Radio Nieuws. UIT BE HAAGSGHE RAADSZAAL DINSDAG 6 NOVEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. STADSNIEUWS Raadsagenda De Leidsche Gemeenteraad zal vergaderen op Maandag 12 November a.s. des namid dags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen". Te behandelen onderwerpen: Benoeming van een lid van het bestuur der Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. Benoeming van een lid van de Com missie van Toezicht op de Bewaarscholen. Suppletoire begrootingen, dienst 1933, van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. Balansen en verlies- en winstrekenin gen, dienst 1933, van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1933, van het Gemeentelijk Radio- D ist ributi e-bedrij f Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1933, van de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest". Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1933, van het Openbaar Slachthuis. Suppletoire begrooting, dienst 1933, van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst.. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1933, van den Reinigings- en Ont smettingsdienst. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1933, van den Keuringsdienst van Waren voor het district Leiden. Rekening .dienst 1933, van het Gemeente lijk Waschbureau. Balans en verlies- en "winstrekening, d:enst 1933, van de Gemeentelijke Hulpbank (Gemeentelijke Bank van Leening en Geld- schiet.hank). Rekening, dienst 1933, van de Gemeente lijke Commissie voor Maatschappelijk Hulp betoon. Rekening .dienst 1933, van den Armenraad Suppletoire begrooting «dienst 1933, van Biet Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Rekening, dienst 1933, van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1933. Hei-stemming over het voorstel in zake het toekennen van periodieke verhoogingen van wedde bij vervroeging aan den adjunct directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, Ir F. Stokhuyzen, en aan den administrateur dier fabrieken W. Wig- £ers- u Voorstel in zake het aangaan van kasgeld leeningen gedurende het le kwartaal 1934. Voorstel in zake de belegging van ikasgel- Voorstel tot aankoop van het perceel Oude Rijn No. 132 en Pelikaanstraat No. 26, kad. bekend gemeente Leiden. Sectie H No. 2201 en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. Voorstel tot overneming in eigendom van het perceel 2e Looierstraat no. 36 ,kad^ be kend gemeente Leiden. Sectie C no. 955 en tot slóoping van den op dat perceel aan wezigen opstal. Voorstel tot .het verleenen van medewer king aan het bestuur van de Gereformeerde Sohoolvereeniging, ter zake van de aan schaffing van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor u.l.o. aan de Hooglandsche Kerkgraoht en tot vaststelling van den dee- betreffenden begrootingsstaat. Voorstel tot wijziging van de met de ge meente Voorschoten gesloten overeenkomsten ibetrefffende de levering van gas en van elec triciteit aan die gemeente. Voorstel inzake "wijziging van: a. de verordening houdende instructie voor den Directeur van het Openbaar Slachthuis, tevens Keuringsveerarts, Hoofd van den Keu ringsdienst van vee en vleesch; b. de verordening houdende instructie voor den Keuringsveearts, tevens Adjunct Directeur van het Openbaar Slachthuis: c. de verordening houdende instructie voor den Keuringsveearts van het Openbaar Slachthuis en van den Keuringsdienst van vee en vleesch; d. de verordeningen houdende instruction voor den keur-meester-hoofdopzichter, de keurmeesters-opzichters en de hulpkeur- meester van bet Openbaar Slachthuis en den Keuringsdienst van vee en vleesch. Voorstel tot. het aangaan van een regeling met de gemeente Warmond om trent de toelating van kinderen uit die ee- raeente tot de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs in de gemeente Leiden. Voorstel in zake het verstrekken van brandstoffen aan daarvoor in aanmerking komende werklooze gehuwde en ongehuwde kostwinners en od zich zelf wonende perso nen gedurende het winterseizoen 1934—193o. Voorstel in zake den aankoop en de ont eigening van perceelen, begrepen in het sa- neeringsplan Lange Bouwelouwensteeg— Lange Paradijssteeg. Voorstel: o. inzake het uitgeven in erfpacht van grond ten Westen van de Da Costastraat aan de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen, van grond gelegen aan en nabij de Kanaalstraat aan de Woningbouwvereeniging „Ons Doel" en van grond ten