Jliriutu? ^ciïtsdjf (tfmtrattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken «j Een raak schot BINNENLAND. Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wckelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5325 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 atrtjertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 'Ju iet pe schijnbekeering der S.D.A.P. j Woest en woedend gaat de heer Albarda s in de roode pers van 9 Nov. 1.1. te keer te- gen een brochure, welke de houding der J S.D.A.P, bespreekt, zooals deze is vastge- r steld op het Paaschcongres van dit jaar. 5 Met hoonende minachting leidt de schrij- i yer deze brochure bij zijn lezers in; ij Voor de prijs van een kwartje mis- schien niet te veel voor het papier, maar J véél te veel voor wat daarop gedrukt I werd is een anti-socialistisch brochu- ret je in de handel gebracht. Het heet: 5 „De schijnbekeering der S.D.A.P.". De schrijver is de heer J. C. Eringaard, 1 reserve-officier bij de motordienst, re dacteur van het orgaan voor officieren cn kaderleden van de militaire motor- J dienst en vaartuigendienst, tevens voor zitter van het bekende „Comité tot waar- II schuwing tegen eenzijdige ontwapening'. u Dit comité vond een viertal artikelen, j die de heer Eringaard in de zomermaan- 3 den in het genoemde orgaan schreef, zoo mooi, dat het besloot die in bro [j churevorm te doen uitgeven. En daar is 1, het boekjo nu. 3 In deze laatdunkende trant gaat het even Joor en dan culmineert de fulminerende J verontwaardiging van den heer Albarda ln deze minachtende kwalificatie: 1 Het geschriftje is een van die domme 'J onbeschaamdheden en onbeschaamde li domheden, die men zich tegenwoordig, nog veel meer dan vroeger, tegenover de S.D.A.P. meent te kunnen veroorloven. P Dit laatste wordt dan nader geadstrueerd .ïnet allerlei veronderstellingen: dat dr. Erin gaard do resoluties van het Paaachcongres >hat blijkbaar heelemaal niet heeft gelezen en hejjtiat zijn werk der verdachtmaking daardoor ^Frtdes te gemakkelijker werd; vooral ook als do s| lezers er niets van hooren en dus ook niets v^Vérnemen van de groote bcteekenis, welke de sinijniiitaire resolutie ontleent aan de wijziging jiJyan het standpunt der Partij voor 't geval :sseiyan dreigend oorlogsgevaar. 'd« °P deze 8aat het gansch het artikel unij 'door. Domheid en misleiding vindt men bij f^jden schrijver der brochure, anders niets. 'rknHoog klinkt daar boven uit de klaarheid cn jHwaarheid yan het roode...». ontwapenings- vcij ideaal Wij twijfelden even, want het Is ons niet tefl'duidelijk geworden of dat ontwapenings- •t' «ideaal nog wel bestaat? En gezien de wijze, °'ijwaarop ir.' Albarda tegen het „ondeskun- rësidig ge'flodder" van een reserve-officier te foigUeer gaat, lijkt het ons niet onwaarschijn lijk ,dat. deze reserve-oficier een goed poll ®aiiek schutter is en de S.D.A.P, in het hart ïafefgeraakt heeft. s. Natuurlijk oefent de Venijnige wijze, vwaarop de roode pers dagelijks haar te enstanders bestrijdt, tenslotte ook invloed .0Juit op de woordkeus, welke een beschaafd 'cklman, die deze pers als lijfblad aanvaardt, Gijbezigt om zijn gedachten te publiceeren; maar grofheden, als welke dit artikel ont- (sieren, zijn we toch. .van den heer Albarda niet gewoon. Komt het misschien daar vandaan, dat hij aan het Paaschcongres en de behande ling der militaire resolutie niets dan on aangename herinneringen bewaart? J Te Utrecht had de heer Albarda uren Satilang staan praten om de draai, welke de ;aej partij wilde nemen, aannemelijk te maken. £k«En hij had het zoo gedaan, dat de verga- 4 dering hem met een ovatie èn de Interna- innjtionale beloonde: een