glimw ^eiïtsrijf (frnmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken li Een raak schot Paniek in Alblasserdam BINNENLAND. PALTHE - ALMELO !Hboitnementsprti6 Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/* ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5326 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 15 NOVEMBER 1934 15e Jaargang aöbertentirprijjm: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 ïeij pil De schijnbekeering der S.D.AP. II (Slot) ■f': We schreven gisteren, dat de militaire resolutie, welke op het Paaschcongres der orj, S.D.A.P. werd aangenomen, vaag, duister en rti onduidelijk was; en dat we dus hier en daar en] een nadere toelichting moesten zoeken. Of lcu we daarin geslaagd zijn, moge uit het vol- na gende blijken. De heer Albarda schrijft in zijn reeds door ons aangehaald artikel in de roode pers; dat hij in zijn redevoering van 6 Nov. 1.1. J in de Tweede Kamer het gevoelen van het Congres nauwkeurig heeft weergegeven. Wij hebben de Handelingen er op ja ge- 6lagen, maar ze hebben ons alweer niet wijzer gemaakt De heer Albarda zei toen, dat de bewapening'skoorts in alle landen jjk weer opleelt; maar de S.D.A.P. wil niet door die koorts bevangen worden. En, vervolgde hij, „al kunnen in deze tijd onze ini ontwapeningsdoeleinden niet worden be- reikt, wij willen niets doen, wat in de tegeu ncn overgestelde richting leidt, en alles bevor- be« deren, wat ons dichter tot ons doel brengt." Heel mooi en goed, maar waarom werd dan toch te Utrecht een congres gehouden, dat de grootste beroering in do S.D.A.P. teweegbracht? Was daar alles waar en klaar? Op dat congres moest terecht, schrij- N'en sociaal-democraten, de resolutie van 1931 teruggenomen worden. Wat j stond daarin? „1-Iet congres eischt vam Nederland, afge- zien van de vooruitzichten en de resultaten i der internationale ontwapening, zelfstandi- 'e' ge ontwapening". J Ook in 1933 heette het nog in het vèrkie- zingsprogram: „Ontwapening, nationaal en Jij internationaal". b«J In 1934 werd dat teruggenomen. Ja, maar JjJin de desbetreffende resolutie staat: „met unj handhaving van de eisch der nationaJe ontwapening", anl Het pleit o.i. voor het gezond verstand Van een lezer, als hij zegt: wordt daar nu crto maar eens wijs uit. Vooral als hij kennis neemt van de toelichtingen op het congres. £3 Dr. Eringaard herinnerde er aan, dat tie 'k'heer Albarda zijn hoorders verzocht, zich erjyoor tc stellen, „dat een afgezant van Goa tling met bommen boven Amsterdam komt °dicn deze op een school met kinderen wil ■tc»]aten vallen"? „Zou het dan onzedelijk 'cö^ijn", riep hij uit, „te doen wat de boer doet, die naar zijn geweer grijpt, indien een "gier boven zijn weide met lammeren ver- s«j schijnt?" 1 *1 En men behoeft zelfs geen reserve-officier er|te zijn, om daaruit deze conclusie te trekken: H „met die bereidverklaring zonder meer Ct1 kan de S.D.A.P. nuniet meer volstaan. Om te vechten moet men hebben lee- r c n vechten, om zich te verweren in een gevecht moet men afweermiddelen heb- J12I ben, en om van die afweermiddelen een cr' nuttig gebruik te kunnen maken, moet men ze hebben 1 e e r c n gebruiken. Ier! Om in het beeld te blijven, door Albar- da gebruikt, toen hij wees op het gevaai en1 van Goering'sche bommen boven Amster- lofi dam, waartegen hij zou willen handelen riy „als de boer doet, die naar zijn geweer tri ?r>jpl» indien een gier boven zijn weide ri3 met lammeren verschijnt," mogen wij >e«i vragen, wat die boer zal uitrichten tegen dien gier, indien hem do bij het geweer f.jj[ passende munitie ontbreekt of indien hij ter voor de eerste maal zoo'n geweer, welks I gebruik hem niet geleerd is, ter hand £3moet nemen? Immers niets! Mij Is de heer Albarda zoo boos, omdat" hij 