VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934 DERDE BLAD. PAG. 10 BINNENLAND. Dr. H. Golijn en de Luchtvaart De heer Th. R. Teillers, te Scheveningen, schrijft ons: Toen in de vroege morgenuren van Woens dag den 24sten October bekend werd, dat de „Uiver" de reis van Londen naar Mel bourne gelukkig had volbracht en als twee de in de groote raco was aangekomen, steeg begrijpelijkerwijze in ons land een golf van vreugde op. Dat een klein landje als het onze kan bogen op een schitterend georganiseerde instelling als de K.L.M. welke op haar beurt weer trotsch kan zijn op haar piloten als Paruien tier, Moll, Gey- sendorffer, Smirnoff en nog zoo vele ande ren, die zich een wereldnaam verworven hebben, is dag ook wel oen zeer gemotiveer de reden tot verheugenis. Nauwelijks was het groote nieuws tot in het geheele land doorgedrongen, of daar hield reeds onze minister-president een radio-grafisch ge sprek met de Uiver-bemanning en wcnschte haar geluk met het behaalde succes; daar bij dus blijk gevende van zijn levendige be langstelling voor de Nederlandsche lucht vaart en haar verrichtingen. Dat deze be langstelling van Zijne Excellentie niet van vandaag of gisteren dateert, is aan mij door toevallige omstandigheden persoonlijk be kend. Toen ik namelijk in Juni 1927 een reis met de K.L.M. naar Londen maakte in het eerste drie-motorig toestel, met den heer Sillevis als eerste besturder, had ik het groote^- genoegen onder mijn medepassagiers ook Zijne Excellentie, den heer Colijn met echtgenoote en kinderen aan te treffen en in een tijdens den tocht gehouden gesprek bleek mij, dat deze toen reeds groote be langstelling voor onze luchtvaart had, dat hij toen reeds de mogelijkheden daarvan in zag en het van gróote nationale beteekenis achtte, indien de K.L.M. mede door den zoo benoodigden regeeringssteun, in de gelegen heid zou worden gesteld zich te ontwikke len tot een der vooraanstaande luchtvaart maatschappijen. Dit gesprek nu is mij in de laatste weken herhaaldelijk voor den geest gekomen en het heeft mij doen inzien datgene, wat ik hierbij gaarne onder de al- gemeene aandacht zou willen brengen, na melijk, dat bij de aanstaande huldiging van de Uiver-bemanning en van allen, die heb ben medegearbeid om de Nederlandsche Luchtvaart haar wereldreputatie te doen ver werven. de naam van onzen minister-presi dent Zijne Excellentie H. Colijn, zeker niet vergeten zal mogen worden. Teraardebestelling P. v. d. Meer Groote belangstelling Men meldt ons uit Rotterdam: Onder zeer groote belangstelling is gister middag op de algemeene begraafplaats Crooswijk ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. v. d. Meer, in' leven oud-president commissaris en mede stichter van Van der Meer en Schoep N.V., en oud-commissaris van de N.V. Paul C. Kaiser. Onder de talloos velen, die den doode de laatste eer kwamen bewijzen, merkten wij o.m op de voltallige directie van Van der Meer en Schoep N.V.. bestaande uit de hee- ren A. Borst Pzn., H. v d Burg, G. L. v d Meer, C. J. Schoep en Ir. A. P. v d Meer. die met den stoet medekwamen, voorts commissarissen en directie der N.V. Paul C. Kaiser, de heer G. K. Schoep, oud-com pagnon van den overledene, de heer J. H. Donner, gemeenteraadslid te dezer stede. Ds. N. Buffinga, Ds. F. A. den Boeft, de- heer T. Tieleman, namens de directie van de N.V. Dagblad De Rotterdammer, welke door uitstedigheid verhinderd was, de hee- ren D. Wingelaar, A. van Atten en H. J. v d Tholen, namens het bestuur van de Personeelsvereeniging „M. en S.", H. J. v Wijlen, oud-directeur van de Kweekschool met den Bijbel aan het Haringvliet, bijna alle kerkeraadsleden van de Geref. Kerk Hillegersberg Straatweg, voorts vele be kende persoonlijkheden uit het Gerefor meerd kerkelijk leven te Rotterdam-Cen trum, en vele anderen. Om ongeveer kwart over twee arriveerde de stoet op het kerkhof. Temidden van een dichte haag belang stellenden werd het stoffelijk overschot naar de groeve gedragen, waar, nadat de kist in het graf was neergelaten, aller eerst een enkel woord werd gesproken door den heer H. v d. Burg, die mede deelde, dat op verzoek van den overledene aan het graf niet zal worden gesproken. Allen die den heer P. v. d. Meer van nabij gekend hebben in zijn gezins- en familie leven, weten hoe zwaar het verlies is. Ook wordt aan dit graf niet gesproken van zijn arbeid waaraan hij zich geheel gaf en waarvan hij zelf getuigde dat God hein rijkelijk gezegend heeft. Hij is gestorven, zooajs hij geleefd heeft. In zijn leven was hij wars van alle hulde betoon. Zoo zal het ook nu ziin. Ds. D. J. Couvee, Geref. Predikant te Hillegersberg, las, overeenkomstig het ver zoek van den overledene, de 12 artikelen des Geloofs, waarna gezongen werd Psalm 105 vers 5' De droeve plechtigheid werd besloten met het uitspreken van het allervolmaakste gebed. Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling, aan zijn vader be wezen. Diep onder den indruk verliet de groote schare den doodenakker. Rechtzaken. DE ROODE TULP Te I .eeuwarden werd de 43-jarige gairdenie C, de S. te Beetgum, door die anr-ondissements 5 boete of 5 dagei rechtbank veroordeeld0 hechtenis wegens het dragen van een roode tulp op den ten Mei In de gemeente Menalduanadeel. In het vonnis van den kantonrechter was o.m. overwogen, dat de 1 Mei-dag als feestdag wordt Reiij-üa optochten, althans door velen hi roode tulp wordt gedragen, terwijl] hi 'an algemeene bekendheid is, dat de i adirukkelljk r de S.D.AP. :elljk de roode kleur als symbool van aar streven voert; dat In het algemeen bij hen. die zich plegen te tooien knoop.-gat, de tulp niet li fcijindie door haar grootte knoop.-gat, c dat onderscheidIngsteekei kleur op de tegenstanders der S.D.A.P. Irrltee- J end werken. Tegenover den raadsman merkte de kanton rechter nog op, diat een roode tulp gedragen floor een deelnemer 'n een optocht eener af dee 1 ng der S.D.A.P. uitdrukking Is van een be paald I liet n: politiek nog andere doeleinden nastreeft. Door den raadsman wis nog opgemerkt, dat niet al'e rood het streven der S.D.A.P. symboli seert, 0--h -'echts kraalrood en dat de bladeren dor do< vuid. gedragen tulp, aan de binnenzijde .njel riirlg TUSSCHEN AMSTEL EN IJ (Van onzen Amsterdamschen correspondent) Aan de begrooting begonnen. Beslissingen van hooger bestuurEen begaafd predi ker heengegaan. „Neder land Waakzaam" De Gemeenteraad is aan de behandeling der begrooting begonnen. Slechts ruim veer tien dagen zijn er, op voorstel van het Seniorenconvent, voor gereserveerd, en van deze beperkte tijd gaal nog één middag af, n.l. Woensdagmiddag 21 dezer, wanneer de Raadsleden vrij krijgen om naar het bin nenkomen van de „Uiver" te kijken. Een zeer verstandig besluit van de voor zitters van de Raadsfracties om de wel sprekendheid der vroede dames en heeren binnen zekere perken te houden. Want het onderwerp van de discussies wordt natuur lijk gevormd door de tijdsomstandigheden, die men met 'n bijna ouderwetsch geworden woord „crisis" noemt. En daarover is eigen lijk geen syllabe nieuws te vertellen, want het onderwerp in kwestie is zóó doodgepraat dat de Raad met de begrooting ditmaal, als in den goeden ouden tijd, best in een paar dagen zou kunnen klaar komen. De omstandigheden, waaronder de Raad de begrooting behandelt, zijn in menig op zicht anders dan een jaar geleden. Toen zat er spanning in de atmosfeer, thans niet meer. Van de verkiezingen verwachten velen nu nog alleen maar een oplossing van de moeilijkheden, maar wie dit in ernst meent, is óf een zonderling óf poogt de kiezers- schare te misleiden. De revolutionaire hee ren, van de Miranda tot Kitsz, zou men on recht doen, indien men hen niet de laatst bedopide mentaliteit zou toeschrijven. En ook do „middenstanders" vertoonen telkens weer deze bedenkelijke neiging. Opwekkend zijn de omstandigheden intus- schen niet, in verband met de zoozeer ge prezen gemeentelijke autonomie, die vooral door onverstandige raadsbesluiten wordt geschaad. Twee dier beslissingen zijn door hooger bestuur pas ongedaan gemaakt. Het eene betreft de bekende school kwestie in de wijk Landlust van Amsterdam West, waar de meerderheid geen gebouw voor een Hervormde School wilde afstaan. Deze kwestie is al weer eenige maanden oud, en Gedcp. Staten hebbep nu het school bestuur in het gelijk gesteld, dat, naar hot oordeel van het college in het Provinciehuis, terecht de medewerking van den Raad heeft ingeroepen. Het gewroet van de roode raads leden en „neutrale" middenstanders, als mede de verheven actie van het comité vóór de Openbare School heeft dus geen resultaat opgeleverd. De school komt er en de Raad behoort, precies als vooral Prof. Woltjer destijds heeft betoogd, aan het billijk en rechtmatig verzoek van het Herv. Schoolbestuur te vol doen. Het tweede geval, dat ik op het oog heb, is de laatste loonvoordracht, die de Raad twee maal heeft verworpen: eerst tegen het uitdrukkelijk advies van B. en W. in, daar na weer ondanks de „aanmaning" van de Kroon. Thans heeft de Kroon aan het Col lege opgedragen de door B. en W. ontwor pen loonregeling met uitschakeling