DONDERDAG 15 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DOKTER SMUTS AAN EUROPA'S ZIEKBED Generaal Smuts heeft, enkele dagen vóór ïijn terugkeer uit Engeland naar Zuid- Internationale aangelegenheden te Londen, Afrika, voor het Koninklijk Instituut voor een rede gehouden, die zeer de aandacht trekt. De „Times" betreurt het zelfs, dat zulk een wijze rede niet gehouden is door een der leden van de Britsche regeering. Inderdaad blijkt uit de door Smuts ge sproken woorden, dat hij een breeden kijk heeft op de kern van de vraagstukken «Ier wereldpolitiek. In het middelpunt van het eerste deel van zijn beschouwing stond het vraagstuk van de rechtsgelijkheid van Duitschland. Dat dit punt op het oogenblik men denkc aan Von Ribbentrops bezoek weer uiterst actueel wordt geacht is een feit, dat bij zondere waarde geeft aan de meening, die een man als Smffts daarover verkondigde en aan de wijze waarop dit iri Engeland ontvangen wordt. Het is niet de eerste maal, dat Smuts zijn waarschuwende stem in verband met de ge varen van het Verdrag van Versailles laat hooren. Ook nu heeft zijn betoog de strek king, dat men moet ingrijpen vóór het te laat is. Het zijn, volgens zijn meening, twee vor men van obsessie, die de oorzaak zijn van de huidige politieke verwarring in Europa: de overwinnaars, met Frankrijk voorop, zijn bezeten door een ziekelijke vrees en de over wonnenen worden gedreven door een on tembaar verlangen om weer een gelijken rang in de gemeenschap der naties te ver overen. Wanneer beide groepen van deze „complexen" verlost zouden kunnen wor den, zou Europa een betere toekomst tege moet gaan. Smuts weet natuurlijk voor deze zieke lijke afwijkingen, die heele massa's hebben aangegrepen, geen afdoende behandeling. Wel waarschuwt hij voor het al maar pra ten over oorlogsgevaar, zelfs door welmec- nende pacifisten, die denken daarmee dat gevaar op een afstand te kunnen houden. Hij vindt het ook nonsens om in het sol daatje-spelen in Duitschland teekenen van echt militarisme te zien. Den Volkenbond acht hij, mits men er geen militair mecha nisme van gaat maken, een uitnemend mid del om, naar Freudiaansche methode, het angstcomplex aan de daarmee behepte vol ken bewust te maken en hen daarmee te voeren op den weg naar de genezing. Ver dragen als dat van Locarno, die een stelsel .van waarborgen en verplichtingen Inhou den, vindt Smuts van groot belang en daar om is hij ook voor het redelijk Oost-Locarno. Men lette op het woord .redelijk", dan weet men meteen, dat Smuts geen „Oost-Locarno" wil als wapen in de hand van Frankrijk te gen Duitschland maar wèl een waarin Duitschland zelf partij is. Behalve het angstcomplex moet echter ook het „minderwaardigheidscomplex" ge nezen worden. Beide houden nauw verband en het eene voedt het andere, met als on vermijdelijk gevolg: een politiek van steeds toenemende bewapening. Ronduit en zonder voorbehoud de volko men gelijkheid van status voor Duitschland te erkennen is daarom, volgens Smuts, het betreden van den weg naar den waren vrede. Dat men het nationaal-socia- lisme niet kan uitstaan mag geen reden wezen om dien weg te vermijden. Smuts verwacht juist, dat de erkenning van de rechtsgelijkheid van Duitschland ertoe zal meewerken, dat de obsessies verdwijnen, die den grondslag van het nationaal-socialisme vormen. Dit laatste is zeker een der belangrijkste opmerkingen van dokter Smuts aan het ziekbed van Europa. De staatslieden, die zelfs niet geschroomd hebben het commu nistische Rusland in de Volkenbond te ha len, kunnen bovendien in de huidige binnen- landsche politieke situatie van Duitsch land toch nauwelijks aanleiding vinden om den gelijken internationalen status van laatstgenoemd land niet te willen erkennen. De rede van Smuts en de gunstige beoor deeling, die zij in