cdiOü Bij Ruwe Handen Purol Anti-Rev. Gemeentebesturen Naar en in Zuid-Afrika WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 Een organisatie voor Zuid-Holland opgericht Opening en constitutioneering Opening en constitueering Een voorloopig comité, bestaande uit der tien personen, had per circulaire on per krant de anti-rev. leden van gemeentebe sturen in Zuid Holland bijeengeroepen tot een vergadering in de Eendracht te Rotter dam. Deze bijeenkomst werd gistermiddag ge houden en was bezocht door 62 personen. In totaal waren 105 bewijzen van instemming ingekomen. De leiding der vergadering berustte *n handen van den heer J. A. J a n s e Maneschijn, burgemeester van Zwijn- drocht. Deze opende met Schriftlezing en gobed en sprqk daarna een openingswoord. Hij wees op verschillende blijken van sym pathie, o.a. van de Kuyperstichting en do Vereeniging Groen van Prinsterer. Hij ves tigde er ook de nadruk op, dat in bijna elke provincie een organisatie als de voorgestelde bestaat en dat derhalve Zuid Holland waar ruim (300 anti-rev. leden van gemeentebe sturen zijn, niet achter mag blijven. Waar algemeen instemming bleek met de oprichting van een organisatie, constateerde de Voorzitter, dat deze gesticht was. Het Reglement Thans werd overgegaan tot de vaststelling I van een reglement. Vooraf echter maakte de heer B. M. v.d. Bos van Maasland bezwaar tegen het toetreden van burgemeesters als lid. Een organisatie van enkel raadsleden leek hem beter: de ambten verschillen im mers ook veel van elkaar; de vorige ver eeniging was waarschijnlijk te niet gegaan wegens animositeit tusschen burgemeesters en raadsleden. De Voorzitter antwoordde, j vorige vereeniging sedert 1923 geen teeken I van leven meer heeft gegeven en dus vol- I gens de „Hendrika-wet" is overleden: doods oorzaak onbekend. Waarschijnlijk is als ge volg daarvan „Groen van Prinsterer", de ver- ceniging van burgemeesters enz. opgericht; maar het kan ook omgekeerd zijn. Hoe het zii. verdeeldheid leidde niet tot ontbinding. De heer H. D i e m c r, Rotterdam, verde digde het opnemen van burgemeesters in de organisatie. Onderlinge voorlichting is hard noodig en wellicht kan dit juist leiden tot een federatie van provinciale organisaties entot nauw verband, wie weet tqt samen smelting met „Groen van Prinsterer". De heer R. Tjalma, Goudswaard, vroeg Informaties over het bureau voor adviezen, waar men in de Kuyperstichting reeds zoo'n bureau heeft; terwijl Mr. S. deVries Czn., Den Haag, voorstelde om niet te spre ken van een bureau, maar van het geven van adviezen. Men kan dan nog altijd zien wat het wordt De Voorzitter antwoordde, dat. men niet een bureau beoogt naast maar in sa menwerking met de Kuyperstichting. Mr. Noteboom, directeur der Kuyper stichting, wees er op, dat ook de andere organisaties spreken van een bureau, hoewel het niet mogelijk en ook overbodig is, dat iedere provincie zoo'n bureau heeft. Er moet verband komen en contact met de Kuyper stichting, dan is er iets te bereiken. Na eenige discussie werd het voorstel van Mr. De Vries overgenomen; terwijl op aan drang van den heer Z. van Schelt, Dor drecht, werd bepaald, dat er jaarlijks min stens twee algemeene vergaderingen gehou- j den zullen worden. Nog werd een poging gedaan door den heer v. d. Bos e.a. om geen burgemees ters als bestuurslid toe te laten; maar het werd uit de vergadering dermate bestreden, dat geen stemming werd gevraagd. Tenslotte werd het reglement z.h.s. vast gesteld. De voornaamste artikelen luiden aldus: De Vereeniging van Anti-Revolutionaire leden van Gemeentebesturen in Zuid Hol land, opgericht 13 November 1934, is geves tigd te 's Gravenhage. De grondslag der vereeniging is het pro gram der A.R. partij van 1 Januari 1878, met de eventueel hierin door de Deputatenvcr- gadering dier Partij aangebrachte en aan te brengen wijzigingen. Het doel is het bevorderen