BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DINSDAG 6 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUIIENLAND DE FRANSCHE WACHT AAN DE SAARGRENS Verklaring van Sir John Simon Uit Londen: Op desbetreffende vragen heeft Sir John Simon gisteren in het Lager huis inzake de handhaving van de orde in het Saargebied verklaard, dat de verant woordelijkheid hiervoor berust bij de rcgee- ringscommissie van het Saargebied en deze verantwoordelijkheid wordt nog steeds met succes gedragen. Een toestand waarin de regeering van het Saargebied zich zelf on bekwaam zou vinden om de orde te hand haven, behoort niet voor te komen. Reeds in 1926 verklaarde de regeeringscommissic aan den Volkenbondsraad, dat zij zich zelf gerechtigd zou achten in geval van absolute noodzakelijkheid een beroep te doen op de troepen, die buiten het Saargebied en in de nabijheid van zijn grenzen gelegerd zijn, teneinde de orde te handhaven. De Volkenbondsraad heeft van dit rapport nota genomen. Er is nooit sprake geweest van het gebruik van Britsche troepen. Alle Fransche be schikkingen in dat gedeelte van Frankrijk, dat grenst aan het Westen van het Saargebied, zijn van zuiver voorbehoedenden aard en er kan geen sprake zijn van hert gebruik maken ,van troepen van buitenaf voor de handhaving van de orde, tenzij de Saar-regeeringscommissie niet instaat is de taak, die haar opgelegd is, ten uitvoer te leggen en gedwongen wordt bijstand te vragen. De Duitsche ambassadeur heeft mij op mijn verzoek een bezoek gebracht en heeft mij bevestigd, dat de Duitsche regeerings- autoriteiten een order hadden uitgevaardigd aan de S.A. en S.S.-formaties aan de Duit sche kant van de Saar-grens, waarin voor een breede zóne en tijdens een periode, waarbinnen de datum van het plebisciet valt, het dragen van uniformen, het houden van parades, optochten of vergaderingen van welken aard ook worden verboden en dat deze autoriteiten tevens de plechtige verzekering hebben gegeven, dat er geen gevaar bestaat voor een invasie van het het Saargebied. Ik heb heden zoowel tegenover den heer Von Hoesch als tegenover den Franschen ambassadeur de voldoening tot uiting ge bracht van de Engelsche regeering over dez-a mededeeling en heb terzelfder tijd van den Franschen ambassadeur de verzekering ontvangen, dat de Fransche maatregelen van zuiver voorbehoedenden aard waren. Onder deze omstandigheden hebben wij het recht te verwachten, dat mot een aparte te rughouding van alle kanten hot plebisciet, dat de Volkenbondsraad tot plicht heeft te leiden, in goede orde en op behoorlijke wij ze ten uitvoer zal worden gelegd". Duitschland wendt zich tot de juristen der wereld. De President van de Academie voor het Duitsche recht Dr. Hans Franck en de voor zitter der commissie voor Volkenrecht van genoemde Academie Dr. Victor Bruns heb ben een uiteenzetting aan de juristen der wereld gericht, waarin aan de hand van de artikelen van het Volkenbondspact wordt betoogd, dat het met het grondbeginsel van de vrijheid der volksstemming in het Saar gebied volkomen onvereenigbaar is, gedu rende de stemmingsperiode een militaire of politiemacht van een bij de stemming belanghebbende mogendheid binnen het stemmingsgebied te halen. Verder wordt uiteengezet, dat ingeval de Saarbevolking stemt voor behoud van het tegenwoordig regime, de Volkenbond de tij delijke Volkenbondsregeering definitief moet maken. Hij zou geen nieuw overgangsregi me mogen instellen en evenmin een nieuwe .Volksstemming mogen voorbereiden. Valt de stemming ten gunste van Frank rijk uit dan moet Duitschland zijn rechten en titels over hert af te stane gebied op Frankrijk overdragen. In geval de meerderheid van de Saarbe volking voor vereeniging met Duitschland stemt, moet de Volkenbond Duitschland in zijn regeeringsrechten herstellen en houdt de opdracht aan den Volkenbond