zonderlinge combina tie op dat moment. Echter, nauwlijks begon het debat, of de hoofden waren weer koel. Niet minder dan [ruim veertig personen wenschten in debat sterfte treden. De heeren Bongers en Vlie gen verklaarden, dat Nederland, als het tharf jnoet, zeer goed zou kunnen worden vefde- digd en dat wij Frankrijk dankbaar moes- nb«3ten zijn voor zijn sterke bewapening, daar XjS anders reeds lang opnieuw de oorlog over is Europa zou zijn losgebarsten, unl was voor mannen dr* Banning LvaJén Paul Kiès een bitter ding, zoo de bc- wapening te hooren aanprijzen. De eerste /eiJ zei o.m.: „De socialisten moeten zoeken naar strijdmethoden, die boven het geweld uit gaan. Wij moeten breken met de burger lijke geweldsidiologie. Wij schrappen nu de ontwapening en geven de bewapening iu handen van de regeering. Voortaan stem- ,men de sociaal-democraten voor mobilisatie j credieten ,en voor landsverdediging Zoo iteD|izullen wij ondergaan". ttinJ Ben stem wierp tegen: „Anders gaan wij ;eitj ook onder", waarop dr. Banning repliceerde: j „Zeker, maar dan ga ik liever onder voor viaa mijn idealen. Wanneer het voorstel van st4het partijbestuur wordt aaugenomen, dai» iiuj komt in de partij de strijd tegen het standpunt van Vliegen en Bongers. Wordt dit standpunt de gangbare gedachte, dan maak ik dat niet mee, dan ga ik de woes tijn in". De stemming van het congres was zoo danig, dat, ware er onmiddellijk gestemd, de resolutie zéér waarschijnlijk zou verwor- iouj Pen ziin- De ver8aderin6 werd echter tot Paasch-Maandag verdaagd en op deze wijze ara kreeg do heer Albarda de gelegenheid, in rgh? oen grootsche rede, welke meer dan 2J/2 uur duurde, een lans te breken voor deze zoo ingrijpende koerswijziging. „Laat de partij oppassen zoo waar schuwde hij dat door onbezonnen uit spraken nog niet meer wordt verloren. De aandacht van heel het land is op ons ge vestigd. Houden wij vast aan ons vorig standpunt,dan stooten wij groote groepen af. Da regeering moet weten wat zij aan ons heeft. Ik heb het woord van de dappe re ongehoorzaamheid gesproken, maar de omstandigheden zijn veranderd, wij moeten 't oude standpunt verlaten". Toen werd de resolutie aangenomen. En toen wist dus ieder, wat men thans aan de S.D.A.P. heeft op het gebied der landsver dediging? Geen sprake van; thans weet men het mirder dan ooit. Thans weten de partij genooten het zelfs niet meer. Ook wij ontvingen de brochure van Dr. Fnrgaard ter bespreking; en toen we het niCkel van den heer Albarda in de roode pers gelezen hadden, begrepen we, dat dr aanval raak moestgeweest zijn. Natuurlijk verdedigen wij den schrijver ■der brochure niet tegen in 11 schrijver van het artikel, maar een kleine opmerking uioet ens toch van liet hart De heer Albarda verklaart: „Waf hij van de strekking der resolu tie ten aanzien van de nationale ontwa pening vertélt, is zoo verward, dat geen men 3d 1 daaruit wijs kan wordsn. Op de eenc bladzijde vertelt hij, dat de S.DA.P. de nationale ontwapening heeft laten vallen. Op een andere, dat de Partij „tóch nog een flinke slag om de arm' houdt, en dat er „alle reden" is, het „wantrouwen in de legale en militaire overtuiging der SJJ.A.P. te handhaven". Ongetwijfeld, daar steekt verwarring in. 