DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 buitenland RQOSEVELTS OVERWINNING DOUMERGUE ONVERMURWBAAR Gaat de crisis heden in? De Fransche radicale kamerfractie heeft gisteravond de keus gehad om bewust op de crisis aan te sturen of mede te werken aan een bemiddelingsactie welke zeker kans van slagen had. Er was een voorstel van den radicalen minister van binnenlandsche zaken Mar- chandeau, hierop neerkomend, dat de radi cale fractie aan de radicale ministers bij de stemming over de voorloopige twaalfden volledige vrijheid zou laten. De ministers zouden dan niet verplicht zijn af te treden en de regeering zou dan homogeen voor de Kamer kunnen verschijnen, aan wie dan de beslissing over de voorloopige twaalfden blijft. De beslissing in de radicale Kamerfractie ïs echter niet in dien zin gevallen. Zij heeft eenvoudig besloten haar besluit van Diu*- .dag onveranderd te handhaven. Toen aan Doumergue deze beslissing of ficieel werd medegedeeld, verklaarde, hij, op het verzoek der radicaal-socialisten om concessies, dat hij aan zijn eischen moest vasthouden. Onder deze omstandigheden zou de regee- ringscrisis hedenmorgen in de zitting van den ministerraad uitbreken, wanneer de rad.-soc. ministers de uitnoodiging van Dou mergue, om voor het voorstel tot goedkeu ring van drie voorloopige twaalfden te stem men, met hun aftreden beantwoorden Er scheen gisteren nog een heel klein kansje op voorkoming van de crisis. Eenige leden van de financieele commissie der Ka mer. welke haar besprekingen over de voor loopige twaalfden had uitgesteld tot na de •kabinetszitting, zouden nl. Doumergue wil len voorstellen om genoegen te nemen met één voorloopig twaalfde inplaats van dri* Doumergue rustig en vastberaden Doumergije zelf hield er evenwel gister avond reeds volkomen rekening mee, dat hii vandaqg zou aftreden. Hij verklaarde Til. aan de journalisten: „Thans is de toe stand tenminste duidelijk. De verantwoorde lijkheid staat vast Ik weet, wat ik doen moet en ik zal het doen. Ik zal morgen om 10 uur naar den minis terraad gaan. even kalm als ik thans ben. Wanneer de ministers mij in den steek lu ien, sal ik mij Donderdagmiddag niet aan het parlement voorstellen". Op de vraag, of de premier van alle grondwettelijk hem ten dienste staande mid delen zal gebruik, maken, antwoordde Dou mergue: „Om Kamerontbinding voor testel len is een kabinet noodig. Ik wil geen min- derheidsregeering vormen, want dan zou men mij van dictatuur beschuldigen". Op de verdere vraag, of hij geen radio- „Men mag daarvan geen misbruik maken, xede zou houden, antwoordde Doumergue. Doumergue's medestanders De minister van financiën, Germain Mar gin, van wien beweerd wordt dat hij het niet eens was met de houding van Dou mergue om voorloopige twaalfden aan te vragen, heeft gister het wetsvoorstel, waar bij deze twaalfden worden aangevraagd, ge contrasigneerd. De afgevaardigden der democratische al liantie hielden gisteren een vergadering, waarin een motie werd aangenomen, welke het volle vertrouwen in Doumergue uit spreekt. Verklaard wordt, dat de politieke wapenstilstand op den naam van Gaston Doumergue gegrond was, die het land voo** den burgeroorlog heeft bewaard en van den financieelen chaos heeft gered. Zij, die de crisis ontketenden, moeten ook de verant woordelijkheid aanvaarden. Voor het geval bet tot een crisis mocht komen, moeten cle radicalen alleen met de oplossing van de moeilijkheden belast worden. (Deze uitspraak is van te meer waarde, omdat de leider van deze groep, Flandin, nog enkele dagen geleden opzichtig de hand aan de radicalen heeft toegestoken, om wel ke reden de meer rechts staanden hem al beschuldigd hebben, dat hij daardoor de radicalen in hun verzet tegen Doumergue heeft gestijfd). Ook gingen er in de vergadering stemmen op, die wezen op de toenemende ontevreden heid over het parlement bij het volk. De leider der oud-strijdersvereeniging >.Croix de Feu", kolonel de la Roque, heeft met het oog op een mogelijke regeeringscri- sis en de daaruit voortvloeiende gevolgen, aan vertegenwoordigers der pers verklaard, dat de parlementsleden zich nu eindelijk eens