MAANDAG 19 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HITLER ALS OUDSTRIJDER Gesprek met Fransche oudstrijders „Wij zullen ons neerleggen bij elk resultaat van het Saar- plebisolet" Twee kopstukken van de Fransche oud- strijdersbeweging, Goy en Monnier, die on vermoeid streven naar het meer actief mee doen van de oudstrijdersbonden aan de Fran scire politiek, hebben te Berlijn een onder houd gehad met Hitier. Zij publiceeren dat onderhoud in de „Matin". Wat Hitier volgens dat verslag heeft ge zegd, wekt nogal opzien te Parijs. Hij zeide ojn., dat Duitschland er niet aan denkt de volksstemming in het Saargohied door geweld te verstoren. „Hoe het plebisciet ook moge uitval len, wij zullen ons voor het resultaat ervan buigen." Hitler had enkele maanden geleden een programma aan den Quai d Orsay voorge steld voor het regelen van alle eventueele moeilijkheden. Maar hij had daarop geen antwoord gekregen. Wat de territoriale herziening aangaat, zei Hitier aan geen grensversdhuivmg te denken. Het zou geen zin hebben elke twin tig of dertig jaar om Elzas-Lotharingen te vechten. Hoe kan men denken, dat het tegenwoordige Duitschland er een gebied bij wil hebben, dat altijd overlast geeft en bo vendien een bevolkingsdichtheid van 237 per ierkanten kilometer heeft. Dat zou den toe stand van Duitschland nog verergeren. Hitier wees er ten slotte op. dat hij. even als de beide genoemde Fransohen, vier jaren aan het front had gestaan en dus evenals zij of nog beter, omdat Duitschland verlo ven heeft, de verschrikkingen van den oor log kent. Zij die tegen den vrede zijn en toenadering trachten te beletten, zijn niet degenen, die in een nieuwen oorlog in de vuurlinie zouden staan maai* profijttrekkers. Zijn, Hitiers, werkprogramma is van dien aard, dat de man, die het door hem ge stelde doel weet te bereiken van het Duit- sche volk een veel grooter monument zal krijgen dan een roemrijk veldheer na nog zooveel overwinningen. De interviewers voegen bij hun verslag het commentaar, dat zij wel geen voedsel willen geven aan illusies, maar aan den anderen kant kunnen zij niet toelaten, dat een ontzenuwende paniek om zich heen- grijpt. Daarom hebben zij Hitiers woorden gepubliceerd, die natuurlijk slechts waarde hebben als de daden volgen. Duitsche persdag Goebbels prijst de bladen weer. Zondag werd in het Herrenhuis te Berlijn de eerste Rijkspersdag van het Rijksver- bond der Duitsche Pers gehouden. De voor zitter Weiss deelde in zijn openingswoord mede. dat hij een telegram van trouw aan Adolf Hitler had gezonden. Voor de eerste maal was de Duitsche pers een eenheid ge worden, die zich niet meer liet leiden door concurrentiezucht, doch zich ondergeschikt maakte aan een hoogeren politieken wiL Vervolgens was het woord aan den Rijkspropaganda-mmister Dr. Goeb bels, die de op de Duitsche pers geoe fende critiek grootendeels weerlegde en als zijn meening te kennen gaf, dat de aanvankelijke gebreken waren overwonnen. De eentonigheid der Duit sche dagbladen, waarover men in het (begin zoo dikwijls geklaagd had, was verdwenen. Tusschen pers en staat was weer een positieve verhouding ontstaan. Tenslotte hield de Rijksperschef der N. S. D. A. P., Dr. Otto Dietrich, een rede over de beteekenis der Duitsche pers- en redactie- wetten, die den journalisten een journa listieke grondwet hadden gegeven in natio- naal-socialistischen geest. De vlootbesprekingen te Londen Japansch antwoord ontvangen. Uit Londen: Het Japansche ant woord op de laatste Engelsche voor stellen tot regeling van de vlootkwes- tie is thans te Londen ontvangen. Naar verluidt is er weinig hoop, dat dit antwoord bevredigend is voor de Engelsche delegatie, die de onderhan delingen voert. Berlijn partij-centrum Niet met het ,3ruine Hols". Uit Berlijn: Adolf Hitler heeft een decreet uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat de kanselarij van de Na- tionaal-Socialistische Partij zich te Berlijn moet bevinden. Dit beteekent dus het einde van het Bruine Huis te München als centrum van de nat.