst een batig 6ftldo is van f 68.951,57. Op den kapitaaldienst zijn verantwoord aan inkomsten 559.934,83 en aan uitgavon 734.921,05, zoodat de kapi taaldienst oen nadeelig saldo heeft van 174.985,22. Al onmiddellijk treft bij het bezien van deze cijfers het ongewoon groote batig saldo op den gewonen dienst, ongewoon ze ker in dezen crisistijd. Als men do cijfers van de rekening wat nader beziet, blijkt, dat men met hot daaruit trekken van con clusies voor de financieele positie van de gemeente voorzichtig moet zijn. Dit saldo is immers bijna uitsluitend het gevolg van een factor, die in de toekomst niet meer kan terugkeeren. Toen de begrooting 1933 werd opgemaakt had onze gemeente nou nimmer meer bijdragen gehad van het rijk in do kosten van steunverleoning en werk verschaffing, dan 25 pet., later 30 pet. Tij dens het jaar 1933 kwam er eon geheel nieuwe regeling voor hot verloenen van steun van ij losweg e in de kosten van steun- verleening en werkverschaffing voor work loozen. Als gevolg van deze regeling, waar op do gemeente bij het opmaken der be grooting 1933 in het geheel niet had kun nen rekenen, werd het subsldie-percentnge in deze kosten voor de gemeente Noordwijk verhoogd van 30 pet. op 76 pet. Dit verschil in percentage toegepast op den uitgaaf voor Kteunverleening en werkverschaffing van bijna 200.000,— maakt bijna het geheels batig saldo op den gewonen dienst 1933 uit. Ter zake van de gemeentebedrijven zijn in den dienst 1933 verantwoord dc volgen de bedragen: Van het Electriciteltsbedrljf aan winst 11761,71, aan vergoeding voor het hebben van kabels In gemeoniosroncl 10.778,50, aan vergoeding voor bertuurs- onkostcn 1500,—. Van het gasbedrijf aan winst 30 939,94, aan vergoeding voor het hebben van buizen in gemeentegrond 9993,en aan vergoeding voor bestuurs- onkosten 3000,—. Van het waterleidingbe drijf aan winst 11.058,21, terwijl dit be drijf geen vergoeding aan de gemeentekas hotaalt voor bostuursonkoston en voor liet hebben van buizen in gemeentegrond. Al leen aan baten van do drie gemeente-bedrij ven ia dus in totaal aan den gewonen dienst 1933 een bedrag ten goede gokomen van rond f 80.000.—, een bedrag, dat zich in de eerstkomende jaren ook wel niot zal herhalen. Verantwoord is voor het openbaar lager onderwijs met inbegrip van de onderwijzers salarissen 8.756,85) In totaal f 15.924,8* Aan kosten van bijzonder lager onderwijs is besteed 63.078,43. Vergeten moet hierbij niot worden ,dnt er op do bijzondere scho len, ongeveer 1450 leerlingen zijn en op de openbare school ongeveer 120. OEGSTGEEST CHR. HIST. KIES VEREENIGING Voor bovengenoemdo Kiesvereen. trad Vrijdagavond in „Irene" alhier op ds. Groot Enzerink, Nod. Herv. predikant te Leiden, met het onderwerp: „De taak dor Over heid". Als uitgangspunt voor zijn betoog kie9t spr. hot bekende en veel bccritisoerde Art. 36 der Ned. Geloofsbleijdenis. Volgens spr. slaat dit art. tegenwoordig in hot middel punt der belangstelling. Tweeërlei stand punt kan men ten opzichte van dit artikel innemen: mon kan oon gedoelto schrappen of hot Artikel geheol negoeren. Volgens spr. hebben do Antirevolutionairen het eerste gedaan. Zijns inziens moot in abnormale omstan digheden dit artikel ton volle worden ge handhaafd. Spr, poneert do stelling, waar mede wo hot ten volle eons kunnen zijn, dat do overheid or om der zonde wil ls. Hij kiest partij togen do volkssouvoroiniteit. Wel aanvechtbaar was sprekers bowering, dat Kerk en Staat oon eenheid