Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Ct. Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar No, Bureau: Breestrvat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 5323 MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 15e Jaargang Sfobertrntieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17 7« Elke regel meer 0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/x Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 CHRISTELIJKE MARINE-VER- EENIGING Bij het verschijnen van het eerste nummer (van het Christel ij k Marineblad, orgaan van de Christelijke Marinevcreeni- ging, past naar onze meening op deze plaats een woord van welkom. Waarom? zal men vragen. Omdat deze organisatie en haar veertiendaagsch orgaan |(een weekblad is strikt noodig), zóó klein en zwak» maar ook zoo noodzakelijk e onmisbaar zijn. Tengevolge van het ingrijpen van de Minister van Defensie, in verband met c droeve historie van de Zeven Provincie) werden alle militaire organisaties verplic! zich aan te passen aan de nieuwe voorschri ten der regeering. Dit gaf geen geringe moeilijkheden, doe 'deze waren met name bij het Christelijk georganiseerd personeel der landmacht veel spoediger overwonnen dan bij de Marine. Het heeft ook daar wel even gespannen, maar men verhaalde spoedig van een onge dachte oplossing. Bij de marine had het heel wat meer voeten in de aarde (om dit averechtscho beeld te gebruiken). Wil men het anders: hier sloeg de sloep der organisatie telkens yan boei en anker los. Toidat men eindelijk alweer zoo'n Unheimisch beeld yaste grond onder de voeten kreeg. Reeds was de vereeniging van Chr. Mari ne Personeel benéden de rang van officier (V. C. M. P.) gesticht, welke onder k r ij g s- tu'chtelijke verantwoordelijkheid van het Hoofdbestuur staat en de militaire be langen der leden heeft te behartigen; daar naast is nu opgericht de Chr. Marine Ver eeniging (C. M. V.), welke de geeste zedelijke verzorging van het Marine-perso neel ter hand zal nemen. Het eerste nummer van het orgaan ge waagt met groote dankbaarheid van de enthousiaste medewerking, welke het voor- loopig bestuur mocht ondervinden. Het schijnt of het Nederlandsche volk, dat heel lang zeer ver af stond van zijn „kinderen" bij leger en vloot ,deze steeds dichter nadert. Wat het leger betreft, werkte daaraan de propaganda van de B. V. L. ongetwijfeld in sterke mate mee; maar de marine bezit Zoo' apparaat niet en boette nog meer aan belangstelling in door dezelfde oorzakeff, welke indirect aan de populariteit van het leger ten goede kwamen. Gelukkig beschikt zij nu ook over zoo'n instrument; en dat is de C. M.V., welke 26 October onder veel belangstelling in Den Helder werd gesticht en nu reeds 160 leden en 140 begunstigers telt. Een mooi begin, gewis, doch slechts ei begin. Of meent gij, dat een zoo kleine groep, physiek en financieel, de verzorging der geestelijk-zedelijke belangen van het marine-personeel kan dragen? Het lijkt er niet op, en daarom zeiden we, 'dat we nadrukkelijk van deze oprichting melding maakten omdat de kracht der organisatie nog zoo klein is en dus ver sterking behoeft. Hopelijk zal 't daarom de aandacht trekken, dat deze vereeniging Zeer ouderwetsch begunstigers heeft Men behoeft niet in marine-blauw gekleed te gaan om deze mooie actie te steunen. Integendeel, zonder steun zedelijk en financieels komt er .van de arbeid der C. M. V. niets terecht. En toch, dat was ons tweede argument, het is zoo hard noodzakelijk. De marine is, nog veel meer dan het leger, een afgesloten