Qteum gHitödjr (gjmmtit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Stionnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/j et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5317 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 15e Jaargang 9fobertentieprij?tn: Van 1 tot 5 regels1.177. Bke regel meer 0.22'It Ingezonden Mededeelinger» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend 0.10 Mak manifest De verklaring der R.K. Staatspartij Nu wc nader kennis konden nemen van de volledige tekst der verklaring in „het beroep -op het volk", dat de R.K. Staats partij deed, blijkt ons, dat de toon daarin milder voor'de regeering is dan aanvanke lijk uit de commentaren van een deel der R.K. pers 'viel af te leiden.! Iets, wat ons vol strekt niet verbaast; gelijk wel blijkt 'uit onze meermalen herhaalde opinie, dat men zich van R.K'. zijde wel "tienmaal bedenken zal voor men, b.v. in samenwerking met dc sociaal-democraten, tot het kabinet-Colijn zou zeggen: wij zullen de .verantwoordelijk heid wel overnemen. Wanneer dus een deel der R.K. pers, dat .we niet nader behoeven aan te duiden, zijn groote teleurstelling uitspreekt over de Memorie van Antwoord en b.v. smalend spreekt over „de mildheid der regeering te genover de werkloozen", dan kan zij die ontevredenheid ook luchten over het mani fest van het eigen partijbestuur. Immers, over die verklaring zegt zij zelf met zwaar letterschrift: Over herstel der steunverleening naar de normen vóór de verlaging gelijk het tweede Verbondsadres der R.K. vakbewe ging en onze honderdduizenden mannen en vrouwen vragen, spreekt het Partij bestuur niet. En nu zien wij niet het groote verschil tusschen zwijgen over een bepaalde, ur gente aangelegenheid en de mededeeling .der regeering, dat dit „een afgedane zaak" is In 't algemeen gesproken zou o. i. de re geering kunnen zeggen: wat gij vraagt en wenscht, wordt ook door ons begeerd; waar op dan de R.K. Staatspartij weer zou kun nen laten volgen: ja, maar wij dringen bij u op meer spoed aan; hoewel wij de moeilijkheden volstrekt niet onderschatten. Dit getuigt van een mildheid in de beoor- üeeling, welke ook wij steeds betrachten; en het behoeft toch heelemaal geen ver- .wondering te wekken, dat daarnaast eénige punten staan, waarbij men verklaart, dat er beslist verandering moet komen. Wij Giteeren b.v. „Juist in de politiek van de regeering zelf wordt de innerlijke spanning ver hoogd, doordat zich het aanpassingspro ces te eenzijdig voltrekt van de zijde van loonen en salarissen. Aanpassing van de zijde van prijzen en z.g. vaste las ten geschiedt niet, althans niet in vol doende mate en in een evenredig tempo. Dit wordt onhoudbaar 1" We onderschrijven die stelling gaarne. Wo herinneren aan hetgeen 1ve schreven over de knellende hypotheeklasten. Maar beteekent de conclusie, „het wordt onhoud baar", dat men de regeering het vertrouwen opzegt, wanneer deze aannemelijk maakt, dat zij doet, wat mogelijk is, doch thans niet verder kan gaan? Volstrekt niet. Van de goudpolitiek geldt hetzelfde. Het manifest wijst er op, dat ernstige en niet ondeskundige Nederlanders over dit vraag stuk anders denken, vooral anders gaan denken, dan de regeering zegt te doen. Dit mag men niet negeeren. Zeer juist. Sommi gen schijnen hun kracht te zoeken in een laatdunkend oordeel over de domme lieden, die op devaluatie aansturen. Maar zoo ko men wij er niet. En daarom vraagt het ma nifest van de regeering: Bij de bespreking van hef regeerings- beleid in de komende maanden zal de regeering duidelijk en klaar haar stand punt met betrekking tot het tegenwoor dige goudpeil van onze