't Is maar de vraag, waar de schuld ligt. De heer Albarda verwijt Dr. Eringaard, dat deze de resolutie niet ten voeten uit, heeft opgenomen. Dan wisten de lezers immers, wat ze aan de S.D.A.P. hebben. Is dat waar? We verklaren eerlijk en oprecht, dat we de resolutie telkens en telkens hebben door gelezen, letterlijk van a tot z, maar dat het ons niet duidelijk is, wat er nu in staai. We gclooven, ook in verband met nadere toelichting, dat ons blad heel in 't kort de juiste strekking weergaf, door te zeggen, dat de resolutie het oude standpunt van nationale ontwapening liet varen en de actie alleen wilde voeren op internationale basis. Dat beteekende dus, dat de resoluties van 1928 en 1931, waarop eerstgenoemd standpunt werd bepleit, eenvoudig moesten worden over boord geworpen. Maar of men dat nu duidelijk in de reso lutie leest, is een andere vraag. Parafrasee rend staat er in, dat Duitschland een nieuwe oorlogshaard werd cn dat de Duit sche arbeidersbeweging praktisch is uitge schakeld en daarom wordt het toegejuicht, dat voor de actie de internationale artie»- dersbeweging een tijdstip zal worden aan gewezen, waarop het oorlogsgevaar nog kan worden gestuit. Daarom besloot het congres, dat de reso luties van 1928 en 1931 zouden worden in getrokken, evenwel met handhaving van de eisch der nationale ontwapening, en dat de partij in geval van dreigend oorlogsge vaar zal deelnemen aan de internationale actie der arbeidersbeweging om het geschil te onderwerpen aan een vreedzame beslis sing. indien echter dat alles niets baat, zal het land, dat niet aan een vredelievende oplossing wil meewerken, als aanvaller moeten worden beschouwd. Ja, en wat er dan verder gebeuren moet, behalve algemeene werkstaking en boycot; wij kunnen het niet in de resolutie vindeu. We zullen dus moeten oordeelen naar een nadere toelichting. Doch daarover mor gen. De thuisvlucht van de „Uiver" Er komen verscheiden passagiers meel Behalve de drie bekende passagiers, zul len met de Uiver nog mee naar Nederland vliegen de heer Dudok van Heel, en van Bangkok af de president van de Curtiss Wright Works, terwijl nog vier passagiers voor tusschentrajecten zijn geboekt. De mee te nemen post is tot dusverre slechts 25 Kg., doch men venvacht een belangrijke toeneming voor het vertrek. Do post is echter minder dan gewoonlijk, aan gezien ook het gewone lijnvliegtuig ver trekt Een Uiver-fllm De Java Pacific Film Cy is er in van de aankomst van de Uiver te Ban doeng een geluidsfilm op te nemen, welke naar Nederland zal worden gezonden. Ook zullen copieën hiervan in de Ned.-Indische bioscopen worden vertoond. De „Uiver" verlaat de Oost PALEMBANG, 14 Nov. (Aneta). De Uiver is om 9.55 uur te Palembang geland, waar een enorme menigte de bemanning een groot sche ovatie bracht. President Steinbuch hield een korte toe spraak waarna verschillende geschenken werden aangeboden, als wandelstokken van ivoor en voor de dames van de bemanning met goud doorweven kains, alle producten van de plaatselijke nijverheid. De school kinderen zongen een huldigingslied. Parmentier dankte, waarna het vliegtuig om 10.45 uur vlot naar Singapore vertrok VERGOEDINGEN AAN AMSTERDAMS RAADSLEDEN Sedert 1913 is voor vergoedingen voor het bijwonen der raadsvergaderingen een vast bedrag uitgetrokken. Aanvankelijk bedroeg dit ƒ32.000 per jaar. Op 1 Juli 1932 werd dit bedrag bepaald op 30.100 en met ingang van 1 Januari 1935 is het vastge steld op 28.800. In verband met den fi- nancieelon toestand der gemeente spraken Gedeputeerde Staten de verwachting uit, dit dit. laatste bedrag nog aanzienlijk zal, verlaagd "-"^rdené; Nederland Waakzaam Reeds m de loop van Juni van dit jaar zijn in Antirevolutionaire kringen bespre kingen gevoerd over de noodzakelijkheid om de brcede massa van ons volk niet lan ger onbearbeid te laten, maar van Anti revolutionaire zijde een tegenwicht te bie den tegenover de voortdurende lectuurver- spreiding door het communisme, revolutio- nair-socialisme, de sociaal-democratie, de fascistische en de nationaal-socialistische beweging, alsmede tegen de toenemende anti-godsdienstige