VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Van het Stadhuis B. en W. van Leiden brengen ter kennis, dat zij voor den bazar van den Dameskrans .Clara Dozv", op 29. 21 en 22 Nov. a.s. ont heffing hebben verleend van het winkel sluitingsuur. A. VAN DE SANDE BAKIIUYZEN, Burgemeester VAN STRTJEN Secretaris. Leiden. November 1934. Criminologisch Instituut Lezingen van prof. mr. Van Bemmelen en dr. Duyster Gisteravond werden voor het Criminolo gisch Instituut voordrachten gehouden door prof. mr. J. M. van Bemmelen over „Yalschheidsdelicten" en door dr. M- Duys ter over „Schriftvervalsching". Schril tvervalschlng Dr. Duyster behandelde in aanslui ting met zijn vorige' voordracht het verge lijkende schriftonderzoek. Voor het vergelijkend of het schrift identiteitsbewijs is de kennis van grapho- logie niet noodig, aldus spr. Indien liet niet mogelijk zou zijn zonder graphologie de identiteit van twee of meerdere hand schriften vast te stellen, dan zou men in het Oosten (Nederlandsch-Indië, Voor- Indië, Egyptp), waar handschriften met groote verscheidenheid van karakters (Chi- neesche, Bengaleesche, Arabische, Zuid- Sumatraansche, Boegineesche, Javaansche, Bataksche, Balineesche etc.) voorkomen en waarvan men maar zeer weinig weet om trent de graphologische wetten, die derge lijke handschriften beheerschen. nimmer een handschriftonderzoek kunnen verrich- ten. De bijzondere kenmerken van de sterk Versierde en gecompliceerde, zoomede van de vereenvoudigde en afgeslepen letters noemt men primaire kenmerken. Er wordt onderscheid gemaakt tusschen: zeldzame, zuiver individueele of primaire kenmer» ken en vaak voorkomende, niet individuee le of secundaire kenmerken. Onder schrif- tenkenmerk wordt verstaan iedere onbe wuste afwijking van den normalen, op school geleerden vorm. Voor de schriftver gelijking moeten de primaire kenmerken zeldzaam zijn, en onbewust, zoo mogelijk onveranderlijk voortgebracht worden. Spr. ging hierna na hoe in het algemeen een vergelijkend schriftonderzoek verricht wordt, waarbij hij er op wees, dat het niet zoozeer gaat om de beteekenis van de schriftteekens dan wel om het figuurtje zelf, het graphisch beeld. Hiern abehandelde dr. Duyster op welke wijze een handteekening onderzocht wordt of ze echt dan wel valsch is, waarbij spr. allereerst inging op de wijze waarop een handteekening valschelijk nagemaakt kan worden en hoe aangetoond wordt, dat bij het namaken van een mechanisch hulpmid del gebruik gemaakt is. Indien geen sporen van een mechanisch hulpmiddel te vinden zijn dan is de handteekening uit de vrije hand gesteld. Absoluut aan elkaar gelijk zijn twee handteekeningen van één en denzelfden persoon nooit, doch daarin komen wel re latieve constanten voor, die een verval- echer nimmer in een nagemaakte handtee kening brengen kan, omdat zij gebonden zijn aan de individueele uitdrukkingsbewe- ®'nS. De relatieve constanten zijn te vinden 'door het trekken van lijnen door bepaalde liinen cn/of punten van authentieke hand teekeningen van een en denzelfden per soon. De aldus verkregen lijnensystemen verschillen niet veel ran elkander en ko men in hoofdzaak met elkander overeen. Trekt men een dergelijk lijnensysteem bij een nagemaakte uit de vrije hand gestelde handteekening, dan wijkt dat lijnensysteem belangrijk af van dat getrokken bij de authentieke handteekening van den per soon wiens handteekening valschelijk is nagemaakt. V alschheids-delicten Prof. mr. J. M. van Bemmelen be gint met te wijzen op het feit, dat de juri dische literatuur over deze delicten vrijwel geheel dateert uit de laatste decennia der vorige eeuw. Dit is een verschijnsel, dat ook bij de behandeling van andere delicten valt op te merken. Spr. meent het te kun nen wijten: le. aan de opheffing van de verplichting tot het schrijven van een dis sertatie; 2e. aan de verplaatsing van de belangstelling, die zich thans meer richt od den delinquent e# zijn psychische eigen schappen dan gr) het delict en de juridi sche moeilijkheden, die de formuleering en berechting daarvan meebrengt; 3e. dat in het bijzonder bij de valschheids-delicten de kwestie van de techniek \an het mis drijf en van de opsporing daarvan een groot gedeelte van het Interesse ook van de juristen tot zich heeft getrokken. Toch acht spr. thans de tijd weder ge komen om ook aan de juridische zijde de- yalschheidsdelicten opnieuw aandacht te besteden. De delictsomschrijving staat, dank zij den strijd over de al- of niet toe laatbaarheid der