BUITENLAND. Gsmeenleraad van Amsterdam Uiveriana Twéé flacons, Land- cn Tuinbouw. Weerbericht VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Lavals uiteenzetting In den Ministerraad van gisteren. Uit Parijs: In het rapport, dat Laval gis teren in den Ministerraad heeft uitgebracht over den buitcnlandschen toestand, werd d' voornaamste plaats ingenomen door rii kwestie van het Saarplebisciet. Voorts be sprak Laval den stand van de Fransch- Italiaansche toenaderings-onderhandelingen. Het vertrek van Laval naar Genève blijft in zekeren zin afhankelijk van de beraad slagingen van de commissie van drie te Home, welker beslissing de basis zal vor men voor de Saarbesprekingen van don Volkenbondsrnad. Laval wil alleen aan de ze onderhandelingen deelnemen, terwijl bij do overige beraadslagingen Frankrijk ver tegenwoordigd zal zijn door den leider der Fransche afdeeling bij den Volkenbond. Laval schijnt zijn bijzondere aandacht, te wijden aan de ordemaatregelen voor het Saargebied. Ook de economische kwesties, namelijk de terugkoop van de Saarmijnen, schijnen door hem behandeld te zijn bij de beraadslagingen van de'commissie van drie. Ook voor de commissie van buitenland- sche zaken sprak Laval over de Saarkwes- tie. Hij bracht zijn vertrouwen tot uitdruk king betreffende den normalen afloop van de procedure, welke was vastgesteld in het vredesverdrag en door den Volkenbonds raad en hij legde den nadruk op den wil ,van Frankrijk zich in volledige zakelijkheid daaraan te houden. Na angdurige beraadslagingen zette Laval nog uiteen, dat Frankrijk slechts één doel had: de waarborging van de vrijheid van stemming. Frank rijk is vastbesloten in vreedzamen geest en zonder bijgedachten alle ver plichtingen die voortvloeien uit de geldende verdragen na te komen en de toevertrouwde belangen te behar tigen. Betreffende zijn reis naar Rome verklaar de Laval, dat hij uit hoffelijkheid jegens Italië de commissie nog niet kon inlichten over de bedoelingen van de Fransche re geering. zoolang niet de Italiaansche regcc- ring door den Franschen ambassadeur op de hoogte is gesteld. Hij wees er echter met nadruk op, dat het stre ven van Bart hou om een overeenstemming tusschen beide regeeringen in samenwerking met dc ove rige bij het behoud van den vrede geïnte resseerde naties moet worden voortgezet Op vragen antwoordde Laval, dat het be langrijk was voor Frankrijk en den vrede ln de politiek van samenwerking met de Sov- jetregeering voort te gaan. Resumecrend zeide Laval, dat Frankrijk trouw blijft aan zijn bondgenootschappen en vriendschap pen. PARIJS, 16 Nov. De minister van buitcn- landsche zaken, Laval, heeft in de Kamer commissie van buitenlandscJie zaken geen gedetailleerde inededeelingen gedaan over de nieuwe Fransche voorstellen tot verbetering van de Fransch-Italiaansche betrekkingen. Niettemin gelooft de „Echo de Paris" te kunnen constateeren, dat de verhouding tusschen Parijs en Rome niet zeer gun stig is. Met leedwezen wordt geconstateerd, dat de Italiaansche regeering tegen over Parijs een afwachtende houding aanneemt en nog niet geneigd schijnt te zijn, dc Joego-Slavische eenheid als een onveranderlijk feit te accepteeren. Dit is geen gunstig voorteeken, wanneer de Volkenbond thans wordt uitgenoodigd de verantwoordelijkheid van Hongarije voor den moordaanslag to Marseille te onderzoeken. Italië vermijdt op het oogenblik nog stel ling te nemen. Het zal op het oogenblik van de crisis zijn beslissing bekend maken, doch door dit uitstel dreigt de beslissing zelf van haar preventieve waarde te worden berooid. De regeerings-crisis in België Moeilijkheden bij de regeeringsvorming. Uit Brussel: De minister van Buitenland- sche Zaken, Jaspar, die door den koning be last is met de vorming van een nieuwe re geering, heeft tot groote verrassing Donder dagavond laat medegedeeld, dat de defini tieve ministerlijst op zijn vroegst Vrijdag kan worden bekend gemaakt. Het schijnt, dat Jaspar op het laatste oogenblik op moeilijkheden is gestuit Bij geruchte verluidt, dat de