Engeland vindt, is wel een opmerkelijk feit Laat ons hopen dat zijn verstandig betoog ook in Frankrijk gelezen en ter harte ge nomen wordt Want de geschiedenis heeft wel aangetoond, dat men er slechts weinig mee gebaat is dat Londen tot goede inzich ten komt wanneer Parijs daarvoor ontoegan kelijk blijft ITALIË EN HONGARIJE Goemboes over zijn onder handelingen in Rome Uit Boedapest: De commissie voor bui tenlandsche zaken van het huis van afge vaardigden l.eeft minister-president Goem boes gister uiteenzettingen gegeven betref fende den algemeenen Europeesrhen toe stand en de effecten daarvan op Hongarije, Voorts besprak Goemboes den aanslag ie Marseille en constateerde, dat Hongarije in verband daarmede geen enkele verantwoor delijkheid, van welken aard ook, opgedron gen kan worden. Ten slotte betoogde Goemboes opnieuw, dat de hechte Italiaansch-Hongaarsche vriendschap onveranderd voortduurt. Zij zul ook verder de veiligste basis van rust en vrede in Midden-Europa blijven. De grootste steun en de machtigste factor in deze vriendschap is de persoon van den Duce, die onveranderd de warmste gevoe lens voor Hongarije en voor de rechtvaar- dige zaak van Hongarije koestert Verdere verklaringen van Goemboes Gunstige positie Uit Boedapest: Tijdens de vertrouwelijko besprekingen in de commissie voor buiten landsche zaken van het Huis van Afgevaar digden, wees minister-president Goemboes erop, dat de internationale positie van Hon garije geenszins zoo ongunstig was, als dt regeeringen der kleine Entente veronder stelden. De economische onderhandelingen met de Italiaansche regeering kunnen vol strekt gunstig worden beoordeeld. In de tusschen Oostenrijk en Hongarije hangende economische kwesties staat een regeling voor de deur. Op vragen of de Hongaarscne regeering stappen denkt to doen in verband met de tegen Hongarije gerichte lastercam pagne, verklaarde de premier, dat deze vraag nog niet kon worden beantwoord. In het verloop der dobatten zou, naar verluidt, de premier er ook nog op gewezen hebben, dat een toenadering tusschen Duitschland en de mogend heden van het protocol in een verder afgelegen toekomst niot is uitgesloten. Betreffende de uitwijzingen en mas se van Hongaarsohe onderdanen uit Zuid-Slavië verklaarde Goemboes, dat de regeering rustig de verdere ont wikkeling van den toestand zal af wachten tot het tijdstip voor ingrijpen voor de Hongaarsche regeering geko men is. Hongaren uitgewezen nit Zuid- Slavië. Uit Boedapest: Van bevoegde zijde wor den de berichten, betreffende uitwijzing en masse van Hongaarsche onderdanen uit Zuid-Slavië bevestigd. Medegedeeld wordt, dat reeds honderden zijn uitgewezen. Aan de Zuidslavisch-Hongaarsche grens komen voortdurend vrij groote groepen uitgewezen Hongaren aan. Verder zijn berichten ontvangen om trent talrijke arrestaties, die de Zuid- Slavische autoriteiten de laatste dagen hebben verricht. Er is alhier over een en ander ^enige opwinding ontstaan. De tot dusverre bij de regeering te Bel grado ondernomen diplomatieke stappen der Hongaarsche regeering, schijnen geen suc ces te hebben gehad. Van officieele zijde wordt verklaard, dat de regeering de ver dere ontwikkeling afwacht tot de toestand rijp zal zijn voor internationale stappen. BEVORDERING VAN HET BRITSCHE BEDRIJFSLEVEN Commissarissen met uitgebreide volmachten Neville Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de re-gee ring beslaten heeft twee commissarissen met uitgebreide volmachten te benoemen en wel een voor Engeland en Wales en een voor Schotland, die hun geheelen tijd zullen wij den aan het organiseeren en het opstellen van plannen ter vergemakkelijking van de economische ontwikkeling en sociale ver betering. De commissarissen zouden de be voegdheid krijgen te beschikken over gron den voor de ten