van een prin cipieel en zaakkundig juist optreden van de A.R. leden van Gemeentebesturen in de pro vincie Zuid Holland. I)e middelen, waarmee zij dat doel tracht te bereiken, zijn: het houden van vergade ringen, nan de gemeentebelangen gewijd, het geven van adviezen, en al wat meer tot het door haar beoogde doel lean leiden. De Vereeniging bestaat uit gewone en buitengewone leden. Gewone leden kunnen zijn: raadsleden en burgemeesters van Zuid Hollandsche Gemeenten, die bchooren tot de georganiseerde A.R. partij. Buitengewone leden kunnen zijn: oud- raadsleden, oud-burgemeesters, secretarissen en ontvangers van Zuid-Hollandsche Ge meenten en leden der Provinciale Staten van Zuid Holland. Ook de buitengewone le den moeten bchooren tot de georganiseerde A.R. partij. Bestuursverkiezing Rekening houdend met verschillende be langen en gevoeligheden, groote stad, plat teland, kerkelijke richting, had het voorloo pig comité voor negen bestuursplaatsen een aanbeveling van 18 candidaten gemaakt. Na stemming, herstemming en loting wer den gekozen verklaard de heeren J. A. Jan sen Maneschijn, Zwijndrecht; R. Tjalma Goudswaard; M. A. Verkerk, Gouda; P. Mak, Schiedam; J. H. Donner, Rotterdam; R. Meyer, Haastrecht; Alb. Pierhagen, Streef kerk; P. v. d. Bas, Moordrecht en A. D. Bik ker, Noordeloos. Tot voorzitter werd, rechtstreeks door de vergadering, gekozen de heer J. A. Jansen Maneschijn. Lezing Mr. J. Noteboom Over de Autonomie der gemeenten' het woord gevoerd door Mr. J. Noteboom van Den Haag. Deze herinnerde aan de ver gadering van anti-rev. raadsleden in 1908, waar Dr. Kuyper sprak en aan andere bij eenkomsten; maar geen daarvan werd ge houden in een crisistijd, ook voor de autono mie der gemeenten, als deze. Ook toen wa ren er klachten; doch deze hadden meer be trekking op de invloed der anti-rev. in de raden en over de vraagstukken, welke Buys en Oppenheim aan de orde stelden. In 1923 kwam er reeds kentering; eerst door de royaliteit der oorlogsjaren en de soc. dem. dwang; voorts ook de toenemende staatsbemoeiing. Toen echter traden cr ook sterke pleitbezorgers voor de gemeenten op; de krachtige Vereeniging van Ned. gemeen ten en mannen als v d Grinten en Struycken Daarbij waren de anti-rev. fracties in kracht toegenomen door ervaring en voorlichting terwijl ook de invloed van anti-rev. burge meesters gaandeweg duidelijker werd. Deze laatste factoren winnen nog steeds in kracht en toch komt de zelfstandigheid dor gemeenten steeds meer in 't gedrang; ja het schijnt wel, dat minister Levy gelijk krijgt, die zei: de autonomie is een mooi ding, maar als men ze grijpen wil verdwijnt ze. De opvattingen van de totale staat, wel ke aan Duitschland alleen mooie raadszalen, maar geen raadsleden liet, werkte ook on dermijnend en daarom is het thans zaak van de autonomie te redden, wat er nog te redden is. Om dit te kunnen doen is het noodig die autonomie te kennen in haar staatsrechte lijke en politieke beteekenis. De gemeente lijke autonomie rust niet op de wet, maar deze geeft er een omschrijving van, veron derstelt ze dus: ze noemt het de regeling en het bestuur van de huishouding der ge meente. De Grondwet schept geen bevoegd heid, maar constateert ze. De Engelsche wet daarentegen doet dat wel, maar ze beperkt deze bevoegdheid tevens. Ten onzent ging de autonomie aan de wet vooraf, omdat ze een oorspronkelijk karak ter heeft. Die jrspronkehjke bevQegdbeid rust op historische en wijsgeerige grond slag. Er waren en groeiden steden en deze hadden rechten en privileges. En zij hand haafden deze tot 1789. Gansch anders was het in Engeland. Wil lem de Veroveraar vernietigde de zelfstan digheid der gemeente; vervolgens werd de centralisatie doorgevoerd en toen kregen de gemeenten autonomie en zelfbestuur. In Frankrijk .overheerschtc ook het cen traal gezag; daar ging het in de richting van de bureaucratische eenheidsstaat. In