Na hef Rooken MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Uitzending van de „Uiver"-aankomst Weerbericht BUIIENLAND JEUGD EN VOLKSEENHEID Het Duitse he natinaal eocialisme is o.a. te fcarakteriseeren als een beweging, die zich richt op de volkseenheid. Op zichzelf genomen is dit streven wel te Xvaardeeren. Datgene, wat het volk onder ling verdeelt komt immers vaak meer op den voorgrond dan wat allen vereenigt. In óns land kunnen het besef van een glorierijk verleden en de trots op volksge- nooten, die in onze eigen dagen op eeniger- lei wijze uitblinken, dat nationale gemeen schapsgevoel nu en dan wel eens tot groot.- hoogten opvoeren "en het is dan altijd een vreugde het bestaan van den nationalen band te gevoelen bij alle verdeeldheid, die cr op godsdienstig en politiek gebied heerscht Bij onze Oosterburen tracht men den laat sten tijd die volkseenheid op een hechte basis te plaatsen- Do „wetenschappelijke" .vader van het nationaal-socialisme, Rosen berg, is er zeifs in geslaagd een nieuwe levens- en wereldbeschouwing in elkander te zetten, waarin „bloed en ras" de hoofd rol spelen en de beginselen van het oude christendom als ondeugdelijk terzijde wor iden gesteld. Op die nieuwe basis moeten idan alle Duitschers hun nationalen plicht rich bewust worden. Men kan inmiddels niet zeggen, dat de nieuwe meesters te Berlijn bijzonder geluk kig zijn met de practische uitwerking van hun theorie. Het was trouwens wel te voorzien, dat het hun niet mee zou vallen de diepe, histori sche, geestelijke kloven te dichten door hun fitaatsmaatregelen. Het bekeeren van sociaal-democraten en Communisten menschen, die de verbete ring van het materieel bestaan op deze we reld tot hun eenig doel gemaakt hebben Viel hun in vele gevallen gemakkelijk, om dat de successen van Hitier c.s. op dat go- bied toch wel frappant schijnen te zijn. Maar op godsdienstig terrein móésten de pogingen om met een handomdraai eenheid Ie scheppen wel mislukken. De Roomsche Kerk bleek niet bereid te hukken. En de Evangelische belijdenisker- ken hebben zich zóódanig geweerd, dat zij thans in hun strijd tegen de staatsinmen ging en de eenheidsdecreteering de overwin ning nabij schijnen- Dat deze loop van zaken een streep dooi de politieke rekening van de leidende per sonen te Berlijn beteekent, is niet te be twijfelen. Zij moeten hun falen op dit gebied wel erkennen en zioh opnieuw oriënteeren. Op andere wijze dan zij het zich gedacht had den, moeten ze nu trachten te venvezen- lijken, wat door maatregelen van boven af onbereikbaar scheen. En de hoop is daarbij gevestigd op het opgroeiend geslacht. Wij leiden dit af, uit de radio-rede, welke Rijksminister Goebbels Donderdagavond voor de Duitsche jeugd gehouden heeft en waar in hij deze aanspoorde om het geloof in eigen inzicht in de eischen van den nieu- iwen tijd niet te overdrijven door alles over boord te willen gooien, wat van de ouderen komt en in bescheidenheid aan te neimen, dat ook de ouderen wel eens een beter in zicht in zekere zaken kunnen hebben. Dat het noodig is dit de huidige Duitsche jeugd op het hart te drukken, kan men aan verschijnselen waarnemen als een uitlating, idie de „Sormtagsgrusz für die evangeli- schen Deutschen in Holland" curiositeits hal ve overneemt uit „Der neue Weg", waar in een jongmensch zich als volgt uitlaat: „Een redenaar heeft gezegd: Deze generatie moet eerst onder de zoden liggen, voor het heter wordt Wij willen het wat scherper fceggen: De ploerten tusschen de 30 en x jaren moeten met hun pluchen canape's en slaapkamermutsen van de aarde verdelgd zijn eer de jeugd haar strijd tot een goed einde kan brengen. Wij behoeven geen ge weld te gebruiken. Want, lieve menschen, jullie valt om van schrik als wij je maar Wat scherp aankijken. Jullie zijt tot ieder compromis bereid, als wij je maar de lucht lot ademen laten- Inslapen nu maar! W ij zijn de eeuwige drijfveer der natie. Onze daden zijn de uurteekenen van den tijd. G ij daarentegen zijt de stofkorrels, die in de