uitvoerlegging der plannen. De controle der wapenfabricage Uit Londen: Het voornemen van de regee ring der Vereen. Staten zich uit te spreken ten gunste van een internationale controle der particuliere wapenfabricage wordt in Engelsche kringen levendig toegejuicht. In dit verband wordt verklaard, dat in deze aangelegenheid Groot-Brittannië en de- V. S. door volkomen denzelfden gedachtengang worden geleid. Er bestaat derhalve aanleiding een internationale overeenkomst in deze kwestie volkomen mogelijk te achten. Het te Genève in 1925 aangegane ac- coord betieft alleen den verkoop en den uitvoer van wapenen. De nieuwe overeenkomsten zouden daarentegen veel verder gaan, daar zij ook de ver vaardiging van wapenen betreffen zouden. Generaal Smuts vertrokken Uit Londen: Generaal Smuts is gistermid dag per vliegtuig van Croydon naar Zuid- 'Afrika vertrokken. Von Ribbentrop te Londen Eden over het onderhoud. In het Lagerhuis zijn gisteren vragen ge steld betreffende het onderhoud van Eden met von Ribbentrop. De Lord-Grootzegelbe- waarder antwoordde hierop: „Meer dan een vriendschappelijk onderhoud is het niet geweest. Er is ons geen enkel nieuw voorstel gedaan. Een nieuwe ontwikkeling van zaken is niet aanwezig". De crisis in België Jaspar Kabinetsformateur. Uit Brussel: Gistermiddag is Jaspar, mi nister van buitenlandsche zaken in het thans afgetreden kabinet, bij den Koning ontboden. Het onderhoud was slechts van korten duur. Na afloop verklaarde Jaspar, dat hij door den Koning belast was met dc vorming van het nieuwe Kabinet. HET SAARPLEBISCIET Het Duitsehe Front antwoordt De regeeringscommissie ernstig beschuldigd Uit Saarbrücken: Het landsbestuur van het Duitsehe front heeft aan den vol kenbond een uitvoerig memorandum ge zonden, waarin o.a. de onthullingen over de terreur van hot eenheidsfront worden te go il gesproken. Op de eerste plaats wordt in het memo randum ontkend, dat het Duitsehe front van het Saargebied een voortzetting is van de vroegere N.S.D.A.P. Hieromtrent wordt op gemerkt, dat «Ie jV.S.D.A.P. een volkomen legale organisatie is, die nooit door de Saar- regöering verboden is. Het is geheel en al de zaak van hot Duitsehe front, of het zich als opvolger van deze volkomen legale par tij beschouwen wil of niet. Het Duitsehe front aan de Saar is het eedgenootschap van alle Duitsehe menscflien aan de Saar, die zich van alle partijen hebben losge maakt en die voor den terugkeer zijn van het Saargebied naar het Duitsehe rijk. De berichtgeving van de Saarregee- ring bij den volkenbond geeft volgens het memorandum een geheel onjuist beeld van den toestand in het Saarge bied. waarbij men ton gunste van den heer Knox dient aan te nemer) dat deze wegens zijn gering contact met de bevol king niet op de hoogte is met de feitelijf- ko verhoudingen, zoodat hij niet in staat is den toestand te beoordeel en I Na deze opmerking aan het adres van den regeeringscommissaris, verklaart het memorandum dat de politie der regeerings commissie spionnen heeft in het Duitsehe front en dat het indertijd tijdens een huis zoeking bij bet Duitsehe front in beslag genomen materiaal uitsluitend door lieden bewerkt is die haat en vijandschap koeste ren tegen 'de huidige politieke orde in Duitschland. Het in beslag genomen mate riaal is indertijd naar de bureaux der rogeeringscommissie' gebracht en daar, onder toezicht van den emigrantencom missaris Rit-zel en oen aantal emigraru- ten en Marxistische politie agenten ge schift Rit-zel placlht, nadat hij inzage had ge nomen van hot materiaal, zijn vreugde over het gevondene uit te spreken tegenover leiders van liet separatistenfront, waaruit blijkt, dat hij tegenstander is van het te genwoordige Duitschland. Naar aanleiding hiervan verzoekt het Duitsehe front den Volkenbond te willen overwegen, of