'r,1 tegen deze consekwentie blijkbaar geen ver- ,on Weer heeft? Maar, waarom gaat hij dan niet op ge- lijke lompe manier te keer tegen zijn partij genoot Paul Kiës, sociaal-democraat tot in merg en been en bovendien oud-beroeps officier? Een man dus, die meester op beide 1 wapens, het politieke en het militaire, is. Deze Paul Kiës was spinnijdig, omdat de ln| roode pers na het Paaschcongres een arti kel schreef over „onverbiddelijk realisme", ia. Daarin stond niets minder dan dit: .Overweging van positie ën houding j0. onzer Partij in 1914 kan slechts de over- tuiging verstei'ken, dat wij in de even- eens moeilijke omstandigheden van thans toi 'vóór alles hebben vast te houden aan het sea onverbiddelijk realisme, dat destijds de ia' politiek van de S.D.A.P. heeft geleid." Maar Paul Kiës betoogt: die toestand keert nooit terug, want: „Het bewapeningsstandpunt van vóór .1914 is door de technische ontwikkeling achterhaald. (Thans zijn .vliegtuigen noo dig). Het ontwapeningsstandpunt van na 1914 is door de politieke ontwikkeling achter haald. (Dit was de grondgedachte der con gresdiscussies). En nu moet het Nederlandsche volk, maar vooral ook het roode kiezerskorps goed weten, waar we heen gaan. Noch de nabetrachtingen in de roode pers, noch de uitspraken van het Herzie ningsrapport zeggen ons dat; betoogt cie sociaal-democraat-militair Paul Kiës met .vele woorden en argumenten In dat laatste stond: „Van de veiligheidswacht, waartoe wij met het Ontwapeningsvoorstel der sociaal democratische Kamerfractie van 1925 de tegenwoordige weermacht wilden herleiden heeft niemand zich voorgesteld dat zij gebrekkiger zou zijn uitgerust dan voor haar taak noodig zou zijn. Zij moest \vcl uitgerust zijn met alle ook de moderne middelen, die voor verweer onmisbaar zijn". Daar is, in wat ik daar citeerde uit het Herzieningsrapport, geen enkele zin die waarheid bevat. En de woordvoerder onzer fractie, K. ter Laan, het voorstel toelichtend en ver dedigend, zei op 8 Maart 1927: „Als wij ons voorstel er door krijgen hebben wij geen artillerie cn in ons land is ze ook niet zoo gauw te maken. Wij hebben dan geen vlieg- wezen en geen afweergeschu t". En Ter Laarn eindigde met zijn ma gistrale rede o.a. met de woorden: wèg met de vliegtuigen de gifgassen en de mitral leurs." Het is o.l. genoeg om te doen zien, hoe onwaarachtig heel dit gedoe van het Paaschcongres is geweest. Zelfs de beste leden der S.D.A.P. weten er geen raad mee. Geef dan toch de letterlijke resolutie, schrijft Ir. Albarda. Wat heeft men daaraan? Och, die reso lutio wilde het congres wel aanvaarden want, aldus weer Paul Kiës: „dit is het eigenaardige: Tegen die reso lutie bestond minder bezwaar dan tegen de toelichtingen van „Herzieningsrap- port" en sommige redevoeringen. Er zit hier dus een lapsus, ontstaan, o.i. door een foutieve opzet der debatten; een fout van de leiding. Die oude resoluties moesten weg. Dat wilden wij ook, vervolgt hij, „maar één consekwentie ervan willen behouden: Niet stemmen voor mobili satiekredieten, zoolang de huidige Neder landsche weermacht in opze.t en samen stelling gehandhaafd blijft. Hieromtrent hadden wii ook een amen dement ingediend. Wij waren niet in ae gelegenheid het toe te lichten. Het viel trouwens weg met alle andere lot- en soortgenooten in de debatsverwarring, die ontstaan was." Daarvoor bestond dus gevaar. En de wer kelijkheid er van is nader geadstrueerd. De heer Kiës liep met twee amendemen ten in zijn zak. Het eene was niet noodig, omdat Ir. Albarda hem in een onder onsje zwart op wit gaf (een fraaie methode op een congres!), dat de fractie tegen defensie begrootingen zou blijven stemmen. Maar hoe stond het met de tweede vraag: mobilisatie-credieten? „Een com plex van factoren deed