machinerie blijven vastzitten. Ligt nu maar Verder te ronken; gij weet nu, wat we wil len". Wij willen aannemen, dat dit stukje een tiitwas is en dat verweg de meeste jonge nationaal-sociaJisten in Duitsohland niet tot zulk een sraakelooze ruwheid in staat zijn. Maar de strekking ervan is niettemin teo- kenend, temeer, omdat zij juist klopt met de mentaliteit waartegen GoebbeU het in zijn radiorede tot de jeugd, opneemt Goebbels' uiteenzetting scheen een plei dooi voor meer gematigdheid bij de Duit- eche jeugd: op zichzelf een teere onderne ming voor iemand, die zelf nu niet bepaald meer tot de jeugd gerekend kan worden. Het komt ons echter voor, dat zijn betoog Jnzonderheid ingegeven werd door het fe;t van de matiging, die de regeering zichzelf gedwongen is op te leggen in de „kerkelijke en confessioneele kwesties" en op den juis- ten uitleg, dien zij daaraan voor het oor der door Baldur von Schirach bij de heiden- sche principes van Rosenberg opgevoede jonge mensahen moet gegeven worden. Het gevaar, dat de jongelui uit die ge beurtenissen „ongunstige" conclusies zullen trekken, is immers niet denkbeeldig. De jeugd oordeelt gewoonlijk snel en opper vlakkig- Daarom moest zij uit Goebbels mond hooren, dat het toch maar fijn is, dat bij hèn de Duitsche jeugd al lang de debatten over die kwesties verstomd zijn. „Het is al meer dan erg genoeg als de vol wassenen het daarover met elkaar niet eens worden". En: „Ik wil in dit verband al do honderdduizenden jongelieden, die van de ronfcssioneele organisaties naar de Hitler- jeugd zijn overgegaan, allerhartelijkst in onze gelederen welkom heeten". De rede van Goebbels is voor jonge ooren zeer handig in elkaar gezet. Hij komt de jeugd, onder liet mom van een vermaan tot bescheidenheid tegeno\er den ouderdom, in het gevlei door ten slotte dan toch maai den indruk te geven, dat al dat kerkelijk getwist maar minderwaardig werk van oudere mensohen is en dusvan voorbij gaanden aard. De Duitsche jeugd moet, natuurlijk, niet denken, dat zij wijsheid in pacht heefL Ook dót is in het overgangsstadium im mers gevaarlijk voor de volkseenheid. Maar zij moet zich toch bewust blijven van de superioriteit van de denkbeelden, die men „an höchster Stelle" over die lastige kerke lijke kwesties heeft en die ook de denk beelden van het opgroeiend geslacht onder leiding van Baldur von Schirach behooren te zijn. Als de ouderen volgens de sappige uit lating van Der neue Weg „de ploerten tus schen de 30 en x jaren"— van het wereld- toon eel verdwenen zullen zijn, wordt het eerst goed! Dat ook de jeugd van vandaag eenmaal boven de 30 zal komen is blijkbaar geen bezwaar. Misschien is binnen dien tijd de menschelijke natuur, die tot dusver bij het klimmen der jaren grooter bezadigdheid vertoonde, ook wel veranderd5 De Franschen en het Saargebied „Wee de beschermden". Onder den titel „Wee de beschermden" schrijft het Duitsche Front o.m.: Frankrijk concentreert troepen aan zijn Oostelijke grenzen. Frankrijk brengt daardoor niet al leen de rust aan de Saar, maar ook de orde en rust in geheel Europa in gevaar. Te zeer zijn de tijden der Fransche bezetting van 1919 in de herinnering van alle Duitschers uit het Saargebied gebleven, dan dat deze zouden wenschen nogmaals de Fransche militaire dictatuur te beleven. Frankrijk, aldus het Duitsche Front, dat niet in staat was het leven van zijn ko ninklijken gast uit Joego Slavië te bescher men, dat niet. in staat was Barthou te be hoeden voor de moordende kogels van een enkelen waanzinnige, werpt zich plotseling op tot beschermer van een geheel vreemd volk. Frankrijk gevoelt zich geroepen op Duit- schen grond een Putsch te dempen, welke noch uitgebroken is, noch in overweging is Wie moet eigenlijk beschermd worden? De Duitsche bevolking aan de Saar? En door wien? Of wil Frankrijk de Duitsche bevolking beschermen tegen de separatisten en emigranten? Dan zouden do emigranten eenvoudig uit het Saargebied verwijderd moeten worden. Frankrijk wil, aldus het Duitsche Front, de