WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND FLANDINS REGEERINGS- VERKLARING Vertrouwensvotum met zeer groote meerderheid ,JFrankrijk het laatste toevluchts oord voor het parlementarisme Tech beperking van de rechten van het parlement De regeerngsverklaring van het kabinet- plandin, gisteren in Kamer en Senaat voor gelezen. spreekt zich uit voor den binnen- en buitenlandschen vrede, voor versterking van de allianties cn vriendschappen van het land, van de nationale verdediging en van de internationale rechtvaardigheid. Herstel van de uitvoerende macht acht de regeering noodzakelijk en zij hoopt dat het parlement als uitdrukking van de volkssou- vereiniteit zal meewerken bij den nationa- len opbouw, welken zij wil voortzetten. Hier werd onder levendig applaus in hot midden en rechts en protesten van links, aan Doumergue, die deze taak had ter hand genomen, dankbare erkentelijkheid dei' natie uitgesproken. De regeering kondigde verder beperking aan van het recht van het parlement tot 't goedkeuren of afkeuren van staatsuitgaven en zeide, dat de orde en rust op straat zal worden gehandhaafd, ondanks een betreu renswaardige opruiing. De republikeinsche staat zal niet capituleeren voor partij zonden. De rechten en plichten der ambtenaren zullen omschreven worden in een soort eere-code, welke met hun medewerking zal worden opgesteld. Later zal men ook moeten onderhandelen bver de kieswethervorming. Overal ter wereld heeft de vernietiging 'der economische orde geleid tot politieke spanningen, met een nieuw-ordening en verjonging der democratie ais inzet. Het economisch dwangregime heeft intusschen reeds overal schipbreuk geleden en langza merhand zal men tot een georganiseerde, gecontroleerde handelsvrijheid moeten te- rugkeeren. De regeering belooft, op alle gebieden van het economisch leven haar invloed te zul len doen gelden, om den normalen gang van het economisch verkeer te bevorderen. Economisch-gezonde ondernemingen zullen door credieten in het leven worden gehou den. Dat het op de eerste plaats de Franschen zijn, die recht hebben op arbeid in hun eigen land, kan door niemand worden te gengesproken (gejuich). Aan den noodlij denden landbouw zal de regeering bijzon dere aandacht wijden. Op internationaal gebied zullen de onder handelingen, waarvan het doel is stabili seering der valuta, afschaffing der handels belemmeringen en uitbreiding van den bui tenlandschen handel, worden bespoedigd. Geen menschelijke handeling houdt stand tegenover de kritiek. Wij erkennen een vrije meeningsuiting, maar deze lijkt ons toch vereenigbaar met maatregelen, die den par lementairen arbeid van te groote belemme ring bevrijden. Daarom zal de regeering slechts bij uitzondering interpellaties dul den en er op aandringen, dat door een door het parlement zelf te bepalen procedure de debatten in plenaire zitting worden verkort. Tenslotte wendt zich de regeerings ver kla ring tot het parlement, met het verzoek om inachtneming van het bestand. Frankrijk heeft honderd millioen inwoners in het ge- heele rijk- dat ontzaglijke economische ont wikkelingsmogelijkheden biedt. Taak en doel moet het blijven den nakomelingen een beter leven in een schooner vaderland ach ter te laten. Interpellaties De regeeringsverklaring, die door Flandin In de Kamer werd voorgelezen, werd door herhaald applaus onderbroken. De Kamer vereenigde zich vervolgens met Hen wensch der regeering om alleen poli tieke interpellaties toe te laten en de andere te verdagen. Toen daarop de communistische interpel latie-redenaar Thormez begon, liepen de ban ken der afgevaardigden leeg. De behandelingen en interpellaties over de algemeene politiek had zonder inci-, denten plaats en verliep eenigszins eento nig. Na elkander kwamen de communisten, socialisten, nat-socialisten en radicaal-eocia- listen aan het woord. Ook in da wandelgan gen van de kamer heerschte een opvallend rustige stemming. Met zekerheid verwacht te men een groote meerderheid voor Flan din, die waarschijnlijk nog grooter zal zijn, dan de