ook dit amende ment achterwege blijven". Alweer: fraai op een congres, dat klaar heid moest brengen. Echter, was het werke lijk om klaarheid te doen? Zei niet de voorzitter van het congres tegen de bezwaarden, dat zij gerust voor de resolutie konden stemmen omdat er feite lijk niets veranderde? Maar is daarmee dan niet bewezen, dat Dr. Eringaard volkomen terecht spreekt van de schijnbekeering der S.D.A.P. en dat we daarvoor op onze hoede moeten zijn? Brand veroorzaakt zuurstofontploffingen Door heldhaftig optreden een ramp voorkomen Krijgt Nederland Midden- Europeesche tijd? Oplossing der seizoentijdregeling In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot herziening van den wettelijken tijd zegt de minister van Binnenlandsche Zaken, dat hem bij het be palen van een keuze zwaar weegt het ver langen om de oplossing zooveel mogelijk te doen uitvallen in overeenstemming met hetgeen te dien aanzien in de Volksverte genwoordiging leeft. Voorts waardeert bij ten zeerste het streven, een einde te maken aan de verdeeldheid van ons volk ten op zichte van de seizoentijdregeling. Deze omstandigheden hebben den minister er toe geleid, het aanvanke lijk voorgestelde systeem te verlaten en thans voor te stellen, den Midden- Europeeschen tijd als tij dregeling .voor het geheele jaar te aanvaarden. Het denkbeeld van enkele leden, om ook bij invoering van den Mid- den-Europeeschen tijd r.og een zomer tijdregeling te handhaven, ontmoet bij den minister hetzelfde bezwaar als bij de leden, die zich hiertegen verkla ren. De aanvaarding van den Mid- den-Europeeschen tijd is te beschou wen als een compromis, waarbij als winst geldt de afschaffing van den 'zomertijd, (Do Midden-Europoeschc tijd is veertig minuten later dan de Amsterdainsche tijd. Deze tijd geldt in Danzig, Denemarken, Duitschland, Hongarije, Italië, Joego-Slavié, Liechtenstein, Litbauen, Noorwegen, Oosten rijk. Polen, Roemenië, Saargebied, San Ma rino, Tsjeeho-Slowakije, Vaticaanstad, Zwe den en Zwitserland. Red.). Vraagt ontslag De heer K. Salverda, gemeente-secretaris vai: Alphen a, d. Rijn, beeft wegens gezond heidsredenen ontslag aangevraagd. De heer Salverda, die behoort tot de A.R. Partij, erd benoemd tot gemeente-secretaris van Alphen a d. Rijn, bij d-e samenvoeging der gemeenten Alphen, Aarlanderveen en Ouds- hoorn in 1918, en was voorheen gemeente secretaris' van Wonseradeel (Fr.). Aan de uitbreidingen en verbeteringen van deze groote gemeente van Zuid-Holland heeft do heer Salverda een zeer werkzaam aandeel Gisteravond te half tien heeft een brand in de zuurstoffabriek „De Al- blas" een paniek veroorzaakt onder de bevolking. Terwijl werklieden bezig waren met het opladen van gevulde flesschen zuurstof op een vrachtauto, is de auto door onbekende oorzaak in brand geraakt Men trachtte het vuur te dooven, maar de benzinetank ontplofte en een groote vlam sloeg uit. De werklieden, die terecht vreesden, dat de zuurstot- cylinders eveneens zouden ontploffen, sloegen op de vlucht. De brandweer, die reeds was toegeiild, vluchtte ook, met achterlating van het materiaal. De gevreesde ontploffingen bleven inderdaad niet uit Binnen een halt uur zijn zes zuurstof cylinders met zware slagen ontploft. De ontploffingen werden tot in den wijden omtrek gehoord. Tijdig waren maatregelen getroffen om de zieken, die in de omgeving woonden weg te brengen. Verschillende van hen zijn, in dekens gewikkeld, per auto naar omliggende gemeenten ge bracht Door de kracht van de luchtdruk de zuurstof cylinders stonden onder 150 atmosferen druk zijn in de om geving vrijwel alle ruiten vernield, terwijl raamkozijnen uit hun voegen werden genikt en daken uit de voegen werden geblazen. Ten gevolge van de tijdig genomen maatregelen en waarschuwingen