toewijzing Van de portefeuille van economische zaken aan den directeur der wapenfabriek te Herbesthal, Joassart bezwaar heeft opgele verd. De nieuwe regeering zal niet vóór Dins- idag voor het parlement kunnen verschijnen. De Joego-Slavische actie tegen Hongaren De „Az Eist" bericht, dat in de laatste da- fen vele Hongaarsche gezinnen uit Joego- lavië zijn uitgewezen, die op Hongaarseh gebied zijn aangekomen. De Joego-Slavische autoriteiten hadden de geldige verblijfsver gunningen ongeldig verklaard en zouden voor het verlaten van het Joego-Slavische grondgebied slechts een termijn van zes uur hebben gesteld, zoodat vele gezinnen prac- tisch al hun have en goed achter moesten laten. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat in de gebieden in Joego-Slavië met Hon gaarsche minderheden tegen Hongarije ge richte plakkaten worden aangeslagen en strooibiljetten van anti-Hongaarsche inhoud worden verspreid. De Hongaarsche pers beschouwt het be roep, dat Joego-Slavië voornemens is ie doen op den Volkenbond voor het onder zoek naar den moord op Koning Alexander als een Hetze der Kleine Entente tegen Hon garije en toont zich ook uiterst verbitterd wegens het verbod van de Tsjecho-Slowaak- sche en Joego-Slavische regeering om Hon gaarsche drukwerken in Tsjecho-Sloxvakije ren Joego-Slavië in te voeren. De besprekingen met Japan Nog dit jaar een resultaat? BATAVIA, 16 Nov. (Aneta). De ontwikke ling van de onderhandelingen tusschen Ne derland en Japan is thans zoodanig dat het practisch zeker is, dat voor het einde van het jaar de besprekingen zullen zijn beëin digd. EEN BEMIND EN BEROEMD DIERENVRIEND Alfred Brehm's vijftigste sterfdag herdacht Zijn vader was predikant en leerde z*n kinderen liefde tot de natuur (Van i Duitschen correspondent) uitoefent op care ontwikkeling, dar» heeft „Tierva- ter Brehm" wiens 50sle sterfdag thans door velen rijner bewcoceraars herdacht wordt een belangrijk deel van zijn roem en populariteit te dan ken aao het feit. dat hij in den Thünnger Wald we'd geboren en opgevoed. Het gehucht Untcr-Renthendorf lag toen nog ln een door de menschelijke cuituur ooaange.aste oai- geviig en in de uitgestrekte bosschen kon het wild nog ongestoord huizen. Alfreds vader was predikant in Renthendorf en men vertelt, dat hij voor zijn kleine gemeente een voortreffelijke zielverzorger was. In zijn vrijen tijd maakte hij studie van dc natuur en vooral de vogels hadden zijn belangstelling veroverd. De waarnemingen, welke hij hierbij opdeed, leidden tot een wetenschappelijk gefundeerde studie. Gelukkig werd hij niet het offer van zijn systematisch inge deelde waarnem'ngen. want een kamergeleerde was hij nu eenmaal niet. Hij won- de liefde van zijn jongens voor de natuur, nam ze mee op zijn ont dekkingsreizen, maakte hen vertrouwd met de sterk uiteenloopende stemmen vao verschillende vogels, wou hun liefde voor de veelzijdige schoon heid van boomen, planten en bloemen en zelfs bij het kleinste insect wist ds. Christian Ludwig Brehm zijn kinderen iets bijzonders te vertellen. Is het dan een wotvder, cat de natuur op de ontvan kelijke jeugd een onvergetelijk sterken, remanti- schen indruk maakte?In enze verbeelding zien we dezen wijsgecrigen vader met zijn joncens naar de duizenden vogels kijken, d.e in den herfst den Tcu- toburger Wald verlieten en wij kunnen begrijpen, dat ook in hun ziel de „Wanderlust" ontwaakte. Waarschijnlijk tegen zijn eigen bedoeling stu deerde Alfred voor architect, maar zijn oudere stiefbroer was hem nu eenmaal voor geweest en deelde thuis met zijn vader den zoologischer, arbeid. Geheel onverwacht kreeg de inmiddels twintig jaar geworden architect toch nog een kaasje, om zijn liefde voor ontdekkingsreizen te bevredigen: een Wurtenbcrgsche baron, John Wil helm van Muller ncodigde hem uit. deel te nemen aan een Afrika-expeditic en men kan zich voor stellen. met hoeveel geestdrift de uitnoodioing van dezen ornitholoog door Alfred werd aangenomen. Vijf jaar leefde hij in het gebied van den Boven- Nijl, legde zich toe op groote