MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUIT EN LANl] HERDENKING WAPEN STILSTAND Rechtsche betooging te Parijs voor Doumergue Toen gisteren bij de herdenking van den wapenstilstand te Parijs het gebruikelijke minuut stilte voorbij was, steeg op de vol gepakte Champs Elysees opeens de kreet „Vive Doumergue" op, die weldra door dui zenden werd overgenomen. Ook het voorbijtrekkend leger werd toe gejuicht, maar daarna kreeg het „leve Dou mergue" opnieuw sterk de overhand. Des middags begaven zich duizenden le den van de oudstrijdersvereeniging „Croix de Feu" naar Doumergue's woning, waar zij den afgetreden minister-president toe juichten. Doumergue ontving de deputaties onder leiding van kolonel de la Roque en van oud-minister Denain. Voor het hotel waar Herrlot woont, Hotel de Paris", aan de Boulevard de la Made leine, had een manifestatie plaats, waarbij een orkaan van gefluit opsteeg en kreten werden gehoord als „Gooi Harriot er uit!" en „Weg met de verraders". Inmiddels hebben de meeste partijen in 'de Kamer de verklaring afgelegd, dat zij het nieuwe Kabinet-Flandin steunen. Vre- wacht wordt, dat de socialisten zich er zelfs van zullen onthouden een stem tegen de regeering uit te brengen. Uit deze mededee- lingen blijkt alweer hoe opvallend de mee ning van ec-n groot deel van het publiek met die \'an het parlement verschilt. Waar zal dit op den duur toe leiden? Fransch-Belgische fakkel-estafette Zondag heeft wederom de symbolische Fransch-Belgische fakkel-estafette plaats ge vonden ter herdenking van den wapenstil stand. Gistermorgen vroeg ontving 'n ploeg Belgische frontstrijders van president Le brun een fakkel, die was ontstoken aan het eeuwige vuur op het graf van den Fran- schen Onbekenden Soldaat. Per auto werd deze fakkel naar Brussel gebracht. Tegelij kertijd vertrokken uit Brussel eenige Fran- sche oud-frontstrijders met een brandende fakkel, ontstoken door Koning Leopold aan het vuur op het graf van den Belgischen Onbekenden Soldaat. Beide auto's ontmoet ten elkaar te Valenciennes. In Engeland en Ierland Gistermorgen 11 uur is bij de cenotaaf in Whitehall te Londen op de gebruikelijke wijze en onder groote belangstelling de ver jaardag van den wapenstilstand herdacht in tegenwoordigheid van het Engelsche Ko ningspaar, den Prins van Wales, den Her tog en de Hertogin van York. alle leden van het Kabinet, het corps diplomatique en delegaties van de weermacht. Te 11 uur precies begon in heel Engeland en Ierland de stilte van 2 minuten. Te Col lege Green in Ierland kwam het daarbij tot incidenten, toen eenige jongelui de En gelsche vlaggen verbrandden en voorbijgan gers de traditioneele klaprozen van de borst wilden rukken. Te Berlijn Uit Berlijn: Onder groote belangstelling Ts Zondagmorgen in het kader van de her denkingsplechtigheid van gister in de Lust- garten een veldgodsdienstoefening gehou den. Bij het gedenkteeken voor de gesneu velden werd een krans neergelegd. Onder de eeregasten bevonden zich o.a. de gene- raal-veldmaarschalk Von Mackensen en de chef van de legerleiding luitenant-generaal Freiherr von Fritsch. De dienst werd gehou den door veldbisschop Dohrmann, dit tot tekst gekozen had: „Wie zijn leven behou den wil, die zal het verliezen, maar wie zijn leven verliest om Mijnentwil, dien zal het behouden blijven. HET SAARPLEBiSCIET De commissie voor de technische kwesties Uit Rome: Over dc zitting van de com missie van drie wordt het volgende officiee- le communique uitgegeven: „De commissie van drie voor het Saar- plebisciet is heden voortgegaan met het onderzoek der juridische kwesties, waarme de zij was belast. De voorzitter, baron Aloi- deelde mede, dat de belanghebbende re geeringen na desbetreffende stappen zich bereid hadden verklaard Fransche en Duit sche deskundigen te zenden, om onder aus piciën van de commissie van drie de tech nische kwesties te bespreken, die de com missie heeft voorgelegd aan de financieole Volkenbondscommissie. Te dien einde zal een sub-commissie van de financieele Volkenbondscommissie in den loop van de volgende week te Rome bijeen komen" Een verzoek namens Hitier Uit Berlijn: Van officieele zijdo is bericht ontvangen uit Neustadt, dat