Gemeenteraad van Rotterdam Weerbericht WOENSDAG 7 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Bü IIEN LAND DOUMERGUE'S VAL AANSTAANDE? De partij-intriges tegen de publieke opinie Vrees voor ernstige gebeurtenissen Het aftreden van de regeering-Doumergue Wordt aanstaande geacht. Dit onbehaaglijke feit heeft zijn ontstaan te danken aan de houding van de radicale ministers in zijn kabinet, die, na lang wei felen, zich thans keeren tegen de hervor mingsplannen van Doumergue. Officieel is nog weliswaar niets van de Aanstaande regeeringscrisis gebleken. Gisteren hebben de Kamers nog een plech tige rouwzitting voor Barthou en Poincaré gehouden en zich daarna tot Donderdag ver daagd. Uiterlijk was er geen vuiltje aan de lucht. Maar het gerommel van het naderend onweer was te hooren in de geruchten die .tot de pers doordrongen. Een feit is, dat de politieke toestand heel hachelijk is. Doumergue, die op 6 Februari van dit jaar als redder in den nood uit zijn geboor teland naar Parijs is teruggeroepen, zal wanneer niet alle teekenen bedriegen, mor gen of overmorgen daarheen terugkeeren. Hij zal dat kunnen doen met het gevoel zijn plicht voor het vaderland te hebben gedaan. Maar levens, helaas, met de som bere gedachte aan een niet te volbrengen taak, zelfs niet door hem, die bij het volk zulk een groot vertrouwen geniet en die bo vendien over een rijke politieke ervaring en een vasten wil voor de uitvoering van eeu groot hervormingsprogramma beschikt. Of Doumergue geen fouten heeft gemaakt? !Wie zal op zijn plaats daarvan vrij te plei ten zijn? Men zou de vraag kunnen stellen of hij ïia de Februari-gebeurtenissen, toen het volk zich tegen de corrupte volksvertegenwoordi ging keerde en reeds op de barricaden had gestaan, niet verstandiger had gedaan door de parlementsontbinding maar dadelijk te forceeren. Hij heeft dit uitgesteld en staat nu voor de werkelijkheid, dat het politieke monster van persoonlijk belang en achter- baksche beoordeeling weer krachten heeft kunnen verzamelen. Partijbelang domineert opnieuw onder de beroepspolitici, die de Kamer-ontbinding vreezen en het landsbelang, door den on- partijdigen en niet-ambitieuzen Doumergue .voorgestaan, naar de laatste plaats schuiven. Doumergue heeft de gelegenheid gehad 'dit gevaar neer te slaan. Thans heeft hij die gelegenheid niet meer. Een andere fout in zijn optreden is mis schien geweest, dat hij onhandig heeft ge manoeuvreerd door, zooals men dat noemt, meer autoritarisme dan autoriteit te too- nen. Het schijnt, dat het vertoon, waar mede hij gewerkt heeft, door de linker- groepen doorzien is en zij nu besloten zijn van hun macht, die ze in het parlement in elk geval nog hebben, zulk een gebruik te maken, dat Doumergue onder zijn eigen politiek bouwsel begraven wordt. Vermoedelijk zal de dag van morgen de beslissing brengen. Doumergue heeft van de Kamer de goed keuring van de voorloopige begrooting voor drie maanden te vragen, teneinde den weg vrij te maken voor de behandeling van zijn hervormingsvoorstellen zonder dat. men daar de volledige begrootingsbehande- ling aan vooraf behoefde te laten gaan Herriot en zijn collega's hebben hem de medewerking daartoe in den ministerraad geweigerd, omdat zij, in navolging van het besluit van het congres der radicaal- socialisten, de vermindering van de auto riteit van den senaat van Doumergue's grondwetsvoorstellen niet willen. Dit beteekent niet alleen de breuk in het kabinet maar ook de opheffing van de zoo genaamde nationale meerderheid en dus het aftreden .van van Doumergue's regee ring. De proef is geëindigd en er is niets wer kelijks gebeurd om de crisis van Februan j.l. te bezweren. Het parlement dankC Doumergue ai tegen de publieke opinie in. Maar achter het parlement werken weer de geheime machten der persoonlijke belangen-intriges. Hoe zal de publieke opinie op flit gedoe ïeageeren? Er heerscht reeds een gevaarlijke span ning en er is ernstige reden om te mee- nen, dat „de straat" zal trachten een be slissing te forceeren. Rechts