vrije stemming niet garandeeren, doch saboteeren. De Jodenhater Stretcher over de Saarpolltiek. Uit Gelsenkirchen: De gouwleider voor het gebied Frankenland, Julius Streicher, heeft het woord gevoerd over den misdadigen achtergond van het drijven aan de Saar. Streicher verklaarde: „Wij gelooven den vijand te zien en zien hem niet. Niet de vol ken, niet het Fransche volk is onze vijand. Vijand is alleen de zich schuil houdende Jood, die aan de Saar Max Braun heet". Voorzitter van den bond van Duit sche luisteraars gearresteerd. Uit Saarbruecken: De voorzitter van den bond van Duitsche radioluisteraars aan de Saar. August Herb, is gearresteerd in ver band met uitlatingen tijdens een radiobetoo- ging te Oberlinxweiler. welke een overtre den vormden van de verordening der regee- ringscommissie tot instandhouding van or de en rust en een bedreiging waren van een deel der bevolking. Goemboes naar Weenen en Rome Strenge veiligheidsmaatregelen te Weenen. De Hongaarsche minister-president Goem- boess is gisteren te Weenen geweest en heeft er verschillende ontmoetingen gehad met leiders der Oostenrijksche regeering. Gisteravond is hij doorgereisd naar Ro me. teneinde, naar gemeld is, daar ophel dering te brengen ir de verhouding tus schen Italië en Hongarije. Het officieele nieuwsbureau te Weenen meldt, dat het bezoek van Goemboess aan Weenen de algemeene politieke toestand en de economische kwesties, welke voor beide landen van belang zijn, breedvoerig zijn be sproken, zoomede de mogelijkheid een ver drag tot regeling der cultureele betrekkin gen tusschen beide landen tot stand te brengen. Te Weenen waren ter gelegenheid van het bezoek van Goemboess door de politie bui tengewone veiligheidsmaatregelen getroffen. De binnenstad was geheel door de politie afgezet en patrouilles trokken door de straten. ITALIAANSCHE TREIN ONTSPOORD Negentien gewonden Op de lijn Gioia del Colle—Rochetta San Antonio is in een bocht een personentrein ontspoord. De trein liep nog zestig meter buiten de rails door en viel toen een helling af. Negentien reizigers werden daarbij min of meer ernstig gewond. Een caféhouder heeft bekend stukken ijzer op de rails te hebben gelegd. De man is gearresteerd. NIEUWE ZWENDELPARTIJ IN FRANKRIJK Uit Parijs: Het rechtsstaande avondblad „La Presse" meent te kunnen melden, dat een gerechtelijk onderzoek is ingesteld naar een groote zvvendelaffaire in het Dé partement du Nord. Het betreft een financieringsmaatschappij welke zich oorspronkelijk slechts met de suikerindustrie en den handel in suikc-r zou hebben bezig gehouden, doch later ook transacties deed in onroerende goederen. De leiding dezer maatschappij berustte bij een gepensionneerden admiraal. De zaken werden door een ander in werkelijkheid ge leid. Deze zou de maatschappij in moeilijk heden hebben achtergelaten, welke een be drag van 200 millioen franken zouden be treffen. De maatschappij zou zich middelen heb ben verschaft door dc uitgifte van valsche coupures der bons voor de bevrijde gebie den. DOUNIERGUE'S STAATS HERVORMING Hij wil een beroep op het volk doen Zal de Kamer het goedkeuren? Een radio-rede van den premier Doumergue heeft gisteravond een radio rede gehouden onder motto: „Na de sanee ring der financiën de economische sanee ring". Hij betoogde, dat het herstellen van do regeerings autoriteit het eenige werkzame middel is om de economische saneering te bereiken. Deze regeerings-autoriteit is zoo goed als niet voorhanden. Wanneer de hui dige toestand voortduurt, zal spoedig over al de anarchie om zich lieen grijpen, waar van de eerste slachtoffers de beste burgers des lands zouden zijn. Zeker zijn er in het parlement waardevolle persoonlijkheden, maar die kunnen in den wirwar der par tijen en van den partijstrijd niet aan bod komen. De partijgroepjes verdoen hu tijd er mede elkander wederzijds te bestrijden om een macht te veroveren, waarmede zij niets verstandigs weten aan te vangen.Wan neer dus bewezen is, dat de onzekerheid van de regeering op een