Dagelijks verschijncnd Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken De broodvraag QmUiAmdt'* BINNENLAND. N V, rr"""nrl V.HJ VAN CTINDEL ft ff Bezoldiging Rotterdamsch Gemeentepersoneel abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd" is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/= ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5328 ZATERDAG 17 NOVEMBER 1934 15e Jaargang Strtjirtmtiepripen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer f O22'li 'ngezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'h Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Politieke roeping en beleid Wij herhalen een klacht, welke tegen woordig m onze kringen nog al eens geslaaiu wordt en tot ons doordringt: de politiek bekoort ons niet meer en dit kabinet is niet wat wy noodig heb ben, want de inslag is veel te materia listisch; het stotlelijke is het middel punt geworden van heel de politieke actie en het regeerbeleid. Is de klacht juist en, als ze juist is, ook rechtvaardig? Ze heeft in elK geval de schijn mee. Dat is niet tegen te spreken. Hoe was het vroeger? Toen waren onze sqherpste pijlen gericht tegen de stof vergoding, waaraan het opkomend Marxisme zich schuldig maakte. Hei materialisme was in de ban. Het gees telijke ging voorop. En de tegenstan ders wierpen ons dan ook voor de voe ten, dat we de arbeiders blij maakten met een wissel op de eeuwigneid. Toch past hier een interruptie. Van miskenning der waarde van de stoffe lijke dingen en van het brood voor den arbeider was geen sprake. Het was niet allereerst de sociaal-democratie,waar tegen de aanvankelijk ongesplitste anti revolutionaire partij zich verzette. Veel meer was de aanval gericht op het .toen maals zeer hartelooze liberalisme, dat de stelling verkondigdearbeid is koopwaar. Als handelaars op de markt staan ondernemers en werKzoekenden tegenover elkaarmen looft en biedt, men slaat de handen in elkaar en ais de. koop gesloten is, dient ieder tevre- dep te zijn. Zaken zijn zaken. Men sprak in die dagen nog niet met zooveel woorden van loon naav prestatie, maar als het' dat beteekend had, dan waren ónze voormannen er altijd tegen geweest. Want van meetaf stond onder ons de stelling vast: de arbeid zal zoodanig beloond dienen te Worden, dat dearbeider er met een normaal gezin behoorlijk van leven kan. Precies, zooals de Heiaelbergsche Cate chismus de vierde béde van het „Onze Vader" verklaart. Men moet dus niet zeggen," dat onzer zijds in vroeger jaren de broodvraag genegeerd werd, al zullen wij aanstonds toegeven, dat zé op dit oögenblik ster ker naar voren dringt dan m vele jaren het geval was en dat 't voor menigeen zwaar wordt om te belijden en te be leven: het geestelijke moet voorop gaan en het allesbeheerschende zijn. Wie hierover uit de hoogte zou oor- deelen en zich hoovaardig boven de zoodanigen verheffen, zou wel een zeer slecht volgeling van den Heiland zijn, die zijn discipelen de bede om het dage lij ksch brood op de lippen legde. Zooals tegenover elk vraagstuk des levens stond de Heere Jezus volkomen nuchter tegenover de broodvraag. Hij hield, ook te midden van de ontroerend ste prediking, altijd de menschebjke nood en zwakheden voor oogen. Hij vergde van niemand, dat ze de behoeften van het lichaam in geeste lijke overspanning zouden vergeten; wèl hield Hij hen, die hem wilden vol gen, voor oogen, dat Hij achterstond bij de vogelen des hemels en de vossen in hun holen; en anderen dienden hem dan ook vaak van hun goederen. Maar nooit noemde Hij het laag of zijn vol geling onwaardig, als deze zorg had voor zijn dagelijksch brood. Alleen de bezorgdheid, het op-, eigenlijk gezegd, ondergaan in de dagelijksche beslom meringen, keurde Hij af met de ver maning: Uw Vader weet, dat gij al deze dingen noodig hebt. En daarom heette het dan ookOnze Vader, «die in de hemelen zijt; geef ons heden ons dagelijksch brood. De rijken dezer wereld oordeelen niet steeds zoo liefdevol over de nooden der armen. En merkwaardig was de