nze Vrouwen VOEDT M D TBBEN MET DE WASCH 7 ONNOODIG- (MSB V\ IJ verzorgen Uw geheele waticb. •oh oudertioe'i. wol. zijde, gekleurde oeriereu kousen, tokken, werkelijk onberispelijk ONZE tarieven zijn ONGELOOFLIJK GOEDKOOP! Kosteloos afhalen en thuisbezorgen n de meeste nlaatsen. fl.V OE GOUOSCHE oTOO.rt5LEEKERIJ Turfslneei 29 Tel. 2600 GOUDA WEKELIJKSCH KNIPPATROON WEKELIJKSCHE B IJ L A G E Nu de tijd van Sint- j Nicolaas nadert 1 Dingen om zelf te maken We gaan de nachtschuit weer in, zeggen we tegen elkander, als 's morgens bij het opstaan blijkt, dat we de zon vóór zijn ge weest en anderen beweren nu reeds, dal het de donkere dagen vóór Kerstmis zijn waarin we zijn beland. Hoe dit zij, in elk geval trekt het gezinsleven zich weer meer dan in den zomer onder de huiskamerlamp samen en geven licht en kachelwarmte op nieuw een verhoogde graad van huiselijke I gezelligheid. Gelezen wordt er dan weer en 1 maken. Maar het gebruik van verf heeft ongetwijfeld ook veel gehandwerkt, dit laat veel tegen als men niet gewend is om er ste natuurlijk speciaal door de dames en mee te werken. het op komst zijn van Kerstmis, Sinterklaas J Dodh hetzelfde resultaat, ja haast nog en Nieuwjaar kan een extra aansporing mooier, Krijgt men als men werkt met olid vormen tot grooter activiteit, daar men krijtjes. Hiermee krijgt men het effect alsof gaarne deze of gene met een aardigheidje de bloemen en tiguren op de zijde gebor- verrassen wil. Voor dit doel vormt het aar- i duurd zijn. dige boekje van Clare Strengfort „Eenvou-1 Men heeft voor dit werk een doosje olie- dige Handwerken" nog steeds een uitste krijtjes noodig, let vooral goetf op of op kende vraagbaak Het geeft handwerken in het dcosje ..olie stift en" staat, daar hel een ruimeren zin dan alleen het werken voor dit werk noodzakelijk is oliehoudende met naald en draad, er zijn dingen bv., die krijtjes te gebruiken. Verder hebben we ook de .Jieeren der schepping" graag eens noodig een stevig stuk karton of houten zullen probeeren te „fabrieken". Daarom Lord, waarop de zijde gespannen kan wor laten we hier uit dit boekje enkele „hand- den. Op dat houten bord bevestigen we eerst Doosje, versierd met zaadpleisterwerk Zaadpleisterwerk. We gaan zaaien! Maar we strooien het zaad niet in de aarde, doch in gom. Men kan houten doosjes, bijv. sigarenkistjes, eon mooi aanzien geven door ze te bezaaien met verschillende soorten zaden. Men koopt drie soorten zaden, mosterd zaad, komkommerzaad, stokrozenzaad, all 3 drie wel te krijgen bij een drogist of zaad handelaar. Van het qiosterdzaad heeft men veel noodig, maar daar het licht, en heel goedkoop is, is het geen bezwaar. Van beide andere soorten zaad heeft men een kwart ons noodig. Verder moet men een flescii vloeibare gom of lijm hefcoen. In een klein glazen fleschje doen we het mosterdzaad en we zorgen, dat we een punt zakje hij de hand hebben, waarin van on deren een klein gaatje gemaakt is. Een oude hoertepen kan dienst doen om de zaadjes gelijk te strijken. Nu beginnen we het doosje met een dikke werken" van dit soort volgen. Zij zullen 1 getwijfeld bij velen welkom zijn. Schilderen zonder verf! Het Droomschip De tegenwoordige mode van met bloeimen s of figuren geborduurde en beschilderde sjaals, zakdoeken en lampekapjes, doet I menigeen verlangen om zelf eens zooiets te liet na te