behooron te vormen. Eindelijk kwam spr. tot de bohandeling van do moeilijkheden bij do consequente toepassing van Art 36 on wijst daarbij op Art 171 van de Grondwet, waar de rechten \an do Kerk worden gewaarborgd. Hij komt tot do conclusie, dat do taak der over heid bestaat in lint. uitstrekken van don arm over gohool het volle. Volgons spr. zul Ion dan do maatschappelijke togonstollln- gen worden ojigohovon. Nadat een paar aanwezigen nog vragen hadden gestold, die door spr. worden beant woord, sluit dezo do bijeenkomst mot dank gebed INBREKERS HEBBEN BEKEND In aansluiting op hot bericht van Zater dag j.l. omtrent de door de Politie alhier aangehouden twee personen, die do ge- meonte on omgoving met inbreken onvoilig hebben gemaakt, kan nader worden go- meld, dat zij thans hebben bekend alhier negen inbraken to hebben gepleegd, bene vens vorschlllende inbraken in de gemeen te Leidon. Eon derdo persoon, genaamd F. B., oveneons uit Lolden, is in arrest gesteld, wegens heling van voorwerpen afkomstig van bovenbedoelde Inbraken, Tevens zij gemeld, dat eerstgenoemde twee personen bij hun aanhouding leder In hot bezit waren van een geladen revolver en verschillende inhrokerawerktulgon. Het onderzoek wordt voortgezet en uit verschillendo aanwijzingen blijkt, dat zij nog voel meer op hun kerfstok hebben. RIJNSBURG WERKLOOZEN Bij de correspondent der arbeidsbemidde ling staan momenteel 52 werkloozen inge schreven. GODSDIENSTOEFENING Woensdag 21 Nov. nam. 7 uur hoopt In de Ned. Herv. Kerk op te treden ds. J, H.. Engel van Alblasserdam. VEIUNGVEREEN. FLORA Donderdag a.s. zal de Voillngvereoniging NOTABELEN Naar we vernemen zal Woensdag na de godsdienstoefening de stemming voor No- tabelon gehouden worden. Aftredend zijn de heeren G. Vos, C. Kromhout en J. II. don Haan, welke laatste wegens vertrok uit de gemeente niet herkiesbaar is. BEGROOTING De bij de gemeenteraad ingediende be grooting over 1935 sluit voor de gewone dienst in ontvangst en uitgaaf met een be drag van 169.127,45 en wat de kapitaal- dienst betreft wordt een ontvangst gb- raamd van 77.209,15 en uitgaven van 76.021,te, alzoo een batig saldo 1188,10. Als een der belangrijkste posten, wei duidelijk de crisis aantoonend, melden we de werkloozcn-ondersteuning. SASSENHEIM VOETBAL. Ter Leede II spoelde tegen Quick Boys III en won met 5—1. De Ter Leede juniores speelden tegen de S.C.O. juniores en won nen met 11—1 GESLAAGD Voor het technisch gedeelte Diploma A van don Bond van Reddingsbrigades zij» geslaagd de heeren P. Ie Grand, G. Kuyleu- burg en J. Overvoordo. PREDIKBEURT Chr. Geref. Kerk. Nam. 7.30 uur. Ds. Bijle- veld van Haarlem. Bevestiging van ambts dragers. A.R. KIES VEREENIGING. We herinneren nog aan de praatavond van do. A.R. Kiesvereeniging „Nederland Oranje" welke morgenavond te 7.15 uur precies in Concordia gehouden zal worden. Spreker de heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer. „KRING EN RING" Woensdagavond vergadert de Kring van de Meisjesvereen. op G. G. en do Ring van do Jongel. Vereen, op G. G. „Sassenheira" In Concordia. Spreker Ds. P. D. Kuiper. Onderwerp: „Het Verbond". Aanvang halt acht VOORSCHOTEN RAADSVERGADERING TWEE BELANGRIJKE AGENDAPUNTEN Als punt 13 wordt aan do agenda der op 21 dezer te houden Raadsvergadering toe gevoegd: Behandeling der Begrootingon van de Ge meente en van de Bedrijven voor 1935; en als punt li: Voorstel tot vërhooging van diverse belastingon. LEZING Ds. KNOOP Op uitnoodlging van de