de commissaris van I-Iitler voor het Saargebied, Bürckel, verzocht heeft de Fransche troepen, die bij het Saar gebied „gereed staan" terug te trek ken en de emigranten, in hoofdzaak socialisten en andere uit Duitschland verbannen personen, welke door de Fransche mijndirectie worden ge steund, te verbannen. Beweerd wordt, dat de laatsten verantwoordelijk zijn voor de wanorde. De Kerkvervolging in Mexico Uit Mexico: Het parlement van den staat Morales heeft een nieuwe cultuurwet aan genomen, waardoor het aantal priesters in verhouding tot de bevolking wordt vastge steld op 1 op 20.000. Oorspronkelijk was de yerhouding 1 op 75.000 voorgesteld. Het parlement van den staat Oaxaca heeft de wet van het Bondscongres over de invoering van het socialistische onderwijl aangenomen. Barbaarsche wetten en wetsvoorstellen r De Spaansche bladen publiceeren een be richt uit Mexico-stad, volgens hetwelk de Mexicaansche kamer van afgevaardigden een wetsontwerp heeft goedgekeurd, waarbij den boeren toestemming wordt verleend om zich te wapenen, teneinde de geestelijkenen allen, die den geestelijken gezind zijn, beter te kunnen bestrijden. Na de aanneming van het wetsvoorstel, 'dat werd ingediend door de revolutionaire vakvereeniging van den staat Michocan, heeft de kamer een commissie benoemd, welke omtrent deze aangelegenheid moet onderhandelen met president Rodriguez den nieuwgekozen,, nog niet in functie treden president Cardenas. Zonder discussie werd verder een ander voorstel, waarin de doodstraf geëischt wordt tegen alle pastoors, „wijl zij moeten be schouwd worden als landverraders", naar een speciale commissie verwezen. Het laat ste voorstel is onderteekend door de onder wijzers van de bondsschool van Matamoros in den staat Tamaulipas. Rouwmoedige rebellen De twee terechtstellingen ln Spanje. De twee in Spanje ter dood veroordeelde rebellen José Guerra Pardo en José Naredo Corrales, zijn voor het vuurpeleton gebracht nadat zij beide eerst tegenover de hun toe gevoegde paters ernstig berouw over hun slecht leven hadden getoond en daarna de communie hadden gebruikt Beide hebben ook een kerkelijke begrafenis gekregen. TAIFOENRAMP AAN DE GELE ZEE Nog 1300 visschers vermist Hef Telegraafagentschap Sjimboen Rengo deelt mede, dat bij de havenautoriteiten op Korea nog eenige berichten zijn ontvangen betreffende het aantal slachtoffers, dat bij den jongsten taifoen om het leven is geko men. Men komt tot een aantal van 1300 ver miste visschers. Verscheidene schepen heb ben tal van visschers. 250 300, die in ge vaar verkeerden, opgepikt. Volgens een of ficieele mededeeling zijn ongeveer 30 vis schers naar de havenplaats Tsjemoelpo overgebracht. DE VLOOTBESPREKINGEN De Britsche voorstellen aan Japan Uit Tokio: Tussohen vertegenwoordigers van h Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken en het ministerie van Marine den momenteel besprekingen gehouden het Engelsche voorstel, dat inhoudt het toekennen van vlootgelijkheid aan Ja pan op bepaalde voorwaarden. Er is nog geen beslissing genomen, doch in officieele Japansche kringen gaan stemmen op, die ran meening zijn, dat het niet verstandig ran Japan zou zijn, de Britsche voorstellen te verwerpen, alhoewel zij zeer vaag zijn en toelichting eischen alvorens Japan tot eeni ge actie kan overgaan Uit Londen: Zaterdag verluidde dat het thans mogelijk is, dat Frankrijk en Italië zullen gaan deelnemen aan de voorberei dende vlootbesprekingen tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en Japan. Dit zou ge schieden in verband met de laatste Engel sche voorstellen aan Japan met betrekking tot de vlootverhoudingen. Mocht dit het geval zijn, dan zou, naar verluidt, Frankrijk een verhoudingsgetal eischen, grooter dan het bij het Verdrag van Washington toegestane verhoudingsge tal van 1.75. Italië zou dan zijn eisch naar pariteit mot Frankrijk hernieuwen. Nieuw financieel schandaal iri Frankrijk Schade: 120 millioen franken. Uit Parijs: Een nieuw groot financieel schandaal, waarbij voor den staat een scha depost in het spel schijnt te zijn ten bedra ge van 120 millioen franken, wordt op het oogenblik te Rouaan onderzocht. De geheele Parijsche pers schrijft echter