Frankrijk werd het monarchaal gezag ver broken; maar toen namen de wijsgeerige theoricn het op voor de gemeentebesturen: o.a. Mirabeau. De gemeentelijke macht werd naast de andere erkend en kreeg ook hier tweeërlei functie: autonomie en uitvoering van 't algemeen staatsbestuur (d.w.z. zelfbe stuur). Ju Frankrijk kwam van de pouvoir municipal niets terecht: er waren geen his- torische wortels, waaruit het gemeenteleven opschoot, De centralisatie overwon en de gemeenten verloren hun zelfstandigheid. Hier rn in België ging het echter beter; juist door de historie. In België kwam reeds in 1831, direct na de afscheiding, een ge meentewet tot stand, en Thorbccke volgde voor ons land in 1851. Maar Thorbccke nivelleerde overeenkom stig de wijsgeerige beschouwing der Fran- sche revolutie: alle gemeenten gelijke rcch ten en gelijke inrichting. Dr. Kuyper noem de dat de vloek der eenvormigheid. Wij kenden in ons land de autonomie, niet het zelfbestuur. Deze exotische plant werd gevoerd. En zij paste hier heel slecht. Thorbccke dacht zich drie gesloten krin gen: rijk, provincie en gemeente; maar deze gedachte werd niet in de wet vastgelegd. De autonomie werd beperkt; er kwam controle van hooger bestuur op de gemeentelijke be slissingen en het rijk nam de verzorging van verschillende belangen van de gemeen te over. Daarmee ging echter de autonomie niet te loor. De staatsrechtelijke waarborg blijft o.a. in het controlerecht, dat de Staten Ge neraal bezitten over regeeringsdaden en dat de regeering heeft over de provincie (Ged. Staten). En een algemeene vernietiging wordt voorts tegengehouden door de geest van de Grondwet. Controle op de gemeentebesturen is wettig en plichtmatig; doch slechts bij uitzonde ring mogen raadsbesluiten vernietigd wor den: hooger gezag moet voorzichtig zijn. Controle wordt echter voogdij als de ge meente financieel afhankelijk is geworden. Voorzichtigheid dient ook de overheid te bctrachlen wanneer zij langs zijwegen de gemeenten wil dwingen bv. tot gebruik ma ken van provinciale electriciteitslcvering of andere voorzieningen. Naast de staatsrechterlijke beteekenis staat de politieke. Het ligt in de aard van het anti-rev. volk om steeds op decentralisatie aan te dringen. Immers, het Calvinisme be lijdt, dat ieder individu en iedere gemeen schap een bijzondere roeping van God ont ving: souvereiniteit in eigen kring. Boven dien loopt de zondige mensch, ook als hij in het overheidsambt staat, gevaar misbruik van zijn macht te maken. Daarom is machts ophooping ongewenscht en onderlinge con trole door decentralisatie noodig. De histo rische instellingen kunnen daarbij dienst doen. Hierin schuilt ook een practisch belang, gelijk Engeland leert; waar in alle rangen cn standen groot verantwoordelijkheidsge voel gevonden wordt: het volk leeft en en steunt zoo het centraal gezag Dit leert men vooral op gemeentelijk ge bied; maar dan moeten er naast plichten ook rechten verleend worden. De gemeentelijke zelfstandigheid kan ver-1 sterkt worden op de wijze als Dr. Kuyper -eeds in 1908 aangaf in zijn intuïtieve be- deze die taak voor eigen rekening uitvoert Daarnaast moet echter de erkenning staan, dat de uitvoering van al te veel be langrijke wetten op de gemeente is ge terwijl de financieele verhoudingswet geen financicele oplossing en dus draagkracht gaf. Er moet zooveel uitgevoerd worden, dat de burgemeester regelmatig van buiten „ingevoerd" moest worden; aan do raadsle den in do kleine gemeenten vooral ont breekt meestal tijd en kennis om de ten op velerlei gebied uit te voeren. Het zelfbestuur gaf oen veelheid van bevoegd heid, maar ondermijnde tevens de autono mie. liet gevolg daarvan is een te sterke cumulatie van functies, waartegen het ge meenïobestnur niet is opgewassen. Daarom is decentralisatie, zoowel territoriaal naar de functies, noodzakelijk. Wellicht gaat het met werkloozcnzorg