Westen van den Lammenschans- weg aan de Woningbouwvereeniging „de Tuinstadwijk", ten behoeve van den bouw van resp. 71, 27 en 62 woningen en inzake het verstrekken van bouwvoorschotten aan genoemde vereenigingen; b. tot wijziging van de voorwaarden waar onder aan de Woningbouwvereenigingen „Eensgezindheid" en de „Eendracht" bij be sluit, van 28 Augustus 1933 voorschotten werden verleend ten behoeve van den bouw van woningen door die vereenigingen. Voorstel tot wijziging van de verordening op het verkeer te land. Voorstel inzake verbouwing van het Gym nasium aan de Doezastraat en het in ver band daarmede huren van het gebouwen complex van de voormalige Kweekschool voor Zeevaart ten behoeve van de tijdelijke huisvesting van het Gymnasium en tot be schikbaaratol ling van de voor een en ander benoodigde gelden. Kamer van Koophandel voor Rijnland Wijziging. J. T. F. Voorwalt, voorheen Anker- Cmit's Foto- en Kinohandel. Noordwijk. Noord- Boulevard, hoek oude Zeeweg, hoofdz. Overveen, Bloemendaal. Het filiaal te Noordwijk is opgeheven dd. 15 Sept. 1934. Stofzuigerhuis Electro Fort. Leiden, Haar lemmerstraat 231. Verkoop en reparatie stofzui gers. Wijz. handelso. in: Het Goedkoope Stofzui- Nieuwe inschrijving. Verhoef en Malmberg. Vleeschwaren- en Conservenfabriek N.V. in op lichting. Sassenheim, Hoofdstraat. Venn.: J. Ver toef, Leiden, en M. I. M, Malmberg, Gemeentezaken Drie woningbouwplannen komen tot uitvoering Na een langdurige correspondentie met de Regeering, mochten B. en W. eindelijk de beschikking ontvangen tot toekenning van voorschot uit 's Rijks kas voor de bouwplannen van de vereenigingen „de Tuinstadwijk", „Ons Doel" en de Vereen, tot Bevordering van den Bouw vr.n Werk manswoningen. De gemiddelde grondprijs werd voorloo- pig gesteld op f 7.80 per M2., welke prijs ook thans nog kan worden aangehouden. Het rentepercentage .voorshands op 5 pCt. bepaald, kan daarentegen worden verlaagd, tot 4V4 pCt. terwijl de rente over de rijks- bouwvoorschotten nu 4 pCt. bedraagt, tegc vroeger 5 pCt.; een en ander beïnvloedt de exploitatie-begrooting uiteraard gunstig. Het plan van de Vpreen. tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen is geprojecteerd op een terrein bozuidpn dpn Haagwpg, nabij de Da Costastraat, en om vat 71 arbeiderswoningen, verdeeld als volgt: 15 ééngezinswoningen met 4 slaapkamers en met een inhoud va.n 212 M3.: 21 ééngezinswoningen met 4 slaapkamers en een inhoud van 231 M3.; 1 éénsgezinswoning met 4 slaapkamers en een inhoud van 30G M3.; 2 ééngezinswoningen met 3 slaapkamers en een inhoud van 254 M3.; 4 benedenwoningen met 1 slaapkamer en een inhoud van 120 M3.; 2 benedenwoningen met 2 slaapkamers en een inhoud van 180 M3.; 8 benedenwoningen met 3 slaapkamers en een inhoud van 180 M3.; 16 bovenwoningen met 4 slaapkamers en een inhoud van 294 M3. 2 bovenwoningen met 4 slaapkamers en een inhoud van 294 M3. De woningen zijn ontworpen om den ter plaatse gestichten kinderspeeltuin, waar toe een poort tusschen de noordelijke blok ken toegang geeft. Het voor dezen bouw benoodigde voor schot wordt geraamd op f 189.500—, waat- bii de bouwkosten zijn begroot op f 9.50 per M3; de gemiddelde huur bedraagt f 4.69 per week. Het aan de gemeente zelve toegekende grond voorschot is f 39.400.groot. De benoodigde grond is reeds bouwrijp. Het nlan van „Ons Doel" omvat den houw van 27 ééngezinswoningen on een terrein aan en nabij de Kanaalstraat ter uitbrei ding van bestaande complexen: 25 wonin gen hebben 3 slaankamers en een inhoud van 234 M3. en woningen 5 slaapkamers en een inhoud van 281 M3. Het bouwvoorschot geraamd on f 78.000 de bouwkosten ziin begroot on f9 per >13., terwijl de huurprijs der wonineen op ge middeld f5.06 per week is berekend. Het aa-.i de gemeente zelve toegekende voorschot voor den grond bedraagt f23 409. Voor het bouwrijp maken van den grond is een crediet van rond f16.625.noii'g. waarin besrrenen de gebruikelijke vergoe ding van fl.50 ner M2. bouwriinen grond. Het plan van de ver. „de Tuinstadwijk" tenslotte is ontworpen on een reeds bouw rijp gemaakt terrein bewesten den Lam- menschansweg, eveneen ter uitbreiding en afronding van bestaande complexen. Vol gens bet aanvankelijke project zouden 65 wo ningen worden gebouwd: aangezien echter alsdan moest worden beschikt over een ge deelte van den kinderspeeltuin „Zuiderkwar tier" en dit niet gewenscht was te achten, moest het aantal woningen worden vermin derd tot 62. Voorts is in het ülan een be- stuurshuis opgenomen De woningen zijn a's volgt in te deelen: 7 ééngezinswoningen met 4 slaapkamers en met een inhoud van 325 M3.; 27 benedenwoningen met 2 slaapkamers en met een inhoud van 145 M3.; 27 bovenwoningen met 3 slaapkamers en met een inhoud van 227 M3. en 1 bovenwoning met 3 slaapkamers en met een inhoud van 294 M3 Het voorschot voor den woningbouw be draagt f 155.800.