reeds ovt zaak. Het gaat om omvangrijke bedriegerijen van een onderneming voor openbare wer ken, die uit steengroeven bij Rouaan het materiaal levert voor havenwerken en an dere werkzaamheden aan de Seine. Deze onderneming heeft het viervoudige m haar werkelijke leveringen opgegeven 1 ook betaald gekregen, hetgeen alleen door omkooping zou zijn tot stand gebracht Nieuwe revolutionaire beweging op Cuba In de Cubaansche provincie Santia go is een revolutionaire beweging uit gebroken. Verscheidene strategische punten zijn door bewapende .opstande lingen bezet De regeering is vastbesloten, den opstand met de meest strenge middelen te onder drukken. De oorzaak van het oproer schijnt gezocht te moeten worden in de ontevre denheid der plattelandsbevolking, die door de plaatselijke autoriteiten gedwongen wordt land, dat, naar de boeren beweren, aan hun voorvaders is gegeven en dat zij reeds sedert eeuwen in familiebezit hebben, af te staan aan eenige buitenlandsche maat schappijen. Ondanks het verzet van den minister van hinnenlandsche zaken zouden de opstandi ge boeren door troepen gedwongen worden, hun landerijen af te staan. De arbeiders in de geheele provincie zijn tot steun aa boeren in sympathiestaking gegaan. MEVR. MATHILDE LUDENDORFF. De strijdster tegen het Christendom De echtgenoote van den uit den wereld- krijg bekenden chef van den Duitschen ge- neralen staf, Erich Ludendorff. sinds den oorlog vermaard als strijdster (met haar man) tegen het Christendom, zag in 1932 haar boek „De verlossing van Jezus Chris tus" op grond der verordening van rijks president Von Hindenbui^ tot bescherming van de Christelijke religiegemeenschappen, in beslag genomen. Mevr. Mathilde Luden dorff heeft daarop :en eisch tot schadeloos stelling tegen den betreffenden politiepresi- dent ingediend. Men meldt ons, dat thans deze eisch door de rechtbank geheel is af gewezen en mevr. Ludendorff in het onge lijk werd gesteld. Japansch stoomschip gezonken Met 53 man. Uit Tokio: Volgens een radiomededeeling van de havenautoriteiten van Gensan op Korea is het stoomschip „Nako Maroe", dat op weg was naar Tsjemoelpo, met 53 man aan boord, in den storm vergaan. WEER ONRUST IN OOSTENRIJK Sociaal-democratische propaganda Botsingen GEMENGD NIEUWS Ter gelegenheid van den „Stlchtragsd&g der Re publiek", welke overigens niet mocht worden get vierd, hebben in den loop van gisteravond sociaal democraten opnieuw getracht pamfletten te ver breiden. Tal van propagandisten zijn gearresteerd. Bi| Ferohtelsdorf (in de buurt van Weenen) hebben 2000 sociaal-democraten een illegale bijeen komst gehouden. Gendarmerie, die de menigte moest uiteendrijven, kco daarin niet slagen. Slechts twee personen kon- ken worden gearresteerd. Te Hernale zouden botsingen hebben plaats ge- vonden tusschen communisten en gendarmen, waarbij ook geschoten zou zijn. Nader wordt gemeld: In talrijke buurten is het gisteravond tot botsin gen gekomen tusschen socialisten en politie. Kleine groepjes sociaal-democraten en communisten ver spreidden op verschillende punten der stad vlug schriften. zelfs in het centrum, voor het heldenge- denkteeken. De vlugschriften voerden de leuze- .Wij komen terug, ter eere der dooden van 12 Februari". Politie, deels op auto's, greep in, arresteerde de ?rspreiders der strooibiljetten en verspreidde de samengestroomde menigten. Op drie plaatsen slaagden de socialisten er in -ruimen tijd weerstand te bieden en wel in het ijftiende district, in het Prater en in Floridsdorf. ..lier slaagden eerst sterke afdeehngen politie er in de zuiveringsactie tegen de socialisten, die uit de rijen der voorbijgangers steeds weer versterking kregen, met succes ten uitvoer te leggen. Aangezien mtn voor gister en vandaag me oog op den opgeheven herdenkingsdag der stich ting der republiek wederom samenscholingen vrees de. is de politie versterkt. De politie zelf is gereed Verbitterde strijd in China Tusschen rege®ringstrocpen en communisten Een Japansch nieuwsbureau deelt mede, dat in de Chineesche provinciën Setsjoeao en Kangtoeng verbitterd wordt gevochten tusschen Chineesche regeeringstroepen en communistische strijdkrachten. In Kwang- toeng zouden de