munteenheid aan het volk moeten voorhouden, in het licht van de ontwikkeling van den toe stand hier te lande en huiten de grenzen. Bijna woordelijk schreven we onlangs het zelfde. En in de M. van A. heeft de regee ring deze wensch voor een deel reeds bij ivoorbaat ingewilligd, terwijl een nadere mondelinge uiteenzetting straks zeker niet, geweigerd zal worden. Merkwaardig is ook de houding welke de R.K.S. aanneemt tegenover de kwestie der belastingen. Terwijl de roodc en een deel der roomsche pers niet moe wordt te ver zekeren, dat belastingverhooging tot dek king van crisistekorten doodeenvoudig en zonder bezwaar kan geschieden, slaat het partijbestuur een geheel andere toon aan. Om het met de woorden van een krant, be- hoorende tot het bovenbedoelde deel der r.k. pers te zeggen: het Partijbestuur put zich uit om bezwaren tegen belastingver hooging naar voren te brengen. Daarmee is niet in strijd wat tegelijker- lijd gezegd wordt in het manifest: Al kan niemand precies voorrekenen, of en in hoeverre bepaalde groepen vi burgers door een verhoogde heffing zwaarder zouden kunnen worden belast, onwaarschijnlijk is niet, dat dit ten aan zien van betrekkelijk velen mogelijk zou zijn, zonder dat diezelfde personen in hun individueele bestaansmogelijkheid worden getroffen. Ook wij onderschrijven dat ten volle, maar zeer terecht werkt het manifest dan verder de stelling uit: „„men mag hier ech ter niet vergeten, welke de werking er van zou zijn op het volksgeheel, juist met het oog op werkbehoud en werkverruiming en daardoor ook op de toestand der werkloo zen"; en „bovendien verlieze men niet uit het oog, dat de wijziging van de wet op de financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten in verband met de stichting van het Werkloosheidssubsi diefonds, ongetwij feld belastingverhooging ten gevolge zal hebben met name in tot dusver betrekkelijk bevoorrechte gemeenten (d. i. dus juist voor groepen van burgers, die geacht worden nog meer te kunnen dragen)." Zoodat al met al het Partijbestuur tot de conclusie komt: verzwaring der lasten is vrijwel onmogelijk; een verklaring, welke aan het samengaan met de S.D.A.P, niet bevorderlijk zal zijn. Hetzelfde geldt ook al weer van hetgeen gezegd wordt over de waarlijk onvoldoende steunregeling. Een schibboleth voor de regeering wil het partijbestuur er volstrekt niet van maken. Over herstel der oude nor- men wordt niet gesproken. Alleen wordt krachtig aangedrongen op bijsteun: „Tegen sterk verminderde prijs zullen levensmidde len ter beschikking moeten worden gesteld, zonder dat daarbij de middenstand onnoo- dig mag worden uitgeschakeld. Extra-hulp zal moeten worden verleend voor kleeding, schoeisel en dekking. Hier vooral zal onmiddellijke overheids steun niet kunnen worden gemist." „Maar ook dan zal men helaas niet kun nen zeggen, dat door maatregelen van over heidswege voldoende voorziening getroffen id"; en daarom moet de particuliere lief dadigheid zooveel het kan te hulp komen. Dit laatste vooral is een slag in het aan gezicht der S.D.A.P., die liefst alles van de overheid verwacht. Tot nog toe zeiden we niets over het voor naamste punt in dit manifest, het sterk aandringen op werkbehoud en werkverrui ming. Loonende arbeid voor jong cn oud, Is do krachtige roep. Het is mogelijk, dat over het tempo een belangrijk meeningsverschil tusschen regee ring en R.K.S. tot uiting zal komen; dat men er een casus belli, een motief tot oor logsverklaring van zal maken, vermogen wij in het adres niet te lezen; en uitdrukke lijk wordt daarin verklaard, dat de R.K. Kamerfractie geheel instemt met de richt lijnen, welke in het