en wegenfonds reeds ongemerkt in die richting. Want al deze dingen vergen een eigen uitvoerend lichaam en eigen financiering. Juist de tec'n nische en financieele overbelasting hebben de zclfstanrigheid aangetast en alleen de centralisatie kan hier uitkomst brengen. Als dat geschiedt en de raadsleden zich hoofdzakelijk met, beginselen, geestelijke zedelijke belangen hebben in te laten, zal er ook meer animo voor het lidmaatschap ko men van personen, clie zich thans niet geven kunnen. De gemeenten moeten thans veel afwach ten; doch volkomen lijdelijk behoeven ze niet te zijn; beknotting der zelfstandigheid kan vaak voorkomen worden. Roekeloos beleid veroorzaakt vaak ingrijpen van boven. Daar om moet in de eerste plaats verantwoorde lijkheidsgevoel worden aangekweekt en dit kan op uitnemende wijze geschieden ij. door de thans gestichte organisatie. (Appl.) Wegens het vergevorderd uur werd de discussie over dit belangrijke onderwerp uit gesteld tot de volgende vergadering. Mr No teboom zal voor een schriftelijk excerpt zorgen. De heer Diemer eindigde daarna de geani meerde vergadering met dankgebed. Ten besluite Het spreekt wel vanzelf, dat we de stich ting dezer organisatie van harte toejuichen en gaarne alle anti-rev. leden van gemeente besturen, die zich nog niet als lid gemeld hebben, dringend uitnoodigen zulks zonder eenig uitstel te doen. Het adres der vereeniging is de heer R. Meijer, Stolwijkersluis D 56, Gouda. Kunst en Letteren. SCHILLER-HERDENKING In verschillende Duitsche steden zijn Zater- ig groote feestelijkheden gehouden ter her denking van den 175sten geboortedag van Schiller. Te Weimar werden de feestelijkheden door Rijkskanselier Hitier bijgewoond. De regeering van Thueringen heeft besloten, dat de Universiteit van Jena in het vervolg den naam zal dragen „Friedrich Schiller Universi teit te Jena". Ook te Marbach werd het feit met groote plechtigheid herdacht. Marian Anderson DONDERDAG 15 NOVEMBER 1934 HUIZEN 1S75 M. 8.00-9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00-11.30 NCRV. 8.00-9.15 en 1000 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst olv. Ds. G. W. v. Deth. 10.45 Gramofoonpl. 11.30— 12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert erj gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 300 Voor de vrouw. 3.303 45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbel lezing Ds. F. Kijftenbek, mmv. bariton en or gel. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd 5.30 Chr. hederenuurtje Joh. de Heer. mmv. W. Verver (viool). 6.30 Gramofoonpl. 6.45 Causerie A. Stapelkamp. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Journalistiek weekoverzicht C. A. Cray<5. 7.45 Jubileumwedstrijd. 8 15 Gramofoonpl. 8 30 J. B. Roelofsen: Brandgevaar cn brand. 9.00 Chr, Radiokoor olv. J. Couvée mmv. L. Blaauw (or gel). 10 00-10.10 Vaz Dias. 10.30-11.30 Gra- mofoonplaten. HILVERSUM 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gra mofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonpl. 10.30 Accordeonmuziek door „The Gu- bo's", en declamatie, door M. Meunier—Nagte- gaal. 11.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 12.30 Gramofoonplaterr. 1.30 Omroeporkest o.l. v. Nico Treep. 2.30 Pianorecital. 3003.45 dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Radiotoonecl voor de jeugd. 5.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Pianorecital Cor de Groot Jr. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8 15 Weeosche muziek door het Concertgebouw orkest olv. Bruno Walter. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. DROITWICH 1500 M. 10 35—10.50 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.25 Gramofoonpl. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het Rutland Square en New Victoria Orkest o.l.v. N. Austin. 1.20 Gramofoonpl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Ves per. 4.10 Gramofoonpl. 