—, waarbij de bouwkosten zijn geraamd op f 9.50 per M3. De bouwkos ten voor het bestuurshuis ad f 4.200.zijn hierbij buiten beschouwing gelaten, aange zien de vereeniging die kosten uit eigen mid delen voldoet De gemiddelde huurprijs is berekend op 4.39 per week. Het grondvoonschot, aan de gemeente zel ve toegekend bedraagt f 35.490. B. en W. stellen thans voor aan de drie vereenigingen de bevestigde medewerking te verleenen. werd aan den voorzitter der Plaatselijke Landstormcommissie, Ds. H. Thomas oen vaandel aangeboden. Ds. Thomas gaf dii vaandel ter verzorging en bewaring over in handen van den plaatselijk en comma»- dant der B. V. L., den heer E. Raams, die liet met woorden van dank aanvaardde. Toen was hot ontijdig einde van den avond aangebroken. De heer Royaards deel de evenwel mode dat vanwege de Nationale Landstormcommissie een nieuwe filmver- tooning zou plaats hebben op een nader te bejvalen datum. Met het zingen van het Wilhelmus en een driewerf hoera op het huis van Oranje, werd de avond gesloten. Nieuwe vertoonlng op 23 November De heer D. J. Karres, secretaris van de Gcw. Landstorm: commissie L. H. W. deelt ons het volgende mede: In verband met het ha|icren van bet nieuwe filmtoestel, waar mede gisteravond de klankfilm „Sluit de Gelederen" in de Stadsgehoorzaal werd ver toond, werd de samenkomst ontijdig afge broken. Een nieuwe vertooning van de film. aangeboden door de Nationale Landstorm- commissie zal thans gegeven worden op Vrijdagavond 23 Nov. eveneens in de Stads gehoorzaal. Tegen inwisseling van de oude kaarten ziin aan het begin van de vol gende week, nieuwe gratis toegangsbewijzen te verkrijgen bij de bekende adressen. INSTITUUT PONT Te Den Haag slaagden in de maand Octo ber voor Machineschrfjven de dames G. van Baarle, Wassenaar, B. de Gruyter, C. Wiju- veldt en de heer Casteleijn. Voor stenografie (130 lettergrepen) de da mes C. de Kort en C. Nieuwenhuizen, Voor schoten. Allen leerlingen Instituut Pont, Breestraat S9a. alhier. Burgerlijke Stand BEVALLEN; C Kriek—Slingerland d; A Cut demondSlingrerlnnd z; N A v d Visv Wil g-en z- J van Duinv Dulvenboden d; J W L DruppersvSe lnindel z; M A StoutSeein hans z: G v d Schuur—Bouman d; C C -vai LeeuwenPonnanrts tA M v d Linden—Ho] pert d: J Lintsende Groot z. OVERLEDEN: A Albertsv Ginkel vr 60 j GEHUWD: D Bekker ges. en W Muller; G J A Beuk en H J M Beurze. ONDERTROUWD: J G Verhoog 31 en K J Leeuwen 23 j. Uit den Omtrek Landstormfilm „Sluit de gelederen" Aanbieding van een vaandel Een groot publiek uit Leiden en-omgeving was gisteravond naar de Stadsgehoorzaal gekomen voor de vertooning van de groote Landstormfilm „Sluit de Gelederen". Ook verschillende autoriteiten waren aanwezig, o.a. de burgemeester van Leiden, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de Res.-Luite- nant kolonel K. Brevet, de voorzitter van de Gewestelijke Landstormcommissie de heer L. G. Royaards, en de secretaris dier com missie, de Res.-le luitenant D. J. Ivarres, de Res. Majoor J. P. Boots, commandcant van Zuid-Holland West, de Res. Majoor G. F. van Hoogenihuijze, burgemeesters van verschillende plaatsen en de omgeving, Ds. H. Thomas, voorzitter van de plaatse lijke Landstorm-commissie, de heer E. Raams, plaatselijk leider van de B. V. L. en verschillende andere militaire en burgerlijke autoriteiten. De avond stond onder leiding van den heer L. G. Royaards, die een kort welkomst woord sprak en daarin het doel van de film een oproep aan het nu levende geslacht om. wat van de vaderen werd verkrop ongerept aan het nageslacht over te gev niet alleen blijven staan in den worstel strijd tot behoud van de heiligste goede ren, maar in gesloten gelederen de toei- komst tegemoet gaan in 't kort uiteen zette. Nadat een mooie natuurfilm was vertoond kwamen vervolgens de twee eerste gedeel ten van de Landstormfilm op het doek. Even voor het einde van het tweede ge deelte, ging bet filmbeeld hevig aan hel schudden juist op het moment, dat gene raal Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstormocmmissie ons van het doek toesprak met de woorden: „Wij lever, in een veelbewogen Het was in- tusschen duidelijk te zien dat het schudderu- de filmbeeld geen illustratie was van zijn woorden,maar ccn defect aan het toestel, dat. naar later bleek, op dezen avond niet meer hersteld kon worden. Na de pauze, die wat vervroegd gehou den werd, had nog een korte plechtigheid plaats. Bij monde van den lieer Klinkenberg ALKEMADE VLEESCHKEURING. In den loop der vorige maand zijn ter secretarie aangegeven dc volgende slach tingen: Bedrijfsslachtingen: 14 koeien, 27 varkens en 1 graskalf. I-Iusslachtingen: 6 varkens en 1 graskalf. Huisslachtingen: 6 1 graskalf, 1 nuchter kalf, 8 varkens en 7 schapen. Ingevoerd werd 36% K.G. vleesch. Aan keurloon werd ontvangen f 277,25 ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSAGENDA De eerstvolgende vergadering van den raad onzer gemeente is bepaald op heden avond 7 uur. De agenda bevat de navolgen de voorstellen van B. en W.: 1. i.z. het ver leenen van ongevraagd eervol-ontslag van' een boventallig onderwijzer der o.l. school Schoolstraat; 2. om machtiging tot het in dienen van bezwaren tegen den aanslag in de omzetbelasting voor het gas en het elec- triciteitsbedrijf; 3. i.z. het treffen eener rege ling ter verzekering van de genees-, heel- en verloskundige hulp ten behoeve van z.g. cri sis werkloozen; 4. tot het aankoopen van een gedeelte van de Verlengde Aarkade van den heer J. Rijlaarsdam S. Czn.; 5. tot aankoop van een gedeelte van de Stationsstr. en enkele aan die straat gelegen voortuinen; 6. tot verkoop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Van Boetzelaerstr. aan den heer W. Brouwer q.q. alhier; 7. om J. E. v. Heiningen alhier te verleenen het recht van overweg over een perceel gemeentegrond aan de Emmalaan voor het uitoefenen van een veer; 8. aanbeveling voor de benoeming van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in de periodieke vacature van ds. W. Maan. Aanbevolen wor den de heeren: 1. Ds. W. Maan, alhier, af tredend; 2. Ds. J. H. A. Bosch, alhier. EERVOL ONTSLAG WEGENS LEERLINGENTEKORT Het bezoek aan de O.L. School School straat is gedurende het jaar 1934 van dien aard geweest dat met ingang van 1 Jan. 1935 een leerkracht boventallig zal worden. Over eenkomstig het advies van den inspecteur van het L. O. in de inspectie Gouda, door B. en W. hieromtrent gehoord, stellen B. en W. den raad voor om den onderwijzer die het kortst in de gemeente werkzaam is, nl. den heer B. Schuurman ongevraagd eervol ontslag te verleenen. NIEUW OVERZETVEER B. en W. schrijven aan den Raad, dat zij na langen tijd van onderhandelen met den heer J. E. v. Hcyningen, Brittenruststraat tot overeenstemming zijn gekomen tot in gebruikgeving van terrein voor overzetveer. Dit veer zal komen tusschen Emmalaan en de Hooftstraat plaatselijk gemerkt Emma laan 2 a en Hooftstraat 171. Voor behoor lijke toegang moet het gemeenterrein ln orde gebracht. B. en W. stellen den raad voor het terrein in gebruik te geven voor 2 per week, onder daarbij te maken voor waarden van openstelling het te heffen ta rief enz. NAJAARSCOLLECTE N. H. KERK De opbrengst van de in de N. H. Kerk, Ju- lianarftraat gehouden najaarscollecte ten be hoeve der diaconie heeft pl.m. 440 opge bracht. WEEKDIENSTEN. Hcrv. Kerk: Julianastraat Woensdag 7.30 uur, Ds. M. Groenenberg, van Vlaardingen (Zendingsrede). E\angelisatie Woensdag 7.15 uur Ds. Kijf- tebelt, van Rotterdam. Geref. Kerk: Raadhuisstraat, 7.30 uur Ds. Bosch (Dankuur). Ruiterstraat 7.31) uur Ds. Mulder (Dank uur). Hooftstraat Dinsdag 7.30 uur Ds. Hart kamp (Dankuur). Chr. Geref. Kerk: Donderdag 10 en 7 uur Ds. de Groot (Dankdag). Oud-Geref. Gem.: Woensdag 7.15 uur de heer Schoonderbeek. van Lunrferen. VERGADERLOKAAL LEGER DES HEILS B. en W. stellen den raad voor aan den heer W. Brouwer, architect, te verkoopen een perceel bouwgrond, groot 300 M2., tegen f 6 per M2„ gelegen aan de Van Boetselaer- straat hoek Hortensiastraat, Het is de bedoeling op het perceel bouw grond een vergaderlokaal van het Leger des Heils te stichten. WERKLOOZENSTEUN. De Alphensclie Besturenbond heeft zich met een adres tot den raad gewend om ver hooging van de werkloozenstcun. ANTI-REV. KIES VEREENIGING. Vrijdagavond halfacht vergadert de A. R. Kiesvereen. in Concordia. De heer A. J. Dekker, voorganger Evangelisatio Hoofd straat, hoopt, te spreken over „Eendrachtig lijk onder de beproefde