manifest zijn getrokken. En van beteekenis is daarom de krasse eroordeeling van demagogisch optreden, welke in de inleiding van het manifest al dus tot uitdrukking wordt gehracht: „Het is misdadig, het voor te stellen, dat eenige regeering welke dan ook ten volle aansprakelijk zou zijn voor de toe stand, waarin het land is geraakt. Die voor stelling in de meest strikte woorden durven nog niet zoo heel velen aan. Maar nauwe lijks minder ondermijnend is het werk van hen, die op allerlei wijzen de indruk trach ten te wekken, dat onder hun leiding de oplossing zou kunnen worden gebracht. Dat is zeker in zijn gevolgen misleiding, reeds bij een poging om leiding te nemer- En, als oogenbliklcelijk gevolg, wordt daar door het volk moreel nog meer neergedrukt." Dat wij er niet anders over denken, be hoeft nauwlijks gezegd te worden. Het werkplan der P.T.T. DOORGAANDE AUTOMATISEERING Op het werkplan 19351937 van 't Staats bedrijf der P.T.T. komt, blijkens de Memorie 'an Antwoord aan de Tweede Kamer tot aststelling van de begrooting 1935 van dit bedrijf om. voor de automatiséering van de telefoonnetten: Leiden, Groningen, 'sller- togenbosch, Maastricht Heerlen, Almelo, Kerkrade, Nijmegen, Schiedam, Amersfoort, Venlo en Zwolle en van de streek in de on middellijke omgeving van Arnhem, Apel doorn, Haarlem, Hengelo en Enschede en Heerlen. De wijze, waarop de gevolgen van naasting van de telefoonnetten der gemeenten Am sterdam, Rotterdam en Den Haag het beste met de belangen der betrokken gemeenten in overeenstemming kunnen worden ge bracht, wordt thans onder het oog gezien dooreen door den Minister ingestelde com missie. waarin ook de gemecritebesturen zijn vertegenwpordigd. De Minister verwacht, dat de arbeid dezer commissie zal leiden tot een resultaat, heb welk de uit een telefoonoogpunt noodzake lijke naasting dezer netten op een vooj-Rijk en gemeente aanvaardbare wijze zal moge lijk maken. Te Groningen werd de 43ste jaarvergade ring gehouden van de provinciale afdeeling van den Ned. Bond \an J. V. op G. G., on der leiding van den heer A. Z ij 1 s t r a. De heer I. Stap heeft er gerefereerd over „De Bondsidee in onzen tijd", 's Middags heeft de heer Zijlstra gesproken over „De roep voor onze daad"; Prof. Dr. den Har- togh refereerde over „Gczagshandhaving". Ten slotte werd door Dr. vd Zanden een opwekkend woord gesproken over „De kracht der jeugd". In de avondvergadering heeft ten slotte Dr. Berkouwer van Watergraafsmeer het onderwerp „Autonomie" behandeld. De vergaderingen waren goed bezocht. RADIO EN PERS Twee moeilijk af te bakenen terreinen De P.T.Ten de radio-distributie In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer tot vaststelling van de be grooting van h.>t Staatsbedrijf der P.T.T. lezen wij het volgende over de verhouding tusschen radio en oets: Van het tijdstip af, dat de radicromroep zijn culturecle taak op meer uitgebreide schaal ging vervullen, doet zich van tijd tot tijd een zekere tegenstelling gevoelen tusschen pers- en nieuwsbureaux eenerzijds en de omroepvereenigingen anderzijds, met betrekking tot het terrein, dat naar ieders meening, met inachtneming van de juiste grens, door beide groepen van belangheb benden behoort te worden verzorgd. Dezerzijds is steeds het standpunt inge nomen en dit dan ook aan de betrokken instanties meermalen kenbaar gemaakt dat het tot de taak der persbureaus be hoort, de eigenlijke pers- en nieuws berichtgeving te verzorgen en dat daarnaast voor de omroepvereenigingen een taak is weggelegd in de verzorging van de repor tage van gebeurtenissen, waarvoor bij een zeer groot deel van het Nederlandsche volk