van den onwilligen Raad in te voeren. Dit Koninklijk besluit is in zooverre nog een meevaller, dat de Regeering, zooals ge vreesd werd, niet de Rijksregeling heeft opgelegd, maar zich bepaald heeft tot de verworpen voordracht van het College. Zoo heeft de kindertoeslag tegen wil en dank toch zijn intrede gedaan in het Amsterdam- sche loonstelsel. Tevergeefs vraagt men zich af waarom de Raad zich dit échec niet heeft bespaard. Anderzijds mag voldoening wor den uitgesproken over de wijze, gematigde beslissing der Een begaafd prediker is in Ds. H. G. W. Briedé aan de Ned. Herv. Gemeente ontval len. Ten aanzien van de nationale defensie verschilden wij met den overledene, maar overigens mag met volle waardeering worden gewaagd van de rijke gaven, die dezen fijn- besnaarden prediker en trouwen zieleherder van Godswege waren toebedeeld. Bekend mag geacht worden dat het keerpunt in diens leven indertijd te Franeker kwam, toen Ds. Briedé door God in het hart is ge grepen en van een bestrijder van den Chris tus der Schriften een prediker van de vrije genade Gods is geworden. De treffende rouwdienst, in de monumen tale Westerkerk gehouden, heeft overtuigend aangetoond welke groote plaats Ds. Briedé in het midden der gemeente innam. Bont gevarieerd was de schare die in het schoone bedehuis bijeen was: men zag er menschen in eenvoudige, zelfs schamele kleedij; ook de goed gesitueerden naast het meer ge wone kerkpubliek dat de middentoon aan gaf. en zag op den ongewonen Dinsdag morgen de volkskerk op haar best. Een nieuwe antirevolutionaire periodiek is op komst, die den zinrijken naam „Ne derland Waakzaam" zal dragen. Het is blijkens een rondgezonden circulaire onwe- dersprekelijk dat ons volk, ondanks de be zoekingen van dezen tijd, rijk bevoorrecht is niet het minst doordat in ons land de re formatorische strooming zich zoo krachtig doet gevoelen en de Christelijke levensge dachte zoo diep in ons volksleven is inge drongen. Daartegenover evenwel komt het beginsel der Revolutie niet minder krachtig tot uiting en het is tegen de onophoudelijke propaganda van de zijde van communisten, sociaal-democraten en N.S.B.-ers, dat hier tot waakzaamheid wordt opgeroepen. Dat heeft ons volk dringend noodig en waar dit nieuwe blad voor de breede massa in de bres springt en die wil vrijwaren voor het volksvergif, dat alom kwistig wordt ver spreid, kan het niet anders of ieder anti revolutionair, die de oude leuze van Groen „Tegen de Revolutie het Evangelie" niet al leen belijdt, maar ook inderdaad wil be leven, zal dit streven van harte steunen.. En ik wil er daarom gaarne hier een goed woord voor spreken. FRISO ieen ate (te kleur der S.D.A.P. wordt be- :wd, terwijl het er evenmin toedoet diat de de binnenzijde oranje- dtgd Op dezelfde gronden werd veroordeeld H. J. B.. oud 22 jaar, arbeider te Leeuwarden tot 5 boete of 5 dagen hechtenis, wegens het dragen vam een rood polohemd tijdens het colporteeren met een communistisch weekblad. De 18-jarige kantoor bediende J. R. uit Leeuwarden, werd veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis wegens het op zijn flets bevestigd hebben van een roode vlag waarin met zwarte letters was aangebracht A..T.O. Het kantongerecht te Leeuwarden had den 1 .ratste verd. vrijgesproken, doch de ambte naar van hot O. M. was hiervan in hooger beroep Kerknieuws. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Gouderak, cand. T. H. Oostenbrug te Geoemuiden. REMONSTRANTSCHE BROEDERSCHAP Beroepen: Te Oos.erbeek, H. Cramer te Gouda. SCHOTSCHE KER Beroepen: (vac.-dr. J. Irwin Brown) Rev. Donald W. Mackay, M.A., F.C.S., te Bonkyl, Schotland. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Cand. H. P o 1 is Woensdag j.l. praeparaioir ge- éxamxieerd en beroepbaar verklaard door de oassis Barendrecht (Geret. Kerken). Hij zal gaarne de kerken dienen en een eventueel beroep in over- weg.ng nemen. Adres: Geref. Pastorie, Rijsoord. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. T. H. Oostenbrug hoopt 23 De cember a.s. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te Gouderak, na bevesugd te zijn door Us. H. Bout van Genemuiden. Cand. K. Wybenga hoopt 25 Nov. zijn intrede ie doen bij de Ned. Herv. Kerk te Winsum en Baard na bevestiging door Dr. R. Vorenkamp, van Leeuwarden. JUBILEUM Ds. S. W. BOS Het door zijn ongesteldheid uitgestelde zilveren ambtsjubileum van Ds. S .W. Bos, Geref. predi kaat te Leeuwarden, Is Woensdagavond her dacht in een samenkomst met de gemeente in de Koepelkerk. De Ned. Herv. Kerk te Ginneken Gerestaureerd en heropend Gistermiddag had te Ginneken de plechtige over dracht plaats van het eeuwenoude gebouw der Ned. Herv. Kerk aan den Kerkeraad, nadat dit gebouw gedeeltelijk was gerestaureerd. Deze over dracht werd bijgewoond door verschillende auto riteiten. door Dr. van Addink namens de Synode der Ned. Herv. Kerk, het hoofdbestuur van de Verg. van Kerkvoogdijen, Ds. Cieremans namens het Prov. Kerkbestuur in N. Brabant, Ds. B. Tel- der, Ger. Predikant te Breda, Dr. Toxopeus, Luth. Pred. te Breda en voorts door tal van predikanten en notabelen uit de Baronie. Na orgelspel hield de president Kerkvoogd de heer Tutein Nolthenius een rede waarin hij een uitvoerig historisch overzicht gaf van dit Kerkgebouw, dat in 1261 gesticht werd als kapel die afhankelijk was van de moederkerk te Gilze. In 1316 werd de kapel tot parochiekerk verhe ven, doch eerst in de 15de eeuw werd zij uitge bouwd tot een Gothische Kerk die driebeukig was. Bij de belegeriDg van Breda door Spinoro in 1625 werd de kerk op last van Prins Maurits in brand gestoken, waarbij al het houtwerk vernield werd. Bij den herbouw werden de ingangen naar de zij beuken dichtgemetseld zoodat het driebeukig schip verdween. In 1648 werd de kerk aan de Protestanten toege wezen, die er- weliswaar talrijke veranderingen aanbrachten, doch niet kwamen tot grondige res tauratie. In 1925 was de toestand daardoor van dien aard geworden, dat voor verzakkingen werd gevreesd. In overleg met Dr. Kalff, Dir. van het Rijksbureau voor mom urnen ten zorg werd toen een plan voor gedeeltelijke restauratie opgemaakt, welke restau ratie thans is gereed gekomen. De gewelven, de kapiteel en en de triomphbogen zijn weer in hun ouden toestand teruggebracht, en geven aan de kerkruimte zeer bijzonder cachet. Ten slotte bracht spreker hulde en dank aan allen die aan de restauratie hebben medegewerkt. Gebrandschilderde ramen De heer L i e t z, voorzitter der Commissie voor gebrandschilderde ramen, herinnerde er aan hoe 23 Dec. 1929 in het Zuider transcept een door den kunstenaar Jaap Weyand gebrandschilderd raam werd onthuld. Thans is het tweede raam in het Noorder transcept vertooid, een beeld van de Schepping weergevend. Spr. bracht dank aan allen die daartoe op eenigerlei wijze hadden bijgedragen. Namens de leden der Ned. Herv. Gem. bood spr. het raam, dat onder orgelspel door Mevr. Tutein Nolthenius onthuld werd, aan de Kerk voogdij aan. De heer Tutein Nolthenius aanvaardd^ met enkele woorden het geschenk, waarna spr. zich wendde tot den voorzitter van den Kerkeraad Ds. ter Haar Romeny om hem de gerestau reerde kerk voor den eeredienst in gebruik te geven. Spr. besloot met de woorden van den psalmist: „Dit is de dag de roem der dagen „Dien Israëls God geheiligd heeft". Ds. ter Haar Romeny herinnerde aan het woord van Jeremia tot het verdrukte Israël: „Gij arme uitgedrevenen en oogetroosten. uwe grondvesten zal ik in Malachiet leggen, op Saffieren zal ik U fuodeeren. uwe tinnen zal ik van jaspis maken en uwe glasvensters zal ik kristallijnen maken", naar aanleiding waarvan hl] een uiteenzetting gaf van de beteekends van het raam. Na deze uiteenzetting sprak hl] zi]n groote be wondering uit voor Weyands schepping. Met eerbiedigen dank aan God voor dezen schoonen dag sloot spr. de bijeenkomst. DIENSTGEBOUW TE RIJSSEN Het „Ned. Herv. Dienstgebouw" dat in Sept. 1.1. in gebruik is genomen blijkt in zoo velerlei behoeften te voorzien dat thans reeds tot uitbrei ding moest worden besloten. De kosten van het uitbreidingsplan zullen pl.m E 7500 bedragen. CALVIJN ZWINGLI EN DE COCK De drie referaten, in 1933 en in dit jaar gehouden op de Bondsdagen van de Geref. Jongel. Vereeni- glogen in Benthetm en Oostfriesland door Ds. P. Prins (over Calvijn en het Calvinisme), Ds. J. E. Goudappel (over Zwingli) en Ds. F. Dresselhuis (over Hendrik de Cock)zijn in druk verschenen als uitgave van genoemden Bond. BIJBELS VAN Z. AFRIKA NAAR NED. INDE Toen de Bijbelvertaling In het Afrikaansch was verschenen, is al spoedig de vraag gerezen, wat er moest gebeuren met de duizenden Neder landsche Bijbels, welke zeer spoedig door de Afri- kaansche waren vervangen. Prof. Du Plessis van de Calvinistische universiteit te Potchefstroom heeft toen de gedachte geopperd, ze aan behoeftige Christenen in Ned.-Indië te sturen. Het heeft eenigen tijd geduurd, voordat deze gedachte heeft post gevat, maar thans stroomen, naar de Hbld.