en links zijn er voldoende extremisten in Frankrijk om een poging als van 6 Februari op grootcr schaal kans op slagen te geven. Terecht zeide Doumergue Zaterdag j.l. in zijn radio-rede: Frankrijk verkeert in een moreele, een financieele en een economische crisis en zelfs in een ernstige politieke crisis. Het huidig regiem staat op het spel. Om den koning van Slam op te zoeken. Uit Bangkok: Drie Siameesche ambtena ren zullen naar Engeland vertrekken voor een bezoek aan koning Prajadhipok. Zij zullen trachten het geschil tusschen den koning en diens regeering bij te leggen. De koning leeft thans het leven van een land edelman in Surrey (Engeland). Zooals men weet heeft hij gedreigd afstand van den Siameeschen troon te doen, indien zijn pre rogatieven, met inbegrip van 't recht over het leven en den dood van zijn onderdanen, zouden worden beknot. De missie zal de onderhavige wet ten uitleggen en den koning vragen, wanneer hij van plan is naar Siam terug te keeren. Uit Londen: Er zijn in het geheel 1500 uitnoodigingen verzonden voor het huwe lijk van prins George met prinses Marina. Het verluidt, dat behalve de vertegenwoor digers van het Hoogerhuis, de leden van het corps diplomatique aanwezig zullen zijn, zoomede alle leden der regeering, oud-kabi net-ministers, vertegenwoordigers der parle mental re oppositie, en vertegenwoordigers der openbare diensten, der kerkgenootschap pen, e. d. De koninklijke familie en haar gasten be staan uit 57 leden van koninklijke families, terwijl zes bedienden van den hertog van Kent op speciale plaatsen zullen zitten. HET EGYPTISCHE KABINET AFGETREDEN Uit Cairo. Het kabinet is afgetreden. De aftredende minister-president is belast met de .vorming yaa een nieuw kabinet. DEMOCRATISCHE OVERWINNING IN AMERIKA Groote opkomst der kiezers Hier en daar vloeide bloed Het was gisteren „Election-Day" in de Ver. Staten: verkiezingsdag voor het nieu we huis van afgevaardigden, voor 31 nieu we senatoren, voor de gouverneurs van 33 staten en eenige vooraanstaande ambten. Ondanks den regen is 2eer druk gestemd. Voor zoover uit de eerste verkiezingsuitsla gen is op te maken, hebben de democraten in de meeste staten gewonnen. Gisteravond laat was bekend, dat de de mocraten reeds 88 afgevaardigden naar 't Congres hadden gekozen, in de meeste ge vallen in de democratische Zuidelijke sta ten en wel in Alabama zes, in Arkansas vijf, in Florida vijf, in Georgia tien, in Louisiana acht, in Mississippi zeven, in Texas 21, in Noord Carolina twee, in Zuid Carolina zes, in Virginia drie, in Tennessee zes, in Californië vier, in Massachusetts een en in Pennsylvanië vier. De Republikeinen hebben eveneens .Auto matisch" vier zetels verworven in Califor nië, twee in Massachussetts en een in Ten nessee. Alle verschijnselen wettigden, volgens de berichten uit Amerika, tot gisteravond de conclusie, dat de regeering van Roosevelt met groote meerderheid wordt gesteund. Om kwart voor acht (Amerik. Tijd) werd bekend, dat de democratische gouverneur van New-York, Lehman, herkozen is. Hij behaalde 500.000 stemmen meer dan zijn tegencandidaat. Volgens Amerilcaansche opvattingen is de verkiezing rustig verloopen. Incidenten. Zes dooden. Zes personen zijn om het leven gekomen en tientallen gewond, terwijl minstens een persoon ontvoerd is bij diverse verkiezings relletjes, welke gister hebben plaats gehad. Het ergste incident vond plaats te Kalay- res, een stad in het mijngebied van Penn sylvanië. Ongewapende democratische aan hangers van de New Deal werden daar on- d^r kruisvuur genomen uit een mitrailleuse en pisitoolvuur. Meer dan tien Republikei nen zijn gearresteerd. Federale troepen patrouilleerden door de stad, terwijl ambts naren per vliegmachine uit Washington zijn overgekomen om vast te stellen, wie schul dig is in deze aangelegenheid. Drie personen werden op slag gedood, één is later overleden, terwijl een vijfde persoon stervende is. 25 andere personen, waaronder eenige vrouwen, zijn minder ernstig gewond. Te Holland is een man, die in een