verzamelingen, groeide onder den druk der omstandigheden van jcogcling tot man. want zijn beschermheer liet hem op een gegeven moment onder allerlei schoone beloften vrijwel onbemiddeld aan zijn lot over en keerde naar DuitschJand terug. Men moet den ondernemingsgeest van den jeug digen ontdekkingsreiziger Brehm bewonderen, wan; ondanks deien harden tegenslag zette bij zijn stu- dietocht tot ui de buurt van Abessinië door. Naar lichaam en ziel maakte hij alles dcor. wat uit een varen jcrceling een ervaren man maakt en to: overmaat van ramp moest hij 't nog beleven, dat zijn stiefbroer, die hem was nagereisd, op zekeren dag in den Nijl verdronk. et een schat van ervaringen en een waarde- zoölogische collectie keerde hij 1S52 naar Duitschland terug, waar hij als schrijver en vertel ler door rijn natuurlijke begaafdheid het hart van velen wist te winnen. Zijn naam werd overal ge ld en weldra werd hem een positie als direc- van den dierentuin te Hamburg aangeboden Ook het Berlljnsche aquarium wilde van zijn rijk- aan kennis profiteeren. maar van zijn g/oo-' opgezette uitbreidingsplannen is in beide steden x>it veel tot stand gekomen. Zijn ruste'ooze natuur had uit hem een wande lenden jood gemaakt, want achtereenvolgens maak te hij ontdekkingsreizen naar Spanje, het moeras gebied langs de Dooau, naar S'berië. om dan weer studietocht naar Afrika te ondernemen. Onder- ontstond in zijn gedachtenwereld het plan, een omvangrijk werk te schrijven, een boek over bet dierenleven, zooals tevoren nog door niemand was uitgegeven. Wat zijn vader, de algemeen beminde, maar slechts in een kleine omgeving bewonderde „Voge'brehm" nimmer aandorst, werd dcor zijn zoon Alfred tot stand gebracht. De voltooiing van zijn veelomvattend levenswerk is het in haast alle talen der wereld verspreidde en polulair geworden meesterwerk „Das Tierleben", een openbaring voor hen. die dieren weliswaar tot op een zekere hoogte kennen en liefhebben, maar van de eigenlijke die- ereld toch weinig kennis bezitten. Door dit resultaat van zijn veelomvattende studie werd ook de weg gebaand voor de tegenwoordig algemeen gebruikelijke dierenbescherming, maar slechts wei nigen weten, dat we dit menschelijk plichtbesef aan Brehm moeten toeschrijven. Veel menschelijk geluk was dezen natuurphilo- soof niet toegedacht. Zijn vrouw, die hem op ka meraadschappelijke wijze bij al zijn werk terzijde stond, overleed kort na de geboorte van een zoentje. Toen wat later de diphteritus heerschte •erden a! zijn vijf kinderen ziek en zijn jengste »q stierf, toen Brehm zijn laatste ontdekkings- ,_>is naar Amerika had ondernomen. Door dit treurige nieuws werd hij zwaar getroffen en zijn voordrachten ken hij nog slechts met mechanisch plichtsgevoel voortzetten. In het Missislppi-da! kreeg hij dan nog malaria en hierdoor werd zijn gezondheid voorgoed ondermijnd. Als een grijsaard keerde hij naar Duitschland terug, waar hij reeds op 55-iarigen leeftijd in zijn geboorteplaats over leed. Door zijn meesterlijk werk over de dieren- :re!d is zijn naam blijven voortleven voor latere geslachten. Berlijn, 13 November 1934. Geheimraad His overleden Onze Berl. corr. schrijft dd. 13 Nov.: Op 71-Jarigen leeftijd is te Brombach in Beieren geheimraad prof. Wilhelm His oog vrij onverwacht overleden. Hiermee is alweer een der grooten uit vrijwel uitgestorven generatie heengegaan. Hoewel Zwitser van geboorte, werkte hij het be langrijkste deel van zijn leven ook tijdens den laatsten oorlog in Duitschland en genoot hier algemeen hoog aanzien. Te Berlijn had hij jarenlang de leiding der medi sche kliniek in de hekende Charité, een der groot ste en oudste ziekenhuizen van Berlijn, en genoot als internist bij leek en vakman algemeen vertrou wen. Zijo vader was in Zwitserland een beroemd specialist op anatomisch gebied en voltooide aan de universiteit te Leipzig zijn medische loopbaan. Beiden, vader en zoon, behielden hun Zwitsersche nationaliteit. Dr. Wilhelm His volgde 1907 Ernst voo Leyden te Berlijn op en tijdens den oorlog heeft hij aan