- corresp. uit Kaapstad schrijft, de Ned. Bijbels bij jhr. W. F. van Nennep, den gezantschapssecretaris eerste klas, belast met de waarneming van het Ned, consulaat te Kaapstad, bij honderdtallen in. Som mige zijn groot-formaat-familiebijbels, andere keu rige zakbijbeltjes, en vele zijn geschenken met op drachten. zooals „Aan mijn geliefde broer", „Van de ouders ter nagedachtenis aan onze geliefde dogter" enz. Deze bijbels komen niet alleen in een enkel exemplaar in. zij worden door vereenigingen zelfs In kisten bij tientallen tegelijk naar het Ned consulaat verzonden. De echte familiebijbels. waar- In de geboorten en sterfgevallen in het gezin zijn Ingeschreven, worden natuurlijk nog steeds in het gezin bewaard, niet alleen als geslachtsregister, maar ook omdat de familie er niet van kan schei- den. Er zijn te veel herinneringen aaa verbonden. EEN BLOEDBAD OP HET PAASCHFEEST Io een Roemeensch blad is melding gemaakt van een zeldzaam wreed optreden door Gepoe-soldaten. In den nacht van 7 op 8 April werden in de parochiekerken van de dorpen langs den Roemeen- schen over van de Dnjester ter gelegenheid van het Paaschfeest plechtige Godsdienstoefeningen ge houden volgens den Oosterschen ritus. Tijdens de processie In de open lucht knielden op den anderen oever der rivier duizenden en dui zenden Russen neer, -die hunne huizen hadden ver laten om van uit de verte de Paaschplechtigheld te kunnen bijwonen. Plotseling zagen de Roemeenen een vreeselijk schouwspel. Langs den oever van den Dnjester kwam een eskadren bereden Gepoesoldaten aange stormd. Enkele mitrailleurs werden in stelllag ge bracht en weldra werden allen, die niet aanstonds waren gevlucht, door het snelvuur der machine geweren weggemaaid." ZOU HET MET DE UIVER IN VERBAND STAAN? dat Jan met Moeder de stad in wil? Andei's blijft hij liever lezen of spelen met de jongens. Moeder merkt dat Jan ergens heen dringt. Plotseling zegt hij: „Kijk Moeder, daar hangt het" „Wat jongen?" „t Biljet van 't Uiyer-boek: De Uiver, Frits Ruyver, en een nikkelen stuiver, door M. van der Hilst." „Hè, bij Meinema, Delft een Uiver-boek?" denkt Moeder, „dan koop ik 't voor de jongens." En ze bekent zich zelf dat 't haar ook wel interesseert. Prijs 0.90 ing.; 1.00 gec., en in prachtband 1,50. 't Verschijnt Maandag. ZENDING EN PHILANTR0PIE ZENDINGSWERK IN CHINA De Miss. Monthly heeft bemoedigende mededee- lingen over den ZendiDgsarbeid in China. In Sjang hai bijv. is een Bijbel-Instituut opgericht door Chineezen, waarin alle dagen groote aantallen jonge Chineezen onderwezen worden in de Schrif ten. Een tweede groep Christemleiders van China hebben in Shanghai een radio-verzending apparaat aangekocht, en geven van "s morgens vroeg tot 's avonds laat Christelijke radioprogramma's. Wilj hebben daar destijds reeds over geschreven. In Shanghai Is ook een groep jonge Christen- leiders, voora] geneesheeren, die zich verbonden hebben om 't heil van de melaatschen te zoeken. Een 60.000 werd binnen enkele maanden bijeen verzameld voor een Christelijk Melaatschengesticht in Shanghai en voorts om andere melaatschen kampen, in klinieken en hospitalen onder te bren gen. Een vierde beweging onder de jonge Chlneesche Christenen is het verspreiden van de Heilige Schrift. Er bestaat reeds een Zuid-China Bijbel- er worden thans plannen gemaakt dit tot eea Nationaal Bijbelgenootschap te maken. Wij herinneren er nog aan dat het In dit jaar 100 jaren geleden is, dat Robert Morrison, de eerste Zendeling in China, is overleden. In 1823 werd zijn vertaling van het Oude Testament in China voor het eerst verspreid en een eeuw later was de Bijbel het meest gelezen boek in China. In die eeuw zijn er door het Britsch Bijbelgenootschap 97.899.000 bijbels of gedeelten daarvan verspreid. GERED DOOR HET LEZEN VAN JES. 53 Een jeugdige bekeerde Jodin, dochter van eer rabbijn uit New York, vertelde aan „The Illustra tor" het volgende: „Mljo vader leerde ml) als jong kind al den Bijbel lezen in het Hebreeuwsch. Wij begonnen met Genesis. Toen wij met Jesaja bezig waren, sloeg hij het 53e hoofdstuk over. Ik vroeg hem, waarom. Hij antwoordde, dat het voor Joden niet noodig was, dat hoofdstuk te lezen. Ik werd nieuwsgierig en vroeg voor wie het dan wèl be- Hij zei: voor Christenen. Toen ik nog verder vroeg, werd hij boos en beval mij te zwijgen. Het verbaasde mij, dat God onnoodige dingen ii den Bijbel zou gebracht hebben. Waartoe? Ik schreef tenslotte Jes. 53 over en bewaarde het papier twee jaren in mijn kous, tot ik in het land der vrijheid kwam: Amerika. Daar ging ik het lezen, 's avonds, en bij gelegenheid, dat niemand het kon zien. En zoo ben ik door het lezen en nóg eens lezen van