van de gevaren van het oogenblik be- >vust moeten zijn. Aan den anderen kant moet de regeering haar gezag handhaven en onverwijld de vol gende maatregelen nemen: Het marxistische front opheffen. Energiek optreden tegen prijsopdrijving en 'de speculanten onverbiddelijk straffen. Het geheele regeeringsapparaat zuiveren jen reorganiseeren. De berichtgevers zouden uit de verdere Verklaringen van kolonel de la Roque heb ben kunnen opmaken, dat de leden van het „Croix de Feu" reeds gereed stonden om na het alarmsein op het juiste oogenblik ui te grijpen. Het gevaar van onlusten Uit Parijs wordt nog gemeld: Met belang stelling volgt de publieke opinie de hou ding van het buitenland. De communisti sche Humanité weet te melden, dat de ar beiders in hun wijken gereed staan voor 't geval fascistische betoogingen mochten plaats hebben. Het blad beweert verder, dat de Action Francaise haar aanhangers gealarmeerd heeft; ze knoopt daaraan de opmerking vast, dat de arbeiders zich ge reed moeten houden om op het eerste toe ken van hun organisatie te kunnen optre den. Ontevreden radicaal socialisten PARIJS, 8 Nov. Eenige leden der rad.-soc. Kamerfractie zouden zoo ontevreden zijn dc houding der Kamerfractie to.v. het kabi- met-Doumergue, dat zij voornemens zijn uit de partij te treden. Het Kamerlid Clerq heeft hieraan reeds gevolg gegeven en heeft bedankt als lid der rad.-soc. partij. Flandin Minister van financiën? PARIJS, 8 Nov. Volgens de „Echo de Pa ris" zou Germain Martin als minister van financiën, waarschijnlijk door Flandin wor den vervangen. De meeste Fransche bladen zijn van meening, dat de crisis zoo snel mogelijk moet worden opgelost. De democraten verre in de meerderheid Hoewel nog niet alle verkiezings-1 uitslagen bekend zijn. staat toch vast, dat de democraten in het Amerikaan- sche Huis van Afgevaardigden een meerderheid van ongeveer 3 togen 1 hebben verworven en in den Senaat een meerderheid van 2 tegen 1. Voorts zijn niet minder dan 20 democra tische gouvemeurscandidaten gekozen, te gen slechts vijf republikeinsche on%één can- didaat van de Vooruitstrevende Partij (Lafolette, in Wisconsin). Met de overwinning der democraten gaat in vele staten een overwinning van de te genstanders der phohibitie hand in hand In dc staten Florida, Nebraska, West- Virginia, Zuid-Dakota, Kansas en Wioming, waarin Dinsdag een stemming over de af schaffing van de staatsprohibitiewetten plaats vond, is alleen in Kansas een meer derheid verkregen voor de handhaving van het alcoholverbod. In alle overige staten hebben de tegen standers van de prohibitie de overwinning behaald. Oordeel in bankierskringen In financieele kringen te New-York ver wacht men, als gevolg van de nieuwe groote „verschuiving" naar de zijde der democra ten. dat het komende congres van president Roosevelt een aantal radicale economische en financieele politieke maatregelen verlan gen zal. Roosevelt, die persoonlijk niets voelt voor een dergelijke radicale politiek, zal daarom de hulp van prominente persoonlijkheden op economisch en financieel gebied moeten inroepen, om zich met succes tegen het op dringen van gemeenschappelijke congresbe- sluiten in de kwestie der farmers en het werkloozenvraagstuk alsook in andere eco nomische, financieele en sociaal-politieke kwesties te kunnen verweren. Roosevelt zal, zoo zegt men, vennoedehjk een middenweg kiezen en kan hierbij van de medewerking der banken bij eventueele moeilijkheden met het congres verzekerd zijn. Oor.'eel in politieke kringen Uit Washington: De groote democratische stembusoverwinning wordt in politieke kringen alhier op de eerste plaats als een binnenlandsche politieke triomf van presi dent Roosevelt, m.a.w. van de politiek van de „New Deal" uitgelegd. Men laat echter niet na er op te wijzen, dat ook de buiten- landsche politiek van Roosevelt een prac- tisch zeer aanzienlijk succes behaald heeft. De twee derden meerderheid der democra ten in den senaat zal wellicht tengevolge hebben, dat Roosevelt cn zijn staatssecreta ris Hull in de toekomst bij de beraadslaging over belangrijke buitenlandsche politieke aangelegenheden in den senaat