auto negers naar een stembureau bracht, dood geschoten door inzittenden van een andere auto. Zijn zoon, die eveneens in de auto za.t werd gewond. Een groep personen heeft een farmer aangevallen, die eveneens negers naar het stembureau had gebracht. In ern- stigen toestand lieten zij dezen man aan zijn lot over. Te Chicago Is een neger, een arts, als het ware vlak voor de stembus opgenomen en ontvoerd. Zijn broer is candidaat voor den senaat in Illinois. Een verkiezingsagent van de negers heeft op de vervolgers geschoten, doch hij miste. Deze verkiezingsagent is ge arresteerd. De autoriteiten willen weten, waarom hij een vuurwapen bij zich had. Nog eenige uitslagen NEW-YORK, 7 Nov. Uit Albany wordt ge meld, dat gouverneur Herbert Lehman bij de verkiezingen om de staat New-York een groote overwinning heeft behaald. Toen 2064 districten van de 8947 districten be kend waren, had Lehman reeds 526.034 stemmen op zich vereenigd tegen 293.432 stemmen op zijn tegencandidaat Robert Moses. In Alabama werd de democratische can didaat, Bib Graves, tot gouverneur geko zen met slechts weinig stemmen op zijn drie tegencandidaten. Volgens berichten ui. San Francisco werd Hiram Johnson, die in het laatste congres een groote voorstander was van de New Deal, gemakkelijk als senator herkozen. Baltimore meldt, dat 684 stemdistric- ten van de stad Baltimore de republikein- sche candidaat voor het gouverneurschap, Harry Nich, een kleine voorsprong gaven op den tegen woord igen gouverneur, den de mocraat Robert Richi. Uit Detroit wordt gemeld, dat bij de ver kiezing van een senator voor Michigan van de eerste 1312 stemmen de republikeinsche candidaat Vandenberg 964 en de democrati sche candidaat Picard 348 stemmen ver kreeg. De Drankwet in het geding NEW-YORK, 7 Nov. Op denzelfden dag van de verkiezingen voor het Huis van Af gevaardigden, een gedeelte van den Senaat en een aantal gouverneurs, heeft in zeven staten de stemming plaats gehad over de vraag of zij zich zullen aansluiten bij de 2-8 andere staten inzake de opheffing van de Drankwet. Voor deze kwestie moesten de kiezers op komen in Florida, Idiha, Kansas Nebraska, Zuid-Dakota, West Virginia en Woyming. Volgens de eerste berichten is het waar schijnlijk, dat de voorstanders van de ophef fing van de Drankwet in alle zeven Staten de overwinning zullen behalen. PRIJS VOOR BESTEN ROMAN OVER FRANSCH-DUITSCHE VERZOENING De Duitsehe uitgeverij „Patschari" heeft voor den besten roman, die het prob'ecm van de Duitsch-Fransche verzoening be handelt, een prijs uitgeloofd van 20.000 RM. In overeenstemming met rijksminister Dr. Goebbels heeft de voorzitter van de rijksauteurkamer, dr. Hans Friedr. Rlunck, de beoordeeling der ingezonden werken op zich genomen. De voorwaarden voor deelneming zullen later worden bekend gemaakt HET BEZOEK VAIT KONING VICTOR EMANUEL AAN ITAI.IAANSCH SOMALILAND. Koning Victor Emanuel, die voor het eerst een officieel bezoek brengt aan do Italiaan- sche koloniën in Afrika, is Maandagochtend aangekomen te Mogadishu in Italiannsch Somaliland, waar hen. een geestdriftige ont vangst werd bereid in aanwezigheid van duizenden inboorlingen, die uit alle dcelen van het land waren gekomen om den ko ning te zien. De koning was vergezeld door den minister van koloniën generaal de Bono en door den gouverneur van Somaliland, Rava. In den loop van Ier dag inspecteerde de koning de troepen en ontving hii verschei dene Inlandsche hoofden, die in schilder achtige galakleerling ter audiëntie kwamen en vele kostbare exotische geschenken aan boden. Nieuwe moeilijkheden in Spanje Algemeene staking in verschillende steden uitgeroepen lTit Madrid: De syndicalistische vakver- eenigingen hebben, naar gisteravond ge meld wordt, in verschillende steden in het land de algemeene staking uitgeroepen. Tot dusverre staat vast, dat in Saragossa het grootste gedeelte van de bouwvakarbei ders on kellners gevolg heeft gegeven aan de stakingsleuze. Ook uit Alicante komen geruchten over het neerleggen van het werk door verschillende