analogie en dank zij het nieuwe Russische strafwetboek en de Duit- sche voorbereidingen voor een nieuwe co dificatie opnieuw in het centrum der be langstelling. Bij lezing van het prae-advles Van mr. J. P. Hooykaa^ voor de vergade ring van de Ned. Jur. Ver. van dit jaar en van de Dcnkschrift-Kerrl lijkt het of bij de formuleering der valschheids-delicten vol staan zou kunnen worden met enkele wets technische verbeteringen in de omschrij ving dezer misdrijven. Spr. is het hiermede niet eens. Hij meent, dat terwille van een betere en effectievere bestrijding dezer de licten het noodzakelijk zal zijn de omschrij ving dezer feiten aanzienlijk te vereenvou digen, terwijl tevens de dikwijls abnormaal groote verschillen in maximumstraf niet meer gerechtvaardigd zijn. Spr. hoopt, dat een eenvoudiger formu leering er toe zal bijdragen, dat de valsch heids-delicten beter dan thans het geval is, zouden kunnen worden bestreden. Dat zulks noodzakelijk is, toont hij aan met de cijfers van de statistiek. Ter zake van valschhcid in geschrifte werden in 1932 'tweemaal zooveel individuen veroordeeld als in 1914 Tenslotte ging spreker na hoe de valsch heids-delicten geregeld zijn in enkele mo derne wetboeken. Spr. meent, dat een vol komen effectieve bestrijding van alle .valschheids-delicten zou kunnen worden verkregen met ongeveer 6 7 artikelen. Ilij acht in dezen tijd, die door Paul AHard is genoemd een tijdperk van fraude, klater goud, namaak, Ersatz, kunstmatige- en pseudo-artikelcn, een i ereenvoudiging van de wetgeving op dit gebied, mits deze paard gaat met uitbreiding van haar wer kingsfeer en vermijding van alle juridisch? spitsvondigheden, een dringende .eisch. Chr. Nat. Werkmansbond Jaarvergadering In de KooikapoL De Chr. Nat Werkmansbond voor leden der Ned. Herv. Kerk alhier hield gisteren avond in de Kooi kapel zijn jaarvergadering. I Medewerking aan deze bijeenkomst ver leende het kinderkoor „Klein Halleluja", on der leiding van mej. Till.v Leening. Vriende lijk klonken de ongekunstelde kinderstem metjes in de verschillende stichtelijke lie deren. Ds. Joh. W. Groot Enzerink, eere-vooiv.it- ter van den Bond, sprak, na gebruikelijke opening en lezing van Ps. 127, een kort in leidend woord, waarin hij zijn buitengewo nen dank uitsprak voor het feit, dat de op brengst van dezen avond ten goede kwam aan het orgelfonds der Kapel. Spr. wees er voorts op, dat de Chr. Nat. Werkmansbond naast en boven de stoffelij ke dingen de geestelijke plaatst Daarna stond spr. met een enkel woord stil bij Psalm 127, bij de ontvouwing waarvan spr nadrukkelijk in 't licht stelde, dat het zon der God nooit gaan zal, iets wat tegenwoor dig te vaak vergeten wordt. Achter de tegen woordige crisis staat een geestelijke crisis. De verlossing hieruit zal van Boven moe ten komen. Tenslotte wees spr. op het be ginsel van den Nat. Chr. Werkmansbond. Aan 't einde van zijn toespraak herdacht Ds. Groot Enzerink ln eenige gevoelvolle woorden den plotseling overleden hoer Ken- beek. die de nineties van secretaris en pen ningmeester van den Bond in den loop der jaren heeft bekleed. De heer C. Stroo, godsdienstonderwijzer te Koudekerk, heeft in deze samenkomst gesproken over: „De stuwkracht van bet Evangelie". In een helder, ernstig betoog heeft spr. gewezen op don rijken invloed van het Evangelie, van welk Evangelie Jezus Chris tus middelpunt is. Wiens levensprogram is: Jk ben gekomen om te zoeken wat ver loren is". Met nadruk wees spr. erop, dat het per soonlijk geloof zal moeten doorwerken ais 'n zuurdesem. Doordrongen zullen wij ervan moeten zijn, dat wij geneigd zijn tot alle kwaad en onbekwaam tot eenig goed. Maar naai" boven zullen wij open moeten staan om te ontvangen cn dan naar beneden doorgeven de schat van het Koninkrijk der hemelen. Nadat spr. nog gewaarschuwd had tegen communisme en fascisme, die het geestelii ke belang ondergeschikt aan liet stoffelijke belang willen maken en voorts tegen het groepsbelang, dat ook reeds in eigen kring wordt gevonden, wees spr. op do eenheid van het Evangelie, waardoor verdieping van leven en levensinzicht mogelijk is. Voortgaande waarschuwde spr. met klem tegen den Marxistisch en heilstaat, erop wij zende. dat do geloofsbelijdenis van het Marxisme niet te aanvaarden is, gezien de platte moraal en de practische uitkomst. Geen Marxistische heilstaat hebben wij, al dus spr., noodig om de moeilijkheden op te lossen, want wij hebben het Evangelie en de liefde van God, die Hij ons geschonken heeft in Jezus Christus. Tenslotte wees dc heer Stroo op de roe ping van den Christen-arbeider om zich aan te sluiten bij een positief Christelijko orga nisatie als de Chr. Na t Werkmansbond is. In broederband en in Gods kracht zullen wij sterk staan in dezen donkeren tijd. Nadat het koor zich nogmaals had laten hooren ging de heer Stroo, na gemeen schappelijk gezang, voor in gebed. T.b.c.