duizenden gewonden dicht achter het front hulp verleend. Hij had den gezondheidsdienst al die jaren onder zijn leiding en schreef over de hier opgedane ervaringen later een ook voo' leekcii zeer lezenswaardig werk „Die Front der Aerzte Pas 1931 is dit boek bij den bekenden Leipziger u-t- gever „Velhagen Klasing" in druk verschenen. Een zijner meest besproken voordrachten liep /er het thema „De natuurlijke ongelijkheid der menschen", want het was in den tijd, toen dit thema door hem werd aangesneden, niet ongevaar lijk. deze oogelijkheid in positieven vorm te be handelen. Pas twee jaar geleden dwong zijn gezondheid hem. Berlijn vaarwel te zeggen en in medische kringen wordt zijn heengaan nog steeds als een groot gemis gevoeld. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen D,e taifoen over de Philippijnen Uit New-York: Een uitlooper van de tai foen, die Woensdag een deel der Philippij nen heelt geteisterd, heeft ook de stad Ma nilla schade berokkend. Het spoorweg en scheepvaartverkeer is tijdelijk verbroken. De huizen der inboorlingen in de Zuidelijke provincies zijn grootendeels verwoest. In Tacloban worden 29 visschers vonnist. Het kuststoomschip „Dos Hermanos" is in de nabijheid van Legaspi gestrand. Het Deen- sche stoomscl.in „Noramaersk" bevindt zich in de Albay-golf iu nood. De gouverneur heeft bevel gegeven tot omvangrijke hulpmaatregelen. Uit Manilla: Niet minde, dan 20.000 per sonen zijn tengevolge van de laatste taifoen dakloos gewordon. Werkbehoud en werkverruiming Verdediging van het college Niet serviel, ook niet te zelfstandig Verdediging van het College? 1935 voortKc-zet. Eerst© spreker was Mr. ROMME (r.k.), die den draad van zün betoog van don vorlgen avond opvi koopkracht moet w los kan word uit het buitenland 1 ictnlrc politiek der Is het nood^g te c Behaarde zich op grpnd van ernstige ovorwo -gingen achter d« Regeoring die devaluatie afwijst. Waar aanpassing van de munt dus niet kon worden aanvaard, achtte spr. het toch noodig bü B. en W. aan te dringen om meer contact belang richtsnoer geen heil. 1100 gemeenteen van ons land o talre politiek wordt geredenerd. De bijzonder :en goede is nog niet te zien. Zelfs aan aen neer de Miranda is die ontwikkeling niet geheel vooibtjgegaan. Eén ding staat toch wel vast. meende spr.. nl. dat dit Collego eerst Is opgetreden, toen bleek, dut t College lossej is gei i W. 'tegcm r Ged. Staten on de Regeering betreft, spr. achtte die correct, want de verhouding tot de Re geering ls door haar toenemende bevoegdheid beduidend gewijzigd. Of de Rogecrlng niet wat soepeler tegenover de gemeentebesturen zou moeten optreden ls alleen te beoordeelen in de telkens verandereydi noch te serviel noch te zelfstandig ipgetreden. Spr. zou een heel HJrtJe kunnen voorlezen 'an Raadsbesluiten, die met een geringe meer derheid zijn aangenomen of verworpen. Daar liet algemeene beleid van den Raad geen richtlijn te ontdekken'. Prof. Woltjer kwam op tegen ïlling der sociaal-democraten alsof harde den nemen en zette de communisten op hu., plaats. die nu eenmaal afbrekende politiek voeren. Met tegenzin beeft dit College deze maatregelen genomen, die op de massa die deze niet beoordeelen kan, een ongunstigen indruk Het slotte, beroep profitee niet t n, betoogde Prof. Woltjor ten de heer de Miranda nu reeds de kiezers doet om alzoo Jater te srlngr door dit College, Het „herstel-program" de Miranda weer igelaton de financleele middelen aan te wU- n. Spr. betreurde, dat op deze manier kiezers zullen worden „voorgelicht". istelUke en maatschappcltjke U het heldere b fractie gehoord, dat aid best te"spreken woord ls g< De ramen in de Nieuwe Kerk te Delft Bezoek Vrouwencomité te Amsterdam Donderdag heeft het Amsterdamsche Vrou" wcncomité, dat zich gevormd heeft tot het schenken van een raam in de Nieuwe Kerk te Delft een bezoek aan deze Kerk gebracht, ter bezichtiging van de tot nu toe geplaat ste ramen. Het gezelschap bestond u't pl.m. 100 da mes, waaronder Mevr. v. d Vïugt, eohtge- noote van den Burgemeester van Amster