gebied, doch waar de revolutionaire propaganda sedert jaren welig tierde en de roode agitatie sterke steun punten vond. De „Zeven Provinciën" hebben het geopenbaard. Toch behooren ook onze jonge mannen op het schip en in de sloep hun plaats in te nemen. Al rijst daarbij in het hart der ouders Vaak de klacht: in gevaren van Zeeën; in gevaren van slecht gezelschap; in gevaren van revolutionaire propaganda; in gevaren te water, maar ook te land Zouden wij dan de C M. V. niet steunen met ons gebed en onze gaven? BINNENLAND. Ontslag van Spoorweg ambtenaren? Met ingang van Januari a.s. Naar de „Tijd" uit goede bron verneemt, bestaat bij do Spoorwegen het voornemen om met Januari a.s. wederom over te gaart tot het op wachtgeld stellen van een aantal ambtenaren. Hiervoor zouden in aanmer king komen de ambtenaren afkomstig van de Staatsspoorwegen, die den 61-jarigen leeftijd bereikt hebben. Zooals bekend is, zijn deze ambtenaren eerst op 65-jarigen leeftijd pensioengerech tigd in tegenstelling met die, afkomstig "Van de voormalige H.IJ.S.M., die reeds op 60-jarigen leeftijd recht op pensioen hebben PEKEL. EN STEURHARING Met ingang van 11 November is de aan- Voer van pekel- en steurharing in Neder land geheel verboden. Ten aanzien van de Verwerking van haring tot pekel- en steur haring is thans bepaald, dat deze verwer king slechts is toegestaan voor door den Minister van Economische Zaken te bepa len tijdvakkeu, De Haagsche Hoofdcommissaris van Politie Zal 1 Jannari a.s. aftreden Naar wij vernemen is de hoofdcommissa ris v. politie te Den Haag de heer F v 't Sant die reeds geruimen tijd wegens ziekte zijn werkzaamheden niet kon verrichten, op zijn verzoek dezer, dagen medisch gekeurd. Het resultaat van dit onderzoek is weest, dat de medici den gezondheidstoe stand van den heer 't Sant niet meer van dien aard achten, dat hij den veel-omvat- tenden en zwaren arbeid van politie-chef in Den Haag weder op zich zou kunnen nemen In verband hiermede is de heer van 't Sant voornemens met ingang van 1 Januari a. ontslag uit den dienst te verzoeken ter zake van lichaamsgebreken. Hij zal zijn verzoek óm ontslag reeds een dezer dagen indienen, De heer van 't Sant is bij Kon. besluit van 16 September 1920 benoemd tot hoofdcom missaris van politie in de Residentie, waar hij in Novembe.r van dat jaar zijn functie aanvaardde, zoodat hij bij zijn aftreden ruim 14 jaar als hoofdcommissaris in dienst is ge weest Te voren was de heer van 't Sant Inspec teur van politie 3e klasse te Rotterdam, waar hij o.m. geruimen tijd bij de rivierpolitie werkzaam was. Zijn werk trok daar zoo de aandacht dat hij van inspecteur 3e klasse te Rotterdam, in 1916 benoemd werd tot hoofdcommissaris te Utrecht Daar bleef hij slechts. 4 jaar, want zooals gezegd, volgde in 1920 zijn benoeming naar Den Haag. De eerste prijs handicap-race Aan K.L.M.-vertegenwoordiger overhandigd Bij de K.L.M. is bericht binnen gekomen, dat Zaterdag te Melbourne door Prins Henry, hertog van Glou cester, persoonlijk aan den heer Bakker, vertegenwoordiger der Koninklijke Paketvaart Maatschappij en van de K.L.M., de eerste prijs van de Handicap-race in den vorm van een voorloopige erkenning is over handigd. Zal minister Colijn in Brussel spreken? Een reeks personen op politiek, artistiek en koloniaal gebied uit verschillende lan den worden thans uitgenoodigd om op do wereldtentoonstelling van 1935 te Brussel een spreekbeurt te vervullen. Naar het „Nieuws v. d. D." verneemt, heeft de Neder landsche minister-president dr. Colijn een dergelijke