goeden dag voor het democratische regiem doodelijk zou kunnen zijn, moet men vragen of de oor zaak niet te zoeken is in de gebreken en on volkomenheden van de grondwet. Spr. is hiervan overtuigd. Daarom is niets nood zakelijker dan een staatshervorming door een weloverwogen herziening van de grond wet. Vervolgens behandelde Doumergue uit voerig zijn plannen. Deze hebben, aldus zeide hij, in zekere kringen een groote op winding veroorzaakt. Men heeft hem wel iswaar niet verweten, dat hij voor zich per soonlijk de dictatuur wenachte maar wel. dat hij anderen den weg bereidde. Als candidaat voor de dictatuur komt echter voor zoover hij ziet alleen het marxistische front in aanmerking. Spreker zou gaarne weer naar den vrede van zijn geboorte grond terugkeeren, doch voordien de hem gestelde taak tot oplossing brengen. Tot dit doel zal hij de hem door de grondwet gestelde middelen toepassen. Zoo noodig zal hij het land vragen zijn meening uit te spreken. Dit is echter niet mogelijk in den vorm van een volksstemming, die in de grondwet niet voorkomt, maar alleen in den vorm van nieuwe verkiezingen. Spr. wenscht niet over te gaan tot ont binding van de Kamer, maar hij zou niet aarzelen dit te doen wanneer hij daartoe ge dwongen zou worden. Er moet thans sne) gehandeld worden. Daajrom is bij voornemens van de Kamers het besluit te eischen, dat eenigo grond wetsartikelen gewijzigd moeten worden. Dit kan snel gebeuren wanneer geen ob structie gepleegd wordt. Wanneer men de regeering de credieten weigert, die zij noodig beeft voor de be grooting van 1935, moet hij zeggen, dat zonder deze credieten de regeering onmo gelijk een beroep op het land kan doen. Zij zou dan nog slechts de mogelijkheid heb ben af te treden. Daarom zal zij onmiddellijk na hot weer bijeen komen van de Kamer goedkeuring van het begrootings-twaalfde vragen. Wanneer tijdige goedkeuring geweigerd wordt zou dit beteekenen, dat het parle ment niet alleen tegen herziening is, maar ook dat het den minister-president niet de mogelijkheid wil geven het land hierin zelf te laten beslissen. Bij uitzondering uitge schreven verkiezingen zouden het den kie zers mogelijk maken hun stemmen slechts aan die candidaten te geven, die bereid zijn zonder verwijl de bepalingen, die volgens hun opvatting onvermijdelijk zijn ter ver betering en versterking van het democra tische karakter van de grondwet, door te voeren. Vervolgens gaf Doumergue een overzicht over de geschiedenis van de grondwet In de derde republiek. De door hem voorge stelde wijzigingen zijn niet anti-democra tisch of gevaarlijk. Het volk zal alleen een veel effectievere contróle krijgen over zijn parlementaire vertegenwoordiging. Wat de grondwetshervorming in het alge meen betreft, in een werkelijk democrati sche grondwet is het recht van ontbinding geen recht van een parlementaire vergade ring maar slechts van het hoofd van den staat, dat daarvan alleen op voorstel van de regeering gebruik gemaakt. Het recht van ontboinding mag niet tot misbruiken 'eiden maar spr gelooft, dat het gemakke lijker dan thans gebruikt moet kunnen worden. Misbruik zou daarin bestaan en zou ge vaarlijk worden wanneer ontbinding van de Kamer in het eerste jaar zonder groote moeilijkheden zou kunnen geschieden. Want dan moet in de nieuwe Kamer no* «en stabiele meerderheid gevormd worden. Daarom wordt een termijn van een jaar gesteld. Vervolgens zette Doumergue zijn bekende hervormingsplannen uiteen over de positie van den minister-president, de aanneming van de begrooting, de positie der ambtena ren in den staat enz. en herhaalde ten slotte, dat zijn plannen geen verzwakking maar een 4ersterking van het democrati sche regime ten doel hadden. Men mag van hem niet verwachten, dat hij compromissen aangaat tusschen dat wat hem goed dunkt en dat wat hem slecht voorkomt. Hij denkt alleen aan het alge meen welzijn. Renaudel vreest voor ernstige gebeurtenissen PARIJS, 5 Nov. In een disfcrictsvergade- ring der Neo-Socialistische partij te Tou lon, heeft