BINNENLAND. DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Officieele Berichten ONDERSCHEIDING By Kon. besluit is toegekend de gouden eere l medaille der Oranje Nassau Orde aan A. C. Ver- |mey, to Haarlem; idem aan Zuster Joanette te POSTERIJEN, TELEGRAFIE, TELEFONIE Bij beschikking' van den dir.-gen. der P.T.T. 5s mot ingang van 1 Dec. a.s. aangewezen als [beheerder «van het bü-Post-, Telegraaf- en Te lefoonkantoor 'ce Aerdenlióut de commies bij den PTT-dienst H. J. H. Ledeboer.te Den Haag (Pkt). BELASTINGDIENST By beschikking van den Minister van Finan ciën is ingetrokken dc verplaatsing van het kantoor Maassluis van den ontvanger der dir. bel. enz. L J li Zink te Hoensbroek. 1 Bjj beschikking van den Min. van Financiën F wordt het kantoor der dir. bel. enz. te Axel met Ingang van 19 Nov. a-s. opgeheven en wor den de thans onder dat kantoor ressorteeren- de gemeenten als volgt ingedeeld: de gemeente Axel by het kantoor der dir. bel. enz. te Ter- neuzen; de gemeente Koewaoht bü het kantoor der dir. bel. enz. re Hulst; de gemeenten Over slag en Zuiddorpe bü het kantoor der dir. bel. enz. te Sas van Gent, GRENSWIJZIGING DER GEMEENTEfy OP ZUID-BEVELAND Vrijdag jl. hebben Ged. Staten geconfe reerd met de besturen der gemeenten op Zuid-Beveland, betroken bij de voorgenomen grenswijziging. De verschillende gemeente besturen keurden de plannen goed, alleen dat van Kattendijke had bezwaar tegen de j ivoorgenomen opheffing. I Goes beeft aangedrongen om de haven |Haar het Goessche Sas in eigendom te krij gen. Deze haven ligt nu op het gebied van Kattendijke. Kloetinge zou worden uitgebreid met Kat tendijke en Wilbelminadorp, terwijl Goes Van Kloetinge het noodige terrein yoor uit breiding zou krijgen. Eerste Kamer De Clearingwet In behandeling Gisteravond half 9 vergaderde de Eerste Kaïmer. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten omi onmiddellijk na de open bare vergadering in de afdeelangen te doen onderzoeken het wetsontwerp: Nieuwe rege len tot afweer van nadeelige gevolgen van beperkende bepalingen in zake het inter nationale betalingsverkeer. Verder deelde de president mede, dat de Kamer op 17 Dec. a.s. hoofdstuk I der Rijks- begrooting 1935 (Algemeens beschouwingen) in de a.fdeelingen zal onderzoeken. Hierna sluiting. Hedenmorgen 11 uur vergaderde de Kamer icupnieuw om de Clearingwet in openbare behandeling te nemen. De huisvesting der Rijks verzekeringsbank Nieuwbouw of verhuizing naar Delft? Naar het „Vad." verneemt ziet het bestuur der Rijksverzekeringsbank, welke gelijk men weet te Amsterdam gevestigd is, om om naar een nieuw gebouw. De tegenwoordige hulpgebouwen zijn ver sleten. Zij waren het reeds in 1926, toen er sprake van geweest is de Bank van Amster dam naar Delft te verplaatsen. Omdat men die verplaatsing niet wilde, bleef de Bank in de gebrekkige gebouwen in de hoofdstad gehuisvest. Dit heeft veel geld aan repara- tiën gekost. Overwogen wordt nu te Amsterdam een nieuw gebouw te stichten voor de Bank en voor den Raad van Arbeid aldaar tezamen. Indien dit plan niet mocht slagen, zal de Bank wel naar Delft moeten verhuizen. Het gebouw te Delft, dat de Regeerin^ in 1926 voor de Bank aanwees, staat nog altijd.on gebruikt. Een nieuw gebouw te Amsterdam alléén voor de Bank, zou thans nog 2Vi millioen kosten, grondprijs inbegrepen; voor Bank en Raad van Arbeid zeker een half millioen meer. De Raad van Arbeid kan, in geval het beslist noodzakelijk is het gebouw Droogbak verlaten, huisvesting zoeken in be staande leege kantoren in oud-Amsterdam. Dat de dienst geen beletsel vormt om de Bank naar Delft te verplaatsen, is in 1926 door de Regeering beslist In de wet staat dan ook niet meer, dat de Bank is gevestigd te Amsterdam. De IJsselspoorbrug bij Zwolle De bouw van de nieuwe IJsselspoorbrug bij Zwolle is thans zoover gevorderd, dat men de laatste bogen aan het monteeren is. De geheele ijzeren bovenbouw levert de