teekencn patroon en daarover heen spannen we met een paar punaises de j lap zijde. Het patroon schijnt dan door het i papier, we kunnen 't gemakkelijk met een zacht potlood nateekenen. Nu slijpt men de kleur-krijtjes goed sdherp en houd ze voortdurend goed sóherp. Met een krijtje gaan we nu de aangegeven omtrek opvullen, zóó, dat het lijkt, alsof er j i lange platte steken op de zijde gewerkt zijn. Dus niet het hcele blad vol kleurc maar streepjes» maken, zoodat de zijde erl I doorheen komt kijken. Zorg er voor dade- I lijk de krijtkruimeltjes weg te blazen, ze zouden anders het werk bederven. overtrokken worden. De zijde moet goed strak op hst bord en over het patroou blijven Nadat de lap af is, leggen we de bewerk te zijde op een strijkplank, met de geteeken- de kant naar onderen. Met een warm strijk ijzer. vooral niet te heet, anders zou de zijde schroeien, strijken we eenige minuten aan de verkeerde kant van de zijde. De olie, die in het krijt zit, lost eenigszins op en door trekt de zijde zoodat het patroon ook op de verkeerde zijde zichtbaar wordt Als men de lap zoo gestreken heeft, legt men ten overvloede nog een schoon vel wit vloei onder de lap, zoodat de goede kant op het vloei ligt, en strijkt de lap nog eens op de verkeerde kant Geven de kleuren bijna niet meer af, dan is het krijt gefixeerd Men kan de laD nu gerust in koud water wasschen. Niet alleen op zijde, maar ook op onge bleekt katoen staat dit erg mooj. Voor thee- kleeden kan men op linnen werken, later kan men als men daai de voorkeur aan geeft het met een stecMeek omlijsten. Het hierbij afgebeelde „Droomschip" is bewerkt op ongebleekt katoen Rond doosje, door middel van zaadpleister werk fraai qeornamenteerd laag gom te bedekken. Heel vlug strooien wo nu uit net glazen fleschje, door het pa pieren trechtertje de zaadjes over de ge heele gegomde oppervlakte uit Nu schud den we het doosje even, de overtollige zaad jes vallen er dan af; vervolgens strijken we de zaaojes glad met de hoedepen, zoo dat er geen zaadjes op elkaar blijven zit ten. Nu laten we het doosje 24 uur drogen, vooral niet korter, waarna het doosje ge vernist wordt en weer wordt het een uur weggezet om te drogen. We gaan het nu mét bronspoeder kleuren. Dit poeder kan men in goud zilver, rood of groen krijgen. Men maakt de poeder met bronsolie aan en hiermee wordt het doosje gekleurd. Hierna beginnen wc het patroon dat uit grooterc zaadjes bestaat, op het deksel te plakken. We geven hier aan hoe de teekening van het doosje uitgevoerd is. De middelste bloeïn, een zonnebloem, be staat uit een krans van komkommerzaad, het hartje is een hoopje mosterdzaad. Deze zaadjes worden alle met wat gom op de bestemde plaats geplakt De krans van kleinere bloemetjes wordt gemaakt van stokrooszaad, waarin de hart jes weer van mosterdzaad. Deze zaadjes zijn veel gauwer droog; het doosje hoeft nu niet 24 uur te drogen. Nu gaan we het geheel kleuren met olie verf of andere soorten. Bij het afgebeelde1 doosje zijn de kleuren als volgt: de onder- grond zilverbrons, de zonnebloem oranjeach- tig met een bruin hart en de bloempjes er I omheen staalblauw met gele hartjes. De i stippen van hetzelfde blauw als de bloemi I pjes. De afwerking van buiten is hiermee afgeloopen. Van binnen behandelt men het doosje met goud- of zilverbrons. Als het voor