om het gebied te besturen op. Deze overdracht aan Duitschland moet onvoorwaardelijk en zonder eenig voorbe houd geschieden. De Volkenbond mag zijn beslissing niet naar eigen goeddunken tret- fen, op grond van het inzicht, dat hij zich over de rechten en het welzijn van de be volking gevormd heeft. De stemmende be volking heeft veeleer uitsluitend zelf door de stemming uit te maken onder welke sou- vereiniteit zij zich scharen wil en dus te zeggen bij wien het zijn rechten en welvaart; het best beschermd acht. Het is voorts een volkomen willekeurige uitleg van het Verdrag van Versailles, dat de Volkenbond voor bepaalde gedeelten van het betrokken gebied aparte regelen zou kunnen voorschrijven aan den toekomstigen drager der souvereiniteit. De Volkenbondsraad heeft verder de plicht zijn beslissing inzake de toekomstige souvereiniteit te nemen zonder voorbehoud of uitstel en mist de bevoegdheid de toe komstige souvereiniteit en hare uitoefening op eenigerlei wijze in te perken. De rechten en plichten van den Raad heb ben slechts betrekking op de liquideering van het tusschenregime en het mogelijk maken van het overnemen van het bestuur door den drager van de souvereiniteit. De Raad kan zich dus alleen met feiten bezig houden, die gedurende de uitoefening van het gezag door de regeeringscomniissie ont staan zijn. Zijn taak is ingeval van het her stel der Duitsche rechten bijzonder eenvou dig. De oplossing is zonder moeilijkheden, Onmiddellijk uit het Verdrag te putten. Ongeregeldheden te Landsweiler. Hef D.N.B. verneemt, uit Saarbrücken, dat te Landsweiler, nabij Neunkirchen, het communistische gemeenteraadslid mevrouw Fuchs, bij een twist uit jaloesie door haar minnaars, die zich bij haai- in huis bevon den, zoodanig is toegetakeld, dat de dokter overbrenging naar een ziekenhuis noodza kelijk achtte. De minnaars waren emigran ten. Dit voorval, dat met politiek niets te ma ken heeft, hebben de communistische agita toren te Landsweiler op de volgende wijze in verband gebracht met een vergadering Van het Deutsche Front, die denzelfden avond te Landsweiler zou plaats vinden, en waar de leider, Pirro, het woord zou Voeren. Des middags verspreidden zij een vlug schrift van den volgenden inhoud: Attentie, arbeiders van Landsweiler! Nadat de fascistische moordenaar Pirro Wekenlang in kranten en vergaderingen een moordhetze tegen de arbeidende bevol king heeft gevoerd, hebben de moordenaars benden vannacht op de antifascistischs Dertha Fuchs een moordaanslag gepleegd. t Pirro wil dezen moordaanslag vanavond tijdens een propagandavergadering verheer lijken. Arbeiders! Duldt niet, dat deze fascisti sche moordenaars op een oogenblik dat dit slachtoffer met den dood worstelt, tot nieu we moorden kan ophitsen. Jaagt Pirro en zijn moordenaars uit elkaar. Verhindert he denavond te Landsweiler het doorgaan van deze vergadering! Onmiddellijk naar buiten de straat op! Dit pamflet had de uitwerking, die de samenstellers ervan hadden beoogd. Reeds in den namiddag trokken troepen commu nistische betoogers door het plaatsje en trachtten zij voor het vergaderlokaal post te vatten. Verschillende communisten b!V ken in het bezit te zijn van ijzeren stangen. Met het oog op den ernst van den toe stand zag de p litie zich genoodzaakt in te grijpen. Hierop werd een sein tot tegen stand zag de politie zich genoodzaakt in to steenen np en wierpen deze naar de politie. Ter versterking der politie wei-den de overvalswagens uit Neunkirchen en Saarr brücken naar Landsweiler gezonden. Do versterkte poli tietroepen traden daarna met den gummistok en de blanke sabel tegen de ordeverstoorders op. Doch ook thans zagen de communisten nog niet van verder verzet tegen het staats gezag af Van een hoogte aan een der uitein den van het plaatsje af werd een hevig vuur op de politie geopend. Slechts aan de