leiding". BOSKOOP STRAATNAMEN. In de laatst gehouden raadszitting zijn enkele nieuwe namen vastgesteld en enkele wijzigingen in bestaande namen aangebracht. Het Voormalig Padland (vanaf de Laag-Bos- koopsche weg tot aan de Otwegkade), dat de naam van Berkenlaan droeg, wordt thans Berken weg. De nieuwe weg vanaf Laag-Boslcoop naar de Zijde, loopende langs de spoorbaan, zal voortaan Parklaan heeten. De voormalige Boezemkade (vanaf de Zijde tot aan de Nassaustraat), draagt de naam van Boezemlaan. De oprit naar de Gouwebrug vanaf de nieuwe toegang naar de Nieuwstraat en de nieuwe weg vanaf de Gouwebrug naar de Nieuwstraat blijft de door de bevolking gege ven naam van Galerij dragen. KATWIJK AAN DEN RIJN A.R. KIESVEREENIGING Vrijdag 9 Nov. a.s. des avends om half S komt de AJ?. Kiesvfu-eeniging in de zaal der Geref. Kerk in ledenvergadering bijeen. De heer W. L. Noordijk zaJ behandelen het ac- tueele onderwerp: „Ons standpunt inzake Oorlog". Ook de leden van de A.R. Propagandaclub kun nen als gast deze vergadering bijwonen. Ieder houde deze belangrijke avond vrij!! KATWIJK AAN ZEE RIJKSWERKVERSCHAFFING Uit onze gemeente zijn bij de Rijkswerkverschaf fing te werk gesteld 10 personen. GEREF. BOND In de zaal voor Prot. Chr. Belangen hoopt Don derdagavond 8 uur op te treden Ds. Vroegindeweij van Zegveld, met als onderwerp „Verlies Winst". GEREF. GEMEENTE Donderdag a.s. hoopt des avonds te half acht voor te gaan Ds. van Dijke van Nieuw Beljerland. CHR. MIDDENSTANDSVEREENIGING Gisteravond vergaderde de Chr. Middenstands- vereen. onder presidium van dc heer van Tongeren. Na een kort openingswoord zette hij het doel v; deze vergadering uiieen. Het ging nJ. om het al of niet houden van een winkelweek. In principe reeds besloten een winkelweek te orgaaiseeren. De vraag kwam naar voren" wanneer? Een voorstel gedaan door de heeren Watereus. Baaibergen v. d. Lee. om een winkelweek te organiseeren in October van het volgend jaar, werd door de v zitter in stemming gebracht. Deze stemming had tot uitslag, dat er 20 w voor October 1935, 18 voor December 1934 i blanco, zoodat besloten werd dit jaar geen winkel week te houden. IJSCLUB O.Z.O.D. Het. bestuur van deze -lub is reeds geruimen tijd actief bezig om voor de a.s. winter een z gzed mogelijke ijsbaan te maken. Dezer dagen aanbesteed het plaatsen van een Nortonpompin- stallatie om het terrein te doen cnderloopen. Hier voor werd aangezocht de heer Voorham te Was senaar. Het aanleggen van een electrische installa tie werd opgedragen aan de Firma H. P. Bloot en Co. Morgen zal met de werkzaamheden een aan vang gemaakt worden. LEIDSCHENDAM SCHUIT GEZONKEN Zaterdagnamiddag is in de Stompwijksche vaart gezonken een schuit beladen met stee- nen bencodigd voor de restauratiewerken van den Stompwijkscheweg. Dit is in korten tijd reeds de tweede schuit welke dit lot on dergaat, BRANDSTOF VOOR WERKLOOZEN De werkloosheidsdienst deelt mede, dat steuntrekkenden de hun toebedeelde cokes kunen afhalen aan de gemeente-lichtbedrij- ven en wel als volgt: inwoners van Stomp- wijk Woensdags van 1—3, Zaterdags van 14 uur. Inwoners van Veur Dinsdags van 1—3 uur. Zaterdags van 14 uur. VEILING VAN VEE Woensdag a.s. zal aan de Stompwijksche weg 52 publiek worden geveild 39 stuks hoornvee, alsmede alle aanwezige landbouw- werktuigen. NOORDWIJK NED. MIJ. VOOR TUINBOUW De Novembervergadering welke in de groote zaal van Hotel Royal gehouden werd. stond geheel in het teeken van de Chrysanth. doordat langs alle zijden der zaal een groot aantal Chrysanthen ge kweekt in pot stonden opgesteld, hetwelk een fleu- j aanzien aan deze vergadering bracht. Deze expositie is ontstaan door het uitschrljver in een prijsvraag voor vaklieden en voor liefheb bers, om 15 Chrysanthen in 3 soorten geheel te kweeken in pot, dat hiervoor wel liefhebberij bestaat kon men wel afleiden uit de massale ii ding. de kweekwijze was reeds stukken beter dan )rig jaar door compactere vormen en afmetingen. De voorzitter de heer de Boer opende deze bij eenkomst met een woord van welkom tusschen de Chrysanthen, waarvoor hij de inzenders dank bracht. Na lezing der notulen en behandeling van enkele ingekomen stukken werd de uitslag der Jury bekend gemaakt, welke als volgt luidt: Groep Liefhebbers: le prijs N. v Zuijlen. 2e J. Lindhout. 3e W. de Mcneije. 