belangstelling bestaat. Omtrent het vraag stuk van het plaatsen van advertenties in de organen der omroepvereenigingen, dat door de vereeniging de Nederlandsche Dag bladpers bij den minister aanhangig ls ge maakt, heeft hij het advies van den Radio- raad gevraagd. Zoodra dit standpunt door hem is ontvangen, zal de Minister zijn standpunt in deze aangelegenheid bepalen- Het vraagstuk van de publicatie van om roepprogramma's in de dagbladen is noch door de persorganisaties, noch door de om roepvereenigingen bij den Minister aan hangig gemaakt. Wel is hem gebleken, dat terzake tusschen beide partijen onderhandelingen worden g& voerd, teneinde tot een bevredigende oplos sing te geraken. Radio-distributie Het Staatsbedrijf der P.T.T. heeft geens zins het voornemen de radio-distributie, welke thans door gemeenten of particulier ren wordt verzorgd, zelf Ier hand te nemen. Zoowel de gemeentelijke als de meeste der particuliere radio-distribuanten beijveren zich om de machtigings-voorwaarden zoo stipt mogelijk na te komen. Blijft dit stre ven bij de distribuanten bestaan, dan zal er geen aanleiding zijn om na afloop van de voor den tijd van vijf jaren verleende machtigingen, die voor het grootste gedeel te in April 1937 eindigen, een anderen ex ploitatievorm voor de verzorging, van de radio-distributie in het leven te roepen. Evenwel zijn er enkele gemeentebesturen die niet zelf in de behoefte aan radiodistri butie kunnen of willen voorzien en die de verzorging daarvan ook niet aan particulie ren willen overlaten- In die gevallen is hel Staatsbedrijf in staat op verzoek van zijn gemeente de radio--distributie te verzorgen. Reeds heeft een tweetal gemeenten zich voor zoodanige distributie uitgesproken. De Minister heeft evenwel gemeend zijn eindbeslissing over deze aangelegenheid te moeten opschorten tot er gelegenheid zou zijn geweest deze in de Kamer ter sprake te brengen. Het Julianakanaal Opening begin van hef volgend jaar Naar het weekblad „De Binnenvaart", het officieel orgaan van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, verneemt, kan de vol ledige openstelling vam het geheele Juliana kanaal tegen het begin van 1935 worden te gemoet gezien. Oldebroeks nieuwe burgemeester De installatie. De nieuwe burgemeester van Oldebroek, de heer A. Bakker, is feestelijk op zijn nieuwe standplaats ingehaald. Ter verwel koming waren o.a. aanwezig wethouder A. van L o o Gzn., als loco-burgemeester, de gemeentesecretaris H. C. Baas, wethouder v. d. Berg en een commissie uit de inge zetenen. Voordat de tocht naar lief, gemeen tehuis begon, heeft Dr. C. A. v. d. V e 1 d e n den nieuwen burgemeester welkom geheeten Nadat de loco-burgemeester de ambtske ten en de voorzittershamer aan burgemees ter Bakker had overgedragen, zeide deze in zijn rede, dat zich in zijn leven en arbeid een groote verandering had voltrokken met deze overgang naar Oldebroek. waar de moeilijkheden die van zijn vorige stand plaats Koudekerke in gewicht verre over troffen. Spreker doet daarbij een beroep op dc medewerking van den oud-burgemeester, Baron van Sytzama en verder op die van hecren wethouders, raadsleden en ambtena ren. Met de bede aldus burgemeester Bakker tot I-Iem, van Wien ik mij vol strekt afhankelijk weet, dat Hij ons allen bekwame en sterke, ons stelle ten zegen van onze zoo schoon e gemeente Oldebroek, aanvaard ik mijn taak! Na de zanghulde van de schoolkinderen der dorpsscholen was er gelegenheid tot kennismaking, van welke gelegenheid zeer velen gebruik maakten. De kinderen der verschillende scholen werden voorts door den burgemeester getracteercL Ongeveer twee uur in den namiddag