Orgelcommissie der Geref. Kerk trad Vrijdagavond in het kerkgebouw on Ds. Knoop, van Delfshaven, met het onderwerp: „Hot lijdon In de we reld". Na gebruikelijke opening door don Spr., ving dezo zijn rede nan. Een van de vele vragen waarmede de geest der monschen geworsteld heeft, zegt spr. on nog worstelt is. Waarom is liet lijdon in do wereld. Vroeg of laat komt dezo vraag tot ieder en slaat haar bloedige wondon. De antwoorden zijn reeds eeuwen geleden gevonden maar niet tegenstaande blijft het altijd in ons vragen. Spr. gaat verder de gebruikelijke antwoor den ontleden, bv.: het lijden is een straf'op de zonde en het lijden is noodzakelijk Radio Nieuws. maandag -9 november Programma 4: £.-12.20 Bon dor Duitache zen ders; 12.20—14.20 l.uxemburg14.5015.20 Ka- lundborg of Luxemburg; 16.2017.20 Deutuchl- «onder; 17.2J-18.24i Brui-sol Fr; 18.20—19.30 Dei tsohlundBonder; 19.2021.05 Luxemburg; 21.05 -22.50 rarUs tttadio; 22.50—afl.: Stuttgart Programma 4: S.t 98.30 Partje Radio; 11/J5— 17.85 London Reg; 17.3518.20 Droitwich; 18.20 10.50 Stuttgart; 29.6022.20 London Reg; 22.2-J23 Droitwich; J!8afl.: Londen Reg DINSDAG 30 NOVEMBER Programm» 3: 812..20 Een der Dult6che sen ire; 13.30—14.20 Brumal Fr; 14.35—15.20 Ka- lundborg of Luxtmburv; 15 2017.20 Deutac'il- nonder; 17.20—19 35 Etruescl VI; 19.35—20.2-J Deutrchl-sendor; j0.20--22.20 Brussel Fr; 22.20 afloop: Stuttgart Programma 4; 8.208T>0 Partje Radio; 11.06— 17.35 Londen Rog; 17.35—18 20 Droitwich; 18.20 —19.20 Deutschlandsendifv; 10.2020.20 London Reg; 20.2021.50 Droltwét'h; 21.50—afl.: Londen Reg. Agendlia Woensdag 21 November. Krirk Heerengracht, 8 uur. Predikant Rosenberg spreekt over Polen. voor do groei van do menscthenalel. Duide lijk toont spr, aan. dat detw antwoorden zonder meer niet te aanvaarden zijn. Zij mogen rust geven aan de buitenkant, van binnen in ons blijft de noodklok lulden. Mon zegt, dat God door het leed den mcnsch wO opvoeden en hei.Vgen. Zonder meer ls ook dit antwoord niet te aanvaar den. Het leed maakt de meeste mensohen hard, zelfzuchtig en koud. Spr. neemt z'n gehoor daartoo mee naar z'n arbeiderswijk in de stad, waar menschcn zitten, die drië Jaar werkloos zijn; en naar het groote stads ziekenhuis. Het antwoord op cleze groote vraag ziet spr. in de lijdcnsge-italte van den vollen mensoh Job. Niet h«t tamme menschklnd, wat wij van hem gemaakt hobbon, die zegt: ,.De Heero heeft gegeven, do Hooro hooft genomen, de Naam ties Hee- ron zij geloofd"; maar de volle Job, éUe door vraagt, dwars door de pasklare antwoorden van vrouw on vrienden heen en itk'oor de bliksem het antwoord krijgt van God.. Vrouw en vriondon gaven hem de traditionele ant- woorden. God antwoordt Job eerst does- hem do vraag to stellen: „Waar waart gijl toen lk do wereld grondvestte" en gaat ziel» dan verklaren uit hot boek der schepping: en Job leert hieruit, dat alles Gods gehelai Is, dat hot lijden en vragen dienen moet om te erkennen, dat God God is. Job legt de 'hand op dc mond en ziet zich ook in het lijden als Gods eigendom en roept uit: ,Blet liet gehoor hob lk U gehoord, maar nu ;zlot U mijn oog". Job had berouw in stof ien osCh. God geeft geen oplossing van de vra» gen, maar wol verlossing van het vragcin, om te ruston aan het Vaderhart. Tenslot|ol wijst spr. op Hem, waarvan Joh de schaduw is, Jezus Christus, Die eenmaal uitriep: Mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten? Hij geeft Zijn kinderen volkomen verlosw sing uit hot lijden, zoodat»de