klacht, welke we hoorden uit de mond van een sociaal voelend, maar welge steld Christen: „Ik vrees altijd, dat ik zoo heel ver van mijn arme mede christenen blijf afstaan, want ik weet er niets van wat armoede is en ik kan mij dus volstrekt niet indenken, hoe de zorgen voor het dagelijksch brood neerdrukken en de geest bezwaren. Gelukkig, wie zoo klaagt, staat heel dicht bij de armen; hij verstaat hen beter dan hij zelf vermoedt. Ook in de dagen van het Reveil waren er edelen en rijken naar deze wereld, doch die zich arm wisten voor God en daarom het eenvoudige, zeer sober levende volk verstonden èn door deze kleine luyden begrepen werden. Dezulken kunnen het verstaan, dat the struggle for life lang niet altijd een stalende sport is; maar dat de bange strijd om het bestaan de wilskracht sloopt en de geest bijna onvatbaar maakt voor hooger leven, tenzij God ook hier kracht geeft naar kruis. Ontegenzeggelijk concentreert zich thans - de politiek op het economisch leven en de regeering zou hoogst schul dig staan als ze de noodzakelijkheid daarvan ontkende en zich in vrome meditatie terugtrok. Er zijn wel critici, die de regeering verwijten, dat zij de geestelijke waar den van ons volk verwaarloost. Een typisch voorbeeld daarvan was vorige week in de Tweede Kamer de vertegen woordiger der Herv. Geref. Staats partij. Ook deze afgevaardigde is van oordeel, dat het huidige kabinet veel te weinig aandacht schenkt aan de gees telijke goederen, welke sde vaderen ons nalieten. Nu zou men zoo denken, dat dit Kamerlid, die vele jaren de Kerk diende en dus geestelijk verzorger van velen was, naast het verwijt van mate rialisme een betoog zou leveren wat er positief gedaan kan worden om ons volk op hooger geestelijk niveau te brengen, en de regeering met ernst zou bezweren zich aan Gods Woord te hou den. Waarbij dan noodzakelijk was een uiteenzetting, wat dat Woord thans van regeering en volk eischt. Maar niets daarvan. Het was, als steeds, een kort betoog vol geestig heden, welke blijkens telkens opschaf lend gelach geapprecieerd worden door ieder, die van een grapje houdt; maar iets positiefs werd niet gezegd, de spreker verloor zich als immer in de negatie.één opbouwend element was nergens te vinden. Het is ons een raadsel welke geeste lijke vruchten dergelijke „principieele" politiek zal afwerpen. •Dan is er altijd nog meer ernst bij de weliswaar kleine 'en, naar wij mee- tjen, steeds meer wegsmeltende groep, die van politiek niets wéten wil, omdat er „hooger dingen" zijn, welke met meer rechtonze volle belangstelling vragen. Wij bedoelen hier niet mee „pilaar heiligen" of dergelijke extremisten, maar dezulken, die ook de vierde bede naar „geest en strekking" bidden. Die dus niet alleen om stoffelijke middelen voor levensonderhoud vragen, doch ook om de vervulling van alle geestelijke behoeften; lees er het antwoord van de Heidelberger maar op na. En dit zouden we ook ernstig in overweging geven aan hen, die meenen, dat thans al te veel aandacht wordt besteed aan de zorg voor 't dagelijksch brood en te weinig aan de geestelijke behoeften der menschen. Maken dezulken zich in de grond der zaak niet schuldig aan hetgeen zij anderen ten laste leggen? Zij bidden naar behooren deze bede. D.w.z. zij vragen God om de vervulling van alle lichamelijke en geestelijke behoeften. Maar zien zij daarbij niet over 't hoofd, waarom, naar de uitlegging van de Catechismus, wij deze dingen vragen? Opdat wij, kort gezegd, menschen Gods zullen zijn, tot alle goede, Gode-ver- heerlijkte werk volmaaktelyk toegerust. Ook in de vierde bede ligt, wat Jezus in de derde bede aldus in woorden bracht: Uw Koninkrijk kome. Anders gezegd: wij eten om te leven en wy" leven niet voor ons zelf, maar voor God. Wie in overgeestelijke zorg voor eigen tijdelijk en eeuwig welzijn dat over het hoofd ziet, miskent de centrale gedachte van het „Onze Vader", want Gods rijk en' niet het onze; Gods heer lijkheid moet komen en al het onze behoort daaraan dienstbaar gemaakt te