4e mej. A. Ruigrok, 5e mevr. Niekerk, 6e Zuster Versluis. Groep vaklieden: le J. Rakhours, 2e W. Bos- Vrije inzendingen: le mevr. v. d. Berg—Smit, 2e J. J. Slots, terwijl aan Zr. Versluis een woord van lof werd toegebracht voor de keurig opgestel de verzameling paddenstoelen, mossen en beshees- rs, een keurig hoekje vormende. De prijzen bestonden uit een prachtcollectie plan- ..n, waarvoor de leverancier de heer v. d. Berg Smit hartelijk dank werd gebracht. Tevens dankte oorz. de jury voor haar werkzaamheden, welke zeker tot aller genoegen zijn uitgevoerd. secretaris, de heer A. R. Overvelde, bracht hierna verslag uit van de algemeene vergadering, gehouden te Leiden: in deze bijeenkomst is als hoofdbestuurslid gekozen met 179 van de 222 nen de heer Ruijs van Wassenaar, welke ook door onze afdeeling als candidaat was gesteld, een tslag waarover de vergadering haar groote genoe- ;n uitsprak en de tweede werd voorzien door het kiezen van den heer Eveleens Maarse te Aalsmeer. De heer Dorsman kon deze gelegenheid niet oorbij laten gaan zonder de voorzitter, de heer H .de Boer, dank te brengen voor dc aangename waarop hij een vergadering kan leiden en de bevattelijke en interessante uiteenzettingen alles wat in onze schoonc natuur voorkomt, zeedat wij alles weer eens met andere oogen aan zien. Deze dank werd met een welgemeend applaus bezegeld. Na een korte pauze hield de voorz. een korte be spreking over Herfstbloemen, hoe deze aangebracht moeten worden in onze gazons om niet alleen in de zomer met een pracht van bloemen uit te ko men, doch tot in het late najaar. Zeer geschikte soorten hiervoor waren Salidago, Rudbeckia, Gail- lardia, Tritoma, Coriopsis, Helenium, Penstemsu, Hydrangea, Helianthul, Salvia's, Attilbes, Vale riaan, Chrysanth en nog veel andere variëteiten. Met een dankbaar applaus werd deze bespreking beloond. Na een groote verloting van bloemen en planten volgde de gebruikelijke rondvraag, waarin de heer Rakhorst oog bepleitte om een volgend jaar de kweekwijze van Chrysanten geheel vrij te geven en alleen te laten beoordeelen naar de mooiste planten. Dit zsal t.z.t. overwogen worden. Hiprna volgde sluiting onder dankzegging voor de goede opkomst. RIJNSBURG DANKUUR Woensdagavond zal in de Hcrv Kerk 't jaar- lijksche Dankuur gehouden worden, door Ds. Peter, 's avonds half acht. SASSENHEIM Naar wij vernemen zal bovengenoemde club a.s. Donderdag 8 Nov. 's avonds half acht vergaderen in de Cat. kamer der Ger. Kerk. Als Spr. hoopt op te treden de heer A. Warnaar Jr. met het onder werp „Regecring en Crisis". DANKSTOND VOOR HET GEWAS Herv. Kerk Woensdagavond 7 uur Ds. Krijkamp. Chr. Ger. Kerk Donderdag 10 en 5 uur. Ds. Bijle- veld van Haarlem. VALKENBURG COLLECTEN NED. HERV. KERK De collecten in de maand October in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden hebben bedragen: Voor de Diaconie f 36.60, voor de Kerk f 68.35, de inhoud der bussen was f 14.82. terwijl de maan- delijksche collecte f 22.15 opbracht. SCHOOLREDE Woensdagavond a.s. om 7 uur 's avonds hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Eer- hard van Hillegom.,Op verzoek der Chr. School- vereemging zal hij een rede uitspreken voc Christelijk Onderwijs. DINSDAG 6 NOVEMBER Programma 3: 812.20 Een der Dultsche zen ders; 12.2014.20 Brussel Fr; 14.2015.20 Ka- lundborg of Luxemburg; 15.20—17.20 Deutscnl- sender; 17.2010.20 Brussel Fr; 1 0.20--20.05 Lu xemburg; 20.0522.20 Rome of Luxemburg; 22.20afloop: Boedapest of Keulen Programma 4: S.20—8,50 Parijs Radio; 11.05— 15.35 Londen Reg; 15.35—18.2 0 Droitxvtch; 18-20 —18.50 Deut'schland-sender; 13.60—19.50 Brus sel VI; 19.5021.50 Droitwicli; 21.50—afl: Lon WOENSDAG 7 NOVEMBER Programma 3: Een der Dultsche zenders; 12.20—14 20 Brussel VI: 14.20—15.20 Kulunaborg of Luxemburg; 15.2016 20 Keulen; 16.2017.20 Stuttgart; 17.20—18.50 Brussel VI; 18.5020.30 Deutschlandsender 20.3021.35 Bcromunster; 21.35—23 Brussel Fr; 23—afl.: Stuttgart Programma 4. 8.«0—8.50 Pariis Radio: 11.05 —16.20 Londen Reg; 16.20—18-20 Droitwicli; 18.20—19.30 Brussel Fr; 19.30—20 Sportpraatje door den heer J. G. A. Janssen (journalist) o.a Vraaggesprek met den heer L. Zulderveld, se cretaris van de N.V. De Sportfondsen", over „Een overdekte zweminrichting in de Sleutel stad". 20afl.; Londen Reg Agenda Dinsdag, 6 November. Stadsgehoorzaal 8.15 uur Volkszangavond van 't Leidsch Volks zangkoor. Woensdag, 7 November. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Tooneelavond ten bale van de Chr. Wiikvereeniging „Slaalwijk". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 November a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duystcr, Nieuwe Rijn 18, telef. 523, en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgecst, telef. 274. VOORSCHOTEN DANKSTOND VOOR HET GEWAS. Woensdag 7 November, des avonds 8 uur, zal in de Geref. Kerk dankstond voor het gewas worden gehouden. GEREF. KERK. Tot ouderling in de Geref. Kerk zijn ge kozen de heeren L .J. Los en J. van Sant brink en tot diaken de heer H. Stapper. Den Haag krijgt per 1 Jan. 1935 voor z'n telefoon het gesprekken-tarief. Er zal een vast grondbedrag van 57 komen, waarboven voor ieder gesprek 2 cent rekening gebracht zal worden. Het bestaan de klassen-systeem, indertijd zoo ongeveer de schoonste uitvinding onzer eeuw, zal dus verdwijnen. Er scheen tegen de systeem-verandering nog al wat verzet te zijn. Zelfs was de Telefoon-commissie er in meerderheid te gen. vermoedelijk omdat zij omtrent de financieele uitkomsten van de nieuwe re geling niet al te gerust was, al wist de wet houder te beredeneeren. dat ondanks de verlaging van het grondbedrag de Telefoon 70.000 meer zou opbrengen. Het zal moe ten blijken wie gelijk heeft; de wethouder of de heeren Polak cn Smitskamp, die grooter teruggang in het aantal gesprek ken duchtten dan de verdediger van het voorstel aannam. Zij redeneerden zoo: di veelsprekers zullen meer moeten gaan be talen en die kunnen gemakkelijk op hun gesprekken gaan bezuinigen. Na lang gepraat stemden slechts zes li beralen tegen het nieuwe tarief. He wet houder behaalde een ongedachte overwin ning. Uit een door hem gedane mededeeling bleek nog, dat het er bij de onderhandelin gen over de overname door het Rijk van de telefoonnetten in de groote steden, voor die gemeenten niet al te gunstig bij staat. „Het onheil" zal wel niet zijn af te wen den. Ook over de vraag of voor do telefoon radio enkele honderden geluidversterker; zullen worden aangeschaft en in huur ge geven aan nieuwe klanten van het met zijn aansluitingen terugloopende gemeen telijk telefoon-radio-bedrijf is lang gepraat. Men wilde de aansluiting goedkooper ma ken en daardoor vergemakkelijken. Maar de middenstand zal daaronder lijden, klaaj den sommigen. Die doet er nu ook niets aan, luidde het bescheid en verder dan de versterkers gaan we niet, werd er gerust stellend aan toe gevoegd. De zaak stond voor den wethouder niet al te sterk, maar toen greep de burgemees ter in met een kort speeehje, dat vermoe delijk verschillende wankelenden er toe bracht om ten slotte hun stem aan voorstel te geven .Met 31 tegen 12 stemmen ging het er door. De meerderheid was blijk baar \an gevoelen, dat aan het gem. radio- bedrijf, dat voor de particuliere radiocen trales onmisbaar is, niet mag worden ont houden hetgeen het voor zijn voortbestaan noodic acht. Er schoot, nadat de conversieleening* zonder debat of stemming waren goedge keurd, nog een half uurtje over, dat aan de marktverplaatsing werd gewijd. Dc heer Vrijenhoek opende het debat. De oud-wet houder had zwaar geschut meegebracht om het voorstel van B. cn W. in puin te schie ten. Dat voorstel getuigde volgens hem van „ontstellende slordigheid" en streed met „misleidende cijfers" voor een hoogst ver antwoordelijke zaak. In wezen had de heer Vrijenhoek gelijk. Het voorstel was dan ook zoo slecht en on verantwoord, dat we geen oogenblik ge dacht hebben aan de mogelijkheid, dat er Iets van terecht zou komen. Het heeft ons eigenlijk nog verwonderd, dat er nog één raadslid te vinden is geweest, dat het voor het voorstel van B. en W. waagde op te nemen. Toch was er zulk een en wel de soc.-dem. v. Ilamelcn. Maar hij stond dan ook moederziel alleen. Heel de Raad was er overigens tegen on thans ook zij, die nog kort geleden in dc commissies het hadden aanvaard. Dat was liet. gevolg van de ver nietigende critiek in dc pers en van het ge rechtvaardigde xerzel van allen, die tegenj van B. en W. in het gewee* zijn gekomen. Zullen we er nog veel van zeggen? Vaststaat, dat het Oranjeplein-plan van den wethouder volkomen „gekraakt" is. Er is letterlijk niets van overgebleven. Dat is tevens een geweldig echec voor do markt kooplieden, die de opoffering van het plein aan hun eenzijdig bekeken belangen bij den wethouder hadden weten door te drijven. Het Oranjeplein is gered. Maar wat nu? Daarover is men het nog niet algemeen eens. De heer Vrijenhoek en anderen mee- nen, dat alleen aan de Herman Costerstraat een afdoende oplossing