DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Dinteloord, J. Fokkema te I Amstelveen. Bedankt: Voor Rijnsaterwoude, cand. C. 1 C. H. de Loos te Utrecht. GEREF. KERKEN, i Beroepen: Te Nieuwolda, L. Praamsma, I cand. te Sneek. Aangenomen: Naar 's Gravemoer, G. Koenekoop, cand. te 's-Gravenhage. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Beroepen: Te Westzaan Noord en Zuid, M. A. Hylkema te Drachten. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Na des morgens bevestigd te zijn door Prof. P. J. M. de Bruin van Apeldoorn, met een predicatie over 1 Petrus 5 2a, deed Zon dagmiddag cand. J. v. D ij k e n van W o 1- tersum, zijn intrede als predikant bij de Chr. Geref. Kerk te A a 11 e n. L»c jeugdige predikant bediende het 1 Woord over 2 Thess. 31, waarbij hij sprak over: De voorbede der gemeente gevraagd, en die is lo. noodzakelijk voor den bedienaar des Woords en 2e. vruchtbaar voor den dienst des Woords. De nieuwe leeraar werd toegesproken door Prof. de Bruin als leermeester; den heer J. II. Bos, namens de gemeente; den heer Joh. Prins, namens het studentencorps te Apel- I doorn, waarvan Ds. v. Dijken het vorig stu diejaar praetor was; zijn vader; en den heer I F. H. Somsen, wethouder der gemeente. Toegezonden werd in den morgendienst Ps. 134 3." Zondag j.l. heeft Dr J. van der Linden, cand. te Leeuwarden, zijn ambtsbediening aanvaard in de Geref. kerk van Tzum, bevestigd te zijn door Ds J. D. Wielenga Franeker met een predicatie over 1 Petr. 2 Dr van der Linden had voor zijn intrede tot tekst gekozen 2 Petr. 1 19. Hij werd toegesproken door ouderling A. Hoekstra, door Ds. T. de Boer van Achlum, na mens de classis en door den bevestiger als af- gevaardigde van de naburige gemeenten. Bur gemeester W. Elgersma van Franekeradeel, woonde den dienst bij. Na de prediking sprak Dr. v. d. Linden eerst tot zijn ouders. Spr. zeide, dat zijn I vader steeds had gehoopt dat hij eens geroepen zou zijn dat Woord te mogen brengen. Gods wegen waren anders, maar thans is een zijner zonen daartoe verwaardigd, terwijl andere hem misschien zullen volgen. Na een gezegenden arbeid van 3 jaren j nam D s. W. Ramaker Zondagavond af- scheid van de Chr. Geref. Gemeente te Har- li ngen, wegens vertrek naar Kamp en II Ds. Ramaker ontvouwde in deze laatste be- ciiening des Woords 't Schriftwoord uit Lukas I 12 13 en sprak over. „Een liefelijke bemoedi ging van den Hemelschen Herder door zijn kudde ontvangen in een ure van Bcheiding. De aandacht werd bepaald: 1. hoe zij wordt geschonken, omdat er veel is, wat zou doen kunnen vreezen, en 2. hoe zij openbaart, dat t er alles ie, wat kan doen blijven hopen. Aan het einde van deze troostrijke predicatie richt 5 te Ds. Ramaker toespraken tot Kerkeraad, l Catechisanten, vereenigingen, Evang. Commis- 1 fie, B. en W. van de Stad Harlingen, die tegenwoordigd waren door Weth. van Wal, afgevaardigden van de gemeente Frane- ker, waarvan Ds. Ramaker consulent was en de organisten en kosters. De scheidende leeraar werd hartelijk toegesproken door oud. C. Baarda, namens Kerkeraad en Gemeente, I door oud. Nydam namens de gemeente Fra- I lieker en door Weth. van der Wal, namens B. j. en W. van Harlingen. Het kerkgebouw was overvol. Velen maakten nog van de gelegen- j lieid gebruik om van De. en Mevr. Ramaker i afscheid te nemen. Ds. K. ENGELS MA. Morgen herdenkt D s. K. Engelsma, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Yerseke, I den dag waarop hij voor 25 jaar in zijn am'ot I werd bevestigd. Ds. Engelsma werd 3 Dec. 1882 te Workum 1 geboren. Na te Sneek het gymnasium te heb- ben bezocht studeerde hij theologie aan de Rijksuniveristeit te Utrecht. In 1909 candi- daat geworden in Zeeland, aanvaardde hij 14 ij Nov. van dat jaar het predikambt te Paesens, w-aar Ds. P. Flieringa van Scharnegoutum hem tot zy'n ambtswerk inleidde. Bijkans 6 i jaar arbeidde de jubilaris in zijn eerste ge- meente, waar hij ook voorganger was van de Evangelisatie te Lioessens en Morra. In 1918 vertrok hij naar Zwartsluis. Hier maak- i te h\j deel uit van het classicaal bestuur van j Kampen en was hij sec. lid van het Prov. Kerkbestuur van Overijsel terwijl hij zitting had in de besturen van meerdere organisaties i op maatschappelijk terrein. 