worden. Elke bede veronderstelt een daad Gods en een reactie daarop van onzentwege. Ook de vierde. Gods hand, Gods zegen, moet het doen, gelijk Jezus ook den verzoeker voorhield; daarna zijn wij medewerkers Gods, naargelang van de plaats, waar wij een taak ont vingen. Gods daad is, dat de aarde vrucht voortbrengt; zaad geeft den zaaier en brood den eter. En wanneer de laatste honger lijdt, dan ligt de schuld niet by God, rrfaar bij den zondigen mensch, die $om of boosaardig of waanzinnig- het distributieproces verstoort of be lemmert. Daarom leert de nood der tijden allereerst bidden om vergeving van schuld, waardoor de rampen over de wereld komen. Voorts om verandering des harten van hen, die zich ongeneigd betoonen om tot beter wereldordening te komen. Vervolgens rust op regeering en volk de taak om te doen, wat mcge lijk is tot leniging van de stoffelijke nood, welke Jiiet door God gewild is. Daarna zullen wij de roeping verstaan, welke bij het korten der dagen en het dalen der tempertuur tot ons komt, om naar vermogen de stoffelijke en geeste lijke nood van den naaste te lenigen door hem te voorzien van hetgeen noo dig is tot onderhoud des levens, doch daarbij niet te vergeten, dat ér ook geestelijke behoeften- zijn en dat daar voor zoo dikwijls steenen voor brood gegeven wordt. En ten slotte behoort onze bede voorbede voor allen en een iegelijk te worden om zich eindelijk te verheffen en op te lossen in een lofprijzing van Hem, die nimmer het vertrouwen der Zijner beschaamt. Het huwelijk van Prins George van Engeland Een geschenk van H.M. de Koningin H.M. de Kon'agin heeft, als geschenk voor Prins George van Eageland en Pr.nses Marina van Griekenland, bij gelegenheid van hun huwelijk, door de firma H. P. Mutters een vierbladig kamerscherm van coromandel ebbenhout doen ver vaardigen. versierd op elk blad met een aquarel van een Nederlandschen kunstenaar. Prof. Wol ter vervaard.gde een Amsterdamsch stadsgezicht in herfststemming; C. Vreeden- b u r g h een watermolentje in zomerlandschap; Van Mastenbroek een Maasgezlcht bij Rotterdam in voor jaarsstemming; Van Soest, een stadsgezicht in wintersfeer. Prinses Juliana, die Dinsdagavond 20 November a.s. naar Engeland vertrekt, is voornemens, het scherm bij haar bagage daarheen mede te voeren. De Indische begrooting Verdere bezuiniging noodzakelijk. Uitvoerrecht op ondernemingsrubber? De Indische begrooting voor 1935, die bij de Tweede Kamer is ingediend, raamt de uit gaven 33 millioen lager, dan in het door de Volksraad behandelde ontwerp, doordat reke ning is gehouden met toen nog niet tot stand gekomen maatregelen, n.l. de conversie van de leeningen (f IS millioen), de gewijzigde .ver- deeling van de kosten voor de defensie (f 10 millioen), gewijzigde financiering der pen sioenen (f 10 millioen) en de vermeerdering der lasten ad 5 millioen door consolidatie der vlottende schuld. Met twee amendementen van de Volksraad, die de Indische regeering had overgenomen, heeft de Minister zich niet kunnen vereenigen. Het eene is de vermindering met f 1 van de post voor het commissariaat voor Indische zaken ten betooge van de wenschelijkheid om dit commissariaat te vervangen door een agentschap van de heer Soeroso en het andere een amendement-Fruin (dat eigenlijk een motie had moeten zijn, omdat het treedt in de bevoegdheden van het opperbestuur) om het salaris van de voorzitter van de Volksraad met f .50 te verhoc gen en aldus te brengen boven dat van directeuren der departementen (zooals ook vroeger het geval was). De Minister is van oordeel, dat Let niet ge- wenscht is. deze pas vastgestelde salaris- regeling weder te wijzigen. De memorie van toelichting bevestigt voorts dat overneming van de motie-Thamrin tot heffing van een invoerrecht op ondernemings rubber nog in overweging is Verder worden voor 1936 nog verdere bezui nigingen in het vooruitzicht gesteld. DE HERCLASSIFICATIE DER GEMEENTEN Ook de Bond van Technische Ambtenaren, in Overheids- en in Semi-0verheidsdienst, die onge