- soc. beweging. Tweede en Derde Internationale Nog geen eenheid. Uit Parijs: De te Parijs vergaderde Exe cutieve der Socialistische Arbeiders Interna tionale is niet tot overeenstemming kunnen komen omtrent het aanbod der Communis tische Internationale tot gemeenschappelijke actie. Tenslotte werd besloten, dat de afzon derlijke aangesloten organisaties de vrijheid hebben om naar omstandigheden te han delen. Eenige delegaties spraken zich echter uit voor een spoedige hervatting der onderhan delingen, die tot een volledige fusie tus schen de beide Internationales zouden kun nen leiden. Een desbetreffende resolutie werd onderteekend door de delegaties der socialistische partijen van Zwitserland, Ita lië, Polen, Rusland, Oostenrijk en Frankrijk. VLIEGMACHINE TEGEN BERG TE PLETTER GEVLOGEN Uit Los Angelos: Tijdens een vlucht door een laag hangende dikken mist is de piloot van een passagiersvliegtuig Zaterdag zonder dit te merken in volle vaart tegen de helling van een berg aangevlogen, met het droevig gevolg, dat de inzittenden!, drie mannen en een vr~'"~ 'gedood werden. FLANDIN WIL TERUG Van bescherming naar vrije concurrentie De a.s. economische onderhandelingen De Fransche minister-president Flandin heeft tegenover een medewerker van de „Paris Soir" gezegd, dat de regeering slechts korten tijd het volle vertrouwen noodig heeft. Daarna kan men oordeelen. Den voor rang hebben de arbeiders. Daarmee komt de kwestie van de immigratie en de uitwij zing van buitenlandsche arbeiders ter spra ke gebracht. Ook de kwestie van de vervan ging van bepaalde arbeidersgroepen wordt acuut. De regeering wil een algemeene oplos slng en heeft derhalve een speciale inter ministerieels commissie onder leiding van Herriot benoemd. Deze commissie heeft intusschen reeds de kwestie van de beperking van buitenland sche werkkrachten en verbetering der ar beidsvoorwaarden der Fransche arbeiders onderzocht. Naar semi-officieel wordt mee gedeeld, zijn reeds resultaten waar te ne men, daar het aantal buitenlandsche arbei ders van 1.500.000 in 1932 is gedaald tot 811.000. Verdere maatregelen zijn echter nood zakelijk, daar nog steeds 366.000 Fransche arbeiders geen werk hebben. In de voornaamste plaats aldus Flandin zal de regeering zich bezig houden met de economische crisis. Men leeft in een abnormalcn tijd en moet langzamerhand terugkeeren tot normale economische practijken. Indien hij heeft gesproken van terugkeer naar do georganiseerde, gecontroleerde en beschermde vrijheid, dan heeft hij daar mede willen zeggen, dat het systeem van den dwang bankroet is gegaan en dat de staat niet mag voortgaan met het voortdurend in het economisch ge beuren ingrijpen door kunstmatig hoog houden der prijzen. De concurrentie moet weer een rol spelen. Om den bui- tenlandschen handel een nieuwen prik kel te verschaffen, moeten de partijen tot concessies bereid zijn. In dezen zin zullen de aanstaande economische on derhandelingen gevoerd worden. Uitstel zitting Volkenbondsraad Naar het Volkenbondssecretariaat mede deelt, heeft de voorzitter van den Volken bondsraad, Benesj, na ruggespraak met den secretaris-generaal van den Volkenbond en op verzoek van den voorzitter der Commis sie van Drie, Aloisi, besloten, de buitenge wone vergadering van den Volkenbonds raad, die aanvankelijk was vastgesteld op 21 Nov., eenige dagen uit te stellen, om den arbeid van de Saarcommissie te verlichten. Het juiste tijdstip der vergadering zal den raadsleden zoo spoedig mogelijk worden medegedeeld. Henderson naar Genève Uit Parijs: De voorzitter van de Ontwape ningsconferentie Henderson, die Vrijdag te Parijs is aangekomen, is Zaterdag naar Ge nève doorgereisd. Hij heeft geen onderhoud met officieele Fransche