pamfletten en brochures. Daartoe werden 12 en 19 Juni de eerste samenkomsten gehouden van een' Comité, dat 7 September is geconstitueerd onder den naam „Comité voor Christelijke Volks lectuur „Pro Patria et Regina" (Voor Vaderland en Koningin). Het Comité oordeelde het noodig zijn plannen voor te leggen aan eenige der meest vooraanstaande leiders van de A.IL Partij, die van hun warme instemming aan- stonds blijk gaven. Aangezien het Comité de meening is toe gedaan, dat alleen voortdurende bearbei ding van ons volk hier baat kan brengen» werd besloten tot de uitgave van „Neder land Waakzaam", een veert ien-daagsche uitgave, welke zoodra mogelijk wekelijks zal verschijnen. Een nieuw groot schip Voor de vaart N ederlandN oor d-Amerika Een lezer, die vele malen dén Oceaan overstak, schrijft ons: Met groote belangstelling las ik het eerste artikel aangaande een tweede Statendam. Ook ik heb mij ten zeerste verwonderd over de absolute afwijzing van Minister Steenberghe. Natuurlijk zijn er door de oude Holland— Amerika-Lijn fouten gemaakt, groote fou ten zelfs. En het kan niet worden ontkend, dat de toekomst voor het passagiersvervoer op de Noo'-d-Atlantischen Oceaan allesbehalve rooskleurig is. Maar moet dan de Hollandsche vlag on der de passagiersschepen verdwijnen? IIc herinner mij de tijd, dat de Rotter dam het record had als het schip, dat het grootste aantal passagiers per jaar in New- York bracht. Ik meen, dat dit was tot 1913, toen de „Vaterland" (Leviathan) en de „Im perator (Berer.garia) in de vaart kwamen. Dat zal wel nooit weer terugkeeren, maar moet Holland zidh dan maar stilletjes laten verdringen. Het ziet er ook voor onze zuivel export niet best uit. maar toch worden er millióer nen besteed om deze in stand te houden? Is de scheepvaart een minder echt natio naal bedrijf? Hoeveel steun kan er worden bespaard als men zoo spoedig mogelijk een tweede „Statendam" op stapel zet? En hoeveel méér steun zal ér moeten worden betaald als de passagiersdienst der H. A. L. geheel verdwijnt? Is er dan ook een plan denkbaar dat beter aan de eischen voldoet die voor het 60- millioenplan worden gesteld?. MINISTER DECKERS NAAR DEN HELDER De minister van Defensie, vergezeld van zijn adjudant, den luitenant ter zee der eerste klasse Post Uiterweer, en van den dief van den Marine staf, vice-admiraal de Graaff. is hedenochtend naar Den Helder vertrokken ter bijwoning van het ver trek van de K XVIIL DE „HERTOG HENDRIK". H. IM.'s „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee C. G. L. Helfrich, is gisteren de straat van Gibraltar gepasseerd. Uit Oost-lndie De „Uiver" op weg naar Medan BATAVIA, 14 Nov. (Aneta). Heden is de Uiver onder groote belangstelling uit Ban doeng vertrokken. Na een korte landing te Batavia en Ie Palembang, in welke plaats nog een huldi ging en een aanbieding van cadeaux plaats vond, vertrok men via Singapore naar Medan om dit laatste station in Ned-Indiè in den loop van den middag te bereiken EEN PLANTERSDRAMA LOEMADJANG, 13 Nov. (Aneta). Op 11 November is een tabakschuur te Loemadjang, loebehoorende aan het Java Tabak Syndicaat, gevestigd te Soerabaja, afgebrand. Er bleek aanwijzing voor brandstichting te zijn, m verband waarmede een zekere J.A.C.M. en een Chinees zijn gearresteerd. W. is een neef van Chr. K., directeur van genoemd Syndi caat en is reeds vroeger wegens fraude en poging tot brandstichting veroordeeld. Na de arrestatie en tijdens het verhoor deel de W. mede, uat zijn neef, de directeur, op dracht had gegeven tot brandstichting. In verband hiermede heeft Chr. K. zelf moord gepleegd. De schuur was hoog verzekerd, terwijl de tabak bij een bank beleend