-bestrijding onder het y rundvee Een vereeniging opgericht Uitgaande van de „Leidsohe Melkcomimis- e" is gisterenavond de oprichtingsver,gade- ..ng gehouden van de vereeniging tot be strijding van tuberculose onder het rundvee „Leiden en omstreken". De avond stond onder leiding van den heer C. van Vliet te Leiden, welke de ver gadering met een woord van welkom voor geopend verklaarde, en het een en ander vertelde van het doel der vereeniging, welke in het bijzonder zal wezen: levering van T.B.G-vrije consumptiemelk. Vervolgens werd gelezen een ontwerp sta tuten, hetwelk na een bespreking artikels gewijs werd aangenomen. Nadat het bestuur gekozen was en - be noemd tot secretaris de heer K. Cebol, Zoe- terwoudscheweg 2 te Leiden, sloot de voor zitter deze vergadering mt dank voor de aangename bespreking, en sprak de wensoh uit, dat deze nieuwe vereeniging thans tel lende 63 leden, zich mocht uitbreiden, opdat het doel, mede te werken aan de volksge zondheid, niet alleen door melk vrij van vuil, maar ook t.b.c.-vrij te leveren, zoo goed mogelijk worde benaderd. Een streven dat liet publiek, in het bijzon der in deze crisistijd mag waardeeren, aan gezien de veehouder, ondanks de slechte uit komsten van het eonsumptiebedrijf, zich grooter uitgaaf zal gaan getroosten. Kamer van Koophandel voor Rijnland HANDELSREGISTER Opheffing. Bourtdienst P. van der Plas, Katwijk aan Zee, Tramstr. 15a; beurtvaart- bedrijf. Wijziging. Gobrs Dirkse, Leiden, Hooi gracht 4-4, meubelmakerij, -handel, stoffeer derij. Bijv. ultgeoef. bedr.: complete meu bileering. A. G. van Rijn, Noordwijk-Binnen. Douzastr. 3, handel in koloniale waren en comestibles. Uittr. E.: A. G. van Rijn, dd. 1 Sept. 1934. Wijz. handelsn. in: P G. van Rijn N. E.: P. G. van Rijn, Den Haag. ARBEIDSBEURS Op den flston Nov. 1934 waren 3761 (v.j. 099) werkzoekenden ingeschreven. OVERGEPLAATST Do inspecteur de»' Dir. belastingen enz., de heer E J H Volkmaars, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrech ten cn accijnzen, alhier, is toegevoegd aan het hoofd van de inspectie dier middelen te Zaandam en verplaatst naar de sub- inspectie der invoerrechten en accijnzen te Den Helder. Burgerlijke Stand BEVALLEN- H A Zandvoort—Mulder z; J Pi on—v d Weiiden z; J de RooiJ—Wig-ger-s z. OVERLEDEN: E v d Blom—v d Sluis vr 62; I J v d Bosch wedn CO j. W Vink m 40 j. ONDERTROUWD; W F Vermeer on M Gtfa- Uit den Omtrek AARLANDERVEEN GEEN NIEUW VERGADERLOKAAL De heer J. Blom. die voornemens was het voor malig schoolgebouw o.l. school tc huren voor ver- gadcrlokaal, heeft bericht gezonden aan B. en D. dat hij hiervan afziet omrede dat hij dc gestelde voorwaarden niet kan aanvaarden. ALKEMADE BURGERLIJK ARMBESTUUR Tot Voorzitter van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur is benoemd de heer J. N. Los, tof dusver secretaris. Terwijl in zijn plants tot secretaris is benoemd de heer J. Vergeer tc Rijpwetoring. Als penning meester is benoemd de lieer N. P. Bakker tc Roclofarendsveen. ALPHEN AAN DEN RIJN GAS- EN LUCHTBESCHERMINGSAVOND Het bestuur van de afd. Alphen a. d. Rijn E.H.B.O. heeft besloten een gas- en lucbtbeschzr- mingsavond te houden op Donderdag 15 Nov. a s. om acht uur in het Nutsgebouw. De heer Ir. A. Duiker, lid van het Technisch Ingenieurs-Bureau J. Duiker te 's-Gravenhage. hoopt een lezing met lichtbeelden te houden, met als onderwerp: „Be scherming tegen gas-aanvallen uit de lucht". Het bestuur van E.H.B.O. heeft gemeend dat $!phen a. d. Rijn, zeer zeker op de hoogte moet worden gesteld met alle hulpbronnen, strijdmiddelen en strijdkrachten die daartegen beschermen. ONGELUK Naar school gaande ging het 8-)arig zoontje van de familie v. L. uit den Hoorn mee met een vracht auto van de firma v. N. en D. Door onbekende oorzaak viel een kist op een been van het knaapje waardoor dit lichaamsdeel brak. Dr. v. W. ver leende eerste hulp. FOKVEE Van de bekende fokstal van den heer v. d. Kloot-Meyburg werd dezer dagen een zwartblaar kalfstier. verkocht met bestemming Portugal. Naar men ons meedeelde is dit het «:rste exemplaar zwartblaar dat naar