instanties gehad. Toenadering tusschen Praag en Weenen? Uit Parijs: De .Agence Economique en Financière" schrijft, dat een toenemende ontwikkeling der betrekkingen tusschen Praag en Weenen worden waargenomen. De Tsjechische minister van buitenlandsche zaken, Benesj, is volgens het blad een aan hanger van een derdelijke toenaderingspoli tiek. Hij zou reeds een plan hebben uitge werkt, dat zoowel de economische als de politieke betrekkingen tusschen de beide landen bestrijkt. Er zou ook sprake zijn van een aanstaand bezoek van den Oostenrijk- sche minister van buitenlandsche zaken aan Praag, hetgeen do sympathie van Pa rijs en van Rome 'zou wegdragen. Schuschnigg te Rome In een tafelrede heeft Mussolini Zaterdag gezegd: De ervaringen van den laatstentijd hebben bewezen, dat de Italiaansch-Oostcn- rijksche vriendschap een waarborg voorden vrede en de rust van Europa vormt, zonder het tot stand komen van vriendschappelijke betrekkingen met andere landen te belem meren of te verhinderen. Kardinaal Gasparri overleden Uit Rome wordt gemeld, dat kardinaal Gasparri, de vroegere staatssecretaris van het Vaticaan, aan de gevolgen van een long ontsteking is overleden. Woensdag j.l. heeft de kardinaal nog op het Internationale Congres der Katholieke Juristen een referaat gehouden over een der belangrijkste werken uit zijn leven, n.l. de codificatie van het Kanonieke Recht voor de Latijnsche Kerk. De 82-jarige kardinaal liep bij die gelegenheid een bronchitis op. Toen hij door kardinaal Pacelli als staats secretaris werd opgevolgd, werd hij een der stuwende krachten voor de verzoening van Vaticaan met Quirinaal. Matoesjka niet geestesziek Uit Boedapest: Over het resultaat van het onderzoek der gerechlsdokters naar de toe rekeningsvatbaarheid van Matoesjka wor den reeds bijzonderheden bekend. De dok ters hebben vastgsteld, dat Matoesjka een uitstekend verstand, veel positief weten en een ongewone fantasie heeft, die zich vaak uit in zijn waanzinnig aandoende plannen. De dokters hebban vastgesteld, dat Ma toesjka noch in zijn vroeger leven, noch tijdens den aanslag van Bia Torbagy aan een geestelijke stoornis leed. De beleefdheid en de grootheidswaanzin, die hij toonde bij het proces, zijn voorgewend. Echter zijn da artsen er wel van overtuigd, dat zijn gees tesgesteldheid sterke exessen vertoont. De motieven tot den aanslag worden door do gerechtsartsen aldus weergegeven, dat Ma toesjka sedert 1913 het plan had, door spoor wegaanslagen enorm opzien te verwekken Do artsen rekenen hem tot de jjroep ernstig gedegenereerden, doch niet bij de geestes zieken. LUCHTVAART-TENTOON STELLING TE PARIJS De vertegenwoordiging van Nederland Uit Parijs: In het Grand Paleis wordt op het oogenblik de door den President der Republiek geopende Fransche luchtvaart tentoonstelling gehouden. Het is de veer tiende maal, dat te Parijs een dergelijke tentoonstelling is georganiseerd en nimmer tevoren bestond er voor haar zooveel belang stelling als thans. Ongetwijfeld is dit het gevolg van het feit, dat ook door de Lon den—Melbourne-race de belangstelling van het groote publiek voor de luchtvaart is toe genomen. Do Fransche luchtvaart is sedert andere half jaar in de „Air France" vereenigd. Zij werkt met andere Europeesche luchtvaart diensten samen en exploiteert tal van dien sten. o.a. op Noord-Afrika, naar Saigon en naar Chili. De directie der ,tAir France" streeft er thans naar op alle lijnen de modernste, ma chines in dienst te stellen, gebouwd voor de speciale behoeften van elke lijn. Een uitge breid programma voor den bouw van de snelste en comfortabelste vliegtuigen wordt thans uitgewerkt. Alle vliegtuigen worden in Fransche fabrieken gebouwd. Ook deze nieuwste modellen zijn geëxposeerd. Verder is Frankrijk vertegenwoordigd door groote transport- en oorlogsvliegtuigen en een groot aantal sportvltegtuigen, die, zoo wol door