uitnoodiging aanvaard. De tekorten der Spoorwegen Critlek op de Dieseltrelnen Snelle reorganisatie is noodzaak (Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer inzake de begrooting van Water staat hebben vele leden het betreurd, dal wederom ongeveer de helft van het water staatsbudget besteed moet worden om de spoorwegtekorten te dekken. Aangekon digd is een bezuiniging van tien millioen gulden, doch van deze plannen blijkt niets, terwijl de tekorten van jaar tot jaar toe nemen. Men vertrouwde, dat de regeering alles in het werk zal stellen om door reor ganisatie van het spoorwegbedrijf deze te korten te doen verminderen. Voor wat het vrachtvervoer aangaat, zul len de spoorwegen zich moeten beperken tot het vervoer van groote zendingen. Het personen-veryoer zal uitsluitend tusschen de grootere stations moeten geschieden, zoo dat vele tusschenstations moeten worden opgeheven. De bezwaren, verbonden aan do opheffing dezer stations, zullen moeten worden ondenangen door autobusdiensten naar de centra. De opheffing van spoor lijnen beteekent ongetwijfeld kapitaalver nietiging, doch dc vernietiging van dit ka pitaal heeft re Is plaats gehad door de ver minderde beteekenis van het spoorwegnet. Met het oog op de jaarlijksche groote ver liezen achtte men een grondige en snelle reorganisatie van ons binnenlandsch ver voersysteem hoog noodig. Het gebeurde met de Diesel-electrischo tractie had bij vele leden den indruk geves tigd, dat dc directie van de Nederlandsche Spoorwegen hier niet voldoende omzichtig is te werk gegaan. Zij achtten het onver klaarbaar, dat, terwijl men bij de invoe ring der electrische tractie een jaar lang proef heeft gereden en op bescheiden schaal met de invoering is begonnen, een groot aantal Dieseltreinen ineens zijn be steld, terwijl de proefnemingen betrekkelijk kort hebben geduurd. Wederom werd door verschillende leden dc aandacht gevestigd op het groote aantal ongevallen bij onbewaakte overwegen. Dringend zouden zij den minister willen verzoeken, te bevorderen, dat maatregelen worden genomen om dit groote gevaar zooveel mogelijk te verminderen. Eindhovens honderdduizendste Zaterdag heeft op het gemeentehuis te Eindhoven omstreeks tien uur met eenige plechtigheid plaats gehad de aangifte vai geboorte van Eindhoven's honderdduizendste inwoner. De achte van geboorte is verleden door de burgemeester van Eindhoven, de heer A. V e r d k, terwijl als getuigen fungeerden de wethouders J. L. van Engeland en P. P. J. A. van der Putt. Het blijkt, dat de honderdduizendste inwo ner, Jan Antoon Dekkers geheeten, reeds Donderdagavond 8 November om 6 uur het levenslicht aanschouwde. Hij is het achtste kind van de heer Peter Johannes Dekkers en mevrouw Lysje Dekkers-van de Munt, wo nende aan de Gestel schestraat 123. Namens het gemeentebestuur van Eindhover is een couvert, inhoudende een spaarbank boekje, aangeboden. De uitbreiding van Eindhoven is wel heel snel in zijn werk gegaan. Omstreeks 1920 het nog een stadje van een vijf a zesduizend inwoners. Toen had de samenvoeging plaats met het vijftal omringende gemeenten, en kreeg de nieuwe gemeente een inwonertal van 45.000 zielen. In 1921 was dat geklommen tot 50.000 en de groei is sindsdien steeds snel tempo doorgegaan. Allereerst was natuurlijk te danken aan de Philipsfabrieken, die heel wat nieuwe bewoners aantrokken, doch ook de overige industrieën, en Eind hoven heeft er heel wat: textielnijverheid, hout en lucifersfabrieken, sigarenindustrie deden het hunne voor dezen snellen aanwas. Eindhovens