meerderheid van 402 tegen 125 stem men, die Doumergue heeft kunnen berei ken. In de wandelgangen van de Kamer wijst men er in het bijzonder op, dat Flandin een regeeringsprogram op langen termijn heeft opgesteld en aan de Kamer zelfs beloofd heeft de legislatieve periode niet voortijdig af te breken. Eerst na beëindiging der interpellatiede batten kwam de belangstelling der Kamer los. toen de socialit Lebas den aanval van zijn fractie op de regeering inzette. In zijn woorden werd dc geheele tegenstelling weerspiegeld, die bestaat tusschen hetcom- munistisch-socialistisch eenheidsfront en 't nationale front. Nadat Lebas uitgesproken had betrad Flandin de sprekerstribune, om te antwoor den op de interpellaties. In werkelijkheid ging hij echter niet verder in op de inhoud dezer interpellatie, doch oefende hij er cri- tiek op uit, dat niet voldoende gevolg was gegeven op zijn verzoek de debatten over de algemeene politiek zoo kort mogelijk te houden. De regeeringsverklaring bevat reeds alle antwoorden op de vragen, die door de interpellanten zijn opgeworpen. Het gaat om de eenheid, ter verdedi ging der republiek en van Frankrijk en niet om leerstellingen. Het gaat erom een uitweg te vinden uit de eco nomische, politieke, sociale en moree- le crisis. Frankrijk is het laatste toe vluchtsoord van het parlementarisme. Wanneer de afgevaardigden het voor beeld van andere democratieën willen volgen, waarin de partijen elkander eerst niet woorden en vervolgens op straat hebben bestreden, om tenslotte via den burgeroorlog tot den dictatuur te komen, dan moeten zij hun gang maar gaan. Spr., Flandin, zal daar aan niet meedoen. Met een toespeling op het feit, dat op wa penstilstandsdag twee tegenover elkaar staande demonstraties van rechts en links waren georganiseerd, besloot Flandin met een nieuwe aansporing, om tot politieken en socialen vrede in het binnenland te ko men. In ieder geval moet men eenige we ken of maanden kalm blijven om bepaalde termijnen te laten afloopen. Flandin stelde Frankrijk voor als het voorbeeld van den republikcinschen staats vorm. dien het zal handhaven om den vrede te waarborgen, waarvoor in Franschen grond anderhalf millioen dooden liggen. Het vertrouwensvotum Met 423 togen 118 stemmen; bij on geveer 60 onthoudingen, heeft de Ka mer ten slotte haar vertrouwen uitge sproken in het Kabinet-Flandin. LAVALS BUITENLANDSCHE PLANNEN Dezer dagen voor Kamer en Senaat. Uit Pa rijs: De minister van Buitenland- sefté Zalven. I.a.val, zal Donderdagmiddag voor de Kamercommissie van Buitenland salie Zaken en Vrijdagmiddag voor de Se naatscommissie van Buitenlandsche Zaken spreken over de buitenlandsche politiek der regeering en over zijn plannen voor de •erkzaamheden van den Volkeubond. DE RECHTSZEKERHEID IN DUITSCHLAND Een uiteenzetting van Goering voor de juristen Uit Berlijn: Minister Goering heeft op de plenaire zitting van de Academie voor Duitsch Recht een redevoering uitgesproken over de rechtszekerheid als basis der volks gemeenschap. Goering zette allereerst uiteen, dat het primaire niet het individu maar de gemeenschap van alle volksgenooten is. Niet het recht op zich zelf is het primaire, maar altijd en overal het volk, waaruit eerst staat en recht kunnen ontstaan. De vorige periode erkende vooral geen voldoende mogelijkheden tot bescherming de eer. Daarom is thans de rechtsbe scherming van de eer een zeer belangrijk bestanddeel der rechtszekerheid, want deze ooronderstelt al het andere. Het recht is geen doel in zich zelf, evenmin als de staat. Geen steun mag geboden worden aan hen, die voortdurend handelen tegen de eigen lijke grondgedachten van recht cn slaat. Het mag niet meer gebeuren, dat iemand zijn leiderspositie misbruikt en de onder hem gestelde volksgenooten onrecht aan doet. Ook mag niet een deel der bevolking een boven de overigen bevoorrechte positie innemen. Wij willen niet de kleinen hangen en de grooten laten loopen, maar wij willen juist de groote schadelijken in het bijzon der aanpakken. Ook komt het niet op den letter aan maar op den zin en den geest der wet. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, waardoor de toepassing van de ge wone wetten juist tot ernstig onrecht zou leiden. Voor het Duitsche volk aldus ging Goering verder gaat het woord van den Leider boven het woord van den rechter. In een uur van gevaar is de Leider opgetreden als uitsluitend en hoogste rechter van de Duitsche natie. Daarom verzoek ik de heeren rechtereen advocaten om een bijzondere situatie ook met bijzondere middelen te behandelen. Aan den eenen kant moet £ij het onver biddelijke recht doen spreken, aan den anderen kant mag de u door onze autoriteit gegeven machtspositie niet worden misbruikt om de ergste hardheden van de wet in het bijzonder tegen nationaal-socia- listen te doen spreken. Dat zou aan verraad grenzen. Voortgaande verdedigde Goering de stren ge uitvoering van de doodstraf onder het nieuwe bewind en besloot met de woorden: „In den strijd tegen valsch recht en rechts onzekerheid heeft Adolf Hitler het nieuwe rijk geschapen. Laat ieder op zijn plaats er voor zorgen, dat dit nieuwe rijk de historie ingaat als het. rijk van de rechtszekerheid met het oude Pruisische principe: suum cuique (een ieder het zijne). Gevallen strijders der N.S.D.A.P. Eeresoldij voor nagelaten betrekkingen. De Rijkspenningmeester der NSDAP heeft eenige uitvoerende bepalingen uitgevaar digd op de verordening van Hitler van 9 November j.l. Bepaald wordt, dat de nagelaten betrek kingen der op de eerelijst van gevallen strijders der NSDAP voorkomende dooden een eeresoldij zullen ontvangen. Het betreft echtelieden, kinderen of ouders. Het eeresoldy wordt vastgesteld voor een jaar, te beginnen met 1935. De uitkeering geschiedt maandelijks. Te allen tijde kan wijziging worden gebracht in het bedrag. Men kan geen aanspraken laten gelden op eeresoldij Het .eeresoldij is onvervreemd baar. Von Ribbentrop bij Sir John Simon Uit Londen: Von Ribbentrop is gistermor gen in het departement van buitenlandsche zaken door Sir John Simon ontvangen. Sir John Simon had niet aanwezig kunnen zijn bij het onderhoud dat von Ribbentrop met Eden heeft gehad. Het bezoek heeft onge veer 45 minuten geduurd. Bij het verlaten het Foreign Office verklaarde Von Rib bentrop, dat hij over het onderwerp van zijn besprekingen geen mededeelingen kon doen. Ook in officieele Engelsche kringen wor den thans de in het buitenland opgedoken geruchten omtrent het doel van het bezoek ran Von Ribbentrop onjuist genoemd. VREEMDE TALEN IN HET RUSSISCHE LEGER. Uit Moskou: In het Huis van Leger en Marine te Leningrad zijn bijzondere cursus sen aangevangen in Fransch. Duitsch en Engelsch voor officieren en manschappen. Er zijn premies in uitzicht gesteld voor hen die zich liet vlugst de drie talen eigen maken. DOROTHY DISTELHUBST NOG NIET TERECHT. Uit New-York: Het 6-jarige dochtertje van Alfred Distelhurst, Dorothy Ann, dat onge veer twee maanden geleden te Nashville is ontvoerd, is nog niet terecht. De vader heeft nog steeds hoop. Hij heeft verklaard er zeker van te zijn dat de kidnappers met hem in verbinding willen treden, omdat zij moeten voelen in den val te loopen. Mits hij zijn kind goed en wel terugkrijgt, wilde Aifrod de ontvoerders wel toezeggen, dat hij hen niet in handen der autoriteiten zal spelen. komen bij ons klimaat ge regeld voor; -uuioa. stUaU ASPimN het product van vertrouwen. DE STRIJD OM DE KERK (Van onzen Duitschen correspondent) Voor het eerst sedert vele maanden moch ten de protestanten der „Belijdende Kerk" in besloten kring een vergadering houden. Bij stroomenden regen hadden duizenden en duizenden uit alle deelen der wereldstad den weg naar den Kaiserdamm gevonden en reeds een uur vóór het begin der samen komst zag men zich genoodzaakt, nog twee andere zalen erbij te huren. Men kan hier uit afleiden, dat de kerkelijke strijd on danks alle dwang en verbod van overheids wege met onverminderde kracht en taaie volharding wordt voortgezet. Als voornaamste sprekers stonden joor dezen merkwaardigen avond op het pro gram: Ds. Jacobi, predikant aan de Wil helm Gedachtniskirche van wien men zich zal herinneren, dat hij indertijd door een paar opgeschoten knapen in zijn par ticuliere woning ernstig is mishandeld Ds. Niemöller, predikant te DaJilem schrijver van het pas dezer dagen versche nen boek „Vom U-Boot zur Kanzel" en D. Koch, uit Oeynhauscn, praeses der Be lijdende Kerk. Men moest door een cordon van Jonge mannen heendringen, voordat men de groo te zaal der Ausstellungshallen binnenkwam en ook hier moest men zich nog eenige ma len legitimeeren. Met de in zulke gevallen vereischte door tastendheid wist ik tot het podium te ko men, waar ik door Ds. Niemöller op har telijke wijze werd begroet. Men weet in deze kringen heel goed, dat Nederland met on geveinsde belangstelling den moeilijken ker kdijken strijd in Duitschland volgt en ver onderstelt, dat in ons land de sympathie uitgaat naar hen, die vasthouden aan onschendbaarheid van het evangelie. Daar reeds een half uur vóór 't begin alle zitplaatsen bezet zijn, verzoekt Ds. Kurtz, predikant der Zwölf-Apostel-Kirche, aan het sterkere geslacht, zooveel mogelijk een plaatsje voor geduldig wachtende vrou wen vrij te maken en men kan merken, dat de onderlinge voorkomendheid hier niets te wenschen overlaat. Van het eerste toi het laatste oogenblik droeg deze ern stige protestavond een waardig karakter en in zooverre was hij wellicht voor sommigen, die hier iets sensationeels wilden beleven, een groote teleurstelling. Nadat een blaaskoor een mij onbekend koraal „Herr, sich die Not!" ten gehoore gebracht heeft, treedt Ds. Jacobi naar vo ren leest Matth. 10 voor als uitgangspunt van zijn voordracht: „Een belijdende kerk is onder de tegei* woordige omstandigheden een gewaagd begrip. Men verwijt ons van zekere zijde een „Bekenntnisfimmel" en wil daarmee zeggen, dat we met onzen tijd niet mee komen, dus min of meer achterlijk zijn. Niettemin houden wij vast aan de belijde nis onzer vaderen, erkennen wij alleen Christus als onzen Meester. „Men kan weliswaar officieel beweren, dat de belijdenis niet wordt aangetast, maar niettemin weten wij, hoe overal in den lande de leer van Christus wordt ver loochend. Wanneer in de kerk geweld heerscht in plaats van liefde, dan heerscht Christus niet." Ds. Jager noemde een tweetal gevallen van ontslag en lichamelijke mishandeling van den allerlaatsten tijd en vertelde van een predikant, wiens taak het is, jonge theo logen te onderrichten, volgens wien Golgotha hoogstens nog als een symbool kan worden opgevat. In dienzelfden geest willen (le Duit sche Christenen geen kritiek op Rosenberg's „Mythos des 20. Jahrhunderts" dulden, want Rosenberg is mede door toedoen van den rijkskanselier de opvoeder der nationaal- socialistische jeugd. „In het kerkelijk leven kennen wij slechts een onzichtbaren leider: Christus en wij hooren Hem zeggen: Mijn rijk is niet van deze wereld. Onder Zijn leiding hanteeren wij het geestelijk zwaard, ook al weten wij, dat dit voor ons een tijdperk van achtervolging kan beteekenen. Chris tus zegt tot ons: Wie mij belijdt, dien zal ik ook belijden voor mijnen Vader. Daar- Nadat wij gezongen hadden: „Es gilt ein frei Gestandnis, in dieser unsrer Zeit, ein offenes Bekenntnis, bei allem WidVstreit!" wenschte D. Koch zijn 12.000 van vV'ugde stralende toehoorders er waren minstens evenveel mannen als vrouwen en vooral de jeugd was opvallend sterk vertegenwoordigd welkom met het uitspreken van Gods on- misbaren zegen. Hij begon zijn voordracht over de positie van de kerk in den staat „Nadrukkelijk moet gezegd worden, dat 't voor ons niet om de een of andere per soon gaat Ook gaat 't voor ons niet om bepaalde organisatorische vraagstukken. i zijn we juridische dweepers maar 't recht Jaten we niet met voeten treden- Jk heb tegenover de rijkskerk re geering beweerd dat ruim 1000 predikan ten op de een of andere wijze zijn gestraft, dus een veel grooter aantal, dan het offi cieel aangegeven getal maar ik mocht hier geen antwoord op ontvangen. „Met onze vrienden uit Wurtemherg en Beieren heb ik