de inrichting als door de betrek kelijk lage prijzen, sterk do aandacht trek ken. Van dc buitenlandsche inzendingen op deze luchtvaarttentoonstelling noemen wij de vertegenwoordiging van Nederland. Deze bestaat voornamelijk uit een inzen ding van de departementen van Waterstaat en Defensie luchtfotografie en de toestellen voor het in kaart brengen van luchtfoto's en uit de commercieele deelneming van de N.V. v/h B. Bosman uit Rotterdam, met een nieuw model uitlaat-buizen van roestvrij Het valt op, dat noch Fokker, noch Kool hoven op deze rentoonstelling vertegenwoor digd zijn. De vlucht van de „Uiver" naar Melbourne heeft ook in Frankrijk indruk Eemaakt, heeft In de Fransche pers groote ewondering voor de Nederlandsche lucht vaart doen ontstaan. Het is jammer, dat men hiervan op deze tentoonstelling niets kan terugvinden. Het is ons niet mogen ge lukken de redenen te vernemen van het af wezig zijn van de Fokker- en Douglas- zoo wel als van de Koolhoven-machines. De heer Fokker schijnt Dinsdag te Parijs te zullen aankomen en dan in den loop van de week met de voor Zwitserland bestemde Douglas- machine, die dezer dagen te Cherbourg aan komt en door Sillevis gevlogen zal worden, op Le Bourget, demonstratievluchten te la ten houden. Verder worden hier Maandag de heer Ples- man en eenige zijner medewerkers van de K.L.M. verwacht om met andere KJL.M.- vertegenwoordigers in het buitenland be sprekingen te houden. Groote overwinning van Paraguay in den Chaco Te Asuncion wordt medegedeeld, dat twee verpletterende overwinningen, die Zaterdag door de Paraguaysche troepen werden be vochten, nl. bij Ballivian en Guachalla in den Chaco, voor Paraguay den weg heb ben gebaand voor een opmarsch langs de rivier Pilcomayo naar de stad Villa Montes. de voornaamste voorzieningsbasis van Boli- vië. Verzekerd wordt, dat de Boliviaansche nederlaag volledig is geweest, nadat de Pa raguaysche troepen een fel offensief hadden geopend. Een deel der vijandelijke troepen heeft de wijk genomen naar Argentijnsch grondgebied, terwijl duizenden andere vluch telingen tevergeefs trachtten een veilig heenkomen te vinden in de wilde jungles. De Paraguaysche commandant, generaal Estigariibia, maakte gebruik van de ver warring van den vijand, rukte in Noorde lijke richting op en slaagde er in door een snellen aanval op de sterkte van Pilco mayo den Boliviaanschen rechtervleugel te vernietigen. Geheimen van de Zuidpool Belangrijke ontdekking van Byrd. Uit „Klein Amerika", het kamp van den Amerikaanschen Poolreiziger Byrd in het Zuidpoolgebied, wordt ge seind: Admiraal Byrd meldt, dat hij tijdens een langdurige vlucht, welke hij Zaterdag j.L heeft ondernomen, een buitengewoon belangrijke ontdek king heeft gedaan. Hij heeft namelijk kunnen constateeren, dat het Zuidpoolgebied door een trans-con- tinentalen stroom wordt doorsneden. „De ge- heele wereld zal haar theorieën met betrek king tot het Zuidpoolgebied op drastische wijze dienen te herzien", aldus Byrd. Voorts heeft Byrd ontdekt, dat het land in de Zuidelijke IJszee zich verder naar hot Oosten uitstrekt, dan men tot dusver geloof de, en wel in den vorm van een eilanden groep. ROOVERS IN PALESTINA LONDEN, 19 Nov. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat Zaterdagavond zes vermomde roovers op den straatweg tussahen Haifa en Jeruzalem nabij het dal van Dothan, len gedwongen naar Polen terug" te koeren, vijf auto's hebben aangehouden en 30 per sonen van hun geld en kleeren hebben be roofd. Drie reizigers, die geen gevolg gaven aan de bevelen van de bandieten, werden neergeschoten, doch niet levensgevaarlijk gewond. WARSCHAU. 