van de politie, die het verkeer tot in wijden omtrek tegenhield, zijn er geen per soonlijke ongelukken gebeurd. Het grootste gevaar dreigde evenwel nog: indien het groote zuurstof reser voir van „De Alblas" en de acyteleen- gashouder van de aangrenzende acyte- leenfabriek „De Graafstroom" zouden worden getroffen kon men een ware ramp verwachten. Dit gevaar dreigde zeer sterk omdat de brand zich uit breidde en nog steeds nieuwe zuurstof- cylinders konden ontploffen. Heldhaftige buurtbewoners zijn met de blussching van de brand begonnen en twee werklieden van de fabriek hebben met ware doodsverachting nog twee gloeiende zuurstofcylinders, die elk oogenblik konden ontploffen, uit de brandende auto weggehaald. Hierdoor is, menschelijkerwijs ge sproken, een ramp, die vele dooden en gewonden zou hebben gevraagd, voor komen. Nog geruimen tijd heeft echter Al blasserdam geleefd onder den ban van een panische vrees, die zich uitte in vluchtpogingen, wanneer een ongewoon geluid en een ongewoon licht werden opgemerkt. Groeiend gevaar De zuurstof-fabriek „De Alblas" ligt op een strook gronds tusschen de Noord en de hooge rivierdijk. In de onmiddellijke nabij heid ligt de acyteleenfabriek „De Graaf stroom". De beide fabrieken ontleenen hun beteekenis aan de scheepsbouwnijverlieid cn de scheepsslooperijen in de omgeving, die voor het autogeen-lasschen en branden zuurstof en acyteleen noodig hebben. Tus schen de beide fabrieken liggen enkele •oonhuizen en het kantoor zoomede een plaatijzeren garage. In deze garage waren om half tien zes werklieden bezig zuur stofcylinders op te laden. Er wordt op de fabrieken in continu ge werkt, zoodat het late uur van de werk zaamheden geen verwondering behoeft op te wekken. Door nog onopgehelderde oorzaak, ver moedelijk kortsluiting in den motor, is de auto in brand geraakt. Hoewel in deze omgeving zulk een betrekkelijk kleine brand nog altlid gevaarlijk is, behoefde het brandje toch nog niet direct gedachten aan een mogelijke ramp op te wekken. Anders werd het echter, toen de benzine tank van de auto ontplofte. De werklieden, die wisten welk een gevaar er verbonden is aan het ont ploffen van zuurstof en acyteleen- cylinders, die onder zeer hoogen druk staan, begrepen, dat het mis zou gaan en zochten een goed heenkomen, de toesnellende brandweer en toeschou wers toeroepende, dat er ontploffin gen zouden volgen en dat men moest vluchten. In panische schrik holde toen ieder over den dijk.. Toen echter nog niet direct ontploffingen olgden kwam men toch weer van alle kanten toeloopen en juist toen dreigde het gevaar. De directeur, de heer C. F. Smit en do lieer Van Wijngaarden hebben toen op kal me maar nadrukkelijke wijze de opdringen de menschen teruggedreven nog voor de politie ter plaatse kon zijn. Later heeft de loco-burgemeester, B. Visser, op energieke wijze afzettingsmaatregelen getroffen. Om ruim tien uur volgde de eerst ontploffing: Een donderende slag deed alle inwoners opschrikken, een geweldige vuurzuil stee: ten hemel. Hot was een acyteleencylinder die was ontploft. In het geluid van brekend glas mengdi zich het gegil van die inwoners, die van de brand nog niets hadden opgemerkt. De angst nam toe, toen nieuwe ontplof fingen, nu van zuurstofcylinders, volgden. Stukken ijzer kwamen duizend meter verder in het dorp terecht, wonder boven wónder zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken, dakpannen vlogen alom in het conti. In 'n oogwenk stond heel de bevol king van Alblasserdam op straat, om dat men zich in huis niet veilig ge voelde. Onder leiding van den wet houder werden alle auto's aangehou den en gerequireei'd om eventueel dienst te doen bij liet transport van gewonden. Reeds had een plaatse lijke autobushouder last gekregen