steeds de twee derden meerderheid zullen verkrijgen. Juist voor zijn strijd om de versterking van de Amerikaansche oorlogsvloot heeft echter Roosevelt anderzijds door de neder laag van afgevaardigde Britten van Illinois een krachtigen helper verloren. Niettemin staat wel vast. dat zoowel de nieuve senaat als het nieuwe representan tenhuis Roosevelts streven naar uitbreiding van de Amerikaansche oorlogs- en handels vloot met staatssubsidie steunen zullen. De toestand in Spanje Twee opstandelingen geëxecuteerd Uit Madrid: Gisteren zijn twee personen, die in verband met de recente troebelen ter dood waren veroordeeld, geëxecuteerd. Bei den zijn „op ridderlijke wijze" den dood te gemoet gegaan. De door de anarcho-syndicalisten gepro clameerde proteststaking is mislukt. In Ca- talonië zijn eenige personen gearresteerd. De anarchistische staking mislukt Uit Barcelona: De als protest tegen dc terechtstelling van twee rebellen dooi* de Iberische anarchistische federatie geprocla meerde staking bleef beperkt tot enkele fabrieken in Barcelona en tot enkele steden in Asturië. Barcelona behield zijn normaal aspect. Der tien pensonen werden gearresteerd in ver band met de staking, die inmiddels reeds geëindigd is. Naar een rechts-republikeinsch blok Uit Madrid: Zooals reeds gemeld, is in het verloop van de cortes-zitting van gister gebleken, dat er een nauwe eaimenwen-king tot stand is gekomen tusschen de Katholieke Volksactie en de radicalen. Deze toenadering strekt zich zoo ver uit, dat reeds van een mogelijke coalitie fcus- 9chen deze beide partijen en de agrariërs tot een rechts-republikeinsch blok, in geval van nood, kan worden gesproken. Groote aandacht is ook geschonken aan n opmerking van den minister-president, dat bij een wijziging in de regeering 6lechts Gil Robles als zijn opvolger in aanmerking zou komen- Duitsch postvliegtuig neergestort Vijf dooden. Dinsdagavond is het Duitsche postvlieg tuig „D - Avan" van de lijn Koningsbergen- Berlijn verongelukt. Nadat het toestel Danzig was gepasseerd moest het door tot nu toe onbekende oor zaak in fe nabijheid van het plaatsje Gross- Rakitt op ongeveer 20 K.M. ten Zuidwesten van Lauenburg, een noodlanding uitvoeren. Deze noodlanding mislukte evenwel en het toestel werd vernield. De uit vijf personen bestaande bemanning is om het leven geko men. De gezagvoerder was de piloot Erb. Een commissie van onderzoek heeft zich on middellijk naar de plaats van de ramp be- posttrein overvallen Uit Warschau: Gisternacht hebben verschei dene gemaskerde bandieten onder bedreiging ae ambtenaren van een posttrein overvallen •n buitenwijk van Warschau- Zij maakten zich meester van een geldkistje met een in houd van 88000 zloty. Bij achtervolging vond de politie het, inmiddels geledigde geldkistje. Twaalf verdachten en medeplichtigen zijn gearresteerd. Uit Warschau: De politie heeft een tiental Israëlieten gearresteerd, die zich bezig hiel den met het langs illegalen weg doen emi- greeren van Joden naar Palestina. Hierbij werd een route over Weenen gekozen. Zij ston- in relatie met een zekere Fingerson, ei genaar van een reisbureau tc Weenen, „Cos- mos" genaamd, en met den kapitein van een schip, DE FRANSCHE WACHT AAN DE SAARGRENS Diplomatieke protesten te Londen Parijs, Rome en Brussel De Duitsche diplomatieke vertegen woordigers te Londen, Parijs, Rome en Brussel hebben instructie ontvangen stappen te doen tegen een mogelijk gebruik maken van Fransche troepen in het Saai-gebied en tevens opdracht gekregen het Duitsche standpunt in de Sa&rkwestie nog eens uiteen te zetten. Knox te Homo Uit Rome: De president der regeerings- commissie voor het Saargebied is gister avond te Rome aangekomen, om deel te nemen aan de zitting der commissie van drie. Memorandum van economische instanties aan de commissie" AloisL Uit Saarbrücken: Kamers van Koophan del, Handwcrkskamer en andere economi sche organisaties ui.t het Saargebied hebben een gemeenschappelijk memorandum aan de commissie-Aloisi van den Volkenbond gezonden, waarin betoogd wordt, dat Duitschland de voornaamste afnemer is van de fabrieken van net Saargebied. Daarentegen daalt