99 Nov. De Pool sch e pers bevat opnieuw mededeelingen van talrijke ontslagen van poolsche arbeiders in Mid den-Frankrijk. De arbeiders zijn meestal, tengevolge van gebrek aan bestaansmidde- DE TAIFOENS OVER DE PHILIPPIJNEN. Zaterdag weer 250 dood en. Uit Manilla: Zaterdagavond zijn de Phi- lippijnen opnieuw door een hevigen typhoon bezoch, die 250 menschenlevens heeft ge- eischt Hot ernstigst is het hoofdeiland Luzon ge teisterd. Op vele plaatsen werd het land overstroomd, waarbij tal van huizen wer den weggespoeld. Van de hoofdstad Manilla, waar slechts geringe schade is aangericht, zijn reddings manschappen naar de getroffen gebieden onderweg. Nader wordt gemeld, dat het aantal doo- den 236 is. AARDBEVING Uit Eureka: Een aardbeving, waarvan het epicentrum klaarblijkelijk in den Stillen Oceaan op ongeveer 50 mijl buiten de kust eelegen was, heeft Zaterdag de kustplaatsen in de nabij heid opgeschrikt. Tot dusverre zijn nog geen berichten ontvangen over aangerichte schade of ongelukken. UiT HET SAARGEBIED. Uit Saarbrücken: Het „Pariser Tageblait" is voor den duur van twee weken in het verboden. LUIS URBINA. MADRID, 19 Nov. Gisteren is te Madrid tengevolge van een longontsteking overle den de bekende Mexicaansche dichter en romanschrijver Luis Urbina. Uit Oost-lndie SOLO, 17 Nov. (Aneta). Naar Ancta ver neemt, heeft de Internationale Crediet en Handclsvereeniging Rotterdam een bedrag van f 600.000 uitgetrokken voor den aan vang van tabaksaanplanten op de vroegere suikeronderneming Bangak. De proeven welke met deze tabakscultuur zijn geno men, zijn geslaagd. In 1935 begint men met den aanplant van 400 bouws; reeds is een aanvang gemaakt metden bouw van 80 tabaksloodsen, terwijl in 1935 wederom 80 zullen worden gebouwd. BRANDJE AAN BOORD VAN DE „BALOERAN" MEDAN, 19 Nov. (Aneta). Op 12 Nov. Jl. werd aan boord van de „Baloeran", een dog et oomend voorbij Kaap Gardefui, een brandje bemerkt, diat onmiddellijk werd gebluscht. Met 40 minuten vertraging kon het schip zijn weg vervolgen. De brand- bluseohing ging voorbeeldig in haar werk, en bij die passagiers was geen spoor van emotie merkbaar. ONGELUK BIJ DE JACHT De gemeente-secretaris van Ubbergen- Beek, de hoer G. is hot slachtoffer van een jachtongeluk geworden. Hij had een haas geschoten op de weide De Ooy, en toen hij bij liet dier kwam, bleek dit nog niet dood te zijn. De boer G. wilde de 'hans toen met don kolf van zijn geweer doodslaan, doch ongelukkigerwijze ging het geweer daarbij af en trof de kogel hem in het onderlijf. Hij werd ernstig gewond per brancard overge bracht naar het ziekenhuis te Beek. waar hij onmiddellijk werd geopereerd. Zijn toe stand is niet zonder levensgevaar. Een dronken automobilist heeft Zaterdag avond te ongeveer 8 uur, Overtoom en Amstel- veenscheweg te Amsterdam, onveilig gemaakt. Met groote snelheid volgens sommige oog getuigen ongeveer 80 K.M. reed hij, terwyl hij het stuur niet meester was en de wagen hevig slingerde, langs de Overtoom. Een dame, die niet spoedig genoeg voor dezen roekeloo- zen rijder kon uitwijken, werd aangereden. Zij kwam er nog betrekkelijk goed af: eenige ont vellingen en gescheurde kleeren. De auto snelde intusschen voort en reed den Amstelveenecheweg op, waar hij in aan rijding kwam met een andere auto. Ook dit liep wonder boven wonder goed af. De dolle rijder kwam eindelijk tot staan op do Schin kelkade, waar hij tegen een boom reed. Dit redde hem waarschijnlijk het leven, daar bij anders de Schinkelkade zou zijn ingereden. De auto werd geheel vernield. De dronkEn be stuurder kwam er zonder verwondingen skf. De motorpolitie, die hem reeds achtervolgde, beeft hem veilig en wel opeeborgen in een der cel len van het bureau Overtoom. Na zijn row t« hebben uitgeslapen en geverbaliseerd te zijn, is hij op vrije voeten gesteld. BIJ HET TOUWTJE SPRINGEN Tijdens het touwtje springen had het kind an den heer I. te Nijverdal het ongeluk een slag van het touw in het oog te krijgen, waardoor dit gespleten werd. Het kind is ter behandeling in het R.K. Ziekenhuis te Zwolle opgenomen. Gemengd Nieuws DE WILDSTAND OP DE VELUWE Dank zij den