vakken. Hei schijnt dus, dat het dreigement der syn dicalisten en anarchisten (die geen deel hebben genomen aan de laatste opstan den), dat zij de algemeene staking zouden afkondigen in ge\al van voltrekking vu,. doodvonnissen, ten uitvoer wordt gelegd. Vertrouwensvotum voor Lerroux Uit Madrid: In de gister gehouden parle- mentszitting eischte Lerroux, dat zoo spoe dig mogelijk gestemd zou worden over de motie van vertrouwen in do regeering, in verband jpet de nieuwe pogingen de orde in het land te verstoren. De Kamer sprak zich vervolgens met 233 tegen nul stemmen uit ten gunste van de r egeer ing-Lerrou x. De Catalaansche Liga en de Baskischa Nationalisten hebben medegestemd, dus eveneens ten gunste van de regeering. Al leen de monarchisten (ongeveer vijftig af gevaardigden) hebben zich van stemming onthouden. De leider der Spaansche fascisten. Primo de Rivera, heeft in de zitting verklaard, den tijd gekomen te achten voor de natio nale revolutie. Hij noemde het mogelijk, dat de marsch naar Rome in de naaste toe komst ziin weerga in Spanje zal vinden. Gil Robles (Katholieke Volksactie) daar entegen heeft duidelijk te kennen gegeven niets met fascisme te maken willen hebben Plan om Insull te vermoorden Uit Chicago: De rechtsverhandeling in het proces tegen den millioenen-zwendelaar Samuel Insull werd gister door een sens* tioneel voorval onderbroken. Een politieman, die zich in de zaal voor de toehoorders bevond, luisterde daar een gesprek af tusschen twee mannen, waarin sprake was van een voorgenomen moord aanslag op Samuel Insull in de rechtszaal. Een van de beide mannen, die het ge sprek voerden, werd in hechtenis genomen. In het verloop van zijn verhoor verklaarde hij, dat hij door de ineenstorting van bel Insull-concem in totaal vier duizend dollar verloren had. Nadere bijzonderheden over het plan tot den aanslag kwamen bij het verhoor niet aan het licht De autoriteiten hebben ech ter onmiddellijk scherpe maatregelen geno men ter persoonlijke bescherming van be klaagde. De verhandeling kon eerst na een lang durige onderbreking worden voortgezet. Snowden heeft een zwakte- aanval Burggraaf Snowden, de vroegere Engel- sche minister van financiën, heeft gister bij een redevoering, die hij in de Cobden-club hield en waarin hij felle aanvallen richtte op de regeering, een aanval van zwakte gekregen. Zijn vrouw, die hem reeds ge- ruimen tijd met groote bezorgdheid gade sloeg, verzocht hem zijn redevoering te be ëindigen, hetgeen Snowden ook deed. De artsen zeggen, dat er niet direct le vensgevaar is. De 70-jarige staatsman zal echter langen tijd in observatie moeten blijven. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO MEXICO 6 Nov. (V.D.) De kerkstrijd duurt in de verschillende Mexicaansche Staten met onverminderde kracht voort Uit Merida wordt gemeld, dat de aarts bisschop Martin Trichler om onbekende re denen gedaagd is voor het politiepTesidium, teneinde te worden verhoord. In den staat Yucatan hebben de kerkauto- riteiten bevel gegeven tot sluiting der ker ken, nadat op instructie van den gouver neur van den staat politieagenten voor kerken waren opgesteld, onder het motief overtredingen van de kerkwet te verhin deren. Hot parlement van den staat Huebla heeft goedkeuring gehecht aan de federale wet betreffende de invoering van het sociar listische schoolonderwijs. Het parlement van den staat Queretaro heeft gister een wet aangenomen, waarbij het aantal priesters in verhouding tot de bevolking wordt bepaald Volgens dezen wet komt in den staat Queretaro voor iedere 200.000 inwoners één priester In de stad Queretaro zijn twee prietsers gearrestr - aangezien zij in een particulier huis de mis gelezen hadden. CHINEESCHE ORDERS IN ENGELAND. Uit Sjanghai: De onderhandelingen tus schen de Chineesche segeering over de be stelling van 16 locomotieven en 120 wagens, ter waarde ven 4 millioen pord sterling, in Engeland zijn thans beëindigd. Een groep Engelsche bankiers heeft zich bereid verklaard deze ord-rs te financieren. DE VERBINDING