de afzet naar Frankrijk dagelijks, aangezien de FranSche koopersde Saarlandsche moducten weigeren Wanneer nu, aldus wordt uiteengezet. Frankrijk vast gevroren clearinggelden niet ter beschik king stelt en wanneer Fransche banken het normale handelscrediet voor het Saar gebied niet in stand wenschen te houden, moet daaruit de consequentie getrokken worden op douane-politiek gebied. Hieruit blijkt op dwingende wijze, aldus gaat het memorandum verder, dat de Saarlandsche grens met Duitschland voor het betrekken van Duitsche goederen geopend moet wor den en wel in een omvang die een in even wicht zijnde handelsbalans tusschen het Saargebied en het overige Duitschland waar borgt. De besprekingen tusschen Mussolini en Goemboes Uit Rome: Omtrent de besprekingen, wc! ke gevoerd zijn tusschen Mussolini en dei Hongaarschen minister-president Goemboes. is een officieel communiqué gepubliceerd, waarin o.m. wordt verklaard: „Minister-president Goemboes en Musso lini hebben op 6 en 7 dezer in het Palazzo Venezia twee langdurige besprekingen ge voerd. Tijdens deze besprekingen hebben do beide regeeringschefs op de basis en in deu geest van het Italiaansch-Oostenrijksch-Hou- gaarsche protocol van Maart j.l. de kwesties der algenieene politiek en daarenboven de problemen, welke in het bijzonder Italié en Hongarije betreffen, bestudeerd. De richtlijnen van beide regeeringen zijn onge wijzigd gebleven. Het in Maart j.l. tot stand gekomen protocol functionneert tot tevre denheid. Ten slotte hebben Mussolini en Goem boes ook de cultureele betrekkingen tus schen Italië en Hongarije besproken. Men kwam tot de zienswijze, dat deze nog nau wer moeten worden aangehaald. Besloten werd de daartoe noodzakelijke maatregelen te treffen. Binnenkort zullen de Italiaansche en de Hongaarsche minister van Onderwijs en bespreking voeren, waarbij een overeen komst tusschen beide landen zal worden De voorbereidende vloot- besprekingen Uit Londen: De bilaterale vlootbesprekin gen zijn gistermiddag voortgezet met een formeelo ontmoeting tusschen de Britsche en Japansche delegaties onder voorzitter schap van Mac Donald. Na de zitting werd een kort communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de discussie der Japansche voorstellen voortgezet werd. Deze voortstellen zijn tot dusverre zoowel voor de Amerikaansche als voor de Engelsche delegaties onaanvaard baar geweest. In het huidige stadium bedoe len de besprekingen de drie mogendheden nader tot elkander te brengen. Het vertrou welijk karakter van de besprekingen wordt echter streng in acht genomen en er wordt niets medegedeeld omtrent de vorderingen die hierbij gemaakt worden. Voor het oogen blik 6taan geen verdere form eel e ontmoetin gen tusschen de delegaties op 't programma, maar de individueele leden der delegaties houden nauw oontact met elkander. Een gunstig kenmerk van de ge- dachtenwisselingen is, dat alle par tijen het eens zijn in het verlangen een terugvallen in een openlijke ongeregelde bewapeningswedstrijd te voorkomen In het rapport van de commissie van on derzoek naar de oorzaak van de ramp van de „Morro Castle", waarbij 114 personen om hel leven zijn gekomen, wordt gezegd dat geen bewijs is geleverd van brandstichting en dat de ware corzaak een raadsel is. Het feit dat zoovele levens verloren zijn gegaan wordt geweten aan te laat alarm malven, terwijl de signalen en de organisatie! on doeltreffend waren. Uit het Sociale Levea. ■vlncle Prieeland tot afsluiting van collectieve arbeidsovereenkomsten te komen. De Ch.r. Boeren- en Tuindersbond en dc R.K >e>ren- en Tuinders bond hobben zich bereid .rklaard tot de afsluiting van collectieve oon- modewerking to verleenei 1 andair bel dersboi De 1 <andarbeider sorganl idat haar vertegenwoor hadden met het bestuur schappij van Landbouw. 