omstandigheid, dat het reeds pikdonker was. was het te danken, dat tengevolge van deze beschieting onder dco politie-beambten geen slachtoffers ge vallen zijn Verscheidene van hen werden echter door steenen gewond. Het gelukte de politie om de hoogte en het daaraan grenzende bosch, ondanks beschieting van communisten te zuivei waarna dezen in de vlucht hun heil zochten. Overigens zijn de beide vergaderingen te Landsweiler, wjiar Pirro het woord voerde, en die door meer dan 2000 personen werden bezocht, in volmaakte rust en orde ven- loopen. Uitgestooten Duitsche Staatsburgers Een lijst van 28 namen Het Duitsche nieuwsbureau publiceert een besluit van den minister van Binnenland- sche Zaken, Frick, genomen na overleg met zijn collega van Buitenlandsche Zaken, waarbij 28 Duitschers het staatsburgerschap wordt ontnomen. De uitgestootenen zijn meerendeels com munistische en andere schrijvers, die tegen het huidige Duitschland in geschrift gea geerd hebben en deels ook de z.g. „Saarop- roep", voor de handhaving van den bestaan- den toestand hebben onderteekend. Op de lijst komt ook de naam van Otto Stras- ser voor, de vroegere medewerker van Hit- Ier, als leidend agitator tegen het nat. soc. Duitschland en vormer van een „tegen-re geering" en die daarom als hoog- en land verrader wordt aangeduid. Amerika naar de stembus Uit Washington: Heden is het Election Day en dan zullen 47.949.928 Amerikaansche burgers naar de stembus gaan om een nieuw huis van afgevaardigden van 435 le den, 31 nieuwe senatoren, de gouverneurs van 33 staten en eenige vooraanstaande amb tenaren te kiezen. De doodvonnissen in Spanje Slechts twee worden voltrokken Uit Madrid: De president der republiek heeft twee in verband met de opstandige beweging uitgesproken doodvonnissen on derteekend, zoodat zij rechtskrachtig gewor den zijn. Aan een en twintig veroordeelde rebellen is door den president gratie verleend. Het proces tegen Matoesjka begonnen Uit Boedapest: Onder groote belangstel ling van het publiek is het proces begonnen tegen Sylvester Matoesjka, die in den nacht van 14 September 1931 door het opblazen van den spoorwegovergang van Biatorbagy den Balkanexpres tot ontsporing heeft ge bracht In de uitvoerige aanklacht wordt hij be schuldigd van de treinaanslagen bij Biator bagy, Jueterbog en Ansbach. Volgens zijn eigen bekentenis had hij bovendien soortge lijke aanslagen op de lijnen Parijs-Marseil- le en Parijs-Ventimiglia voorbereid. Volgens de dagvaarding heeft Matoesjka de laatste jaren verklaard, dat hij den „geest Leo", die hem tot den aanslag gedreven zou hebben, in 1927 had ontmoet in een zekeren Leo Bergmann, met wien hij in dat jaar een religieuze secte met communistischen inslag oprichtte. De dagvaarding eindigt met de beschuldiging van Matoesjka van 22 met voorbedachten rade gepleegde moorden en veertien pogingen tot moord. Bij het eerste verhoor gaf de beklaagde verwarde antwoorden, vermoedelijk om den indruk te geven, dat hij waanzinnig is. Arsenicum ingenomen inplaats van haaien-olie Vijf en dertig leerlingen van een Meisjes school te Dav es Salaaw zijn overleden na gebruik van haaien-olie, tenminste van wat daarvoor doorging. Het is nl. gebleken, dat den kinderen bij vergissing een desin- fecteerend middel, dat arsenveum bevatte, heeft, toegediend. Toen de directrice zich ver wonderde over het vreemde gedrag der kin deren na het innemerf van den drank, proef de zij ervan, met het gevolg, dat ook zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen, met. nog 25 kinderen. De directrice is ontslagen. Met het oog op de dreigende houding die door de bewoners van het district, waar de noodlottige vergissing werd begaan, wordt aangenomen, hebben de autoriteiten aldaar het politietoezicht versterkt. Een regeerings ambtenaar en een inlandsch hoofd zijn naar het district gezonden