26 April 1931 be- i vestigde Ds. J. D. Peterse van de Meern, hem in zijn tegenwoardige gemeente. De jubilaris I is raserve-legerpredikant voor het garnizoen i Bergen op iZoom. i OUDERLINGEN-CONFERENTIE. Zaterdagmiddag werd te Almelo onder presidium van den heer G. J. Roersel- man van Enschedé de 12e Ouderlingencon- ferentie der Geref. Kerken in de Classis Deventer gehouden. De Conferentie was zeer druk bezocht, ook door verscheidene predikanten uit deze Clas sis. De heer G. J. M u 11 e r van Almelo hield een referaat over „Geloofsverzekerdheid en i ambtelijke zielszorg". Referent behandelde daarbij de volgende punten: 1. Wat wij overeenkomstig de H. Schrift onder geloofsverzekerdheid hebben te ver- staan. 2. Waardoor haar ontwikkeling wordt be lemmerd. 3. Dat de zielszorg er op gericht moet zijn deze ontwikkeling te bevorderen. Op dit referaat volgde een breede bespre king, waaraan o. m. werd deelgenomen door de predikanten W. de Jong, P. G. Kunst, P. Prins en J. J. Bouwman. Tot lid van het Comité voor de Ouderlin genconferentie werd gekozen de heer F. v. Stege ren van Almelo. Nadat de penningmeester, de heer R. B o s m a van Rijssen, eenige mededeelingcn had gedaan ging de heer Muller voor in dankgebed. GEREF. KERK VAN DINXPERLO. De Geref. Kerk te Dinxperlo heeft Vrijdag middag haar vergroot kerkgebouw in ge bruik genomen, waarbij de pastor-loci Ds. J. P. Schouten sprak naar aanleiding van Jesaja 40 5. Toespraken werden gehouden door de hee- hen Ds. A. Schouten, namens de Geref. Kerk to Aalten; Ds. M. Wielemaker, namens de kerk van Silvolde; Ouderling G. J. Colcn- brander, namens de kerk van Varsseveld en den heer G. Klein Stekekink te Glanerbrug. KERKORGELS. Aan de orgelbouwers S, J. Dekker ïe G o e s is opdracht gegeven tot den bouw van een nieuw pijporgel, ten behoeve an de Ned. Hervormde Gemeente te Wicringer- waard. Het orgel wordt gebouwd volgens electrisch systeem, en zal van de beste vin dingen .worden .voorzien. KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND Dr. Wifn nog ontzet? Onder het schaarsche feitelijk nieuws van dezen dag is er het merkwaardig bericht, afkomstjg va de Rijkskerkregeering, dat zij wel Dr. Metser, ma; neet Dr. Wurm, den Württembergschen laodsbi; schop in zljo ambt heeft hersteld. Dit zou dan ve; klaren, waarom Dr. Wurm zijn ambtswoning nog niet betrekken kon (zie verder ons blad van 10 Nov.). Uit Silezië. In aansluiting op het bericht over den massalen overgang van 850 Silezesche predikanten nas Belijdeniskerk is nog van belang de tijding, dat de Rijksbisschop Dr. Muller den landsbisschop v; Breslau dr. Zanker. wegens een arculaire waar hij tot ongehoorzaamheid aan de kerkregeer.ng- MüMer opwekte, in zijn ambt heeft geschorst. Te lefonisch werd daarna van bisschop Zanker bericht ontvangen, dat men zijn circulaire verkeerd had uit gelegd. Daarop werd op Maandag 12 Nov. eer conferentie te Berlijn belegd tusschen de kerkregee- ring-Müller en bisschop Zënker, van welke afhangt of de schorsing van bisschop Zanker zal worden ingetrokken of niet. Dr. Miiller spreekt den overgang der 850 predi kanten tegen met de opmerking, dat er slechts 750 zijn, van wie een aanmerkelijk deel niet aan de zijdie der Belijdenisbeweging zou staan. V erzoenlngspogingen Hoewel de ontwikkeling der kerkelijke wrijving eer wijst op verscherping dan op verzachting, wor den nog telkens pogingen gedaan, ora eenheid te bereiken. Zoo zijn in de vorige weck vertrouwe lijke onderhandelingen gevoerd tusschen vertegen woordigers der kerkregeering-Müller eenerzijds en vertegenwoordigers der belijdenisbeweging ander zijds. „Das Evangelische Deutschland", waaraan dit bericht ontleend is, voegt hieraan toe, dat deze besprekingen „nog niet" tot eenheid gevoerd heb ben en spreekt de hoopt uit, dat alsnog de onder handelingen slagen mogen. Proclamatie in beslag genomen. Begrijpelijk Is. dat Dr. Müller, zoolang hij nog Rijksbisschop blijft, doet wat des Rijksbisschops is. Zoo