11e afdieelingen va Friesche Ma&t- brief gezonden schappij. iel mogelijk te ge ra- in. De landairbeiders- ligt In de bedoeling tot districts bojiden hebben voor velschillende dis dc concept-loon vraag reeds aan den Chr. Boeren- Tuindensbon'd toegezonden, welke ook de srschlllende dorpen. Verdw zullci dea voorgesteld, Vakbeweging en politiek ..Hoewel in de verkiezingsstrijd, 't vorige jaar gevoerd, dc partij van welke de heer Colijn de leider is, niets bepaalds heoft be loofd, heeft ze toch niet geringe verwuoh- tingen gewekt Het schip van staat in de branding en hij aan het roer. dat moest toch wel goed gaan Wij, die dit schrijven, hebben daarbij ons hart vastgehouden, en gezegd: „Wat begaat men in een verkie zingsstrijd toch lichtvaardigheden". De heer Colijn is een man van meer dan gewon' lures, maar met dat nl een mensoh, vv krachten ontoereikend zijn, voor de taak. die thans vervuld moet worden We hefbben ons ook afgevraagd of men met ,.de sterke man" het fascisme niet wat in het gevlij wilde komen. Het oordeel, dat thans in het Voor loopig Verslag geveld is, „die verwachtin gen zijn in geenen deele vervuld", moest ko men", aldus kon men lezen in Onze Ba nier 27 October 1934. weekblad van dc Ned. Ghr Bond van Pers. in Publ. Dienst. En daarop volgt dan een betoog, waaruit moet blijken, dat er geen kabinetspolitiek gevoerd wordt en het ministerie niet homo geen is. De redacteur van De Opbouw, het or gaan der Chr. georganiseerde bouwvakar beider voegde er o.m. het volgende aan toe: „Bij het lezen van het artikel in Onze Banier, waaruit dit citaat genomen is, komt zonder twijfel de vraag naar voren: is onze christelijke vakpers 't aangewezen terrein voor politieke beschouwingen van deze soort? Is alle man in onze vakbeweging het er over eens, dat de „men", die toen groote verwachtingen omtrent ..den heer Colijn" heeft gewekt „lichtvaardigheden" heeft be gaan?" Zullen wij ons als vakbeweging gaan be zighouden met critiek op de groote „men", die mogelijk met de sterke man" het fas cisme in het gevlij wide komén? Wij waarschuwen tegen behandeling dezer dingen in onze vakpers. Objectieve critiek op het regeeringsbeleid voor zoover het de aanraking van dat be leid met onze vakverecnigingsarbeid betreft, is in onze bladen op haar plaats. Politieke beschouwingen moeten echter onze beweging in verdeeldheid en beroering brengen. Als Onze Banier deze politieke critiek mag oefenen, hebben anderen het recht in hun critie'; nog wat verder te gaan. Als politieke critiek in onze bladen oorloofd is, hebben andere bladen liet volste recht daartegen te polemiseeren. (Uit D O p b b u w zal echter het een zoowel als 't ander worden geweerd). Wij zouden graag onze vakbeweging nog een tijdje eendrachtig bij elkaar houden. Politiek hoog water moet men spuien door politieke organen. De vakbeweging moet in haar keuken geen pannetjes hebben politieke kostjes te braden. Gemengd Nieuws. Doodelijke Auto-ongelukken Te Hilversum had op den hoek van de Achterom-Liebergerstr. een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door V. uit Hil versum en een driewielig motorrijwiel, be stuurd door P- wonende te Nijkerkerveen, doordat eerstgenoemde P. geen voorrang tot passeeren verleende. P. viel op den weg en bleef bewusteloos lig gen. Een zuster van den geneeskundigen dienst verleende de eerste hulp, waarni s'achtoffer op last van den arts naar de R.K. Ziekenvereeniging werd vervoerd. Hij bleek een ernstige hersenschudding te hebben beko men. Hij is in het ziekenhuis overleden. 0"p den Rijksweg Harderwijk-Ermelo heeft een ongeluk plaats gehad waarvan een schoen maker het slachtoffer is geworden. By het passeeren van een opgebroken weg gedeelte wipte een vrachtauto een ijzeren plaat open, welke tusschen de as van de auto geraakte- Hierdoor sloeg de vrachtwagen over kop. In dezen wagen waren een zestal jongelui gezeten, die op weg waren naar de „Zesdaagsche" te Amsterdam. Zij werden geen van allen gewond. Op het moment, dat de auto over den kop sloeg, reed een wielrij der achter hem aan. Deze wielrijder, de 36- jarige schoonmaker Huyer, kon zijn vaart niet r temperen, zoodat een botsing onvermij delijk was. H{) reed tegen de auto met het gevolg, dat hij in zeer zorgwekkende toestand het ziekenhuis te Ermelo moest worden overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De schoenmaker laat een vrouw met eenige kinderen achter. Auto's door een trein gegrepen Toen op den bewaakten overweg te Mierlo (N.