het Kamerlid Renaudel zich uit gesproken tegen het marxistische eenheids front, doch voor een samenwerking der linksche partijen. In verband met de hervormingsplannen van Doumergue sprak Renaudel de vrees uit, dat Doumergue, ondanks het verzet van de Kamer, zijn plannen zou doorzetten en dat men dan op zeer ernstige gebeurtenis een zou moeten rekenen, waarbij bloed zou vlooien en het tot opstand zou komen. Het Parilsche garnizoen gereed voor alarm Volgens oncontroleerbare berichten, waar voor de verantwoordelijkheid gelaten moet worden voor rekening van „La Presse", zou den met het oog op mogelijke onlusten, door de regeering uitgebreide militaire en politieke veiligheidsmaatregelen genomen zijn. Voorloopig zou het garnizoen van Parijs gereed gehouden worden voor alarm. Bovendien zouden belangrijke afdeelingen van de mobiele garde en van de gendar merie gealarmeerd zijn., Uitspraak van het congres der democratische alliantie In de Zaterdag te Atracht gehouden slot zitting der democratische alliantie is met algemeene steramen een resolutie anngeno- men, waarin o.m. wordt gezegd, dat men vertrouwen dient te stellen in den premier Doumergue, die diepgaande hervormingen wenscht in verband niet den ernst der huidige situatie en dio streeft naar vrede en veiligheid voor het land. Gevraagd wordt aan de regeering het noodzakelijke gezag te geven. Ten slotte wordt aangedron gen op handhaving van den gouden stan daard. DE TOESTAND IN SPANJE De oppositie tegen de regeering De partijbesturen der sociaal-democraten en der linksrcpublikeinen hebben Zondag avond besprekingen gevoerd, ter zake van de deelneming aan de zittingen van den Spaanschen Landdag, welke Maandag (van daag dus) zullen worden hervat. De sociaal-democraten hebben besloten tot nader order niet doel te nemen aan de zit tingen van het parlement, zulks naar aan leiding van de verlenging der censuur op de parlementsverslagen. Ook de burgerlijke partijen der linkerzijde hebben in dezen zin besloten. In den Landdag zullen dus slechts ver tegenwoordigd zijn de achter het kabinet staande meerderheid, terwijl de oppositie met uitzondering van de Basken, niet aan wezig zal zijn. De actie der anarchisten De politie te Barcelona heeft een opslag plaats ontdekt van gchqimo vlugschriften, waarin medegedeeld wordt, dat de organisa tie der anarchisten besloten heeft do alge meene staking af te kondigen ingeval een der uitgevaardigde doodvonnissen ten uit voer mocht worden gelegd. Regeeringsactie in Asturië De ministerraad heeft besloten tot benoe ming van een gouverneur-generaal voor het opstandige gebied van Asturie. Deze zal wor den bekleed met ver-gaande volmachten en met de vertegenwoordiging van alle ministe ries in het gebied aldaar. O.m. zal hij zich moeten bezighouden met de zuivering van het onderwijzerscorps, dat voor het grootste gedeelte uit zuiver communisten bestaat, hetgeen zeer veel heeft bijgedragen tot het uitbreken van den opstand. Omtrent den wederopbouw van de stad Oviedo ie nog geen definitieve beslissing ge nomen. De kosten zouden 130 millioen pese ta's bedragen. De regeering heeft bevel ge geven tot stopzetting van alle mijnen in Asturie, aangezien gebleken is. dat het groot ste deel van de staatsondersteuning gebruikt is voor het in stand houden van de roode garde in Asturie. Verder is voor Asturie iedere verkoop van wapenen verboden, ook voor lieden, die in het bezit zijn van een wapen licentie. De mi nister-president heeft verklaard, dat de Ders- censuur wordt gehandhaafd, ook voor de verslaggeving van de zittingen van het Spaansche parlement. De Baltische landen De samenwerking geratificeerd. Te Riga zijn op plechtige wijze de ratifi catie-oorkonden geponeerd van het op 12 September te Genève onderteekende ver-' drag betreffende do vriendschappelijke sa menwerking tusschen de drie Baltische landen. Het Baltische verdrag betreft een nauw contact tusschen de drie Balti sche landen op buitenlandsch politiek gebied. Tot dit doel zullen niet alleen de