veer 65 pet. van het totaal aantal technische ambtenaren bij rijksbedrijven in functie, vertegen woordigt, heeft bij den Ministerraad een adres in gediend. waarin beswaren worden naar gebracht tegen de herclassificatie der gemeenten. ZIEKTEWETPREMIE VERLAAGD De Raad van Arbeid tc 's-Hertogenbosch heeft besloten, aan den Minister van Sociale Zaken voor te stellen, zulks in verband met de. verkregen uit komsten. de premie voor de Ziektewet voor het gebied van d-n Raad van Arbeid te 's-Hertogen bosch vast te stellen op 1]^ pet. (thans 23 pet.) 5 pet). de werkverschaffing op 3 pet. (thans ARBEIDSWET-OVERTREDINGEN. Naar de Msb. verneemt, heeft de Minister van Justitie een circulaire gericht tot de procureurs-generaals der verschillende ge rechtshoven om te bevorderen, dat in het vervolg bij herhaalde overtreding van de Arbeidswet door een en dezelfde persoon geen boete meer wordt geëischt, doch hech tenis. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAIVi Zt GERIJ EN RCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0EREGAT Wijziging moet binnen drie maanden plaats hebben! B. en W. van Roterdam hebben den ge meenteraad een van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken ingekomen Kon. Besl. aangeboden, waarbij de raad wordt aange maand binnen een tormijn van drie maan den, gerekend van den dag af, waarop het K B. tér kennis van den raad zal zijn ge bracht, de bezoldigingen en verdere ar beidsvoorwaarden van het gemeenteperso neel te wijzigen. In bedoeld K. B. wordt overwogen, dat de bestaande regeling van de bezoldiging en verdere arbeidsvoorwaarden van het ge meentepersoneel herziening behoeven; dat h?t college van B. en W. op 12 en 23 October jl. voorstellen aan den raad heeft gedaan tof wijziging dier regelingen; dat die voor stellen, ofschoon- de daarmee beoogde verla ging van het salarispeil in menig opzicht niet ver genoeg is doorgevoerd, door den raad zijn verworpen en dat hierdoor een toestand gehandhaafd blijft, welke onbevre digend moet worden geacht, zoodat een voor ziening noodig is. Het K. B. maant den raad aan, om binnen dén hierboven genoemden termijn de be staande regeling van de bezoldigingen en arbeidsvoorwaarden zoodanig te wijzigen, dat deze geacht kunnen worden in overeen stemming te zijn met een peil, hetwelk in verband met de salarieering van het rijks personeel .en het personeel der andere ar beidsdiensten in het huidige tijdsbestek* als redelijk mag worden beschouwd. Naar aanleiding van dit K B. hebben B. en W. van Rotterdam zich met den Mi nister 'van Binnenlandsche Zaken in ver binding gesteld 'tot het voeren van overleg betreffende deze zaak; Het, na de negatieve beslissingen van den gemeenteraad algemeen verwachte, Ingrijpen van do Kroon ié' niét uitgebleveh. Cornells had een ruit gebroken én kon ér tamelijk wol. cp rekenen; dat vadertje-Staaf hem over de knie zou léggen, -Wat dan nu gebeurt Zij, die deze tuchtiging onaangenaam vin den en er straks een gruo'te keel over zullen opzetten, hebben hoogs lens reden tot zelf beklag: zij zijn te voren genoeg gewaar schuwd. Met meer spanning- uan waarmee het K. B. werd verwacht, /al men thans tege rnoet zien de wijze, waarop het wordt toe gepast. De motiveeringen van het besluit van de Kroon laten neg menige vraag* onbeant woord. en. het is dan ook verklaarbaar, dat B. en W. in hun schrijven aan den gemeente naad, waarin zij Iiet K. 15. overleggen, mede- deelen, dat zij zich, met den Minister van Binnenlandsche Zaken in verbinding hebben gesteld tot het voeren van overleg'. De twee eerste ovorv. egingen van he' K. B. geven grond voor de veronderstelling, dat de Minister zich, indien het voorstel van M, en W. ware aangenomen, daarbij zou hebben neergelegd* de bezoldigingen en arbeidsvoorwaarden behoefden herziening B. en W. deden voorstellen daartoe. Nu echter het moderate voonstel van B. en W. niet is aangenomen, wil de Minister wel uiting geven aan zijn inzicht, dat de door de Kroon beoogde verlaging van het salarispeil in menig