regeeringstroepen de neder laag hebben geleden. Twee steden zouden door de communisten, die ongeveer 100.000 man sterk zijn, bezet zijn. Van regeerings- zijde zouden alle beschikbare troepen in het vuur zijn gebracht. Het blad „Mijako" meldt, dat bi] de be zetting van de stad Sjoen-I aan belde zijden zware verliezen zijn geleden. Het aantal dooden en gewonden wordt op 1000 geschat. RUSLAND EN NEDERLAND. In onderscheidene Duitsche bladen wordt met nadruk de aandacht gevestigd op het feit, dat de Nederlandsche stem tegen Rus- lands toelating tot den Volkenbond gevolgd is door de sluiting van de Nederlandsche kerk te St. Petersburg. De politieke tegen stem is dus op de kerk gewroken en wordt in Rusland derhalve verstaan als een stem pro het Christendom. Men merkt op, dat daarmee inderdaad aan de Nederlandsche stem recht wordt gedaan; ze moet als een stem pro het Christendom worden opgevat. ENGELSCH STOOMSCHIP IN NOOD. Het radiostation te Wladiwostok en het station te Nikolajewsk aan de Amoer heb ben S.O.S.-signalen opgevangen van een En- gelsch stoomschip, dai op weg is van Ja pan naar Wladiwostok en tengevolge van het breken van de beide schroeven in nood verkeert. Het schip heeft een bemanning van 68 koppen aan boord. Verschillende schepen zijn ter assistentie uitgevaren. OM DE VOLKSZIEL (Van onzen Duitschen correspondent) „In een tijdperk van nationaal heldendom en persoonlijken moed geraakt de Christe lijke leer de- ootmoedigheid veelal in 't ge drang," aldus typeerde een der meest voor aanstaande mannen in den kerkelijken strijd, met wien ik de gebeurtenissen der laatste weken besprak, kort en duidelijk den toestand, dien wij op het oogenblik m Duitschland beleven. t „Wij verwerpen de leer, dat de staat ae totale orde omvat, dus ook de kerkelijke taak kan vervullen. Meerdere malen hebben wii duidelijk laten merken, dat we van dit totaliteitsbegrip niets willen weten. Om de zelfde reden hel ben we den door Müller voorgeslagen diensteed van de hand ge wezen." Ik stelde de vraag: „Zijn het niet twee werelden, die hier tegenover elkaar zijn ko men te stfua: die van de door Alfred Ro senberg gepropageerde „Mvthos des 20.Jahr- hunderts" *n het door Christus verkondigde Evangelie der wedergeboorte?" Mijn zegsman gaf toe, dat met deze vraag de kern der zaak wordt geraakt. De Noord- sche beweging die in bepaalde nationaal- socialistische kringen mode geworden is klemt zich vast aan de leer van ras en bloed en het ligt in den aard der zaak, dat juist jonge n.cnschen zich tot zulk een nieuwe leer aangetrokken voelen. „Wij heb ben dit gevaar bijtiids ingezien en kunnen derhalve met de „Duitsche Christenen" niet tot een ergelijk komen, zoolang dezen hun nationaal-socialistische overtuiging op den voorgrond plaatsen." Omtrent de gebeurtenissen der laatste da gen werd mij het volgende verteld: „Hitier was oorspronkelijk voornemens Müller als rijksbisschop te bevestigen en wilde bij die gelegenheid een redevoering houden over het gevaar van den kerkelijken 6trijd voor de nationale eenheid. Het gerucht deed in onze kringen de ronde, dat Koch, Niemöller Jacobi gearresteerd zouden worden en waren wij allen op het ergste voorbereid Pas op het laatste nippertje nam alles een andere wending. Men veronderstelt, dat het advies van den rijksminister van justitie. Gürtner, die van huis uit R.K. is, va vloed is geweest op de plannen van kanselier. Hij heeft er waarschijnlijk op ge wezen, dat kerkelijke processen een belasting zouden beteekenen voor den staat en voorts, dat predikanten, die vasthouden aan de leer. het recht van spreken moeten behouden." Hieraan moet worden toegevoegd, dat mt ook in toonaangevende rijksweerkringen weinig over heeft voor een kerkelijken strijd en het is niet uitgesloten, dat deze opvat ting van invloed is geweest op de plotse ling gewijzigde houding van den leider. Tenslotte besprak ik met mijn zegsman nog de mogelijkheid, dat de kerk niet meer financieel door den staat ondersteund zal worden: „Als de staat ons geen geld meer toekent, dan is de kerk geheel op zichzelf aangewezen. De striid om gewetensvrijheid neemt dan een nieuwe wending aan. Men zal dan kunnen zien. dat de strijd voor enkel en