5.05 Orgelconcert J. Dvkes Bowen. 5.35 Sydney Kite en zijn band. 6 20 Berichten. 6.50 Koorconcert. 7.10 Duitsche lezing. 7.40 Gramofoonpl. 7.50 Lezing. 8.20 dito 8.35 „Invitation to the waltz" spel van Marv eil met muziek van Posford. 9.50 Berich ten. 10.20 Korte dienst. 10.35 Het Parkingion- Kwintet mmv. B. Kaufman (mezzo-sopraan). 11.30 Voordracht. 113512.20 BBC-dansorkest olv. H. Hall. PARIJS „RADIO PARIS" 1648 M 7.20 «n 8.20 Gramofoonpl. 12.50 Pascal-orkest. 5.20 „Le Cid". spel van Comeille. 9.05 Orkestconcert olv. Toscanini. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20 en 1.20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.05 Pianorecital. 2.454.05 Concert uit Rest. ..Ritz". 7.30 Symphonieconcert o.l.v. Fritz Busch, mmv. Eiditha Fleischer (zang). 9.50—12 20 Feestuitzending. De' beroemde negerzangeres Marian An derson, die dozer dagen in ons land een reeks concerten geeft cn daarin vooral boeit door de onnavolgbare wijze waarop zij dc negro-spirituals zingt, geeft Donder dagavond een door den Rotterdamschen Kunstkring georganiseerd conceit. HINDEMITH IN DEN DUITSCHEN BAN. Paul Hindemith, de bekende componist, is in Duitschland in den ban gedaan omdat hij z.g. niet-arisch vermaagschapt is en hij nog na de nat.-soc. revolutie nog in het buiten land te zamen met jodci. concerteert. Hier door is het duidelijk bewijs geleverd dat hij een „banierdrager van het verval" was. Zijn muziek wordt voortaan in Duitschland ge boycot. LICHAMELIJKE OEFENING Paardensport FEDERATIE-RIJSCHOOL TE HOOFDDORP Nadat verschillende moeilijkheden, die de voort gang der rijschoolplannen der Ned. federatie var landelijke rijvereenigingen eenigen tijd gestuit had den, uit den weg waren geruimd, is vorige week overgegaan tot de gunning van den bouw der stal len, koetshuis en verdere ruimten, die de steeds be staande rijbaan te Hoofddorp tot een waardige alleszins doelmatige „Federatie-Rijschool" zullen n bruikbaar maken. t aanvankelijke plan de rijschool reeds in November in gebruik te nemen heeft men wel moe ten laten varen, doch men heeft toch alle hoop, dat vóór 1 Januari 1935 de eerste paarden hun vak ken zullen kunnen betrekken. De eerste cursus (met internaat) van zes weken - die men per 1 December had willen laten be ginnen zal nu vermoedeli,!; 1 Januari ingaan, indien de belangstelling voldoende blijkt. strijding van de nivelleeringsgedachte ter wijl hij ook bezwaren opperde tegen het op gelegde zelfbestuur, het onder eigen verant woordelijkheid uitvoeren van de voorschrif ten en wetten der centrale overheid. Want juist hierdoor wordt de autonomie vernietigd Men kan feitelijk tegenwoordig het cen traal gezag niet verwijten, dat zij de lasten afschuift op de schouders der gemeenten; het is volkomen in de lijn van Thorbecke, dat Mrs. Laura C. Boulton, Chicago-universiteit is me foon-cpnamen van inlandsche muziek nenlanden van Afrika teruggekeerd. Ook nam hij eenige films op. welke met de muziek gesychroni- seerd kunnen worden. „De muziek is zeer gecom pliceerd." verklaarde mrs. Boulton, „en bevat vaak verscheidende rhythmen. Soms doet de muziek mo derner aan dan de modernste jazz-muziek. Een inlandse "ie slagwerker kan gemakkeldjk drie trommels tegelijk bedienen, ieder met een verschil lend rhythme; menige orkestdrummer kan hieraan nog een lesje nemen", besloot ze. Land- en Tuinbouw. DE SIERTEELTCENTRALE Bij beschikking van den Minister van Eco nomische zaken zijn de vereenigingen Ned. Bloembollenkweekerscentrale en Ned. Bloem- bollenexporteurscentrale alsmede de stichting Ned. Boom- en Bloemkweekerijcentrale liquidatie getreden en zullen nadat de liqui- datie zal zijn geëindigd, worden ontbonden. Als liquidateur van deze lichamen is be noemd het dagelijksch bestuur van de stich ting Ned. Sierteeltcentrale. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.: 12.20 Gramo foonpl. 