is op zijn last de proclamatie van de synode der belijdenisbeweging te Bertiijn-Dahlem (van 19— 20 Oct. J.l.) in welke prodamatie de synode ver klaart de regeering der Duitsche Evangelische kerk in handen te nemen, door de politic in beslag ge- Het t i handen Merkwaardig Ls de voortvarendheid, waarmee de landsbisschop van Hannover de consequenties trekt uit zijn herstelde positie. Hij heeft n.l. gebruik makende vao de herkrijging zijner volmachten, den theologischen en den juridischen vice-president van het Hannoveraansché kerkbestuur („Landeskir- chenamt") resp. de heeren Hahn en Richter uit hun functie ontzet; in de pïaats van den tegelijkertijd ziek geworden president beeft hij „voorloopig" een ander benoemd. (Hahn is de man, bisschop, met wien hij handgemeen is geweest). Krasse maatregelen Ook in andere vormen toont de Rijksbisschop, dat hij van geen wijken wil weten. In Wittenberg bijv. zijn 15 candidaten, die de zijde der belijdenis- beweging kozen, uit het seminarie verwijderd (vijf van hen trokken naar 't Geref. seminarie te Elber- feld)In Hessen werd1 het Nóvembertractement van weerspannige predikanten „gesperrt"; ook werd het voorlezen van de proclamatie der belijdenissynode hiier en daar door beambten onderbroken (op last dien landsbisschop), enz. Tot Inperken gedwongen Maar ook aan de zijde der Belijdeniskerken weet men voet bij sbuk te houden. In Neurenberg, waar de bekende antisemiet Julius Streicher (de man van den „Stürmer") gouw chef ds, demonstreerde het volk zoo geweldig sterk voor bisschop dr. Meiser en de belijdenisbe weging. dat Julius Streicher de predikanten tot een bespreking noodigde. Io deze bespreking, aldus deelt de Reform. Kirchenzeitung mede, vroegen de predikanten, die in massa verschenen, dat eerst de commissarische bisschop Sommerer de zaal verla ten zou. daar zij anders niet spreken wilden. Som merer ging. Vervolgens vroegen zij, of Streicher handhaafde wat in de Stürmer eemge tijd geleden stond, dat het H. Avondmaal iets met ritueele moordideeën van doen had. Streicher verklaarde, dat tot zijn leedwezen dit in den Stürmer gestaan had. Daarop zetten de belijdenispredi kanten hun standpunt uiteen in zoo sterken overtuigenden rm. dat Streicher beloofde, alle politie-ingrijpen hunnen nadeele te zullen nalaten en een ver bod dn dit opzicht te zullen uitvaardigen (hetgeen sindsdien ook geschied is). Publicaties van Dr. MülLi Nu ons merkwaardigerwijze pas sinds enkele igen ook publicaties van den Rijksbisschops zetel rechtstreeks bereiken, is het met meer billijk, er gewag van te maken. Zoo is verschenen een „Gesetzblatt der Deutschen Evangel. Kirche' dat Dr. Müller opent met een groet aan de ge- ten en dat verder de Synodale besluiten en reglementen bevat, zooals die thans gelden (na de regeling van 11 Juli, welke ook nog door Wurm Meiser en Mahrarens ceiöerteekend is). In dien groet zegt Dr. Müller, dat hij dankbaar is vooi „het eenmoedige beshnt der Nationale Syncde", er dat nu „de taak begint, om de Kerk zoo „volksver bonden" in te richten, als dat noodzakellijk is vooi bet leven van volk en kerk". Deze 'bewoordingen coders trepén slechts wat we gisteren opmerkten: in de Rijkskerkregeering heerschen (doelbewust overgenomen uit het Duitche Staats-handvest van 1933, of onbewust aanvaard) begrippen, welke met dat der Kerk als lichaam van Christus moe ten botsen. Gelijk geschiedt. Het begrip Belijdeniskerk En nu moge het waar zijo, dat in het woord Belijdeniskerk ook iets anders te lezen is dan wij hier in Nederland onder verstaan, wij stellen hiernaast: a. dat dit slechts een deel der kerken betreft: en b. dat juist het woord „belijdenis" de kern vormt van het nu al zoo droevig lang duren de conflict tusschen den Rijksbisschop en de op positie. Daarom stuiten zijn eenheids- pogingen telkens weer af op degenen, die begrijpen, wat de Belijdenis waard is, ook in oaiionaal-sodali.stischen Staat. Rome en het naticmaal-socialismc Tenslotte maken wij melding van een correspon dentie uit Boedapest, waarin een met het Vaticaan goed bekende Journalist, mgr. Pucd, uiteenzet, hoe het