fabriek „De Schelde" te Vlissingen. De nieu we brug rust op dezelfde pijlers, waarop ook de bestaande brug ligt. Na cle ingebruik name van het nieuwe bruggedeelte zal men de thans bestaande brug grondig restau- reeren, waarna het drukke treinverkeer van bet Noorden des lands via Zwolle over dubbel spoor de rivier de IJssel zal kunnen passeeren, BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN De relaties met België en Engeland Aan de Memorie van Antwoord op bet Voorloopig Verslag inz. de begrooting van Buitenlandsche Zaken ontleencn wij het volgende:. De verhouding tot België Inderdaad is in een vorige periode, toen van de zijde van de Belgische Regeering de medewerking van de Nederlandsehe Regee ring werd gevraagd, voor den bouw van een tweede sluis bij Terneuzen, dezerzijds als gedeeltelijke, mogelijke compensatie daar voor genoemd de wegneming van den „stop van Lixhe". De gedachtengang daarbij was, dat de Nederlandsehe Régeering bereid was aan de begrijpelijke verlangens van Gent tegemoet te komen, omdat zij van een terri toriale situatie geen beletsel wil maken voor de vervulling van Belgische wenschen, waar van zij de redelijkheid ten volle kan erken nen, maar dat zij dan ook aan België de blijken van een overeenkomstige gezindheid mocht vragen door aan te dringen op de op heffing van een op Belgisch territoir gele gen belemmering van de scheepvaart naar en over Nederlandsch gebied, een belemme ring waarvan de beteekenis voor Nederland overigens niet mag worden overschat, waar bij bovendien nog in aanmerking dient te worden genomen, dat opheffing van den be- wusten „stop" ook Belgische belangen ten goede zou komen. De Regeeringspersdienst Deze dienst, sedert 1 Januari in werking, heeft van meet af zijn aandacht gewijd aan het probleem der rechtzetting van onjuiste berichten over Nederland en Nederlandsch Indië in de buitenlandsche pers. Dat de regeering, gelijk gesuggereerd wordt, meer van den persdienst gebruik zou kunnen maken, teneinde het publiek over bepaalde zaken in te lichten, kan worden toegegeven. Het strekt tot voldoening, dat naarmate deze nieuwe mogelijkheid van contact met de pers onderkend wordt, het gebruik van den persdienst langs den weg eener natuurlijke ontwikkeling toeneemt. Geen vlootbesprekingen met Engeland Naar aanleiding van de vraag of het juist is, dat van Nederiandsche zijde met Britsche vlootautoriteiten besprekingen, Nederlandsch Indië betreffende, zijn gehouden, wenscht de minister uitdrukkelijk te verklaren, dat zoodanige besprekingen niet hebben plaats gevonden. BOOTTREIN M.S. „DEMPO". De trein, in aansluiting op het 13 Nov. a.s. te Marseille verwacht wordend motorschip „Dempo", zal den 14den November om 7 u. 14 te Roosendaal, 8 u. 11 te Rotterdam (D. P.) en 8 u. 44 in Den Haag (H.S.) aankomen. Aankomst te Amsterdam 9 u. 44. Renteverlaging Woningwet voorschotten Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken het volgend schrijven gericht tot de gemeentebesturen: Ten gevolge van de renteverlaging van Woningwetvoorschot- ton komen voor de verschillende woning complexen zeer uiteenloopende bedragen vrij. Ten einde daarvan een zoo nuttig mo gelijk gebruik te maken en te voorkomen, dat de verhouding tusschen de huren der complexen ten ongunste wordt gewijzigd, is een oordeelkundige verdeeling dier gelden over de in dc gemeente aanwezige com plexen, waarvoor thans nog over Rijksvoor schotten wordt beschikt, noodzakelijk. Ver rekening van gelden tusschen do verschil lende complexen zal hiervan het gevolg zijn, ongeacht of deze behooren tot dezelfde of tot verschillende corporaties, of tot die, welke door de gemeente worden geëxploi teerd. Voor deze verrekening zal de volgen de regeling gelden. De verschillende tus schen de over het exploitatiejaar 1933/34 c.q. het kalenderjaar 1934 geldende annuïteiten en die, welke na de renteverlaging worden gevorderd, worden gebracht ten bate van een fonds voor huurverlaging, dat wordt be heerd door burgemeester en wethouders dei- betrokken gemeente. Ten einde de verreke ning der gelden mogelijk te maken, zullen de vervaldagen van alle annuïteiten door een gemeente voor Woningwetvoorschotten verschuldigd op een datum worden bepaald. De corporatieve gedachte Achtergrond, wezen en uitwerking Over dit onderwerp schreef Mr G. E. van Walsum een referaat voor de elfde Chr. Hist, zomerconferentie, dit jaar te Lunteren gehouden en het bureau der Chr.