was. Er bestaan aanwijzingen, dat de overledene bij de bank een valsche opgave had ingediend van de in de schuur aanwezige opgekochte tabak. EEN GEMOEDELIJK MOEDERTJE Te Batavia, op Kramat ,werd een oude In- landsche vrouw door een wielrijder aange reden, aldus het Bat Nbl. Met een bloedende hoofdwonde werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. De verwonding viel nogal mede en na verbonden te zijn mocht z\j huiswaarts keeren. Zij meldde zich echter op het politiebureau en kwam daar „ampoen" (vergiffenis) vragen voor het feit, dat zij een aanrijding veroor zaakt had. Het was gehee1 haar eigen schuld verhaalde ze, want gisternacht had zij gedroomd, dat zij op straat aangereden zou worden en ondanks deze waarschuwing had zg zich toch op straat I kan maar de beste zijn Verkoop vqor Holland t „TWENTOL" DEVENTER begeven. Dit was volgens haar zelve natuur lijk een ongeloe: lijke domheid geweest en de aanrijding was dus geheel aan haar te wyten. Zy verzocht evenwel dat men haar voor deze maai vergiffenis zou schenken. Hetgeen prompt geschiedde. DE VOORTVLUCHTIGE WISSELLOOPER Hoe hij te werk is gegaan In verband met den voortvluchtigen wis sellooper uit Alkmaar vernemen wij nader, dat deze van zijn patroon een bewijs had meegekregen, dat hij 6000 had ontvangen, welk bewijs G. bij do Nederlandsche Bank moest laten afteekenen en daarna op het lcantoör terug moest brengen. Hij heeft dit stortingsbewijs echter zelf geteekend. Nadat hij liet stortingsbewijs 's morgens naar zijn patroon had teruggebracht heeft hij 's mid dags bij eenige zaken 111 de stad wissels ge ïnd. Toen hij om vijf uur 's middags nog niel terug was, kreeg men argwaan. Bij nader onderzoek kwam men tot de ontdekking dat het stortingsbewijs, hetwelk G. had te ruggebracht. niet door de Nederlandsche Bank was geteekend doch dat hij dit zelf had gedaan. Terstond werd de politie gewaarschuwd, die zich in verbinding stelde met de grens plaatsen. Schiphol en verschillende groote steden. Het is gebleken, dat de man eerst in den avond met een trein in de richting Haarlem is vertrokken. DE MARGARINEKNOEIERÏJEN IN HET WEST LAND. Over de margarineknoeierijen in het West- land wordt ons nader gemeld, dat men meent, dat de margarine, in beslag genomen in de kassen van de tuinder K. W. te Naaldwijk, met diens medeweten werd vervaardigd. Men zou hierbij zelfs gebruik maken van de wa terleiding in de kas, die is aangesloten op een sloot. De margarine zou vermoedelijk met de hand gekneed zijn. Het is dus wel een buitengewoon „hygiënische" bewerking, welke in de kassen van W. werd geleverd. En dit product werd het publiek tegen goed geld voorgezet. De politie deed verder nog 'n inval ten huize van B. in de Duiventorenstraat. Veel resultaat leverde dit niet op. Vermoe delijk werd in de kassen van W. een en ander opgeslagen. Te Poeldijk werd ten huize van een werklooze een inval gedaan, op vermoe den dat hij de margarine verkocht. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, en de man be kende van de Naaldwijksche leverancier het product te hebben ontvangen. De bakker de B. te Naaldwijk had het bakkersvet een pro duct dat zeer goedkoop is geleverd. De margarine bleek niet minder dan 48 water te bevatten. De margarine, die slechts een klein bedrag aan productiekosten vorderde, werd tegen normalen pry's verkocht, zoodat er een stevige winst was. De ambtenaren en politie vestigt dan ook de aandacht van het publiek er op, om nauw lettend toe te zien wat voor margarine hen wordt verkocht, daar het clandestiene product of meer papperig is. BERUCHT INBREKER GEARRESTEERD Enkele weken geleden hebben twee Duit- schers uit een buffetlade van