dam; mevr. van Meeckeren; mevr. Crena de VIT TROPISCH NEDERLAND De flater van de Nirom De U'tver in de modder „intusschen gaan we door met dansmuziek" De radio was koud, de luchtpostbrief was gebust, eerverleden week Dinsdagavond 23 Oct., toen ik nog even weg moest. Op mijn terugweg kwam ik langs een kennis die op het platje met zijn vrouw nog druk zat te mailen, het radiotoestel uit de kamer vlakbij geschoven. Het was toen omstreeks elf uur. „Het nieuws van de Ui ver al gehoord?" „Ja, wat een knappe daad, hé? Nu al in Melbourne! Kranige kerels!" .Mocht je willen. Zie je wel, dat je het laatste nieuws nog niet weet!" „Maar de Nirom heeft het toch om ne gen uur rondgeroepen, dat do Uiver in Mei- was aangekomen!" ,Een uurtje later kwamen ze vertellen, dat het een canard was en nu zitten wij te wachten, want er kan ieder oogenblik nader bericht komen." „Maar wat is er dan? Ze moeten al in Melbourne hebben kunnen zijn! Is er dan iets aan de hand?" „Wij zitten juist te wachten, met do luchtmail dicht te plakken, omdat het aardig is voor Holland, als ze daar kunnen lezen, hoe wij hier in den nacht het beloop heb ben gevolgd". Daar zat ik: de brief voor de krant al ge post, zoodat ik die niet meer kon verande ren. Een aanvulling door een nader bericht was niet noodig, want tegen dat die brief in de krant kwam, was in Holland allang be kend, welk een flater de Nirom had gesla gen. Bovendien wist men daar op hetzelfde moment als wij het hier zouden hooren, wat er aan de hand was. Maar de ontnuchtering was wel groot! In het gezicht van de haven toch nogWij zalen met ons drieën te huiveren in den voor Indië koelen, maar toch nog warmen avond! En wij bibberden bijna, toen de omroeper hot bericht bracht, dat de Uiver Save-our-souls-seinen had uit gezonden! Maar wat gebeurde er dan daar in het verre zuidoosten, waar het vliegtuig in één etma&l tijd van hier uit was heen- gestoven? De omroeper zei, dat men in de lucht bleef tot nadere telegrammen. „Intusschen gaan wij door met onze dansmuziek!" Van schrik en ontsteltenis vergaten wij, te tele- foneeren om luide te protestceren tegen zulk een ondoordachtheid, erger, zulk een onge voeligheid en ruwheid! Terwijl je zat te tril len van angst, wat er zou zijn, gaat de Ni rom door met dansmuziek! Flater op flater! De gloeiende protesten zijn dan ook niet uitgebleven! Dc Nirom heeft dien avond be wezen, zich haar verantwoordelijkheid in geenen deele bewust te zijn. Zoo maar, op een mededeeling van een meneer uit Tjepoe, die uit Australië blijkbaar den omroep van het station-Melbourne had opgevangen tot den Uiver: „Fourty-four Dutch airliner", en die in zijn geestdrift daaruit concludeerde, dat de Uiver in Melbourne was geland ter wijl het juist een bewijs was, dat er iels haperde! te gaan omroepen, dat de Uiver er is, zonder van Aneta nadere bevestiging to hebben gekregen, is toch wel zeer zorge loos en onhandig! Het gevolg is geweest, dat zeker de helft van de Indische luiste raars ging slapen in het zoete besef, dat de Uiver er was, terwijl deze juist, gelijk een nader bericht meldde, een noodlanding had gemaakt bij Albury en wellicht heel moei lijk van den grond kon loskomen. Degenen die langer hadden geluisterd, gingen wel wat gerustgesteld, maar toch nog in spanning slapen en eerst den volgenden morgen kon in Indië de vlag worden geheschen toen de tocht gelukkig ten einde was. En nu leven wij weer in de verwachting van den Uiver. Op Timor en Bali heeft Indië de koene bemanning reeds gehuldigd, morgen komt Soerabaja aan de beurt en overmorgen Batavia. Gister werden in de sociëteit Concordia alle beschikbare kaarten afgehaald: het was er „ui ver koop voor de Uiverhuldiging", zooals men in de rij schertste. Vijftien sprekers hebben zich op gegeven. Het is te hopen dat men het kort zal maken voor deze mannen van de daad, die zelf zoo sober met hun woorden zijn, en men in geen geval het Nederlandsche voor beeld zal volgen bij gelegenheid van de Pe- likaanbemanninghuldiging gegeven! Laten wij liever zingen en juichen en het vooral