Portugal wondt verzonden. PROPAGANDA-VERGADERING CHR. BESTUREN BOND Door de afd. Alphen a. d. Rijn van den Chr. Besturenbond werd in „Concordia", de jaarlijksche propaganda-avond gehouden. De opening werd ver richt door den voorz., den heer G. A. Jasperse, met Schriftlezing en een kort inleidend welkomst woord. Als eerste spreker trad op de heer L. Bras Jr. met 't onderwerp ..Wat verkregen werd". Deze wees alüereerst op de wijze van de tot stand ko ming van het C.N.V. en de hierbij ondervonden medewerking van vooraanstaande mannen als Kuiper, Talma, enz, doch ook op de tegenwerking die aanvankelijk werd ondervonden door hen die dit werk hadden behooren te steunen. Voorts spr. op wat sindsdien tot stand is gekomen en kregen, dank zij de Chr. vakbeweging. Als volgende spr. trad hierna op de heer L. Oos- terbos met het onderwerp „De weg voor Deze spr. stood allereerst uitvoerig stil bij de moclijkheden van heden. Vervolgens maande hij de aanwezigen aan om voort tc gaan op de oude paden, voorwaarts te gaan op het terrein der Chr, vakbeweging, ziende op Hem van wien alleen de redding en uitkomst is te verwachten zoowel v het persoonlijk als maatschappelijk leven. Ds. G. Mulder sprak tenslotte een treffend pakkend slotwoord en ging tevens de aanwezigen voor in dankgebed. De vergadering werd op keurige wijze afgewis seld door muziek van dc Chr. Muziekvereniging „Artl et Religloni". terwijl deze vergadering tevens werd bijgewoond door een vertegenwoordi ger der Chr. M;ddenstandsvere«niging, die in de pauze ook eenige woorden sprak en op samenwer king aandrong. HAZERSWOUDE NED. HERV. GEM. Als notabelen der Ned. Hervormde Kerk zijn dit jaar aan de beurt van aftrecfing de heeren C. Klaveren en H. J. J. Voets, terwijl een vacature moet worden vervuld wegens verkiezing van deti heer A. A. Matze tot kerkvoogd, KOUDEKERK PROPAGANDA-AVOND CHR. BESTUREN BOND Woensdagavond werd vanwege den Chris- telijken Besturenbond Koudekerk-Hazers- woude in de koorzaal der Ned. Herv. Kerk een groote P.opaganda-vergadering gehouden voor de Chr. Vakbeweging. De vergadering stond onder leiding van den heer G. P. dc Jong, die na het lezen van een Schriftgedeelte en het uitspreken van een gebed een woon van welkom richtte tot de talrijke aanwezigen en in het bijzonder tot de beide sprekers van dezen avond en beide plaatselijke predikanten. Nadat door Ds. Haspers. Geref. predikant alhier een openingswoord werd gesproken, kreeg de heer J. Goote, hooMibestuurder van den Algem. Ned. Chr. Ambtenaarsbond, ge legenheid te spreken over het onderwerp: „Wat verkregen werd". Spreker herdacht met groote dankbaarheid hetgeen door het Chr. Vakverbond in de afgeloopen 25 jaren, onder Gods hulp, tot stand mocht komen en getuigde van de groo te bloei van dien hond. Het ledental is ge stegen van 5000 tot 115000 en hij vormt thans eon machtige organisatie. De tweede spreker de heer G. Hordijk van Rotterdam, Hoofdbestuurder van den Chr. Metaalbewerkerebond in Nederland, sprak hierna over .,Wat ons te doen staat". Deze spreker schetste in kernachtige be- oordingen de velerlei meeningen over de huidige crisis en de middelen, waardoor deze volgons vele profeten zou kunnen worden opgelost. Echter is men tot nog toe hierin niet ge slaagd en men zal hierin door menschclijke wijsheid niet slagon ook. Achter dit aides staat een hoogore Macht en alleen van Hem, alle macht heeft in hemel en op aarde, moeten wij hulp venvachten, welke dan ook zekerlijk niet zal uitblijven. Spreker besprak de dure roeping van den Chr. arbeider om vooral ook in dezen benar den tijd schouder aan schouder te staan, •aardoor een hechter en sterkere organisa tie wordt verkregen, die voor de rechten van den arbeider op kan komen. Ds Odé sprak hierna nog oen ernstig woord on eindigde dezon avond mot. dank zegging. LEIDSCHENDAM geref. kerk. Gisteren heeft de ondcrhandsche inschrijving plaats gehad voor een verenigingsgebouw acter de Geref. kerk. Inschrijvers waren: van der Knaap f 1999, J. Glasbergen f 1875, Vis f 1679, J. J. Kol f 1625, van Wijk f 1498, Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. Architect is J. H. de Oude. groene kruis-collecte. De speldjesdag ten bate van het Groene Kruis heeft f 87 opgebracht. eierenveiling. Op de eierenveiling, die gisteren in „Het Eiland" gehouden werd, besteedde de handel voor kipeieren f 4f 5.50. Aangevoerd wer den 8919 stuks. Eendeneieren deden f 3.50— f 3.70; kippen f 0.40f 0.60; konijnen f 0.80— f 2; duiven f 0.13—f 0.19; eenden