alle zieken uit de naaste omgeving op te halen en naar Oud-A lblas en Kinder dijk te vervoeren. Menschen, die in 6 of 7 jaar niet van hun bed waren geweest, moesten nu in dekens gehuld den moeilijken tocht over den dijk ondernemen. Zij werden elders liefderijk ontvangen. Intusschen volgden met korte tu6- schenpoozen nog steeds nieuwe ont ploffingen. De uitwerking was grillig: terwijl van een bepaald huis alle ruiten bra ken, bleef soms en enkele, die, naar •men verwachten zou het eerst zou sneuvelen geheel gaaf. Van twee hui zen, die naast elkander lagen, was het oen veel meer dan het ander be schadigd. Vrees voor een groote ramp Leefde de bevolking zedf onder den ban van vrees voor eeh nog ernstiger ontplof fing, het was de fabrieksdirectie, die bij de uitbreiding van de brand waarschuwde, dat het groote gevaar nu pas kwam. Nabij de garage was een benzinetank aanwezig, gevuld met 3500 L. benzine; op 25-M. afstand bevond zich een groot zuurstof-reservoir, waaruit de cylin ders weer worden gevuld en op 80 M. afstand stond een gashouder, gevuld met het gevaarlijke acyteleengas. Indien óf door brand, óf door een ongelukkige ontploffing een dezer gevaarobjecten getroffen werd, stond een ramp voor de deur; dan zou alles er aan gaan. Gevaar voor nieuwe ontploffingen 6tond ook nog voor de deur, want in de onmiddellijke nabijhoid van de brand lagen nog 12 gevulde zuurstof cylinders. Nadat er binnen een tijdsbestek van drie kwartier vijf cylis-iere, die op de auto ge- aden waren geweest, met donderende knal len waren ontploft, trad even rust in. On dat oogenblik is energiek ingegrepen Hoewel de directeur met nadruk waarschuwde voor het groote risico, dat zij liepen, hebben de arbeiders Van Veen en De Haan twee zuur stof cyl in dare, die gevaar voor ontploffing opleverden, uit de nabijheid van het vuur weggehaald. Buurtbewoners begonnen met het materi aal, dat de brandweer na de aanvankelijke vlucht had achtergelaten, een waterstraal op de brand te richten. Gelukkig was de garage van plaatijzer geweest, maar een nabijgelegen houten hek begon ook reeds te branden en in de nabijheid stond een hout- loods en verdere opstallen, zoodat bij niet tijdig ingrijpen het vuur stellig de beide fabrieken zou hebben aangetast Toen gebleken was, dat het gevaar voor directe ontploffingen geweken was, kreeg ook de brandweer toestemming om op te treden en met de motorspuit werd de be trekkelijk kleine brand binnen een kwar tier gebluscht. Daarmee was tevens het gevaar geweken. Doeltreffende maatregelen. Wij hebben reeds gewezen op de doeltref fende maatregelen van den loco-burgemees ter, den heer B. Visser. Deze heeft, het gevaar inziende, de scheep vaart op de Noord laten stopzetten en fonisch de politie te Papendrecht gewaar schuwd, dat eventueele belangstellenden met het oog op hun eigen veiligheid mees- ten worden tegengehouden. Dit gevaar voor een toestroornende n schcnmassa was niet denkbeeldig, want de knallen waren tot in Rotterdam en Dor drecht gehoord en ook de vuurzuil van een ontploffende acyteleengas-cviinder trok nieuwsgierigen naar de plaats des onhei's. Op een afstand van ongeveer 1000 M. werd het publiek tegengehouden. Woningen ontruimd De woningen aan den Hoogendijk en ii de Oranjestraat werden op last van d autoriteiten ontruimd en in het nachtelijk uur kon men ouders met in dekens ge kelde kinderen de vlucht zien nemen. Gelukkig ken om 1 uur 's nachts overal de mcdedeeling worden gedaan, dat alle ge vaar was geweken. Alblasserdam was door die mededeeling zichtbaar opgelucht, maar geheel was de angst er nog niPt uit. Het is wel zeer wonderlijk, dat bij de vijf ontploffingen niemand ook maar eenig let sel heeft opgeloopen. De schade De schade was vannacht nog niet geheel te overzien, maar