begaf het ge zelschap zich vervolgens per auto naar de Chr. school in de buurtschap „het Loo", om aldaar o.a. een zanghulde in ontvangst te nemen en om daarna een bezoek te bren gen aan de buurtschappen Wezep en Hatte- merbroek. In het vereenigingsgebouw ie Wezep, dat voor deze gelegenheid keurig versierd was, werd de nieuwe burgemeester, namens de verschillende vereenigingen en corporatiën uit Wezep Hattemerhrnek, hartelijk welkom geheeten en toegespi. ..on hij monde van Ds. Kerssies, 2e voorzitter .van de vereeniging „Algemeen Belang". Onze schoone moedertaal Over „taalverarming" hoort men de laat ste tijd nogal eens spreken. Men meent dan dat onze schoone moedertaal is geschon den door het weglaten van een aantal e's, o's, ch's en n's. Dat dit aan de taal niets verandert, maar alleen aan de spelling is een feitelijk argument, dat gewoonlijk vergeten wordt. Natuurlijk kan een taal verarmen. Dat zou gebeuren als er geen voldoende uitdrukkingsmogelijkheid is. Ge lukkig hoeven we ons daarvoor niet be nauwd te maken. Ons Nederlandsch is vi taal genoeg. Op sommige gebieden dringen echter allerlei barbarismen door. Daartegen te strijden kan van veel meer belang zijn voor de zuiver heid van onze taal en in dit opzicht heeft dr M o 11 e r deze zomer in de Kamer een schitterende redevoering gehouden, die ver reweg tot het beste moet gerekend worden, wat er over de taal- en spelling-materie is gezegd. Dezer dagen vestigde mr. H. J. Knot tenbelt er de aandacht op, dat de taal onzer zeevaarders altijd zuiver Nederlandsch is geweest, maar dat het met de taal onzer luchtvaarders anders is geworden. Te dien opzichte valt er veel te verbeteren. Men be dient zich volkomen onnoodig vaji vreemde, soms koeterwaalsche, uitdrukkingen, die even goed, ja vaal' beter, door goed-Neder- landsche zouden kunnen worden vervan gen. Als een vliegtuig tot vertrek gereed is, zegt men, dat het „startklaar" is, en als het vertrekt, dat het „start". Als de schroef gaat draaien, zegt men, dat de „propeller"' gaat werken. Als het vliegtuig over het veld rijdt of hobbelt, zegt men, dat het „taxiet". Als de bestuurder in zijn stuurstoel of stuur hut gaat zitten, schrijft men, dat de „piloot" plaats neemt in de „cockpit". Als men wil vermelden wat de behouden vaart is, de ge ijkte uitdrukking voor de regelmatige snel heid van schepen, dan spreekt men bij de luchtvaart van „kruis-snelheid" hoewel onze bestuurders bij voorkeur recht op hun dori afgaan en het kruisen bewaren voor de zeldzame gevallen, dat zij dc koers kwijt zijn. Tenslotte: wat te zeggen van „stunten" en „stunter"? Mij is dat te 6tuntelig! Er is veel waars in wat. mr. Knottenbelt hier zegt. Er zou natuurlijk tegen zijn op te m<ukon, dat Ir' En—»'<»rh tegenwoordig de wereldtaal is, en het moderne internatio- '<nle verkeer de Hollandsche woorden niet begrijpt, maar de Engelsche wel. Vroeger waren de Hollanders de internationalisten. En in een bekend boekje van H. Bradley The Making of English" wordt vermeld, flat „de Hollanders eenmaal onze meesters in het zeewezen zijn geweest". Dit blijkt, zegt de schrijver, uit verscheidene woorden, die het Engelsch van het Nederlandsch heeft overgenomen, zooals: aloof, avast, boom, skipper, rover enz. Bekend is ook, zegt hij, wat het Engelsch te danken heeft aan Ne derland op het gebied der kunst, wat blijkt uit woorden zooals landscape, sketch, easel, maulstick. Heel eigenaardig is ook, dat er woorden zijn, die het Engelsch van ons heeft over genomen en die later weer in de ver- engelschte vorm door ons zijn geaccepteerd. Dat is toch ook veel voornamer! Een be kend voorbeeld is yacht, wat in de