f 0.40f 0." LISSE GEMEENTEBEGROOTING 1935 In een somber grijs gewaad is lieden ver schenen de bcgrooting dezer gemeente voor het jaar 1935. De inhoud is in overeen stemming met het uiterlijk kleed, waarin deze begrooting is gestoken. Verschillende cijfers toonen aan, dat de grootst moge lijke soberheid is betracht. Wanneer wij er op letten, dat voor steunverleening aan werkloozen een ton gelds is uitgetrokken, dan spreekt dit wel voldoende van den oconomischcn druk waaronder onze ge meente nog steeds gebukt gaat. In groote trekken willen wij U hier onder een beknopte weergave geven van de cijfers der begrooting. Algemeen beheer Ontvangsten totaal 88.615,61. Uitgaven totaal 32.562,91. Batig slot 56.052,70. Enkele voornaamste posten der ontvang- ston. (De tusschen haakjes geplaatste cij fers kwamen voor op de begrooting 1934): Gemeentefondsbelasting 82.883,71 (v. j. 92.089,19). Secretarie-leges en rochten van den Burgerlijken Stand 750 750,—). Uitgaven: salarissen burgemeester, wet houders, secretaris, gemeente-ontvanger, secretarie-beambten 25.780,21 23.486,13b Andere diverse kleine uitgaven 6.782,70. Openbare veiligheid Jaarw. politiecorps 8.650,— 8.150, idem kleeding 7-16— 746,—); idem tele foon 180 180); brandweerloonen 750 725)) onderhoud brandweer 295; straat verlichting 7028 S598). Totaal der uit gaven 20.808,84. totaal der inkomsten 1089,35 nadeelig slot 19.719.19. Volksgezondheid Keuringsdienst voor Vleesch 9275,76 9475,76); keuringsdienst Warenwet 861,01 906,34); subsidie Ziekenauto Scheepma ker 300; bijdrage aan den Schoolartsen- dienst 862,69 907,91. Voor den keurings dienst voor Vleesch wordt terugontvangen aan keurloonen en slachtloonen 6400 en aan bijdrage hierin door andere gemeenten 3900. Openbare werken Jaarwedde Gem.-Opzichter en loonen werk lieden 14.599,75 13.338); endernnud stra ten en pleinen 4347^0; herbcsiraat zullen worden: Princessestraat, NessausU-aat, Ka naalstraat (van Driesprong tot Tulpen straat) en eenige andere gedeelten van stra ten; onderhoud plantsoenen 523; pemeen- tereiniging 3426,50. Deze dienst sluit met een nadeelig slot van 49.368,05. Onderwijs, etc. Openb. gewoon lager onderwijs 7258,70; de ontvangsten bedragen 6601,91 7749,50); nadeelig slot 651,79. Voor uitgebreid lager onderwijs wordt aan de gemeente Hillegom vergoed 175. Oüenbaar voorbereidend lager onderwijs 2190.96. Ontvangsten 249,50. nadeelig slot J 1941.46. Bijzonder lager onderwijs totaal uitgaven 49.428,40, ontvangsten 10.850, nadeelig slot 38.578,40. De vergoedingen voor de R.K. Jongens-en Meisjesscholen bedragen elk 4000; voor de Geref. en Herv, School elk 2800 cn voor de R.K. School Beekbrug 3000. Bfjz. uitgebreid lager onderwijs 10.489,73. Bijz, voorbereidend lager onderwijs 2610. Verpleging van arme krankzinnigen 16.705, 23 personen worden in de verschil lende gestichten verpleegd. Voor subsidie aan het Burg. Armbestuur is uitgetrokken een bedrag van 18.000. De ondersteuning in natura aan werkloozen zal zeer beperkt worden en deze zijn aangewe zen op het crisis-comité. Steunverleening. Jaarwedden beambten 3575. Werkverschaffing aan werkloozen 5000. Steun aan crisis-werkloozcn 90.000, andere werkloozen 10.000, vorig jaar resp. S 75.000 en J 8000. Handel en Nijverheid Subsidie werkloozenkassen 13.000, sub sidie aan do bloemententoonstelling „Flora" 1935 25a Belastingen De opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting op de gebouwde eigendommen 12.000; 20 opcenten op aangebouwde eigen dommen 1520; 200 opcenten op de Pers. Belasting 60.950; ;75 opcenten Gemeente fondsbelasting 42.007; met nog eenige an dere beJasT^igen een totaal van 154.396.57. Voor onvoorziene uitgaven is 'n post ge reserveerd van 10.192,86 24.790,99). De Gemeentebegrooting voor den dienst 1935 sluit met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 464.881,76. Op 1 Januari 1934 werd het zielenaantal gereken.d op 8.844 zielen. BORDENWEDSTRIJD P.D.L.V, le Tiental: A. Mijnhout—C. Gastelaars 11 G. Balkenende—W. Möhlmann afgebr. D. Vergunst—C. Blom l—l J. C. HoboS. v. Duin 1—1 K. van Essen—I. v. d. Mculcn 2—0 2e tiental C. Bouwmeester—D. Algera S. de Jong—P. Boogerd Y. de Jong—H. Baariman G. KleniC. v d Leede Th. Booden—J. G. Snel 1—1 2-0 1—1 afgebr. 