1.00 Orgelconcert. 1.50—2.20 Salon orkest olv. Douliez. 5.20 Symphonieconcert. 8.20 Gramofoonpl. 8.35 Hoorspel. 9.20 Om roeporkest o.l.v. André. 10.30—11.20 Gramo foonpl. 484 M.: 12.20 Omroeporkest olv. Gason I.30—2.20 en 5.20 GramofoonpL 6.35 Salon- orkest olv. Walpot. 8.20 Omroeporkest olv, André. 9.35 Salonorkest olv. Walpot. 10.30-^ II.20 Gramofoonpl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Piano recital door W. Wolf. 8.10 „Schwarzmann und cfie Magd", spel van Schafer. 9.20 Berichten, sportpraatje, weerbericht. 10.2011.15 Con cert uit Kopenhagen olv. Egisto Tango, mmv, solisten (gramofoonopnamen). DE WERELDREIS VAN DE ONDERZEE BOOT K 18 De N.CR.V. zal hedenavond van 9.10 uur tot 9.20 uur een gramofocnplatenweergave uitzenden het vertrek van H. M.'s onderzeeboot K 18 de wereldreis. Aan boord bevindt zich Prof. Dr. Veningh Meinesz. Reisbrieven van Prof. Dr. V. Hepp Waarom „Valsbaai"? Valsbaai is het Afrikaansche woord voor het Nederlandsche Valsche baai. Men heelt zich er het hoofd over gebroken, hoe de baal aan die minder gunstige benaming is gekomen. De minst aannemelijke onderstelling is wel die, dat ze zoo geheeten wordt omdat nog al veel haaien haar bezoeken. Menig zwemmer, die zich verheugde op een frisch bad, moest het met den dood bekoopen. Een andere uitleg is deze: de baai bevat vele ondiepe plaatsen, zij is voor schepen niet te vertrouwen. Een derde verklaring ziet er niet zoo schuldig uit. Valsch zou hier de beteekenis hebben van verkeerd. Menig schip zou haar zijn binnengeloopen in de meening met Tafelbaai te doen to hebben en rechtstreeks naar Kaapstad te zeilen. Maar het kwam bedrogen uit. De zeevaarders zouden haar daarom ter waarschuwing van anderen met dezen naam hebben geteekend. Maar hoe dan ook, de Valsbaai gedraagt zich werkelijk niet valsch. Met de haaien valt het mee, als men maar niet te dicht bij de Kaap komt en zich niet te ver in zee waagt. Langs het strand zijn tal van badplaatsen verrezen, waaronder Muizenberg uitblinkt. Dit kan niet verwonderen als men bedenkt, dat Vals baai door den Indischen Oceaan werd gevormd. Het water is er gemiddeld tien tot twaalf graden warmer dan in Tafelbaai. Evenals in Californië kan er het heele jaar door gebaad worden. Als het zomer is en het in het binnenland soms ondraaglijk heet wordt, verhuizen zij die het doen kunnen, bij honderden naar Valsbaai, waar het nooit koud, maar ook nooit bovenmatig v/arm wordt. Vandaar dat de kust over een groote uitgestrekt heid is bezaaid met landhuizén. De badtenten verdwijnen er nooit. Dit tot eerherstel van Valsbaai. Van Muizenberg naar Simonsstad. Het luxueuse Muizenberg, waar Rhodes stierf en dat bij rijke Joden zeer gewild is, ligt weer achter ons. Het eerst komen we dan aan Kalkbaai (wat de Engelschen hiervan maken zou ik niet kunnen zeggen). Nog altijd visschers- derp is het ook een geliefkoosde plaats voor allerlei watersport. Maar op 't oogenblik is het daarvoor het seizoen nog niet. Dat opent zoo tegen December. De weg, die ook hier menige vcr- lassing brengt voor het oog, loopt thans heel dicht langs de zee. Alleen spoorrails voor het treinbedrijf naar Simonsstad scheiden hem er nog van. In een ommezien voert de auto ons door Fishhoek. Natuurlijk is de oorspronkelijke naam van de plaats Vischhoek of op zijn Ainenkaaiisch Vishoek. Maar de Engelschen, die ook dit mooie plekje als rust- en ontspanningsoord hebben ontdokt, waren hiermee niet tevreden. Om dien naam moet een heele strijd 'i Nil stond in ons blad .van 12 Noy, Stadhuis en omgeving de Kaapstad zijn gestreden. Vischhoek lustten de Engelschen niet. Fishhook ging ook niet, want „hook" beteekent in het Engelsch „haak". Zelfs werd opgeworpen „Fishliawk", maar ook die idee liet men varen. Zij was ook al te ongerijmd, als men weet dat „hawk" havik of valk beduidt en figuurlijk ook wel een bedrieger aan wijst. Zoo heeft een compromis dan