-Hist. Unie in Den Haag gaf deze lezing thans in 't. licht. Dit is een ernstige brochure, het lezen overwaard. Natuurlijk kan men in een ge schrift van 38 pagina's geen volledige be schouwing geven van een denkbeeld, dat Staat en Maatschappij beide omvatten wil; maar de schrijver raakt o.i .de kern van dc' zaak en dat is soms nog belangrijker dan een breede studie. Het is zeer juist gedacht, dat eerst gespro ken wordt over de achtergrond der corpo ratieve gedachte en dat afgewezen wordt de opvatting: we moeten kiezen tusschen indi vidualisme en collectivisme (of universia- lisme) maar dat orzé Christelijke levensge dachte leiden moet tot de synthese tusschen die twee. Dit laatste is een richting, geen stelsel. Neen, het is het Christendom niet onver schillig, hoe de maatschappij-inrichting is; maar het komt toch vooral op de r i c h t i ng aan, want deze brengt de maatsc.happy- vorm meer of minder dicht bij de eisch der, Christelijke religie. Dit hebben de Christelijk-politieke par tijen op de S.D.A.P. voor, dat zij zich nim mer vastlegden op een bepaalde maatschap pij-vorm, maar pogen van elke samen leving „to make the best of it". De schrijver brengt hulde aan Dr Kuyper die reeds pleitte voor een corporatieve b 1 a n g e nverte'genwoordiging naar een poli tiek b e g i n s e lvertegerawoordiging. Voor 't politieke orgaan stuurde Dr Kuyper op het huismanskiesrecht aan en voor het corpo ratieve orgaan op een corporatief kiesrecht; maar, zegt de schrijver, hiervoor had men in de anti-rev. partij weinig oog en zoo kwam men er toe 't gezinshoofdenkiesrecht min of meer met het organisch kiesrecht te vereenzelvigen. Wij betwijfelen of de auteur hier geheel billijk is en misschien een enkele uitspraak aanziet voor de algemeene opinie. Wij dach ten integendeel, dat de voorlichting van Dr Kuyper, welke altijd klaar en helder was, ook voor de eenvoudigen, juist deze opvat ting in breede kring ingang had doen vin den. Juister is de schrijver o.i. als hij betoogt, dat de Centrale van Huiden-, Leder en Schocnenhranches ten onrechte onze eerste corporatie genoemd werd. De geschiedenis heeft deze meening reeds bevestigd. Gelijk ook naar waarheid wordt verdedigd dat fascisme en nationaal-socialisme met de ware corporatieve gedachte geen andere ge meenschap hebben, dan dat zij het indivi dualisme verwerpen; maar hun totale staat komt weer in botsing met de Christelijke gedachte der synthese tusschen individua lisme en collectivisme. Het slot van de lezenswaardige brochure geeft verschillende praktische wenken, o.a. over de vaak hooggeloofde, maar evenzeer zoogenaamde deskundigheid; terwijl, wat "de praktische toepassing betreft, de schrijver de juiste stelling verdedigt dat de belangenvertegenwoordiging aan de beginsel-vertegenwoordiging ondergeschikt dient te blijven. Dat is met andere woorden gezegd, wat onder ons volkomen zekerheid had:" het geestelijke voorop. Waardeering Een socialist over „do oude Lohman" In de October-aflevering van „De Socia listische Gids" schrijft de heer A. B. Kleere- koper over „Troelstra in de Kamer tusschen groote tijdgenooten". Met groote waardee ring schrijft de heer K. daarin over Jhr. de Savornin Lohman het volgende: Er waren méér mannen van boven de tachtig in de Kamer, zooals Eland en Lief- tinck. Maar Lohman was de eenige onder hen. die op de hoogte van zijn kracht was gebleven. Hij was een leeuw tot de laatste dag en bovendien muntte hij