burgemeester, de heer V dijk, ziet de toekomst van zijn gemeente dan ook niet donker in. Mocht er weer eens wat opleving komen, dan treedt Eindhoven waar schijnlijk heel spoedig in de rij der groote steden. Ook financieel staat men er nog behoorlijk voor. Er behoeven geen lasten te worden ver schoven naar de toekomst; de werkloozen kun nen nog uit de gewone inkomsten worden derhouden. En er wordt aan doorgaande stads uitbreiding gewerkt. Wanneer zal Brabants jonge induetvie-centrum zijn 12^."00ste feeste lijk onthaal bereiden? De heer P. Bergmeyer 6o jaar De heer P. Bergmeyer te Stadskanaal, bur gemeester van Onstwedde, viert heden zijn 60sten verjaardag. De heer Bergmeyer is ja renlang bij het Chr. onderwijs in Neder- landsch Indië werkzaam geweest en was lid van den Indischen Volksraad. Na enige jaren te Dor'—vt te hebben gewoond, werd hij burgemeester van Alm- kerk, daarna van Onstwedde. De heer Bergmeyer behoort tot de Anti- Rev. partij. .Verboden, maar beloond En nog wel door de Overheid Ongeloofwaardig! zegt ge, als ge deze opschriften leest. In de eerste en in dubbele graad; ongeloofwaardig met een exponent; ongeloofwaardig in 't algemeen, maar extra ongeloofwaardig nu de overheid er bij be trokken wordt. Een beetje kalmte, als het kan. Ik verkoop geen praatjes en ben geen commissionair in leugens. Ik lees in dikke, zware gewichtige boeken en put en puur daaruit de waarheid, welke ik u, al te haastige lezer, misschien met een beetje zout, gebakken, gebraden, geroosterd en gegarneerd, opdien. Oók bovenstaande waarheid. Samsom te Alfen bracht weer iets gewel digs op de markt. Een tweede, veelverbeter- de, immers bijgewerkte druk van „De Ge meentewet" door J. W. A. C. van Loenen. Een standaardwerk, een prachtboek; een verzameling van wijsheid en wetenschap over de gemeenten, haar overheid en inge zetenen, haar lasten en lusten, haar bestuur cn beheer. Gedegen en gecondenseerde wijs heid, 1400 breede pagina's vol. Al wat in deze boeken steekt, is nog niet in de hoofden van alle gemeente-ambtenaren gevaren; maar als gij de ongetemperde ernst aanschouwt, waarvan de ambtenaren, die regelmatig onderdompelen in deze en soortgelijke lectuur, blijk geven; zoudt gij dan ook maar één oogenblik durven ver onderstellen, dat zoo'n bock een gijntje verkoopt? Dus schreef ook ik volle, plechtige, ik zou zeggen bittere waarheid: de overheid be loont, wat zii verbiedt Lees met mij art. 23 en huiver als de Uiver boven Alburv. Ik citeer letterlijk: „Bloedverwantschap of zwagerschap in de eerste of tweede graad of huwelijk mag niet bestaan tusschen den burgemeester en de leden van den raad, noch tusschen de le den onderling". Duidelijk of niet? Die bloedverwantschap mag niet bestaan; dat huwelijk is verboden. Zeker: maar wat volgt dan in de tweede alinea? Dit: „Die, na zijn benoeming een verbo den huwelijk aangaat, behoeft vóór de afloop van zijn tijd van zitting, niet af te treden". Bent u nu geschrokken, zooals ik, of nog niet* U dacht zoo: wie een verboden huwelijk aangaat (bil r.niygamie gebeurt dat b.v.) mag zijn tijd uitzittenin de gevangenis: maar neen, hij mag op zijn raadszetel blij ven zitten :in eere en hoogheid. Misschien zal men zeggen: uw voorbeeld deugt niet; dót kan wel waar zijn. Maar ik blijf er bij, dat bet sluiten van een verboden hu welijk (het staat er uitdrukkelijk), be loond en niet gestraft wordt. Overigens is dit een heele troost voor den burgemeester van Chicago in elk geval als hij ongehuwd is want dan kan hij zijn positie sterken door te huwen met het vrouwelijke