een woning in de Beerenstraat te Amsterdam f 8000 gestolen Men vermoedde, dat beide mannen naar hun vaderland waren uitgeweken, zoodat door een rechercheur van het bureau Raampoort een onderzoek werd ingesteld in Duitschland, waar men vermoedde dat de mannen zich zouden bevinden. De rechercheur is er in samenwerking met de Duitsche politie in geslaagd een der daders te Dusseldorl' te arresteeren. FABRIEK AFGEBRAND IE BILTHOVEN. Te Bilthoven is 's nachts de elementen- fabriek Midger, directeur F. C. van Buuren, aan de Rembrandtlaan tot den grond toe afgebrand. De brand werd opgemerkt "door een waker van den nachtveiligheidsdienst. De blussching geschiedde door de vrijwillige brandweer. De fabriek is echter tot de grond toe afgebrand. De oorzaak van de brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het bedrijf zal tengevolge van de brand vier maanden worden stilgelegd. BRANDEN Te Amsterdam ontdekten voorbijgan gers te ruim 7 uur, dat er brand was uit gebroken in het benedengedeelte van een perceel in de Haarlemmerstraat. Zij trap- teu een ruit in en maakten alann met het gevolg, dat de bewoonster, wier man, de vogelhandelaar J. S. Keune, met zijn zoon naar de markt was. in nachtgewaad de straat op vluchtte. Spoedig verschenen er ook uit de bovenverdiepingen verschillende min of meer vreemdsoortig uitgedoste men- schen op de straat. Toen de brandweer arriveerde was het vuur dat in de keuken is ontstaan, reeds naar den winkel overgeslagen. Het gelijk- straatsche gedeelte brandde bijna geheel uit. terwijl een aantal vogels den vuur dood vond. Verscheidene dieren konden door de bu reu uit den winkel worden gered. De vogel handelaar is verzekerd. De bovenverdiepingen kregen mede brand- en waterschade. Omtrent de oorzaak van den brand vermoedt men, dat een brandend petroleumstel, dat in de keuken' stond, daar op eénige wijze debet-aan is. DE AUTOBUS DIE ZICH AL TE VEEL AAN WIL PASSEN We moesten maar eens samen een cantate of epos op de autobus en zijn taaie volhar ding maken. Men schuift hem telkens terug, hij schuift staag vooruit; men dringt hem op zij, hij dringt overal door; men raast op hem, hij raast maar door; men gunt hem de lucht in de banden niet, hij vervolgt luchtig zijn rit; men legt hem aan de ketting, hij rammelt de ketenen los en zijn verwrongen karkas over de hobbelendo keien. Ga,at u zoo maar verder, als u wilt. Do autobus zou een ondichterlijk prozaïst kun nen inspireeren. Want het is een venijnig ding; wat hij beet heeft, houdt hij vast; hij kleeft aan de weg als de vink aan de lijm stok en de bromvlieg aan „Vliegendood" pardon, deze laatste beelden zijn slechts voor het traditioneele derde deel toepasselijk; met dien verstande n.l. dat hij, ondanks alle aanvallen op de weg blijft, behoudens in de gevallen, dat de sloot aan de kant al te zeer lokt Want de autobus past zich ongelooflijk goed aan; hij weet wat deze tijd van hem vraagt. Naar lager stabilisatie-vlak, zegt de regeering. „Ik zak elke dag", antwoordt de bus. De prijzen moeten omlaag; luidt het advies. Mijn prijzen zijn lager dan het laagste niveau; zegt de bus. Dan een beetje kalm aan, waarschuwen Regeering en Ged. Staten van Zuid-Holland. „Voor 35 cent in een luxe-bus van Rotter dam naar Amsterdam", brult de reclame. 't Bestaat niet, zegt de minister van Justi tie. 