bij herhaling boven zijn geestverwanten uit door de frisch- heid van zijn kijk op de dingen. Bij al zijn vroomheid kwam "tij in opstand tegen alles wat zweemde naar het belemmeren van de bewegingsvrijheid van andersdenkenden. Niemand kon, ook in het openbaare zoo foe teren tegen politiseerende dominees als hij. Meer dan eens werd zijn temperament hem de baas. Dan daverde zijn stem en kookte zijn woord, en dit werd zelfs sterker naar mate de jaren klommen. Dikwijls denk ik bij mezelf: hoe zpu Lohman met schorpioe nen de dwaasheid en verwildering van deze tijd, die zich voor moderne staatkunde uit wil geven, hebben getuchtigd. Dan mis ik een woord als het zijne. Want deze tijd heeft ons, mij althans geleerd om beter de waarde te begrijpen van dingen, van wier NIET, Zó, MAAR Zóóó! Voor ditmaal in de spelllng-Marchant omdat het bij het verhaal tepas komt, dat heus waar gebeurd moet zijn» volgens, mön zegsman. Elke Nederland.se burger Dient te weten dat de wet Aan 't verkeer in onze straten Vaste regels heeft gezét. Als een tram stopt bij een halte Waar geen vluchtverhoging ligt Stopt de fietser, doet de auto Z'n benzinekraantje dicht. Links passeeren is verboden, Is gevaarlijk bovendien, Ook al schijnen schrandre koppen Dat niet altijd in te zien. Midden in de middagdrukte Van een drukke Haagse he straat Rijdt dé blauwe tram, die zoetjes Bij een halte stoppen gaat. Mèt de tram houdt heel de file Fietsers, auto's, statig stop. Een meneer, die op een fiets zit, Trapt links-langs naar voren op, Maar daar ziet hem de bestuurder Die den heer terstond herkent En zich zeldzaam zeer ter snede Tot den overtreder wendt: Excellentieroept de tramman Pardonné! Niet zó, maar zóóó!!" Zó sloeg hij Zijn Excellentie M Met 10 knock-outTableau (Nadruk verboden.) LEO LENS Verschenen is de tweede druk van REVELJE, een bundel van 25 Roffelrijmeu van LEO LENS, geknipt om voor te dragen. Het boek is verkrijgbaar in do boekhandel en bij Neerbosch' Boekhandel en Uitgeverij te Neerbosch. In fraai omslag 80 cents en in linnen band 1,20. kostbaarheid wij weleer niet voldoende wa ren doordrongen, omdat men den zegen van het vrije ademhalen eerst volledig begrijpt, zoodra er een ruwe hand is die ons bij Je keel wil nemen. Hoe zou de ijzeren greep van een Lohman zulk een hand verlamd hebben! EEN GEMEENTE VERLAAGT HAAR BELASTING! In de jongste raadsvergadering van do gemeente Angerlo ie oesloten tot verlaging von de belastingen. Do opcenten op de per- soneele belasting werden teruggebracht van 225 op 210 en de opcenten van de gemeento fondsbelasting van 100 op 75 opcenten. Te Den Haag is op 66- jarigen leeftijd overleden Het grootste watervliegtuig van de wereld, dat 70 personen over den Oceaan moet de heer L. v. d. Sluys, voeren en bij een lengte van 32 M. een spanning van 50 M. heeft, te Toulouse in notaris te Dirksland. aanbouw. Hoe 't den „onderkruipers" verging. Een door stakers omgeworpen taxi op den hoek van de Rue des Fripiers te Brussel ivaar men had gepoogdmet niet-georganiseerd personeel te rijden. Van de hartelijke huldiging, die Zaterdagmiddag den bekenden schrijver IV. G. van de Hulst in verband met zijn zilveren auteurs-jubileum ten deel viel, gaven wij gisteren reeds uitvoerig verslag. Op bovenstaande foto ziet men den heer van de. Hulst met echtgenoote en kinderen temidden van vrienden en feestcommissie. Na afloop van de officieele huldiging kwamen velen hier den jubilaris de hand drukken. Eén minuut stilte gedurende de wapenstilstands-herdenking op de Beurs te Parijs. Gömbös, minister-president van Hongarije in conferentie met Mussolini, ivaarbij de verhouding tot Zuid-Slavië besproken werd. Het geldcentnim van de wereld. Een althans bij name aan iedereen bekend kwartier van New-York: Wallstreet en omgeving (voorgrond) in den laten November-middagAchter de huizen 't Batterseapark, de haven van New-Jersey

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5