buitenlandsche vertegenwoordigin gen van de drie staten nauw voeling met elkander houden, maar zullen ook voortdurend en minstens twee maal per jaar besprekingen worden gehouden tusschen de ministers van buitenland sche zaken. De eerste beraadslaging van dien aard zal te Reval worden ge houden op 29 en 30 November a.s. Einde der Balkanconferentie Uit Ankara: De besprekingen van de bui tenlandsch politieke vertegenwoordigers van de mogendheden, die deel hebben aan het Balkanpact. Turkije, Griekenland, Rus- menië en Zuid-Slavië, zijn thans beëindigd. Het officieele communiqué, dat gepubli ceerd is over de beraadslagingen ver meldt, dat economische problemen op den voorgrond der besprekingen hebben gestaan. Verder wordt een samenwer king der veiligheidsorganen van do sta ten van het Balkanpact aangekondigd. Noodweer op Formosa 120 dooden Uit Tokio: Semi-officieel wordt medege deeld, dat het noodweer, dat boven Japan heeft gewoed, ook Formosa heeft geteis terd. In de haven Tansoei is schade aange richt. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn daar en in een naburige stad 120 personen om het leven gekomen. Een aantal hunner zijn bij het visschcn op zee omgekomen. Gemengd Nieuws. DE NIEUWE JEUGDHERBERG TE EMMEN Door Minister Slotemaker geopend Minister Slotemaker de Bruine heeft in gezelschap van den Commissaris der Koningin in Drente een bezoek gebracht aan Emmen, alwaar hij het naambord van de door jeugdige werklooze i gebouwde jeugdherberg onthuld heeft. Door den Com missaris der Koningin werd de geschiede nis van het werk geschetst, waarna de Minis ter enkele woorden richtte tot de jeugdige werkloozen, en er aan herinnerde dat de zegen van te kunnen arbeiden in dezen tijd weer is ontdekt Als de jeugdherberg aan haar doel beantwoordt door velen met het rijke natuurleven in aanraking te bren gen, dan zullen de jeugdige bouwers mo gen zeggen: daar hebben wij toe medege werkt. De burgemeester van Emmen, Mr. J. L. Bouma, sprak als voorzitter van het be stuur der jeugdherberg woorden van dank. Het gezelschap nam hierna de jeugdher berg, dip door leerlingen der Emmer am- bach tsschuol voltooid zal worden, in oogen- schouw. Op 17 November a.s. In overleg met de K. L. M. is thans vast gesteld, dat de K. R. O. (op golflengte 1875 M.) 17 November a.s., den dag, waarop de „Uiver" op Schiphol zal arriveeren, een uit zending zal verzorgen, welke begint te 1.30 uur. Behalve een reportage en een ooggetuige- verslag van de aankomst van de „Uiver" te ongeveer 1.30 uur, zullen worden uitgezon den de officieele toespraken van de ver schillende autoriteiten. Deze reportage zal tevens door de Phohi (op golflengte 19.71 M. en 25.57 M.) voor de overzeesche gewesten worden uitgezonden en door de Nirom voor Oost-lndië worden gerelayeerd. Aan het hoofdbestuur van P. T. T. in Den Haag werd inmiddels verzocht deze uit zending ook via den gouvernementszender van Batavia voor Australië door te geven. Ook van den huldigingstocht der Uivcr- bemanning door Amsterdam zal dienzelf den middag een ooggetuigeverslag worden gegeven. Verzachten de keel en verfris- schen den mond ZUIVEREN DEN ADEM BAROMETERSTAND Hoogste stand te Vestmanör 769.8. Laagste stand te Vardö 746.1. Stand vanmorgen halftwaalf 753.3. WEERVERWACHTING Meest matige O. tot Z. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, later kans op regen, aan vankelijk helder, later weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen Zondagmorgen 8.5 u. ttentie- sein 0; hedenmorgen 9 u. attentiesein Neer. Doodelijke Auto-ongelukken Bij Nijmegen werd op de Mooksche Baan de 21-jarige P. v. J., en de 25-jarige A. J., beiden liedjeszangers uit Rotterdam, die met een vriend, den 27-jarigen Link, uit Amsterdam langs den weg stonden te praten, door een auto aangereden. De beide van J.'s werden op slag gedood en Link kreeg een •en beenbreuk. De auto werd bestuurd door den heer Nagels uit Arcen (Limburg), die met familie op weg naar huis was. Dok ter en politie waren onmiddellijk ter plaatse. De