ENGELAND- AUSTRALÏE Jones en Waller, die naar Australië en terug naar Engeland in dertien dagen so- vlogen hebben, zijn gisteren gehuldigd in de City Club. Jones verklaarde hier, dat hij van meening was. dat dertien dagen een zeer langzame tijd vormde. „Wij moesten in staat zijn het te doen in vier dagen neen en vier dagen terug, zonder de geringste overspanning van machine of piloten", al dus zeide hij. Hij voegde hieraan toe. dat hun vlucht heel wat gemakkelijker verloe pen zou zijn, wanneer hun toesicl een d:aud loozo installatie aan boord had gehad. De Duitsehe ambassadeur bij Laval Uit Parijs: De Fransche minister van bui- tenlandsche zaken, Laval, heeft Dinsdag middag den Duitschen ambassadeur. Koes ter, ontvangen, met wien hij zich langdurig over verschillende kwesties heeft onderhou- in het bijzonder over zekere kwesties het Saarplebisciet betreffende. Tijdens 't zeer hoffelijke onderhoud heeft de Fransche minister van Bul- tenlandsche Zaken geconstateerd.dat Frankrijk van geen der plichten, wel ke het bij de ten uitvoerlegging van zijn internationale verplichtingen te genover den Volkenbond moet nako men, kan noch wil afzien. Ten andere heeft Laval de mededeelingen uit de buitenlandsche pers inzake militaire maatregelen en in het bizonder nopens troepenverschuivingen, gedementeerd, ten einde ieder misverstand onmogelijk te ma ken. De Duitsehe ambassadeur heeft bevestigd, dat Duitschland op geen enkele wijze de door het vredesverdrag vastgestelde voor waarden voor de waarborging van de vrije stemming in liet Saargebied wil miskennen. De Fransche minister nam met voldoe ning van deze verklaring kennis. Hij herin nerde er aan, dat de meening der Fransche regeerinfy tegenover de vrije stemming vast omlijnd is. Legerorder van generaal Blucher Op den voorpost in het Verre Oosten. Uit Moskou: De chef van het bijzonder Roode Leger voor 't Verre Oosten, Blucher, wijst in een ter gelegenheid van het 17-jarig bestaan der Sovjets in een legerorder op de groote politieke taak, welke het leger in 't Verre Oosten moet vervullen. Het bijzondere leger voor het Verre Oos ten staat op den voorpost en heeft de taak den vrede te bewaren. Wanneer wij aange vallen worden, aldus wordt verder in de legerorder verklaard, zullen wij bereid zijn met de wapens in de hand. Iedere aanval op Russisch grondgebied zal met de allerscherpste maatregelen worden bestreden, geen meter Russische bodem zal zonder strijd worden prijsgegeven. VICE ADMIRAAL TOURNIER OVERLEDEN. Uit Parijs: Vice-admiraal Frangois Emest Fournier is op 92-jarigen leeftijd overleden, na een schitterende carrière bij de Fransche vloot. Frangois 'is zijn loopbaan begonnen met de campagnes tegen de zeeroovers in de Chineesche en Japansche wateren, ter wijl hij later als bemiddelaar optrad bij tal- looze geschillen op maritiem gebied. DE VEILIGHEIDSMAATREGELEN TE MARSEILLE PARIJS, 7 Nov. De controleur-generaal van de Fransche veiligheidspolitie, Sisto- rin, had zich Dinsdag voor de disciplinaire raad van de veiligheidspolitie te verant woorden terzake van de gebrekkige veilig heidsmaatregelen, bij de aankomst van Koning Alexander te Marseille. Aan Sistorin werd venveten, dat hij op onverantwoordelijke wijze een afdeeling rijwielagenten, die gereed stond, niet heeft gebruikt. De disciplinaire Raad heeft zich uitgo sproken voor de ontheffing uit zijn ambt van Sistorin. Dit besluit wordt ter kennis gebracht van den minister van binnenlana- VIERLING GEBOREN. Uit New-Yorkr Mulligan, een 27-jarige werklooze, is vader geworden van een vier ling. Hiermee is hij in het nezit gekomen van zeven kinderen. De vierling bestaat uit drie jongens en een meisje, en deze laatste is het gezondste va allemaal. Tezamen wegen ze tien pond en heeft ze in een couveuse geplaatst, waar men ze alle vier in loven hoopt te houden. AMERIKAANSCH2 ONDERDANEN IN DUITS1HLANG GEVANGEN. De Regeering der Ver. Staten heeft ver schillende stappen gedaan bij en oefent thans zooveel mogelijk druk op de Duitsehe Rijksregeering, teneinde de