overlegd, hoe we onze evangelische kerk vaster dan ooit aan het evangelie kunnen binden. Ons standpunt ten opzichte van den staat is terughou dend noch reactionair. Wij hebben dat op onze synode te Barmen duidelijk gezegd. Wij erkennen met Luther de autoriteit van den staat en bewijzen de door Rom. 13 verlangde gehoorzaamheid. Daarnaast zeggen wij, dat de evangelische kerk Gods Woord ongekort en ongewijzigd moet hoo ren, daar houden wij onwrikbaar aan vast in een tijdperk van valsche leer en valsche profeten. Het is voor ons een dwaalleer, wanneer men spreekt over „bloed en bodem, volk en rassenvraag stuk". Wij weten uit de geschiedenis der kerk, dat in een tijdperk van nationaal heldendom en persoonlijken moed het evangelie der ootmoedigheid vaak in 't gedrang komt. De heldhaftige mensch is voor ons een aardsch begrip en meer dan ooit zijn we thans geroepen, over zonde, BM(S ecvaat bekeering en genade te spreken. Op delZOu vormen. basis der gewetensvrijheid willen we met onze tegenstanders dezen geestelijken strijd op waardige wijze voeren. Wij moe ten bewijzen, dat de kerk van Christus een macht onder ons is!" Nadat we gezongen hadden „Sieh deiner Feintle vermessenes Toben" trad D. Nicmöl- ïaar voren en hield aan cle hand van Matth. 6 oen pakkende voordracht over de noodzakelijkheid van den kcrkelijken strijd. Sommigen zijn den strijd zat, verheugen zich over het feit, dat bepaalde mannen zich hebben teruggetrokken en wenschen thans een vredesverdrag: „Maar daar gaat 't voor ons niet om, wij willen terugkeer tot het evangelie, afkeer van tic dwaalleer der zelfverheerlijking. Zij, die thans de heerschappij in handen hebben, zijn van de christelijke leer ge scheiden maar wij dulden geen man nen, die tegen de leer ingaan. Wij laten niets en niemand binnensmokkelen in onze kerk en denken er niet aan, twee heeren te dienen. Daarom is voor ons een compromis met rijksbisschop Müller en zijn omgeving onmogelijk. Wij kunnen zijn kerkelijk regiment niet dulden, hem dus ook niet gehoorzamen. De strijd moet uitgevochten worden, want Müller en zijn gevolg moeten weg. Wij zijn onzen Leider in dezen tot duidelijkheid verplicht, want het gaat om de toekomst onzer evangeli sche kerk en wij moeten duidelijk laten zien, wat wij willen. Weest derhalve dap per. Er is voor ons maar één weg, die der belijdende kerk!" Aan het einde van dezen veelbewogen avond trad uit de zaal nog een Beiersche predikant naar voren, Pfarrer Breit, die in het dialect van zijn sympathiek land woor den van dank uitsprak voor den broeder lijken geest, welke uit deze herleving van het geloof spreekt. Hij vertelde van een Beierschen boer, met wien Hitier kortelings een gesprek voerde. De boer zei met natuur lijke openhartigheid tot den Leider: Er zijn drie dingen, die we ons niet laten ontnemen: onze vlag, ons stukje grond en boven alles: het evangelie van onzen God!" Berlijn, 10 November 1934. Het aftreden der Belgische regeering Rede van den premier. Uit Brussel: In de Kamer, die gistermid dag voor een nieuwe zitting bijeen is ge komen,' heeft de premier. De Broqueville, een uitvoerige redevoering gehouden, welke hij besloot met de verklaring, dat het hui dige kabinet het economische en finan cieel wederopbouwprogram, dat het op grond van de door de Kamer in den zomei goedgekeurde volmachten, op zich genomen had uit te voeren, niet kon voltooien, aan gezien onder de ministers in den laatsten tijd meeningsverschillen zijn ontstaan over de verdere voortzetting van het program. De minister-president verklaarde, dat de beide ministers zonder portefeuille. Van Zeeland en Ingenbleek, reeds de vorige week hem hun ontslag hadden gevraagd. Onder deze omstandigheden heeft hij besloten den koning het ontslag aan te bieden van het geheele kabinet. Na de rede# van den premier die door de Kamer metopvallende onverschilligheid werd aangehoord, verlieten alle ministers de zaal. De voorzitter van de Kamer hief daar- ik' ue zitting op. De stemming in het Saargebied Proclamatie van de plebisciet commissie. Drie rechtsgoiijke