buitengewoon drogen zomer wordt er op de Veluwe in bosch en hei veel wild gevonden. Het jonge wild, zooals hazen konijnen en ook het gevogelte, heeft zich tengevolge van de droogte verbazend kunnen uitbreiden. Te Amsterdam kwam 's nachts te vier uur een roeibootje, waarin twee personen waren gezeten op de Amstel ter hoogte van Amstel- rust in botising met een motorbootje. De in zittenden van het roeibootje vielen te water, doch konden worden gered. Van een en ander werd aangifte bij het bureau Pieter Aertz- straat, waar proces verbaal is opgemaakt. De rechtbank te Brugge (België) heeft uit spraak gedaan in de groote alcohol-affaire, waarin reedH twaalf daders in Juli var jaar zijn veroordeeld. Het betreft hier leverantie van een groote Schiedamsche firma in gedistilleerd aan de firma Dinnewet te Brugge. Een gevolmachtigde der Schiedamsche firma die de lading smokkelwaar in Duinkerken had doen overschepen, werd thans als mede plichtige veroordeeld tot 4 (vier) maanden gevangenisstraf, het betalen van 'n boete van 4.666.662 francs (in geval van niet-betaling drie maanden lijfsdwang) en tot de betaling der ontdoken rechten tot een bedrag 466.666 francs, terwijl de in beslag genomen schepsgelegenheid enz. verbeurd wordt ver klaard. De Schiedanrsche firma wordt voor de betaling der verschuldigde bedragen verant woordelijk gesteld. DOOR DEN TREIN WEGGESLAGEN Op het Centraal Station te Amsterdam stak een Parijsche beambte van de Wagon Lits het westelijk viaduct over, toen een electrische trein met groote snelheid na derde. De Parijzenaar, die ongeveer 35 jaar oud is, sprong opzij doch reeds werd hij door den trein aangereden en weggeslagen. Ernstig gewond bleef hij op het emplace ment liggen. De G. G. en G. D. vervoerde hem naar het Binnengasthuis, waar een zware schedel breuk, inwendige kneuzingen en hoofdwon den geconstateerd werden. DE MONNIK VAN METELINK Het te Horst ingestelde onderzoek inzake de in Noord-Limburg door een pscudo-broe- der verrichtte oplichtingen zou, naar de burgemeester van deze gemeente ons mede deelde, hebben uitgewezen, dat de in het politieblad gesignaleerde en als verdacht aangehouden J. Akkermans niet de persoon zou zijn, die zich te I-Iorst aan de bewuste practijken zou hebben schuldig gemaakt. Akkermans is thans weer op vrije voeten INBRAKEN Te Amsterdam hebben onbevoegden zich door middel van opensluiting en verbreking toegang verschaft in een perceel aan de Prin sengracht. Uit een toonbanklade werd f 12 ont vreemd. Te Nijmegen is 's nachts ingebroken in de directie-keet van de Ned. Heide-My. op den Duckenberg. Gestolen is het weekgeld vi arbeidens, die daar in werkverschaffing werk zaam zyn. Een bedrag van bijna duizend gulden wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in. De marechaussee te Woudrichem, heeft al daar drie personen gearresteerd en na: marechaussee-kazerne gebracht. Zy werden vei dacht van de in die gemeente plaats gehad heb bende inbraken in het kantoor van den rijks ontvanger en bij den winkelier Opstelten. Bij een gedane huiszoeking werd by een hunner een revolver in beslag genomen. VRACHTAUTO DOOR LOCAAL-TREIN GEGREPEN Te Eibergen is op den onbewaakten ov< weg een vrachtauto van de firma Rijnders uit Beltrum door het locaal-treintjc Eiber genNeede gegrepen. De chauffeur bekwam slechtB eenige schrammen, terwijl de auto totaal is vernield. Het uitzicht op den overweg is goed, zoo dat de oorzaak van het ongeval niet be kend is. Land- en Tuinbouw. De aardappelheffing De handel vraagt buiten werking stelling De centrale vereenigingen van den aardappel-, gToenten- en fruithandel heeft uitvoerig adres aan den Minister gezonden, waarin krachtig aangedrongen wordt op stop zetting van de aardappelheffing tot het oogen blik dat dit weer noodig zal zyn. Volgens dit adres zou de voorbereiding er i inwerkingtreding van deze regeling plaats gevonden