Vaticaan op 't oogenblik het nationaal-socia-f lisme ziet. De Roomsche curie aldus deze correspondent/ is noch voor noch tegen "t nationail-socialismei op dezelfde wijze, als het indertijd een standpun/ innam ten opzichte van politieke bewegingen LI andere landen. „Het Vaticaan keurt den vastbesloten strijd van het nationaal-socialisme tegen het atheïsme en de onzedelijkheid goed, terwijl andere punten van het nationaal-socialistische program, gelijk de opvattin gen omtrent het rassenvraagstuk en de sterilisatie, volgens verklaring van den Paus niet kunnen worden goedgekeurd. Dit standpunt van het Vaticaan heeft echter het afsliuiten van een concordaat met het tegenwoordige Duitscbland niet verhinderd. Helaas zijn in Duitscbland niet alle afr«.aken van het concordaat ten uitvoer gelegd. Op eenige gebieden zijn zelfs bepalingen uitgevaar digd, die In strijd zijn met het concordaat. Thans echter is de toestand verbeterd. Er bestaat kans op overeenstemming betreffende vele problemen, waarover nog enkele maanden geleden overeenstemming comogeldjk scheen. Men kan na tuurlijk niet van Duitscbland, waar slechts een kwart der bevolking R.K. is, een R K. georiënteer de politiek verwachten. Er bestaat thans vol strekt kans op een overeenstemming tusschen het Vaticaan en de oationaal-socialistische Duitsche regeering. EEN 250-JARIG BESTAAN. In een bijzondere Godsdienstoefening heeft Vrijdagavond de Leidsche Remonstrantsche gemeente in haar kerkgebouw aan de Hoog- landsche Kerkgracht het feit herdacht, dat zij voor 250 jaar door het stadsbestuur offi cieel werd erkend. Namens het gemeente bestuur was aanwezig wethouder Romijn, terwijl de dienst voorts o. a. werd bijgewoond door de hoogleeraren Heering, Knappert en Sevenster. Als voorganger trad op Dr. P. D. Tjalsma uit Rotterdam. KORTE BERICHTEN In het Diac. Correspondentie blad voor de Geref. Kerken is opgenomen een. uitvoerig verslag van de 45e Centrale Diac. Conferentie, op 26 Sept. j.l. te Hilver sum gehouden. In druk verschenen is de gedachtenis- predicatie, door Ds. J. C. Brussaard te Bloem en daal uitgesproken bij gelegen heid van zijn 25-jarig ambtsjubileum. Uit gave van firma G. Eikelenboom te Haarlem, Ged. Oude Gracht 47. In het Geref. Theol. Tijdschrift van Oct.-Nov. vindt men drie artikelen in verband met de Afscheiding, t. w. van Dr. F. L. Bos, Prof. Dr. G. M. den Hartogh en Ds. D. van Dijk. De Kroniek handelt over hetzelfde onderwerp. voor onze Kffiderjsr» altijd voor een bocKvon MOinCmO ZENDING EN PHILANTROPIE CLASS. ZEND. COMMISSIE AMSTERDAM. In een openbare samenkomst der Classi- cale Zend. Commissie voor de classis Am sterdam der Ned. Herv. Kerk is afscheid ge nomen van den Zendeling G. F. C. B a k k e r, die binnenkort weer naar zijn werk in de binnenlanden van Borneo teruggaat. Wet houder J. ter Haar Jr., vele afgevaardigden van de gemeenten der classis en van ver scheidene corporaties waren aanwezig. Het woord werd gevoerd door den voor zitter der Commissie, Dr. W. van Li m- b u r g h, door den oud-voorzitter Ds. G. Mansve 11, Ds. R. Dijkstra namens het Classicaal Bestuur, Ds. Alkema uit Aalsmeer en den heer Veltman uit Arn hem van de Zendingscommissie van het Ned. Jong. Verbond, welk Verbond het mogelijk heeft gemaakt, voor den heer Bakker een motorboot aan te schaffen door de helft der kosten bijeen te brengen. DE MEDISCHE ZENDING. En het verlof van haar personeel. Dr. L. W. Kuilman te Buiten zor_ vraagt onze aandacht voor een belangrijk besluit van het Indische Gouvernement, dat voor vele doktoren, apothekers, ver plegend personeel, helpsters enz. gelijk staat met een streep door de rekening van hun verlof, daar de subsidie voor de des betreffende kosten wordt ingetrokken. Hij doet dit met dezen open brief aan al len, die het wèl meencn met onze Medische Zending: "jt is een heel simpele en heel korte ge schiedenis. Die wij toch maar niet kwijt kunnen wor- len De Nederlandsch-Indische Regeering zag zich, bij de opstelling van de begrooting voor 1935, voor de vierde maal genoodzaakt om zeer sterk te bezuinigen. Voor de vierde maaldus was niets voor het