opzicht niet ver genoeg is doorgevoerd. Het „ofschoon" van den Minister is in de allereerste plaats het antwoord aan de sociaal-democraten, die bij de behandeling van de vooretellen in den gemeenteraad luidruchtig betoogden, dat ze met zoo gron- të gerustheid het ingrijpen van het Rijk arvvachtten, omdat immers zou blijken, dat gelijkschakeling met de Rijksnormen moest osteekenen eeu vsriiooging van vele loonen en salarissen in plaats van een verlaging. Meer z e k e r h e i d is echter uit het „of schoon" van den Minister niet 6e putten. Wel kan men aan de eenigszins Delphi mscho uitspraak een waarschijnlijk heids theorie verbinden. De verlaging van het salarispeil is volgens den Minister in menig op zicht niet ver genoeg doorgevoerd. De voorgestelde verlaging in het alge meen kan dus blijkbaar die goedkeuring van den Minister wel wegdragen, maar naar zijn inzicht zijn er nog enkele toppen in de salarisregeling, die hem „in verband met de salarieering enz. van het Rijksper soneel en van het personeel bij andere over heidsdiensten" te hoog voorkomen. Wie nu nagaat, in welke richting zich het ingrijpen van den Minister in salaris- zaken tot nu toe heeft bewogen, kan de ver wachting uitspreken, >dat- het allereerst moet worden gedacht aan hen, wier salaris- regeling uitsteekt boven die van het. Rijk, of wier arbeidsprestatie in vergelijking met' cue van overeenkomstige functionarissen te hoog wordt, beloond. Men denke maar aan het verlagen van de wedden van Gedeputeerde Staten van Utrecht Nu is reeds in de gemeenteraad d«> aandacht gevestigd op het feit, dat met name onder de hoogere ambtenaren nog wel enkelen gevonden worden wier salaris uit steekt boven de overeenkomstige bezoldiging van het Rijk. Wanneer men dan ook nog in aanmerking neemt, dat bij de inkrimping van het terrein der gemeentelijke werkzaam heid een verhoudingsgewijs te hooge bezol- d'giug dubbel zwaar weegt, kan men aan nemen, dat de Minister, die een salarispeil wenscht dat „in verband met de salarieering van het Rijkspersoneel en van hpt personeel bii andere verheidsdensten in het huidige tijdrbestek als redelijk mag worden aange merkt", allereerst aan deze uitzonderingen heeft gedacht. Wij hebben reeds eerder gewaareohuwd, dat de hooge ambtenaren met hun anti-. nivelleerings-adres een hoog spel speelden en zien in de overwegingen van de Kroon reeds de bestraffende hand van den Minister, die straks wel eens pijnlijk kon neerkomen. Dat de hoogere ambtenaren dit als het ware hebben voorvoeld, blijkt wel uit hun eenigszins angstig adres aan den Minister, waarin zij betoogen dat het totaal van hun bezoldiging al is die individueel hooger dan bij het Rijk, toch zoo weinig beteekent tegenover het totaal der personeelslasten Zekerheid omtrent de bedoeling van den M;nister zal s'echts te verkrijgen zijn na het overleg, dat B. en W. hebben gevoerd. In elk geval is er weinig grond om te eronderstellen, dat het bezwaar van de Kroon zou gaan tegen de beweerde ni velleering, welke inhaerent zou rijn aan het voorstel van -B. en W. Daaruit olijkt niets in de overwegingen van het K.B. Ook de suggestie dat de Minister met zijn besl'ssing zou komen in de lijn der liberale fractie, welke verdergaande wenschen tot 'aging zou hebben geuit vindt geen grond in de feiten. De liberale fractie heeft uit sluitend uit hoofde van de bezwaren, die zij had tegen den toeslag voor groote gezin nen en de gevarieerde korting tegen het voorstel van B. en W. gestemd en het tegen voorstel, dat zij heeft ingediend, leverde on geveer dezelfde bezuiniging op als dat van B. en W. Wethouder Stemerding heeft reeds bij het Raadsdebat mededee'inn gedaan van het re sultaat van een vergelijkend onderzoek tus- schen Rijksloon en voorgesteld Gemeente loon, waaruit bleek, dat van de groep werk lieden ongeveer de helft iets meer zou ont vangen dan volgens de Rijksnormen plus kindertoeslag en de andere helft daar iets beneden zou blijven. Wanneer men dan bovendien in aanrner king neemt, dat de loonen van