't Mag niet bestaan; en de reizigers woi> den uitgenoodigd uit te stappen: de bus gaat aan de ketting en de passagiers naar de trein. Kalm aan, zeggen ook Ged. Staten van Zuid-Holland. Een bezadigd college, dat in meer opzichten bezwaar tegen groote schok ken heeft Er loopen tusschen Schiebroek, Terbregge en 'Hillegersberg eenerzijds en Rotterdam voor het vervoer van reizigers anderzijds ,autobussen. T.OJ). staat er op; plus nog een letter: een T.t een S of een U; al naar gelang het eind station heet. T.O.D. beteekenf, geloof ik, „tot onder devaluatie"; een winkelier zou zeggen: tegen afbraakprijzen. Nu dan, zijn leuze getrouw wilde de T.O.D. Mij. zijn reizigers nog goedkooper vervoeren, dan reeds het geval was. Hij kondigde tariefsverlaging aan. 't Mag niet, zeiden Ged. Staten. De oude prijs blijft Laat ze maar betalen. Die versobering dient tot niets Ged. Staten zijn wijze menschen; provin ciale ambtenaren, die advies geven zijn het minstens ook. Ik zal dus zwijgen. Maar ik geef niemand in overweging om het voor beeld van de autobus te volgen en zijn direc tie of patroon om salarisverlaging te vragen in de hoop, dat deze het weigeren en hij dus een goed figuur maken zal. Want dat lykt me gevaarlijke speculatie. Ik ben heelemaal niet persoonlijk, hoor; maar mijn stelregel is: wanneer het van de andere zijde komt, is het ook nog vroeg genoeg. Misschien heerscht de opinie: als een auto bus achteruit loopt, rijdt hij van de wal in de sloot...... En velen liggen al in de greppel. TIEN INBRAKEN IN EEN ETMAAL Ondanks het verscherpte politie-toezicht blijft het gilde der inbrekers en insluipers te Amsterdam zich weren. In het afgeloopen et maal zyn opnieuw niet minder dan tien ge vallen van opensluitingen en insluipingen ter kennis.van de verschillende bureaux gebracht. Zy betroffen achtereenvolgens een perceel aan de Lijnbaansgracht, waar de electriciteits muntmeter werd verbroken; een perceel aan de Honthorststraat, waar f 100 is weggeno men; een perceel aan de J. J. Viottastraat, waar f 28 ontvreemd werd; een perceel aan de Kalverstraat waar een portemonnaie, een bedrag van f 40 inhoudende buit ie gemaakt; een perceel aan de Heerengracht, waar een weergever en 22 plakzegels op den kop werden getikt; een perceel aan de Jodenbreestraat waar f 2.80 werd ontvreemdeen perceel aan de Zuider Amstellaan, waar een partijtje tafel zilver werd geroofd; een magazijn aan het Damrak, waar f4, een collier en eenige snui sterijen zyn ontvreemd; een perceel aan de Keizerstraat, waar de onbekende inhoud van uil den muntgasmeter werd gestolen en ten slotte een perceel aan de 'Weesperzyde, waar Je buit bestond uit een ring. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Gistermiddag i6 op den Rijswykscheweg bij de Wer.okebachstraat te 's Gravenhage een ongeluk gebeurd. De ongeveer 7-jarige B. P., wonende is de Deimanstraat, is daar ter plaat se door een auto overreden, met 't gevolg, dat het jongetje op slag dood was. Omtrent de toedracht van dit ongeluk ver nemen wij nog. dat de jongen was meegereden op een auto van Van Gend en Loos. Hij had achter aan dezen auto gehangen en deze op den hoek van de Eliasstraat losgelaten. Hij bleef toen eenige oogenblikken heen en weer op den ry'weg loopen, waarbij hy door een aan komenden auto gegrepen werd. Deze auto werd bestuurd door iemand uit Rotterdam. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen 81z. 1 Da Uiver is uit Bandoeng naar Medan ver trokken. Blz. 2 Het regeeringsprogram van Flandrin. Een ver- De Broquevilles kabiéct neemt ontslag. Von Ribbentrop spreekt met Sir John Simon. Blz. 3 Te Rotterdam is opgericht een organisatie van Amtirev. leden van gemeentebesturen in Zuid- Hoiland. Blz. 5 In de Tweede Kamer heeft gister minister Oud een rede gehouden over het financieel beleid. Blz. 9 De onderzeeboot K 18 beeft de groote reis naar Indië aanvaard. Blz. 10 Schaakrubriek. Samen zingen, samen spelen. Dan zullen Uw kinderen zicli nimmer vervelen Auto door een trein vermorzeld De inzittenden