snoeimes veilig. Ook de subsidie aan de particuliere ziekenhuizen niet. Er werd een bepaald be drag vastgesteld, dat daarop gekort moest worden. Door dezen maatregel zouden dus vooral onze zendingsziekenhuizen ernstig in hun schoonen arbeid worden gestoord. En men kan het aan de Indische Regeering moeilijk euvel duiden, dat zij tot deze versobering be sloot: Het geld is er eenvoudig niet. En dan verliest zelfs hier de Keizer zijn recht Maar er viel natuurlijk te praten over de wijze, waarop het gevraagde bedrag gevon den zou worden. En er is ook gepraat. Het Hoofd van den Dienst der Volksgezond heid, Dr. J. Offringa, heeft overleg gepleegd met de leidende figuren in de medische zen dingswereld. Opdat zij zelf de weg konden wijzen, waarop de voorgestelde bezuiniging de minste schade zou aanrichten. Het resultaat van dit overleg? Een pro testmeeting? Een algehecle afwijzing van de maatregelen der Regeering als onaanvaard baar? Niets daarvan. Het resultaat vindt ge in een ontwerp- ordonnantie, die reeds eenige maanden gele den bij den Volksraad werd ingediend en waarover dezer dagen de schriftelijke ge- dachtenwisseling tusschen Regeering en Volksraad beëindigd werd. Een ordonnantie, waarbij de subsidie, welke tot nog toe aan de besturen van de zendingsziekenhuizen voor de uitzendings- en verlofskosten van het Europeesch personeel werd verleend, wordt ingetrokken. Ziedaar liet antwoord, dat uit de kringen der medische zending klonk toen de Over heid haar bezuinigingseisch moest stellen: Dan maar op ons verlof. Zeker, wij weten het, het gevolg van dozen maatregel zal niet zijn, dat geen der arbei ders in de Medische zending meer met ver lof komt. Maar evenzeer is het waar, dat velen door dezen maatregel hun verlof nog wat uit zullen stellen... totdat het geld er is. En zal dat komen? Al het geld, dat men in de zendingszieken huizen ontvangt is thans hard noodig voor ide ziekenverpleging, En het aantal patiënten breidt zich ieder janr uit; van een crisis is 'laér niets te merken. Hen weigeren, om zoo liiet geld voor een verloffonds te vinden? Maar >vie3 die deze gedachte bij zich elt opkomen, werpt haar niet aanstonds verre van zich? Dan maar geen verlof voor onze medische artsen, verplegers, apothekers, helpsters in de huishouding? Maar wie ooit met eigen oogen zag, hoe ddar van den vroegen mor gen tot den laten avond gewerkt wordt, hoe men daar bij nacht en ontij gereed slaat om barmhartigheid te betoonen kan ook deze gedachte niet onder woorden brengen. De Regeering van Nederlandsch-Indië ver klaarde in de Memorie van Antwoord op deze ontwerp-ordonnantie, dat zij goede gron den heeft om te hopen, dat het medische zendingsziekenhuiswezen onder dezen maat regel niet te ernstig zal lijden. En men kan op die woorden onder de hier weergegeven omstandigheden, althans van Christelijke zijde, niet veel critiek verwachten. Daar is de sfeer nu niet bepaald naar. Maar het geld zal gevonden moeten wor den. Hoe dan? Weet gij het? GIFTEN EN LEGATEN. Het Zendingsgenootschap der Evang. Broe dergemeente te Zeist heeft van N. N. te Utrecht een gif van f 2000 ontvangen. Schoolnieuws. ONDERAVIJSBENOEMINGEN. Benoemd tot onderwijzer aan de Dr. de Visserschool te Ginneken, de heer jM. B. Herwijnen te Terneuzen. Tot rector van het gemeente-gymnasium van Arnhem is benoemd (buiten de voordracht om) Dr. C. A1 bers, thans conrector, met 17 van de 32 stemmen. (Dr. W. Hoving te 's-Gravenhage was no. 1 van de voordracht). UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS. Op 28 Dec. a.s. zal de algemeene vergade ring van de Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen gehouden worden. Des middags spreekt Ds. J. J. Buskes van Amsterdam, over: „De beteekenis van het Oude Testament voor het Christelijk Onder wijs met het oog op vragen van onzen tijd". Te Duisburg is dezer dagen in de Evang. Volksschule een Nederlandsche school ge opend voor Prot. Chr. onderwijs aan schip perskinderen. Onder de aanwezigen waren de heer A. van Lith, consul der Neder landen als vertegenwoordiger van de Ned. Regeering, Ds. K a s t e ij n uit