Jesaja 53 ertoe gebracht, Christus als mijn Verlosser aan te nemen. Vooral, toen ik op een wandeling door New-York een dame dat hoofdstuk hoorde voorlezen aan een groep omstan ders en zij vertelde, dat dit hoofdstuk betrekking had op Jezus Christus, werd het mi] volkomen dui delijk: Dit was het Lam, dat ook mijn zonde heeft TEKORT AAN MEDISCHE HULP Het Zendingsblad vermeldt van een bezoek den missionalren arts dr. Zwaan uit Poerbollnggo aan de afgelegen plaats Sidaredja, waar 1200 pa tiënten bijeen bleken gekomen te zijn om geholpen te worden. De dokter heeft kans gezien in één dag 500 menschen te helpen, doch moest er 700 teleur stellen; ook moest hij terug, omdat de medicijnen op waren. De conclusie der mededeeling ligt de hand, n.l. dat er een groot tekort aan medische hulp is. GIFTEN EN LEGATEN In de te Rotterdam in de Geref. Gemeente gehouden dankstond voor het gewas werd een gift van f 1000 gecollecteerd ten behoeve va Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN De nieuwe collegezaal van prof. dr. F. J. J. Buitendijk, hoogleeraar in de physiologie aa Rijksuniversiteit te Groningen, is in gebruik ge nomen, waarmee tevens de nieuwbouw, die dezer dagen is gereed gekomen, geopend werd. Dr. G. H. COOPS De Inspecteur van het Middelbaar en Voorbe reidend Hooger Onderwijs Dr. G. H. Coops, gaat heen. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd heeft hij tegen 1 Maart 1935 eervol ontslag gevraagd. Ruim 22 dienstjaren heeft Dr. Coops als Inspec teur. 1 Nov. 1912 kwam hij in functie. Dr. G. H. Coops werd den 6en Febr. 1870 te Doetinchem geboren en ontving aldaar zijn oplei ding tot onderwijzer aan de Christelijke Kweek school voor Onderwijzers. In 1888 verkreeg hij zijn akte als onderwijzer en was achtereenvolgens werk zaam aan de christelijke scholen te Zelhem, Oos terbeek, Doetinchem en Dedemsvaart. In 1895 deed hij zijn eindexamen aan het Gymnasium te Doetin chem als extraneus. Drie jaar later deed hij zijn candidaatsexamen in de wis- en natuurkunde, nadat hij eenige jaren privaat-lessen in de scheikunde had genomen bij den directeur der H.B.S. te Zwolle. Hij gaf er nu zijn onderwijzersbetrekking aa g'og io Utrecht studeeren; hier deed hij in 1900 zijn doctoraal ln de scheikunde en het volgend jaar promoveerde hij cum laude. Daarna werd hl| benoemd als leeraar aan de H.B.S. te Bergen op Zoom, welke betrekking hij in 1903 verwisselde met die van leeraar in de scheikunde aan de Rijks landbouwschool fe Wagervngen; hij werd daarna overgeplaatst naar de Koloniale Landbouwschool te Deventer. Va zijn hand verschenen enkele werkjes op scheikundig gebied, boek over Landbouwscheikunde van verschillende zijden heftig bestreden is. Dr. MURK JANSEN ONGESTELD Bij beschikking van den minister van onderwijs kunsten en wetenschappen is dr. W. C. M e i s s gedurende de ziekte van den privaatdocent dr. Murk Jansen toegelaten als privaatdocent in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversi teit te Leiden, om ooderwijs te geven in de ortho- paedie. J. H. VAN LINT In een vergadering van leeraren en leerlingen van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Arnhem is gistermiddag feestelijk het feit herdacht, dat de directeur der school, de heer J. H. van Lint, 40 jaar geleden zijn intrede deed bij het onderwijs. ONDERWIJSBENOEMINGEN Tot onderwijzeres aan de Herv. School te Waspik is benoemd mej. J. M. Ossen te Rand wijk (Betuwe). Benoemd tot kweekeling met acte aan de Geref. ULO-school, Nieuwe Haven te Middelburg (hoofd J. IJsselstein) de heer J. K o o l e. Indisch MULO- onderwijzer op non-activiteit te Axel. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School II te Treebeek mej. W. de Vries te Nuth. Benoemd tot onderwijzeres aan de School m. d Bijbel te Krommenie mej. S. v a n D Ij k van Krab bendam. Tot onderwijzer aao de Herv. School te Kluniert ls benoemd de heer J. v. Kesselen te Vlis- slngen. Benoemd aan de Chr. School te Amelde als kwee keling met acte mej. P. Smits te Gorinchem. VOOR DE OUD-STRIJDERS BIJ HET CHR. ONDERWIJS De Commissie voor de Oud-Strijders bij het Christelijk Onderwijs, in 1919 gevormd door der Schoolraad, Chr. Volksonderwijs, de Ver. van Chr onderwijzers enz. en de Unie van Chr. onderwij zers en thans bestaande uit de heeren Ds. W. Bouwman, Brants, H. Nieuwenhuysen, A. P. Jungcurt Jr. en Mr. J. J. Hangelbroek, deelt in het orgaan van de Schoolraad mede, dat in het boek jaar 1933—1934 aan 36 weduwen. 3 gepension- neerde onderwijzeressen. 