raadslid aldaar, van wie dezer dagen een Duitsch vrouwenblad vertelde, dat zij onlangs in een woordenwisseling met drie bandieten geraakte, die haar daar op aanvielen. De vrouw, die „Meisterin" in de Jiu-.Titsu-methode is, draaide den eenen man den rechterarm uit het lid, den twee den brak ze de pols en den derde gaf ze zoo'n trap in de maagstreek, dat. hij er bij neerviel. Zoo'n vrouw kan als een hulpe tegenover hem zijn. En dan zeggen ze nog, r'dus een femi niste, dat een vrouw geen burgemeester kan zijnZe kennen ons, vrouwen, niet! AUDIËNTIES Gemengd Nieuws. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is aan den voormaligen stadstimmertuin bij de Hooge Sluis een auto, doordat de motor bij het starten afsloeg in aehterwaartsche richting van den wal gereden. De wagen kwam gedeeltelijk op een Rijnaak terecht, gelukkig zonder dat er persoonlijke ongelukken gebeurden. De chauffeur sprong te water, doch wist zichzelf te redden. Assis tentie van de brandweer is niet ingeroepen, aangezien de eigenaar van den wagen keur gaf aan particuliere hulp. Zondagmiddag is een 25-jarige man, die op een race fiets zat op de Ceintuurbaan hoek Hemonystraat met volle vaart tegen een auto jgereden. De schok was zóó hevig, dat de fiet ser met zijn hoofd door de voorruit sloeg, waardoor hij een aantal zeer ernstige wonden opliep. De G.G.D. heeft hem in zeer zorgwek- kenden toestand naar het Tesselschade-zieken huie vervoerd. Te Groningen zijn twee dames, die op de fiets langs het Winschoterdiep tusschen Groningen en Hoogezand reden, door een vrachtauto met aanhangwagen bestuurd door den 34-jarigen J. S., uit Hoogezand aangere den. De dames werden van de fiets geslin gerd, met het gevolg, dat de 22-jarige mej. G. Kloosterman, uit Groningen, een ernstige sche delbreuk bekwam en in zorgwekkenden toe stand naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen is vervoerd. De 36-jarige B. de Jong, uit Borgercompagnie werd licht gewond. De auto is in beslag genomen. INSLUIPER OP DE VLUCHT. Een tot nu toe onbekend gebleven persoon heeft te Amsterdam tegen twaalf uur getracht zich door insluiping toegang te verschaffen tot een boekwinkel in de P.C. Hooftstraat bij de Hobbemastraat. Hij had daartoe zijn weg gekozen door een nauwe, voor elkeen toegan kelijke brandgang en was aan het einde via een schutting op een klein plat geklommen, waarop het raam uitkomt van een klein mertje. In dit kamertje sliep een 10-jarig je, dat toen de man de in het raam geplaatste hor stuk trapte, wakker werd en het op een schreeuwen zette, De insluiper nam daarop onmiddellijk de vlucht. Het onderzoek der po litie wordt ernstig belemmerd, door het feit, dat het kind slechts een zeer vaag signalement hoeft kunnen opgeven. VERDRONKEN In het Zwin in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, is het lijk gevonden van den 46-jarigen Neder lander J. S., werkzaam op de gasfabriek in de Belgische gemeente Knocke. Men neemt aan dat de ongelukkige, op de fiets langs de vaart rijdende, door de duisternis misleid is gew den en zoo te water is geraakt, omdat de fiets later ook op de plaats van het ongeval is ge vonden. Te Groningen is de 38-jarige schipper J. Koning, die met zijn schip in het Winschoter diep lag, bij het verrichten van werkzaamhe den over boord gevallen en verdronken. De man, die goed kon zwemmen, is onder de boot geraakt. Het lyk is later opgehaald. BALDADIGHEID Van trein 10SS, die Zaterdagmiddag te 3.15 uit de richting Haarlem te Amsterdam is aangekomen, is een ruit van een der coupé's ter hoogte