ten einde de verbit terde ouders en vrienden der zoo noodlottig om het leven gekomen kinderen te kalmee- Uit New York: Kingsford Smith is ko mende van Honojoeloe, om 15 uur 25 A.T. te Oakland aangekomen. De Australiër is er dus in geslaagd als eerste de vlucht van West naar Oost, van Australië naar Californië, te volbrengen. Hij heeft den afstand in in hot geheel 40 vlieg uren afgelegd. GOEMBOES TE ROME Uit Rome: Do Iiongaarsche premier is gis teren om 20 uur 10 te Rome aangekomen. Hij werd aan het station door Mussolini ontvangen. Dr GOERDELER PRIJZEN COMMISSARIS In een onder voorzitterschap van Rijks kanselier Adolf Ifitler gehouden zitting van het Duitsohe Rijks kabinet is een wet goedgekeurd, waarbij tot Rijkscommissaris voor de pnjzen-controle wordt benoemd de burgemeester van Leipzig, Dr Goei'beler. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Uitstel tot begin 1935 Vertraging door den moord op Barthon Hendeison heeft het bureau der Ontwa peningsconferentie voorgesteld de voortzet ting der eigenlijke conferentie tot begin van het volgend jaar' uit to eiteillen. Hij zegt, dia* de moord op Barthou een grooto vertraging heeft gebracht in de voorbereidende bespre kingen tusschen de regeeringen. HET CONFLICT OM LETICIA BIJGELEGD Volgens te Parijs ontvangen berichten is een verdrag tusschen Peru en Columbia on- derleckend, dat het conflict om Leticia re gelt en een oplossing langs vreedzame weg tracht tot stand te brengen. Door de Br. Indische regeering Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsch-Indische regeering te Bombay alle communistische en socialistische organisa ties heeft ontbonden. Een ernstige beschuldiging Uit Berlijn: In een openbare lezing heeft de deelnemer aan de Groenlandexpeditie Alfred Wegener, Ir. Herdomerten de beide andere deelnemers aan de expeditie dr. Geort en dr. Sorge ervan beschuldigd, dat zij door ongehoorzaamheid en onachtzaam heid de schuld op zich geladen hebben van den dood van Wegener. Deze aanklacht verwekte ongehoord op zien. De broeder van den omgekomene eischte van de beschuldigden, dat zij zich zouden rechtvaardigen. LUFTHANSA ONTVANGT EEN DOUGLAS D.C.2 BERLIJN, 6 Nov. Reeds in Mei jl., dus voordat de machine bekendheid kreq? door de vlucht d©r K.L.M.-piloten Parmeivtiei' en Moll niet de Uiver naar Australië, had de Duitsohe Lufthansa een Amerikaansche Douglas-machine van het type D.C.2 bij den Europeeschen vertegenwoordiger dor Douglasfabrieken, Fokker te Amsterdam, besteld, om proeven met dit toestel te nemen. Naar vernomen wordt, zal ihet voor de Lufthansa bestemde vliegtuig op 15 Nov. te Cherbourg en op 20 Nov. a.s. te Amsterdam aankomen, waar het door de Nederlandscho vliegtuigfabriek zal worden gemonteerd gereedgemaakt om naar Duitschland te vliegen. VLUCHTENDE GEVANGENEN NEW YORK, 6 Nov. Uit Angola wordt ge meld, dat vijftien op een aardappelenveld werkende gevangenen van de staatsgevan genis van Louisiana plotseling een poging tot ontvluchten ondernamen. Eén hunn§f werd door ©en bewaker neergeschoten, teri wijl vier zwaar werden gewond. De anderen konden weer gevangen worden genomen. PARIJS, 6 Nov. De naar Spanje gezonden spe ciale correspondente Mm. Simone Téry is, naar uit Madrid wordt gemeld, op de perstribune van de Cortes gearresteerd. Zij werd eerst naar het mi nisterie van oorlog, vervolgens naar het hoofdbu reau van politie geleid. De redenen, die aanleiding gaven tot deze arrestatie, zijn nog niet bekend. OP EEN VERKIEZINGSOPTOCHT GESCHOTEN Drie dooden NEW YORK, 6 Nov. Aan den vooravond dei Amerikaansche verkiezingen kwam het in het raijnwerkersdorp Kelayes, dicht bij Harleton in Penssylvanie, tot een bloedig incident. Uit een huis twee verdiepingen werd plotseling op een ver kiezingsoptocht der democratische partij met machi negeweren geschoten. Veertien personen werden door de kogels