schijnt mee te vallen. Wel zijn van de twee fabrieken en verdere op stallen alle ruiten gebroken en is door de brand ook eenige verwoesting aangericht, doch verder beperkt de schade zich tot ver nielingen aan ongeveer 12 huizen, waarvan de ruiten zijn vergruizeld, kozijnen zijn ont zet, dakpannen zijn afgerukt enz. Gelet op de „mogelijkheden" die de ont ploffing van een enkele zuurstofcylinder reeds kan geven men denke maar eens aan de verwoesting bij een dergelijke ont ploffing in 1911 te Rotterdam is alles wonderwel meegevallen. De consternatie. Toen de eerste cylinder ontplofte renden de menschen uit de omliggende huizen da delijk naar buiten. Zij snelden naar het ter rein van de fabriek, maar werden tegenge houden door de werklieden, die met de los sing van de vrachtauto waren bezig geweest, toen de wagen in brand geraakte. De werk lieden, die begrepen hadden welk groot ge vaar dreigde, waarschuwden de toesnellende bewoners der omliggende woningen, wat ten gevolge had dat de meesten dadelijk op hun schreden terugkeerden. JUit-.het. dorp kwamen inmiddels groepen menschen aansnellen. Er ontstond een ge weldige verwarring. In de eerste oogenblik- ken wist niemand wat er gedaan moest wor den. Dank zij het optreden van den directeur van de fabriek en nog eenige anderen wer den daarop de eerste maatregelen genomen. De toestroornende menigte werd tegengehou den. En toen de' menschen aan het verstand was gebracht, welk gevaar dreigde, maakte zich van velen een panische schrik meester. De huizen, die aan den dijk tegenover en naast de fabriek zijn gelegen, werden ont ruimd. Overhaast zonder zich de tijd te gunnen iets mee te nemen nam men de vlucht; kinderen werden in dekens gehuld meegedragen om ze bij kennissen of familie die op veiliger afstand woonden, onder tc brengen. Van de huizen in de nabijheid bleef bijna geen ruit heel. Telkens als er weer een ontploffing van een cylinder plaats had vlogen er weer ruiten stuk. De stukken ijzer vlogen soms honderde meters ver weg. Elke ontploffing werd gevolgd door een vuur kolom van soms bijna 200 M. hoogte. In een verren omtrek, tot zelfs in Rotterdam, waren deze vuurstralen te zien. Ook de harde knal len werden in een wijden omtrek vernomen. Uit tal van plaatsen gingen menschen met fietsen en auto's naar Alblasserdam, het een enorme drukte werd. De brandweer, die was toegesneld, had de slangen afgepakt, maar was er daarna van door gegaan. Op last van hen, die de leiding hadden genomen, hielden bezitters van auto's en autobussen zich gereed, om in geval van nood, dadelijk gewonden te kunnen trans porteeren. Uit de woningen in de omgeving werden de zieken naar buiten gedragen, waarna zij met een autobus naar familie of bekenden te Oud-Alblas en Kinderdijk werden gebracht. Er waren bij deze zieken, die getransporteerd verden, menschen, die al vijf jaar bedlegerig .•aren. Ook werden van verschillende fami lies de kinderen met auto's of met een bus naar verder afgelegen familie gebracht. Toen de laatste cylinder was ontploft en men nog steeds vreesde dat de brand, die een houten loods reeds naderde, de gashou der zou bereiken, wist de fabrieksdirecteur de menschen er van te overtuigen, dat er toch in elk geval iets moest gebeuren. Men is toen tot het blusschingswerk overgegaan, Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat dit TWEE bladen Bb. I Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot her ziening van de wettelijke tijd. Gisteravond heeft brand gewoed in een zuur stoffen!abriek te Alblasserdam. Talrijke ontplof fingen kwamen voor, Blz. 2 Een rede in Smuts over den politieken toestand. Koning Leopold draagt Jaspar op een kabinet te De te Kleef gearresteerde Nederlandsche devie- zensmokkelaars zijn thans op vrije