oer- Nederlandsche spelling jacht is. Men ziet dus, aan de taal zitten heel wat andere kanten vast dan onbeduidende kwes tietjes van een paar e's of o's, waar zelfs hooggeleerden zich tegenwoordig druk over maken. Over deze professoren en de spel lingkwestie schrijft het „Correspondentie blad" van de Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen: „We hebben in het begin van de strijd gehoord, dat deze heeie zaak een professoren-uitvindsel was en door drijven van de vereenvoudigers van de stu deerkamer. En we kregen al aanwijzingen over de verwantschap tusschen hooggeleer de hobbies en maatschappelijke onvolwaar digheid. Maar nu komt er een profesor voor de dag, die tegen de verwording protesteert. Deze hooggeleerde telt weer voor vol. „Wat hoort men al niet voor argumenten. Minister Marchant zou de taal haar schoon heid hebben ontnomen. Alsof die schoon heid van een dubbele e of sch afhangt. Is het woord rede een schoon beeld, zoolang het verstand of speech beteekent en verliest het zijn schoonheid als het een schepen-ligplaats aanduidt? We kunnen die aanmerking kwa lijk anders zien dan gemaakt pour besoin do la cause'*. De SpeUingwijziging B. en W. van Arnhem hebben zich met een schrijven tot Minister Cölijn gewend, waarin zij er op wijzen, dat de onzekerheid op liet gebied van de schrijfwijze van de Nederlandsche taal hun, evenals de andere gemeentebesturen voor groote moeilijkheden stelt. De omstandigheid, dat de openbare lichamen en wellicht op hun voetspoor tevens een meer of minder groot aantal par ticuliere instellingen, de spelling van De Vlies en Te Winkel blijven eischen, schept mede naar het B- en W. voorkomt de ver plichting, om deze schrijfwijze, althans op de lagere scholen te blijven onderwijzen. Dit wordt «"'ns, aldus het schrijven van B. en W.. echter moeilijk gemaakt doordien de inspecteur van hot lager onderwijs er bij ons op aandringt de nieuwe spellingregels op de lagere scholen in te voeren. Gevolg geven aan dien aandrang zou bovendien leiden tot een zeer aanzienlijke uitgave voor de gemeentekas, uit hoofde van de vervan ging van de op de lagere scholen gebruikte boeken. De gemeente Arnhem zal, evenals de meeste andere gemeenten, alle uitgaven, welke niet strikt noodzakelijk zijn, in ver band met den finar.cieelen toestand moeten vermijden. Het komt ons, ook mpf het oog op dc ver huizing naar andere gemeenten noodzake lijk voor. dat door vele gemeentebesturen in deze dezelfde gedragslijn wordt gevolgd, zoodat wij tot Uwe Excellentie liet dringend verzoek richten, wel te willen bevorderen, dat de Regeering aan dn thans bestaande- onzekerheid een einde maakt. Wij zouden het zeer op prijs stellen te mogen vernemen, of in deze richting stap pen zullen worden ondernomen. DE MELBOURNE-RACE Eerste handicap-prijs voor Parmentier en Moll Tweede voor Melrose Men seii l ons uit Melbourne: Hedenmorgen om 6.50 uur (A.T.) is de periode, waarbinnen door do deelnemers aan de Londen—Melbourne-race de af stand EngelandMelbourne moest worden afgelegd, geëindigd. Van de 20 vliegtuigen, die 16 dagen ge leden van Mildenhall zijn opgestegen, heb ben negen het doel Melbourne bereikt Een Engelsch Fairey toestel verongelukte in Italië, waarbij de piloot Gilman en zijn metgezel werden gedood. De drie andere nog onderweg zijnde En gelsche vliegtuigen, waarvan het eerste gis teren te Calcutta is aangekomen, komen voor verdere deelneming aan den wedstrijd niet meer in aanmerking. Omtrent den uitslag van de race wordt officieel mcdgedeeld, dat, aangezien Scott en Black den eersten prijs in de snelheids race hebben geaccepteerd, en het reglement bepaalt, dat