byoutterie-doosje dienst doet, knipt men een kartonnetje op maat, naait er een laagje watten omheen en overtrekt het met een zijden lapje. Binnen in de rand van het deksel en bin nen aan de voorkant van het doosje plakt men een lintje in de kleur van de gebruik te verf. Hiermee wordt het doosje gesloten. Men kan alles zelf varieeren. Ongetwij feld zal het doosje niet geverfd, maar al leen gevernist er ook alleraardigst uitzien. Het ronde doosje is een spanen doosje, zooals die bij een drogist te koop zijn. Men begint met het doosje te beitsen. Hier is het mosterdzaad gebruikt als vulling, niet als ondergrond. Dit doosje wordt niet gekleurd, daar de kleur van de zaadjes aardig staat op (het gebeitste doosje. Een serre- of ganglantaarntje. Men heeft voor dit lantaarntje noodig twee borduurringen, een halve meter cre tonne, gom en een vel teekenpapier dat 30 c.M. breed is. De lengte hangt af van de grootte der ringen, die moet 3 cM. meer zijn dan de omtrek van een ring. Verdun de gom met wat water, half om half. bestrijk het papier heel dun met deze oplossing aan één kant, druk de reep ere tonne er tegen, die vooraf op maat geknipt is, en strijk alle plooitjes glad Als dit droog is plakt men de randen te gen de houtep ringen aan; daarvoor is veel gom noodig, rol het papier voorzichtig om de ringen heen totdat het er goed aan vast plakt. Onder het drogen kan men het door paperclips bevestigd houden. De overslag kan vastgeplakt worden. Mooier is het wanneer het vastgemaakt Als alles klaar is maakt mem drie gaatjes in de houten rand, waar doorheen het koord wordt gehaald. De randen van de boven- en onderkant van de lantaarn kunnen met goudgalon of zwart passepartouthand afgewerkt worden. Het model van de lantaarn kan op alle mogelijke manieren veranderd worden. Neemt men de onderste ring grooter dan de bovenste, dan heeft men zoo een ander model. wordt met koperen pennetjes, een rond knopje waarin twee buigbare pennetjes zitten. en Goed- koope Menu's Voor allen, die moeten woekeren, om met zoo weinig mogelijk van het' huishoudgeld een voldoende voeding voor hun gezin te bereiken, heeft het Museum van Ouders en Opvoeders te Rotterdam, dat reeds zooveel mooien arbeid voor kind en gezin heeft ver richt een aantal goede en goedkoope menu's gepubliceerd. Het doel zat daarbij voor, het misverstand weg te nemen, dat een brood maaltijd goedkooper zou zijn dan een warme maaltijd. Bedoelde menu's geven geen ideaal voeding, maar wijzen in den noodtoestand van heden den weg naar een minimum. De maaltijden, die wij hier laten volgen, werden berekend, klaar gemaakt en beproefd op de Scholen voor Vrouwenarbeid te Rotterdam. Zij zijn berekend voor man, vrouw en twee kinderen van 9 en 11 jaar. Bruine Boonen met spek en uien (Grauwe [i- erwten, Capucijners). I KG. bruine boonen, 2 ons spek, 2 ons uien, of tomaat, zout Kosten 29 cent Wasch en week de boonen en kook ze gaar 11 in het weekwater. Haal de boonen uit het I vocht en roer er het in dobbelsteentjes gc- sneden, bruin en knappend gebakken spek jTlen de in het spekvet lichtbruin gebakken fgjuiën doorheen. Kook tegelijkertijd de boonen r_ voor de boonensoep voor den volgenden dag c. mee; dit bespaart veel gas. i;: Speksaus, 1 ons rookspek, 2 ons uien, y2 L. boonen water, 2 lepels bloem, 1 lepel azijn, zout en n peper. Kosten 9 ct c Iuplaats