Amsterdam, dc rector van de Evang. school te Ruhrort, alsook pastor Ackermann, namens do Evang. Schiffercommission. Mej. Kleine treedt op als onderwijzeres. De gemeente Duisburg heeft een schoollokaal afgestaan. In de schoolvereeniging, die de zaken van dit onderwijs aan schipperskinderen behar tigt, werken Gereformeerden en Hervormden samen; de leiding berust bij Ds. Wiepke- ma, Geref. predikant, en den heer H. San ders, Ned. Herv. godsdienstonderwijzer. EXAMENS. Radio-technicus en Radio-monteur. (Uitgaande van de Ned. Ver. voor Radio- telegrafie.) Voor de in October en November gehouden examens hadden zich aangemeld 88 candi- daten voor radio-technicus en 29 voor radio monteur. 12 candidaten radio-technicus trok ken zich voor het examen terug, zoodat in totaal 105 candidaten werden geëxamineerd, die allen aan het op 1 October j.l. gehouden schriftelijk examen hebben deelgenomen. Op 5, 6, 7 en 8 November werden het mon deling en practisch gedeelte van het examen gehouden met 81 candidaten. Van de 51 candidaten radio-technicus kon aan 76 het bewijs van voldoend afgelegd examen worden uitgereikt en van de 30 can didaten raclio-monteur werd aan 17 het be wijs van voldoend afgelegd examen uitge reikt. Voor radio-technicus slaagden de heeren: J. M. Kuyl, Den Haag; J. de Bruyn, Den Haag; Y. Best, Eindhoven; J. W. Walburg, Den Haag; A. Miermans, Amsterdam; A. J. J. Oppelaar, Rijswijk; H. C. v. d. Bos, Den Haag; M. Preso, Amsterdam; K. L. L. v. d. Bos, Den Haag; J. Bon, Amsterdam; D. v. d. Vlies, Hoorn; D. L. Groeneweg, Amsterdam; T. de Jong, Drachten; F. D. Pothaar, Am sterdam; H. C. v. Bingen, Amsterdam; H. de Vries, Amsterdam; L. Traarbach, Donh-ecbt; K. W. F. Groothof, Amsterdam; J. Th.,Schepp Rotterdam; K. R. Hofland, Amsterdam; A. A. G. Bekking, Amsterdam; J. Bakker, Hilver sum; J. Sterringa, Assendelft; J. L. Arends, Den Haag; C. J. Karman, Eindhoven; P. Jan sen, Rotterdam; G. A. v. Weele, Krabben- dijke; W. J. Dumas, Amsterdam; J. A. J. Schneider, Den Haag; C. W. Ruijsink, Zaan dam; B. Andriessen, Bergen op Zoom; M. C. Visser, Haarlem; L. G. Kilpfer, Den Haag, B. Kooistra, Ameland (Nes); II. Mulder, Hul zen; II. J. M. Verberne, Amersfoort. Voor radio-monteur slaagden de heeren: L. Nelemans, Eindhoven; E. M. Morsch, Eind hoven; K. Houpst, Eindhoven; M. Hildering, Enkhuizen; C. v. d. Wijngaard, Utrecht; P. L. Ganderheijden, Rotterdam; J. Verboom, Zeist; G. C. A. v. Mourik. Utrecht; J. B. Bolte, Amsterdam; J. Th. Heeres, Woerden; B. J. Veurman, Noordwolde; P. S. Postma, Bakhuizen; A. Butteling, Den Haag; E. J. v. Bleek, Wageningen; II. J. Niernan, Hilver sum; J. F. Signer, Gouda; H. v. d. Wal, Zwolle. Examens ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Reohten: oind.ex.. de heeren H. André de la Por te Jr. Oh. Jang-enee-1. H .M. C. Mendel. NED. TAAL EN LETTERKUNDE M. O. AMSTERDAM. Geëx. 1 cand. Ge^l. <ïe htMjr M. Th. Uit den Bogaard te Zoist. APOTHEKERSASSISTENT Kunst en Letteren. DE VONDELKRONIEK JUBILEERT No. 4, Jaargang V. Prof. Molkenboer heeft alle reden tot dank baarheid, nu dit onder zijn leiding staande, door de W. B. te Amsterdam uitgegeven, driemaandelijkschc tijdschrift zijn eerste lus trum viert. De medewerking van omstreeks vijftig kenners van Vondel cn zijn werk of zijn tijd, heeft dit blad gemaakt tot een bron voor elk, die omtrent onzen grootsten dichter nader wil worden ingelicht. Wie zijn dat? Van welk publiek moet dit zeer spe- iale l>lad liet hebben? De redacteur zegt: „Zij die krachtens hun ambt of persoonlij ken aanleg tot de voortrekkers van onze va- derlandschc beschaving heliooren; zij wier loffelijk streven naar heilbrengcnden voor uitgang gedragen wordt door het historisch besef onzer oude cqltuurwaarden; zji die Prof. Molkenboer de harmonieuze schoonheid in leven en werk van een begenadigd dichter als Vondel zóó veel hart kunnen toedragen, dat ze haar niet enkel in haar verschijningsvorm, maar ook in haar .opspoorbare oorzaken en ge volgen wcnschen te kennen; zij allen die de huidige voortzetters zijn van onze eigen Ne derlandsche beschaving, zij zijn onze par tuur, bij hen weten