het gemeen tepersoneel in Amsterdam aog iets hooger l'ggen dan te Rotterdam, kan men bezwaar lijk verwachten, dat dè drang tot vérdere verlaging op de laagst bezoldigden zou slaan, te meer, waar de Minister zich in zijn overweging nauwkeurig bepaalt tot een ver- gelüking met de salarieering van personeel in andere overheidsdiensten. Het wd ons voorkomen, dat de eindbe slissing niet zoo ver zal afliggen van de voorstellen door B. en W. ingediend On zakelijke-gronden valt dit ook te ver wachten terwijl het ingrijpen van den Mi raster te Amsterdam bovendien een aanwij zing geeft in deze richting, dat de Kroon zich gaarne aansluit biï .de organen van het lager bestuur, die hebben getoond de zoo noodzakelijke aanpassing te willen be werken. Het coMege van dageliikseh bestuur te Rot terdam is in dit opzicht Wellicht verder ge gaan dan' eeircr college elders en behoeft z:ch dus werkelijk niet als Corneüs te mel den. De Cornelissen, die ruiten braken zitten elders. Bezoldiging Haagsch Gemeentepersoneel Onze HaagSche redacteur schrijft ons: Zooals men weet heerschte nog steeds, on zekerheid omtrent hetgeen er met de sala- risregeling van liet Haagsche gemeenteper soneel geschieden zou. Er werd gesproken over een aanvullende korting, waarop van hoogerhand zou zijn aangedrongen. Naar wii vernemen is thans in deze zaak een beslissing verkregen, doordat de mini: ter van Binnenl. Zaken zich vereenigd heeft met een nadere korting van 3 pet. Echter moet daarbij de voorwaarde zijn gesteld, dat dit percentage slecihts zal gelden, in dien de wet tot -wijziging, van de financieel»; verhouding tusschen Rijk en de gemeenten tot stand komt en B. en W. bereid zijn tot een nadere technische herziening der sala risregeling. Aan de personeelsorganisaties is, indien wij juist zijn ihgelioht, gelegenheid gege ven zich over deze aangelegenheid uit te spreken. Er was echter geen meerderheid voor de aangeboden voorstellen, hoezeer 't ook op prijs gesteld werd dat het resultaat van het overleg tusscthen B. en W. en den minister er toe geleid had. dat inmenging van het Rijk in deze aangelegenheid kon worden voorkomen. Het compromis kon ech ter desondanks geen meerderheid vinden. HOE ZIT DAT? Salarieering Leerarenpersoneel Onze aandacht werd gevestigd op een niet onbelangrijk punt in de ontwerp-be- grooting voor 1935. Begrijpen we het goed, dan is voor het personeel van het M.O. en voorbereidend H.O. en voor de rectoren nice gerekend met een nieuwe salariskorting, waaraan het overige gemeentepersoneel naar alle waarschijnlijkheid wel zal worden onderworpen. Ook het personeel der be waarscholen zou daarvan vrii vallen. Dit laatste is meer begrijpelijk dan het zou zijn voor een categorie van gemeentepersoneel, die met haar salarisregeling nog steeds boven de Rijksregeling stoat en bovendien kindertoeslag ontvangt. Hoe zit dat? Hoe is deze uitzonderingspositie te ver klaren? Is hier op de een of andere wijze wat beloofd of zijn er andere redenen voor deze uitzonderlijke behandeling? Mocht hei eerste het geval zijn, dan zou ons dat bui tengewoon ongewoon voorkomen.. Wie heeft dan beloofd en is de Raad daaraan ook jebonden? We tosten bier. in het duister en achten eeni meerder licht zeer geboden. Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Bh. I en W. van Rotterdam zijn bij Koninklijk Bc- simt aangemaand tot spoedige invoering der sala risherziening voor het gemeente-pcrsonéel. De Indische begrooting voor 1935 is bij de Tweede Kamer ingediend Blz. 2 Knox klaagt de Duitsche leiders in bet Saargc- bied aan w.gens beleediging en laster. Theunis is belast met de kabinetsformatie in België. Twee Spaansche ministers gedwongen afgetreden in verband nut hun slappe houding tegenover de revolutionairen. In Zuid-Slavië is men ontstemd over Lavals voorgenomen reis naar Rom<. Schussnigg, de Oostenrijksche bondskanselier, Is te Rome aangekomen. Flandin, de Fransche minister-president, heeft scherpe instructies g.geven voor het ambtenaren corps voor de handhaving van