slachtoffers werden naar het Canisius- Ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. De po litie onderwierp den chauffeur en de inzitten- aan een streng onderzoek. De auto is in beslag genomen. Zaterdagmiddag is de kaashandelaar Al- bert. uit Venlo, met zijn personenauto in het even over de grens gelegen Duitsche plaatsje Kaldokerk tegen een boom gereden. Behalve genoemde heer was in den wagen nog gezeten de heer Gemse, ontanger van het Straalsche grenskantoor. Bij de botsing, welke vermoedelijk tenge volge van slippen is ontstaan, heeft de heer G. een dubbele rugwervelbreuk en verschil lende verwondingen opgeloopen. Hij werd naar het ziekenhuis te Kaldekerk overge bracht en is daar Zondagmorgen overleden. De heer A. liep slechts lichte verwondin gen op. De auto werd zwaar beschadigd^ Te Barendrecht had vannacht half 1 op het kruispunt BarendrechtschewegVoor dijk, een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De bestuurder van de eene auto, de heer A. A. M. Bollen, wonende Leuvebrugsteeg 7 te Rotterdam, werd stervende uit zijn wagen gehaald. B. is overleden. De bestuurder van andere auto, de heer Zeemast, uit Klaas waal, werd met zwaar lichamelijk letsel naar het Ziekenhuis vervoerd. Beide auto's waren vernield. De politie doet onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. Te Glimmen (tusschen Haren en De Punt, by Groningen) is de 9-jarige Anna Vrieling, die voor haar moeder een boodschap deed. door een auto van den handelsreiziger K. overreden. Naar het Ziekenhuis te Gronin gen vervoerd is het meisje aldaar overleden aan bloeduitstorting in de hersenen. Op dezelfde plaats werd 5 jaar geleden ook een 9-jarig mensje overreden met doodelijk gevolg. Ter plaatse is het zeer donker door de bosschage van „Het Huis Te Glimmen". De auto's, uit het licht komend, rijden de duister nis in. Meer ongelukken kwamen hier reeds voor. Een paar oudjes uit Grijpskerk, de heer v. d. Velde en diens echtgenoote, zouden hun levensavond doorbrengen bij de fami lie Heemstra te Grootegast (Gr.). Daartoe zou de zoon der familie, '\V. Heemstra, die chauffeur is, met zijn ouders, de oude oom en tante per auto van Grijpskerk halen. Op den weg van Lutjegast naar Grootegast slipte in een bocht echter de auto, met het gevolg, dat de auto, met de vijf inzittenden in een droge sloot terecht kwam. De 82- jarige T. v. d. Velde werd levenloos uit dc auto gehaald. De andere inzittenden liepen verwondingen op. De auto is door de politie in beslag genomen. Een medeplichtige aan den moord te Marseille? Ter terechtzitting van de Amsterdamsche rechtbank in de strafzaak tegen een ex-con sul van Costa-Riea deed de officier van justitie een zeer belangrijke mcdedecling Te Parijs is een vrouw aangehouden, die er van verdacht wordt medeplichtig te zijn aan den moord op koning Alexander te Mar seille. Zij is in het bezit gevonden van twee valsche passen, waarvan een te Den Haag is afgegeven. Uit het verder onderzoek is ge bleken, dat de ex-consul dan dezelfde dame waarschijnlijk óók een pas had afgegeven, als betrekking had verd. op de pas doen schrijven: 2e ncr. van het consulaat van Costa Rica". De officier had te Parijs het portret van de gearresteerde vrouw opge vraagd en dit gelijkt sprekend op de foto. welke zich in het dossier bevindt. Auto- en motor-ongelukken Te Halfweg (N.-H.) is bij de. kisten fabriek Phoenix een twoseater, bestuurd door den heer T. VV uit Amsterdam, toen hij achter een vrachtauto vandaan kwam, tegen een tractor met aanhangwagen van de papierfabriek van Gelder aangereden. De heer W. werd uit zijn auto geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Later is hij iu zorgwekkenden toestand naar een zieken huis te Haarlem gebracht. De chauffeur van den tractor was de macht over 't stuur kwijtgeraakt. Zijn auto week naar links uit en kwam in een langs den weg loopende sloot terecht. De aanhangwagen bleef dwars over het voet- en rijwielpad staan. Bij Raamsdonskveer is op den Rijksweg Keizcrsveer-Breda nabij de papier fabriek „Maasmond" een zekere v. d. P. uit Hank door een auto uit Breda aangereden en tegen den grond geworpen. Met een BUITENLANDSCH WEERBERICHT Tusschen de hooge drukking bij IJsland, die in beteekenis afnam, maar nog steeds de weg voor oceaandepressies versterkte en de afgenomen hooge drukking in het Oosten strekt zioh een reeks van depressies van Spanje tot N.