wij dat wij verstaan, ja gewaardeerd worden". Het jubileum-nummer, dat deze vijfde jaar gang beëindigt, is zeker wel in staat ons nog eens van de bcstaansnoodzakelijkheid van dit kwartaalblad (e overtuigen. Met de opwekking tot allen, die Vondel eeren, voor al door hem te lezen en te bestudeeren, zich op dit mooie, voortreffelijk geredigeerde tijd schrift te abonneeren, mogen wij hier vol staan deze inhoud beknopt weer te geven. Lodewijk van Deyssel noemt Vondel „in tijdsorde tusschen Dante en Goethe, een der enkele grootste, ja de grootste dichters van de wereld". Albert Verwey wijst op een ont- lecning in Vondels „Pascha" aan Rousards tweede „Eclogue". Gerard Brom verdiept zich in de „Bespiegelingen van God en gods dienst" en zegt o. m.: „Bij herhaalde lezing, die zijn overgeleverde leer in zijn zelf ver overde taal iaat ineenvloeien, merken we telkens beter, hoe het leerdicht als gedragen orgelmuziek tot een lierdicht stijgen kan. Schrijft een dichter het best, waar hij ons toevertrouwt wat hem wezenlijk aan het ligt, dan moet de godsdienst wel Vondel bo ven alles bezielen". Prof. de Vooys vertelt van het blijspel „Maria Tesselschade Vis- scher op het slot te Muiden" van Adrianus Beeloo (1819), waarin de auteur een gefin geerde verzoening doet plaats vinden tus schen Vondel en Hooft Prof. van Ginneken wijst op Vondels dramatische invoeling bij de reien in „Jephta", Anton van Duinkerken tracht het beeld te ontwerpen, d&t Adriaan Loosjes in zijn werken, speciaal „Maurits Lijnslager" van Vondel geeft. Dat beeld draagt duidelijk de sporen van Loosjes' eigen opvattingen. In Vondel ziet hij „den idealen voorlooper van patriottisme, tolerantie en verlichting". Maar al heeft Loosjes den dich ter gesteld in dienst van zijn eigen ideaal, hij heeft hem toch gezien: „Hij is de eer ste geweest, <ie voor een groote schaar van lezers de gestalte opriep van Joost van den Vondel, al te nadrukkelijk geportretteerd naar het burgerlijk leven, maar toch een mensch, die leefde en leed onder menschen, hun droefheid deelde en hun verrukking uitzong". C. R. de Klerk bewondert Vondels didac tisch vormschoon. Dr. A. Geerts geeft een zeer interessante verklaring van het ont staan van Vondels motto van de „Leeuwen dalers" in Pax Optima Rerum. Prof. A. A. Verdenius verklaart het ongewoon compo situm ..snelriem" voor snelvoetig paard en H. F. Wijnman schetst leven en streven van een kennis en helper van# Vondel, nl. den Amsterdamschen boekverkooper Jacob Vin- ckel. L. C. Michels onderzoekt de verhouding van Van Lennep tot het handschrift der „Herscheppinge". Daarop volgt de rijk gevarieerde rubriek ..Kantteekeningen". Ook uit deze afdeeling halen wij een en ander naar voren. Prof. Molkenboer bestrijdt het art. van Hul zinga in „Onzen Taaltuin", waarin deze de meening uitsprak, dat Bilderdijk wel objec tief over Vondel vermocht te oordeelen. O vee genomen wordt een artikel uit het „Handels blad", waaruit blijkt, „dat de zijdehandel dien Vondel in den winkel „De Trou" aan de Warmoesstraat gedreven heeft, van veel grooter omvang en beteekenis geweest is, dan men aanvankelijk beeft aangenomen". C. R. de Klerk publiceert binnenkort een nieuw boek „Grooten en Vromen" De too- neelafdeeling van de St. Augustinuskring te Antwerpen zal deze winter „Jephta" op- voeren. Het zij ons vergund ten slotte Prof. Molken boer hulde te brengen voor zijn tot hiertoe geleverde arbeid, welke voortgezet vrucht moet afwerpen Z.H.G. vinde de kracht rustig met dit hoogstaande en belang wekkende cultureele werk voort te gaan! BINNENLAND. Yoedingstoestand Schooljeugd Onderzoek wordt ingesteld. Besprekingen zyn gaande omtrent het in- stellen door de Inspectie van de Volksgezond heid van een commissie van onderzoek ovec den voedingstoestand van de schooljeugd, om te kunnen beoordeelen of er gevaar is voor ondervoeding dan wel hoever deze reeds is in getreden. De schoolartsen-diensten zouden bij dit on derzoek medewerking verleenen. De Prinses naar Engeland Op 20 dezer vertrek van Rotterdam Naar wjj vernemen, zal Prinses Juliana zichi op 20 dezer naar Engeland