uitsluitend gaat om de ziel het volk, om het behoud eener christelijk opgevoede jeugd. Vele jonge theologen h<»h- hen dat bijtijds ingezien: zij willen van de Duitsche Christenen niets meer weten en EEN GESLEPEN OPLICHTER ONTMASKERD Kloosterlingen bedrogen Te Oss (N.Br.) was de 17-jarige v. d. A. uit Heesch werkzaam bij een groote handels onderneming, waar hij naast zijn kantoor werkzaamheden, ook het beheer der post- zegelkas was toevertrouwd. Door zijn voor komendheid en ijver had hij het vertrouwen van zijn chefs spoedig weten te winnen, waarvan hij misbruik maakte, door zich regelmatig postzegels toe te eigenen, tot e®n totaal bedrag van 900 ii 1000, welk be drag hij echter niet kon verzilveren, daar de ambtenaren van de postkantoren dit wei gerden. Daar hij colporteur van het kerke lijk tijdschrift „De Bode" was, stond hij in relatie met kloosterbroeders te Heesch. Hij wist daardoor briefpapier met het gedrukte briefhoofd van liet klooster te bemachtigen. Hij schreef op de schrijfmachine een brief en voorzag deze van een valsche handteeke- ning van broeder Henricus, uit genoemd klooster. In dit schrijven richtte de broeder een vriendelijk verzoek aan liet postkantoor, om deze keer de postzegels te willen verzil- eren, daar men de zegels bij een collecte oor een liefdadig doel had ontvangen. Bij een waarnemend postambtenaar gelukte de truc. v. d. A. ging hierna een vriend, voor wien hij weieens kantoorbenoodigdheden ver kocht, bedriegen. 1-Iij gaf zijn vriend voor een mooie order te hebben geboekt Hij maakte nl. zijn vriend wijs, dat hij klooster te Heesch een schrijfbureau, cy clostyle, schrijfmachine en vei-dere kantoor benoodigdheden zou hebben verkocht, bene vens voor een flink bedrag aan foto-artike len. De transactie werd op briefpapier met gedrukt briefhoofd door de broeders beves tigd. zoodat de verkooper geen argwaan kreeg. Van der A. nam de verzending dezer arti kelen zelf ter band en zorgde er voor dat brieven van zijn vriend niet het klooster bereikten evenmin als de artikelen. Op deze wijze heeft hij ten nadeele van zijn collega nog meerdere knoeierijen gepleegd, welke totaal een bedrag van circa 1200 beloo- pen. Vervolgens koos hij als slachtoffer van zijn oplichterijen een rijwielhandelaar te Heesch. Van der A. vervoegde zich daar met brief van een tweetal broeders uit het bewuste klooster, waarin den rijwielhande laar twee dure fietsen werden besteld, die door v. d. A. zouden worden afgehaald. Ook deze brief was door den jeugdigen oplichter •alsche handteekeningen voorzien. De winkelier gaf de fietsen onmiddellijk mede v. d. A. nam ze maar al te graag in ont- ïgst. De jonge man. die in zijn woonplaats een gunstige reputatie geniet, had het volle ertromven weten te winnen van de broeders De abonnementsgelden van „De Bode" droeg hij wel af en toe af, doch het leeuwen aandeel vei'huisde naar zijn eigen zakken. Hij raadde de broeders aan een bankreke ning te openen en trachtte hen wijs te ma ken, dat zij dan tien procent rente van hun geld zouden ontvangen. De broeders gingen hierop niet in. Voor alle zekerheid had hij den hulppostkantoorhouder in zijn woon plaats opdracht geseven, dat alle corresjxxn- dentie gericht aan de administratie van „De Bode" aan zijn particulier adres bezorgd moest worden Hieraan voldeed deze, zoodat de broeders geen argwaan kregen en v. d. A. een 200 in de wacht sleepte. Een waarnemend ambtenaar kreeg de brief van het klooster in handen waarop een spe cificatie van de ingewisselde postzegels was oocresteld. Bij controle bleek dat de optelling, welke door v. d. A. was verricht foutief was Hij had een bedrag van circa vijf en twinti sulden meer ontvangen, dan hij aan post- gels had ingeleverd. Ook de goedwillende ambtenaar bleek dus beetgenomen te zijn. De bewuste waarnemend ambtenaar stelde zich persoonlijk in verbinding met het ki xster ter Heesch waarna de geheele af faire aan het licht kwam. Ook op het kan toor, waar v. d. A. werkzaam was werd de postzegeldiefstal ontdekt Toen de jeugdige oplichter ter verantwoording werd geroepen, bekende hij de verduisteringen waarvan hij de ODbrengst verbraste met „vrienden". Ook de andere opHchteriien kwamen nu