MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Eindhoven heeft door de geboorte van Jan Anton Dekkers tfn 100.000ste inwoner gekregen. Op onze foto ziet men hem met zijn vader en moeder. Prachtige cadeaux heeft men dit jubileumkind aangeboden, o.m. een radiotoestel en een harmonica. En heel Eindhoven is in vlaggenlooi ter herdenking van dit merkwaardige feit. De heer A. Smit van Dordrecht werd Zaterdag geïnstalleerd tot burgemeester van Sprang-Capellc. Het moment waarop de loco-burge meester, de heer J. Middelkoop, den nieuwen functionaris den ambts keten omhangt. De heer M. Ton, koster der Geref. Kerk te Monster, her dacht onder vele blijken van be langstelling zijn zilveren jubi leum. De heer Ton, die 66 jaar oud is, verricht zijn kosters- arbeid met groote toewijding De brugwerken over den Rijn te Arnhem zijn reeds zoover gevorderd, dat men begonnen is met 't leggen van de deklaag. Links: de houtblokkenin teer gedoopt, worden gelegd. Rechts: de man, die spijkers met koppen slaat Precies zestien jaar geleden leek Roosteren een opslagplaats van geschut. Nederlandsche soldaten bewaken het geschut dat er door de Duitschers bij het afkondigen van den ivapenstïlstand op 11 November 1918 over de grens was gebracht. Luigi Pirandello, de bekende Italiaansche schrijver die de Nobelprijs verwierf, met 7?n kleinkinderen In de zuikerwerkfabrieken heerscht zoo tegen Sint Nicolaas altijd groote drukte. Op de bovenste foto: het aanmaken van banket-staven. Onder: kijkje in de harten-af deeling. W. G. van de Hulst Rede van den burgemeester van Utrecht Het woord werd daarna gevoerd door den burgemeester van Utrecht, Mr. G. A. W. ter Pelkwijk. Spr. heeft met belangstelling een étalage bezichtigd, waarin alle werken vanv. d. Hulst waren ten toon gesteld. Dit geeft een beteren indruk van den arbeid, die in de laatste kwart eeuw is verricht door den jubilaris, dan welke waardeerende artikelen in de pers ook. En ongaarne zou Spr. zich dan ook heb ben onttrokken aan dit huldigingscomité, nu hij daardoor de gelegenheid heeft den dank van duizenden over te brengen aau 'n geboren Utrechtenaar, „een echte Utrecht sche jongen", zooaLs de heer v. d. Hulst Spr. zelf verzekerde. Met een totaal van 49 uit gaven heeft de jubilaris een getal van ander half millioen exemplaren bereikt, een aan tal dat geen enkel schrijver ten onzent ten deel valt. Als burgemeester stelde Spr. het dan ook op lioogen prijs gelukwenschen te kunnen overbrengen, ook namens een groep, die nog niet voldoende bekend is met het werk van den heer v. d. Hulst. Daarin worden de betere gevoelens in het kind wakker geroe pen, er spreekt een duidelijke liefde tot ons vorstenhuis uit en vooral het brengt nader tot God. Spr. besluit met den wensch, dat God geve, dat de jubilaris nog vele jaren aan zijn taak mag verder arbeiden. De kinderen hebben daarna den heer v. d. Hulst een zegenbede toegezongen, waarop de schrijver zelf het woord verkreeg. Antwoord van den heer Van de Hulst. Spr. bekende, dat hij zich eigenlijk weinig prettig voelde dezen middag. Het herinnert hem aan do griezelige sensatie, die hij eens meemaakte in dienst, toen hij door drie zoeklichten tegelijk beschenen werd en daar met geen mogelijkheid meer uit kon komen. Iets dergelijks is er vanmiddag. Maar toch ook is er een groot genoegen. Dit, dat na jaren van worsteling het kinderboek, nu niet meer, gelijk vroeger, als