kórt zeggen, wat er toch noodig gezegd inoct worden, 's Middags tusschen vijf en halfze ven, juist vóór donker, maken de vliegers een rit door de stad, zoodat ook degenen die niet in „de Concor" kunnen komen, ze kun nen huldigen. Het is maar gelukkig, dat de piloten zulke nuchtere kerels zijn, het zou hun anders door die huldigingen, eerst op verschillende plaatsen in Indië, dan onder weg en tenslotte nog in Nederland, naar het hoofd stijgenl Natuurlijk zijn er ook verschillende mop pen in omloop over Uiver en gewezen Post- jager! Zoo gaat het verhaal van den jongen, die door zijn moeder aangespoord wordt, voort te maken, om naar school te komen. Het is wel laat, stemt de knaap toe, maar. ik zal mij uiveren, dan ben ik nog op tijd! En weet ge, waarom de Postjager het niet bolwerkte? Omdat hij de verkeerde asjes heeft meegenomen, had hij steeds averij aan het landingsgestel. Wat is er van den Panderjager overgebleven? Asch en Asjes! Tén slotte nog een aardig voorval, dat ty peert, hoe men ook hier met den Uiver mee leefde. Een makelaar aan de Kali Bpsar. Batavia's handelsbuurt in de benedenstad, trachtte telefonisch een contract voor 50 ton peper af te sluiten, waarmee hij sinds den vorigen dag had geleurd. Daar krijgt hij het bericht van de behouden aankomst van den Uiver vóór zich. ,Man", schreeuwt hij zijn cliënt toe, „wat maal je om je October/ November levering van die onnoozele 50 ton, die je immers toch niet opneemt, wanneer ik je zeg, dat de Uiver er is! Ja... de Uiver... wat, ben je doof? Utrecht Isaac Vero nica Eduard Richard... Ja, in Mel bourne. Hiep hiep boera!" Het contract werd snel Elders op een kleine plaats was men bij eengekomen om de soos te liquideeren, daar de gelden voor voortzetting ontbraken. Daar komt het bericht van de aankomst van den Uiver binnen en stante pede teekenen de aanwezigen voor zóóveel giften, dat hun soos gered is! Geestdrift allerwegen! De gevolgen van Parmentiers daad, ook in psychologisch op zicht, zijn zeker niet gering in deze neer drukkende -tijden! Iongh: mej. van Schuppen; mevr. van Ba ron, echtgenoote van den Burgemeester van Delft: Mevr. LunsinghWichers. Onder leiding van Jhr. van Beerensteijn werden de rainen bezichtigd en toelichting gqgeven. voorden prijs va neen Uw apotheker of drogist heeft gedurende eeu beperkten tijd een voorraad z.g. Reuze Pakken Kruschen Salts, welke behalve den gewonen 1.60 flacon nog een gratis proef- flacon bevatten. Ge kunt dus nu een gratis proef met Kruschen Salts nemen en ont vangt bovendien meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. In het -buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in gc.cn geval Kruschen Salts in buiten- landsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking met de naam N.V. Rowntree Handels Maatschap pij op verpakking en etiket van den flacon gedrukt Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U bant vinden, in geval van rheumatiek, hoofdpijn, ischias, zwaarlijvigheid en tal- looze andere kwalen. (Adv.) Tuinbouwteeltregeling 1935 Volgende weck bekend Op de conferentie van de Nedarlandsohö pars met het college van Regeringscom missarissen gisteir te Den Haag gehouden, deelde de Regeeringecoramissaris voor de Tuinbouw, op een daartoe gestelde vraag, mede, dat de teeltregcling voor den tuin bouw, die voor het jaar 1934 eerst op li of 15 Maart bekend wend, voor 1935 hoogst waarschijnlijk begin van de volgende week zal bekend gemaakt worden. Deze teeltregeling zal niet veel verschil met die van 1934 vertoonen. HET VERWERKEN VAN DRUIVEN Geen wijn, maar wel zoete most Reeds geruiimen tijd heeft Prof. Sprengen te Wageningen proefnemingen geleid op het gebied voor hot vonverken van druiven tot drnanken. Voor deze proeven werd door den Bond Westland medewerking verleend. Uit de tot nu toe bereikte resultaten i< naar we dhans vernemen wel komen vast te ©taan, dat de wijnberedding minder kans van ©lagen zal bieden dan de bereiding van de zoete most. Hiervan heeft Pref. Sprengers groote verwachtingen. Echter zal 'hst