-Br.) de afsluitboomen half waren neerge laten om den trein van Helmond naar Eind hoven te laten passeeren, naderde op den weg van Helmond komende luxe-auto van C. de J„ uit Mierlo. De auto-bestuurder reed der de half neergelaten boomen den overweg n zag toen tot z\jn ontzetting den trein op betrekkelijk korten afstand aankomen. De J., zijn echtgenoote en nog twee andere personen, die zich in de auto bevonden konden nog bijtijds uit den wagen springen. Pal naast hen werd de auto door de locomotief van op volle snelheid rijdenden trein gegrepen meegesleurd. De machinist remde uit alle macht en op betrekkelijk korten afstand wist hij den trein tot stilstand te brengen. De auto intusschen in brand gevlogen en lag op het tweede spoor. Hoe hevig de schok is ge weest, blijkt wel hieruit dat in het wrak van de auto later een buffer werd gevonden, die van de locomotief was afgebroken. AJs bijzonderheid kan worden gemeld, dat vorige week op denzelfden overweg een auto op wonderlijke wijze aan overrijding is ont snapt. Toen is de auto nl. dwars door den slecht verlichten afsluitboom gereden, kwam op de rails voor een trein terecht en ook toen wisten de inzittenden nog op het laatste mo ment den wagen te verlaten. BERUCHT DUITSCH INBREKER GEAR- RESTEERD Den laats ten tijd zijn in Enschede en om geving verscheidene inbraken in buitenhuizen gepleegd. Bij een daarvan, n.l. in de villa van den heer G. Jannink, maakten de inbrekers zelfs een groote Buick-auto buit- Deze auto werd later onbeheerd aangetroffen tegenover het station te Frankfort am Main. Uit het ingestelde onderzoek is toen geble ken, dat de beruchte Duitsche inbreker de 32- jarige F. B. met deze auto naar Frankfort gereisd. Hij werd te Stuttgart gearre steerd. Daar heeft hij bekend zich aan een viertal inbraken te Enschede te hebben schul dig gemaakt. Op zijn aanwijzingen is een deel het ontvreemde geld en de gestolen goe deren reeds teruggevonden. Het onderzoek der politie wordt nog voort gezet. ALLE ALUMINIUM PROFIELEN voor do BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 - ROTTERDAM Te Dreumel had de 22-jarige varensgezel H. van U. twist gekregen met zijn tweeling broer J. van U. om een kleinigheid en toen J. van U. per rijwiel de ouderlijke woning verliet, fietste hij hem na. Op de dijk haalde hij zijn broer in en vuurde in dolle drift vijf revolverschoten op hem af. De schoten hebben geen doel getroffen. Alleen de fiets werd be schadigd. H. van U. is in de geheele omtrek gevreesd om zijn groote kracht en wordt dan ook ter plaatse steeds als de krachtpatser aangeduid. Toen hij veertien dagen geleden op het politiebureau moest verschijnen, verdacht van vernieling, wond hij zich zoo op, dat hij den veldwachter een der ooren gedeeltelijk afrukte en hem vervolgens naar de keel vloog. Het zou met den politieman slecht afgeloopen zijn, als niet eenige personen, die op het gerucht waren toegesneld, hem uit zijn nete lige positie hadden ontzet. Tegen het driftige heerschap werd toen proces verbaal opgemaakt De veldwacher kan tengevolge van deze mis handeling tot op heden nog geen dienst doen. Vijf politiemannen hebben thans den woes teling gearresteerd. Voorzichtigheidshalve heeft men den arrestant niet in het arrestan tenlokaal te Dreumel opgesloten, doch hem overgebracht naar het huis van bewaring te Tiel. Deze voorzorgsmaatregel werd genomen, omdat de man bij een vorige arrestatie het cachot te Dreumel totaal heeft vernield en daarna was uitgebroken. De aangehoudene aanvaring op de westerschelde Het van Antwerpen komende Deensche s.s. „Erik Boy e" is Woensdagavond op de Wes- terschelde bij Walsoorden in aanvaring geko men met het van zee komende, vermoedelijk Duitsche s.s. „Karl Wygand". De schade moet zeer ernstig zijn. De „Erik Boye" maakte water. Een viertal sleepbooten voer ter stentie uit. Men zal trachten het schip op een zandbank te zetten. Bergingsvaartuigen uit Antwerpen begeven zich naar de „Erik Boye" DE O.S.P.-ER SCHMIDT VRIJGESPROKEN Het gerechtshof te Amsterdam wees ar rest in de strafzaak tegen den O.S.P.