eiken deelnemer slechts één prijs kan worden toegekend, Parmentier en Moll, die gisteravond om 20-05 uit Port Darwin zijn vertrok ken, den eersten prijs in de handi cap-race krijgen. Deze bedraagt 2000 pond sterling. De tweede prijs is ge wonnen door Melrose en bedraagt 1000 pond sterling. De „Uiver" op de thuisreis De bemanning van de „Uiver" heeft een 1500 telegrammen met gelukwenschen ontvangen; men had een secretaris noodig gehad om de correspondentie te behandelen. Gistel-morgen verlieten de vliegers Bris bane, waarna ze te Charleville een tusschen landing maakten De retourvlucht naar Port Darwin kenmerkte zich door niets bijzon ders, maar de geheele vlucht werd prettig gevonden en leerzaam. Ze hoopten spoedig in Australië terug te komen, dat hen zoo buitengewoon gastvrij heeft ontvangen- De vlucht van Brisbane duurde 10 uur, op 1400 voet hoogte vliegend- In Darwin vindt men do Uiver dc beste machine die er ooit geweest is. Parmentier was van plan hedenochtend bij 't aanbreken van den dag naar Koe pang te vliegen. KOEPANG, 5 Nov. (Aneta). De Uiveï kwam hier om 7.20 uur (pl.t-) aan. De vliegers en inzittenden werden harte lijk ontvangen door de geheele Europeesche bevolking en duizenden inlanders, die reeds voor zonsopgang op het vliegveld aanwezig waren. Het vliegveld was met vlaggen en eere poorten versierd. Toen de vliegers uit stapten speelde de muziek het Wilhelmus. Verscheidene redevoeringen werden gehou den. Aan alle leden, van de bemanning werden met de hand vervaardigde selimoets (dekens) geschonken. Tenslotte had een receptie plaats, welke de drukst bezochte was, welke ooit in Koe pang werd gehouden. De „Uiver" vertrok om S.35 uur (pl. t) naar Bali. DE VERMISTE VLAAR- DINGSCHE STOOMLOGGER Werd. Zaterdagmiddag gepraaid onder de Engelsche kust Alles wel aan boord Aan de benauwende onzekerheid, welke er de laatste dagen over het lot van de VL 83 hcerschte, is thans gelukkig een einde gekomen. Zaterdagmiddag half zes heeft de heer P. Brouwer van de Visscherij Mij. „Piscator" te Vlaardingen, in IJmuiden een telefonisch proefgesprek gehad met schipper P. v. d. Plas van de K W 176- Het was dezen schipper bekend dat men zich te Vlaardingen over de VL 83 onge rust maakte en toen hij Zaterdagmiddag om 1 uur de VL 83 onder de Engelsche kust ontmoette, heeft hij persoonlijk met schipper van Embden gesproken. Deze deelde mede dat alles wel aan boord was. 1-Iet schip had 30 lost haring gevangen, cn men zou blijven vischen tot men vol gevangen was. Uit alles blijkt tlians wel, dat men op da stoomlogger niet heeft vermoed, dat hun lange uitblijven in Vlaardingen zooveel on gerustheid had veroorzaakt. In tegenstel lingmet alle andere schepen, heeft de VL S3 weinig haring gevangen Dagen van spanning Intusschen heeft men te Vlaardingen in geen jaren onder zoo'n spanning geleefd als in de afgeloopen week het geval is ge weest. De belangstelling was dan ook alge meen. ledereen sprak en dacht aan de VL 83 Reeds Maandag jl. begon er ongerustheid te heerschen over het uitblijven van dit schip. Ook bleek niemand der binnengekomen log gers het schip te hebben gezien. Met eiken dag nam de ongerustheid toe en bereikte Vrijdag cn Zaterdag jl. haar hoogte punt. De mededeeling van den schipper van de KW. 25, die de VL S3 's Woensdags zou heb ben gezien bracht aanvankelijk eenige ont- Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladert Bh. 1 In de Melbourne-race verdienen Parmentier co Moll den eersten prijs van de handicap-race, Mei» rose den tweeden. Dc „Uiver" is te Koepang enthousiast ontvangaw De opening van het Julianakanaal heeft in he* begin van het volgend