van uitgebakken spek kan men ï- I een zeer smakelijke speksaus geven. Snijd het spek in dobbelsteentjes en bak dit ge deeltelijk uit; bak de uien lichtbruin in hel spekvet; voeg de droge bloem toe en laat deze ook lichtbruin worden, onder af en toe .oeren. Doe het boonennat er bij, laat de saus eenige minuten "koken tot ze gebonden is en maak ze af met azijn, zout en peper. Inplaats van spek kan men 80 G. marga rine nemen. Bruine boonensoep, (witte boonen- met prei, erwten- met selderij en aardappelsoep met prei). 1 pond bruine boonen, 2 ons uien, y2 ons vet, 2 ons gehakt of kluif, 1 K.G. aardappelen, plm. 3 L. vocht, peper en zout. Kosten 26 tot 29 cent. Fruit de gesnipperde uien in het vet, voeg hierbij het boonenwater met de boonen van den vorigen dag en de in stukjes gesneden aardappelen. Laat alles y2 uur koken, tot de aardappelen gaar zijn, maak boonen en aardappelen fijn en laat de soep nog een y2 uur doorkoken met hot tot balletjes gemaak te gehakt, dat met peper en zout is aange maakt. Panvisch. 2 K.G. aardappelen, K.G. uien, *4 K G. gew. stokvisch, 1 ons rijst, 1 ons margarine, mosterd, zout. Kosten 33y2 cent. Bale de gesnipperde uien in de margarine licht bruin, voeg hieraan toe plm. 1 y2 L. water, de stokvisch, de aardappelen en in een kuiltje tusschen de aardappelen de rijst, en het zout Laat de massa plm. uur ko ken en stamp alles door elkaar. Meng de rest van de boter en een schepje mosterd er door. Zorg er vooral voor dat de panvisch niet te droog is. Stokvisch is ook ongeweekt te koop, is dan goedkooper, doch ziet er minder blank uit; ze moet voor de bereiding eerst gebeukt en daarna 1624 uur in water geweekt wor den. HAAST UI PERMANENT HAARD No.O onafhrandbare lak, compleet geDl. all«s inbegr. f 50.netto contant, 123 M3 warmtevermogen. Tijdelijke aanbiedingll J. v. d. TOORN Co. Rotterdam Mathetiesserweg 77 79. Tel. 33R28-36628 Spekpannekoeken. 4 ons bloem en 4 ons meel, 1 L. taptemelk, 2 ons spek, zoonoodig nog wat reuzel, gist, zout, 6 dL. (6 kopjes) water. Kosten 37 cent. Doe bloem en meel in een kom. Leg in het midden de met wat lauwe melk aangemaak te gist. Doe er de helft van de lauwe melk bij, klop de massa tot de klontjes eruit zijn en voeg dan de melk toe. Laat het beslag plm. uur rijzen op een lauw warme plaats. Bak eenige in plakjes gesneden stukjes spek uit, giet er beslag op en bak de pannekoeken in het spekvet bruin en gaar. Voeg zoonoodig wat reuzel toe. Haché, roode kool en aardappelen. 2 ons vette runderlappen, 1 ons uien, KG. roode kool, *4 K.G. zure appelen, 2 K.G. aardappelen, zout azijn, laurierblad, kruid nagel, aardappelmeel, 25 Gr. vet. Kosten 32 ct. Bak de runderlap en de gesnipperde ui in het vet bruin, voeg een halve L. water, azijn, zout en kruiden toe en laat hierin de lap driekwartier gaar koken. Bind het vocht met aardappelmeel en laat hierin nog even het in dobbelsteentjes gesneden vleesch zachtjes stoven. Snipper de roode kool fijn, wasch ze en zet ze op met aanhangend water en zout. Voeg na een half uur de moesappelen toe en laat ze nog een half uur koken. Mocht de roode kool te vochtig zijn, dan kan een wei nig rijst mecgekookt, dit maakt de kool lek ker gebonden eh minder rul. Ook roode kool met aardappelen door elkaar gestampt is zeer smakelijk. De haché kan er toch bijgegeven worden. Deze berei ding kost minder