-voor- zitter Schmidt, die op 1 Juli j.l. door de Haarlemsche politierechter wegens op ruiing tot drie maanden gevangenisstraf xsr veroordeeld. Schmidt zou op 13 Maart te Zaandam in een rede hebben gezegd: „Het proleta riaat is momenteel ongewapend en zou bij een eventueele opstand voor de kanonnen en machines staan. Maar als vandaag het mobili6atiebevel afkomt, dan is de zaak veranderd en is het proletariaat niet onge wapend meer. Zijx staan dan niet voor de kanonnen, maar zij staan er achter en liet kapitaal hiervoor. Jullie begrijpt me wel!" De proc.-generaal, mr. D. Roilink, achtte de opruiing bewezen en requireerdo beves tiging van het vonnis. Het gerechtshof achtte het ten laste ge legde niet bewezen, vernietigde het vonnis van den politierechter en heeft verdachte vrijgesproken. Wel heeft verdachte de ten laste gelegde woorden gesproken, aldus overwoog het Hof, doch hiermee is geen op ruiing gepleegd. VERDUISTERING BIJ EEN BOEREN LEENBANK De verduistering bij do Boerenleenbank te Dinteloord beloopt ongeveer f 50.000. Geble ken is, dat nog meer gelden zijn verduis terd, welke de kassier in andere functies onder beheer had. Ook uit deze functies is hij ontslagen. Na beëindiging van het onderzoek zal men waarschijnlijk de zaak bij de justitie aanhangig maken. De inleggers der Bank zullen geen schade ondervinden. De spaar bankboekjes zijn opgevraagd in verband met het onderzoek. HET HOOFD VERPLETTERD Te Jisp ,N.-H.) is bij het achteruitrijden van een vrachtauto van de firma Greuter uit Assendelft de helper van den chauffeur, toen hij het hoofd buiten de cabine stak, bekneld geraakt tusschen een lantaarnpaal en de auto. Het hoofd werd totaal verbrij zeld. De man was onmiddellijk doord. Te Kerlcrade (L.) sprong de 9-jarige Emil M. uit Bleijerheide-Kerkrade van een vracht auto, waarmee hij huiswaarts reed. Zijn hoofd werd verpletterd. De jongen werd op °!ag gedood. onder den trein gevallen Hedenmorgen vóór het vertrek van trein 56.35, die om 5.55 uur van Zwolle in de rich ting Leeuwarden vertrekt, kwam een dienst doend ©tationsambtenaar, de 59-jarige De Wilde, op het rangeerterrein te vallen, met het gevolg, dat zijn rechtervoet onder den trein raakte. Dit lichaamsdeel werd zoo ern- s_tig gekwetst, dat hij dit hoogstwaarschijn lijk zal moeten missen- Na voorloopig verbon den te zijn, is de man naar het Sofiazieken- huis vervoerd. verdronken. Te Amsterdam heeft de G.G.D. uit de vaart naast de Zeeburgerdyk het lijk van een onbe kend persoon opgehaald, dat daar dreef. Het naar het Binnen Gasthuis gebracht. GRAANZOLDER INGESTORT In het graanpakhuis van T. te IJzendijke is de zolder, waarop 75.000 Kg. graan was geborgen, ingestort. De in het pakhuis aan wezige personen konden zich bijtijds in vei ligheid stellen. LAFFE INBRAAK Te Amsterdam is ingebroken in het kan toor van het centraal comité voor jongere werkloozen. Een in het kantoorlokaal staan de kast en schrijfbureau zijn opengebroken. He dief heeft een busje met f 98 buitge maakt, een verlies waarvan de werkzaam heden voor de jonge werkloozen den terug slag zullen ondervinden. BRANDEN Te Gouda is 's avonds brand ontstaan -i dc vleeschwaren-rookerij der firma -\ Bruynel aan de Nieuwe Markt. Onder lei ding van brandmeester Hulleman werd het vuur direct aangetast. Op het moment, dat de groote spuit arri /eerde, viel het ergste te vreezen. Het pak huis brandde fel. Aan het brandend perceel grenzend lagen op een open ruimte een groot aantal fruitkisten van den heer G. van Eijk. Wanneer deze waren gaan bran den, was wellicht van het gansche com- Weerbericht Pijltje geeft den vortgen stand i Hoogste stand te Madrid 767.0. Laagste stand te Skagen 745.3. Stand vanmorgen halftwaalf 757.L WEERVERWACBTING Zwakke tot matige Z.W. wind, zwaar be wolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De N.W. depressie heeft inderdaad de hooge drukking van de Britsche eilanden verdreven, maar deze neemt op het vaste land nog ©nel toe. In Scandinavië neemt de hooge drukking af en de depressie in Z. Scandinavië dringt verder N. waarts door, zoodat. voorloopig het weer zachter zal wor den. De laatste Z. depressie bleek van wei nig beteekenis cn trekt O.