het in het memorandum der regeciingscommissio verwerkte materiaal wel eenige waarde mag worden toegekend. Het memorandum behandelt vervol gens uitvoerig de emigrantenpolitiek van president Knox en beschuldigt hem van partijdigheid omdat hij de emigran ten zelfs laat deelnomen aan de voor bereidingen voor het plebisciet Dit is geheel in strijd met de beginselen van den volkenbond en het Duitsehe front stelt derhalve in het memorandum opnieuw den eisch, dat alle personen, die niet ge rechtigd zijn aan de volksstemming deel te" nomen en die Duitschland uit politieke overwegingen hebben verlaten, uit het Saar gebied zullen worden gezet. In het memorandum wordt de rogee ringscommissie er bovendien van be schuldigd, pogingen te doen, om in hert Saargebied verwarring te stichten, op dat zij buitenlandsohe troepen kan ont bieden, ten einde de orde in het Saar- gobied to handhaven. Deze beschuldiging is gebaseerd op de verklaringen van een emigrant, die gedu rende eenigen tijd in het Saarlandsche emi- grahtenikainp van de Heydt heeft doorge bracht Voor de rechtbank van Ulm ver klaarde deze man, dat er in genoemd kamp regelmatig oefeningen worden gehouden on der leiding van een vroeg eren sergeant uit Metz. Bij deze oefeningen werd aanhou dend gezegd, dat er eind November of begin December een revolutionaire actie in het Saargebied zou ondernomen moeten wor den, om de regeeringscommissie een middei aan de hand te doen, het tijdstip van hol plebisciet te verschuiven. De politie in het Saargebied moest munv worden gemaakt, terwijl de actie zoo gevoerd moest worden, dat ook het Duitsehe front gedwongen werd aan de straatgevechten deel te nemen. Duitschland en Polen Duitsehe ambassadeur overhandigt geloofsbrieven. Uit Warschau: De Duitsehe ambassadeur, Hans von Moltke, heeft president Moscicki zijn geloofsbrieven in plechtig ceremonieel overhandigd in tegenwoordigheid van den premier, Kozlowski, den minister van bui tenlandsche zaken, Beek, en andere leden der regeering. In de van beide zijden uitge sproken redevoeringen wordt de nadruk er op gelegd, dat de verheffing van de diplo matieke vertegenwoordiging tot den rang van ambassade de uiting vormt van de gun stige ontwikkeling der betrekkingen tus schen beide landen, welke werd ingeluid door de verklaring van 26 Januari. Deze ontwikkeling der betrekkingen heeft reeds gunstige resultaten opgeleverd bij de vor ming van betrekkingen van vriendschappe lijke nabuurstaten tussAen Polen en Duitschland, gebaseerd op een begrijpen der wedcrzijdsche belangen on op wederkeerig respect, hetgeen terzeifdertijd dienstig is voor de handhaving van den algemeenen vrede. Hitler ontvangt den Poolachen ambassadeur. Eveneens ontving Hitier gisteren te Ber lijn den tot ambassadeur benoemden vroe- geren Poolschen gezant te Berlijn, den heer Jozef Lipski, om zijn geloofsbrieven als ambassadeur in ontvangst te nemen. Hitier beantwoordde de hierbij gehouden rede van den Poolschen ambassadeur o.m. met te zeggen, dat hij in de verheffing van de vertegenwoordigingen van Duitschland en Polen tot ambassade een verblijdend teeken zag van de gelukkige ontwikkeling der betrekkingen tusschen beide landen. Ook op economisch gebied is Duitschland gaarne bereid het zijne hij te dragen om de wederzijdschc uitwisseling van waren naar mogelijkheid te bevorderen. ..U kunt ervan overtuigd zijn", aldus be sloot Hitier zijn toespraak tot den nieuwen ambassadeur, „dat u bij uw arbeid steeds den steun der regeering en mijn steun heb ben zult". RUSLAND IN DE VOLKENBOND „De daemonie der wereld valt ons hier op het lijf" Prof. Dr Adolf Keller te Genève schrijft ons: „Dit Rusland heeft de grootste Chris tenvervolging van den nieuwen tijd geor ganiseerd. In Rusland heeft do Christus vijandige daemonie der wereld haar sterk- ston