3 gepensioDneerde hoof den, en 1 gepensiooneerden onderwijzer, die ten gevolge van den schoolstrijd geen of een uiterst gering pensioen genieten, uit het fonds steun ver leend werd tot een totaalbedrag van f 8 890.50, terwijl aan giften en bijdragen wercl ontvangen f 8.434.07. Het batig saldo bedroeg op 1 April 1934 f 3.062.25. Doordat het bedrag der uitkeeringen dat der giften met ruim f 400 overtreft, heeft de Commissie zich genoodzaakt gezien de zomeruit- keering voor de steunbehoevende Oud-Strijders vast te stellen op 40 pet. van het bedrag, da' elk hunner in verband met de bestaande K-hoefte als grondslag van steun werd aangenomen. OPHEFFING OPENBARE SCHOLEN De gemeenteraad van W oerden heeft beslo ten tot opheffing van de openbare school vooi II.LO. wegens het steeds terugloopend aantal leer lingen. VEREEN. CHR. ONDERWIJZERS ENZ. Voor de in de Pinksterweek 1935 te houden algemeene vergadering der Ver. van Chr. Onder wijzers, enz. hoopt Dr. J. Bredeveld, Lelden te behandelen: „Ons Christelijk beginsel en de schoolvorm." Oud-Minister Mr. Dr. J. Donner hoopt te spreken over: „Tuchtrecht". Nog een derde spreker zal nader worden aan gewezen. Examens ACADEMISCHE EXAMENS B. MoolhuLou tj.i ...o—.. Bevorderd tot arts: de heeren P. Baudoln, geb. te 's Hertogenbosoh en 13. Smit, gob. Veen darn. klassieke li M. B. van Amerongen. Cand. examen rechtsgeleerdheid: mej. L. L W. v. d. Dries. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Rechten: cand.ex,, de dames E, J. Warmelo en A. Werker en de heer Ch. A. van Ophuysen. Civiel ing.: cajnd.ex„ W. W. vam Haerarm Buma, Groningen. Werktulgk. ing.: cand.ex.. B. Goedhuis, ti R -K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.: Germaansche taal en letterk. (Duitsch): doet ex.. de heer W. F. Smeets te Kerkrade. APOTHEKERSASSISTENT MACHINISTEN DEN_HAAG. Gesl. voor dlpl. B: de heeren STUURLIEDEN Vraag en Antwoord. 3642 A. Z. De rljksbelastingadminis tie moet alles wat in geld of geldswa. wordt genoten als Inkomen beschouwen, i bij elkaar genomen komt men aan 9 per v of 450 per jaar im geld, waarbij is geteld ongeveer even groot bediag voor kost en woning .tesamen alzoo 90C- per jaar. Hier is verschuldigd f 18.49 per jaar aan belasl zoodat de aanslag goed is. woorden. Dr Bavlnck mankt im zijn „Dogma tiek" bij de wedergeboorte onderscheid tus schen die werkzaamheid Gods, waardoor Hi wederbaart, en de vrucht van deze werkzaam held lm den mensch, die wedergeboren wordt, of m. a. w. tusschen de regeneratio activ passiva. Belde zaken, zegt hij. zijn im de kelijkheid onmiddellijk aan ellc-itider ver den.^ maar tot recht verstand ls distinctie '•'in 31' wedergeboorte in actiev®n zin. n wederbarende werkzaamheid Gods, wordt v( gezegd, dat zij slechts een andere naam is de inwendige roeping. (Deel IV pag. él). Do inwendige roeping wordt door onze Geref. Thoologen dan ook genoemd een krachtdadig •oeplng. Het is een roeping, waarbij tegelijk ichonken wordt, scheppend spreken Gods in onze het nieuwe 1< irdoor de i ECONOMIE EN FINANCIEN De Duitsche handelsbalans Actie! saldo over October van R.M. 16.9 millioen (v. m. passief R.M. 1.9 millioen) De Duitsohe handelsbalans 6luit in Octo ber jl. voor het eerst eeaert Maart met een u if voero verschot en wel vtan R.M. 16.4 mil lioen (v. m. invoeroverschjot R.M. 1.9 mil lioen). In October 1933 was er nog een ac tie fsaldo van R.M. 93 millioen. De invoer bedroeg R.M. 349.5 millioen, d. i. slechts 1 beneden September. Regel is dat in October de grondstoffen- en fabrikaten- invoer* sterk stijgt. Dit is thans niet hst gevel geweest. Vooral de invoer van grond1- 6toffen i6 in de e.fgeloopen maand sterk afgenomen, als gevolg van de daling van den invoer van oliezaden en olievruchten, welke die vorige maanden nog al hoog was. De uitvoer ven levensmiddelen is in Octo ber met niet minder dan 1/3 toegenomen. Wat den uitvoer betreft, dieze is gestegen tot R.M. 365.9 millioen, d. i. 5 hooger dan. do vorige maand. De stijging komt uitslui tend voor rekening van fabrikaten en draagt een eeizoenkarakter. De uitvoer ging vnl. naar Italië, Rusland, Oostenrijk, Frank rijk, en ooik Japan en Argentinië. EFFICIENCY DAGEN TE AMSTERDAM Opening van het Congres De jaiarlijksch9 door het Nederlandsche Instituut voor Efficiency en het Nediei- laudsch Instituut voor Documentatie en Registratuur georganiseerde efficiency-da- gen zijn gister in de Militiezaal aan den Singel te Amsterdam begonnen. De vice- voorzitter Prof. Th. Limperg heeft ds ope ningsrede uitgesproken waarin hij memo reerde dat de verhouding met het buiten land van vriendechappelijkcn aard is. Nu vooral is er contact met het buitenland in verband met het congres, dat in Juli 1935 te Londen zal worden gehouden en dat in belangrijkheid alle voorgaande congressen zal overtreffen. Met betrekking tot den ar beid in het binnenland herinnerde Spr. aan den arbeid van de Ned. Studiecommissie voor Verkooporganisatie, welke haair recht van bestaan reeds voldoende bewezen heeft Reden tot blijdschap geeft het feit, dat het ledental ondanks de slechte tijden is toege nomen van 561 tot 583. Prof. Limberg eindigde zijn openings woord met de beste wenschen voor heit wel slagen van beide efficiency-degen. Onmiddellijk hierna namen de weriszaam heden, waarvan wij reed3 eerder een ov.