van den Uitweg bij Sloterdyk door een hard voorwerp getroffen, waardoor zij over de geheele lengte gebarsten is. De reizigers in de coupé, die van het gebeur de aangifte hebben gedaan, waren van mee ning, dat er op een terrein geschoten was. De politie die een onderzoek heeft ingesteld, celooft echter, dat door een of meer jongens die zich op een voetbalterrein ter plaatse be- onden, met steenen naar den trein is gewor pen. Er is niemand aangehouden. LIJNWERKER DOOR TREIN GEGREPEN De machinist van den goederentrein, welke te Amsterdam uit de richting Rietlanden kwam hoorde ter hoogte van den Insulindeweg een hevig gegil. Onmiddellijk stopte hij zijn ma chine en stelde hij een onderzoek in. Naast de spoorrails lag een man, die hevig uit verschil lende wonden aan het hoofd bloedde. Het bleek een lijnwerker te zyn, die werkzaam is bij den ophoogingsarbeid in de buurt van het Muiderpoortstation. De man is blijkbaar zon der goed te hebben opgelet de spoorrails over- geloopen, met het gevolg, dat hij door de locomotief gegrepen en over een 15-tal me ter meegesleurd werd. Het slachtoffer is door den Geneeskundigen Dienst in zorgwekkenden toestand naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd. Land- en Tuinbouw. Kalvertoewijzing Regeling 1935 Door de Nederlandsche Veehouderijcentrale •ordt het volgende medegedeeld: Zooals reeds voor eenigeo tijd bekend werd ge maakt, zullen alle kalveren, die na 1 November 1934 geboren worden, ressorteeren onder de teelt- regeling-1935, hetgeen dus inhoudt, dat de moge lijkheid tot het we! of niet aanhouden dezer kaive- n door dc kalvcr-toewijzing-1935 zal worden be- tald. Ten aanzien van de kalveren, die weliswaar reeds vóór 1 November 1934 geboren werden, doch op dien datum nog geen gewicht van 60 Kg. wat' betreft de stierkalveren en 100 Kg. wat betreft de 'aarskalveren bereikt hadden, is vastgesteld, dat door de datum, waarop deze dieren geschetst den, bepaald wordt of zij onder de teeltregeling- 1934 dan wel onder die vao 1935 ressorteeren. Werden deze kalveren nl. vóór 1 November. 1934 geschetst, dan zullen zij, na Je betreffend*, gewich ten van 60 resp. 100 Kg. bereikt te hebben, door een identiteitsbewijs-1934 gedekt dienen te zijn. terwijl bij schetsing na 31 October 1934 vota t.gt. een identiteitsbewijs-1935 afgegeven zal ten worden. Uit het bovenstaande kan afgeleid worden.'dat dé kalvertoewijzing-1935 als een zeer dringende aangelegenheid opgevat dient te worden. Het be stuur der Nederlandsche veehouderij-centrale zoi dan ook reeds geruimen tijd geleden tot vaststelling der betreffende regeling zijn overgegaan, ware hel niet. dat het, in oordeel zijnde, dat inzake de toe wijzing voor het seizoen 1935 de aard der bedrijver ten nauwste in aanmerking genomen dient te den, voor deze regeling gegeven, behoefde, x over toentertijd nog niet ten volle beschikt kon worden. Aangezien de ontbrekende gegevens eerst éét dezer dagen \erstrekt konden worden en met ch verwerking nog eenige tijd gemoeid zal zlijn, is voornoemd bestuur van oordeel, dat ten behoeve van den goeden gang van zaken aan de defin: toewijzing een voorloopige toewijzing vooraf dient te gaan. Uit dien hoofde is bepaald: le. Dat aan de rundveehouders, die voor 1934 een toewijzing van 2 of van een even aantal groo- ter dan 2 hebben ontvangen, door de betreffende Landbouw-Crisis-Organisaties ten aanzien van h seizoen 1935 voorloopig zullen worden toegewez< een aantal vaarskalveren en ongeregistreerde stie kalveren, gelijk aan de helft van het hun voor 1934 toegewezen