ge troffen en drie hunner werden op slag gedood, terwijl, naar verluidt, nog een tijdens het transport naar het ziekenhuis zou zijn gedood. Onmiddellijk na het incident zijn troepen staats politie naar Kelayes gezonden om de rust te handhaven. KINGSFORD SMIT*» VLIEGTUIG IN BESLAG HENOMEN LOS ANGELES, 6 Nov. De „Southern Cross", het vliegtuig waarmee Kingsford Smith dezer dagen van Australië over den Stillen Oceaan naar Californië vloog, is in opdracht \an een man, die beweert, dat de Australische vlieger hem 2750 dollar schul dig is, in beslag genomen. E endeurwaarder heeft in de onmiddel lijke nabijheid van/het vliegtuig in een fauteuil plaats genomen op de machine voortdurend in het oog te houden. Kingsford Smith zal een waarborgsom van 5500 dollar moeten storten om de be schikking over zijn machine te herkrijgen. STEUN VOOR DOUMERGUE PARIJS, 6 Nov. De Nationale Raad van de republikeinsche Vereen, heeft onder rzitterschap van minister Marin be raadslaagd over den politieken toestand, cn besloten, dat de parlementaire fractie de staatshervorming van minister-president Doumergue zal steunen. In een resolutie, die een beroep doet op de 3.000.000 stem mers der partij, worden de binnen- en bui tenlandsche politieke gevaren geschetst, die het verbreken van den burgervrede en den al van minister-president Doumergue ten gevolge kunnen hebben. Noodweer in Annam Uit Saigon: In de streek Vinh in Annam heeft een typhoon gewoed, waarbij naar schatting 250 personen om het leven zijn gekomen. Ook de materieele schade is zeer groot. Vijfduizend woningen zijn totaal verwoest, terwijl 2000 stuks vee verdronken zijn. De te velde staande gewassen zijn voor 'n groot gedeelte vernield. De spoorlijnen heb ben eveneens van den typhoon te lijden ge had en 't spoorwegverkeer vindt nog slechts gedeeltelijken voortgang. De schade welke aan de spoorwegen is toegebracht wordt op ca. honderdduizend gulden geschat Groote gebieden staan voorts onder water, daar verschillende dijken onder den druk van het water zijn bezweken. Het reddingswerk wordt door een en ander ten zeerste bemoei lijkt.- - Nu hebt ge Abdijsiroop noodig! Gij hebt kou gevat I Gii hoest en Gij „doet" er niets aan. Past opl Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akker'i Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis, Kinkhoest, Griep en Borstbenauwdheid. A.-R. raadsleden In de provincie Zuid-Holland Blijkens een rondschrijven, dat aan ver schillende antirev. raadsleden in de pro vincie Zuid-Holland is verzonden, bestaai het voornemen om opnieuw een poging te doen een band te slaan om de antirev. ge meentebestuurders in deze provincie. Indertijd bestond er een landelijke ver eeniging, doch praktische moeilijkheden be lemmerden een goede functioneering en se dert 1923 heeft men er niets meer van ge hoord. Ten einde opnieuw tot organisatie te ko men hebben eenige personen het initiatief ge nomen en een oprichtersvergadering be legd op Dinsdag 13 November a.s., 's middags om 2 uur, in het gebouw de Eendracht, Goud- scheweg 130 te Rotterdam. Een concept-reglement zal gereed zijn. Als grondslag der vereeniging wordt daarin aanvaard het program van beginselen Antirevolutionaire Partij. Het doel zal zijn het bevorderen van een principieel en z kundig juist optreden van de antirevolutio naire gemeentebestuurders dezer provincie, terwijl als middelen o. m. worden ge noemd het houden van vergaderingen en van een bureau van advies. Als leden der vereeniging zullen uiter aard in aanmerking komen de antirevolu tionaire gemeenteraadsleden in deze pro vincie; verder de burgemeesters; terwijl oud-raadsleden, oud-burgemeesters, secreta rissen en ontvangers, alsmede de leden der Provinciale Staten van Zuid-Hol land als buitengewone leden zullen kunnen toe treden. Voorts is het de bedoeling de contributie zeer laag te