arm gevonden. De bestrijding van hot Christendom behoort tot de bolsjewistische wereldbeschouwing. Symbolisch kwam dit uit door do publiceering der verandering van een Ghristelijike kerk in een publiek toilet en door de oprichting van een stand beeld voor Judas Iskarioth. den eersten com munist na Kaïn. Daarbij kan de kerk niet zwijgen. Het bloed der Christelijke martela ren schreit ten hemel. De politiek ziet op het \oordeel en niet op de moraal. Zij kan noch met de tien geboden noch met de herg- pred'king in deze wereld werken. Het ideaal van den moreelen Christelijken staat zal wel voor altijd moeten prijs gegeven worden. Wij kunnen religieus de gemeenschap met. het •bonze niet ontvlieden, ook in de politiek niet. Sovjet-Rusland zit in den Volkenbond naast ons. En het ware Dolit'oke waanzin on grond van moreele reinhe'dsgevoelens uit den Vol kenbond te willen treden. Maar nu is de Volkenbond met ziin eerlijke neon-ze?ee~s. met zijn vele onoortumsLsohe ja-zecgers en met het dnemonische Rusland midden daar- tusschen wel zeer sterk in een schrikwek kende situatie eekomen. Hier ontmoeten heilig en onheilig elkaar in een zeer onaan gename nabijheid. De daemonie der wereld valt ons hier on het lijf. En hier is e«n geestelijke striid noodig geworden, welke verder moet gaan dan n«^n-zpgeen of stern- onthouding en van de Christelijke geloofs overtuiging beslissende positiekeuze vraagt, die dankbaar rust in de overtuiging, dat eenmaal in den grootcn strijd tusschen God en de wereld. Christus en de Antichrist, de overwinning Godes zal zijn." Razzia onder vreemdelingen in Roemenië Uit Boekarest: Een groote politieactie is gistermiddag in Boekarest en geheel Roe menië ten uitvoer gelegd ter controleering van de papieren der buitenlanders. In Boe karest stelden zich groote afdeelingen poli tie op de belangrijkste verkeerspunten on, om dit onderzoek ten uitvoer te leggen. Het ging er hoofdzakelijk om na te gaan of de vreemdelingen verblijfsvergunningen beza ten. Ongeveer 400 personen, welker papieren niet in orde waren, werden naar de prefec tuur overgebracht, waar de niet-verdachteu onmiddellijk weer in vrijheid werden ge steld. Nader wordt uit Boekarest gemeld: Met betrekking tot. de razzia, welke heeft plaats gehad, knn nader worden gemeld, dat deze in het geheele land is gehouden. Het ge- hcele verkeer werd stopgezet en politie en gendarmen hielden de trams aan, om de passagiers naar hun papieren te vragen. Ook in de openbare gelegenheden, zooals koffiehuizen, werden de bezoekers, mannen zoowel als vrouwen, aan een onderzoek on derworpen. Tot degenen die gearresteerd zijn, behooren eenige verdachte individuen, o.m. een Bulgaarsche terrorist, die op clandestiene wijze uit Hongarije Roe menië is binnengekomen. Het ver luidt, dat een groot aantal terroristen uit Hongarije het land is binnenge komen. Nog nimmer zijn in Roemenië razzia's van een dergelijke omvang gehouden. De bevolking was zeer on der den indruk van het gebeurde. Nergens hebben incidenten plaats ge vonden. Schacht heeft meeningsverschillen Von der Goltz treedt aL In Duitsehe economische kringen wordt vernoi en, dat graaf von der Goltz „econo mischer Führer" op het punt staat af te tre den. indien hij althans al niet afgetreden is. Dit aftreden was trouwens te voorzien, want er bestaan fundamentele meenings verschillen tusschen Schacht, den minister van economie, en den graaf. Naar verluidt zou Schacht de demissie van graf von der Goltz hebben geëischt. Er moeten ook ernstige meeningsverschil len bestaan tusschen Schacht en Ley, den voormaligen Führer van het arbeidsfront. De moord te Marseille Een démarche van Belgrado bi] den Volkenbond? Do Roemeensche minister-president Tata- rescoe heeft in het parlement meegedeeld, dat de regeering van Zuid-Slavië