hebben onder auspiciën van de des tijds ter zake volkomen ondeskundige Neder landsche akkerbouwcentrale, waarvan zelfs nog geen bestuur was benoemd, en den ter zake eveneens ondeskundigen regeeringsconv missaris voor den akkerbouw. Gezien het feit, dat de oogst van vroege aavdaDDelen door de weersgesteldheid in het buitenland een zeer goed afzetgebied heeft gevonden voor loonende prijzen en op grond van de verwachtingen voor den oogst van late aardappelen, gecombineerd met de aardappel prijzen en de algemeene verwachtingen var den handel, werden vóór 1 Augustus tot den Minister van Economische Zaken zeer drin gende verzoeken gericht om althans voorloopig geen regeling voor aardappelen af te kondigen en in afwachting van de voor de producenten zirh gunstig ontwikkelende prijzen zich te be palen tot een deskundige voorbereiding van een regeling voor geval daaraan later behoef te mocht blijken te bestaan. Desniettegenstaan de is de regeling op 1 Augustus in werking getreden met alle bezwaren hieraan verbon den, waarby niet name onvoldoende controle de productiegebieden en talrijke ontduikin gen mogen worden gememoreerd. De heffing van f 1 per 100 K.G. aardappe len, d.w.z. op een product van essentieele be teekenis voor de Nederlandsche volksvoeding. ordt voor een groot gedeelte opgeslokt door de kosten, aan de uitvoering der regeling ver bonden. Door deze heffing worden de aard appelprijzen met omstreeks 30 pCt. verhoogd, de goedkoopere soorten zelfs nog met een hoo- ger percentage. Hierdoor wordt de consumptie gedrukt De verbouwer ontvanet maar een gering deel van de gelden die deze heffing opbrengt, de han del wordt belemmerd mede door unfaire con currentie, voortkomend uit ontduiking. In elk opzicht is deze heffing noodlottig. i ruim drie maanden van goed bedoelde en geduldige voortgezette pogingen om tot over leg op redelijken grondslag te geraken, is men tot de slotsom gekomen, dat deze pogingen af stuiten op den onwil om tot overleg de gele genheid te geven. Een dringend beroep wordt gedaan op den Minister van Staat en op de Volksvertegenwoordiging om in het belang van alle betrokkenen en van ons volk ten aanzien dit verreikende vraagstuk een bevredigen der oplossing te verkrijgen door buitenwerking stelling var. deze aardappel steunregeling tot op het moment, dat deze strikt noodzakelijk mocht blijken. Tusschentijds zou een betere regeling kunnen worden voorbereid. Mocht dit beroep de rewenschte uitwerking issen, zoo overweegt de Centrale stappen te ondernemen in een richting, in welke men niet dan ongaarne zich zou bewegen. Weerbericht Het dunne pültJe Beeft den vorlgen etend aan BAROMETERSTAND Hoogste stand te Scilly 774.2. WEERVERWACHTING Meest zwakke wind uit W. richtingen, nevelig tot half bewolkt,weinig of geen neerslag, waarschijnllik iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het hooge drukeebied in het W. heeft zich O.-waarts uitgebreid en strekt zijn in vloed ook over onze omgeving uit De de pressie over Ccntraal-Europa vulde op. tere wijl zich over IJsland oen nieuw lage druk- pefoied vormde, dat reeds barometerdalingen over N. Scandinavië veroorzaakt. Behalve over IJsland, waar het krachtig uit het W. of Z.W. waait met sneeuw, hagel en onweer en langs de Nocrsc.he kust, waar ook. nog krachtige winden voorkomen, is het overal rustig weer. Plaatselijk komt nog morgen nevel voor. Veel stations melden nog zwaar .bewolkte of betrokken lucht, met uitzonde ring van Midden-Scandimavië, waar het hel der is en plaatseliik zeer strenge vorst vkordt gemeld. (Sama 20 gr. C.) Veel neer slag werd niet afgetapt. Janmayen had met lS? mM. de grootste hoeveelheid. Voor mor gen mag rustig weer wo den verwacht wel licht. en dat in verband met een secundaire over Schotland, met meer bewolking overdag en tlus een iets lagere temperatuur. TEMPERATUUR Stattid vanmorgen half twaalf 9.2 C. 20 NOVEMBER. Zonsopgang 7.31 uur, zonsondergang 4.00 uur WATERSTANDEN RIVIEREN RhMnfrlden Rreiaach K-hl nipfiesheim Mnnnheim Mains Bin gen Lobith Nijmegen St An dries Arnhem Vreeswijk Iw Wester voort Deventer 'en Vorig 1.38 1.98 0.95 1.02 2.06 2.16 3.43 3.BS f.74 059 •1.25 233 *05 1.07 0*11 0-12 1.00 1-36 9.