A. bleek namen van broeders te hebben op gegeven. die niet eens bleken te bestaan. Bovendien ontving de overste van het kloos ter een brief van een tuiste, die werkzaam is bij dezelfde firma, waar v. d. A. in dienst betrekking was. Het meisje dankte den ovenste voor het fraaie toestel, dat de over ste haar ir ruil voor eenig typewerk, dat oor „De Bode" in opdracht van v. d. A. had verricht, ten geschenke had sekregen. De sluwe oplichter had dus ten name van den overste een gestolen fototoestel aan een derde ten geschenke gegeven. Autobus met werklieden omver geworpen Eenige personen gewond Hedenmorgen omstreeks half 9 is op den Louwendijk onder Meerkerk een autobus van den ondernemer Westerhout uit Wer kendam, welke een twintigtal werklieden van Werkendam naar Gouda vervoerde, bij het passeeren van een auto aangei'eden en omver geworpen. Van de inzittenden werden enkele personen door glasscherven licht ge wond, terwijl de overigen ongedeerd blev De autobus werd ernstig beschadigd. De auto, waami9© de aanrijding plaats had, is doorgegaan. Het ongeluk is gebeurd, doordat de chauf feur van de bus bij het passoeren to ver omhaalde. Doodelijke auto-ongelukken Te Heemskerk Is het 6-jarig zoontje van J. door een auto overreden en gedood. Den chauffeur treft geen schuld, daar het kind plotseling den weg was overgestoken. Zondagavond omstreeks 10 uur heeft op den nieuwen rijksweg DelftOverschie een keersongeval met doodel ijken afloop plaats ge had. Een personenauto bestuurd door den heer J„ uit Den Haag, reed in volle vaart tegen een melktankwagen op waarvan een band ge sprongen was en die onverlicht langs den weg stond. De bestuurder poogde nog uit te wij ken, doch hij kon niet meer verhinderen dat de auto met de achterzijde tegen de tankwagen aanbotste. Een der inzittenden, de heer G., uit Rotterdam, werd zwaar gewond en in ei*nsti- gen toestand naar het Gasthuis te Delft gebracht, waar hij is overleden. De bestuurder en de overige inzittenden, twee dames, liepen lichte verwondingen op. De beide wagens den zwaar beschadigd en werden later wegge sleept. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Te Heerlen (L.) reed voor een gemeente lijke autobus een joligen op een rijwiel waar aan van achteren een koffer was losgeraakt. De jongen maakte zulke bewegingen, dat de chauffeur ope»ns zijn richting moest verande ren en van den weg week. De autobus kan telde, met het gevolg dat de jongen met zijn rijwiel er onder kwam. Hy werd deerlijk ver minkt en er dood onder vandaan gehaald. Hij bleek te zyn de 14-jarige M., uit Schaesberg. De chauffeur en de eenige passagier kwamen met den schrik vry. Zaterdagmorgen te half negen reden drie wielrijders naast elkaar aan het Hoendiep onder Hoogktrk. Zy geraakten op een ven moment met de wielen in elkaar en kwa- allen te vallen. Een juist passeerende greep den 20-jarigen H. D. Jonkman, wonende te Hoogkerk die op slag gedood werd hebben zich tol de belijdenissvnode gewend. Rosenberg con sorte mogen al denken: wij hebben de Du.tsche jeugd! Zij kunnen zic.h deerlijk -ergiseen, want op den duur zal het Duitsche volk ziin christelijke overtuiging niet verloochenen!" Weerbericht Personentrein contra goederentrein Conducteur gewond; materleele schade Zaterdagavond heeft in de nabij heid van Venlo een botsing plaats gehad tusschen een perse n een goederentrein, waarbij de con ducteur van laatstgenoemden trein werd gewond. Bij Lothem, een emplacement dicht bij Venlo, ie de personentrein, welke om 6.40 uit Nijmegen was voltrokken, door een verkeerden wisselstand met een etilstaan- den goederentrein in botsing gekomen. Door dat de machinist van den trein uit Nijme gen uit alle macht remde, kon erger worden voorkomen. De conducteur van den goede rentrein liep bij de botsing eenige verwon dingen op; de passagiers bekwamen weinig of geen noemenswaardig letsel. Eenige ■agons werden uit de rails geworpen, zoo dat het verkeer over een zijlijn moest wor den omgelegd. De passagiers van den personentrein wer den direct in de gelegenheid gesteld de reis voort te zetten, aangezien de sneltrein uit Nijmegen bij genoemd emplacement tot stil stand kwam om de passagiers op te nemen. De