uit het vragen verloste monsch zegt: „Ik wil altijd dien weg wel gaan. maar nooit meer zonder U". Met een vors van Nelly van Kol: „Wan del maar stillokens achter Hem aan" ein digt Ds Knoop zijn met groote aandacht ge volgde rede. De avond, welke afgewisseld weTd door piston- en clarinctsolo met orgelbegeleiding word door don spr. met dankgebed gesloten. Rechtzaken. Haagsche Rechtbank VRIJSPRAAK VAN VERDUISTERING Voortgezet werd de zaak tegen B. N„ chauffeur te Leiden, die op 7 Sept terecht stond wegens verduistering van f35 ten nadeele van zijn patroon J. J. G. Verdachte gaf toe de geinde gelden tot boven genoemd bedrag niet te hebhen af godragen. Hij beriep c'r zich op een tegen- voi'dorlng op don patroon te hebben. De ol- cficior van Justitie had tegen verd. 2 maan den gev. straf geëischt. gezien «en nog voorw. gov. straf. Spr. wilde zijn aanvan kelijke eisdh terug nemen en eischte thans 25 sub. 25 dagen hochtonis. Do Politierech ter Mr. v. d. Boom sprak vord. vrij. De verdediger Mr. Tj. Schaper uit Leiden. sJoot zich hierbij aan. INGEZONDEN STUKKEN MORGENKINDERVOEDING „JERUEL" Geachte Redactie. Mogen we nog eens een keer een plaatsje vra gen in Uw blad. Bij voorbaat onzen hartelijken dank. Sinds gerulmen tijd hebben we niets vermeld omtrent de kindervoeding. Dit beteekent evenwel niet. dat deze op non-actief is geweest. Geduren de den geheelen zomeT is de voeding op volk kracht doorgegaan. Maar nu staat dc winter voor de deur era is de kindervoeding niet minder nooigs Daarom v,&agen we oog eens bij den aanvang der wintercampeigne dringend om de medewerking van de burgerij, die ons nog altijd in staat heeft gesteld, dit mooie wvrk te doen. Elke ochtitnd om 8 uur komen er ongeveer 80 kinderen, die gevoed worden voordat de school begot en dit aantal wordt in den winter steeds grooter. Dc voeding is voor kinderen v a o alle gezindten. Komt U toch eens kijken, het is zeer zeker de moeitt waard. Wie bet eentnaaJ gezien heeft, vergeet het nooit weer. En wanneer onze collectrices langs de huizen gaan om Uw geven in te zamelen, bedenk dan eens. welk een vxwrecht het is. in dezen tijd met een goed gevulde maag aan het werk te kunnen gaan. Laat haarnet tevergeefs bij u aanbellen, maar geeft, wat U missen kunt. Ook bijdragen op ons gironummer 150753 zijn van harte welkom. De kinderen kragen alleen boterhammen en wanne melk. Zijn <«r ook leveranciers, die bereid zlln om ons voor de kinderen een versnapering te verschaffen, in de vorm van een meubileering op dc boterham? U karnt zeker zijn van de dank baarheid der arme klténen. Tevens zouden we langs dezen weg gaarne onzen dank betuigen iian de ons onbekende geef ster. die verleden winter ons elke week gortepap verstrekt heeft voor de kindervoeding. Wij hopen, dat zij langs dezen weg1 onze dankbaarheid voor haar sympathiek medevoelen in ons kinderwerk wdl aanvaarden. Door dit weric komen we natuurlijk herhaaldelijk aanrakiog met de allemrmsten en ons bereiken dan ook zeer vele dringende verzoeken om kle dingstukken en schoeisel, dekens, enz. AJHcht zijn c«\der de lezers van dit blad wel, die kleedog- stukken kunnen missen, die zij zelf niet meer ge bruiken. Wanneer U dan Mo. 1743 opbelt, zullen t die graag laten afhalen. Wij vertrouwen, dat ook dit beroep op Uw aller medewerking niet tevergeefs zal zijn, opdat veel leed gelenigd worde. Met dank voor de plaatsing J. VERKERK Mddelste^p acht 3, Tel. 1743.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6