-a> zicht gaven, een aanvang. UNILEVER N.V. Interim dividend 2 (onv.)' Door den Raad van Bestuur van Unilever N.V. is besloten op de gewone aandeelen der vennootschap een interim-dividend uit te keeren op basis van ƒ20 (onv.) per aan deel ad ƒ1000, betaalbaar op 1 Dec. o.s. Over het vorige boekjaar werd in totaal een dividend van 4 uitgekeerd. Het dividend der Engelsche Unilever Ltd wordt op dezelfde basis uitgekeerd, als dat der Unilever N.V., de Nederlandsche Mij. Dit komt uit op 7.8 d. per aandeel van 1, het geen 3J4 beteekent, tegen het vorig jaar 3 KON. PETROLEUM Geen interim dividend De Shell Transport en Tradiing Co heeft het interim dividend gepasseerd, waaruit volgt, dat ook de Kon. Petr.-Mij geen inte rim-dividend zaJ uitkeeren, omdat beido maatschappijen een gelijkluidende dividend poditiek volgen. Dit is het derde jaar, dat de Kon. Petrol, hot interim-dividend pas seert. i LEENING GEREF. KERK VOORSCHOTEN Groot 50.000 tegen den koers van 100 Blijkens advertentie in dit nummer stelt de Gereformeerde Kerk te Voorschoten de inschrijving open op een 4 obligatielee- ning gricot ƒ50.000, in stukken van ƒ1009, ƒ250 en ƒ100 nominaal, tegen den koers van 100 De inschrijving kan geschieden by den administrateur-penningmeester van de Commissie van Beheer der Gereformeer de Kerk, Voorschoten, Papelaan 36. Storting 31 Dec. a.s. Coupons 1 Januari en 1 Juli. Aan het prospectus ontleenen we nog het volgende: De leening dient tot aflossing van een hypothecaire bankechuld en tot aflossing van de 5 obligatieleningen 1921 en 1923, Door de uitgifte dezer leening wordt de schuldenlast der Kerk niet vergroot. De vaste goederen van de Geref. Kerk te Voorschoten bestaan uit het kerkgebouw met inventaris, kostersv.oning met catechi satie -en vergaderlokalen, en de pastorij. Doordat deze onroerende goederen van hy potheek worden gezuiverd, wordt de zeker heid voor de obligatiehoudens grooter. Het kerkgebouw is gebouwd in 1923/24 op eigen grond, gelegen in het centrum van Voorschoten, en bevat circa 500 zitplaatsen, welk aantal voor- uitbreiding vatbaar is. Het ledental der Kerk mocht zich in de laatste 10 jaren in gestadigen groei ver heugen. De inkomsten der Kerk bieden voldoen den waarborg voor een geregeld nakomen der aangegane verplichtingen. De 4 obligatieleening 1935 wordt aan gegaan op de navolgende voorwaarden: De aflossing der leening zal, behoudens het hieronder bepaalde, binnen 40 jaren geschieden en wel zoodra de geheele leening zal zijn geplaatst, met aanvankelijk ƒ1000 per jaar. De Commissie van Beheer behoudt zioli onder goedkeuring van den Kerkeraad het recht voor, te allen tijde tot versterkt o of olgeheele aflossing over te gaan. Woord. De heilsor-te bij de uitverkorenen is dan: le. herscheppend loepen God.* en wedergeboorte, die samenvallen. 2e. uitwendige roeping dooi de prediking. Se. Innerlijke roeping door de heiliging van de prediking aan het hart. Van dat herscheppend roepen' spreekt Paulus in 2 Cor. 4:5 en van do daarmee nauw ver bondon Innerlijke roeping In Rom. S 39. Uw tweede vraag, of en hoe ijsberen i.n do ark zijn opgenomen, ia eveneons niet zoo ge makkelijk te beantwoorden. WIJ gelooven op grond der H. Schrift, dat ook do dieren door God geschapen zijn. Maar dit sluit niet In, dat allo later voorkomende variaties in de dier soorten zijn geschapen. leidden or tijdens Noacha leven ijsberen zijn geweest, konden die evvn- als de visschen buiten de ark blijven, omdat zij in het water konden leven. Eindelijk moet uw derde vraag nog beant woord. Volgt beteekent'niet. dat hij dat hij als prl lit nog na hot' oorspronkelijk drievoudig ...ribt van Adam als profeet priester en koning. In hem heeft het priesterschap geen begin door geen einde door don dood. Hij stierf H zIJn prleotersehap sym- prlesterschap van onzen Chri

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9