het De kantonrechter te Rotterdam heeft eeni ge ex ploitanten van touringcars of autobussen veroor deeld wegens het vervoeren van passagiers tus schen Rotterdam en Amsterdam. Blz. Tc Den Haag zijn een man en vier kinderen door gasv^rstikking om het leven gekomen. De marechaussee te Oss is erin geslaagd, den in 1933 op G. de Bie aldaar gepleegden moord op te helderen. Een neef van den verslagene wordt als de dader beschouwd. Blz. 5 De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijz ging der wet tot regeling der Staatsloterij aan- Blz. 9 Over October was voo. irecte bwasouycu in kohier gebracht S. ,97 (v. j. Oct. 91.816.734); de „overige middelen" brachten 33.040;132 29.639.347) op. De opbrengst van de omzetbelasting was voor October 5.057310; h.tgcen circa 1.75 millioen beneden de raming is. Verschenen is c?_ Memorie van Antwoord over Economische Zaken. De burgemeester van Goes Neemt afscheid'van den Gemeenteraad Burgeriieester II a j e n i li van Goés, heef ft Vrijdag afscheid genomen van den Gemeente raad. Spr.- zeidé, dat hij steeds getracht had, zich voor zijn werk te gevèn. Als secretaris heeft hij de belangen van de gemeente 14 jaar en als burgemeester by na 17 j aar mogen be hartigen. Hü dankte de wethpuder-s,den gee meente-secretaris, de ambtenaren en raadsle? den voor de steeds betoonde medewerking. Spr. eindigde met dén w'ensch, dat Goes, als cen trum van Zeeland, zichzelf en zijn Zeeuwscb karakter moge handhaven, waarna wethouder A.' L. van M o 11 e, den burgemeester dank bracht voor de Ijver en toewijding, waarn hij de belangen van Goes heeft behartigd, Spr. bood namens den Raad als geschenk aan een schilderij van Kimpe' vaii de havèn van Goes met het Gothisch huis. Na afloop der vergadering werd receptie ge houden, waarvan druk gebruik werd gemaakt, zoowel door personen van binnen als van bui ten de gemeente. Hedenmiddag werd egn défilé van een groot aantal vereenigingen voor den scheidenden bur gemeester gehouden, waarna de heer Chr. Kloosterman, oud-hoofd eener O.L.School, den burgemeester een geschenk heeft aange boden. Maandag verlaat de heer H a j e n i u s Goes om zich te Den Haag te vestigen. Nationaliteits-kenmerken Ten dienste van vliegtuigen. Het laatstverschenen mimiher van „Lucht- gevaar". geeft als "bijlage een gekleurde plaat met de kenmerken -van militaire vliegtuigen der- verschillende, Euiopeescüa landen Er wordt geen melding van gemaakt, waarom Duitschland niet op deze- kaart voorkomt. Eigenaardig is echter, tjat Finland e»1 Letland het hakenkruis voeren. Bond van Nederla.ndsche handelaren in brandstoffen Bovengenoemde'Bond hield te'Utrecht een buitengewone algemeene vergadering. De bijeenkomst nam met ajgeihcene stemmen het voorstel van het bestuur aan, luidendo dat krachtig zal worden geijverd voor een lij delijke stopzetting van de vestiging of met vestiging gelijk te stellen uitbreiding. Met alle kracht dient een regeling te worden nagestreefd, waarbij in de toekomst de er kenning van nieuwe handelaren zal zijn ge bonden aan de volgende voorwaarden: a. do behoefte aan een nieuwe zaak moet kun nen worden aangetoond; b. de candiduat- handelaar moet over voldoende opslagruim te beschikken; c. hij moet benige kennis van het brandsloffenv.ak hebben en d. dé onder neming moet credïclwaardig worden ge acht.'Men droeg voorts liet bestuur op om alles in het werk te stellen, dat slechts die instellingen als coöperaties zouden worden erkend, welke o.a. naar plaatselijk gebruik kolen afleveren, beschikken over opslag plaatsen en niet leveren aan nieMedén. Ten slotte nam men een voorstel van het bestuur aan, waarin wordt uitgesproken dat ter sa- neering van den brandsfoffonhandol een re geling van den import en van de productie noodig is, waarbij rekening wordt gebonden met het brandstoffen verbruik. Tevens «prak men zich uit voor de oprichting van een kolenbureau, waarin zoowel producenten als importeurs en handelaren vertegenwoordigd zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1