*tt 9 86 7.4-» 7.59 2,3;J 234 7.44', 7.60 0.26 0,00 8.08 8,18 2.02 2.10 Canb Fms Oohlens Trier Keulen Tinsseidorf Piihrort Weael Emmerik 0.75 0.93 Kampen -0.01 -0 08 Ejsden 00.00 00.00 Maastricht 41.24 11.36 Grevenbicht 23.32 28.43 Venlo 10.80 10.93 Grave teluis) 5.11 6.30 St Andries 1.03 U.88 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 20 Nog. Delfzijl 10.16 2V.P1 HellevoetsL 1.03 13.28 Terschelling 7.31 2V.02 Willemstad 2.41 15 05 Haninpen 8.30 2(155 Brouwersh. 1.0113.26 Den helder 6.10 i8»50 Zierikzee 1.38 13,56 IJmulden 1.56 14.-1« Wemeldinge 1.54 11.18 Hoek v. HolL 1.08 13. K Vllsslngen 0.12 12,29 Schewningen 1.28 I3.i¥ Terneuzen 0.43 13.02 Kottei dam .18 15.25"' Hansweert 1.26 13,40 AARDAPPELVLOKKENBEREIDING Geen goede resultaten verwacht In de Memorie van Antwoord heeft dc Minis- DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW Taak van den benoemden direc- teur-generaaL Het Is do bedoeling, dat de directeur-gene raal lr Roebroek de leiding op zich za] nemen van den gewonen arbeid op zijn directie, dus niet van het cilslswerk (dat bü het college van legreringscommlssarlsjscn behoort). Verwacht wordt dus van den nieuwen functionaris, dat hij den voorllchtlngsdnat. het l^ndbouwondor- e takken van de :al organiscei HJk ls geworden door de groote uitbreiding y nstige rosultal wacht de minister DE STEUNUITKEERING VOOR DEN TUINBOUW Tweede uilkeering in December schjjnlu'k d< i do :uln- jtaling plaats gehad, irste producten uit difc Ongetwijfeld za] de t*' ultkeering zeer STEUNVERLEENING KEN-JARIG GRIEND 50 x 20 c.M. of minder f 15 per Hectare, en in alle andere gevallen 10 PiW Hectare. Voor se- h&kt, geschoffeld of gvplo-red griend f 30 per Dose bijdragen zullen allcifcn gelden eelen, die vóór 15 Nov. 193 bij de ïide Centrale en waarvan h< ichoonmaken op uiterlijk de Centrale U tksëlndlgd. De betaling geschiedt door de liquidatrice de Nederlandsche Griend- en Rletcentrale, Uit het Sociale Leven Dinsdag 20 November hoopt d e Ned. Vere eeniging van Chr. kantoor- en handelsbe dienden haar veertigjarig bestann te her- denken. Dit feit is van bijzondere beteelLenis, daar de jubilaresse de eerste christelijke vak organisatie in ons land is. Haar oprichters gaven toentertijd blijk van een iniacht, dat eerst jaren later gemeengoed werd .onder de christelijke arbeiders, t. w. de eigen taak en plaats van de vakorganisatie naast, de al gemeene chr. sociale bonden. Het orgaan van de jubileerende vereeni- ging „Ons Beginsel" herdenkt dit feit; in een reeks van artikelen van de hand va ai ver schillende bestuurders en oud-bestuurders, w.o. de heeren H. B. Weyland en G;. Baas Kzn. Laatstgenoemde vertelt, hoe hij lid en eerste bezoldigd bestuurder werd va.tf de vereeniging. Op de voorpagina van het jubileumnummer staat een artikeltje van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, met diens portret. Meer dan vijftien artikelen schetsen het lieden en het verleden, de baak cn het werk van dc Ned. Ver. van Chr. kantoor- en handelsbedienden. De mooie foto's, w.o. van het eenUe hoofdbestuur, doen eveneens iets zien vian den groei en de ontwikkeling der vereeni ging. Het heuglijke feit wordt ook door „iDe Chr. Handelsreiziger", orgaan van de NtuL vakgroep van handelsreizigers en -agenten in de Ned. Ver. van Chr. kantoor en handel:*- bedienden, in eenige art'kelen herdach.W waarin de beteekenif van dit ju/bi'eum, bij.» zonder voor genoemde groep, wordt belicht. Morgenavond wordt het jubileum in een bijeenkomst te Amsterdam gevierd

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2