-Scandinavië uit, die zioh N.O. waarts beweegt. Tengevolge van toevoer van warmte met vochtigheid uit dc bovenlucht, is in onze omegving en in Frankrijk de tem peratuur gestegen; maar zij blijft, toch bijna overal beneden normaal met matige vorst in Midden-Zweden en lichte vorst in Z.-Duitsch- land. Krachtige N.O. winden waaien aan de kusten van Schotland en Ierland, krachtige Z. winden in de Oostzee. In Z.-Scandinaviö valt regen en sneeuw, in Schotland, Ierland en Z.-Frankrijk regen. Bijna overal is de lucht betrokken of zwaar bewolkt met veel mist in Z.-Duitschland. Voorloopig schijnt bij Z.-winden vrij zacht weer met af en toe regen te wachten. TERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 8.6 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 NOVEMBER Van 's avonds 4.51 uur tot 's morgens 6.37 uut WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorlnr Rhelnfelden 1.9* 1.99 Breisach K»hl 0.84 1.06 2.05 2.09 3.49 3.61 Diedeshelm 0.44 0.66 2.21 2-29 1.02 l.fO 007 0-13 Mannheim Bingen Lobith 9.41 9,41 Nijmegen 7.18 7.18 St Andries 2,07 2.07 Arnhem 7.26 7.26 Vreeswijk Iw 0.44 0,84 Westervoort 7.83 7,78 Deventer 1.86 1.08 Caub Fm 9 Coblena Trier Pnsaeldorf F hhrort Wesel Emmerik Kampen Ej eden Maastricht 140 140 119 1.1-9 1.69 1.44 0.40 0.32 1.0.6 0.97 0.43 0.38 0.49 0.43 0.74 0 74 0.53 0.52 -0.01 -0.83 40!S8 44,96 Grevenblcht 27.99 27.19 Venlo 10.79 10.74 Grave (sluis) 4.73 4.73 St Andries 1.17 L19 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 6 Nov. Delfzijl 10.26 22.58 Hellevoetsl. 2.08 14.26 Terschelling 7.44 20.12 Willemstad 3.02 15.18 Uarnngen 8.30 20.55 Brouwersh. 1.20 13.38 Den helder 6.15 18.50 Zierikzee 1.57 14,18 IJmniileD 2.16 14.30 Weineldlnge 2.17 14.30 Hoek v. Holl. 1.27 13.48 Vlissingen 0.31 12,41 schevtningen 1.47 14.08 Terneuzen 1.00 13.11 Rotterdam 3.28 15.31 Hnnsweert 0.25 12,34 zware hersenschudding en eenige bloedende hoofdwonden is v. d. P., die het bewustzijn verloren had, overgebracht naar het St, Theresiagesticht te Raamsdonksveer. Zijn toestand is ernstig. HUIS EN BRUG INGESTORT. Te Boxtel is een bouwvallig huis, waarin een houtzagerij gevestigd is, ingestort. Het puin kwam terecht op de brug over den Dommel, die eveneens is ingestort. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Bij een hooibrand op de Noordzijde te Bodegraven is 's nachs de vrijwillige brand weerman A. Vink door een vallende hooi bergroede getroffen en op slag gedood. Het slachtoffer was weduwnaar en vader van een groot gezin. Hij was in kringen van burgerwacht en schietsport in ons land een bekende persoonlijkheid. De brand is ont staan door onvoorzichtig gebruik van benzine Uit het Sociale Leven. TextieHabriek te Veenendaal stopgezet? Zaterdagmorgen werd in de fabriek van de Maatschappij voor de textielindustrie voorh. C. Roessingh Zn. te Veenendaal aangekon digd, dat het geheele bedrijf over veertien dagen zal worden stopgezet.. Hierdoor zullen ongeveer 800 man zonder werk komen. Eveneens is aan het kantoor personeel, bestaande uit 14 personen met ingang van 1 Januari a.s. ontslag aangezegd. Een en ander houdt verband met het over gaan naar 'n nieuwe bankinstelling. Nog ver nemen wy, dat de directeur der fabriek, de heer W. Waikotten, alle pogingen in het werk stelt om een en ander nog ongedaan te maken. De burgemeester van Veenennaal, Mr. J. J. P. C. van Kuvck, is voor een conferentie naar Den Hang geweest. Zou de stopzetting onverhoopt toch doorgaan, dan komt drie kwart der werkloozen ten laste van de ge meente Veenendaal; de rest woont op het rondgebied van de gemeente Ede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2