bijtijds gered Men meldt ons uit Schalkwijk? Toen Maandagavond omstreeks half tien de overwegwachter J. O. de boome.n bij den overweg over den Provincialen Weg had neergelaten om den sneltrein die om 21.IQ uit Utrecht vertrekt, te laten passeeren, zag: hij plotseling een auto met groote vaart aankomen. De chauffeur bemerkte niet dat de boomen waren neergelaten en reed, door dat hij het gevaar pas eenige meters tevo ren bemerkte, met groote snelheid tegen de spoorboomen. Deze werden omhoog gedrukt, zoodat de auto met de voorwielen op de rails kwam te staan. De overweg wachter had de tegenwoordigheid van geest, de lijn over te snellen en de twee inzittende heeren uit den wagen te trekken. Zij konden nog net eenige meters uit de voeten komen, toen de sneltrein aankwam, de auto greep en door de balie aan den kant van de Schalk- wijksche Wetering duwde. De auto was van voren geheel in elkaar gedrukt. De trein stopte, doch kon na eenig oponthoud de reis voortzetten. EEN BRUTALE INBRAAK De dader gearresteerd Een. brutale inbraak, die, door het lawaai dat daarbij gemaakt werd, de politie spoedig ter plaatse deed zyn, met het gevolg dat de dader kon worden ingerekend, is in den vroe gen morgen gepleegd in den handel in uur« werken van den heer Lamérus in de Leidsche- straat te Amsterdam. Te ongeveer half vijf hoorde de heer Lamé- ris, die boven de zaak woont, een tamelijk hard gebonk en het gerinkel van glasscherven. Haastig schoot hij eenige kleeren aan en ging naar beneden. Hij ontdekte dat de spie gelruit van de zaak verbrijzeld was; vermoe,- delyk had de dader dit met zijn hak gedaan, want aan de glasbreuk in de ruit kleefde hier en daar modder. Van den inbreker zelf was niets meer te bekennen, doch spoedig kreeg de heer Lamérus bericht van een recher cheur, dat de man nog in den winkel was aangehouden. Hy werd, behalve van inbrekers werktuigen, in het bezit gevonden van onge veer 25 horloges, die tezamen een waarda van f 800 vertegenwoordigden. Nader wordt gemeld, dat de politie van 't bureau Singel de hand heeft gelegd op denzelfden man, die kortgeleden op het Oude Kerksplein eenige schoten uit zijn revolver had gelost, naar hy beweerde om enkele personen, die hem min der vriendelijk gezind waren, schrik aan te jagen. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Nieuwendijk had op het kruispunt a, d. Kruissteeg een ernstig auto-ongeluk plaats. De wielrijder Jan van Wijk, die met zijvi zoontje per fiets op weg was voor een familiebezoek naar den Uppeischendijk, kwam in botsing met een iuist passeerenda luxe auto. In ernstigen toestand werd hij naar het Ziekenhuis te Raamsdonksveec vervoerd. Men vreest voor zijn ieven. Het zoontje werd naar óc ouderlijke ver voerd, ook zijn toestand is ernstig. Naar we vernemen treft den bestuurder van de auto geen schuld. Politie alsmede geneeskundige hulp was spoedig tor plaatse. Te Ouderkerk a. d. IJssel moest op de Oudelandscheweg een vrachtauto geladen met palen en bestuurd door den heer G de Jonge, vrachtrijder, en waarin boven Heil nog zaten de heeren M. de Jonge en G. Schouten, een ander voertuig passeeren. Daar genoemde weg 2eer smal Is. kwam da auto te kort aan den zachten kant van den weg, kantelde om, en kwam omgekeerd in de sloot te liggen. Do drie inzittenden wis ten zich. hoewel met moeite, te redden. De auto is gelicht. AAN DEN KETTING GELEGD Te Vlissingen in het Duitsche s..s. „Editii Howolt". komend van Antwerpen, dat laatst het Deénsche s.s. Erik Boys heeft aangeva ren, op de reede in beslag genomen ep in de binnenhaven gebracht. Het schip zal na gestelde cautie worden vrijgegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1