-waarts. Gisteren viel ter weerszijden van ons land zware regen, 46 mM. te Hamburg, 19 te Le Havre. Ook in Denemarken en Zweden heeft het zwaa- geregend en duurt de regen nog voort. Ook op de Britsche eilanden valt bij zwakke tot matige W. winden op veel plaatsen regen In Schotland kwam nog matige vorst voor. Frankrijk en Duitschland hebben op klarend weer met sterk gedaalde achtend- temperatuur. Op IJsland ©tijgt de barometer bij N. wind. TERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 8.6 C VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 9 NOVEMBER Van 's avonds 4.46 uur tot 's morgens 6.43 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhetnfelden 2.09 1.95 Breisach K"hl Mnxan Diedeshelm Mannheim 0.94 O.fli 2.0R 2.11 3.58 3.50 Lohr Ringen Loblth Nijmegen St Andries 2.31 Arnhem 7.31 7.34 Vreeswijk Iw 0.37 0,43 Westervoort 7.98 7,93 Deventer 1.97 1.92 2.23 2.20 1.11 1.01 010 0.03 1.30 1,24 9.53 9,55 7.26 7.27 Heden VoHc Canb Fms Cohlena Trier Keulen Dnsseldorf IHhrort Wesel Emmerik 1.47 122 1.52 1,49 0.02 0.46 1.04 1.08 0.46 0.48 0.37 0.34 Kampen -0.04 -<X0t Ej sden Maastricht 41.15 41^>5 Grevenbicht 28.25 28.08 Venlo 10.06 10.79 Grave 'slniaj 4.50 4,50 St Andries 1.27 L27 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Dei f zijl 0.11 12.28 Uellevoetsl. 3.57 lerscbelllng 9.42 22.00 Willemstad 4.43 Hnmngen ÏUSö 22.50 Bronwersh. 3.01 lien helder f.<b 20.4U Zierikzee 3.47 IJinuiilen 4. 3 16.17 Wemeldinge 4.09 Hoek v. HolL 3.12 15.29 Vlissingen 2.H öclievcningen 3.22 1 .49 Terueuzen 2.47 liotteiilaui 5.19 17.27 Hanaweert 3.38 16.23 14,25 14.59 1»£3 plex pakhuisjes en bergplaatsen niet veel overgebleven. Enkele oogenblikken nadat de motorspuit was gearriveerd werd met twee stralen op een brandkraan de strijd aangepakt. Gaan de weg werd het vuur terug gedrongen en na een kwartier was alle gevaar geweken. Tegen halfacht rukte de spuit weer uit. Verzekering dokt de schade. De opperbrandmeestc», de heer J. C den Boer, moest wegens een ongeval weldra ver trekken. Toen hij zich dioint bij de branden de bergplaats bevond kreeg hij een stuk dakpan op het hoofd. Een hevig bloedende wonde boven den linkerslaap werd door het scherpe steen toegebracht; in de Wijkver pleging is de blessure behandeld. Te Berchem (N.-Br.) ontstond een fel le brand aan het Molenveld in een dubbele woning, welke bewoond was door Je families v. d. W. en S. Het pand, dat met stroo ge dekt was, was binnen korten tijd één vuur massa, zoodat de inboedels, alsmede eenige varkens en geiten, in de vlammen omkwa men. Huis noch inboedels waren verzekerd. Te Eindhoven is het sigarenfabriekje der firma P. van Kuik afgebrand. Verze kering dekt ten deele de schade. Tc Zevenbergen (bij Oss) ontstond, doordat alleen thuis zijnde kinderen een petroleumlamp omwierpen, brand in de groote boerderij van den landbouwer Van der Walle. In minder dan geen tijd stond alles in lichterlaaie. Daar door de eenzaam hcid van deze streek geen hulp kwam op dagen, moest men wachten op de gemeen telijke brandweer. Deze mocht er met ver eende krachten in slagen een klein gedeel te van den inboedel, zoomqde een groot go- deelte van het in het achterhuis zijnde cé in veiligheid te brengen. Eenige koeien cn een groot aantal kippen kwamen in de vlammen om. Do boerderij brandde tot den grond toe af, terwijl ook grooto voorraden hooi, stroo en rogge verloren gingen. Ver zekering dekt de schade, die vrij aanzien lijk is. Kunst cn Letteren. VERBOND VAN CHR. LETTERKUNDIGE KRINGEN Dat er meer belangstelling komt voor de Chr .Letterkunde, blijkt ook uit de uitbrei- ding van het Verbond van Chr. Letterkun dige Kringen. Het aantal aangesloten krin gen bedraagt nu 21. Een nieuwe kring werd opgericht te Dordrecht (secretaresse is rnej. An. Baan, Toulouselaan 21). Het Verbond hoopt dit jaar zijn Kerstvergadering in Den Haag te houden, waarop de heer Dr. W. A. P. Smit, uit Bandoeng, spreken zal over een nog nader bekend te maken onderwerp. De Verbondssecretaris, de heer J. Al Ion, Rembrandtlaan 43, Heemstede, geeft graag inlichtingen over het opgeven van nieuwe kringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2