een product van lager orde wordt gezien, maar au serieux genomen wordt. Een ander genoegen is, dat zoovele oude ren, volwassen, wijze en voorname men- schen hier hun dank en sympathie komen bewijzen, waut zij zenden een groet over hun kinderen heen. Vele bewijzen in dien geest heeft Spr. dezer dagen ontvangen. Een daarvan was onderteekend: een moe der van vier kleuters. Vaders cn moeders moeten er van overtuigd zijn, aldus Spr., dat zij mij heden een dag bereid hebben grootscher en moeilijker dan zij zich kunnen voorstellen. Spr. brengt daarop dank aau de sprekers, inzonderheid aan den heer burgemeester. Ten slotte richt hij zich tot de kinderen, en vertelt (natuurlijk kan de heer Van de Hulst niet buiten een verhaal, als hij tot kinderen spreekt), hoe hij vroeger als jon gen vaak in deze zelfde zaal is binnenge slopen, om tusschen de kaas- en boterboer- tjes rond te neuzen. Ik heb veel wonder lijks bedacht in mijn leven aldus de heer v. d. Hulst, maar dat ik ia deze zelfde zaal nog eens zoo gehuldigd zou wor den, dat wonderlijke had ik nooit kunnen denken. Ik ben rijk gezegend door God, besloot de schrijver. In de Middeleeuwen zou ik sprook spreker of troubadour zijn geweest. Nu heb ik verhalen geschreven. Anders heb ik ook niet willen doen. Alleen maar het kleine verhaal, dat goed was. Mijn jaren heb ik besteed aan het kinderboek, omdat het dat waard is. Het kleine verhaal beteekent een kleine vreugde, die toch zoo groot kan zijn in het leven. Het officieele gedeelte der huldiging was daarmee afgeloopen. Maar talloozen hebben nog van de gelegenheid gebruik gemaakt den "heer Van de Hulst en zijn echtgenoote te complimenteeren. Tallooze telegrammen ook en felicitatiebrieven kwam nog voort durend binnen. Onder de aanwezigen merk wij o.a. op oen deputatie van de Nederland sche Zondagsschool Vereenigiug, bestaande uit mevr. Norel—Straatsma, en de heeren Ds. Eggink en Post. Voor den heer v. d. Hulst was het onge twijfeld een onvergetelijke middag. MIST! HOESTWEER! Om hoest te voor- P. v. d. MEER t norgen half negen overleed te Hil- legersberg in den ouderdom van 72 jaar de heer P. v. d. Meer Sr. De heer v. d. Meer was niet al leen in Hillegers berg, maar ook in Rotterdam zeer bekend en bijzonder geacht. Vele jaren ge leden vestigde hij in Rotterdam een bakkerij in de Warmoeziers- straat, die later verplaatst werd naar de Oudaen- straat en nog weer later naar den Croos- wijkschen Weg. Na verloop van jaren had samensmelting plaats met verschillende zusterbedrijven, waaruit ontstond de bekende N.V. v. d. Meer en Schoep's Bakkerijen, welke in Rot terdam en daarbuiten thans tal van zaken exploiteert. Van deze Vennootschap is de heer P. v. d. Meer gedurende langen tijd President-Commissaris geweest Niet alleen zij, die met hem dit groote bedrijf beheerden, doch niet minder allen, die in dit bedrijf een werkkring vonden, zullen met dankbaarheid gedenken aan den thans overledene. Zachtmoedigheid en vriendelijkheid kenmerkten in bijzon dere mate het leven van den heer P. v. d. Meer. In woord en daad toonde hij oprecht meeleven met allen, met wie hij ook maar ecnigszins in aanraking kwam. Ook in het Kerkelijk leven heeft hij lang en trouw gearbeid. Vele jaren heeft hij de Geref. Kerk van Rotterdam (Centrum) in het ambt gediend, eerst als diaken en later als ouderling. En daarna heeft ook de Geref Kerk van Ilillegersberg (Straatweg) van zijn gaven voor het opzieners-ambt mogen genieten. De heer v. d. Meer was een Nathanaël in oprechtheid, een Johannes in teederheid en liefde. Het waren deze eigenschappen, waar mede God hem versierd had, die hem bij het huisbezoek zoo ruimschoots ingang deden vinden tot de harten der gemeente leden bij jongeren, zoowel als bij ouderen. Men voelde als bij intuïtie, dat een enkel scherp woord, hoewel misschien niet zoo kwaad bedoeld, de fijnbesnaarde ziel van ?en man als den heer v. d. Meer diep moest wonden. En daarom kon men niet anders, dan alles in acht nemen, om hem niet te bedroeven. Voor den arbeid in Gods Koninkrijk zijn naast voortvarende Petrussen ook tecdere Johannessen noodig. De heer v. d. Meer was zulk een Johannes-figuur, die cloor God tot rijken zegen is gesteld cn wiens nagedachte- kring van grooten en een- De begrafenis zal plaats hébben op Don derdag a.s. op de algemeene begraafplaats Ci-ooswijk te Rotterdam. Vertrek van het sterfhuis half twee. De herclassificatie Bezwaren in anti-rev. kiesvereenigingen De Anti-Rcv. Kiesvereenigingen van Hel- levoetsluis en Nieuw-IIelvoet op 8 Novem ber 1934 in gecombineerde vergadering bijeen, hebben na bespreking besloten hun afkeuring uit te spreken over het voorstel der Regeering tot herclassificatie der Ge meenten, Het onbillijke van dit voorstel wordt algemeen erkend en bij doorvoering wordt de afstand tusschen de steden en het platteland onnoodig verscherpt. De motiveering op het plaatselijke loonpeil is een onjuiste gedachte, daar zij voor de ambtenaren in Overheidsdienst en daar mee gelijkgestelden, juist niet geldt. Zij besloten daarvan mededeeling te doen aan het bestuur van de Statenkieskring Ridderkerk, het bestuur van de Kamerkies kring Dordrecht met het verzoek aan dezt besturen intrekking van dit voorstel te wil len bevorderen ter plaatse, waar dit hoort Gaarne zagen deze kiesvereenigingen dat adhaesie-betuigingen met bovengenoemo besluit zoo spoedig mogelijk werden ge zonden aan bovenvermelde Kamerkies kring en Statenkieskring. Het ligt niet op onze weg adviezen aan kiesvereenigingen te geven; maar wei vragen wij ons af, of deze methode ge- wenscht is. Men kan toch niet over elk regeeringsvoorstel, dat eenige deining ver oorzaakt, moties aannemen en nog veel minder een adhaesie-betuigingsactie op touw zetten. Dat laatste is altijd speculatief. We kunnen ons voorstellen, dat alle leden van een kiesvereeniging hoofd voor hoofd het voorloopige voorstel afkeuren en toch van meening zijn, dat het niet op de weg der kiesvereeniging ligt te adresseeren Hoe het voornemen tot herclassificatie, ontvangen is, lijdt geen twijfel. Wij hebben onze bezwaren niet verbor gen, en we ontvingen wel tallooze brieven van instemming, doch niet één woord ter verdediging. Do Nobelprijs voor letterkunde is toege kend aan den Italiaanschen auteur Luigi Pi randello. Hij is 67 jaar oud en zijn eerste bundel dramatische werken (Naakte Masten) verscheen eerst toen hij bijna vijf tig was. Sindsdien verschenen vele tooneel- Stukken en romans van zijn hand. ROFFELRIJMEN. ONZE SCHANDE Onze schuld en onze schande. Medelezers van de krant Is: gebrek aan medeleven Met de nooden van ons land. 4 Als we waarlijk medeleefden Zouden we pas goed verstaan Welk een zeer belangrijk volksdeel Altijd wordt tekort gedaan Door de pers die op de hartstocht Der verdrukten speculeert En voortdurend