partijen. Uit Saarbrücken: De plebiscietcommissie heeft gisteren een proclamatie uitgevaar digd, waarin zij er op wijst, dat er met be trekking tot de Saanerkiezing drie volko men rechtsgelijke partijen bestaan, van wie geen als bevoorrecht en evenmin als min derwaardig mag worden beschouwd. Tot haar groote teleurstelling heeft de commis sie echter moeten constateeren, dat in poli tieke vergaderingen evenals in de pers he laas de eene of de andere partij in haar rechtsgelijkheid is aangevallen. In enkele gevallen is men ook met zoo veel druk en dreigementen opgetreden, dat het gerecht vaardigd schijnt van politieken terreur te spreken. De commissie ziet zich gedwongen in de toekomst een dergelijke houding, die volgens de geldende wetgeving ontoelaat baar is, ter kennis te brengen van de be voegde juridische instantie. Uit Londen: Op het departement van Oor- iog is gisteren een groot aantal sollicitaties ontvangen van candidaten voor de Saarpoli- tie. Dit wordt verklaard door het feit, dat de Saarpolitiekwcstie in den laatsten tijd door de dagbladen uitvoerig is besproken. In de laatste twee dagen hebben ongeveer 150 mannen, meerendeels voormalige actieve of ficieren, op het departement van oo' log in lichtingen gevraagd, terwijl vele zich met hetzelfde doel tót het departement /an buitenlandsche zaken hebben gewend. Slechts weinig sollicitanten bezaten echter de noodige eschiktheid, welke vooral be staat in voldoende kennis van de Fransche en Duitsche taal. LONDEN? 14 November. De politieke medewer ker van de „Times" schrijft, dat men gelooft, dat het onderhoud, dat Laval Maandag met den Sovjet zaakgelastigde Rosenberg heeft gehad, tot hervat ting der onderhandelingen over een Oost-Euro peesch Veiligheidspact zal leiden. Het Fransche antwoord op de desbetreffende Poolsche not; binnenkort naar Warschau worden gezonden. Men mag verwachten, dat Laval zal trachten, de politiek van Barthou voort te zetten. Na den dood van Barthou heeft men zich In enkele kringen bezorgd getoond over de vraag, of Laval in zijn optreden tegenover Duitschland, al t.a.v. de Saarkwestie, even actief zou zijn als Barthou. Men behoeft thans echter niet meer baasd te zijn wanneer Laval zich tegenover Duitschland hardnekkiger zal toonen dan Barthou. De val van Joeitsjin. Uit Tokio: De Asahi schrijft over den val van de hoofdstad van de Chineesc'ne Sovjetrepubliek in de provincie Kiangs: Joeitsjin. dat dit een teeken vormt voor he succes van maarschalk Tsjang Kai Sjek, die thans Kiangsi gezuiverd heeft van alle com munistische troepen. Het blad „Hotsji" vreest, dat de communistische troepen in de provincie Szetsjoean zullen binnendrin gen via Kweitsjau, hetgeen een nieuw ern stig gevaar voor de Chineesche regeering VROUWENKIESRECHT IN TURKIJE? ISTANBOEL, 14 Nov. Uit Ankara wordt gemeld, dat een zeer groote waarschijn lijkhtid bestaat, dat de nieuwe Turksche male- vergadering in 1935 zal besluiten nvoering van het vrouwenkiesrecht. De huidige nationale vergadering zal binnen kort worden ontbonden, teneinde in Ja nuuri a.s. nieuwe verkiezingen mogelijk te maken. Men verwacht, dat do nieuwe ver gadering liet vrouwenkiesrecht zal goeil keuren, als deel van Kemal Pasja's maat regelen tot moderniseering van Turkije. WANG TSJING LIN GEDOOD. De communistenleider neergeschoten. Uit Shanghai: In de hoofdstad van de provincie Ilonan heeft de politie den gevol machtigde van de Communistische Interna tionale van China, Wang Tsjing Lin en vier zijner begeleiders op de vlucht neergescho ten. Zij waren naar China gekomen om de Chineesche Communistische Partij te reor- ganiseeren. De politie heeft voorts een om vangrijke Communistische organisatie ont dekt. die oen nieuwe poging tot opstand te gen de Chineesche regeering voorbereidt. Tweehonderd personen zijn gearresteerd. BOEKEN EN GESCHRIFTEN Een nieuw werk van Prof. Diepenhorst Bij de N.V. G. J. A. Ruys' Uitgevers-Maat schappij te Zutphen is de vorige weck ver schenen het eerste deel van liet „Leerboek van de Economie" van de hand van