van het marktvraag stuk te vinden is. Het terrein is er voldoen de groot, is gemakkelijk te bereiken, ligt te midden van zeer dicht bevolkte stads- declcn cn voor dc omgeving cr van is een behoorlijke stedebouwkundige oplossing mogelijk, die tevens belangrijke verbeterin gen insluit voor het verkeer over de over wegen Hobbemaplein en Hoefkade. De lieer Vrijenhoek legde een teekening over van hetgeen hij zich ter plaatse had gedacht. Anderen waren minder gezind, voorloo- pig althans, om dien kant uit te gaan. Zij gaven cr de voorkeur aan om meer bij het oude stadscentrum te blijven. De heer van Steenbergen nam daarbij de leiding en kwam met de gedachte voor den dag om de markt over te brengen naar de Nieuwe Haven en omgeving: Schedeldoekshaven, Ammunitiehaven, Houtmarkt en de beide Veerkades. Zet de kramen er maar neer en ge hebt de markt, zeide hij; het kost niets. Hij vond heel wat medestanders en zeker zou de motie welke hij in petto had en waarin het College werd uitgenoodigd om de idee Nieuwe Haven nader te bestudee.ren met groote meerderheid zijn aangenomen, indien het tot de indiening er van zou zijn gekomen. De heer Drees nam de kwestie ook nog even onder de loupe en bekeek haar van meer dan één kant. De markt, zoo was zijn redeneering, is te groot om ongesplitst te blijven. Houdt men vast aan cén groote markt, dan kan zij alleen naar dc Herman Costerstraat. Wie daartegen is zal er ern stig over moeten denken om tot splitsing van de markt over te gaan. Zulk een de centralisatie is met het oog op den omvang van de markt en de grootte van do stad zelfs aan te bevelen. Voorshands was hij niet tegen het Nieuwe Haven-denkbeeld, maar z. i. bereikt men daarmee slechts een tijdelijke oplossing. Duurzaam is de markt in dit stadsgedeel te niet te handhaven en zeker niet in haar geheel. Dit stadskwartier eischt dringend sa neering, maar dan moet er iets komen de city van een groote stad waardig. Flinke ge bouwen en huizen moeten de tallooze oude woningen en krotten vervangen en in zoo'u milieu past dan geen markt. We zijn het met dezen gedachtengang vrijwel eens. In hetgeen we over dc markt- kwestie zoo af en toe hebben geschreven, vindt men de elementen, die ook door den heer Drees naar voren zijn gebracht terug. Het staat met de markt, zien we goed, nu to: van de Prinsegracht moet zij weg, het Oranjeplein kan hoogstens bij gedecentrali seerde markt in aanmerking komen en kan dan onbeschadigd blijven, de Nieuwe Haven en omgeving brengt slechts een oplossing tijdelijken aard, zoodat ten slotte de keuze zal gaan tusschen een gesplitste markt op verschillende terreinen in de stad ongedeelde markt, maar dan naar alle waarschijnlijkheid aan de Herman Costerstraat. Wethouder Quant vond het maar veili ger niet dadelijk het debat te beantwoorden. Dat gaat beter in een volgende raadsver gadering en dan kan eerst liet plan-Nieuwe Haven worden onderzocht, meende hij. Meer concreet uitgedrukt bctcekcnt dat: het Oranjeplein-plan is van de baan cn over een ander voorstel zullen B. en W. zich be raden en den Raad nadere voorstellen doen. Of dat de Nieuwe Haven zal zijn zouden we niet dürven zeggen. Vergissen we ons niet. dan is te dezer zake al eens een onderzoek ingesteld, maar met ongunstigen uitslag. Hoe dit intusschen zij, we zullen nog even moeten wachten eer een definitieve beslis sing komt- Tot heden toe was alles vrijwel negatief. Men was het eens over wal niet gewenscht werd. Eerlang zal echter moeten worden beslist in positieven zin en dan zal het gaan om een gedecentraliseerde markt of een centrale markt op een reeds meer ge noemde plaats. We wenschon bij het voor bereiden dezer beslissing aan B. en W. cn aan de marktkooplieden meer beleid en wijsheid toe dan zij in de nu afgesloten fase van het marktvraagstuk hebben «in den dag gelegd. De markt-kooplui loapen groot gevaar het lid op den neus te krijgen. Het gebeurde moge hun een los zijn. Allerlei is weer aangehouden tot de vol gende vergadering. O.a. de overname van het erfpachtsrecht van Klein-Zwitserland. Het schijnt, dat aan deze zaak een niet on bedenkelijke kant zit. Misschien zeggen we er nog iets naders over. Want voorloopig hebben we den indruk, dat hier iets staat te •ebeuren, waarbij van de gemeente onnoo- lig zware financieele offers worden gc- .'raag'l. De tijd is er naar om daartegen meer dan ooit bezwaar te maken. (Ongecorrigeerd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6