houden (liefst f 1 per jaar), terwijl naast het houden van algemeene ver gaderingen ook de mogelijkheid geopend zal worden om bijzondere vergaderingen te be leggen in bepaalde gedeelten der provincie. Na afloop van deze huishoudelijke werk zaamheden zal Mr. J. W. Noteboom, direc teur der Kuyperstichting, spreken over het onderwerp: „Gemeentelijke Autonomie iD Crisistijd". Zij, die geen uitnoodiging ontvingen, kun nen door toezending van een sympathiebe tuiging, vóór 8 November a.s. aan den heer R. Meyer, Stolwijkersluis D 56, Gouda, van hun belangstelling doen blijken. Geref. Jeugdleiders in Overijssel Zaterdagmiddag kwam het bestuur van de Geref. Jeugdleidersorganisatie „District Over ijssel", in vergadering bijeen. Het moderamen werd als volgt samenge steld: E. H. Timmerman, Ommen, voorzit ter; Joh. v. Dooren, Almelo, secretaris; en A. van Weeren, Zwolle, penningmeester. Besloten werd drie groepsvergaderingen te houden, te Almelo, Hardenberg en Zwolle, waar Ds. P. G. K u n s t, van Deventer, hoopt te spreken over: „De kracht van de geloo- gen voor een sterk vereenigingsleven". De Ned. Hervormden in de Antirev. Partij Ds. Th. G. Vollebregt, Ned. Herv. predi kant te Hoornaar, schrijft ons: Volgens een bericht in enkele bladen zou ook ondergeteekende benoemd zijn tot lid van de Commissie van Hervormde Anti- Revolutionairen onder leiding van den heer Noteboom. Hoewel ik de eerste weken dit bericht Onbesproken wilde laten, stel ik er nu toch prijs op te verklaren, dat bovenge noemd bericht onjuist was. Gedurig ontvang ik nog brieven en bezoeken met betrekking tot deze aangelegenheid en daarom lijkt het mij niet overbodig mede te deelen, dat ik een dergelijke benoeming niert heb ontvan gen. 'k Heb de gehouden vergaderingen we gens ambtsbezigheden niet kunnen bezoe ken. Blijkbaar is op een dier bijeenkomsten knijn naam wel genoemd, doch in ander ver band (naar men mij meldde) en zoodoende is mijn naam ook in de courant gekomen, 't Bericht berust dus op een vergissing van den verslaggever. Actie tegen de herclassificatie Een prov. Comité in Friesland Te Lunteren is een vergadering gehouden op initiatief van het Drachtster comité, ten einde te komen tot een provinciaal comité tegen de herclassificatie. Een 60-tal comités hadden vertegenwoordigers gezonden. Besloten werd een krachtige provinciale zoo mogelijk landelijke actie te beginnen, teneinde het dreigende onheil af te weren. ROFFELRIJMEN. Wolvega wordt beroemd Wat kan een dorp, een dorpje Toch in de hoogte gaan Als 't eenmaal geheimzinnig Heeft in de krant gestaan! Natuurlijk had een ieder. Van Wolvega gehoord Voordat het door een persmensch Opnieuw werd opgespoord We wisten dat een dichter Daar indertijd verbleef: Dat Onno Zwier van Haren Daar eens zijn Geuzenschreef, Maar, sinds het herontdekt is Weet Holland heel wat meer: Daar hangt in 't Wolvegasche Een diep irtystieke sfeer, Een sfeer, een damp, een mistbank Van geheimzinnigheid Om Edison de Tweede, Een man van onze tijd, Een knaap van twee en twintig ln wiens vernuftig brein Een wonderlijke motor Zou uitgevonden zijn: Een motor die geen olie En geen benzine vreet, Die haast van niets" kan draaien En aan te drijven weet. Men spreekt al van fabrieken Die worden opgebouwd, Van talrijke miljoenen Den vinder toevertrouwd. Men ziet al perspectieven Zeer schoone!, open gaan, Waarin het nog goedkooper, Nóg vliegender zal gaan... Wij zijn, wat ook wat waard is, Voorloopig gratis fier Op Neerlands nieuwste vinding: De motor-Wardenier; En ondanks de verdachtheid Der geheimzinnigheid: Dat Wolvega beroemd wordt Is zonder meer een feit. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranj» Nassau J. D. Kos te Den Haas; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau F. J. Crusle, bur gemeester van Rucphen en Vorenseinde; toege kend is de aan de Orde van Oranje-Nassau P. W. BURGEMEESTER Bü Kon. besluit is met Ingang van 1 Decem ber 19-14 benoemd tot burgemeester van Goes: mr R. M. van Dusseldorp. Bü Kon. bestuit ls beno Voogd raad te He e u warde i geboren de Jong, wonende aldaar. e d h m ver- Aanbesteding bruggenbouw Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed het maken en het stellen van de metalen bovenbouwen van twee hef- bruggen onder de gemeenten Waddinxveen en Boskoop, deel uitmakende van de werken van de Gouweverruiming te Waddinxveen en Boskoop. Het laagst werd ingeschreven door de N. V. De Vries Robbé te Gorkum voor f 96.745. Jeugdige dievenbende gesnapt Te Oss (N.Br.) werden telkens kleine dief stallen met braak geconstateerd. Nu eens was het een winkelier, die tot de ontdek king kwam dat uit zijn*zaak een aantal si garen en cigaretten was gestolen; dan weer was een drankwinkel door ongewenschte bezoekers bezocht, en ook op snoepwaren hadden de heeren het voorzien. Ook werd eenige malen in particuliere huizen inge broken, waarbij de dieven een voorkeur voor den kelder aan den dag legden en daaruit levensmiddelen of drank ontvreemdden. Uit het onderzoek bleek, dat steeds dezelfde methode werd gevolgd. Gewoonlijk werd een ruit uitgesneden en werd uit de etalage ge nomen wat men bereiken kon, dan wel men sneed een ruit uit, waarna men de woning binnendrong. Daar er dagen waren, dat verscheidene aangiften van diefstallen wer den gedaan, die ongeveer op hetzelfde tijd stip moesten zijn gepleegd, rees het vermoe den, dat een georganiseerde bende aan het werk was. Dezer dagen kreeg volgens het Hbl. de po litie aanwijzingen tegen een aantal jonge mannen, van 16 tot 18 jaar. Hun gangen werden nauwkeurig nagegaan, en al zwaar der werden de aanwijzingen omtrent hun schuld. Maandagmiddag meende de politie over genoeg bewijsmateriaal te kunnen be schikken om tot hun arrestatie over te gaan. Bijna gelijktijdig werden de verdachten ge arresteerd en naar het politiebureau overge bracht, waar zij aan een langdurig verhoor werden onderworpen. Ofschoon zij aanvan kelijk ontkenden, moesten zij ten slotte voor de overstelpende bewijzen zwichten en leg den een volledige bekentenis af, waarbij zij ook de namen van een aantal medeplichti gen noemden. Ook deze werden gearresteerd en kwamen na verhoor tot een bekentenis In totaal bevinden zich nu twaalf verdach ten in arrest. Het is echter zeer waarschijn lijk, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Het onderzoek is thans reeds zoo ver ge vorderd, dat ongeveer 40 inbraken en dief stallen aan het licht gebracht zijn. De arrestanten zijn ter beschikking van de justitie te 's Hertogenbosch gesteld. Door een stier doodgedrukt Hedenmorgen werd de expediteur Borst uit Breezand op de veemarkt te Purmerend door een stier aangevallen. De man werd te gen den muur gedrukt. De stier kwam nog eenige malen op den ongelukkige af. Zwaar gewond werd de man opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij een half uur na aankomst overleed. Weerbericht Het dunne Pijltje geeft den vorlgen stand i BAROMETERSTAND Hoogste stand te Vestmanör 764.1. WEERVERW ACHTING Matige, tijdelijk afnemende N. tot W. later veranderlijke wind, tijdelijk opklarend, later waarschijnlijk weer regen., weinig ver andering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt aan alle posten: Woest op uw hoede. z BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge drukking in het N.W. nam ver der af, zoodat thans via Groenland een de pressie uit het N.W. kon doordringen. In N. Scandinavië blijft de barometer stijgen. Uit het Z. volgen de depressies elkander snel op en de laatste werd diep en drong tot het N. van ons land door. Buitengewoon zware regens vielen in Frankrijk, België en ons land en op het oogenblik regent het weer in geheel W. Frankrijk en in Z.