Mr. P. A. Diepenhorst, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Dit deel behandelt de geschiedenis der economie, terwijl de schrijver in 1935 het tweede deel, handelend over de theorie, het licht zal doen zien Prof. Diepenhorst heeft gemeend goed te doen geen nieuwen druk van zijn bekende „Voorlezingen over de economie" aan te bieden, doch een nieuwe, zelfstandige be handeling, in meer systematischen voim, te geven. Formeel is het een nieuw boek geworden, materieel bieden de „Voorlezingen" de stof. De verhouding „Voorlezingen" tot Leerboek" zou men kunnen karakteriseeren als de ver houding Grondwet 1814 tot Grondwet 1815. Formeel is de Grondwet van 1815, volgens Struycken en Fabius, een nieuwe grondwet, materieel is zij gebouwd op die van 1814. Nieuw in het „Leerboek" is het begin van de Inleiding. Een zeer juiste en noodzake lijke onderscheiding wordt gemaakt tus schen de geschiedenis der economische denk beelden en de economische geschiedenis. „De geschiedenis van de economie bestudeert don gang van de economische wetenschap, de economische geschiedenis dien van het eco nomisch leven". De werken over de economische geschie denis passeeren de revue en we verwonderen ons al dadlijk over de „up-to-date['heid van den schrijver, wien haast niets schijnt te ont gaan. Misschien had op blz. 9 nog genoemd kunnen worden de naain van den Fran schen historicus Henri Sée, die in de laat ste 10 jaren een 20-tal boeken en brochures schreef over onderwerpen op economisch- historisch gebied. Het is niet mogelijk in kort bestek het geheele werk onder de loupe te nemen. We volstaan met enkele opmerkingen. Op blz. 166 schrijft Prof. Diepenhorst, dat zich in Engeland „een school vormde, ge grondvest door mannen, die tot de classis, classis prima, de eerste klasse behoorden en wier optreden model voor alle beoefena ren der economische wetenschap moest we zen", een verklaring van „klassieke school", die men ook in de „Voorlezingen" aantreft. Naar mijn bescheiden meening bevredigt deze verklaring niet. Men kan toegeven, dat de stichters der „klassieke school" vóór name mannen waren: professor, geestelijke, bankier, maar ook de Physiocraten telden deftige leden onder de aanhangers, zelfs dc graaf De Mirabeau behoorde er toe. Liever zou ik den naam klassiek in „Klassieke school" in algemeenen zin willen opvatten en dan beteekent het woord klassiek het zelfde als in „klassieke kunst" en „klas sieke muziek", namelijk: elementen bevat tend van blijvende waarde. Zoo wordt do benaming „klassieke school" een eeretitel en begrijpt men, waarom Adam Smith als de vader der staathuishoudkunde geprezen wordt. Op blz. 100 wordt over de Acte van Navi gatie van 9 October 1651 gehandeld. Hoewel men in bijna alle geschiedenisboeken dezen term „Acte" vindt, is hij niet juist. Men moet óf spreken van „Act of Navigation" óf van „Scheepvaartwet", een act is niet een akte, is een wet, en niet een rechtsgeldig bewijsstuk als een notarieele akte. Sommige kleinere onjuistheden schijnen gekristalliseerd te zijn, ze komen in alle publicaties van Prof. Diepenhorst voor. En kele hiei'van zijn: Thorton (blz. 212 en blz. 213) voor Thornton; Adolphe Jerome Blanqui in plaats van Jéröme Alolphe Blanqui; het verschijningsjaar van het boek van Hildo- brand (blz. 270) „Die Nationalökonomie der Gegenwart und Zukunft" is niet 1859, maar 184S. Ik noem nog als kleinere ontsieringen, die ik speciaal in het „Leerboek" aantrof: De Bruin Cops (blz. 230 en blz. 240) voor De Bruyn Kops, Von Schulze-Gavernitz (blz. 65) voor Von Schulze-Gaevernitz; er wordt op blz. 238 gesproken over de redactie van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", ter wijl (zie blz. 164) bedoeld is: redactie van „De Economist"; als leider van het Marx— Engels-Instituut wordt genoemd D. Rjazanov (niet Riazanov), maar tegenwoordig is dit V. Adoratskij. Bovenstaande opmerkingen doen niets at aan de groote waardeering, die ik voor den schrijver van het „Leerboek" koester. Zoo als in al zijn boeken, betracht Prof. Diepen horst ook in zijn „Leerboek" den voornaam sten regel der paedagogiek: bet wekken van belangstelling. Ik stel mij voor, dat het boek, o. m. bestemd voor studeerenden Staathuishoudkunde M. O. in 3 ronden zal bewerkt worden. In de eerste ronde wordt het werk in één adem doorgelezen, zoo boeit het van het begin tot het einde, de tweede ronde brengt de vergelijkende bestudeering, terwijl de derde ronde vlak vóór het exa men in vliegtempo wordt volbracht. Het boek is zeer overzichtelijk ingericht, met uitvoerige literatuurlijsten, een goede inhoudsopgave, maar een register, dat wel in de „Voorlezingen" voorkomt, ontbreekt hier. Principieel is het boek, en met niets ont ziende beginselvastheid wordt de leer van communisme en socialisme bestreden, wor den de gebreken der Klassieke School, naast haar verdiensten, niet verheeld en zoo is het „Leerboek" een betrouwbare gids voor alle jongelingen, die zich zetten aan d" bestudce- ring van de geschiedenis der economie. P. G. JUCH. GOEDKOOPSTE ~fj[i TELERJNKEN JL\ Vraagt mltchtinqpn b'j de Tp/pfunkpn Qervfce Qfat/ons Weerbericht Hoogste stand te Sortavala Laagste stand te La Coruna 746.4. Stand vanmorgen lialftwaalf 752.8. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit O. richtingen, I nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag zelfde temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Ofschoon in de kern van het hooge druk j gebied in N. Scandinavië eenige daling in* trad is overigens de barometer stijgende. Vooral op IJsland, in Schotland en in Z.« I Scandinavië. De depressie trok naar de Golf van Biscaye en veroorzaakt aan haar W. i zijde nog kernachtige N.W. wind. Bijna over al houdt de vochtigheid der lucht de ontwik keling van vorst nog tegen, maar in geheel Duitschland daalde de temperatuur toch tot nabij of onder bet vriespunt In het N. en Z. komt veel mist voor. Regen valt nog in Midden-Frankrijk, in N.O. Duitschland en aan de Spaansohe en Noorsche kust In N. Scandinavië nam de vorst af en er valt eenige sneeuw. De stijging van de baro meter en de ondrooging van do lucht in Z.- Duitschland duiden op de mogelijkheid van lichte vorst in den nacht hier te lande. TERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 15 NOVEMBER. Van 's avonds 4.37 uur tot 's morgens 6.53 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Hedeu Vorig Rhelntelden 2.00 2.09 Rreisach 1.09 1.91 K-hl 2.35 2.35 Maxau Diedesheim Mannheim Lohr Mainz Bingen Lobith Nijmegen St Andriea Arnhem Vreeswijk 3.6* 3.71 0.76 0 76 2.54 2.49 1.19 1.23 030 0.'29 1.50 1,41 1 60 1.6-7 1.26 1.28 1.81 1,65 0.75 0.88 1.47 1.50 0.86 0.90 0.02 0.02 0.25 0.33 7.65 7.19 2,22 2.15 7.66 7.53 0.00 0,48 Wester voort 8.25 8,12 Deventer 2.06 2.0p Caub Fms Coblens Trier Kenlen Dnsseldorf Fóbrort Wesel Emmerik Kampen Ej sden Maastricht Grevenbicht 23.39 -.'8.29 Venlo 11.04 l«'-87 Grave 'slntsl 5.00 4,73 Öt Andriea 0.71 0i73 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Hariingen Den Helder lJmuiden Hoek v Holl. Schevtningen Kotteidam 4.50 17.55 2.04 15.03 2.55 15.50 0.25 13.45 9.25 22.07 8.32 21.11 3.52 21.31 10A» 23.28 Hellevoetsl. 9.17 28.58 Willemstad 10.06 29.54 Brouwersh. 8.29 21.10 Zierikzee 8.44 21,37 Wemeldinge 9.14 22.01 Vlisslngen 7.2? 20,24 Terneuzen 8.03 20.5.->. Hansweert 8.41 21.36 UIT DE ANTIREV. PARTIJ KRIMPEN AAN DEN IJSSEL. A.-R. kicsvereen. „Nederland en Oranje". Het bestuur van „Nederland en Oranje" heeft besloten voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten als no. 1 op de gros lijst te plaatsen de heer J. Aalbers, burge meester van Krimpen a. d IJssel, tevens voorzitter der Commissie voor Weg en Brug. Rechtzaken. FIETSER HIELD AUTO VAST Dsterbeek. heeft zich te verantwoord >or do rechtbank te Zutfen, terzak Stee nd-e ren, op de flets gezeten. door hij :ijn rijwIeJ rijden de veiligheid afleldei vol d oer wi het verkeer In gevaar hem het ten laste ge- Ie, tot ƒ10 boete. i-wezen3 verklaarde rrieté le rechter heeft kunnen door zich aldus te laten bot Hof te Arnhem,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2