invrijheidstel ling te verkrijgen van twee Amerikaansche onderdanen, de 23-jarige Isabel Lillian Steele uit Hollywood en Rtel ard Reiderer, een ge naturaliseerd Amerikaan uit Chicago, die reeds eenige maanden in Duitschland ge vangen worden gehouden, waar zij beschul digd worden van spionnage. MOSLEY TEGEN DE STAR Moslev, de Engelsche fascistenleider, heeft een proces tegen de Star, welk avond blad hij wegens smaadschrift had aange klaagd. gewonnen. De rechtbank heeH hem een schadever goeding toegekend van 5000 pond sterling, omdat de Star Mosley een misdadiger had genoemd. BRITSCHE TORPEDOJAGER OP JACHT NAAR CHINEESCHE ZEEROOVERS. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de tor pedojager „Wishart" naar de Chineesche kust is gezonden om in samenwerking net Chineesche patrouillevaartuigen jacht te maken op de piraten, die Zondag J.l. het Chineesche kustvaartuig „Kaho" hebben overvallen en drie man der bemanning heb ben ontvoerd. ZUIVERING DER RUSSISCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Uit Moskou: Officieel wordt medegedeeld dat de zuiveringsactie in het Mldden-Wolga- gebied beëindigd is Er werden 2400 commu nisten uit de partij geroyeerd en tegen 61 hunner zijn vervolgingen ingesteld wegens het plegen van onregelmatigheden of over treding van de staatswetten. Tengevolge van de ongunstige bedrijfs- uitkomsten der Westlandsche Stoorntram- weg-Mij is door de directie aan het perso neel voorgesteld een loonsverlaging van 5 pet., ingaande per 1 Januari a.s. Deze ver laging zal gelden voor het geheele perso neel, waarbij echter de loonen boven de standaardsalarissen met grooter percentage verlaagd zullen worden. Over dit voorstel zal nader overleg worden gepleegd met de De loonvoorstellen verworpen Hoer,vel de raadsvergaderingen over de loons erlaging van het goineente|jersoneel, welke een zesdaagsche zijn geworden, reeds waren intgesclire\en, belegde de organisatie van den heer Lührs op één dier avonden nog eens een vergadering voor dat personeel om een beetje flour aan zijn optreden in de raad te geven. Het gewone recept. De raad liet echter zijn eigen vergadering niet in de steek, om naar die van de S.D A.P te gaan, hoewel deze fractie zulks had voor gesteld. De raadsleden moesten toch ook jelegenheid hebben om te hooren. wat de heeren tot het gemeentepersoneel zouden zeggen. Maar de raadsleden hielden hun oige.n vergadering en gingen niet naar de Doelen. Dit was een schoone gelegenheid voor den heer Lührs om. evenals vroeger ook wel ge schied was, op smalende toon te zeggen.dat de raadsleden geen tijd hadden om zich met de belangen van het 15.000 man sterK gemeentepersoneel te bemoeien, ze moesten in de raadsvergadering aanwezig zijn om de H.A.L. aan een subsidie van een kwart millioen te helpen; of woorden van die strekking, zou het in een dagvaarding luiden. Dit verweet de heer Van Burink op de hem eigen wijze aan den heer Lührs, dat hij nl. denigreerend over zijn medeleden ge sproken had, die meer Belangstelling had den voor een douceurtje van een kwart mil lioen aan de H.A.L. dan voor de loonen van het gemeentepersoneel. Van de replieken over de loonvoorstellen zelf hadden we al leen dit willen zeggen: de heer Dutilh (met zijn 4 pet motie) kapituleerde niet, maar persisteerde bij zijn voorstel; toen namen andere leden een soortgelijke houding aan en ten slotte werden alle voorstellen verworpen. Dat laatste is ook geschied: maar het geen er aan voorafging vraagt nog eenige bespreking. Immers noopte de houding der liberale fractie eerst den hoer Diemer en daarna m r. Baars (r.k.) om in tweede instantie ecnig licht op de politieke zijde van de kwestie te laten vallen. De rechterzijde in 't algemeen had deze zorgvuldig laten rus ten, maar de liberale fractie welke ge lijk de heer de Bruin nog eens opmerkte al eerder met een tusschenvoorstel, dat de rechterzijde in een dwangpositie moest brengen, was gekomen, maakte eenige cri- tiek noodzakelijk. Dit voorstel, waarin ook het behoefte element is opgenomen, gaat tegen