aantai verminderd met Y- 2e. Dat aan de rundveehouders, die voor 1934 een toewijzing van 3 of van een oneven aantal grooter dan 3 hebben ontvangen, door de betreffen de Landbouw-Crisis-Organisatie ten aanzier het seizoen 1935 voorloopig zullen worden toege wezen een aantal vaarskalveren en ongeregistreer de stierkalveren, gelijk aan de helft van het hun voor 1934 toegewezen aantal verminderd met Yi- 3e. Dat ten aanzien van de rundveehouders, x voor 1934 geen kalf dan wel 1 vaarskalf of. geregistreerd stierkalf werd toegewezen, vanwege de betreffende Landbouw-Crisis-Organisatie i ste instantie nauwkeurig nagegaan dient te worden, i of zij voor 1935 wèl of niet voor de toewijzing 1 kalf in aanmerking komen. Indien duidelijk is ko men vast te staan, dat zij voor deze toewijzing wèl in aanmerking komen, zal hun bij deze voorloopige regeling direct 1 kalf worden toegewezen. Hierbij wordt echter op den voorgrond gesteld, dat ander onder geen voorwaarde tengevolge zal gen hebben, dat aan deze categorie, te weten de groep veehouders, wier toewijzing-1934 0 of 1 be droeg, voor 1935 een grooter aantal kal vera. het totaal der. betreffende toewijzingen-1934 wordt toegewezen. j Hieraan dient met nadruk toegevoegd te worden, dat van ieder aantal kalveren, vol gens bovenstaande regelen voorloopig toe gewezen, de toewijzing wordt ingetrokken met een aantal, gelijk aan het aantal runde ren, ten aanzien waarvan de betrokken vee houder niet gebruik heeft gemaakt van de hem door dc Nederlandsche Veehouderij- centrale geboden gelegenheid ze aan die Cen trale te leveren. Ter verduidelijking zij hieraan het navolgende voorbeeld toegevoegd: Aan een veehouder, wiens toewijzing-1934 5 be droeg. worden volgens de bovenstaande re ge voor 1935 voorloopig 2 vaarskalveren en onge gistreerde stierkalveren toegewezen, terwijl h gelegenheid wordt geboden eveneens 2 dracht dieren of (en) vaarskalveren met een identiteits bewijs-1934 aan de Nederlandsche Veehouderij centrale te leveren. Van deze voorloopige toewij zing-1935 zal door hem eerst ten volle gebruik ge maakt kunnen worden, zoodra bi] de bedoelde tx drachtige dieren of (en) vaarskalveren met identiteitsbewijs-1934 heeft afgegeven. Heeft echter nog slechts 1 dier geleverd, dan zal hem zijn voorloopige toewijzing ook slechts 1 identite bewijs-1935 uitgereikt kunnen worden, terwijl, dien hij nog geen enkel dier heeft afgegeven, door hem van deze voorloopige toewijzing in het geheel geen gebruik gemaakt zal kunnen worden. Tevens zij medegedeeld, dat daarenboven inzake het recht vaaiskalveren boventallig aan te houden door de Nederlandsche Veehouderijcentrale de strictie gemaakt wordt, dat de voor dit recht benoo- digde erkenning van den veestapel niet zal worden verleend, indien de betrokken eigenaar van de Hem door de Centrale geboden gelegenheid rundvee leveren niet ten volle gebruik heeft gemaakt. Ter voorkoming van misverstand dient hierbij worden opgemerkt, dat een dergelijke erkenning slechts één seizoen van kracht zal zijn. zoodat erkenning-1934 geen recht verbeent om onder toewijzing-1935 ressortecrende vaarskalveren ventallig aan te houden. BOTSING TUSSCHEN N.S.B.-ers EN COMMUNISTEN In de Kinkerstraat bij de Bilde rdykstraat te Amsterdam is het Zaterdagavond rumoerig toegegaan, doordat colporteerende N.S.B.-ers slaags raakten mot een troep andersdenken den. Aan de raake klappen die over en w werden uitgedeeld, nam weldra ook een a tal agenten een werkzaam aandeel en wel ui dien zin dat de vechtenden met den gummistok uiteen werden gedreven. Arrestaties zijn niet Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. I De heer F. 