gas. Stamppot van savooye kool, aardappelen en vet, Havermoutpap toe. K.G. savooye kool, 1 y2 K.G. aardappelen, 1 ons vet 1 y2 L. taptemelk, 1*4 ons haver mout (2y2 kopje), 30 G. suiker (3 lepels). Kosten 27 cent. Snijd de kool, wasch ze en zet ze op met plm. Vi L. water en laat plm. een kwartier koken Leg de geschilde in stukken gesneden aardappelen onder de kool, voeg plm. lepel zout toe en laat alles, een half uui koken tot de aardappelen gaar zijn. Voeg het vet en een weinig peper toe en stamp de massa door elkaar. Sla van rauwe andijvie, bieten, aardappelen en spekvet. 2 ons spek, 1 str. andijvie en y2 pond gek. bieten, 2 ons witte boonen (v. vorige dag), 1 y2 of 2 K.G. aardappelen, peper, zout, azijn. Kosten 29 k 32 cent. Kook de aardappelen op de gewone wijze. Snipper de andijvie en wasch ze, sniid de bieten en vermeng bieten en andijvie met azijn, peper en zout en een klein beetje van het spekvet. Geef de gebakken dobbelsteen tjes spek en het spekvet bij de warme aard appelen. Stamppot van savooye kool, witte boonen, aardappelen en vet. 8 ons 3 1 K.G. kool, 1 y2 K.G. aardappelen, y2 pond witte boonen, 1*4 ons vet. Kosten 25 cent. Bereiding als boven, doch stamp de ge kookte boonen (die in kranten gaar gemaakt kunnen zijn) tegelijk met het vet er door heen. Kook tegelijkertijd boonen mee voor den volgenden dag voor soep of sla. Stamppot van savooye kool, rijst, aardappe len en vette lappen. 8 ons k 1 K.G. kool, 2 K.G. aardappelen, 1 ons rijst, y2 pond vette lappen. Kosten 32 cent Bereiding als boven, doch zet met de kool de gewasschen lappen op en doe de rijst tege lijk met de aardappelen erbij. Neem plm. L. water. Als ge de lappen gebakken wilt hebben, schrap en zout ze dan en bak ze uit in de koekepan, voeg wat water toe als het vet bruin wordt en stoof hierin de lap plm. 20 minuten. Weet U dat een tomaat in het vet mee gebakken de jus zoo mooi bruin maakt? Wenscht ge van de kool geen stamppot te maken, zet dan de kool met aanhangend water op, laat ze plm. uur koken, hak ze en strooi wat bloem er door om het vocht te binden. Is er te veel vocht op, laat dan de kool met open deksel koken, tot er voldoende water verdampt is. STEREO 4 KANTE BESCHUIT BROS EN BEEN BREUK Handige maniertjes Ziekte van kamerplanten wordt dikwijls veroorzaakt door kleine insecten. Dit kan men op de volgende manier ontdekken. Neem een halve aardappel, en hol die uit. Deze halve uitgeholde aardappel wordt met den uitgeholden kant naar heneden op de aarde van de zieke plant gezet. Geef de plant vervolgens twee dagen geen water, en bekijk lian de binnenwijde van den uitgeholden aardappel eens. Zoo er een heelebcel kleine insecten in zitten kunt u er zeker van zijn, de oorzaak van de ziekte te hebben opge spoord. Een lepel olijfolie 'na eiken maaltijd ge bruikt is een uitstekend middel vcor ma gere mensohen om een beetje dikker te wor den. Haar wordt voller wanneer men de hoofd huid 's morgens en 's avonds masseert met een beetje olijfolie. Peterselie kan men frisch houden, indien men het bosje wascht, flink uitschudt en bewaart in een goed gesloten jampot. Boeken kan men behoeden tegen vochtig worden in kasten of kisten indien men ze van tijd tot tijd bestrooid met kamferpoe- der. Theeaanslag in kopjes of aan den bin nenkant van den theepot verwijdert men met zout, dat men droog langs