materieele schade is niet groot. LEVEND VERBRAND Te Someren kreeg de 2-jarige R., in onbewaakt oogenblik een pan kokende soep over het lichaam. De kleine liep daarby zulke hevige brandwonden op, dat het aan de ge- olgen bezweek. GEHEIME DISTILLEERDERIJEN ONTDEKT Door ambtenaren van de belastingen is eer inval gedaan in het perceel Ledeboerstraat 11 te Enschedé, bewoond door zekeren E„ waai een geheime distilleerderij van betrekkelijk primitieve opzet werd ontdekt en in beslag ge nomen, benevens een aantal flesschen met gistingsvloeistof. Een huiszoeking by K's buurman, zekeren A., leverde tot resultaat dat ook daar een distilleertoestel bleek a wezig te zyn. Ten huize van zekeren E., te Glanerbrug, werden verschillende onderdeelen van een distilleertoestel aangetroffen. CAFE IN VLAMMEN Vrouw met moeite gered Zaterdagmiddag is brand uitgebroken het café van den heer Doezer aan de Nieuwe Haven te Gorinchera. Vanuit de keuken waar de brand is begon nen grepen de vlammen snel om zich heen. Het geheel van hout opgetrokken gebouw ging in vlammen op. Slechs enkele meubelen werden gered. De vrouw des huizes trachtte vog het kistje met geld in veiligheid te bren gen. Zij* snelde naar boven, doch den terugweg werd haar door de vlammen afgesneden. Door raam moest zij in de dakgoot vluchten, waaruit zy door de brandweer werd bevrijd. De brandweer bestreed het vuur met e< motorspuit, de belendende perceelen konden behouden blijven. Het geldkistje is later teruggevonden, de waardepapieren waren slechts licht bescha digd. De inboedel is laag verzekerd. De oor- xak van den brand is onbekend. DE FABRIEKSBRAND TE TILBURG Uit het nader onderzoek naar de schade gevolg van den fabrieksbrand in de Sigaren fabrieken van de N.V. G. en S. Majoie te Til burg, is gebleken, dat de niet verbrande zeer groote hoeveelheid sigaren en tabak danig het water heeft geleden, zoodat dit alles eaechikt werd geacht voor het gebruik. Daar door is de schade tot ongeveer f 150.000 ge stegen. Kerknieuws ZIT! EN HIJ ZAT In „Kerkopbouw" vertelt (Ds) J. H. W(agenaar) een herinnering uit het leven van Hendrik de Cock: „Mijn vader heeft mij eens verteld, hoe hij met mijn grootvader hij was toen een jongen van 12 jaar naar een godsdienstige samenkomst in het achter de veenplassen wecschuilend Tjalle bert was gegaan, waar dominé de Cock zou spreken. De verboden godsdienstoefening was in Leeuwarden bekend geworden en rniddep onder den dienst verscheen de ko lonel met zijn dragonders. De kolonel riep: in naam des Konings bevee'; ik u te zwij gen! Ds de Cock antwoordde: in naam van den Koning der Koningen gebied ik u te gaan zitten- De kolonel deed wat hem ge boden werd en Ds de Cock preekte door. Doch toen hij Amen had gezegd en wilde bidden, riep de kolonel: 't Is uit, zwijg. En toen Ds de Cock toch me>t bidden begon, trok de kolonel zijn sabel en werd de ver gadering met de blanke sabel uiteengejaagd Wij moesten toen een heenkomen zoeken zei mijn vader dwars door 't water, om aan de dragonders to ontkomen en heb ben twee volle uren door de „Petten" ge- loopen. Tot aan den middel toe in 't water, totdat w'j hij Gorredijk weer vasten voet onder ons hadden". „HORIZON" Van hef destijds aangekondigde Geref. apologetisch maandschrift „Horizon" ont vangen wij thans het eerste nummer. De redactie is in handen van Ds A. de Bondt, mr P. G. Bouman, Dr G. Briilenburg Wurth, Dr K. Dijk Ds T. J. Hagen, Dr A. Hiitter en Dr J. Reitsma. Verder een staf van mede werkers, onder wie wij do hoogleeraren Aalders, Groshen'de, Noordtzij, Ridderbos, Sizoo, Vollenhoven en Waterink aantreffen. Met wat men zou kunnen noemen Evan gehsatie onder intellectueelen is de bedoe ling van deze uitgave wel niet volledig, maar wel in hoofdzaak omschroxen. Zij gaat dan ook uit van het Verbond van Evangel. Comm. der Geref. Kerken, dat echter voor deze periodiek een afzonderlijke stichting „Horizon" ir het leven heeft geroepen aan Hoogste stand te Haparanda Laagste stand te Vestmanör 738.9. Stand vanmorgen halftwaalf 749.1. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige later wellicht toene mende Z.W. tot Z. wind, nevelig of half tot zwaar bewolkt, later toenemende bewolking, aanvankelijk weinig of geen regen, later toenemende kans op regen, weinig verande ring in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied van lage luchtdruk, dat Zater- ig met een diep minimum van onder 740 mM. over Engeland lag, verplaatst zich ge leidelijk naar het vasteland en breidt zich ook over Centraal-Europa uit. Terwijl het hoofdminimum naar het Z.O. trok en gelei delijk opvulde, vormden zich nieuwe kernen over de Noordzee en over de Oost-Alpen. In N.-Scandinavië verdwenen alle depressies en I kwam een gebied van hooge luchtdruk tot i ontwikkeling. Hoewel de luchtdruk bij de Azoren steeg, werd het gebied van hooge luchtdruk van de oceaan zelfs naar het Z. gedrongen do_.r een diepe depressie ten Z.W. an IJsland. In de buurt van de depressie kern d.w.z. in Frankrijk en in Oostenrijk, iel veel regen. Behalve in Oost-Europa is de atmosfeer overal zeer koud. De Alpen stations melden zeer lage temperaturen (Zugspitze 10 gr. C., Jungfraujoch 14 gr. C.). Over een groot deel van het vasteland en ook in Engeland heerscht mist. Het is te achten, dat de depressies uit Centraal- Europa naar het N. of N.W. zullen trekken dat het oude depressiegebied versterking zal ontvangen door de ulohtdruk in het W., zoodat het weer onbetrouwbaar zal blijven, met later weer toenemende winden uit Z. tot Z.W. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 10 Nov. 3 uur nam. Attentie- sein neer. TERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 9.0 C. WATERSTANDEN RIVIEREN len Vorig 1 65 1.37 128 1.34 1.88 1,63 0.78 0.78 143 1.53 0.72 O.fiO Freisnch K"hl Mnxan Diedeshelm Mannheim Mainz Bingen Lobith Nijmegen 1.79 120 2.54 2.60 1.23 1.06 0 35 0.13 1.56 1,31 9.70 9,62 7.40 7.^3 2.07 2.13 7.45 7.39 Vreeswijk lw 0.33 0,27 Westervoort 8.04 7,93 Deventer 1.98 1.91 Canb Fms Cohlens Trier Keulen Dnaseldorf Rtihrort Wesel Emmerik Kampen Ej sden Maastricht 0.13 0.22 0.49 0.53 0.78 0.71 -0.02 -0.07 46 18 41.10 40,90 Grevenblcht 28.20 28.06 Venlo 10.99 10.78 Grave fsluls) 4.26 4,49 ÉSt Andrics 0.47 0.81 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Han ineen Den Helder Mmuiden Hoek v. HolL Scheveningen 6.31 18.53 Kottei dam 8.08 20.53 0.05 22.43 0.55 13.35 11.25 23.20 7.04 19.29 18.33 Willemstad 7.52 20.21 Brouwersh. 6.11 18.37 Zierlkzee 6.32 19,07 Wemeldinge 7.01 19.34 Viisalngen 5.05 17 43 Terneuzen 5.41 18,13 Iiansweert 6.2 19,03 welker bestuur de redactie verantwoorde lijk is. Ds Hagen, het adres der redactie, opent de eerste aflevering met een inleidend woord, waarin hij schrijft, dat er behoefte is aan een periodiek, die „zeer zeker de ver maning niet uitsluit om den Heere Jezus te zoeken als 7aligmaker, maar die ook meer bijzonder de geheele Christelijke belijdenis aan anderen predikt, met toetsing van de bezwaren, die daartegen ingebracht worden" Hoe men dit doel wil bereiken, kan o.m. getoetst worden aan den inhoud, welke in dit eerste nummer artikelen bevat over ge bedsmoeilijkheden, over Christelijke ge meenschap over de evolutieleer als dogma, over den strijd op het ethische front, over zorg voor de geestelijke gezondheid en over negatieve en positieve eugenetiek. We noe men nog andere, op stapel staande onder worpen, om te doen zien, wat „Horizon" bieden wil; Is het Christendom verdedig baar? Het probleem van het Oude Testa ment. Het ontstaan van het leven. Do gees telijke worsteling van Aupustinus. Geeste lijke stroomingen in de moderne literatuur. De godachtenschnt der Kerk. Enz. Het tijdschrift, dat 243? bladz. druks per maand geeft, wordt uitgegeven door de N.V Judels en Brinkman. Choorstraat 47, Delft. UIT DE ANTIREV. PARTIJ A.-R. JONGERENACTIE APELDOORN Morgen houdt de A.R.J.A.-club Groen van Prinsterer haar maandelij'ksche vergadering in het gebouw Patrimonium Roggestraat, des avonds 8 uur. De heer M. A. Tiemens zal dien avond inleiden art. 6 van het A.-R. Program handelend over: „de Staatsvorm". AMSTERDAM JUBILEUM BIJ DE SPOORWEGEN. Op 19 November a.s. hoopt de heer J. van Velzen alhier, werkzaam ten kantore van da douane-agent N.S. te Amsterdam-Doklaan, de dag te herdenken, waarop hy voor 40 jaren iq de dienst der Ned. Spoorwegen trad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2