voeten gestelek De Tweede Kamer heeft de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting gistermiddag be sloten. Minister Colijn en minister Oud dupli» De Gemeenteraad van Amsterdam is gistermid dag met de behandeling van de gemcentebegrooting begonnen. Blz. 8 Binnenkort zullen te Den Haag de onderhande> lingen aanvangen over een nieuw verdrag met De Haagsche kantonrechter heeft beslist dat da twee in beslag genomen autobussen aan de eige naars moeten worden teruggegeven. CHEMISCH REINIGEN VERVEN 't beste op dit gebied met het gelukkige resultaat, dat een groo£ onheil kon worden voorkomen. De schrik bleef er echter bij vele dorpsbewoners nog zeer lang in. Zelfs het nemen van foto's met bliksemlicht veroorzaakte, lang nadat de blussching reeds was beëindigd, nog een paar maal een renpartij. Een ooggetuige vertelt. Omdat in de omgeving van de fabriek» waar de ontploffingen hebben plaats gehad, alle ruiten waren gesprongen, viel het deze nacht niet moeilijk een ooggetuige van het gebeurde op te roepen. De heer A. J. do Waal, die vlak tegenover de zuurstoffabriek „De Alblas" woont en wiens huis stevig ge havend was, vertelde ons dat hij en andere omwonenden van de reeds te half tien uit gebroken brand weinig hadden gemerkt Eerst te 22.0S werd men opgeschrikt dooff een hevige slag. „Ik zat juist een banaan to eten, toen de eerste ontploffing geschiedde. De vrucht vloog ver weg. Mijn vrouw, dio zich reeds ter ruste had begeven, werd een halve meter omhoog geworpen. De eerste ruiten waren reeds gebroken. Nieuwe ont ploffingen volgden met onregelmatige tus- schenpoozen. Ik ben artillerist geweest, maar heb bij hef afschieten van een kanon nooit zulke zwaro slagen gehoord als nu bij deze ontploffingen. Achtereenvolgens sneuvelden bijna alle rui ten, ook werd bij buren een dak vernield. Wij renden misschien heel onverstandig direct naar het terrein vap den brand. De brandweer was er reeds geweest en had slangen uitgelegd, maar was bij de eer ste ontploffing licel begrijpelijk op de vlucht geslagen. De heer Lambinon is onvervaard begonnen met de brandblussching en wij buren spron gen bij, toen wij van de fabrieksdirectie hoor den, dat bij uitbreiding van den brand een ware ramp zou volgen. „Nu vlucht men weg van den Hoogendijk", zei de heer Smit, „maar als de gashouder ontploft zijn ze zelfs in Kinderdijk niet vei- Het gelukte ons met een slang op de wa terleiding het vuur te beperken en later heeft men met de motorspuit dapper gehol pen. Een staaltje van ware heldenmoed lever den de arbeiders Van Veen en De Haan, die aanvankelijk bezig waren geweest bij het opladen van de zuurstofcylinders. Nog lagen er enkele op de brandende auto die konden ontploffen. .Als jullie ze er af halen is het voor eigen risico!" riep de directeur. Toch haalden zij twee gloeiend heete cylinders, die elk oogen blik konden ontploffen, uit het vuur. „Ten slotte is alles erg meegevallen", be sloot de heer De Waal zijn relaas, „maar de gemeente is aan een groot gevaar ontsnapt doordat de brand tijdig kon worden bedwon gen." Een foto van de garages nadat de springende cylinders geen gevaar meer opleverden. A. C. R. Dreesmann f Hedenochtend is in den ouderdom van 80 .-ar in zjjn woning te Bussum overleden de bekende zakenman en philanthroop A. C. K. "reesmann. De overledene was oprichter van de firma vroom en Dreesmann. H(j woonde sinds 30 jaar te Bussum, waar hij veel philanthropische arbeid verrichtte. O.a. heeft hij de stichting mogelijk gemaakt van het Santa Majella ziekenhuis. De thans ontslapene had zitting in tal van vereenigingen en was gedurende geruimen tijd 'id van de gemeenteraad van Bussum alg :ertegenwordiger van de R.-K. Staatspartij,*

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1