het aarde werk moet wrijven. Ook helpt dubbel kool zure soda heel goed tegen dit euvel. Glimmende plekken van klee dings tukken an men verwijderen door een in water en ammoniak gedrenkte doek erop te leggen, en hierover neen de plaatsen te persen met een heet strijkijzer, zoo heet, dat de damp van het water opstijgt. Daarna stevig afbor stelen. Rieten stoeien maakt men schoon met een sterke zoutwater-oplcssing, en daarna langzaam laten drogen. Dit laatste vermijdt dat ze gaan kraken als men ze gebruikt. Muurtegeltjes maakt men sohoon met warm zeepsop, en de voegen daarvan met een papje, bestaande uit krijtwit en water of krijtwit met spiritus. Dit papje laat men er ©enigen tijd opziten, en wrijff het er dan af. Dan heelt men ook de voegen weer hel der. Roestvlekken van messen verwijdert men met een vochtige doek met sohuurzand, ge zeefde kachelasch of amaril. Met een kurk vervolgens nawrijven- Staal, dat niet vee' wordt gebruikt, moet men inwrijven met wat vaseline, waardoor roesten wordt voor komen. De patronen van de j'aponnen, die u hier ziet, zijn tegen de prijs van 38 cent stuk te verkrijgen in de zoogenaamde „Standaard-maat". Deze standaard-maat is de volgende: taille* wijdte: 82 cM., heupwijdte: 107 cM., boven* wijdte 102 cM. Door het al of niet aanknippen an naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. I: jurk van grijze wollen stof ïrt twee deelen. Dit is zeer practisch, wrant men kan de blouse en de rok apart dragen. Onder de blouse draagt men een vestje met groote slippen van vuurroods gebloemde zijde en eveneens een rood leeren ceintuur. Benoo* digd materiaal: 4 Meter van 100 cM. breed, No .500: japon van donkerblauwe of zwart wollen stof. Het hier afgebeelde vestje is van wit satijn met email knoopjes. Het geheel is een eenvoudige, doch mooie japon. Benoo* digd materiaal: 4 Meter stof van 100 c.M« breedte. Deze patronen zijn tegen de aangegeven prijs in de bovenvermelde maat te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uit* geversmaatschappij „De Mijlpaal", 175 te Amsterdam. Toezending zal den na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan in postzegels, per postwissel of per postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver* zocht duidelijk het nummer van het patroon op te geven, evenals naam en adres. Geverfde, geverniste of gebeitste vloeren Kan men evenals linoleum onderhouden met zuivere bijenwas, die in terpentijn is opge* lost tot een dunne, vloeibare massa. Niet op het vuur zetten, s.v.p. Ook gangdeuren en: trappen, die behandeld worden met een was doek, zien er beter uit, nadat ze met water en ammoniak zijn afgesponsd. -5 E MODE VAN DEN DAG Voor de namiddag De namiddag-japonnen, hoewel bijzonder eenvoudig van lijn, zijn dit jaar erg elegant Misschien ligt het aan het rijkelijk gebruik maken van kant, misschien aan ds hoogst envoudige coupe. No. 1: namiddagjapon van Hesrhgroen fluweel. De kanten pas is écru-kleurig. Het j'urkj'e is nauw aangesloten en heeft in do rok een split tot halverwege de kuit No. 2: eenvoudige japon van donkerkleu rig fluweel of zijde. Het is gegarneerd met een pas, bovenstukken en manchetten van crême-kleurige kant No. 3: eenvoudige jurk van soepele wol len stof, gegarneerd met een jabot en wijde ondermouwen van kant

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11