onze principes in, zeiden de heeren Dutilh en Schürmann. Hun en ook Dr Reeser (v.d.) werd onder de aandacht gebracht, dat hun partijgenoo- ten, noodgedwongen wel meegaan met ge lijksoortige beslissingen in de landspolitiek; maar dat schoven zij ter zijde. Daarom stelde de heer Diemer den li beralen de vraag: wat wilt gij nu eigenlijk. Een plaats in het college en dus werkelijk verantwoordelijkheid, wenscht ge niet; een werkmeerderheid acht gij noodzakelijk; maar in de raad wilt ge uw principes geheel uitleven. Hoe rijmt zich dat tezamen. Zal iemand met vreugde voor deze voor stellen, welke één millioen op het gemeente- personeel bezuinigen en dus één millioen minder onder de middenstand brengen, stemmen? Natuurlijk niet De wethouders hebben het voorstel goed verdedigd. Waarom? Uit genoegen? Geenszins, maar omdat de nood ons is opgelegd. De Voorzi'ter. door de heeren Diemer en Baars uit zijn tent gelokt dacht er anders ove*- en verklaarde, dal het voorstel van 't van hel college zijn volle instemming heeft Wat zal er gebeuren? De heeren Diemer en Baars gingen ook na. wat er na verwerping zou kunnen ge beuren. Dan zou. zei de eerste, de Rcgeenng er in kunnen berusten en de loonen laten- als ze zijn. Maar veel kans is daar niet op. In de tweede plaats zou de regeering het voorstel van B. en W. kunnen opleggen. Dan zal de raadsmeerdeheid wel zwichten. In de derde plaats zou de regeering het voorstel Dutilh kunnen overnemen. Wat zal het college dan doen, vroeg de heer Diemer. Zal het dan de consekwenties trekken? Het college, antwoordde weth. Stemerding, zal zoo lang mogelijk op zijn post blijven. Doch het spreekt vanzelf, dat er wel eens een mogelijkheid zou kunnen komen, dat de wethouders moeten zeggen, we kunnen niet langer blijven. Hiervan heeft dan het ge heele college de consekwenties te aanvaar den. Daarmee was de zaak uit. Alle voorstellen werden stuk voor stuk om hals gebracht, natuurlijk met gevarieerde meerderheid. Ook het voorstel van B. en W. sneuvelde. De liberale fractie aanvaardde de verantwoordelijkheid. Het woord is nu aan de Regeering De Rotterdamsche raad had evengoed naar de Amsterdamsohe als naar de eigen zes- daagsehe kunnen gaan. Het is tusschen alle koppels 00. De scheidsrechter spreke! Uit Oost-lndie Parmentier c.s. te Soerabaja ontvangen Geweldig enthousiasme SOERABAJA, 7 Nov. (Aneta). Hedenmor gen om 10.17 kwam de Uivcr te Soerabaja aan. De belangstelling op het vliegveld was overweldigend. Van de ochtendsche mering af had de politie er handen vol werk oro de duizenden en duizenden, di» uit het vlaggen-getooide Soerabaja en om geving waren aangekomen, in bedwang te houden. Met alle mogelijke verkeersmidde len was de menigte naar het vliegveld ge togen. De meeste winkels en kantoren ren gesloten en ook do schooljeugd had vrijaf. Alle militaire, burgerlijke, plaats lijko en andere autoriteiten waren aan wezig. Op het terrein stonden 520 politie mannen gereed om onmiddellijk na de aankomst een cordon te trekken, terwijl voor eventueels mogelijkheden nog mari niers in reserve waren gehouden. Toen Parmentier zijn toestel langzaam over het veld liet rijden en aan de grens van het terrein tot stilstand bracht, barstte een orkaan van enthousiasme los. Het publiek was door het dolle heen Men juichte, sprong en danste. Het cordon van 520 politiemannen en vele mariniers moest zwichten voor do run naar de Uiver, zoodat de keurig georganiseerde officieoio ontvangst volkomen in het honderd liep Het geheele veld was een deinende mon- schcnzee. Het dunne ptiltj» geeft den vorlgen «tand Hoogste stand te Haparanda 766.9. Laagste stand te Berlijn 745.3. Stand vanmorgen half twaalf 753.7. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige wind uit N. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen en iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt 6 Nov. 8.005 njn.