voorne mens, is het geheele materiaal betreffende den moord te Marseille aan den raad van den Volkenbond voor te leggen. Een voordracht van Rijksminister Rust Onze Berl. corr. schrijft dd. 13 Nov.: Naar men zich zal herinneren, werd enkele maanden geleden bekend gemaakt, dat het offid- eele verkeer met het corps diplomatique en de ver tegenwoordigers der buitenlandsche pers voortaan geheel onder leiding zou staan van den rijksminis ter voor volksontwikkeling en propaganda, dr. Joseph Goebbels. Door velen werd toen vermoed, dat hiermee een eind gemaakt zou worden met de gezellige bier avonden in Hotel Adloo, welke een jaar geleden op initiatief van Alfred Rosenbera chef van het „Aus- senpolitische Amt der N.S.D.A.P." gebruikelijk waren geworden. Pas toen men in de Wilhelm- strasse merkte, welk een algemeene waardeering deze voordracht-avonden bij de buitenlandsche pers vonden, maakte men in het propaganda-ministerie weer een begin met de bij het vroeger bewind ge bruikelijk geworden „5 uur-thee's" in het ministerie van buitenlandsche zaken. Naar uit een officieele uitnoodlging blijkt, zal Alfred Rosenberg zijn bieravonden ook dezen win ter voortzetten, want Donderdag 15 November hoopt de rijksminister voor volksopvoeding, dr. Bernhard Rust een voordracht te houden over het onderwerp „Grundlagen nationalsozialistJscher Er- ziehung". Zooals gebruikelijk zal Rosenberg den avond met een paar inleidende woorden openen DAGBOEK VAN Dr. SCHOBER VERDWENEN. Het omvangrijke politieke dagboek van wijien den Oostenrijkschen bondskanselier Dr. Scholier is uit de nalatenschap van diens echtgenoote verdwenen en ondanks alle na sporingen niet gevonden. GANDHI'S STER VERBLEEKT. Bolsjewisme inplaats van lijdelijkheid. De Indische bladen deelen mede, dat Gandhi's ster verbleekt. Men erkent wel den adel en den lijdensmoed van den Mahatma, maar begint hoe langer hoe meer zijn lijde lijke strijdwijze als onvruchtbaar te verwer pen. Er is een nieuwe „Zichzelfachtenbewe- ging" ontstaan, die zich van Gandhi afkeert en naar de ideeën van het bolsjewisme zich wendt. Hoe sterk deze beweging is bleek o.a. bij de staking te Bombay en andere onlus ten. De overheid bestreed de beweging scherp doch dit stuit haar loop niet Het bolsjewisme wint sterk terrein. Aan den anderen kant keeren de orthodoxe Brahmanen zich tegen Gandhi, omdat hij de Hindoe-religie bedorven zou hebben, o. a. door de tempeldeuren voor de paria's te openen. EEN RIJKSBOETEDAG IN DUITSCHLAND. Volgens de Duitsehe rijkswet van 27 Febr. j.l. is do boetedag tot een door het Rijk er kende Christelijke kerkelijke dag verklaard, op welken dag de gewone arbeid gelijk als op Zondag rust. Woensdag 21 Nov. a.s. zal dus voor de eerste maal de boetedag op deze wijze gehouden worden. BINNENLAND. De heer Fokker in Amsterdam terug De bekende vliegtuigbouwer A. Fokker is gisteravond van zijn reis naar Engeland te Amster dam teruggekeerd. Hij verklaarde, dat er ernstige onderhandelingen op handen zijn voor den bouw van Fokker- en Douglas-vllegtulgen In Groot-Brit tannië, doch dat alle publicaties omtrent de plaats, waar deze industrie zou worden gevestigd, voor barig zijn. De heer Fokker voegde hieraan toe, dat men in Engeland voelt, dat men op het gebied van de vliegtuigindustrie ten achter is. Ook de politiek, besloot de beer Folcker, speelt in deze kwestie een rol. Er is een groep in Enge land, die de vestiging van Fokkerfabrieken in Engeland wU bevorderen, doch anderen zijn bezig, te trachten, dit te beletten. De zegetocht van de „Uiver" Weerbericht Hoogste stand te Libau 770.& Laagste stand te Oporto 750.5. Stand vanmorgen halftwaalf 757.2. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit O. richtingen,! nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig ol( geen regen, iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Zoowel in het O. als in het N.W. bleef do luchtdruk stijgen, zoodat zich een rog van' hoogen luchtdruk vormde van ver in het W. op den oceaan tot aan de Oostzeestaten. De depressie in het Z.W. ligt thans over Portugal cn N.W. Spanje. In het hooge N.« trekken depressies van W. naar O. aan huift Z.-zijde begrensd door luchtmassa's vatF hooge temperatuur. Over Centraal en Oostjj Europa waait over het gebied van neve! en* koude aan den grond een warme föhn.» strooming met groote droogte, storm ew hooge temperatuur. Op de tppen van de. middelgebergten In O.-Europa en in Oost-j Duitschland komt de warmte aan den gron«H Daar de luchtdruk ten W. en N.O. van ons1 land nog regelmatig 6tijgt, is aanhouding* van den O.-wind te wachten met. voorloonir no gkans op mist en in den nacht plaatse-* lijk temperaturen om het vriespunt. r TERMOMETERSTAND 1 Stand vanmorgen halftwaalf 3.8 C. j Aan de „Uiver"-bemarming zijn te Medan fraaie geschenken aangeboden, o.a. voor ieder een zilve ren sigarenkist in den vorm van een baal Deli tabak, met inscriptie. Ook de passagiers kregen souveniers. voorzien van het wapen van Medan. Om 7.30 (pl.t.) vertrok de „Uiver" hedenmorgen naar Bangkok. Vele belangstellenden waren bij het vertrek aanwezig. De hoogere ambtenaarssalarissen in Drente Een nieuwe regeling Ged. Staten van Drente hebben bij de ge- meentonadten aanhangig gemaakt het ont werp van ©en nieuwe regeling van het salaris van burgemeesters, wethouders, secretarissen en ont vangers in die provincie, waarbij nieuw e netto salarissen worden voorgesteld. Mede als gevolg van een andere groepsindeling gaan verschillende tracte- menten niet onbelangrijk omhoog, blijven andere gelijk, terwijl ten slotte op enkele een vermindering wordt toegepast. De wethoudersvongoedingen ondergaan over het algemeen een korting. In verschillende gemeenteraden heeft de nieuwe regeling verzet ontmoet. De herclassificatie Door de organisaties afgewezen De vertegenwoordigers van dn besturen van: Permanent Comité van Chr. Organisa ties van Personeel in Publieken Dienst, Centrale van Hoogere Rijksambtenaren Centrale van Nederl. Overheidspersoneel, R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidsper soneel; Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks Dienst, kwamen g"' te 's-Gravcnhege in vergadering bij oen, ter bespreking van het ontwerp-herclassificatie- voorstel der regeering. Unaniem stond men op het standpunt, dat een herclassificatie, gebaseerd op hot plaat selijk loon of de verschillen in loonpeil, ver werpelijk moet worden geacht. Do Centorulos voornoemd werden fn haar standpunt versterkt door de medeeling van den minister van Binnonl. Zaken, neerge legd in zijn schrijven \an 25 Sept. 1934, no. 19510, gericht aan de bestuursleden van verschillende plaatselijke organisaties te Helmond, waarin o.a. gezegd wordt, dat „de levensstandaard en het algemeene loonpeil op het oogenblik aan min of meer groote schommelingen onderhevig zijn en daardoor moeilijk als basis kunnen dienen voor een algeheele of gedeeltelijke heaviening van da classificatie dei* gemeenten". Gemengd Nieuws. De toestand van Wardenier Nakaarten in de gemeenteraad Naar wij vernemen heeft de burgemeester, van Weststellingwerf, mr. Maas, Woensdag avond in gezelschap van een ambtenaar ter secretarie een bezoek gebracht aan den heer Wardenier in het Academisch Zieken huis te Groningen. Het bezoek heeft onge veer een uur geduurd. Mr. Maas is nog des avonds naar Wolvega teruggekeerd. Voorts vernemen wij, dat de toestand van den heer Wardenier vooruitgaande is. Op verzoek van alle gemeenteraadsleden, met uitzondering van de wethouders, heeft de burgemeester hedenmorgen een spoed- eischende vergadering van den gemeente raad bijeengeroepen, ter behandeling van het door het dagelijksch bestuur gevoerde beleid in de zaak-Wardenier. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTE!* OP HEBBEN 2 16 NOVEMBER. Van 's avonds 4.35 uur tot 's morgens 6.55 uui WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorirf Heden Vorte Rhefnfelden 2.01 2.0(1 Rretsnch 1.10 1.09 K"hl 2.20 9.35 Maxau 3.62 3.66 Dipdeahelm Mannheim Lnhr Lcibith Nijmegen ■St Andries Arnhem 2.13 8.54 1.11 1.19 0 27 0.30 1.49 1,50 9.96 9 98 7.65 7.6 2,30 2.22 7.67 7.6 Canb Fm* Cohlens Trier Keulen Dnaaeldorf JHihrort Wehel Emmerik Kampen E)sden Maastricht -0.09 -OOf 46.40 46.50 41.19 I Grevenblcht 2S.30 28.31 Venlo 104» il.04- Grave (slats; 4.95 .'.0(fc St Andries 0.87 ü.7fc HOOGWATER NED. ZEEHAVENS* Vreeswijk Iw 0.46 0,00 Wester voort 8.26 8,25 Deventer 2.11 2.06 Delfzijl Terschelling Haningen 3.25 16.27 4.16 17.10 1. 0 15.15 10.50 28.26 9.-9 22.14 Holt. ocbevtnlngen lalO 22.. 4 Kottei dam 11.47 Willemstad 11.26 Brouwersh. 9.61 22.2L Zierikzee 11D3 22,&C Weuieldinge I0.ï3 23.1r 9.27 22.141 Hanswuert 10.00 22,64 2 Nederlandsche deviezen-smokkelaars k t Te Kleef op vrije voeten gesteld Dank zij de bemiddeling van den burge meester van Nijmegen en den Duitschcn advocaat mr. Hoefnagel te Kleef, is door de justitie te Kleef een mildere houding aan-' genomen tegenover de vijf Nijmegenaars, die te Kleef gevangen zaten in verband metg, deviezensmokkelarij, op 29 Sept. j.l. tefe Wijlen gepleegd. Do beklaagden waren veNi' oordeeld tot eenige maanden gevangenis^ straf en het betalen van een paar duizend mark boete. Reeds eerder waron eenige ver-(( oordeelden uit Nijmegen en Arnhem doorf" bemiddeling en onder borgstelling op vrij# voeten gesteld. De laatste vijf, de dames B.^ n R. en dc heeren B. en D., zijn op vrijeL voeten gesteld, nadat zij boeten hadden beK taald van resp. 300, 400, 400, 200 en 500&' mark en onder de voorwaarde, dat zij het alSL een eereschuld zouden beschouwen, de res+j teerende boeten later nog bij gedeelten teèi voldoen. Deze mildere houding der justitieN is voor een deel ook te danken aan denj^ Oberstsatsanwalt en aan Landrat Eich tefc, Kleef. pj M INBRAAK IN HET STATION TE GOES Woensdagnacht is ingebroken in de beide wachtkamers van het station te Goes. De inbrekers zijn tot nu toe op onverklaarbare wijze binnengekomen en hebben een bedrog van acht gulden aan wisselgeld en ongeveer zeventig gulden aan chocolade, bonoons, si garen en sigaretten ontvreemd. De eigenaar van het restaurant was niet tegen inbraak verzekerd. De daders zijn nog niet aange houden. De monnik van Metei,.. 5] Een valsche broeder g< In de Noord-Limburgsche plaatsjes Seve-ai num, Hodst en Meterik, is 'n als ordebroederili gekleed persoon er in geslaagd bij eeu vnjdi groot aantal inwoners gelden te incasseci enjb welke, naar het zeggen van den oplichter,ec zouden bestemd zijn om er missen voor te lezen. Hij is er in geslaagd zich op deze wijze® 2 3000 gulden toe te eigenen. et Een onderzoek hoeft uitgewezen, dat dete oplichter vermoedelijk is een zekere 26-jarigeïx Akkeroians uit het Zuid-Limburgscheei plaatsje Houthom. Naar thans blijkt, zijn de bi pogingen tot oplichting door dezen man inhi talrijke plaatsen in Midden- en Noord-Liin-!v< burg met succes bekroond. Zijn practijkeuzt heeft hij eenige maanden uitgeoefend. Ak-J; kermans, die zelf eenigen tijd in een kloos-tt ter doorbracht en hierdoor met de bijzon- n derheden zeer goed op de hoogte was, is er k, zoodoende in geslaagd, te maken, dat zelfs de parochiale geestelijken geen argwaan® kregen, zoodat hij zijn oplichtingen gerui-;p' men tijd ongestoord kon voortzetten. Ann-ID gezien er thans geen spoor meer van ii inj h te vinden is, wordt verondersteld, dat hij de n wijk naar het buitenland genomen heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2