begeven, voor het bijwonen van de huwelijksplechtigheden en de daaraan verbonden feesten, van den Hertog van Kent en Prinses Marina van Griekenland. H.K.H. zal zich dien avond te Rotterdam inschepen. De aankomst van de „Uiver' Schiphol maakt toebereidselen De havendienst Schiphol deelt mede, daf het ter Voorkoming van teleurstelling raad zaam is de toegangsbewijzen voor Schiphol' voor de bijwoning van de ontvangst van de Uiver op 21 November a.s. alleen te koopen bij de aangewezen voorverkoopers. In verband met de te verwachten groote drukte zal het korps Pontonniers en Torpe- disten over de Ringvaart van den Haarlem mermeerpolder twee bruggen slaan. De eene bestemd voor het heengaand verkeer, komt te liggen naast de vaste brug in de ver keersweg Sloten-Schiphol; de tweede komt te liggen bij het café VJietzicht, en is be stemd voor het terugkeerend vervoer in da richting Amstelveey. Beide bruggen tfulen een lengte hebben van 50 M. en berekend zijn op een gewicht van 71/2 ton- Het plan is opgemaakt in over leg met den burgemeester van Haarlem mermeer en de Amsterdamsche Verkeerspo litie. Het A.I.D. de Preangerbode, welk blad heeft vernomen, dat indertijd de beman ning van de Pelikaan op Schiphol invoer rechten heeft moeten betalen voor meege brachte souvenirs en geschenken, wijst er thans op, dat een herhaling hiervan bij aan komst van de Uiver niet is uitgesloten. Het blad bepleit vrijstelling van tolrechten te meer daar ditmaal het aantal geschenken legio is zoodat dit eventueel voor de beman ning een kostbare geschiedenis kan worden. Aneta-Batavia voegt hieraan toe, dat uit Soerabaja alle geschenken reeds franco ver zonden zijn, juist ter vermijding van deze moeilijkheden. Uitreis „K XVIII" Naar Ned.-lndië Over Kaap de Goede Hoop De onderzeeboot K XVIII, welke via Kaap de Goede Hoop naar Ned. Indie zal varen, is, zooals bekend verondersteld mag worden, de nieuwste onderzeoboot der Koninklijke Marine en bestemd voor de verdediging van Nederlandsoh-Indië. De boot, werd 10 Juni 1931 bij het voor malige etablissement Fijenoord te Rotterdam op stapel gezet en aldaar 27 September 1932 tc water gelaten, waarna zij afgebouwd werd bij de N.V. Wilton-Fijenoord te Schiedam en in dienst gesteld den 23en Maart 1934. De boot heeft een waterverplaatsing van 865 ton bij een lengte van 73.8 M., een bi-eedte van 6.52 M. en een diepgang van 39 dM. De bewapening bestaat uit 8 lanceerin- richtingen, waarvan 4 boegbuizen, 2 hek buizen en 2 lanceerinrichtingen in den bo venbouw, alle voor torpedo's van 53 cM.; ver der een artilleriebewapening van één kanon van 8.8 cM. en 2 mitrailleurs van 40 mM. Met dc twee Dieselmotoren van 1600 PK. elk kan een vaart van ongeveer 17 mijl bo ven water worden geloopen; de vaart onder water bedraagt ongeveer 9 mijl. Met zuinige vaart kan de boot een af stand van 10.000 k 12.000 zeemijl (1 zeemijl is 1.85 KM.) afleggen. Het ligt in het voornemen Woensdag li November a.s. te half twaalf te vertrekken uit Nieuwediep te Den Helder. Het is te hopen, dat het overgroote deel van het Nederlandsche volk de wereldreis van deze onderzeeboot, met de belangstelling, die het feit verdient, zal blijven volgen. Het reisplan luidt als volgt: 14 November vertrek Nieu..ediep; 24 Nov. aankomst Funchal; 3 December vertrek Funchal; 10 Dec. aankomst St. Vincent; 14 Dee. vertrek St. Vincent; 1920 Dec. assisteeren Kerst- vlucht Snip van de K.L.M.! 29 Dec. aankomst Dakar; 5 Januari vertrek Dakar; IS Januari aankomst Femambuco; 26 Jan. vertrek Per- nambuco; 2 Febr. aankomst Rio de Janeiro; 15 Febr. vertrek Rio de Janeiro; 21 Febr. aankomst Montevideo; 25 Febr. vertrek Mon tevideo; 26 Febr. aankomst Buenos Aires; 7 MftWt vertrek Buenos Aires; 22 Maart aan komst Tristan da Cunha: 22/23 Maart ver trek Tristan da Cunha; 2 April aankomst Kaapstad; 23 April vertrek Kaapstad; 2 Mei aankomst Durban; 13 Mei vertrek Durban; 22 Mei aankomst Mauritius; 31 Mei vertrek Mauritius; 20 Juni aankomst Fremantle; 2 Juli vertrek Fremantle; 11 Juli aankomst Soerabaja. He! reist1, n tan ie K XVIII

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3