ï Attentiesein neer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De verandering in de luchtdrukverdeeling draagt nog een tegenstrijdig karakter. De oortgezette daling op IJsland en het af nemen van de hooge drukking in het W. zou tot een W. wind periode kunnen voeren, maar de ontwikkeling van de hooge druk king in Scandinavië en de telkens opnieuw in Frankrijk gevormde depressies wijst voorloopig nog op een N.O. toevoer, die tot koude zou kunnen leiden. In W.-Scandinaviö is het vorstgebied toegenomen. Ook in Ier land en Engeland vertoonde zich lichte vorst. In Frankrijk daalde de temperatuur en viel opnieuw plaatselijke zware regen. TERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 9.4 C VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEHHEN 8 NOVEMBER Van 's avonds 4.48 uur tot 's morgens 6.39 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Voriff Rhefnfelden 1.95 1.98 Rrelsach 0.9fl 0.92 K"h1 Diedeshelm Mannheim Mainz BIngen Loblth Nijmegen St Andriet Arnhem 3.50 8.46 0.50 0 40 2.20 2.18 1.01 1.06 0 08 0.04 1.24 1,25 9.55 9.46 7.27 7.20 2,31 Vreeswijk Iw 0.43 0,26 Wester voort 7.99 7,87 Deventer 1.92 1.85 Canb Fms Coblens Trier Kenien Dnsseldorf Biihrort Wesel Emmerik Kampen -0.01 -0.06 Eysden Maastricht 41.05 41,00 Grevenblcht 28.08 28.14 Venlo 10.79 10.84 Grave fslulaj 4.50 4,83 St Andries 1.27 L33 1.49 1,55 0.47 CAI 1.08 1.08 0.48 0.48 0.34 0.32 0.65 0.78 0.64 0.50 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 8 Nov. Delfzijl 11.48 Hellevoetsl 3.18 15.37 Terschelling 9.03 21.24 Willemstad 4.11 16A7 Hamngen 9.55 22.10 Bronwersh. 2.30 14.49 Den Kelder 7.35 20.05 Zierlkzee 3.10 16,24 Umniilen 3.25 16.41 Wemeldlnge 3A0 16,45 Hoek v. HolL 2.35 14.54 Vlissingen L34 13,48 Scbevcningen 2.56 1 -.14 Terneuzen 2.08 14,23 Rotterdam 4.41 16.48 Hansweert 2.58 la.ll DE WEGGELOOPEN LUITENANT. BANDOENG, 6 Nov. (Aneta). Na overleg tusschen de regeering te Buitenzorg en het ministerie van koloniën zal de luitenant der artillerie van H., die ongeveer een jaar gele den zich aan den dienst trachtte te onttrekken, ir. dienst gehandhaafd blijven en naar een nieuw garnizoen worden overgeplaatst. EEN MODERNE SOLLICITATIE! BANDOENG, 6 Nov. (Aneta). Als volontair voor de P.T.T.-dienst hebben zich 641 sollici tanten aangemeld. Een dezer sollicitanten was in 's-Gravenhage woonachtig. Zijn mondelinge sollicitatie, opge nomen op gramofoonplaac, werd door zijn vader voor het hoofd van de P.T.T.-dienst afgedraaid. Boeken en Geschriften. Exoellentie 32 Ulutta Rlvière en Voorin C. Sloteanakei orrede van 2 F. IdenbuTg. Uitgave yam fa La „Morgenrood" is een ln groot formaat keu rig uitgevoerd boek. Het geeft ons verhalen en schetsen uit den Zendingsarbeld en het is geschreven door mannen en vrouwen, die het Zendingswerk van nabij kennen. In de door hen geleverde schetsen en ver halen komt echter niet allen uit heldere ken nis van zaken, doch bovenal spreken ons daarin toe warm kloppende harten, die bran den van ijver voor de doorwerking van het licht des Evangelies ln den nacht van het Heldendom. De Zendingsarbild vraagt gehoorzaamheid geloof en liefde, zegt Zijne Excellentie A. W F. Idenburg, in zijn treffend woord ter Inlei ding. Hoe zien we dit bevestigd In den arbeid van mannen en vrouwen als Dr. A. H. van Ar.dol, Mevr. van Andel—Rutgers. Ds J. H. Slllevls Smltt, Mevr. J. M. Gortier— dunning e.a. Met i bet .illjkheden, waarmede de arbeiders op ïdingsterreln te worstelen hebben, de teleurstellingen, welke dikwerf hun deel zijn. :e-gen, wei- voortdurend en steeds erger wordend lijden der melaatsohheid getuigen kon, dat hij In cén opzicht zelfs rijker was dan de missionaire predikant, omdat hij wist. wat het zeggen wil geloof in de wederopstanding blljmoi rijke"1 Zendln, ;rtlg Jaar het kruis a te openbaren, la icht. Het spreekt vanzelf dat dit i s geschreven om bij vourtduur bij ons Ohria- envolk de Zendingsijver levendig te houden. Maar we mogen eraan toevoegen, dut van tlge sprake uitgaat .en. waarin dikwijls •nken en de geloofs tot ons eigen hart ei de geloofskracht zoo li De irs de? schetsc hier 'olie doet In Ie bezinning en besclia

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2