de Regeering Onbehoorlijk critiseert. Als we waarlijk medeleefden En verstonden onze plicht Was voortdurend onze aandacht Op de vraagstukken gericht Die God hoofd voor hoofd ons voorlegt In Zijn goed en wijs bestel; Schande dat wij durven zeggen: Onze leiders doen dat wel! Schande als wij critiseeren: Dat is fout, en dat niet goed, Als we zien hoe de Regeering Het onmogelijke doet Om ons vaderland te redden Van volkomen ondergang. Zoeken wij met alle krachten Het waarachtig volksbelang? Trachten wij ons in te denken De problemen van de tijd? Helpen wij de menschen redden Die zoo droevig zijn misleid? Steunen wij met woord en daad wel Hen die dragen het Gezag? Bidden wij voor de Regeering Trouw en ernstig elke dag? Onze schuld en onze schande Is: dat ivij nog niet verstaan Dat wij strijdend en belijdend Worstlend hebben voort te gaan. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Verschenen is de tweede druk van REVELJE, een bundel van 25 Roffel rijmen van LEO .LENS, geknipt om voor te dragen. Het boek is verkrijgbaar in de boekhandel en bij Neerbosch' Boekhandel en Uitgeverij te Neerbosch. In fraai omslag 80 cents en linnen band 1,20. HULDIGING- W. G. VAN DE HULST [Ter gelegenheid van zijn 25-jarige auteurs-loopbaan De lezers van zijn boeken komen nu aan het woord Zaterdagmiddag had in de Handelsbeurs te Utrecht een huldiging plaats van den bekenden kinderschrijver W. G. v. d. Hulst, ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar geleden zijn auteursloopbaan aanving. De groote zaal van de Handelsbeurs was vrijwel geheel gevuld met volwassenen en kinderen. Van de laat sten kwamen kort voor den aanvang der huldiging 200 bianenmar- cheeren, van 50 scholen en Zondagsscholen uit Utrecht, die onder leiding van den heer Coljee een feestlied zongen, zoodra de heer Van de Hulst en zijn echtgenote binnen kwamen. Toespraak van Ds. van Meer Namens het huldigingscomité heeft daar na de voorzitter, Ds. E. van Meer, 't eerst het woord gevoerd. Wij allen, aldus Spr., hebben zoo vaak naar u geluisterd, laat ons nu ook eens iets zeggen. Spr. vertelt daar na hoe hij op zeer critischen leeftijd dooi een eenvoudig boekje van den jubilaris, zijn eerste nog wel, volkomen werd gepakt. En later op z'n dorpsgemeente heeft Spr. zijn kleiae parochiaantjes vele malen een ge noegen met die boekjes van Van de Hulst kunnen doen. Maar ook namens de volwassen wil Spr. ilank overbrengen. Menigeen heeft een gees telijken zegen uit het werk van v. d. Hulst imtvangen. Spr. brengt de waardeering van duizenden vaders en moeders, die dankbaar zijn voor het vele goede, dat de schrijver in hart en leven van het kind heeft gedaan, tot uiting. Daarna overhandigt Spr. een ge schenk onder couvert, waaraan behalve zeer vele kinderen uit het heele land, ook vele volwassenen heben bijgedragen. Ook tot mevrouw v. d. Hulst richt Ds. v. Meer woorden van gelukwenschen en dank voor de wijze, waarop zij steeds haar man met raad en daad bij zijn werk heeft bij gestaan, hetgeen haar te gemakkelijker viel doordat zij uit ervaring het kinderleven zoo goed kent. Een van de schoolkinderen heeft daarop mevr. v. d. Hulst een bouquet orchideeën aangeboden, waarop een Iwaalftal jongens en meisjes twaalf doozen overhandigden, waarin lij m met de namen van schooi en Zondagschoolkinderen uit 600 plaatsen mit den lande.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5