het half Engelsche, half Hollandsche „Fishhoek" geschapen. Doch de aardige dorpjes in de nabijheid Noordhoek cn Kommetje zijn in het gelukkige bezit van hun ouden naam gebleven. Van hier naar Simonsstad is voor onzen wagen geen afstand. Natuurlijk spreken de Engelschen van Simonstown. De Hollan ders vonden reeds uit, dat men hier, vooral in den winter, vei liger kon ankeren dan in Tafelbaai. Zij legden er havenwerken en een fort aan. Van 1741 vielen hier dan ook vele handels- en oorlogsschepen binnen. In 1795 echter zetten dc Engelschen hier hun leger aan wal. Nadat Zuid-Afrika zelfstandig was verklaard, behielden de Engelschen dit stadje voor zich. Het is de eenige plek in de Unie, die nog Britsch is. Het dient als vlootbasis. Op een politieke vergadering, waar Dr. Malan, de leider van de oppositie tegen de fusie van Natten en Sappen, sprak, hoorde ik door een Afrikaander de vraag stellen of ook Simonsstad niet moest worden teruggeëischt. Maar zelfs Dr. Malan, hoezeer hij er in zijn speeches ook voor pleit, dat de Unie nog onafhanke lijker zal worden gemaakt van het Britsche rijk dan op het oogenblik het geval is, dorst deze konsekwentie niet aan. Simons stad, zoo antwoordde hij, vormt geen bedreiging voor Zuid- Alrika. Zij heeft uitsluitend ten doel Britsche schepen gelegen heid te bieden in te slaan wat zij voor een langere reis noodig hebben. Of de Afrikaansche vrager daardoor bevredigd was? Het valt op, dat in de heele streek van Kaapstad tot Simons stad zooveel kleurlingen een huidskleur tegen het blanke aan hebben. Er waren er ook, die ik voor blanken versleet, maar van wie men mij vertcJde, dat zij nog het echte type van kleur lingen vertoonden. Voor een deel schreef men dit toe aan bloed menging van het gekleurde ras met matrozen van Simonsstad. Natuurlijk geef ik dat gevoelen slechts door zonder het voor mijn rekening te nemen. Maar wel staat vast, dat hier kruising moet hebben plaatsgegrepen. Door de Afrikaanders wordt .1it gevoeld als een bedreiging van de blanke beschaving. En ronr de Afrikaansch sprekende kerken levert dit een moeilijk pro bleem op. Want deze nemen in tegenstelling met de Engelsche fcerken het ptandpunt in, dat blanke cn kleurling niet tot een en dezelfde kerk kunnen bchooren. De beoordeeling van dit standpunt blijve voor later bewaard. Ik konstateer alleen. Nu kan het gebeuren, dat een Afrikaansche jongeman een huwelijk aangaat met een meisje, da* oogenschijnlijk tot het blanke ras behoort, maar wier kinderen verraden, dat zij kleurlingenbloed in zich heeft Wat nu met zulk een paar en met hun kinderen te doen? Want als regel geldt in deze kerken, dat bij een huwe lijk tusschen blank en gekleurd beide'partijen als kleurlingen worden beschouwd en naar een kleurlingengemeente worden venvezen. Doch in het daareven genoemde geval loopt men achter de feiten aan. Misschien lachen sommige lezers eens zachtjes over deze kwestie en vinden zij de oplossing al bijster eenvoudig. Wie de Zuid-Afrikaansche toestanden niet uit eigen aanschouwing kent, is dit te vergeven. Maar wie er, zij het ook vluchtig, begrijpend in is ingeleefd, zal het ernstige van dit probleem niet durven ontkennen. Met eenige oppervlakkige humanitaire phrases mag men er zich niet van afmaken. Dan eenige beruchtheid heeft Simonsstad wel. Op de Kaap. Simonsstad is het eindstation van de spoor. Daar buigt zich de autoweg van de zcn af. Vrij snel klimt hij tegen de bergen op. In de verte achter ons ligt tegen een helling als een hoop arends nesten een kafferlocatie, d.w.z. een terrein buiten stad of dorp, dat dën kaffers als woonplaats is aangewezen en waarbuiten zij 's avonds na negenen zich niet mogen begeven of zij moeten een schriftelijk verlof kunnen toonen. Maar ons mechanisch trekdier gunt ons geen tijd om er lang naar te kijken. Het zigzagt over een hoogvlakte en houdt aan den voet van een rots stil. Wij