jaar plaats. De „vermiste" Vlaardingsche logger is Zaterdag bij de Engelsche ku9t gepraaid. Blz. 2 Dr. Meiser en Dr. Wurms door duizenden be» groet bij hun terugkeer. Twee groepen in dc oppositie. Dr. Koch's invloed. Doumergue houdt een radio-rede, waarop hij die noodzakelijkheid van zijn staatshervorming bepleit en een volksuitspraak aankondigt. Renaudcl vreest Dc toestand in Spanje blijft op politiek gebied nog gespannen. De regeering begint een zuiverings» Te Nijmegen is een auto op een aantal voctgan» gers ingereden. Twee personen werden gedood, een zwaar gewond. Dc Koninkl. Stoomweverij te Nijverdal heeft dè productie weer moeten inkrimpen. Tc Veenendaal is een textielfabriek stopgezet. Blz. 5 De Ned. Chr. Studenten Vereeniging heeft OJÏ Woudschoten een conferentie gehouden. Blz. 9 De opzegging van het Clearingverdrag met Duitschland. De stand der rekeningen per 31 Oct» A.s. Woensdag verschijnt het prospectus van een groote nieuwe Indische leening. Het Kamerlid van der Zaal in Indic. Iets over de krant, door A. J. de Weerdt. Bk. 10 De buitengewone vergadering van de algemecné vereeniging voor bloembollencultuur. Bij de Punt (Gr.) heeft een autobotsing plaat* gehad, waarbij vijf personen zijn gewond. In Zeeuwsch-Vlaanderen is een auto tegen een boom gereden, waarbij twee personen ernstig zijn gewond. spanning. Het bericht werd Vrijdagavond laat in Vlaardingen ontvangen en de familie der opvarenden werden hiervan onmiddellijk in kennis gesteld. Hoewel het reeds midder nacht was, hebben deze op hun beurt alle andere familieleden en kennissen de bli'de tijding rondverteld. Toen Zaterdagochtend het gerucht ging dat dc logger kon worden verwacht, stroom de het volk naar het Hoofd, om bij de aan<« komst tegenwoordig te zijn. Zelfs waren er enkelen naar Hoek van Heiland gegaan. Doch de VL. 83 kwam niet binnen en de ongerustheid nam weer toe. Daarbij was het bericht van den Katwijkschen schipper zoo \aag, dat men ging gelooven dat er een ver gissing in 't spel was. Totdat Zaterdagavond het tweede bericht alle ongerustheid wegnam. •Zaterdagmiddag werden door het nieuwe radio-station „Scheveningen Radio" (niet te venvarren met „Scheveningen Haven") proef gesprekken gehouden met Nederlandsche trawlers en loggers die zich op de Noordzee bevonden. De heer Brouwer van de Visscherij Mij. „Piscator", die reeds een gesprek had ge voerd met den schipper van de „Betje" werd later opgebeld door schipper P. v. d. Plas van de KW 176, die zeide een belangrijk, bericht te hebben. Direct daarop werd echter de verbinding verbroken, en de heer Brouwer, vermoeden de dat het bericht betrekking zou hebben op dc vermiste VL 83, stelde direct pogin gen in 't werk om opnieuw verbinding te krijgen. Deze kwam omstreeks half zes tot stand, waarna schipper v. d. Plas de heugelijke tijding doorgaf, dat hij den schipper had ge sproken. De heer Brouwer heert er voor gezorgd dat het bericht zoo spoedig mogelijk per radio werd doorgegeven, terwijl ook de Vlaar dingsche radio-centrales er van in kennis werden gesteld. Thans was alle ongerustheid verdwenen, ..i men wacht nu rustig af dat het schip deze week zal binnenkomen. De omroeper van de radiodienst der Ned. Vereeniging voor de Haringvisscherij, heeft gisterochtend schipper Van Embden verzocht eens wat van zich te laten hooren, daar do familie zeer ongerust geworden was. „Het is geen manier van doen" zei de hper Mulder, „pii er zal wat voor je op zit ten als je thuUUonit" voegde hij er aan toe. Wij gelooven dat dit wel zal meevallen als men dc bemanning weer veilig in de haven terugziet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1