noodzakelijk zijn, dat doze most, welke een alcoholvrije drank is, zonder accijns be reid mag werden en verkocht. Naar Prof. Sprengers meent, zall het dan mogelijk zijn een belangrijk kwantum van ds druivenpreductie te verwerken. Dat dit in dezen tijd vooral voor het Westland van groote beteekems zou zijn, valt niet te betwijfelen. De Regeeringscommissari6 voor steunver- leening aan de akkerbouw en veehouderij maakt bekend, dat 6teun voor 4-jarige griend gewassen, oogst 19341935, zal worden ver leend, onder door de Nederlandsche Akker- bouw-Centralc nog nader te bepalen voor waarden, langs dc lijnen die voor de oogst 1933—1934 bobben gegolden, met dien ver stande, dat do toen geldende bijdrage thans 10 lager zal worden gesteld en zal be dragen als volgt: Tot een maximum voor klasse Prima van 80, voor klasse I van 65, voor klasse II ven 50 en voor klasse III van ƒ35, alles per H.A. Uitkeering zal wederom geschieden voor 50 aan dien "teler cn voor 50 aan den bewerker van de gewassen. In verband hiermede kunnen de verkoo- pingen thans voortgang hebben cn zal de klasse-indeeling zoo spoedig mogelijk wor den bekend gemaakt. De Regeeringscommitsearis voor de 6teun- voreeniging aan de akkerbouw en veehou derij maakt bekend, dat voor de stcunver- leening aan de Rietcultuur, oogst 1934— 1935 de volgende steunmaatregelen in uit voering zullen komen, onder door de Neder landsche Akkerbouwcentrale te maken voorwaarden: M a t r i e t Gelegenheid zal worden gebo den tot levering van 40 der productie matriet, oogst 1934—1935 voor een prijs van 20 ct per bos, franco voor den wal, aan te wijzen opslagplaats onder aftrek van 1 cent per bos voor kosten van opslaan. e k r i e L Gelegenheid zal worden gebo den tot levering van 25 der productie le scort dekriet oogst 19341935 voor een prijs van ƒ3.50 per Vim, franco voor den wal, aan te wijzen opslagplaats. De bosjes moe ten een band dikte hebben van 32/33 cM. lad riet. Steun zal worden verleend tot een bedrag van 12.50 per H.A. voor het snijden, schoonmaken en zuiveren der door de Nederlandsche Akkerbouwcenrtu'ale ean te wijzen bladrietvelden. Gemengd Nieuws Het staat thans vast dat de f 8000, welke op 15 October door twee Duitschens gestolen zijn ten nadeele van een bioscoopexploitant te Amsterdam, grootendeels verloren zijn. De Duitscher Braun, die door den brigadier-recher cheur van het bureau Raampoort te Dusseldorf is gearresteerd, zal in Duitschland worden be- rechtigd. Het is gebleken, dat de Duitschers. via Utrecht, Venlo, Kaldenkirchen, Aken Keulen naar Dusseldorp zijn vertrokken. Zy hadden twee auto's gekocht en ook overigens op nogal grooten voet geleefd. Bij de arresta tie was de man in het bezit van ISO mark. Aan zijn pensionhoudster had hij nog 235 mark. vooruitbetaald voor kamerhuur. Ook dit bedrag is door de politie in beslag genomen. Evenzoo is geschied met de twee auto's. De arrestant verklaarde, dat terwijl E. den diefstal pleegde, hy op den uitkijk heeft gestaan, waarvoor hij f 1500 heeft ontvangen. Hij zal door de justi tie te Dusseldorp worden berecht. Naar den anderen dief wordt nog een onderzoek inge steld. Het dunne pliltj© geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Siirna 771.5. Laagste stand te Isafjord 741.8. Stand vanmorgen halftwaalf 762.3. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige O. tot Z. wind, nevelig j tot betrokken of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempe- ratuur. BÜITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge Iruk in het N.O. versterkte zich nog in Midden-Zweden en vormt nog steeds een verbinding met gebied op den oceaan, I Evenwel verplaatst de aslijn van den rug van hoogen luchtdruk zich iets naar het Z. De depressie-invloeden langs den rand van j ihet Po-gebiednemen in beteekenis toe. De warme luchtmassa's, die gisteren over IJs- land trokken, doen zich thans bemerken in de omgeving van de Noordkaap. In het Z. blijft de luchtdruk laag; een minimum van de luchtdruk in de Golf van Lyon geeft zware storm langs de Fransch-Middelland- sche Zeekust in de Italiaansche Rivièra, Be houdens een gebied van nevel en koude in W.