0-2 MOOI RESULTAAT! De bloempjes verkoop voor de stichting „Zonnegloren" heelt opgebracht do mooie' som van f117.I-Iulde aan de dameswer- koopsters! IN BOD GEZET Het pand Hcereweg 145 (woon- en winkel huis van den heer Nieuwenhoven) is bij publieke vekooping in bod gezet voor f 4000. door den heer N. Mathijs; het pand Heere- weg 175 (woon- en winkelhuis van don heer Goerde's), eveneens voor f 4000 door Dr M. de Graaff. NOORDWIJK BENOEMING Naar wij vernemen is iToor den Minister van Staat Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland benoemd tot hulp- strandvonder voor de geheele gemeente Noordwijk de heer C. den Hollander, Noord Boulevard te Noordwijk aan Zee. De heer den Hollander volgt als zoodanig zijn vader op. COMMISSIE VAN ADVIES VOOR DE STEUNREGELING Naar wij vernemen hebben de heeren C van der Niet, P. Vink. on P. van den Heuvel espectievelijk vertegenwoordiger van de Christelijke, R. K. cn Moderne Arbeiders organisaties in onze gemeente hun bcnoe ming aangenomen tot lid van de door Burge meester cn Wethouders ingestelde Commis sle van advies voor de uitvoering van de steunregeling voor de werkloozen, zoodat deze commissie door wethouder de Witt i> geïnstalleerd kunnen worden. TARIEFSVERLAGING VOOR ELECTRICITEIT GEVRAAGD Ingekomen ie een adres van de Winke- llersvereonlging, Noordwijk Binnen, de Win kelersvereeniging Noordwijk aan Zee. de R, K. Mddenstandsvcuceniging de Hanze, en 1 de Chr. Handeldrijvende en Industr. Mid- denstandsvereeniging, aan den raad, waarin wordt verzocht de tarieven voor winkel en bedrijtsverlW-hting te herzien in voor winkels en bedrijven gunstigen »tn. Ver zocht wordt hot geldende z.g. woonhuis- tarief eveneens te doen gelden voor winkel en bedrijfsgebruik. EEN TELEURSTELLEND ANTWOORD Naar wij vernemen is door den Minister van Sociale Zaken afwijzend beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur Noordwijk om aan den onbillijken toestand een einde te maken, dat werklooze vis- schers minder steun ontvangen dan werk looze landarbeiders. Er zullen echter nog pogingen worden in het werk gesteld om hierin verbetering te brengen. INKWARTIERING Naar wij vernemen zal er op 14 en 15 November een tweedaagsche vcldoefening worden gehouden o.m. in de gemeenten Noordwijk en Noordwijkenhout, uitgaande van het 6e Regt. Veldartillerie. De inkwar tiering heeft plaats in de beide genoemde gemeenten. OEGSTGEEST BAZAR ORGELFONDS Gisteravond was de sluitingsavond van de bazar, uitgaande van liet damescomité voor het Orgel fonds der Geref. Kerk. De niet verkochte goederer. werden 'bij opbod verkocht, hetgeen vaak aanleiding gaf tot vermakelijke incidenten. Hoewel de offiaeelc opbrengst nog niet ds vast gesteld. werd ons toch offideus medegedeeld, dat de baten ongeveer f 1000 bedragen. Voorzeker een heel mooi resultaat, waarmede het damescomité haar arbeid ruimschoots beloond mag rekenen. OUD-ADE AANRIJDING Gisteravond werd de wielrijder K. woon achtig te Amsterdam door een vrachtwa gen aangereden, en wel op zoodanige wijze, dat de man in de sloot geraakte. De be stuurder van de vrachtauto, die weliswaar de aanrijding had bemerkt reed door. De bestuurder van een onmiddellijk daarna passeerende auto, die het ongeval op eeni gen afstand had gezien verleende aan den drenkeling de eerste hulp, waarna de per sonen-auto de' vraohüwagen achterna zette. Aan de Nieuwe Wetering gekomen werd deze achterhaald en de chauffeur naar het politiebureau geleid,. K. had eenige lichte ontvellingen bekomen. Na van droge klee- ren te zijn voorzien kon bdj zich weder huiswaarts begeven. Tegen den bestuurder van de vrachtauto is procc's-vehbaal opge maakt. OUDEWETERING TE WATER Gistermiddag waren in de Ringvaart een tweetal dochtertjes van den heer J. alhier, gezeten in een roeiboot, toen plotseling motorboot kwam aangevaren en de roeiboot overvoer, waardoor do tweo kinderen te water geraakte. Een der kinderen kon zich nog bijtijds aan de motorboot vastklampen en werd door den schipper op het droge gebracht. Het andere meisje, dat reeds in zinkenden toestand verkeerde werd op het nippertje gered door den heer S., die zich ge kleed te water begaf. ROELOFARENDSVEEN HINDERWETVERGUNNING Door liet gemeentebestuur van Alkemade is aan de Coöp. Verbruiksvereen. ,De Sa menwerking" alhier vergunning verleend tot het oprichten van een bakkerij met heete luchtoven. Aan de opening' dezer ge bouwen zal een tentoonstelling voorafgaan, welke op 10, 11 en 12 November a.s. zal wox- den gehouden ten einde het publiek bekend te maken met de verbruiksartikelen dezer Coöperatie. Speciaal de Ileka artikelen zul len op de tentoonstel'ing worden geëxpo seerd. Ton einde het bezoek aan te moedi gen zijn aan deze tentoonstelling attracties verbonden. De