-Engeland, ter wijl in N. Scandinavië de vorst toenam. Duitschland heeft zeer zacht weer met al leen in het W. eenige regen. Op de Britsche eilanden is het guur hij matige tot krachtige N. winden. Door de 6nelle drukwisseLingen zijn de vooruitzichten onzeker, maar na korte opklaring schijnt nieuwe regen te wachten. TERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 10.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 7 NOVEMBER Van 's avonds 4.50 uur tot 's morgens 6.39 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhetnfelden 1.98 1.95 Breisach 0.99 0.84 K«hl 2.02 9.05 Max Diedeshetm Mannheim Mainz Bin gen Lobith Nijmegen 0.4fi 0 44 2.18 2.91 1.06 1.02 0 04 0.07 1.26 1,30 9.46 9.45 7.90 7.19 2.38 2.13 7.29 7.26 Canb Fma Coblens Trier Keulen Dnsseldorf Pahrort Wesel Emmerik Kampen Heden Vorig 133 1.40 1.91 1.19 1.19 1,59 0.38 0.40 1.08 1.05 0.48 0.43 0.37 0.12 0.75 0.74 0.58 0.53 •0.06 -0.83 Maastricht 41.00 44,96 Grevenblcht 23.14 27.19 Venio 10.84 10.74 Grave relais) 4.83 4,73 St Andries 1.32 L19 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 7 Nov. Delfzijl 11.07 23.36 HellevoetsL 2.52 15.00 Terschelling 8.24 20.50 Willemstad 3.35 15.51 Hariingen 9.i5 21.3Brouwer&h. 1.54 14.12 Den Melder 6.50 19.30 Zierikzee 2.33 14,45 IJmuiiien 2.48 15.03 Wemeldinge 2.53 15.06 Hoek v. HolL 1.59 14.20 Vlissingen 1.01 18,12 Scheveningen 2.19 14.40 Terneuzen 1.32 13,45 Rotterdam 4.05 16.U7 Hansweert 2.20 14,30 INBRAAK IN EEN STATION Een dezer nachten heeft men zich toegang verschaft door het verbreken van een ruit, tot het station Made en Drimmelen (N.Br.) Des morgens werd bij het openen van het station door den stationschei Van Geel bemerkt, dat men alle laden en kasten had opengebroken. Alles was overhoop gehaald. Een groote verba ndkist had men van een hooge kast gehaald, zeker in de veronder stelling dat daar het geld in was opgeborgen Door den majoor der Rijksveldwacht. den heer A. v. d. Linden, werden eenige vinger afdrukken genomen. Een klein geldkistje met ongeveer 20.— wordt vermist. Op li Sept. van het vorige jaar werd ook door het verbreken van dezelfde ruit een nachtelijk bezoek aan het station gebracht. Had men toen de dader spoedig te pakken thans is het de politie nog niet gelukt de dader(s) te achterhalen. Ook heeft men ingebroken in het gebouw van den Boerenbond te Geertruidenberg Daar heeft men voor 12 postzegels mede genomen. BEDRIESELIJKE BANKBREUK De politie te Delft heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een schilder, die in staat van faillissement verkeerde en goederen aan het faillissement had onttrokken. Men meldt ons uit Gameren: Tijdens afwezigheid van den veldwachter v. Eek had Zaterdagmiddag ten zijnen huize een gevecht plaats tussohen vrouw en kinderen v. E. met een hond, welke hij, ter africh ting, van een inwoner van Zuilichem bij zich thuis had. Toen zijn dochtertje de deur van het schuurtje open deed, waarin de hond zien, naar zij meende, vastgebonden bevond, werd zij aangevallen en ernstig in haar hand ge beten. Hevig gillend vluchtte zij het huis m, doch de hond ging mee en gieep vrouw v. E., •elke hij ernstig in haar been beet. De zoon an v. E., die buiten was en het gillen hoorde, kwam ook het huis ingeloopen en nu begon 'n gevecht tusschen hem en de hond. Hij werd gebeten aan handen, armen en beenen, doch tenslotte wist hij de hond zoo te grijpen, dat het beest niet veel meer uitrichten kon. Toch sleepte het dier den jongen mee naar buiten. De buren werden opmerkzaam gemaakt op wat zich er afspeelde. Zij kwamen met schoffels, rieken enz. en hebben daarmede den hond het schuurtje ingedreven. De vrouw van v. E. r ergst aan toe; zij heeft een gToote diepe wond in haar been. De inmiddels ontboden geneesheer Dr. Hoekstra was spoe dig ter plaatse. Zaterdagavond is de houd afgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2