-Duitschtand en Centraal Frankrijk, is het op het vasteland overal zeer warm. Blij kens vliegtuigwaarnemingen waait over het gebied van mist op circa 1000 M. hoogte een krachtige warme en droge luchtstroo- ming uit het Z., die ook tot uiting komt in dc wa- memingen der hooge stations in de Alpen. Het einde van de periode van mist en nevel is in het eerste etmaal nog niet te verwachten. TERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 5.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 17 NOVEMBER Van 's avonds 4.34 uur tot 's morgens 6.57 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Beden Vorig Rheinfelden Rreleach Krill Mnxau Diedesheim Mannheim Mainz Bingen Loblth Nijmegen J.Ofi 1.10 2.16 2.20 3.59 3.62 0.-8 0 72 236 2.43 1.11 1.11 0 20 0-27 1.41 1,49 9.93 9,96 7.61 7.65 2,33 2.30 1.91 1.20 Heden Vor'g Caub Fms Coblens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort Wesel Emmerik 0.59 0.75 1.41 1.45 0.80 0.81 0.03 0.03 0.32 0.29 1.00 1.1-3 -0.03 -0 02 00.00 46.40 41.19 Vreeswijk Iw 0.00 0,46 Westervoort 8.23 8,26 Deventer 2.11 2.11 7.64 7.67 Grevenblcht 28.37 28.30 Venlo 10.99 10.96 Grave (slnlsj 4.90 4.9» St Andries 0.60 Ub7 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 17 Nov. Delfzijl 7.27 20.25 HellevoetsL 11.49 TerscliHling 4.43 17.34 Willemstad 0.13 12.37 Hamnj-ea 5.35 18.20 Brouwersh. 11.01 28.28 Den ti elder 3.10 16.20 Zaerikzee 11.14 23,57 iJmniüen 11.54—.— Wemeldinge 11.42 Hoek v. Lioll. ll.ió 23.37 Vlissingen 10.03 22,43 óchevciiingen 11.15 23.57 Temeuzen 1U.38 23.(3 ltotteidain 0.«8 12.57 Ilunsweert 11.07 23,01 Hevige trambotsing in de Hoofdstad Een botsing van niert dikwijls voorkomen den aard had Donderdagmorgen op den Ko ninginneweg, hoek Saxen Weimarlaan te Am sterdam plaats tusschen twee tramwagens van lijn 2. De eerste wagen, die in de richting van de stad reed, geraakte in de bocht ter plaatse uit do rails, met het gevolg dat hij over de straat rechtuit rechtaan inreed op een motor wagen van dezelfde lijn, die op weg was naar het eindpunt. De schok was buitengewoon hevig en had vooral voor de aangereden tramwagen, die ook uit de rails gedrukt werd, vernielende gevol gen. Behalve de ravage van gebroken ruiten was laatstgenoemde wagen aan den voor- en zijkant gedeeltelijk ingedrukt. Ook de wagen die het ongeval veroorzaakt had, bleek, zij het in veel mindere mate, schade te hebben opgeloopen. De bestuurder van dit rijtuig was zoo geschrokken, dat liy zich naar huis moest begeven. Ernstiger gevolgen had de botsing voor den conducteur van het andere rijtuig. Toen hij zag aankomen wat er gebeuren ging, sprong hij van het achterbalcon, waarbij hij zoo leelijk te vallen kwam, dat hij een been brak. De Geneeskundige Dienst ver voerde hem naar een der ziekenhuizen. Daar beide wagens niet ver van het eindpunt ver wijderd waren, was het aanta' -assagiera gering. Deze werden heftig elkander geschud, doch kwamen ovt met de schrik vrij. Er ging vry veel tijd verloren met het „opruimingswerk". Beide wagens werden door technisch personeel der tram in de rails ge bracht, waarna zij op eigen krachten naar de remise werden gereden. DE VERDUISTERING VAN f 7000 TE ALKMAAR. Naar wij vernemen zijn Alkmaarsche recher cheurs in de hoofdstad op zoek geweest naar de 23-jarige wissellooper, die bij de Midden- standsbank in eerstgenoemde gemeente werk zaam was en er Maandag j.l. met een bedrag van f 7000 aan bankbiljetten vandoor is gegaan De rechercheurs hebben tijdens hun speur tocht verschillende café'e en nachtgelegenhe den bezocht, zonder succes evenwel. Mede in dit verband heeft het vermoeden veld gewon nen, dat de jongeman naar België is uitgewe ken. ONTSLAG BIJ PE MIJNEN Naar De Maasbode" remeemt worden met ingang van 1 December a s. bij de Oranje Nassaumijnen I II 200 mijnwer-1 kers ontslagen, bij eerstgenoemde alleen 110 man. Er zijn verscheidene Nederlandei's onder de betrokkenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2