tentoonstelling zal worden gehouden in de lokalen van Ilotcl „De Vier Heemskinderen". RIJNSBURG TUINBOUW De aanvoer van bloemkool is van weinig beteekenis meer, doch van de grovere pro ducten als uien, peen, roode en gele kool, wordt het kwantum grooter. De prijzen ver toonden weinig wijziging Voor de goede kwaliteit bloemkool is voldoende vraag tc gen prijzen van f 8.50 tot f 10.40 per 100. Tweede soort brengt van f2.10 tot f5.10 op. Uien per 100 K.C-. van f2.70 tot f2.80 naar gelang van kwaliteit. Voor Roode kool wordt van f 4.90 tot f 6.10 per 100 betaald, gele kool f 4.20 tot f5 70 per 100. Waschpoen is nog goed gevraagd. Di* product brengt van f3.60 tot f4.50 pw 100 K.G. op. Andijvi* f 0.90 f 1.60. SASSENHEIM Jaarvergadering A.R. Prop.- en Studieclub „Groen van Prinsterer" De heer Warnaar, burgemeester van Hazerswoude spreekt over Regeering en Crisis" Gisteren hield „Groen van Prinsterer" haar jaarvergadering in de Cat.-kamer der Geref. Kerk, welke vergadering flink bezocht was. De voorzitter de heer A. Warnaar Jz. opende op gebruikelijke wijze, waarna lezing en vaststelling der Notulen. Voorts werden door secretaris en penningmeester de jaarverslagen gelezen. Vervolgens be stuursverkiezing. Aftredend waren: A. Warnaar Jz. en M. Benschop. Na stemming werden benoemd de heeren B. v. d. Sijp en P. A. Kouwenhoven. Een program van vergaderen werd opge steld voor het a.s. winterseizoen. De vol gende onderwerpen zullen behandeld wor den: Gezag, Nationalisme en Democratie. Als volgende inleider, op nader te bepalen datum zal optreden de heer Kouwenhoven met het onderwerp: „Het Gezag". De heer A. Warnaar Jz. sprak vervol gens over het onderwerp „Regeering en Crisis". Spr. begon met op te merken dat er verschillende cri sissen zijn bijv. Geestelijke crisis maar „De econo mische crisis" zal hedenavond be sproken worden. Do crisis draagt een algemeen ka- raktor en is van Internationale be teekenis cn is in gewikkeld gewor den mede doordat door de snelle wij ze van vervoeren alle landen met elkander in nau were betrekking staan. Spr. doet jeu greep .uit, de Radio Nieuws. VRIJDAG D NOVEMBER Programma 3. 8—12.20 Een der Dultsche zen ders; 12.2014.20 Luxemburg; 14.5015.20 Ka- lundborg of Luxemburg;l5 2017.20 Deunchl- sender; 17.20—18.50 Brussel Fr; 18.50—19.10 Brussel VI; 19-10—20.50 Boedapest; 20.50—23 Londen Reg: 23afl.: Stutlgart Programma 4: 8.20—8.50 Parijs Radio: 1105 17 35 Londen Reg; 17.3518.20 Droitwlch; 18.2019.20 Keulen;l9.2020 Luxemburg; 2C 23 Locale uitzonding. Leldsch Dillettantcn Sym phonle-crkest „Ad No'3tram Utllltatem" o.l.v. don heer J. W. Smolders. Programma: 1. Tltus (ouverture) W. A. Mozart; 2. Pianoconcert v. R DUters v. Dittersdorf. Solist mej. Rle Blok; 2. Symp'.ionle No.6 in G-dur (met Paukenslag) v. J. Haydn: 4. MarcheMilltair v. F. Schubert; 6. Rosen aus domSuden, v J. Strauss; 6. Ballet Egyption v A. Lulglnl; 7. Florenliner-marsch v J. Fuclk. In de pauze gramofoonmuz.23afl.: Londen Reg ZATERDAG 10 NOVEMBER Programma 3: 8—12.20 Een der Dultsche zen der3- 12.2014.20 Brussel Fr; 14.50—15.20 Ka- lundborg of Luxemburg: 15.2017.20 Dcutsclil- sender; 17.20—20.35 Brussel Fr; 2J.35—22.20 Boedapest; 22.20afl.: Brussel Fr Programma 4. 8.20—8.30 Parüs Radio: 11.05— 18 Londen Reg; 18—21.30 Deutschlandsender; 21.30afl.: Londen Keg geschiedenis en bespreekt crisissen van de vorige eeuw o.a. 1840. Vervolgens geeft hij een beeld over de ontwikkeling van het Nederlandsche volk, wat volgens de cijfers der statistieken zeer in aantal is toegenomen. Het sterftecijfer is sterk afgenomen doordat de volksgezond heid zeer vooruit is gegaan. Dit is ook mede te danken aan de medische hulp die groote vooruitgang heeft ondergaan. Verder werd ook gelet op de emigratie naar Ned.-Indië en de Vereenigde Staten, waardoor duizen den Nederlanders in vroeger jaren werk kon worden verschaft. De nijverheid in Neder land en de ontwikkeling daarvan is in hoofd zaak te danken aan de export van land en tuinbouwproducten, alsmede onze indu strie. waarbij steeds vrijhandel, de goede waarborg bleef voor het gezonde internatio nale zakenleven. Onze handelspolitiek heeft dan ook behoudens enkele aanmerkingen goed gewerkt. Ondanks .veel tegenslag in de oorlogsjaren ging men financieel sterK vooruit, hoewel direct na de oorlog versobe ring had moeten optreden. Spr. vestigde ook de aandacht hierop dat in de goede jaren van 1927 en 1928 honderd duizend werkloozen in Nederland waren, be halve die van de seizoen-bedrijven. De