zijn nabij de Kaap. Het spreekt vanzelf, dat wij de rots langs het trapsgewijze uitgehakte voetpad beklimmen. En we rusten niet vóór we hij den ouden vuurtoren zijn, S40 voet boven de zee. Onze klauier- partij wordt ruimschoots beloond. Al is het uitzicht niet zoo gevarieerd als dat van den Tafelberg, zoo heeft het toch een eigen bekoorlijkheid. Vlak voor ons ontmoeten Indische en Atlantische oceaan elkander. Men wijst ons op de waterlijn, die de scheiding tusschen beide zou vorcnen. Men kan hierin gelijk hebben, ofschoon ik zulke waterstrepen wel meer op zee heb gezien. Beneden ons verheft zich een zuil, de pilaar van Vasco da Gama geheeten, naar den Portugeeschen zeevaarder, die den zeeweg naar Indië ontdekte. Vroeger leefde men in de onder stelling, dat de Afrikaansche kust tot Indië doorliep. Men Kan zich indenken hoe verrast het scheepsvolk moet zijn geweest, toen het ontwaarde, dat hier de kust zich omboog. Nog op een andere wijze dan door de zuil wordt aan Vasco da Ganta eer bewezen. Ik geloof niet, dat er vele stadjes of dorpen langs dit gedeelte van de Valsbaai liggen, welke niet een straat naar hem hebben benoemd. De pilaar van Vasco da Gama draagt den nieuwen vuurtoren. Om den ouden hangen te dikwijls nevels, dan dat hij den schepen ten allen tijde tot betrouwbare gids zou kunnen dienen. Het Oude Testament spreekt dichterlijk van de „einden der aarde". De zuiverheid van deze beeldspraak wordt hier gevoeld. Blijkbaar oefende dit einde der aarde zulk een sterke aantrek king op iemand uit, dat hij er wilde wonen. Want een weinig beneden lag een prachtige villa met groote witte vlakken te glinsteren in de zon. Of de hypnose thans gebroken is, weet ik niet. Maar het huis stond te koop. in een primitief theehuisje aan don ïoei \&n, .dit rotsgeyaartg of gelijk de Afrikaanders zouden zeggen: van deze klip rustten we even uit. Een meisje, vermoedelijk een blank bastaardjo maar ik geef me niet uit voor keurmeester op dit gebied bezorgde ons een koelen dronk. De andere kust van Valsbaai- Bij een vroegere gelegenheid hadden andere vrienden mij een tocht langs de tegenovergestelde kust van Valsbaai aangeboden. Hier liggen moderne plaatsen als Somerset-West en Strand, zeer in trek om haar mooie ligging en gerieflijkheden voor bad en watersport Maar daarna wordt ze dun bevolkt. Over de bergen kronkelen verschillende autowegen. De natuur is van een heerlijke ruwheid. Groote steenblokken bezaaien de hellingen. Hoe zijn ze daar gekomen? Nadere bestudeering van de geologie van Zuid-Afrika zou mij waarschijnlijk het antwoord geven. Een verrukkelijk stukje wereld! De auto bekommert zich niet om hoogten of laagten. Bijna geruischloos slokt hij de ecne mijl na de andere op. Rechts rimpelt zich de zee ternauwernood. Plotseling breekt de weg af. Er wordt een brug gebouwd over de Steenbrasrivier. We kunnen er nog niet over. Dan maar ge parkeerd op een terrein', waar een bord waarschuwt: „For Euro peans only", „alleen voor Europeanen". Met Europeanen worden hier en in geheel Zuid-Afrika blanken bedoeld, al waren hun voorouders al sinds eeuwen Afrikaanders. Verderop zegt een ander bord: „For non-Europeans", „voor niet-Europeanen" d. i. voor gelen, bruinen, zwarten. Onder het genot van een kopje thpe siaar ik naar 'u paar lage rotspunten Do golfjes kunnen het niet dulden, da*, die hen in den weg staan. Ze zweren saam. Ze beuken eendrachtig tegen do granieten blokken. Hun vergeelscho pogingen maken hen razend. Ze bulderen en schuimen. Sotns stuwt er een irocp- Je overheen, maar dan laten ze zirh aan den anderen kant vermoeid naar beneden glijden. Er zit geen kracht Zoo loopen thans besluiten van confe renties en plannen tot wereldhervor- ming aan tegen do harde werkelijkheid, die mcnschelijkQ zonde en onwil heb* hen gebouwd* Het gedenkteeken voor Rhode te Rozdebo.v h,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3