't Sant, hoofd-commissaris van politie Den Haag, heeft tegen 1 Jan. a.s. ontslag gevraagd. Zaterdag werd te Eindhoven de 100.000ste io« ■oner geboren. De kalvertoewijzing voor 1935. Blz. 2 Betoogingen voor Doumergue en tegen Herriol op Wapenstilstandsdag te Parijs. De Saarkwestie. Een technische noemd. Een verzoek van Bürckel namens Hitier om de Franscbe troepen weg te doen trekken en de agitatoren tc verbannen. Te Venlo is bij een treinbotsing een c gewond. Blz. 3 De rede van Z.Ex. Dr. H. Colijn, het regeeringsbeleid verdedigde. Blz. 5 Ter gelegenheid van zijn 25-jarige auteursloop* baan is de heer W. G. van de Hulst te Utrecht gc« huldigd. Te Hillegersberg overleed de heer P. v. d. Meer, oud-president-commissaris van de N.V, v. d. Meer Schoep te Rotterdam. Blz. 9 Installatie van den heer A. Smit als burgemeester van Sprang-Capelle. Brieven uit Catalonic. IV. UIT DE ANTIREV. PARTIJ Prov. Comité Noord Holland Zaterdagmiddag is te Amsterdam in het Parkhotel de jaarvergadering gehouden van 't Prov. Comité van A. R. Kiesvereenigingen in Noord-Holland. Hoewel de vergadering een huishoudelijk karakter droeg was zij niette min, evenals vorige jaren, druk bezocht. In het korte openingswoord heeft de voorzitter, de heer Chr. van den Heuvel, van Heemetede, er op gewezen, dat de trouw aan de A. R. beginselen ditmaal bij de komende verkiezingen voor Staten en Ra den op de proef zal worden gesteld als wel licht nooit te voren. Zeer belangrijke arbeid, zei spr., wacht onze kiesvereenigingen en van zeer byzonderrr. aard zal de voorlichting van de kiezers moeten zijn. Het jaarverslag van den secretaris, den heer H. R. Zjjlstra, van Amsterdam, gewaagde van de aangename samenwerking in het Prov. Comité, de groo tere activiteit van de besturen van Staten— centralen en kiesvereenigingen. Met groote waardeering neemt het Prov. Comité kennis van het stille, getrouwe organisatiewerk van een schare toegewyde bestuursleden en mede werkers. Het Prov. Comtié heeft de sterke verwachting, dat alom door de kiesvereeni gingen in de provincie zal worden beseft de ernst van het oogenblik. Geve God de Heere, eindigde het verslag, ons in het verkiezings jaar, waarvoor we staan, alle gaven en krach ten om de vijanden onzer erve, die de revo lutiegedachte voorstaan, manmoedig te weer staan en onze schoone A. R. beginselen alom uit te dragen in de vaste overtuiging, dat de A. R. politiek ons vaderland tot rijken ze gen is. Wegens ziekte van den penningmester, den heer L. H ar m 6. van Zaandam, werd de be handeling van het financiëeele verslag uitge steld tot een volgende vergadering. ?rvolgens is na ampele bespreking vast gesteld de wyze, waarop aan de Statenverkie zingen zal worden deelgenomen. Ten slotte heeft M r. A. B r u c k, van Haar lem, lid van Gedep. Staten, in een boeiende rede eenige vragen van provinciale politiek behandeld. Achtereenvolgens is gesproken over de salariëering van het provinciaal per soneel, de ziekenhuizen en de provinciale be- rijven (waterleiding en electriciteit). Voor de gedachten wisseling gaven zich 11 sprekers op. Alleen de eerste debater, burge meester de Bordes, van Bussum, kon aan het woord komen wegens het vergevorderde uur. Daarom is de vergadering verdaagd tot Zater dag 24 November terzelfder plaats. Dan zul len de overige heeren gelegenheid ontvangen van hun zienswijze blijk te geven en zal Mr, Bruch van repliek dienen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1