Euro- peesche Industrie kan niet met 't goedkoope product van Japan concurreeren, voorts is ina in alle landen de emigratie stopgezet. Contingentecring en andere maatregelen die remmend op de handel werken laten zich nu geducht voelen. In Indië trad verarming in en ook in de land- cn tuinbouw hier te lande ging het bergafwaarts. De scheep vaart wordt met een ondergang bedreigd en thans is sinds 1929 het volksvermogen met 40 pet. gedaald. Thans bedraagt het aantal werkloozen 3 a 400.0000 en kost dit groote bedragen aan steun. Vervolgens werd gesproken over het regeeringsbeleid tegenover de crisis. Spreker ziet drie dingen speciaal de aan dacht vragen als taak voor de regeering: le Gezonde financiën; 2e Instandhouding van het bedrijfsleven; 3e Steun aan de werkloo zen. Spr. wil niet vasthouden aan de volgorde van deze drie, maar toch ziet hij als eerste en voornaamste eisch gezonde financiën. Toen het kabinet-Colijn optrad was er een tekort van 120 millioen gulden. Hiervoor wa ren uitgebreide maatregelen noodig om toch een sluitende begrooting te maken, waar bij vele pijnlijke bezuinigingen, welke toch noodzakelijk waren, ter hand worden ge nomen. De regeering gaat daar nog steeds verder mee, en heeft zelfs in enkele gemeenten van ons land de leiding zelf ter hand genomen. De gemeentebesturen ondervinden veel overheidsbemoeiing maar gezien het nood zakelijke kan het in de gegeven omstandig heden moeilijk anders. De exportcijfers zijn schrikbarend afgenomen. Werd enkele ja ren geleden nog voor 66.000.000 gulden boter geexporteerd thans is dit gedaald tot 8.000.000 gulden. De veeteelt levert groote moeilijk heden op, daar men steeds met contingen- teering heeft te kampen. Een ander geval is dit met het graan, dat ook nu nog in het buitenland wordt gekocht en men door mid del van mengen het percentage dat hier ver bouwd wordt kan venverken. Alles moet in 't werk gesteld worden, om zooveel mogelijk export te behouden. Sur. voelt niet voor de politiek die in Duitsch- land wordt gevoerd en ziet ook geen heil in de coöperatieve staat. Beschouwt inflatie als publieke oneerlijkheid evenals dit voor een individueel een oneerlijkheid zou zijn, zijn schulden te laten vervallen. Met voorbeelden werd aangetoond dat het loslaten van het goud nog meer economi sche ontreddering zou teweegbrengen. De Gouden Standaard is nog het eenige wat in het economische leven nog een vaste grond geeft, waarop gebouwd kan worden. De bewering dat door het loslaten van het goud de export-mogelijkheden zouden worden vergroot, wordt gelogenstraft door het feit, dat tusschen kooper en verkoopcr in twee verschillende landen, de regeering staat, en door contingent de kooper is ge bonden aan die voorwaarden, welke zulk een contingent met zich bi'engt. Gezien het resultaat moet men tot de over tuiging komen dat de goudlanden minder werkloozen hebben dan zij die van den gou den standaard zijn afgeweken. Als voor beeld neemt spr. Engeland, waar als laatste opgave het aantal 2.200.000 bedraagt, terwijl het percentsgewijs naar ons land gerekend 1.750.000 moest zijn. Voorts besloot spr. dat de crisis nog in zulk een mate aanwezig is, dat perspectieven voor betere tijden voorloopig nog niet te zien zijn. Spr. wilde deze crisis vooral zien als een oordeel Gods dat over de wereld gaat en wekte op de regeering te steunen met gebed en voorts als christen zijn taak in deze verwarde tijden te verstaan. Waai' let geloof ontbreekt is alles somber, maar zoo er geloof is, gaan we met rustig vertrou wen de toekomst tegen. Een 9-tal aanwezigen stelde vragen welke door den heer A. Warnaar Jz. uitvoerig wer den beantwoord. WASSENAAR „ONS DOEL". In de algemeene vergadering der Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Ons Doel" las de secretaris het jaarverslag waaruit bleek, dat het ledental thans 190 bedraagt. Daarna werd door de penningmeester de balans en de verlies- cn winstrekening voor gelezen waaruit bleek dat het winstcijfer over het afgeloopen boekjaar bedroeg ruim f 1500. Uit het verslag van commissarissen dient opgemerkt, dat na de verplichte afschrijvin gen er een winstsaldo overbleef, waardoor aan de ledenverbruikers een dividend kon worden uitgekeerd van 6 De periodiek aftredende bestuursleden werden alle weder herkozen. Een langdurige discussie ontstond over een huishoudelijke aangelegenheid. Besloten werd dat het bestuur terug moet komen op een reeds genomen besluit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6